Wapenstilstand binnen enkele dagen? Bromfietsers naar rijwiel paden Sint Philipsland heeft een fraai noodgemeentehuis ZEELAND MOET ZORGEN ERBIJ TE ZIJN" Laatste watertankboot vertrok Zaterdag uit Middelburg PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Communistische bereidheid te Panmoendjon Noordelijken wensen onmiddellijke hervatting der onderhandelingen Nieuwe overstro mingen in Japan SNIPPER A'j di NIEUWS1 tf Minister Zijlstra (over de toekomst der vlasïndnstrie) Overheid zal geen enkele industrieel bewegen zich ergens te vestigen Lek in gaszinker door W ester-Schelde Uitgave: Stichting „Zeeuwsen Dagblad" Hoofdkantoor; Goes, L. Vorststr. 80, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 3435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, TeL redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 Exploltante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2532 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord MAANDAG 20 JULI 1953 Hootdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen; R. Zuiaema, Goes. "Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 4.44 u., onder 20.47 u. Maan op 16.39 u., onder u. Hoogwater Dinsdag 21 Juli: Vlissingen: 7.58 u. 1.48 m., 20.20 u. 1.34 m. Terneuzen: 8.21 u. 1.70 m., 20.43 u. 1.55 m. Wemeldinge: 9.25 u. 1.46 m., 21.46 u. 1.27 m. Zierikzee: 9.08 u. 1.26 m., 21.25 u. 1.07 m. PANMOENDJON, 19 Juli Alles wijst erop, dat misschien binnen en kele dagen de bestandsovereenkomst zal worden getekend. De communisten hebben n.l. vandaag medegedeeld, dat zij bereid zijn onmiddellijk onderhan delingen hieromtrent te beginnen. Zij willen zich het recht voorbehouden de kwestie van de uitgebroken krijgsgevangenen, die niet door de Ver. Na ties worden teruggevoerd, aan de orde te stellen op de politieke conferentie na de ondertekening van het bestands Bovendien staan zij erop, dat het Zuidkoreaanse verzet tegen de toelating van Indische troepen wordt weg genomen. De geallieerde onderhandelaar, ge neraal Harrison, heeft op vragen van de Noordelijken geantwoord, dat de Ver. Naties het Zuidkoreaanse leger niet zullen steunen, wanneer dit tot acties zou overgaan. Volgens hem had den de V.N. van Zuid-Korea de nood zakelijke waarborgen ontvangen, dat ER ZIJN REEDS 600 DODEN GETELD TOKIO, 19 Juli. Door zware regenval in de laatste dagen zijn ten Zuiden vein Osaka, op het Ja panse eiland Honsjoe, drie rivieren buiten haar oevers getreden, waar door in het district Wakajama de dijken op honderden plaatsen door braken, duizenden ha bouwland onder water kwamen te staan en vele dorpen en steden werden ge- isoleerd. Het regent nog steeds on afgebroken. Tot dusver zijn ruim 600 doden ge teld. Ongeveer 5000 personen wor den nog vermist. Meer dan 200 men gen hebben verwondingen opgelopen. Troepen met hefschroefvliegtuigen en hulpploegen van het Rode Kruis zijn pezig om 12.000 daklozen onder te brengen en ervoor te zorgen, dat er geen dysenterie-epidemie ontstaat. Een Amerikaans vliegtuig heeft met valschermen voedsel voor 10.000 maal tijden uitgeworpen. OOK EEN ONTSLAG IN AZERBEIDSJAN. LONDEN, 19 Juli Michail Bagi- row, eerste secretaris van de commu nistische partij in Azerbeidsjan, is ont slagen wegens grove verwaarlozing van zijn plichten. Hij werd beschuldigd van willekeur bij het leiden van de partij zaken en hij ontzegde alle leden het recht op crltiek en zelfcritiek. De vergadering der partij, die het besluit eenstemmig nam, eiste ook zijn af zetting als premier van de republiek Azerbeidsjan. de uitvoering van de bestandsovereen komst niet zal worden gesaboteerd. De Zuid-Koreanen zullen zich 12 uur na het tekenen van de overeenkomst uit de bufferzone terugtrekken en het vu ren staken, aldus de generaal. Volgens een verklaring der Zuid koreaanse regering geldt de belofte aan het opperbevel der V.N. geen acties te zullen ondernemen voor een periode van ongeveer zes maanden na het slui ten van de wapenstilstand. DODELIJK ONGEVAL TE 's-GRAVENPOLDER 's-GRAVENPOLDER, 18 Juli Gisteravond kwart over zes vond een zeer tragisch ongeval plaats, dat aan het zesjarig dochtertje van de heer K. het l£ven heeft gekost. Een zware truck met oplegger van de heer B. te Hoedekenskerke stond geparkeerd in de buurt van de garage Tramper, terwijl de chauffeur L. de wagen had verlaten om enkele bood schappen te doen. De truck is op onverklaarbare wijze in beweging gekomen en ca 60 meter verder in de tuin van de heer K. ge reden, waar drie van zijn kinderen aan het spelen waren. De wagen reed tegen een ijzeren hek en de schuur. Eén der kinderen schijnt het gevaar te hebben ontdekt, want het bevond zich achter het huis. Het zesjarig doch tertje werd echter met zeer zware in wendige kneuzingen naar het zieken huis in Goes gebracht, waar het spoe dig aan de gevolgen is overleden. Het andere kind kwam er met enkele schrammen vanaf. Vermoedelijk is de wagen, waarvan de motor afstond, door de luchtdruk- rem gereden. Dr Evatt, de eerste voorzitter van de algemene vergadering van de Ver. Naties, heeft Vrijdag te San Francisco gepleit voor beperking van de veto bevoegdheid van de grote mogendhe den in de veiligheidsraad van de Ver. Naties. Een transportvliegtuig van de Ame rikaanse Marine is Zaterdag na het opstijgen van een vliegveld in de buurt van Milton in Florida neergestort, 42 inzittenden kwamen om het leven. De invasie van kevers is dit jaar veel ernstiger dan voorafgaande jaren en de gehele aardappeloogst dreigt verloren te gaan, zo heeft de Tsjechi sche minister van Landbouw, Nepo- mucky, verklaard. Vier Hongaarse ministers, die in het begin van Juli werden ontslagen, toen Nagy Rakosi opvolgde als minister-president, zijn weer in de regering opgenomen. Vier andere ministers, die een belangrijke »ol hebben gespeeld in de regering - Rakosi, worden echter niet genoemd. De Franse strijdkrachten, die Vrij dag met valschermen bij Langson wer den afgeworpen, hebben Zaterdag een munitie-opslagplaats in de lucht doen vliegen. Prinses Beatrix en Prinses Irene zijn Vrijdag te Chatham bij Cape Cog in de Amerikaanse staat Massa chusetts aangekomen, waar zij een va- cantie van zes weken zullen doorbren gen. Prof. dr R. H. Woltjer, hoog leraar aan de V.U. en voorzitter van de onderwijsraad is i.v.m. zijn 75ste verjaardag benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Goederentrein ontspoord bij Rotterdam. DEN HAAG, 19 Juli Doordat de locomotief van een goederentrein een door een andere goederentrein verlo ren buffer meesleepte ontstond in de nacht van Zaterdag op Zondag een ontsporing op het goederenemplace ment RotterdamIJsselmonde. De lo comotief kantelde, evenals een drietal wagons, terwijl er twee ontspoorden. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De electrische bovenleiding werd van vijf sporen vernield, zodat de hoofdlijn tussen Rotterdam en Dor drecht onbruikbaar was. Dieseltreinen over één spoor en autobussen onder hielden de verbindingen. Indonesisch Kabinetsformateur geeft mandaat terug. DJAKARTA, 18 Juli. Boernanoed- din Hararap (Masjoemi), die belast was met de vorming van een nieuw Indonesisch Kabinet, heeft president Soekarno zijn mandaat teruggegeven, aangezien met de P.N.I. geen over-, eenstemming over het premierschap kon worden bereikt. Zal watersnood „Beatrixvloed" heten? I 's-GRAVENHAGE, 18 Juli. In (ie Vrijdag gehouden bestuursverga dering der Unie van Waterschaps bonden heeft de voorzitter, mr J. W. W. van der Hoeven, voorgesteld de watersnoodramp van 31 Januari, de verjaardag van de oudste Prinses, de Beatrixvloed te noemen. - De Belgische delegatie voor de Beneluxconferentie, die op 24 Juli te Den Haag zal worden gehouden, be staat uit de heren van Houtte, minis ter-president, van Zeeland (Buiten landse Zaken), Jansen (Financiën), Duvieusart (Economische Zaken) en Heger (Landbouw). MET INGANG VAN 1 AUGUSTUS a.s. 's-GRAVENHAGE, 18 Juli. Vanaf 1 Augustus a.s. zullen bromfietsen alleen maar van de rijwielpaden gebruik mogen maken, uitgezonderd van de z.g. toeristische paden, indien daarbij niet duidelijk door middel van een rechthoekig blauw bord is aangegeven, dat hun aanwezigheid is toe gestaan. Zo zal dan binnenkort een einde komen aan de onzekerheid van de bromfietsberijders en zullen zij van de grote weg worden verdreven, tenzij bij de rijbaan van de weg het bord „Rijwielen met hulpmotor toe gestaan" prijkt. Dan mogen zij dus zowel op rijwielpad als op rijweg brommen. Vaak zal op bedoeld bord een bepaalde tijdslimiet staan, want de uitzondering zal meestal betrekking hebben op gevallen, waarin door tijdelijke overmatige drukte bet fietspad niet voldoende capaciteit heeft. verband met de omstandigheden ter GROENTENWINKELTJE KON WORDEN VERLATEN Grote dankbaarheid voor de hulp der adoptiegemeenten ST. PHILIPSLAND, 18 Juli. Tot voor korte tijd klopte „het hart van St. Philipsland" nog in een groentenwinkeltje aan de Oostdijk. Hoe dik wijls heeft de raad daar niet vergaderd en heeft burgemeester L. J. de Jonge daar zitten peinzen om een oplossing te vinden voor de vele pro blemen en moeilijkheden in deze zwaar door de ramp getroffen gemeente. Hoewel het dijkherstel op grootse wijze is en wordt aangepakt en het her stel aan de gebouwen een min of meer vaste vorm krijgt zijn de won den, die de waterwolf aanbracht, nog niet genezen. Nog vele gezinnen wo nen samen en het is dag in dag uit behelpen, ook wat het onderbrengen van de schoolkinderen betreft. Ondanks al deze zorgen was het vandaag een bijzondere dag. Velen waren getuige van de grote vreugde, over het feit, dat het noodgemeente huis officieel geopend kon worden, dank zij de hulp van de adoptiege meenten Hengelo (O.) en Stad en Ambt Delden. In zijn welkomstrede sprak burge meester de Jonge een speciaal woord van welkom tot de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casem- broot, de burgemeester van Hengelo, mr R. J. J. Lambooy, en andere ver tegenwoordigers van de adoptiege- Niet minder belangrijk voor de bromfietsers is, dat zij niet aan een maximum-snelheid zijn gebonden. Controle daarop zou erg moeilijk zijn, zo zegt minister Algera in zijn toelich ting op de wijziging van het Wegen verkeersreglement, waarin hij officieel de naam „bromfiets" aanvaardt. Al mag de bromfietser dan zo hard rij den als hij wil, het is hem verbóden op een fietspad een zodanige snelheid te bereiken, dat „door het vdo'rbijrjjr den van de overige fietspadgebruikers deze meer hinder ondervinden dan in plaatse toelaatbaar is". Bovendien is het niet toegestaan met een aanhang wagen te rijden, een andere fietser of bromfietser te duwen of een dier te geleiden. De bromfietsmotor mag geen grotere cylinderinhoud hebben dan 50 cc. Ieder wiel moet tenminste één goed werkende rem hebben (geen bandrem) en vanaf 1 Januari 1956 moet één der Remmen een trommel- of schijfrem zÜA MIDDELBURG, 18 Juli. „Ik ben alleen maar komen kijken. Beloven kan ik niets. Wel heb ik deze dagen veel geleerd en ik kan ook wel be loven, dat dit bezoek aan Zeeland de contacten tussen het Provinciaal Be stuur en de departementale organen ten goede zal komen". Dit verklaarde de minister van Economische Zaken, prof. dr J. Zijlstra, tijdens een pers- gesprek in Hotel „De Burg" na afloop van zijn tweedaags bezoek aan Zeeland, dat vandaag werd afgesloten met een besloten conferentie over Zeeuwse economische aangelegenheden. Maar al kon de minister dan niets beloven, hij heeft op vele vraagstukken, die hem werden voorgelegd, gis teren in Zeeuwsch- Vlaanderen en vandaag op Walcheren, zijn visie ge geven. Zeer duidelijk stelde hij, dat, misschien met uitzondering van Tho- len, voor Zeeland het verklaren tot ontwikkelingsgebied niet kan gelden om de eenvoudige reden, dat er van een overvoerde arbeidsmarkt geen sprake is, maar integendeel in gebieden als Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen van een krappe arbeidsmarkt gesproken moet worden. Een andere mede deling van de bewindsman was, dat de overheid nimmer een industrieel zal bewegen zich op een bepaalde plaats te vestigen. Zij geeft slechts al gemene faciliteiten, b.v. bij aanleg van industrieterreinen. Op een vraag om trent de gemeenteclassificatie antwoordde prof. Zijlstra, dat het Kabinet thans een principiële beslissing heeft genomen na bestudering van het rapport van de Sociaal Economische Raad en dat het standpunt binnen kort zal worden bekend gemaakt. Tijdens 's ministers bezoek stond de vlasindustrie in het middelpunt der belangstelling. Prof. Zijlstra verklaar de de gevolgen van de op handen zijn de revolutionnaire ontwikkeling nog niet te kunnen overzien, maar wel van mening te zijn, dat gaat deze door de aanpassing aan de nieuwe toestand zeer vele problemen zal' op leveren. „Het probleem als zodanig be gint actueel te worden, al spelen de onderzoekingen zich nog voor honderd procent af in de laboratoria. Misschien wordt zeer binnenkort de grens tussen de technische research en de indu striële realisering overschreden Enig besluit kon vanzelfsprekend niet ge nomen worden", aldus de minister, die er onmiddellijk aan toevoegde: „Het is een zaak van de eerste orde voor Zeeland erbij te zijn. Hier geldt, dat de eerste klap een daal der waard is. Wie het eerst de Initia tieven neemt, heeft de meeste kansen. Laat men vooral bedenken, dat het altijd nog zo is geweest, dat, als het nieuwe komt, het oude moet verdwij nen. Daarom dient ervoor te worden gezorgd, dat dit nieuwe in de plaats van het oude wordt gesteld." MENTALITEIT MOET VERANDEREN. Gedeputeerde A. L. S. Loclcefeer voegde hieraan toe, dat, al zien zelfs insiders nog niet de draagwijdte der komende ontwikkeling, eerste vereiste is, dat de mentaliteit der vlassers een grote wijziging ondergaat. Ook al zou de technologische revolutie uitblijven, zij zullen de handen in elkaar moeten slaan en samen moeten gaan in het belang van hun eigen toekomst. Minister Zijlstra onderstreepte dit betoog en verklaarde, dat het probleem van de watervervuiling en -afvoer slechts kan worden opgelost door sa menwerking der betrokken bedrijven. Hij ontveinsde zich zeker niet de moeilijkheden, omdat de één er veel meer hinder van heeft dan de ander, maar hij stelde vast, dat in principe de kosten voor afvoer een normaal bij deze bedrijven behorend kosten element vormen, waarbij hoogstens een beroep op de overheid kan wor den gedaan om de technische oplos sin? op gang te helpen. En deze is nu gewenst, ook al zal bij de komende omschakeling van de vlasindustrie het probleem veel van zijn scherpte verliezen. „Deliberalisatie is een mooi woord voor een lelijke zaak", zo zei de mi nister op vragen omtrent de vlaspoli- tiek, die Frankrijk voert (hoge sub sidies) tengevolge waarvan de Z. Vlaamse vlasindustrie voor grote moei lijkheden staat. Overigens was zijn in druk, dat de afzetmogelijkheden in het eigen land nog niet voldoende zijn ge realiseerd. Over de ontwikkeling der vlasindustrie op Schouwen en Duive land zei de minister, dat men wel eerst goed dient te overwegen in welke rich ting men wil gaan om niet het risico te lopen opnieuw achter te zijn, als de achterstand ten opzichte van de vlas industrie in Zeeuwsch-Vlaanderen is ingehaald. NOG GEEN NIEUWS OVER THOLEN. Over Tholen bon de minister zich niet uitlaten, omdat hij nog geen ken nis had kunnen nemen van het E.T.I.- rapport. Wel drong hij erop aan voor zichtigheid te betrachten en er reke ning mede te houden, dat het nooit van tevoren vaststaat, of er in een bepaald landbouwgebied permanent arbeiders worden uitgestoten, aange zien .demand weet, of er andere land- bouwcultures mogelijk zijn, die veel arbeidskrachten vragen. Hulp voor kleine industrieën was de minister niet gevraagd. Wél geeft z'n de partement volle medewerking bij (een flink aantal) aanvragen uit Zeeland om credieten voor kleine en middel grote bedrijven. De bedragen liggen globaal tussen de 25.000 en 100.000. Tot eerstgenoemd bedrag lopen de werktuigcredieten en boven de ton gaat het om credieten van de Herstel- bank. NIET KUNSTMATIG. Dat vele gemeentebesturen al het mogelijke doen om industrie aan te trekken vond minister Zijlstra logisch, hoewel hij het in beginsel juister achtte zonder dat hij daarvan een dogma wilde maken dat de arbei ders reizen dan dat er op kunstmatige wijze in een bepaalde plaats een in dustrie wordt gevestigd. Ditzelfde speelt ook op nationaal ni veau uit de randprovincies trekken velen weg naar andere provincies, waar meer industrie is. „Bij herhaling is deze dagen het vraagstuk der woningen aan de orde gesteld", zo deelde de bewindsman me de. Hij noemde dit zeer ernstig en zei, dat velen de maatstaven voor toewij zing van huizen aan Zeeland zeer on gunstig vinden. „Gelukkig is men over het aantal industriewoningen wel te vreden en dat doet mij natuurlijk veel genoegen", zo merkte hij op. 1 MEER AMBACHTSSCHOLEN, Er was de minister ook gevraagd de stichting van meer mbachtsscho- len in Zeeland te bevorderen.' Prof. Zijlstra deelde mede, dat hij deze za.-k gaarne wil bekijken en daarbij speciale aandacht wil besteden aan de vestiging van zo'n school in Sas van Gent en de uitbreiding in Hulst. Erg moeilijk vond de minister het een definitief oordeel uit te spreken over de werkloosheidswet, dit naar aanleiding van de moeilijkheden met het krooibazensysteem. Hij meende, dat men nog enkele jaren moet wach ten alvorens te kunnen oordelen over de vraag, of deze wet structurele fou ten vertoont. Zijn persoonlijke con clusie was, dat de verschijnselen voort vloeien uit een zeer krappe arbeids markt in Zeeuwsch-Vlaanderen. Ver andert dat, dan zal het probleem zich zelf goeddeels oplossen. Tenslotte deed Gedeputeerde Locke- feer nog enkele mededelingen. In de eerste plaats stelde hij vast, dat uit voering van het drie-eilandenplan pri mair blijft en dat het Prov. Bestuur dit reeds diverse malen onder de aan dacht der regering heeft gebracht. Dit plan kan als voorbereiding dienen voor de Deltaplannen en uitvoering kan a.h.w. a la minute beginnen. Verder vertelde de heer Lockefeer dat het plan tot stichting van een strocellulosefabriek weer uit, de doof pot is gehaald, waarin het was ge raakt, doordat de landbouw niet vol doende medewerking had verleend. Het E.T.I. gaat de zaak bekijken en mocht ook nu weer geen voldoende steun van landbouwzijde worden ondervonden, dan zal van andere zij de hulp worden geboden bij de reali sering van dit belangrijke project. Goes krijgt op 12 Augustus gas uit Sluiskil BAARLAND, 18 Juli Waarschijn lijk door een scheepsanker is in één der gaszinkers door de Wester-Schel- de een lek ontstaan, .dat werd bemerkt door het nemen van drukproeven. Toen lekkage werd ontdekt heeft men de defecte leiding onder hoge druk gebracht. Dagenlang hebben schepen naar luchtbellen gezocht, tot dat een kapitein van het veer Ter neuzenHoedekenskerke bij stil weer de plaats ontdekte. Marine-duikers vonden het lek op ongeveer 17 meter diepte. De leiding bleek over een lengte van ca één me ter ingedeukt te zijn en vertoonde een scheur van vier centimeter in de lengterichting. In overleg met de maatschappij, die de gaszinkers van „operatie zeeslang" verzekerd heeft, wordt nu nagegaan, of herstel mog-"ijk is. Met berging maatschappijen wordt onderhandeld over reparatiemethoden. De mogelijk- heis is echter niet uitgesloten, dat de verzekeringsmij geen risico wil nemen en een nieuwe leiding laat leggen. Re paratie zal zeker zes weken duren. Zoals gezegd krijgt Goes op 12 Augus tus gas uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Men zal nadien van de gasfabriek enige ovens afbreken, waarna 90 pCt van de bestaande capaciteit zal overblijven. Op de vrijkomende plaats wordt een watergastoestel gebouwd, dat eind November gereed kan zijn. Tot dit tijdstip blijven de ovens warm om in geval van nood te kunnen bijspringen, Deze taak wordt nadien door de wa tergasinstallatie overgenomen. Middelburg en Vlissingen krijgen voorlopig via Goes alleen suppletiegas van de cokesovenleiding. Overwogen wordt ook Yerseke met gas uit Sluis kil te voorzien. ONGEVAL OP DE SLOEDAM BERECHT. MIDDELBURG, 18 Juli. De veehande laar G. J. N. uit 's-Heerenhoek had op 18 April j.L op de Sloedam een verkeers ongeval veroorzaakt. Hij stond met zijn wagen aan de kant van de weg en toen hij wilde wegrijden moest de wagen op de weg worden gekeerd. Hij deed dit on voorzichtig zonder op het verkeer te let ten. Een motorrijder, die op dat moment naderde zag geen kans meer tijdig te stoppen en reed in volle vaart tegen de auto van verd. De man werd tegen de grond geslingerd en liep een hersen schudding op. Verd., die gisteren voor de Arrondissementsrechtbank te Middelburg terecht stond, erkende zijn fout De Of ficier van Justitie eiste tegen hem f 150.- boete, subs. 50 dagen. GEEN ROTTERDAMS WATER MEER NODIG Oranjezon en W.M.Z. kunnen het nu alleen aan MIDDELBURG, 18 Juli. Het had toch wel iets van een historisch mo ment, toen vanmiddag de „Italia", de tankboot van de N.V. Ph. van Om meren uit Rotterdam, de trossen losgooide van de Loskade, nadat zij voor de laatste maal haar vracht van 900 kubieke meter water in het Middel burgse buizennet had laten stromen. Daarmede was een eind gekomen aan een benarde periode in de watervoorziening, die in de beruchte rampnacht van 1 Februari door het uitvallen van het waterwingebied aan Oranjezon was ingetreden. Kapitein H. Emans kon de weg over het water zo lang zamerhand dromen, want hij maakte niet minder dan 95 vaarten heen en weer tussen Rotterdam en de Zeeuwse hoofdstad. Er is zo vanaf de 6e Februari een aardig mondjevol Maaswater aangevoerd: 103000 kubieke meter is toch wel een flinke plas! Dit water is nu niet meer nodig, want Oranjezon en de Waterleidingmaatschappij „Midden-Zeeland" kunnen voor een voldoende aanvoer zorgen. Dat de directeur van het Middel burgse bedrijf, ir B. C. Roeters van Lennep, en de wethouder van de be drijven, de heer L. J. van 't West- ende, deze dag niet zo zonder meer voorbij wilden laten gaan, lag voor de hand. Zij nodigden de bemanning van de „Italia" op een kop koffie in „De Nieuwe Doelen" en daar kregen de mannen als herinnering aan de afge lopen maanden een foto in lijstje met de „Italia" gemeerd aan de Loskade en een vriendelijk bedankbriefje aan de achterkant van de lijst De be manning van de andere tankbotert, die dienst hebben gedaan, n.l. de „Neerlandia", de Dalmatia" en de „Polonia", krijgt dit aandenken ook. Ir Roeters van Lennep dankte de N.V. van Ommeren en de gemeente Rotter dam, die het water leverde. De sluis wachter in Veere, de heer J. H. Ver maak, die niet minder dan 306 maal meenten en genodigden. Met dankbaarheid herinnerde hij aan de ontelbare giften e gaven, ook aan de bezoeken van de Koningin, Prins Bernhard, ministers en de Com missaris der Koningin. „Ik weet uit er varing hoe onze gemeenschap hier door getroffen was", aldus de burge meester. „Er is hier een groots en goed werk verricht. In dit verband moge ik releveren het loffelijk initiatief van de Ver. van Ned. Gemeenten, waar door onze gemeente werd geadopteerd. Ik dank de warm voelende, actieve en helpende comité's en burgers uit Etten en Leur, Eindhoven en Venlo, Steenbergen en Roosendaal en voor de gaven, die we uit het buitenland moch ten ontvangen". „Er is gestreden en wordt nog dagelijks veel gestreden om der wille van het herstel; een snel tempo wordt gevolgd en met man en macht wordt er gewerkt, totdat eerlang onze gemeen te weer in de rij van de overige Zeeuwse wapenbroeders een eervolle plaats zal innemen, hersteld en bloei- ender dan weleer", aldus eindigde de burgemeester zijn rede. OFFICIËLE OPENING. De Commissaris der Koningin sprak zijn grote vreugde uit over deze dag. Hjj bracht dank voor de grote liefae en toewijding van de inwoners en het gemeentebestuur. „Vele Zeeuwse gemeenten", zo ver volgde hij, „hebben het herstel met toewijding aangepakt, maar St. Phi lipsland staat wat dat betreft op het allereerste gelid in de eerste rij. Laat ik het gemeentehuis mogen openen met het uitspreken van de wens, dat ik van ganser harte hoop, dat het herstel onder Gcds zegen in snel tempo mag verlopen." Namens de" adoptiegemeenten Hen gelo en Stad en Ambt Delden bracht burgemeester Lambooy de gelukwen sen over. „Dat Sint Philipsland onder Gods zegen moge groeien en bloeien", zo zei hij. Hierna bood hij een elec trische klok aan voor de raadszaal. Mevr. H. van RiemsdijkPhilips sprak namens de afdeling Eindhoven van het Ned. Roode Kruis. Zij bood Roode Kruis-lepeltjes aan. De heer D. Stam sprekend namens de Prov. directie van de Wederop bouw, noemde de opening van dit ge meentehuis de eerste steen van de wederopbouw. „Alle noodzakelijke herbouwgevallen hebben de aandacht van de directie", aldus de heer Stam. Wethouder Vos van Roosendaal wees op de band, die ontstaan is tus sen beide gemeenten door de evacu atie. HET NOODGEMEENTEHUIS. Het noodgemeentehuis, een ruime en comfortabele barak, werd geschon ken door de adoptiegemeenten; de in ventaris is afkomstig van de heer Nij- hof, directeur van de N.V. Gietart te Hengelo. Het gebouw heeft een burge meesterskamer, een ruime raadszaal, een secretariskamer en verder nog twee kamertjes voor uiteenlopende werkzaamheden. De heer F. Braam te Hengelo heeft het gemeentehuis gratis geplaatst. Ter gelegenheid van de opening werd aan overste Beets, commandant van de Commandotroepen te Roosendaal, die hier met 300 man sterk alles in het werk heeft gesteld om de weg bij de Tramhaven tegen het water te bescher men, een telegram gestuurd. 's Morgens heeft ir de Koning van de Amsterdamse Ballast Mij een le zing gehouden over ontstaan van de gaten in de dijken van de Anna Ja- coba Polder en de Oude Polder. Ir de Koning prees de noeste ijver van de inwoners en de dijkwerkers en was zeer erkentelijk voor het werk van dijkgraaf P. Boudeling. Bij de opening was ook aanwezig mr Donarvan van Dam, directeur van het Amerikaanse Genootschap van So ciety, die de burgerlijke stand en de doopregisters vanaf 1750 (12.000 pag.) in microfilms geschonken heeft. de tankers moest schutten, werd na tuurlijk niet vergeten. Op de 6e Februari was de eerste tankboot al aan de Loskade met 670 m® water aan boord. De volgende dag arriveerden twee tankers van resp. 1200 en 900 ton. Die van 1200 ton is blijven fungeren als reinwaterkelder. Toen de normale aanvoer verbeterde werd geleidelijk overgegaan tot aan voer met twee boten en tenslotte bleef alleen de „Italia" over. Enkele cijfers geven een indruk van hetgeen alleen al in Juni is aangevoerd. Dat was in totaal 82.000 m®, waarvan de tankboot 19.000 m® aanvoerde. De W.M.Z. le verde 45.600 m' en uit de oude bron nen aan de Oranjezon werd 17.400 m® gepompt. Ongeveer 10 dagen zijn daar nu 15 nieuwe bronnen in bedrijf. Deze kunnen met elkaar 75 m» per uur le veren. Het gemiddelde dagvarbruik is des zomers 3.008 m'. VEE VOOR THOLEN. ARNHEM, 17 Juli De verkoop van ingezameld ruwvoeder in Gelderland heeft een bedrag opgeleverd van ruim 25.000. De bedoeling is met deze gel den goed gebruiksvee en een aantal- biggen aan te kopen voor het ramp gebied. Voorts heeft een aantal land bouwers indertijd reeds vee aangebo den, aan een nog nader vast te stellen plaats of eiland (waarschijnlijk Tho len). De aanbieding zal omstreeks eind Juli geschieden door een kleine com missie, bestaande uit de heren G. van der Leij, voorzitter van de Gelderse Maatschappij van Landbouw, ir W. Pooy, Prov. voedselcommissaris in Gelderland en H. L. H. Raben, secre taris van de stichting voor de land bouw in het gewest. Opstandige Karens hebben op 14 Juli op een Birmaans regeringsvaar- tuig, dat op de rivier de Salwen voer, het vuur geopend op hun mede-passa giers, waardoor ongeveer dertig per sonen om het leven kwamen. DE BILT ZEGT: Veel bewolking. Veel bewolking met voornamelijk in het Noorden en Westen van het land plaatselijk enige regen. Matige tot vrij krachtige Zuidwestelijke wind. Iets warmer.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1