125 JAAR KONINKLIJKE MILITAIRE ACADEMIE DE INWONERS VAN BREDA SLAAN cK EtN FEEST UIT VAN 31|2 WEEK Positie van Nederlandse marine wordt in geen geval aangetast „Belangrijke Amerikaanse nota" zou Egyptisch standpunt delen koopjes Dat zijn pas koopjes 1 £te ïlctdio. Plechtig en luimig Opnieuw overstro mingen op Kioesjioe Nederlandse bevolking voelt voor de Benelux Het komende E.D.G. debat Kosten van aanloopperiode zullen totaal bedrag niet verhogen LIKDOORNS WONDEROLIE Nemen V.S taak van Engeland over? Rusland wil strategisch belangrijke metalen verkopen Geertekerk wordt verkocht aan Remonstrantse Broederschap Ook Polen doet mee aan technische hulp nieuwe Coupons katoenen popeline 80 en 90 cm. breed voor blouses, overhemden, onderjurken, pyama's enz. f 0,85 p.m. Fantasie directoires en camisoles, zuiver katoen 1.38 Zuiver wollen directoires f 2.95 Half wollen directoires 2.75 Solide kwaliteit gebloemd katoen voor rokjes en schorten, 90 cm. breed f 0,98 Prachtige effen zijde van f 6,95 voor f 1.85 Prima lingerie katoen, zalm 80 cm. br. 0.88 Brabants bont in 12 frisse dessins 1,48 Prachtige kanten kragen voor '|3 van de prijs. Mantelstof 140 cm. breed, vanaf 4.95 p.m. Aparte dessins popeline, Cotton de Soie en Soie imprimé f 1.55, 1.95, 2.95 p.m. Wollen japonstof 130cm. br., vanaf 2.95 p.m. Op al onze bekende modellen C or setten en B.H's 10 Petkorting toengt om- (baandag 20 Juli 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 (Van onz» Utrechtss redacteur.) BBSDA, lt Juli. Da Kon. Militair* Academie te Breda, het instituut waar de lereepsoftlcleren voor land- en luchtmacht worden opgeleid, herdenkt thans haar tS-larlf bestaan. Vrijdag is de grootscheepse jubileumviering officieel geopend «orde minister-president dr W. Drees. Vandaag komen de reünisten naar Breda, raar dan het monument voor de oud-cadetten zal worden onthuld en Woensdag «toeken H. M. de Koningin en ZJK.H. Prins Bernhard de jubilerende Academie m de plechtige herdenkingsdienst in de Grote Kerk bij te wonen. Ter gelegenheid an het jubileum wordt te Breda ook de tentoonstelling „De Dienst bij Land- en .uchtmacht" gehouden, die de gewone man een beeid wil geven van het leven Onder de wapenen en van de organisatie van onze weermacht. De inwoners van Breda hebben de «maak van het feesten blijkbaar te pak ken gekregen bij de viering van het 700- Jarig bestaan van hun goede stad. Zij hebben de officiële jubileumplechtighe- den n.l. omkranst met een reeks van fes tiviteiten in de echte Brabantse sfeer, die gullen duren tot 9 Augustus. Zodra men het station uitkomt en de weg naar het ?ark inslaat ziet men weer fraaie ver leringen, exotische vogels en een uit gestrekt feestterrein terwijl de oude Ba- foniestad, zodra het duister gevallen is Weer baadt in een waarlijk feeërieke ver lichting. HET BEGIN. Op het Marktplein voor het stadhuis en tegenover de Grote Kerk hadden zich Vrijdagmorgen honderden autoriteiten en genodigden verzameld om de officiële opening van de jubileumfeesten bij te Ingezonden Mededeling (Adv.) OP REIS 'n flacon CARBOVIT (Mijn- hardt) tegen spljsvarterlngs-stoornissen TOKIO, 18 Juli. Het Zuidelijke Japanse eiland Kioensjioe, dat drie inreken geleden door overstromingen werd geteisterd, heeft opnieuw van Set water te lijden. Vrijdag deden (lch nieuwe overstromingen voor, die, boewei op veel kleinere schaal dan de vorige maand, wegen overspoelden en bruggen vernielden. CONSUMPTIE-INDEX VERDER GESTEGEN. :STERDAM, 17 Juli De indexcij fers van de consumptieve uitgaven der "pderlandse bevolking zijn in Mei Verder gestegen, zo blijkt uit een me dedeling van het C.B.S. Op basis 1949 is 100, bedroeg de waarde van de to tale consumptie 129 (in April 119). De irijs bleef onveranderd op 120, het- !een een stijging der hoeveelheid met tot 107 tengevolge had of per hoofd C -T bevolking van 95 tot 102. Ditmaal is de stijging het sterkst geweest in de sector van de duurzame consumptie goederen. De waarde bedroeg 122 (109), de prijs bleef onveranderd op 113, zo dat de hoeveelheid steeg met 12 tot 108 en per hoofd der bevolking met 11 tot 102. Het waardecijfer van de voedings middelen kwam ln Mei van 133 op 144, het prijscijfer steeg met 2 tot 129, zo dat de hoeveelheid 112 bedroeg (105) en per hoofd der bevolking 106 (99) De genotsmiddelensector gaf in Mei een kleine stijging te zien, hetgeen per hoofd der bevolking neerkomt op een hoeveelheidscijfer van 92 (90). Het zelfde is het geval met de overige goe deren en diensten, waar het cijfer per hoofd der bevolking van 94 op 98 kwam. wonen. Zo zagen we daar mr J. A. Jonk man en mr L. G. Kortenhorst, resp. voor zitter van de Eerste en van de Tweede Kamer, luit-generaal B. R. P. F. Hassel- man, chef van de Generale Staf, luit.- generaal I. A. Alers, chef van de Lucht machtstaf en natuurlijk de gouverneur van de Academie, brigade-generaal K. F. Puffius. De plechtigheid begon met een dave rende explosie van drie met confetti ge vulde donderbussen, waarbij het de be doeling was dat de kleurige papiersnip pers op de hoge gasten zouden neer komen. Door een vergissing van de „aan stoker" werden echter de cadetten onder het papier bedolven. Na dit zeer Brabantse begin ving het meer serieuze deel aan met een herden kingsrede van prof. dr W. Asselbergs (Anton van Duinkerken), die er op wees dat de taak van ons leger is de verdedi ging van de vrede, dat wil zeggen van de in vrijheid samenwerkende evenwichtige krachten. Daar de K.M.A. haar pupillen steeds deze hoge taak voor ogen heeft ge steld, verdient zij op deze dag de geluk wens van ons gehele volk, aldus spr. FELICITATIE EN DANK, Hierna marcheerden achtereenvolgens 14 politie-muzlekcorpsen uit alle delen van ons land de markt op onder vro lijke marsmuziek. De Groningse Politie harmonie sloeg hierbij een goed figuur, evenals het Heerlense corps dat een uit stekende afdeling doedelzakspelers telt. Nu was het woord aan dr Drees, die de gelukwensen van de Regering aan de K.M.A. overbracht en die de cadetten tevens huldigde voor hun moedig optre den tijdens de watersnood. De minister president schetste de zware verantwoor delijkheid van de officieren in het mo derne leger, die vooral voor het beroeps kader een grondige voorbereiding nood zakelijk maakt, zoals deze op de K.M.A. wordt gegeven. Nadat dr Drees de jubileumviering voor geopend had verklaard, hesen onder de tonen van ons volkslied de cadetten de vlaggen van de NATO-landen in top. Alle genodigden brachten tenslotte een bezoek aan de militaire tentoonstelling, waar het leven van Jan Soldaat in beeld is gebracht vanaf het moment dat hij op het gemeentehuis als dienstplichtige is geregistreerd. Ook de verschillende wa pens tonen hier op overzichtelijke wijze wat hun werk is in tijd van oorlog en tot welke prestatie zij in staat zijn. Overzicht tya ens de feestrede van Prof. Dr W. Asselbergs. Op de voorste rij van links naar rechts: de gouverneur van de K. M. A., de heer Puffius, Mr J. A. Jonkman, voorzitter der Eerste Kamer, Lt.-Cen. 1. A. Aler, chef van de luchtmachtstaf, It.-Gen. B. R. P. F. Hasselman, chef Ge nerale Staf; Dr W. Drees; de burgemeester van Breda, Mr Dr C. N. M. Kortmann en de Ge meente-secretaris Veldkamp. Nipo-onderzoek. OHAAG, 18 Juli Het Neder lands Instituut voor de Publieke Opinie heeft onlangs aan honderden mannen en vrouw uit „11e lagen van de be volking, over geheel Nederland ver spreid gevraa „Bent u voor of tegen de Benelux, de volledige econc .ische unie met België en Luxemburg, zodat er voor invoer en betalingen over en weer gee.i grens m er zal bestaan tussen ons land, België en Luxemburg?' 69 is voorstander. Dat is 10 meer d<A„ in Maart 1950, toen dezelfde vi-tag aan de Nederlandse bevolking werd gesteld. B.j ae mannen is het jrcen- tage voorstanders zelfs 81, bij de vrou wen zijn dat er 57 65 van de lagere inkomensklassen verklaren zich vóór de Benelux; van de r.ieer ;lgestelden is 78% voor de i o ".nische eenwording tussen de drie landen. B j de jong en worden meer voor standers voor de Benelux gevonden dan bij de o-deren. Van de leeftijds groep tot 35 jaar is het percentage voorstanders 76. Van 3550 jaar is het percentage 71. 62 van de 50-jarigen en ouder spreken zich uit als voor standers. Tegenstanders van de Bene lux zijn er aar weinig: slechts 5 Dit percentage werd ook gevonden in de Nipo-peiling an voorjaar 1950. Geen mening over de Benelux heeft 26%. Dit percentage is sterker bij de vrouwen (nl 38), dan bij de mannen (13%). In het voorjaar 1950 lag het percentage van alle ondervraagden nog op 36 DEN HAAG, 18 Juli. De commissie uit de Tweede Kamer, die het ko mende debat over de Europese Verdedigingsorganisatie in ons parlement moet voorbereiden, is met de regering in overleg getreden over een aantal punten, die naar haar gevoelen nog opgehelderd diende te worden en zij heeft thans over dit mondeling overleg verslag uitg-bracht. Daarbij zijn een viertal pun ten duidelijk geworden: a. dat het verdrag in strijd is met het tiende hoofdstuk van de grondwet (van de defensie), maar dat de regering niet bereid is aan te geven met welk van de artikelen het verdrag in conflict komt; b. dat de z.g. „Franse protocollen" weliswaar slechts uitvoeringsbepalin gen bevatten, maar dat de regering toch bereid is ze voor te leggen aan de Staten Generaal; c. dat de extra-kosten voor de aanloopperiode van de E. D. G. het totale, door Nederland uitgetrokken bedrag van f 1500 millioen niet zal verhogen; d. dat de positie van onze marine op geen enkele wijze zal worden aan getast. Ingezonden Mededeling (adv.) m VERWIJOERD ME? Weg met onhandige Ukdoornriftgen en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wor tel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoornmiddel van t 1.36 bespaart U veel ellende. Poolse R,K, geestelijke in Groot-Britannië vermist. BRADFORD, 18 Juli Pater Borynski een R.K.-geestelijke van de Poolse ge meenschap in de Noord-Engelse stad Bradford, wordt sedert Maandag ver mist. Men neemt aan, dat hij is ont voerd door „vijanden van de geestelij ken en de kerk in ons land", aldus Czorni, de hoogstgeplaatste geestelijke in het Engelse graafschap Yorkshire, Czorni zeide te vrezen, dat men pater Borynski niet levend weer terug zal zien. Pater Borynski vei- een na twee maal te zijn opgebeld. Aan het einde van het laatste gesprek heeft men Bo rynski horen zeggen: „goed, ik kom nu". De commissie wilde van de regering een opsomming hebben van die pun ten van het verdrag, die naar de me ning van de regering in strijd zijn met bepaalde artikelen uit de grond wet. Die opsomming wilde de rege ring echter niet geven, omdat ook bij het debat zal blijken dat men over tal van punten van mening zal verschil len. Daarom heeft men volstaan met de opmerking dat het verdrag in strijd is met bepalingen uit het tiende hoofd stuk van de grondwet. Ook op het punt van de Franse pro tocollen was er verschil van mening. Zoals men weet zijn, omstreeks een half jaar na de totstandkoming van het ontwerp over de E.D.G., in Parijs een aantal aanhangsels opgesteld, die hoofdzakelijk handelen over de uit voering van het verdrag en dus de kern van het verdrag zelve niet ra ken. De regering meende, dat zij deze Bij K.B. is de heer F. H. Craandijk, Nederlands gezant te Budapest, tevens benoemd tot gezant in Boekarest. Keerpunt in de Egyptische kwestie CAIRO, 18 Juli. Het partijloze Egyptische blad „Al Ahram" schrijft dat in een „belangrijke Amerikaanse nota", die gisteren door de Egypti sche regering is ontvangen, „Amerika ten volle het standpunt van Egyp te in het geschil met Engeland over de kanaalzone steunt". Volgens het wafdistische blad „Al Misri" staat er in de nota, dat Enge land Egypte's volledige souvereiniteit over het gehele Egyptische grond gebied moet erkennen, dat alle buitenlandse deskundigen onder Egyp tisch toezicht moeten komen, dat er moderne wapens en militaire uitrus ting aan de Arabische landen moeten worden gegeven en dat Egypte, dat een leidende plaats inneemt onder de Arabische landen, voldoende econo mische steun van Amerika moet ontvangen opdat het communisme kan worden bestreden en de levensstandaard kan worden verhoogd. Het partijloze blad „Al Achbar" tenslotte zegt, dat Amerika zich bereid heeft verklaard deel te nemen aan de opleiding van Egyptenaren ter ver vanging van de buitenlandse specialisten op de Kanaalbasis. Egypte zou met het westelijke blok moeten samenwerken bij de beveiliging van het Mid den-Oosten ingeval van oorlog. „Engeland zal binnen een week zijn definitieve standpunt over de Ame rikaanse voorstellen bekend maken", aldus het blad, „en het antwoord zal gunstig zijn". Ingezonden Mededeling (Adv.) Gebrek aan deviezen? LONDEN, 18 Juli De Sowjetrussi- sche handelsdelegatie te Londen heeft de Engelse handelsautoriteiten mede gedeeld, dat de Sowjet-Unie bereid is aan Engelse kopers chromium en man gaan te verkopen, welke producten van groot strategisch belang zijn, daar zij gebruikt worden voor de fabricage van speciale staalsoorten. Het Engelse ministerie van handel zou h'bben doen weten, dat het bereid i dergelijke aankopen te doen uitvoe ren, mits prijs en kwaliteit aanvaard baar zijn. Een aanbod tot levering van platina zou niet aanvaard zijn, ua„. vraagprijs te hoog was. Naar de mening van een groot aan tal Engelse waarnemers zou de wer kelijke reden van dergelijke voorstel len an de zijde van de Sowjet-Unie zijn: gebrek aan deviezen! protocollen niet aan de Staten Gene raal ter goedkeuring behoeft voor tg leggen de commissie was echter van het tegendeel overtuigd. Ten slotte heeft de regering toegegeven en zal dus ook dit aanhangsel behandeld worden. DE FINANCIERING. Over de financiering bleek de com missie allerminst gerust en speciaal de post salarissen had een gevoel van onbehagen gewekt, daar men alge meen van oordeel is, dat deze veel te hoog liggen en het gevaar bestaat, dat het Nederlandse loonpeil door deze politiek zou worden aangetast. Uitdrukkelijk heeft de regering vast gesteld, dat het niet het doel van de E.D.G. is de uitgaven voor defensie te verlagen; het gaat er om om met het zelfde geld een doelmatiger verdedi gingsapparaat op te bouwen. Beter* waar voor hetzelfde geld dus. Natuurlijk zijn er aanloopkosten en omdat de commissie per sé wilde we ten welk bedrag hiermee gemoeid zou zijn, heeft de regering toegezegd, dat men in ieder geval zal blijven binnen de f 1500 millioen, die Nederland voor zijn defensie heeft Uitgetrokken. Wat de salarissen betreft, er wordt gezocht naar een z.g. basisregeling. Ieder die door de E.D.G. betaald wordt, krijgt een basis-salaris en dat zal wor den verhoogd met een toeslag, waarvan de grootte bepaald zal worden door de kosten van levensonderhoud in het land waarin men vertoeft. PRINS BERNHARD WAS DIJKSCHOUWER. 's-GRAVENHAGE, 18 Juli Prins Bernhard heeft gisteren de uit de veertiende eeuw daterende schouw van de Lekdijk meegemaakt. Van Wijk by Duurstede reed de Prins met het college van dijkgraaf en hoogheemra den in een open rijtuigje naar Schalk wijk, om de onderhoudstoestand van de dijk op dit traject te controleren. De controle werd op grond van de uit de veertiende eeuw daterende voor schriften besloten met een lunch in het dijkhuis te Schalkwijk. JACQUES CAMILLE PARIS BIJ ONGELUK OVERLEDEN. STRAATSBURG, 18 Juli Jacques Camille Paris, secretaris-generaal van de Raad van Europa, is Vrijdagmiddag bij een auto-ongeval nabij Bordeaux om het leven gekomen. Paris, die 51 jaar was, werd in 1949 secretaris-generaal van deze raad. Voordien was hij hoofd van de Euro pese afdeling van het Franse minis terie van Buitenlandse Zaken. UTRECHT, 18 Juli Nadat vorige week de kerkvoogden en notabelen van de Ned. Herv. gemeente te Utrecht hadden besloten tot verkoop Van d« Geertekerk aan de Remonstrantsg Broederschap, hebben de stembevoeg de leden der'Hervormde gemeente gis teravond in een daartoe belegde bij eenkomst in de Domkerk, met 870 stemmen voor, 19 tegen en 3 van on waarde, de noodzakelijke goedkeuring aan het besluit gegeven. Hierdoor heeft de Geertekerk een bestemming gekregen, hetgeen betekent dat het be houd van dit historisch monument ia verzekerd. De sloopvergunning is met dit besluit van de baan en daarmedg ook de ongerustheid die al jaren heer ste over het lot van de overblijfselen van deze dertiende eeuwse Utrechts» kerk. Zoals bekend heeft de regering een aanzienlijke subsidie in de restau ratie in het uitzicht gesteld, wanneer aan de kerk een passende bestemming kon worden gegeven. Ingezonden. Mededeling (adv.) Prinses Margaret en haar moeder weer te Londen, LONDEN, 17 Juli De koningin moeder van Engeland en Prinses Mar garet zjjn te Londen teruggekeerd na hun bezoek van zestien dagen aan Zuid Rhodesia. GENEVE, 18 Juli. Polen heeft het Russische voorbeeld van Woens dag gevolgd en beloofd te zullen bij dragen aan het V.N.-program van technische hulp aan onvoldoende ont wikkelde landen. De Poolse bijdrage voor dit jaar zal 272.730 gulden bedragen. (De Sowjet- Unie beloofde Woensdag een bijdrage van 3.5 millioen gulden.) De Amerikaanse senaatscommissie voor. buitenlandse betrekkingen heeft een voorstel goedgekeurd om de mo gelijkheid van trans-atlantische televi sie te bestuderen. Volgens het ontwerp zal een commissie, die 250.000 dollar tot haar beschikking krijgt, aan het eind van het volgend jaar een rapport over haar bevindingen moeten uit brengen. 10 tot 60 pCt. korting GANZEPOORTSTRAAT 9-1M3 DINSDAG 21 JULI 1953. HILVERSUM I. (402 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed eh lit. kalender. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vr. 9.35 Gram. 9.40 „Lichtbaken", caus. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Amus. muz. 10.45 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Instr. trio. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.30 12.33 Land- en tuinb. med.) 12.50 Vier daagse. 13.00 Nws en Kath. nws. 13.20 Act. 13.25 Amus. muz. 14.00 Lichte muz. 14.35 Blaas ens. 15.00 Metropole ork. IfeJJ „Ben je zestig?" (Tussen 16.00—17.45 Rep. Ronde van Frankrijk.) 16.00 Voor de zie ken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Re- geringsuitz.: N. Arkema: „De internati onale vereniging van steden en gemeen ten". 18.00 Lichte muz. 18.15 Gram. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Act. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Gram. 20.30 Kamerkoor. 21.15 Gram. 21.25 Holland Festival 1953: Strijkkwartet. 21.50 Orgelconc. 22.20 Radio Philh. ork, en solist. 22.45 Avondgebed en lit. kalen der. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II. (298 m.) AVRO; 7.00 Nws. 7.10 Gram. VPRO; 7.50 Dagopening. VARA: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9,00 Mor genwijding. 9.15 Religieuze liederen. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Lichte muz. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 H.V.U.: Mr drs N. van Dorp van Vliet: „De le venshouding": „Voeding en gezondheid". 11.30 Voor de zieken. 12.00 Amus. muz. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 Med. of gram. 13.20 Dansmuz. 14.00 Am. muziekkaleidoscoop. 14.30 Gram. 14.45 Voordr. 15.00 Omr. ork. 15.45 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Hammondorgelspel 18.00 Nws. 18.15 Pia nospel. 18.30 R.V.U.: Ir G. C. W. Chr. Tergast: „Internationale technische hulp: Bevordering van de landbouw ln Paki stan." 19.00 Mil. ork. 19.25 „Paris vous parle". 19.30 Sopr. en piano. 20.00 Nws. 20.05 Promenade ork. en koor. 21.00 Dis- cocaus. 21.45 Lichte muz. 22.15 Buitenl. overz. 22.30 Amus. muz. 23.00 Nws. 23.15 New York calling. 23.2024.00 Spaanse muz. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 12.30 Weer ber. 12.34 Ork. conc. 13.00 Caus. 13.15 Pi anorecital. 14.00 Gram. 15.05 Kamermuz. 15.30 Orgelconc. 17.00 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 17.30 Zang. 17.45 Gram. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Gram. 19.00 Nws. 19.15 Rep. 19.40 Belgische muz. 20.00 Ork. conc. 21.00 Klankb. 21.15 Belgische muz. 22.00 Nws. 22.15 Strijkkwartet. 23.00 Nws. 23.0524.00 Dansmuz. VARA TELEVISIE PROGRAMMA. 20.1521.45 1. Act. 2. Weeroverzicht. 3. Filmbeelden uit India. 4. Hindoe-dansers en musici.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3