Nieuws uit de Provincie. SPORT e SPEL. Champignonkwekerij op Fort Rammekens een veelbelovend bedrijf. £$£26?» Tien kazematten en twee diepe gangen zullen een product leveren voor duizenden verwende monden. WRIGLEYj IV0R0L: Uw trouwe metgezel op reis! Na maanden van martelen de eerste resultatenl Kweker liet zich niet door moeilijkheden in de put drukken. Kinderen uit Kortgene ge nieten in Arnhem. Aanleg voorhaven Zierikzee in uitvoering genomen* Goes. Vlissingen. Woensdag 22 Juli 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 MIDDELBURG, Juli „Mijn gemartel heeft dan toch tenminste wat resul taat gehad. Toen ik in de vroege morgenuren van de eerste Februari hier kwam, was mijn eerste gedaehte: „Wat zal hiervan nog terechtkomen?" Maar ik ben direct aan het werk gegaan om de zaak weer zo'n beetje op poten te zetten. En U ziet het: we kunnen plukken!" Wy zijn op het eeuwenoude fort Rammekens om een praatje te maken met de heer J. Varkenvisser, de eham- pignonkweker, die uit het echte pioniershout is gesneden en vol enthousiasme van zijn werk en van zyn plannen vertelt. Hy neemt ons mee in de kazemat ten, waar hij met gerechtvaardigde trots op de groeiende paddestoelen wijst. Halt Augustus hoopt liy de productie goed op gang te hebben. Dan komt de tijd, zo verwacht hij, dat de tegenslagen tot het verleden gaan behoren en dat zijn soms bovenmenselijke krachtsinspanning met goede resultaten zal worden bekroond. Als er één dat verdient, is het zeker deze actieve champignonkwe ker, die van alle markten thuis is: lasser, monteur, timmerman, metselaar, be- mestingsdeskundige, koopman, inblikker enfijnproever, want, zo zegt hij: „Al zit ik al jarenlang in de champignons, als mijn vrouw er wat klaarmaakt, smak ik een paar uur later nog met mijn tong!" Eén of twee maal 24 uur stomen. In November vorig jaar kon de heer Varkenvisser in het fort beginnen. Hij had al een koude tijd achter de rug, want toen hij een half jaar in een bunker in Driebergen paddestoelen had geteeld, zette „Oorlog" hem eruit. In Wassenaar kon het bedrijf worden voortgezet in een 13-tal bunkers, tot ook hier schielijk een eind aan kwam doordat de bunkers voor een ander doel nodig bleken te zijn. Na veel zoe ken viel de aandacht van de heer Var kenvisser op fort Rammekens, dat hem aan alle kanten ideaal leek. Dat bete kende natuurlijk allerminst dat de be trokken instanties zonder meer toe stemming verleenden het fort voor de teelt in gebruik te geven. Er moesten verschillende obstakels worden geno men, voordat het tenslotte zover was. Het water kwam ook hier. Wie mocht denken, dat daarna alles van een leien dakje is gegaan, vergist zich ernstig. Want ook het fort Ram mekens ontkwam niet aan het geweld van het water, dat zich in die beruch te rampnacht een weg naar de binnen plaats en de kazematten baande. En daarmede schenen alle perspectieven te zijn afgesloten. Zodra de heer Varkenvisser thuis in Wassenaar het nieuws had vernomen stapte hij in zijn wagentje en reed zo goed en zo kwaad als dat op die dag ging over België naar Breskens, waar hij Maandagnacht om drie uur arriveerde. Hij zag kans een schipper te charteren, die hem op de kapotte dijk vlak bij het fort afzette. Even la ter zag hij de ravage, die het water had aangericht. Het werk van enkele maanden bleek nutteloos te zyn geweest. De inhoud van drie kazematten moest volledig worden afgeschreven. Daarin zat 21 ton mest, met het champignonzaad. En verder waren grote stapels mest op de binnen plaats verloren gegaan, terwijl de bron verzilt bleek te zijn en de toegangsweg tot het fort was verdwenen, doordat de djjk was weggeslagenSlechts langs een „achterdeurtje" kon men binnen komen. In enkele andere kazematten was de schade wat minder en hier kon nog wat worden geoogst, al zijn de champignons niet uitgegroeid. Stoomketel op de binnenplaats. Maar zoals gezegd, de heer Varken visser bleef niet bij de pakken neer zitten, hfj zette door. „U moet maar niet naar al die rommel kijken, want alles is nog niet op orde", zo wil de in laarzen en overall gestoken kweker zich verontschuldigen, 't Zou wat we zen, geen rommel bij een bedrijf in op bouw! Maar 't is een gezellige rommel op de binnenplaats. Een stel jonge hennen probeert hier en daar een graantje weg te pikken en sjouwt de ganse dag rond tussen sta pels mest, de smalspoorrails en de sta len stellingonderdelen, die in de kaze matten moeten. In een hoek staat een grote stoomketel, die de stoom levert voor het broeiproces, dat de mest moet ondergaan. In de brede gang in de hoek wordt het hiüshouden zo'n beetje bijgehouden en worden de geplukte champignons ook schoongemaakt. Voor de beide kinderen van de heer Varkenvisser, een jongen en een meis je, is het een prachtig oord om te spe len, maar niet minder om papa met allerlei karweitjes te helpen. Hetgeen dan ook dagelijks geschiedt. De ruimten zijn ideaal. De heer Varkenvisser schijnt te voe len wat wij weten willen, want nog voordat wij de vraag hebben gesteld, zegt hij met voldoening in zijn stem: „Wat ik hier aan ruimten heb, is absoluut het ideaal. Nergens in ons land zal men zoiets vinden. Er zijn tien kazematten en twee gangen, waarvan nu èén in gebruik, die allen een ideale hoogte hebben. Tegen woordig bouwen ze dat niet meer voor het kweken van champignons, gewelven met muren van een meter dik en dan helemaal gemetseld. Wat minstens zo belangrijk is, is de idea le hoogte van de ruimten. Bijna overal is de afstand tussen kisten en zolder veel te klein. Het gevolg is, dat .de duffe lucht blijft hangen. Moet U hier zien: ruimte zat en bo vendien overal een behoorlijke ven tilatie. 'k Sprak kortgeleden nog en kele collega's, die er over klaagden, dat ze met het warme weer van een paar weken geleden de temperatuur niet goed konden houden, ook al spoten zij veel water. Weet u, hoe het hier was? De temperatuur is niet boven 16 graden Celcius ge weest en gespoten behoefde er niet te worden!" Een ander groot voordeel van deze fortruimten is, zo vertrouwde de heer Varkenvisser ons toe, dat zomer en win ter gekweekt kan worden. In elke kaze mat is centrale verwarming langs allo vier de wanden gelegd, zodat het gehele jaar door gezaaid enge plukt kan worden. Hoe gaat dat nu precies met dat stomen van de mest? Onze gastheer legt het haarfijn uit. Dat stomen (waarbij de mest gedurende één of twee maal 24 uur tot 60 graden Cel cius wordt verhit) heeft ten doel de mest een soort van uitzweetproces te doen ondergaan, waarbij alle onge wenste schimmels, bacteriën, ziekte kiemen of hoe verder al dat moois mag heten, worden gedood. De mest mag absoluut niet rotten, maar moet „gaar" worden en wel zo, dat je ze met weinig moeite stuk kunt draaien. Die mest wordt (ongestoomd) in spe ciale, verduurzaamde kisten (ze kos ten f4.50 stuk!) gedaan en dan in de kazemat gezet, waarbij de kisten nor maal op stapels vap vijf met verti cale afstanden van een kisthoogte worden neergezet. In.elke kazemat gaan zo 200 tot 220 kisten. Dan gaat de deur dicht en wordt de stoom erin geblazen door speciale leidingen. Is dat gebeurt, dan gaat, als de mest tot op ongeveer de helft is afgekoeld, het champignonzaad erin en wordt heel de zaak met klei afgedekt. Als alles normaal verloopt, kan over ongeveer tien weken worden geplukt. Per kazemat wordt circa 7 ton mest verwerkt. En wanneer men nu weet, dat na het water de heer Varkenvisser weer kans heeft gezien er 47 ton in te krjjr gen, dan weet men ook, dat er heel wat is gebeurd! Laten we er ook bij vertellen, dat er, wanneer er ge stoomd wordt, per dag zo'n 6 tot 7 mud kolen wordt doorgejaagd. Dat dit moderne systeem vrij kostbaar is, zal ieder gemakkelijk begrijpen, maar daartegenover staat het grote voor deel, dat de productie ongeveer ver dubbeld wordt. Alle mest is geen goede mest! Hoe meer men met de heer Varken visser praat, hoe meer interessante dingen men hoort. Wist u b.v., dat hij erg kieskeurig is wat de mest betreft? „Gelukkig kan ik genoeg mest krijgen. Het komt per wagon uit Holland. Maar ik kan alleen maar mest gebruiken van paarden, die met haver en gerst zijn gevoerd en dan moeten ze nog op tarwe- of roggestro hebben gestaan. Mest van paarden, die met groen zijn gevoerd, is voor mij waardeloos. Al leen in het voorjaar is het heel moei lijk goede mest te pakken te krijgen, want dan wil elke tuinder broeimest hebben." De maneges zijn de voor naamste leveranciers van het speciale product, dat nodig is om de délicates se, die champignon heet, de goede kwaliteit en smaak te geven. Twee variëteiten worden gekweekt. Of er veel soorten of variëteiten ge kweekt worden in het fort? In tegen stelling tot Frankrijk: nee. Daar be staan niet minder dan 188 variëteiten, maar in Holland doet men het door gaans maar met twee, een kleine en een middelmaat. En dan moeten de champignons melkwit zien, want anders wil niemand ze hebben. „Dwaas is dat", vindt de heer Var kensvisser, „want de smaak van de smaak van de bruine champignon is nog veel fijner". Het blijkt, dat het gebruik van pad destoelen zeer plaatselijk is. In ons land b.v. worden in Den Haag veel champignons gegeten en in België, in Brussel en in Luik, maar in Gent en Brugge b.v. helemaal niet. En. verder zijn natuurlijk zeer vele hotêis afne mers van dit bijzondere product. He laas heeft de heer Varkenvisser ten gevolge van de ramp zijn contracten met België moeten annuleren. Hij wil, zodra hij zijn bedrijf maar even al leen kan laten en zijn vier man per soneel hun baas kunnen missen, naar België gaan om het verbroken contact te herstellen. Maar dan moet hij na tuurlijk kunnen garanderen, dat hij ook aan zijn opdrachten kan voldoen en dat heeft niemand in de hand. Inblikkerij staat in Ritthem. Er zijn nog meer moeilijkheden, waarvoor deze champignonkweker staat.Toen wij hem opzochten, was hij juist bezig een proefzending voor Den Haag in orde te maken. Of die daar goed zou arriveren, was een open vraag. Tot heden was dat niet gelukt, omdat de reis te lang duurde en wat veel erger was het tere goed enkele malen moest worden overge laden van de éne in de andere trein of bus. En met warme dagen kan men een champignon net één dag bewaren! Inblikken is een oplossing en de heer Varkensvisser heeft zelfs al in Ritthem een inblikkerij kunnen inrichten in de noodslachtplaats, maar dan moeten er weer meer champignons zijn om dit lonend te maken. Maar hoe de wind ook tegenzit, de ,,heer van het fort" gaat door. Als binnen afzienbare tijd de toe gangsweg er weer ligt, zal de ex ploitatie gemakkelijker worden en zal de prijs voor een kubieke meter water, die nu f5.— bedraagt, wel wat lager worden. Als het bedrijf eenmaal op volle toeren draait, komt er ook werk voor nog vijf of zes mensen. Dan zullen in de diepe kazematten, waar in oude tijden het krijgsvolk bivakkeerde en kanonnen dreigend hun loop door de dikke muren op de vijand richttende „bedden" hun champignons te pronk zetten. En die zullen dan tenslotte hun weg vinden via rijke tafels naar verwende monden! Band tussen beide gemeenten versterkt. ARNHEM, 21 Juli. -Per bus zijn Maandagavond 51 schoolkinderen van de Prinses Ireneschool te Kortgene in Arnhem aangekomen om te genieten van een week vacantie. Op 27 Juli arriveert een nieuwe groep van c.a. 45 leerlingen en tot slot op 3 Augus tus een groep van 49 leerlingen. Bij aankomst in Arnhem werden de kinderen verwelkomd namens de Arnhemse Vacantieschool door de heer P. M. Gerritse. Burgemeester Ch. G. Matser wees er op, hoe nu, na de hulp die reeds werd gegeven door de A. V. S. de band wordt gelegd tussen Arnhem en het geadopteerde Kort gene. Het hoofd der Prinses Ireneschool, de heer J. Cysouw, merkte op dat er reeds op verscheidene manieren con tact was gelegd tussen beide plaatsen, echter nog niet tussen ouders. Hij vertelde dat de kinderen onderweg al hadden genoten en het groen van bos sen en bomen voor hen een openba ring was. Aan de Arnhemse Vacantieschool bood hij een herinneringsoorkonde aan. Na het hijsen van de vlaggen van de beide steden en de A.V.S. op het terrein van de school onder de linden werd nog gezongen, waarna de Kortgener kinderen in opgewekte stemming met hun pleegouders mee gingen. Vergadering Ring Walcheren der C.J.B.T.B. MIDDELBURG, 21 Juli. In een in de Bog rdzaal te Middelburg ge houden vergadering van de Ring Walcheren van de C.J.B.T.B., heeft ir H. Steur, directeur van de C.L.W.S., aldaar, een lezing gehouden over „Beroepskeus en persoonlijke verant woordelijkheid der plattelander". Spr. wees erop, dat we gedoemd zijn om in het zweet ons aanschijns ons brood te verdienen. Daar er zeer veel beroepen zijn is 'tdes te moeilijker om er één uit te kiezen. Uitvoerig stond de heer Steur stil bij het kie zen van het beroep. „We moeten ons afvragen", aldus spreker, „of we een bepaald beroep wel kunnen kiezen en of we dat beroep wel volgens ons principe kunnen aannemen. Hierbij dient men er altijd aan te denken, dat een klein salaris met God beter is dan omgekeerd." Op deze lezing volgde een drukke bespreking. Na de pauze werd de film van de Ned. Heide Mij „Langs ongebaande dingen" vertoond. Medegedeeld werd dat de heren A. Arendsf te Souburg en W. Coppoolse te Veere gekozen waren tot ringmoderamenlede.n. Hierna werd afscheid genomen van do algemeen adjunct, de heer J. Kwekkeboom te Arnemuiden en de secretaris, de heer D. van Sparren- Ingezonden Mededeling (adv.) HAZET, BEDDEN- EN ST AALWAR E N F A B RI EK EN TE ZEVENBERGEN WATERPOLO. Bruinvis nog geen kampioen. In de 1ste klasse heren won Bruinvis ook de laatste wedstrijd. S.Z.V. uit Sou burg kreeg een stevige 1-10 nederlaag te slikken. De Sassenaren zijn echter nog geen kampioen, want zij kunnen zowel door Luctor als door Zeehond nog inge haald worden. Zeehond won met 4-1 van S.Z.V., zodat de stand nu als volgt luidt: Bruinvis 812; Zeehond 56; Luc tor 56; S.Z.V. 42; Bruinvis II 40. In de 2de klasse heren werd niet ge speeld. Bij de dames behield S.Z.V. een goede kans door een 0-2 zege op Luctor. Schelde drukte S.Z.V. II nog wat stevi ger op de onderste plaats (3-1). De stand Ingezonden Mededeling (adv.) i Vergadering „Nieuw Schouwen-Duiveland" Zodra dc dijken dicht zijn, zal met pompen worden begonnen. ZIERIKZEE, 21 Juli. In een te Haamstede en te Zierikzee gehouden vergadering van de Stichting „Nieuw Schouwen- en Duiveland", heeft de voorzitter, de heer P. Heering, na een uitvoerig overzicht gegeven te hebben over het tot dusverre behandelde werk programma, medegedeeld, dat de aan leg van een voorhaven te Zierikzee, in de zin van het structuurplan Argelo, inmiddels in uitvoering is genomen, zy het enigszins gewijzigd. Er komt een haven van 400 m lengte en 80 m bree dte. Grondboringen voor de aan te brengen keersluis ln de haven hebben Inmiddels plaats gehad. Voorts deelde de heer Heering mede, dat de verbinding met Burghsluis nog steeds riskant blijft. Een ponton voor passagiers te Burghsluis is aanbesteed. Wat de landverbinding betreft, blijkt de R.T.M. in de richting van rallver- voer te willen gaan. De schade aan de tramlijn wordt op f 40.000 geschat. Vol gens de voorzitter is deze schatting echter te laag. Hij prees de voortva rendheid van de R.T.M. in de eerste narampse tijd, maar betreurde het, dat zij over verouderd en slecht materiaal beschikt. Naar aanleiding van enkele vra gen deelde de heer Heering nog mede, dat minister Mansholt uitdrukkelijk heeft verzekerd, dat de polders zul len worden leeggepompt, zodra de Ingezonden Mededeling (adv.) dijken zijn gedicht. De pompen voor de droogmaking zijn reeds besteld. Van de zijde van het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvestihg is de toezegging gedaan, dat er zoveel mogelijk medewerking zal worden ver leend. Om een snelle reparatie van de woningen mogelijk te maken werd ge adviseerd aan de adopterende gemeen ten te verzoeken om tijdelijk vaklieden af te staan. Tot slot van deze bijeenkomsten wer den films vertoond over de droogleg- •aazjepjnz op uo uaiayoicAt uba Su\3 BURGERLIJKE STAND is hier: Zeehond 48; S.Z.V. I 46; Schelde 4—4; Luctor 5—4; S.Z.V. II 50. Programma Waterpolo-competitie. Het programma van de Zeeuwse wa terpolo competitie voor deze week luidt als volgt: lste klasse heren: ZeehondLuctor; S.Z.V.—Bruinvis II; 2de klasse heren: Scheldestroom II Luctor II. Dames: S.Z.V. IILuctor; ScheldeS.Z. V.; Zeehond—S.Z.V. Programma Zeeuwse zwem- competitie. Zaterdagmiddag wordt de Zeeuwse Zwemcompetitie voortgezet met wed strijden te Souburg. De volgende num mers zullen worden verwerkt: Heren: 3x50 meter wisselslag persoonlijk; 400 meter vrije slag. Dames: 400 meter vrije slag; Jongens: 25 meter schoolslag 14-15 jaar; 25 meter rugslag 12-13 jaar; 25 me ter vrije slag 14-15 jaar. Meisjes: 25 meter rugslag 14-15 jaar; 25 meter schoolslag 12-13 jaar; 50 meter schoolslag 14-15 jr. tak te Koudekerke, die zich wegens' hun leeftijd niet meer herkiesbaar ge steld hadden. In welgekozen woorden heeft de voorzitter, de heer I. Mari- nussen, beide bestuursleden dank ge bracht voor hun verrichte arbeid. Op deze vergadering waren ook anwezig afgevaardigden van de C.B.T.B. en C.P.M.B. SCHAKEN. Mooie overwinningen van Plinsinga. Voor het persoonlijk schaakkampioen schap van Zeeland hoofdklasse werden verschillende wedstrijden gespeeld. De debutant W. Plinsinga uit Vlissingen doet het uitstekend. Door overwinnigen op de kampioen M. J. Quakkelaar uit Terneuzen en de sterke G. G. Boon uit Middelburg bezet hij de eerste plaats. De verdere uitslagen waren: J. L. Woudstradrs J. Scheltens Vz-Vz', M. J. Quakkelaar-G. G. Boon 0-1; G. G. Boon drs J. Scheltens 0-1; G. G. Boon-W. Flis- sebaalje 1-0; W. Flissebaalje-M. Quakke laar 0-1. De stand is nu: W. Plinsinga 22; G. G. Boon 24; drs J. Scheltens \Vz2; M. J. Quakkelaar 13; J. L. Woudstra Vz1; W. Flissebaalje 02. Officiële Publicatiën BRUINISSE. Geboren: Adriana, d.v. P. C. Verspoor en L. C. Quist; Engelina, d.v. J. Banninga en A. E. de Jonge. Gehuwd: W. Aalbregtse, 29 j. en J. van Zuidland, 27 j.; J. Stoel, 27 j. en J. Kik, 21 j.; L. van den Bos, 25 j. en E. Kik, 25 j. ONTEIGENING GRONDEN, BOUW PLAN OOST. Het Hoofd van het Gemeentebestuur van Goes brengt ingevolge art. 10 van de Wederopbouwwet ter openbare kennis dat vanaf heden gedurende een week ter gemeentesecretarie le afd. van des voormiddags 912 uur voor een ieder ter inzage ligt het besluit van de Raad dier gemeente tot onteigening van gronden in bouwplan Oost teneinde te komen tot gedeeltelijke uitvoering van de bij raads besluiten van 17 Maart 1948 no. 12 en 3 Februari 1950 no. 16, resp. goedgekeurd bij besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland d.d. 6 Augustus 1948 on. 1963/223, 3e afd. en 12 Januari 1951 no. 630/223, 3e afd. vastgestelde herzieningen van het „Uitbreidingsplan 1942." Goes, 22 Juli 1953. UITBREIDINGSPLAN. Het Hoofd van het Gemeentebestuur van Middelburg brengt ter openbare kennis, dat van 23 Juli tot en met 22 Augustus 1953 voor belanghebbenden ter inzage ligt ter gemeente-secretarie (2e afdeling) het ontwerp tot herziening van het plan van uitbreiding van die ge meente met de daarbij behorende be bouwingsvoorschriften. Gedurende deze ter inzage legging kunnen door belanghebbende bij de Ge meenteraad bezwaren worden ingediend. Middelburg, 20 Juli 1953. UÏTKOMSTENBOEK Uilebuil zat verschrik kelijk diep na te denken en schreef af en toe iets op 'n stuk papier. Zó druk was hij er mee bezig dat Karolus ongestoord door het tuimelraam kon klim men en met een geruis loze glijvlucht onder het bureau schoof. Het bleek dat Uilebuil een stevig programma zat uit te wer ken voor.de komende dagen „Pieter Cannegieter iedere dag honderd sommen" hoorde Karolus hem zeggen. „Ja, honderd sommen, en dan 's morgens natuurliik om 6 uur op, afwassen, ramen lappen en kleden kloppen. Juist, dan om acht uur eten en daarna weer sommen, sommen en nog eens sommen!" Bij het aanhoren van al deze heerlijkheden begon Pieter warempel weer kwaad te worden maar Uilebuil dacht verder. „De uitkomsten staan hier in dit boek. Narekenen hoef ik de sommen dus met. Als Pieter sommen maakt ga ik vlinders vangen. De staat betaalt, ik heb het toch maar goed bekeken!" Karolus maakte een klein lucht- sprongetje „Uitkomstenboek!" schoot het door zijn bol. „Dat moet ik hebben!" En terwijl Uilebuil het programma voor Pieter verder zat in te delen pakte de kraai voorzichtig, heel voorzichtig het boek van zijn bureau en verdween geruis loos. Trots legde hij het even later voor Pieter neer. „Prachtig!" juichte de jongen. „Goed zo Karolus, nu is het niet moeilijk meer om honderd sommen te maken1" „Schrijf gauw de uitkomsten over!" lachte de kraai. „Dan breng ik het boek direct weer terug! Eindles „Prinses Ireneschool". M-andagavond waren de leerlingen der hoogste klasse en van het V.G.L.O. in de „Prinses Ireneschool" aanwezig om hun eindrapport en ge tuigschrift in ontvangst te nemen. Nadat de heer L. Velthuizen, het hoofd der school, de ouders en de leerlingen had verwelkomd, nam de voorzitter van het schoolbestuur, ds A. W. M. Odé, het woord. Spr. hoop te, dat de leerlingen mochten opgroei en tot vreugde van hun ouders en dat zij in hun verder leven pal zou den staan voor hun beginsel. De heer P. de Munck bracht namens de ouders het onderwijzend personeel dank. Na de pauze boden Leo de Hertog en Elly Slabbekoorn de heer Velthuizen blijvende herinneringen aan, terwijl Connie Minnaard, na mens de V.G.L.O.-klas de heer Koo- man complimenteerde. Aan het eind van de avond werden de rapporten en getuigschriften aan de leerlingen overhandigd. Geslaagd» Voor het examen Nederlands M.O., taal- en letterkunde B, slaagde te 's-Gra- venhage de heer J. C. Verkerk. BLLEWOUTSD1JK Wedvlucht. De P.V. „De Wilpen" nam met 35 duiven deel aan een wedvlucht vanuit Corbeil; afstand 336 km. De uit slag was: 1 en 3. D. v. d. Poel, Oudelan- de; 2, 4, 8 en 9. C. de Beste, Oudelande; 5. F. J. Paulusse, Ellewoutsdijk;6. P. Murre, Baarland; 7. Gebr. Maat, Elle- woutsdijk. HEINKENSZAND Van Juliana tot Juliana. De rijdende tentoonstelling „Van Juliana tot Juliana" heeft Maandag een bezoek gebracht aan deze gemeente. Evenals elders was ook hier de belangstelling groot. KLOETINGE Opbrengst bazar met verloting. De to tale bruto opbrengst van de door de voetbalvereniging „Kloetinge" gehouden bazar en verloting is f 2553. KC JDEKEUKE Overdracht orgel. Tijdens een bijzon dere dienst zal Donderdagavond in de Ned. Herv. kerk de overdracht plaats vinden van het orgel door de orgelcom missie. De heer L. Erné zal het instru ment bespelen. De zangvereniging „Zang- lust" zal medewerking verlenen. De dienst begint om 8 uur. O.- EN W.-SOUBURG Sportdemonstraties. Maandagavond vonden nog enkele sportdemonstraties plaats, die tijdens de sportweek tengevol ge van het ongunstige weer niet konden doorgaan. Voorafgegaan door haar sig naalafdeling maakte de vereniging „As- trow" een rondgang door de gemeente, waarna naar het sportveld werd gemar cheerd. Daar hebben de verschillende klassen van „Astrow" brug-, ring-, grond- en vrije oefeningen afgewerkt, waarna de bekende turners van de Ze bra-keurtroep, vijf in getal, staaltjes van hun kunnen gaven voor het in grote ge tale opgekomen publiek. Na afloop ont vingen de turners een herinneringsbeker van de voorzitter der sportweekcommis sie. OV EZAN DE L.T.B. vergadering. In de vergadering van de L.T.B. afd. Ovezande werd het bestuur gemachtigd een reisje samen te stellen. Door de heer Andringa, assistent van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst werd een spreekbeurt gehouden over de inzaai en bewerking van de geïnundeer de bouw- en weilanden. SCHERPEN1SSE Geslaagd. Te 's-Gravenhage slaagde voor het examen Middelbaar Onderwijs lichamelijke oefeningen, mej. C. I. Steen- dijk, SCHOOND1JKE Benoeming. Als onderwijzeres aan de Chr. lagere school is benoemd mej. Vin gerling te Goes, wegens huwelijk van de tegenwoordige, mej. Muller. Serenade. Ter gelegenheid van de 70ste verjaardag van de heer P. Hennekey bracht de muziekvereniging „Oefening kweekt kunst" een serenade. Meer dan 50 jaar is de heer Hennekey tamboer ge weest van de vereniging. Uit handen van de burgemeester mocht de jubilaris een bronzen medaille ontvangen. VEERE Concert. Donderdagavond geeft de muziekvereniging „Veere's Genoegen" een concert in de muziektent op de markt van 8 tot 10 uur. Daarbij zullen de leerlingen van de openbare lagere scholen twee kleppermarsen uitvoeren, i.l. die van Jan Morks en Jacob Hamel. YERSEKE Benoemd. Met ingang van 1 December a.s. is het hoofd van de Chr. U.L.O., al hier, de heer A. Bikker, benoemd in ge lijke betrekking te Coevorden. Wedvluchten. De P.V. „De Noordster" nam deel aan een wedvlucht vanuit Li moges. De uitslag luidde: 1 en 5. Joh. v. Es, 2, 4 en 7. J. J. van Oeveren. 3. C. de Koeyer. 6. P. v. d. Endt. 8. H. J. van Es, 9. C. Vermast en 10. M. Minaard. De uitslag van een wedvlucht vanuit Vilvoorde is: 1. S. v. d. Plasse. 2 en 6. J. J. van Oeveren. 3. E. Vermat. 4 en 10. J. C. Lindenberg. 5. H. J. van Es. 7. J. A. V. d. Plasse. 8. Th. Koster. 9. W. M. van Haver. /OLPH AARTSDIJK P.B.N.A.-examen. De heer P. C. van Loo slaagde te Arnhem voor het P.B.N.A. examen bouwkundig tekenaar. jZENDIJKE Bevorderd. De heer J. de Lessine, be steller bij de P.T.T., is bevorderd tot be steller eerste klasse. Aanrijding te Bergen op Zoom. BERGEN OP ZOOM,- 20 Juli. Zondag avond had er in de Wouwsestraat tc Ber gen op Zoom een aanrijding plaats tus sen een luxe auto bestuurd, doer C.V. wonende te Wissenkerke, komende van de richting Markt, die de Korenbeurs straat wilde inrijden, en de bestuurster van een rijwiel met hulpmotor mej. LP. uit Bergen op Zoom. Deze kwam over de Wouwsestraat in de richting van de Markt. De autobestuurder verleende de dame geen voorrang. Zij werd aangere den en sloeg door de winkelruit van de fa L., waaraoor zij werd gewond, 'legen de autobestuurder werd proces-verbaal opgemaakt

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2