Nieuwe toewijzing van gelden voor de productiviteitsverhoging Op Honsjioe zijn ruim 75.000 mensen dakloos Gemeentehuis te Oud- Vossemeer officieel geopend Diplomatieke betrekkingen tussen Israël en de Sowjet-Unie hersteld PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Bouwbedrijf, kleine metaalindustrie en confectiebedrijf zullen ervan profiteren Egypte verbiedt vervoer van levensmiddelen Brand in garage van Alexanderkazerne Wongsonegoro Kabinetsfor mateur in Indonesië Met de Bijbel als grondslag Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, ïel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: -Dijkstraat 26—28 Explo'tante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG, No. 2533 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 21 JULI 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEEDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 4.46 u., onder 20.46 u. Maan op 17.49 u., onder 0.07 u. Hoogwater Woensdag 22 Juli: Vlissingen: 10.15 u. 1.49 m., 22.36 u. 1.47 m. Terneuzen: 10.38 u. 1.69 m., 23.01 u. 1.67 m. Wemeldinge: 11.39 u. 1.45 m. u. m. Zierikzee: 11.23 u. 1.25 m. 23.47 u. 1.18 m. 's-GRAVENHAGE, 20 Juli Zeer binnenkort zal worden, overgegaan tot een nieuwe toewijzing van gelden uit de tegenwaarderekening, bestemd voor de productiviteitsverhoging in Nederland. Ditmaal zullen deze gelden ten goede komen aan het bouwbedrijf, de kleine metaalindustrie en het con fectiebedrijf. Voor het bouwbedrijf zou het bedrag 1,1 millioen zijn. Volgens het weekblad „Cobouw" is ding van werkgevers en uitvoerders het de bedoeling met het geld een stichting in het leven te roepen met een klein bestuur en een kleine staf, die zich zal bezighouden met een vier tal vraagstukken. Deze zijn: een on derzoek naar de organisatie van het werk, de verbetering van het tarief systeem, de uitbreiding van de oplei- Nog een Brits militair vermist CAIRO, 20 Juli Het Egyptische ministerie van Voedselvoorziening heeft een verbod uitgevaardigd voor het vervoer van levensmiddelen en andere goederen van de Nijl-delta naar de Suezkanaal-zóne. Als gevolg hiervan zullen de 85.000 Britse soldaten, die in de kanaalzone zijn gestationneerd, alsmede hun ge zinnen en de ongeveer 35.000 hulp krachten, hun inkopen niet meer in dit gebied kunnen doen. Boter, suiker, Vlees, fruit, olie en andere levensmid delen zullen voortaan per vliegtuig of per schip moeten worden aangevoerd. Er wordt nog een lid van de Britse luchtmacht in Egypte vermist. Dit blijkt uit een brief van het Britse mi nisterie van luchtvaart aan de ouders van de vermiste militair, Stainton, waarin wordt gezegd, dat Stainton op 18 Juli met een personenauto is zoek geraakt, toen hij op weg was van Aboe Soeeir naar Ismailia. Amerikaans voedsel wordt door Westduitse regering verdeeld WASHINGTON, 20 Juli President Eisenhower heeft Bondskanselier Adenauer medegedeeld, dat het voor Oost-Duitsland bestemde voedsel ter waarde van vijftien miilioen dollar ter beschikking van zijn regering zal wor den gesteld. Op deze wijze kan het voedsel de Oostduitsers het best bereiken. en de scholing van werknemers en tenslotte de propaganda en voorlich ting aan alle bij het bouwbedrijf be trokkenen. Geen Vietnamese regeringsmissie naar Parijs. SAIGON, 20 Juli De regering van Vietnam is teruggekomen op haar be sluit om een officieuse regeringsmissie naar Parijs te zenden voor overleg met de Franse regering. Waarnemers zijn van oordeel, dat dit besluit een gevolg is van een menings verschil tussen regering en nationalis ten over de vraag, of Vietnam al of niet volkomen onafhankelijk moet worden. Ontploffing in ketelhuis van drukkerij „Vada". WAGENINGEN, 20 Juli Van avond is Wageningen opgeschrikt door een hevige knal tengevolge van een ontploffing in het ketelhuis van de drukkerij „Vada" van Zomer en Keu- nig, die een enorme ravage heeft aan gericht. Het ketelhuis is in elkaar ge- rtort, maar de vijf ketels bleven in tact. De enige aanwezige, de stoker Snijder uit Bennekom, is in levensge vaarlijke toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Nederlandse vlieger in Canada verongelukt. DEN HAAG, 20 Juli. Op Don derdag '16 Juli j.l. is in Canada bij een vliegongeval met zijn instructeur om het leven gekomen de derde ser geant-vlieger A. J. H. van der Haar. Tijdens een duik bij een bpmbarde- mentsoefening is het toestel neer gestort nabij het vliegveld MacDonald van de Royal Canadian Airforce, ge legen in Manitoba. Sergeant van der Haar uit Veenendaal was 22 jaar en ongehuwd. Herstelwerk voltooid aan polders Elizabeth en Wilhelmina. NIEUW EN ST JOOSLAND, 20 Juli. Zaterdagmorgen vonden de laatste her stelwerkzaamheden plaats aan de dijken van de polders Elizabeth en Wilhelmina, gelegen onder de gemeente Arnemuiden tussen de polders Suzanna en Oranje. Na afloop vart 't werk heeft de dijkgraaf dhr M. I. Vos uit Nw en St Joosland, de uitvoerder v. d. Ned. Heide My, de heer P. de Visser en zijn personeel, toege sproken en dank gebracht namens pol derbestuur en ingelanden voor het her- •»1 van de waterkeringen. Een bljzon- r woord van dank richtte de heer de v os tot de heren P. J. van Boven, opzich ter van de Rijkswaterstaat, onder wiens leiding het werk werd uitgevoerd en de heer Visser van de Heide My en tot Rijks- en Prov. Waterstaat in het alge meen. Spr. roemde het werk van de werklieden en noemde de herstelde dijk van de Wilhelminapolder één van de beste, die in de buurt te vinden zijn. Ook de heer A. de Leeuw, die het delf- werk heeft uitgevoerd, werd in deze dank betrokken. IN AFWACHTING VAN DE WAPENSTILSTAND SEOEL, 20 Juli Volgens geallieer de officieren hebben Noordelijke troe pen de werkzaamheden aan de fun damenten van een groot gebouw, dat voor de plechtige ondertekening van een wapenstilstand gebruikt zal wor den, voortgezet. De vorige maand werd dit werk gestaakt, nadat de Zuid- Koreanen 27.000 niet-communistische Noordkoreaanse krijgsgevangenen had den vrijgelaten. De stafofficieren hebben zich van morgen in twee groepen bezig gehou den met technische voorbereidingen voor de wapenstilstand. 's-GRAVENHAGE, 21 Juli Kort na het avondappèl om tien uur zagen verschillende militairen in de Nieuwe Alexanderkazerne aan de Van Alkemadelaan te Den Haag vlammen slaan uit de in het grote kazernecom plex gelegen garage. Velen bevonden zich reeds op de slaapzalen. Onmiddel lijk renden zij naar de garage een gebouw van 70 bij 35 meter die gesloten was. Ruiten werden gefor ceerd en nadat de garage was geopend werd nog getracht wagens uit de ga rage te halen, hetgeen niet gelukte. Onmiddellijk werd met eigen mate riaal getracht de brand te bedwingen, terwijl spoedig ook de Haagse brand weer ter plaatse was. Om half twaalf was men het vuur meester. In de ga' rage stonden twintig wagens van al lerlei soort, een gloednieuwe bulldozer, een grote highspeed (een artillerie- trekleer), tal van drietons vrachtauto's, twee Corbits, een radiowagen, jeeps enz., die allen moeten als verloren worden beschouwd. Van het gebouw is het dak geheel vernield. DJAKARTA, 20 Juli De voorzit ter van de Persatoean Indonesia Raya, Wongsonegoro, is vanavond benoemd tot Kabinetsformateur. Hij deelde de pers mede, dat hij deze benoeming aanvaardde mét „bonzend hart". De opdracht van Wongsonegoro 56 jaar oud en minister van Onderwijs in het Kabinet Soekunan luidt een regering te vormen met voldoende steun van het parlement. Hij krijgt zeven dagen. AMERIKAANSE SOLDATEN SCHONKEN 60.000 GULDEN NIEUWE OVERSTROMINGEN DREIGEN TOKIO, 20 Juli De Japanse politie heeft medegedeeld, dat 75.300 mensen dakloos zijn door overstro mingen in de districten Wakajama en Nara, ten Zuiden van Osaka op het eiland Honsjioe. Drie Ameri kaanse vliegtuigen zijn vandaag op gestegen om noodrantsoenen en me dicamenten te brengen naar gebie den, die door nieuwe overstromin gen op Honsjioe worden bedreigd. Het hoofdkwartier van de Ameri kaanse veiligheidstroepen in Japan heeft bekendgemaakt, dat alle moge lijke hulp zal worden geboden. De Amerikaanse ambassadeur, Allison, heeft een gift van ongeveer 60.000 gul den van de Amerikaanse strijdkrach- „ZUIDVLIET" OMHOOG VEERE, 20 Juli Vanmiddag is de veerboot „Zuidvliet", die de dienst VeereKamperland onderhoudt, op een zandbank gelopen. Na ongeveer een uur vertraging heeft de Rijks- tonnenlegger, de heer B. van Beveren, de boot weer vlot getrokken, waarna de dienst kon worden, hervat. Men mag niet meer zoveel kippen houden als men wil. DEN HAAG, 20 Juli. Het hoofd bestuur van de Stichting voor de Land bouw heeft zich overeenkomstig het advies van de pluimveecommissie en de commissie voor kleine bóeren- vraagstukken uitgesproken voor 'tre severen van de pluimveehouderij voor de bedrijven beneden 20 ha. Dit be tekent niet, dat de kippenstapel moet worden beperkt; het betekent alleen, dat men een uitbreiding van de kip- penhouderij buiten de landbouw en op de grote landbouwbedrijven wil voorkomen. Het hoofdbestuur zal daarom aan het bestuur van het be drijfschap voor pluimvee en eieren voorstellen, dat een bedrijf beneden 20 ha 200 kippen per ha. kan aanhouden, met een maximum van 600 stuks per bedrijf. De grotere bedrijven kunnen in totaal 100 kippen houden. Tot 50 stuks is iedereen vrij, dus ook degene die buiten de landbouw staat. Bij dit alles zal een uitzondering worden ge maakt voor de reeds bestaande kip- penstapels. Dit geldt in het bijzonder voor de z.g. hoenderparken of kippen farms. Kapitein Knuist naar Korea vertrokken AMSTERDAM, 21 Juli Daags voor zijn verjaardag (hij wordt vandaag 35 jaar oud) is gisteravond van Schiphol naar Tokio de nieuwe (5de) comman dant van het Ned. Detachement der V.N., kap. C. Knuist uit Den Haag, naar Korea vertrokken. Hij zai daar de vorige commandant, luitenant-kolonel C. M. Schilperoord, die een jaar lang de leiding gehad heeft, aflossen. In verband met zijn benoeming zal kapitein Knuist tijdelijk tot luitenant kolonel worden bevorderd. ten in Japan voor de slachtoffers van de watersnood overhandigd. De brandweer van Tokio treft voor zorgsmaatregelen bij een rivier ter plaatse, daar nieuwe stormen worden verwacht. Ongeveer 330 huizen in het gebied van Tokio hebben van het wa ter te lijden. Verscheidene huizen zijn ingestort door de hevige regenval van de laatste dagen. MULO-EXAMENS GOES EN BERGEN OP ZOOM GOES, 20 Juli Voor het Mulo diploma A slaagden: F. W. Hillebrand en H. J. Boon te Sint Laurens, L. van Keulen, J. Bosselaar en P. Arendse, Souburg, P. C. Joziasse, M. Karman, en S. J. Kasse te Middelburg, A. de Klerk, W. Lute, A. Rijnberg en M. A. Kloeg te Vlissingen, C. J. de Feijter, Zaamslag, H. I. C. Scheffer, N. T. Ha- melink, J. C. Meijer, T. de Zeeuw, J. van Strien en W. C. Riemens te Ter neuzen, A. Geertse, Domburg, H, Geertse, Oostkapelle, A. Groot Nibbe- link te Grijpskerke, P. J. Almekinders en M. C. Lindenbergh te Wolfaarts- dijk, J. Wattel, Vrouwenpolder en R. J. Rijkse, Krabbendijke. Afgewezen 2, Te Bergen op Zoom slaagden: de da mes C. Boonman, Wolfaartsdijk; M. Goense, Driewegen; en de heren M. Boudens, 's-Heer Arendskerke; J, Buijsrogge, Goes; M. Duijvesteijn, 's-Heerenhoek; H. de Glas, Goes; H, Grim, Heinkenszand; P. Bertram, Hulst. DE TELEVISIE KRIJGT MEER RUIMTE. BUSSUM, 20 Juli Naar wij ver nemen krijgt de Nederlandse Televisie- Stichting binnenkort de beschikking over meer ruimte. Reeds lang heeft men bij de televisie te kampen mei gebrek aan ruimte ehTfïtbreiding-'vari1 moeilijkheden rijzen, de zendtijd, na afloop van de expéïi- M""" mentele periode, zou dit gebrek nog meer doen gevoelen. Geruime tijd ge leden zijn onderhandelingen geopend met het kerkbestuur van de Sint Vitus- parochie te Bussum en de exploitant van het Vitusgebouw, die het gebouw van het kerkbestuur heeft gehuurd. De televisiestichting is tot een over eenkomst gekomen met het kerkbe stuur. Voorts vernemen wij, dat de tele visie ook het oog heeft laten vallen op de ambachtsschool te Bussum. Het be stuur van dit gebouw heeft grond ge kocht in Bussum-Zuïd voor de stich ting van een nieuw schoolgebouw en daardoor komt het oude schoolgebouw leeg. Dit gebouw ligt achter de tele visiestudio en is reeds enige malen door leden van de televisiestichting bezichtigd. De grootste werkende vulkaan van Japan, de Aso op het eiland Kioesjioe, is vandaag, evenals Zondag, tot uit barsting gekomen. Een asregen is op omliggende plaatsen neergedaald. Van slachtoffers is geen melding gemaakt. CONTACTSAMENKOMST C.N.V. ZIERIKZEE, 20 Juli. In de eer ste contactsamenkomst na de ramp van het C.NJV. heeft de secretaris van het C.N.V., de heer C. J. van Mastrigt, gesproken over de sociale taak van de Christenen in de wereld, de gevolgen van de ramp en de loon- en prijsverhouding. Spr. kon niet ver klaren waarom de prijzen van diverse levensbehoeften op Schouwen en Dui veland zoveel hoger moeten zijn dan elders. De vakbeweging zal hierom trent bij de regering aandringen op een onderzoek. Ook besprak de heer Van Mastrigt de herbouw en wees er op dat structuurwijzigingen voor het eiland onvermijdelijk zijn, zodat het geheel een ander beeld krijgt. Ook op verkeerstechnisch gebied zijn wij zigingen te verwachten, doch dit zul len zeker voordelen blijken. Mochten Ier bij de structuurwijzigingsplannen dan is van bondszijde juridische bijstand moge lijk. Ook het punt volkshuisvesting is zeer urgent. Hier ligt een taak voor de Chr. Woningbouwvereniging op het eiland, wier statuten pas konink lijk goedgekeurd zijn, aldus spreker. De heer J. H. Eshuis, 2e voorzitter van de N.C.B., besprak enige gevaren, die de Chr. Vakbeweging bedreigen. Een dergelijke samenkomst werd ook te Haamstede belegd. Onderscheiding voor Nieuwlander NW.- EN ST JOOSLAND, 18 Juli Vanwege het feit, dat hij 47 jaar pol derwerkman van de Polder Oud St Joosland was, ontving de heer M. Adriaanse die vandaag juist 77 jaar werd uit handen van burgemeester Graaf van Randwijck de médaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Niet alleen de burge meester sprak hem hartelijk toe, maar ook de wnd voorzitter van de polder, de heer C. de Dreu, welke de gerid derde een kistje sigaren aanbood en hem dankte voor zijn werk, dat hij nog altijd trouw verricht. Vandaag begint de Vierdaagse weer. Nijmegen is al vol enthousiaste wandelaars uit binnen- en buitenland. Oude bekenden ontmoeten elkaar. Twee veteranen, links de heer W. A, Nijkamp uit Hengelo (71 jaar) en rechts de Haarlemmer P. Wietlijk (59 jaar). De heer Nijkamp loopt voor de vijfde maal mee en de heer Wiedijk voor de dertiende. ISRAëL BOOD VERONTSCHULDIGINGEN AAN Daders van bomaanslag te Tel Aviv nog niet gevonden LONDEN, 20 Juli Radio Moskou heeft medegedeeld, dat de diplomatieke betrekkingen tussen Israël en de Sowjet-Unie zijn hersteld. Ook de Israëli sche radio heeft een dergelijk bericht omgeroepen. Op 12 Februari j.l. werden deze betrekkingen afgebroken door Rusland, dat de Israëlische regering ver antwoordelijk stelde voor de bomaanslag, die drie dagen tevoren op de Rus sische legatie te Tel Aviv gepleegd. Op 6 Juli begonnen op verzoek van de Israëlische minister van Buiten landse Zaken, Sjarett, de onderhande lingen. Israël verklaarde daarbij niet te zullen deelnemen aan enig bondge- noodschap tegen de Sowjet-Unie. In het Russische bericht werd ver der gezegd dat Israël zijn verontschul digingen voor de aanslag heeft aange boden en dat, hoewel het onderzoek naar de schuldigen nog geen positieve resultaten heeft gehad, de nasporingen voortduren. Ernstig ongeval te Souburg OOST- EN WEST-SOUBURG, 18 Ju li Na afloop van de ringrijderij heeft zich op de kanaalbrug een ern stig ongeluk voorgedaan. Mevrouw de B. uit Havendorp reed daar met twee kinderen op de fiets, toen haar 4-jarig dochtertje plotseling viel. Eén der paarden voor de bandenwagen, die juist passeerde, trapte op haar knie, waardoor een ernstige wond ontstond. Roode Kruismensen verleenden eerste hulp en dokter van Bockel achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Vlissingen noodzakelijk. Raadslid B. P, Burkunk van Kruiningen overleden KRUININGEN, 20 Juli Vrijdag ig te Zandvoort op 68-jarige leeftijd over leden de heer B. P. Burkunk, lid van d eraad van Kruiningen voor de P, v. d. A. sedert 1927. Hij was wethouder van 19391949. De heer Burkunk be kleedde talrijke functies op politiek, maatschappelijk, sociaal en cultureel terrein. Zo was hij voorzitter van de VARA, afd. KruiningenHansweert, secretaris van de Coöp. Verbruiksver- eniging KruiningenHansweert en verder bekleedde hij functies in het afdelingsbestuur van de S.D.A.P., la ter van de P.v.d.A. Hij was voorzitter van de commissie Noodwet Ouder domsvoorziening te Kruiningen. Dins dag wordt hij te Zandvoort begraven. DE BILT ZEGT: Warm weer. Droog en vrij zonnig weer. Langs da Waddenkust vrij krachtige tot matiga Zuidwestelijke, elders matige tot zwakke wind. Vooral in het Zuiden en Oosten hoge temperaturen. Een grote verbetering vergeleken bij het oude gebouw OUD-VOSSEMEER, 20 Juli „Saevis tranquillus in Undis" Rustig te midden der woedende golven het staat te lezen op het fraaie glazen paneel, dat is aangebracht boven de ingang naar de raadszaal van het nieuwe ge meentehuis, dat vanmiddag officieel is geopend door de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot. Oud-Vossemeer is voor de ramp bespaard gebleven en de panelen in de deuren waren reeds ontworpen voor vloed het eiland trof. Zij hebben daarom juist nü een bijzondere betekenis gekregen. SNIPPER NIEUWS i'i iVJ' Een Spaans-Amerikaans accoord, waarbij Spanje enige bases ter be schikking zou willen stellen, is nog niet aanstaand, aangezien geschilpun ten van politieke en militaire aard zijn gerezen. Het hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtmacht heeft bekend gemaakt, dat sedert het begin van de Koreaanse oorlog 1.008 communistische vliegtuigen zijn vernietigd. Het 1000ste vliegtuig werd Zondag neergeschoten. Drie inheemsen in Kaapstad hebben het Zuidafrikaanse Hoge Gerechtshof verzocht het stedelijk orkest van Kaap stad te verbieden in het Alhambra- theater te spelen, zolang inheemsen de toegang wordt geweigerd. In de eerste week van October zullen in Syrië parlementsverkiezingen worden gehouden. Voor het eerst mogen ook vrouwen stemmen. Een ambtenaar van het Westduitse commissariaat voor de veiligheid is gearresteerd we gens spionnage. Het was een blijde dag voor de ge meente; het oude gemeentehuis, het „Ambachtsherenhuis", eigendom van de Stichting „Ambachtsheerlijkheid Oud- en Nieuw-Vossemeer N.V.", vol deed reeds lang niet meer en uit de woorden van burgemeester mr J. J. Ver sluijs klonk dan ook vreugde, dat men zich hier heeft kunnen „ontworstelen" aan de vaak vreemde bepalingen, die de huur van dit huis met zich bracht. Men beschikte niet alleen slechts over twee vertrekken, maar het gebouw was ook slecht onderhouden. Vooral met het opbergen van de archieven liep men vast. Dankbaar was men daarom, dat het mogelijk werd de pastorie van de Ned. Herv. Kerk te kopen, een gebouw, dat ruimte te over bood en waar op de bovenverdieping zelfs een gedeelte kon worden verhuurd aan de wijkver pleegster. Verheugend noemde burgemeester Versluijs het daarom, dat men op de rug van één der banken in de raads zaal een afbeelding van de Bijbel heeft aangebracht als zinnebeeld, dat men hier hoopt te werken onder Gods zegen. Dank bracht hij ook aan de heer A. J. Argelo, directeur van de Centrale Dienst Noord-Zeeland, die kans heeft gezien het pand om te bouwen tot een aanvaardbaar geheel, alsmede aan de aannemer, de heer J. L. van Driel. REDE Jhr DE CASEMBROOT. Jhr de Casembroot herinnerde aan de tijd, dat zijn vader als Gedeputeer de met Koningin Wilhelmina in 1906 een bezoek bracht aan de zwaar ge troffen gemeente. „Als er een gemeen te schreeuwend gebrek had aan een nieuw gemeentehuis, dan toch zeker Oud-Vossemeer", zo zei hij. Hij achtte het bijzonder gelukkig, dat men in het centrum over een nieuw gemeentehuis kon beschikken en met de wens, dat het tot in lengte van jaren onder Gods zegen gebruikt zal mogen worden op de grondslagen van de Bijbel, die hier is gesymboliseerd, verklaarde hij het gebouw voor geopend. WANDSCHILDERING AANGEBODEN. Nadat men vervolgens het gebouw had bezichtigd heeft het raadslid, de heer P. A. W. Mees, namens een comi té uit de burgerij symbolisch een wandschildering overgedragen. Deze beschildering, die in de raadszaal komt, stelt voor een zeeslag, die in Oud en Nieuw naast elkaar. Het linkse gebouw op de aclCergrond is het vroegere gemeentehuis, bet rechtse is de i storie, thans omgebouwd tot gemeentehuis. vroeger eeuwen is gevoerd in de inge polderde Hollarepolder. De wandbe- schildering, die vervaardigd wordt .door de kunstschilder Schippers uit Woensdrecht, zal binnenkort gereed komen. Nadat de burgemeester zijn dank voor dit geschenk had uitgesproken hij zag hierin de volledige instemming van de burgerij over de keuze van het nieuwe gebouw heeft burgemeester Verburg van Stavenisse namens de ge meenten op het eiland zijn gelukwens aangeboden. Namens de kerkvoogdij sprak de heer P. C. W. van Westen, die bij zijn gelukwens een tinnen as bak aanbood. De heer Argelo sprekend namens de Centrale Dienst bleek met de bouw een succesje te hebben geboekt en wel in de vorm van een opdracht tot demogelijke verbouw van het gemeentehuis van Poortvliet. Mede namens de ondernemers voer de tenslotte de heer Van Driel het woord. Hij dankte voor de prettige sa menwerking. Hiermede was de plechtigheid ten einde en was des avonds de daad aan de muziekvereniging „O.V.M.", die het gemeentebestuur voor het nieuwe huis een serenade bracht. PRACTISCH INGERICHT. De indeling van het nieuwe gebouw is zeer practisch. De royale-gang voert rechtuit naar de mooie raadszaal, die wordt afgesloten door dubbele deuren, waarin op fraaie glaspanelen figuren zijn uitgebeeld die tegen het water strijden; één mannenfiguur met een zandzak en één met een schop. Links in de gang bevindt zich de toegang naar de secretarie en de kamer van de gemeente-ontvanger. Tussen secre tarie en ontvangkamer is de kluis ge bouwd. Rechts van de ingang bevindt zich de burgemeesterskamer, alsmede een kleine keuken en de toiletten. Op de zolder beschikt men voorts nog over twee archiefkamers. Het gebouw is ge schilderd in pasteltinten. In alle op zichten heeft men hier een fraai ge heel gekregen waartegen het vorige gebouw, al is het dan ook van histo rische waarde, wel schril afsteekt

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1