de loupe INENTING VAN MILITAIREN VERPLICHT, Mda-stifi £le gAote u^eAw-acMitig. Smedenbond viert gouden jubileum en opent nieuw bondskaotoor te Utrecht. TERHORST - Bergen op Zoom RUIMT OP 2),e ïladia Verward* De verdeling der sectoren* Het Rampenfonds* t,Restantopruiming" in de Tweede Kamer doch ouders zowel als de minderjarigen zelf kunnen bezwaren indienen* Ondernemingsraden pas over een jaar verplicht* Kleine oorzaken grote gevolgen 1 „Een raadslid jankt niet." Bijna 600 doden bij demonstraties in Oost-DuitslancL Mantels - Japonnen - Regenkleding VROUWEN! Vragen over invoer verbod van tomaten» toengt oni Vrijdag 17 Juli 1953 ZüüdWSCH DAGBLAD Pagina 4 Onder Door vele uitlatingen, officieel dan wel officieus gedaan, was al duidelijk geworden, dat de Tweede Kamer zich allerminst verrukt zou betonen over het ontwerp van wet op de waters- noodschade 1953 gisteren heeft dan het eerste parlementaire licht hierover geschenen in de vorm van het voor lopig verslag en het beantwoordt aan de verwachtingen: er is heel veel cri- tlek! En toch.... is dit met enige span ning tegemoet geziene stuk ons danig tegengevallen Het is verward en het getuigt van heel weinig visie. Maar al t« vaak proeft men er uit, dat men •preekt ter wille van de kiezers en meestal is dit een kwaad ding! Na tuurlijk moet men er rekening mee houden dat dit een voorlopig verslag is, een stuk van „vele leden zijn van mening" en „sommige andere leden daarentegen". Dat maakt de zaak van zelfsprekend verward, maar dat had toch geen beletsel mogen zijn om in die critiek, die naar men zegt zo al gemeen is, een zekere lijn te brengen. Zie slechts naar dit voorbeeld: zoals al zo dikwijls gedaan is, wordt ook hierin door sommige leden de stelling verdedigd, dat niemand der oorlogs slachtoffers het kwalijk zou nemen als de getroffenen door de watersnood een gunstiger vergoedingsregeling zouden krijgen dan zij zelf. Maar ach, deze fraaie redenering valt al in dut gen door de volgende alinea, waarin „sommige andere leden" laten weten, dat zü het heel kwalijk zouden nemen als de slachtoffers van de oorlog en dan speciaal de mensen die in In donesië slachtoffer zijn geworden - bij de mensen uit het rampgebied zou den worden achtergesteld. Daar gaat dan een van de argumenten, waarmee men het regeringsontwerp in het hart had willen treffen! Een ander voorbeeld: natuurlijk wordt er (figuurlijk dan) met de vuist op tafel geslagen en integrale schade vergoeding geëist, omdat ons land dat op dit ogenblik best kan betalen. Maar onmiddellijk komen er andere leden dia betwijfelen of dit wel waar is! En zo is er geharrewar over de vraag of de regering zelf niet eigenlijk de schuld is van de ramp omdat zij de dijken verwaarloosd zou hebben (stok paardje van de communisten), over da bedoeling van het Nationaal Ram penfonds, enz., enz. Neen, een groots «taatsstuk kan men dit moeilijk noe men! Behalve dan op het punt: verhou ding oorlogsslachtoffers/rampslachtof fers, wordt de regering op nog een ander fundamenteel punt aangevoch ten en dit verdient zeker belangstel ling. In het ontwerp wordt als doel van de hulp gesteld, dat men de ge troffen gebieden economisch en soci aal weer op het oude welvaartspeil terugbrengt. Daarvoor is onderscheid gemaakt tussen de „persoonlijke sfeer' en andere sectoren. „Wat is dit voor een onderscheid?" zo wordt nu ge vraagd. „Waarom ligt huisraad in de persoonlijke sfeer en b.v. het eigen h'ds, het vee, het eigen gereedschap niet?" En verder: „Is het misschien de bedoeling van de regering geweest, dat het Rijk in beginsel alleen die schaüa zal vergoeden, waardoor de ge meenschap als zodanig in moeilijk heden kan komen, maar niet die scha de welke uitsluitend persoonlijke nood of vermogensverlies veroorzaakt?" En de conclusie van deze leden is dat het verlies van huisraad, vooral als dit de gehele inboedel of een groot deel daarvan betreft, ongetwijfeld sociale repercussies en dus ook economische ontwrichting ten gevolge zal hebben. Gegeven het standpunt van de re gering, dat het sociaal-economisch herstel Rijkstaak is en het verlies in de particuliere sfeer door de gemeen schap, in dit geval het Nationaal Ram penfonds, zal worden gedragen, is dit een belangrijke opmerking. Als het inderdaad zo is, dat ook het verlies van huisraad b.v. economische gevol gen heeft voor een streek, dan wordt hierdoor het hele ontwerp op losse schroeven gezet; dan heeft men de rechtsgrond er onder weggehaald, Vooralsnog is het moeilijk te zien, waarom een streek economisch achter uit zou gaan, wanneer de bewoners op houten stoelen moeten zitten in plaats van in fauteuils het lijkt ons eerder een prikkel! maar desondanks zijn we benieuwd naar het antwoord van ^de regering. Betreurenswaardig is, dat in dit verslag nog riets te merken is van de uiteenzetting die het Nationaal Ram penfonds enige weken geleden gege ven heeft van haar plannen. Nu wordt nog met veel aplomb verdedigd, dat dit fonds alleen maar aanvulling mag lijn en eventueel de „Luxe-toeslag" moet vergoeden. Terwijl toch iedereen ai kan weten, dat uit dit fonds niet al leen het sobere herstel, maar ook de toeslagen en zelfs de zorg voor invali den enz. gefinancierd zullen worden. VeU van de nu gebruikte woorden hadden achterwege kunnen blijven. En dat maakt dit stuk er te zwakker om! (Van onze parlementaire redacteur.) DEN HAAG, 15 Juli. - Op 7 uni j.l. zouden de ondernemings raden in ons land tot stand geko men moeten zijn. Maar de Rege ring zag zich genoodzaakt om de wet op de ondernemingsraden, die deze datum noemde, zodanig te wij zigen, dat een verlenging met een jaar mogelijk wordt. Natuurlijk was er teleurstelling in de Tweede Ka mer, maar anderzijds begreep men, dat deze verlenging noodzakelijk was. Z.h.s. werd het ontwerp dan ook aangenomen. Het was de socialistische afgevaar digde van der Bom, die met een ze kere graagte alle schuld op de werk gevers gooide, omdat zij de onderne mingsraden beslist niet zouden willen; de liberale afgevaardigde Van Leeu wen, ontkende dit echter met grote stelligheid. „Hier speelt niet de on wil, maar de wet van de traagheid, van de bezinning", zo zeide hij. „La ten we blij zijn, dat het een jaartje langer duurt!" Staatssecretaris van Rijn meende ook, dat de werkgevers wel willen, maar dat de problemen te groot zijn. Zo is het moeilijk gebleken om precies af te bakenen onder welke bedrijfstak de ondernemingsraden moeten ressorteren. Een sanctie-maatregel, voor het geval de werkgevers nalatig blijven een ondernemingsraad op te rich ten, wilde hij niet overleggen. De heer v. d. Born (Arb.) had dit ge vraagd. Maar terecht achtte hij dat in strijd met het wezen van het overleg. Noch de heer Stapelkamp (A.R.) noch de heer v. d. Born (Arb.) waren tegen een nieuwe organisatie van werk nemers. Maar, zo zeide eerstgenoemde, deze organisatie zal dan moeten vol doen aan bepaalde eisen. Niet alleen wat betreft het ledental, maar ook wat de richting aangaat. Zy zal in een con structieve richting moeten werken. Verder werd besloten om een nieuw marinehospitaal te bouwen in Over- veen. De V.V.D. en C.P.N.-fracties waren tegen. IMMUNISATIE MILITAIREN. Minister Staf heeft nog een veer moe ten laten. Het ontwerp om alle mili tairen tot 1962 te kunnen verplichten zich te laten Inenten, werd weliswaar aangenomen met de stemmen van de S.G.P. en communisten tegen, maar niet nadat een amendement Bruins Slot (A. R.) werd aangenomen. Dit beoogde om zowel de ouders als de minderjarige militair de gelegenheid te geven een be zwaarschrift, op grond van godsdien stige overtuiging, tegen de inenting in te dienen. Oorspronkelijk was het de bedoe ling, dat de stem van de minder jarige militair zonder meer de door slag zou geven, maar de A.R. afge vaardigde wenste in principe het ouderlijk gezag te laten prevaleren. Daar dit standpunt niet voldoende ondersteund zou worden gaf hij zo wel de ouders als de minderjarige militair een kans. Alleen de socia listen waren tegen dit amendement. Het werd aangenomen met 4919 stemmen. Minister Staf vond dit niet prettig. Hij probeerde het zo te spe len, dat uiteindelijk toch het standpunt van de minderjarige miliair doorslag gevend zou zijn. Ook al zouden de ouders een andere mening zijn toe gedaan. Deze gedachte werd door de heer Vermeer (Arb.) overgenomen, maar het amendement werd verwor pen met 2543 stemmen. Voor waren de socialisten, de communisten en de heren Peters, Koersen en Kortenhorst (K.V.P.). Algemeen trachtte de Kamer het Ingezonden Mededeling (adv.) risico voor de militair zoveel mogelijk te verkleinen. Minister Staf deelde nog mede, dat in de commissie, die hem zal adviseren of revaccinatie noodzakelijk is, bevoegde deskundigen uit de medische wereld zitting zullen nemen. Aan deze commissie zullen worden toegevoegd twee inspecteurs van de militaire geneeskundige dienst en twee inspecteurs voor de volksge zondheid. In ieder geval zullen geen militaire artsen van de commissie deel uit maken. De hoofdcommissie voor de gewe tensbezwaren, die de Minister zal ad viseren over de verzoekschriften, zal gepresideerd worden door de voorzit ter van de Hoge Raad, mr J. Donner. Deze commissie zal uit vijf leden be staan. Vier leden zullen voorzitter zijn van de vier subcommissies, die in ver schillende delen van ons land haar werkzaamheden zullen verrichten. Zo doende is er een behoorlijke uniformi teit gewaarborgd. Dezer dagen heeft iemand z.jn likdoorns met een mes trachten ie verwijderen: het gevolg was bloedvergiftiging. Gebruikt nim- <ner meer een mes of andere, omslachtige niet batende midde len, als pleisters, zalfjes of tinctuur. U kunt thans op ge- naklcelijke en ongevaarlijke wijze Uw likdoorns, wratten, enz. verwijderen met de 90 ets. Verkrijgb. bij Uw apoth. of drog. Oostduitse communisten stellen loonsverhoging voor. BERLIJN, 16 Juli. Het politieke bureau van de Oostduitse socialistische eenheidsparty heeft, na Woensdag een bespreking te hebben gehad met ver tegenwoordigers van onder communis tische leiding staande vakbonden, de Oostduitse regering voorgesteld de lo nen in de vakgroepen met de laagste Inkomens te verhogen, aldus een be richt van het Oostduitse persbureau A.D.N. De vakbonden stelden ook speciale toelagen voor werk op Zondag voor. BERLIJN, 16 Juli. - Volgens „Die Welt", een onafhankelijk Westduits blad, heeft de Oostduitse minister voor Staatsveiligheid, Zais- ser, aan een vertegenwoordiger van de Russische geheime politie bij het hoge commissariaat te Oost-Berlijn, kolonel Ilnitzki, een gedetailleerd rapport over de gevolgen van de onlusten van 17 Juni doen toe komen. ARNHEM, 16 Juli. Tijdens de gisteravond gehouden raadszitting in het raadhuis te Oosterbeek hebben de fracties van de Prot.-Christelijken en K. V.P. en de P. v. d. A. medegedeeld te betreuren het besluit, dat de heer W. Middendorp (Arb.) heeft gemeend te moeten nemen, naar aanleiding van 'n onlangs gebezigde uitlating door de burgemeester mr D. Matzer van Bloois van Renkum aan het adres van de heer Middendorp. Mr Matzer zei toen name lijk, dat het „met het gejank van dit raadsid nn eens uit moest zjjn". Dit heeft nogal wat deining hier en elders veroorzaakt. Namens de P. v. d. A.-fractie werd opgemerkt, dat het woord „gejank" fout is en niet past in de mond van een raadsvoorzitter. Een raadslid jankt niet. Nimmer, zo werd benadrukt. Diepzei men het verder van deze zijde te betreuren, dat mr Matzer zijn verontschuldiging niet in het open baar heeft herhaald, alsmede de wijze waarop thans werd voorgesteld de kwestie af te doen. Met een enkele regel antwoordde mr Matzer door te zeggen, dat het hem onmogelijk was gemaakt zijn gemaak te excuses in het openbaar te herha len. Het Ijzer in 't Goud. Kunstwerken in ijzer uit vier landen werden in de Jaarbeursgebouwen tentoongesteld» (Van onze speciale verslaggever.) UTRECHT, 16 JULI. De Bond van Smeden, Constructie- en Machine- reparatiebedrijven heeft van Dinsdag t.e.m. Donderdag te Utrecht zjjn gou den jubileum gevierd. Tevens werd gedurende de feestdagen een nieuw bonds- kantoor geopend aan de Maliebaan in de Domstad. Het hoogtepunt van do jubileumviering was wel de opening Van de tentoonstelling „Het ijzer in 't goud" in de Jaarbeursgebouwen, waar de Nederlandse bondsleden en buiten landse gildebroeders prachtig kunst- en slersmeedwerk, maar ook knappe staaltjes van gebruikssmeedwerk laten zien. „Die Welt" publiceert rapport. 155 personen werden terechtgesteld» Volgens dit rapport, aldus „Die Welt", zijn 267 demonstranten om het leven gekomen en 1071 gewond. (De Oostduitse regering maakte indertijd melding van 25 doden en 278 gewon den). Aan de andere kant zijn 116 le den van de veiligheidsdienst en'func tionarissen van de Oostduitse regering en de S.E.D. omgekomen, terwijl 645 personen werden gewond, onder wie verscheidene ernstig. Ook vele ge wonde demonstranten zouden in le vensgevaar verkeren. Voorts wordt, aldus „Die Welt", in het rapport gezegd, dat 141 personen door Russische krijgsraden ter dood zijn veroordeeld en terecht gesteld, te- weten 89 demonstranten en 52 leden van de volkspolitie. Bovendien wer den „14 provocateurs", na door Oost duitse tribunalen ter dood te zijn ver oordeeld, gefusilleerd. Het merendeel van de terecht gestelde leden der volkspolitie waren beschuldigd van ongehoorzaamheid.. Tenslotte werden te Oost-Berlijn en in Oost-Duitsland 31 personen gedood en 28 gewond, die zich in strijd met het uitgaansverbod op straat bevon den. Aan Duitse zijde bedroegen de ver liezen dus 569 doden en 1744 gewon den. De Russen zouden 18 man aan doden en 126 man aan gewonden heb ben verloren. In totaal werden 5143 betogers gearresteerd, van wie 2917 inmiddels zijn vrijgelaten en 1076 ver oordeeld tot gevangenisstraffen. Volgens het door „Die Welt" aange haalde rapport zou minister Zalsser de tengevolge van de onlusten aangerichte schade schatten op 28.800.000 Oost duitse marken, waaronder 20 millioen mark als resultaat van de stakingen. De commissaris van het economische planbureau, Rau, en de minister voor de Industrie, Selbmann, zouden deze laatste verliesposten echter op 40 mil lioen ramen. On de Woensdag in „Tivoli" gehou den algemene vergadering gaf de bondsvoorzitter, de heer M. van der Voet te Leiden, een overzicht van de bewogen historie, die de organisatie achter zich heeft. Hierbij wees hij ook op de geweldige omwenteling, die zich gedurende deze halve eeuw in de sme derij voltrok. Al het oude werk als het maken van kachels, het hekwerk, het hoefwerk enz. is bezig te verdwijnen. Er zullen altijd smeden nodig zijn, maar alleen de smid, die tijdig zijn bedrijf omschakelt, zal zich kunnen handha ven. De smid zal zich meer en meer moe ten toeleggen op de metaalbewerking en draaien en fralsen mogen voor hem geen onbekende zaken zijn, aldus spr. Ook moet de grote industrie er van overtuigd worden, dat wq kunnen wor den ingeschakeld als toeleveringsbe- dryven voor bepaalde onderdelen, zo als dat In dé Ver. Staten gebeurt. Van ons, smeden, eist dit echter studie en specialisatie op een bepaald terrein. Als een belangrijke taak in de ko mende tijd zag de heer Van der Voet de gezondmaking der bedrijven, want volgens het onderzoek van het Econ. Instituut voor de Middenstand verkeert 60 pot. van de Nederlandse smederijen in behoeftige omstandigheden. Het nieuwe bondskantoor werd sym bolisch geopend door de directeur-ge neraal voor de Middenstand, dr W. L, Groeneveld Meyer. Deze ontdeed een maquette van het ruime gebouw van haar omhulsel, waarbij onmiddeliyk alle lichtjes achter de kantoorramen gingen branden. De administrateur, de heer R. van der Meer, die in de afgelo pen jaren onder primitieve omstandig heden bergen werk heeft verzet, kreeg met zijn nieuwe gebouw de titel van directeur van de B.S.C.M. ANJER-LAMP. De tentoonstelling werd geopend door mr J. A. Berger, adviseur voor de productiviteitsbevordering by het mi nisterie van Economische Zaken. Naast werkstukken van de leden zyn hier ook producten van smeden uit Zwitserland, Duitsland, België en Luxemburg te be wonderen. Het mooiste werkstuk was wel de Anjer-lamp, die het Anjerfonds Ingezonden Mededeling (Adv.) heeft laten vervaard, voor Prins Bemhard. De lamp zal worden opge hangen ln de ontvangzaal van het pa leis Het Loo. Het bondslid W. J. Jon kers te Gorssel heeft 1200 uur gewerkt aan dit prachtstuk van edelsmeed kunst. Donderdag werd het jubileumfeest besloten met een Jongerendag. Ir J. Smit, Ryksnyverheidsconsulent te Amsterdam, sprak hier over de ont wikkeling van het kleine metaalbedrijf en beantwoordde met andere deskun digen tal van technische vragen. Ingezonden Mededeling (adv.) Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aan merkelijk verlichten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrijver. Togal is onschadelijk voor hart, nie ren en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88. Sparrcijfers in Juni. AMSTERDAM, 16 Juli. De spaar banken, aangesloten bij de Neder landse Spaarbankbond, hebben in Juni een overschot geboekt van f 9.876.570.Inleg en terugbetaling bedroegen namelijk 49.703.635 en f 39.827.(35. Bij de algemene spaar banken is een voordelig saldo ont staan van f 371.918. De bankspaar- banken boekten een overschot van f 808.449. 's-GRAVENHAGE, 16 Juli. Het Tweede Krmerlid, de heer Biewen- ga, heeft aan de minister van Land bouw een aantal schriftelijke vragen gesteld over de plotselinge stopzetting van de Invoer van Nederlandse to maten in Engeland. De heer Biewenga vraagt of het juist is, dat de stopzetting geschiedde op een moment, dat tussen Nederland se en Engelse autoriteiten onderhan delingen werden gevoerd over de vast stelling van minimumexportprijzen voor tomaten. Voorts wil hij weten op welk tijd stip het besluit van de Engelse rege ring ter kennis werd gebracht van de Nederlandse ambassade in Londen en wanneer de Nederlandse regering de maatregel aan het bedrijfsleven heeft doorgegeven. De heer Biewenga vraagt verder of de minister mee kan delen wat de regering van plan is om het Engelse verbod geheel of gedeeltelijk onge daan te maken. Tenslotte wordt de minister ge vraagd naar de maatregelen, die hij denkt te nemen om in de toekomst het Nederlandse bedrijfsleven zoveel mogelijk te vrijwaren voor soortge lijke plotselinge invoerverboden. Geen proces tegen de rederij van de „Faustus". 's-GRAVENHAGE, 16 Juli. De Nederlandse staat heeft enige tijd geleden voor de Rotterdamse rechtbank gedagvaard de rederij van de „Faustus", die door verkeerd ma noeuvreren in de stormnacht van 7 November 1952 bij Hoek van Holland is vergaan. De Rijkswaterstaat heeft zich toen veel kosten moeten getroos ten om het wrak te bergen en de aangebrachte schade te herstellen. Van de rederij werd schadevergoe ding geëist. Deze zaak ou 22 Juli voor de Rotterdamse rechtbank voorkomen. Wij vernemen, dat dit proces geen doorgang zal vinden op grond van een tussen partijen getroffen rege ling. FEUILLETON. door J. BRANDENBURG. ,113 Ook hier vraagt deze Magiër aan de Joden, die rondom hem komen staan, waar nu het huis van de geboren Koning der Joden is7 Er wordt onderling gemompeld en men trekt de schouders op. Nie mand heeft van een geboren Koning gehoord. Hij kijkt om zich heen en ook de beide andere Magiërs laten hun kamelen knielen en stappen af. Mijn broeder, Jeruzalem schijnt ni.et voorbereid op de geboorte van een Koning, zegt de jongste tot de oudste met teleurstelling op het gelaat. Ik verbaas mij, dat niemand hier iets weet, zegt de oudste en ziet peinzend om zich heen. We zullen eerst plaats moeten zoeken voor onze karavaan, meent de andere Magiër, die zich buiten het gesprek hield, en de opdringende mensenmassa gadeslaat. Uit de menigte komt een Farizeër naar voren. Deze snauwt de nieuws gierigen af en men maakt eerbiedig baan voor hem. Wanneer hij voor de Magiërs staat, buigt hij het hoofd en legt de rechterhand op zijn hart. De vrede van de Allerhoogste zij met u lieden! zegt hij plechtig. Moge dezelfde vrede ook U geschonken zijn! zegt de oudste der drie Magiërs. Is het mogelijk, dat uw dienstknecht U dienen kan? vraagt de Farizeër. Uw dienstknecht heeft de indruk, dat gij vreemdelingen zijt en van ver gekomen tot onze heilige stad, het Jeruzalem des Aller- hoogsten, waar Jahwe woont in Zijn heilige Tempel. Wel zal het gaan, die de vrede van deze stad zoeken. De oudste der drie Magiërs buigt het hoofd en antwoordt: - Uw dienaren hebben een weg van vijf weken afgelegd om tot deze heilige stad te komen. Zij hebben in het Oosten de Ster gezien van de geboren Koning der Joden en zijn gekomen om Hem te aanbidden. De Farizeër trekt de wenkbrauwen in de hoogte. Zijn hand zakt weg van de hartstreek en hij steekt hem in de boezem boven de gordel. Vreemdelingen, ik vraag wel vergiffenis voor de teleurstelling welke ik u te bereiden heb, maar hier is geen Koning der Joden ge boren, noch wordt een zodanige geboorte verwacht, noch ook zal het sterrenheir ooit die geboorte bekend maken, want Jahwe bedient Zich niet van die middelen, waarvan uw volkeren zich bedienen. Wij heb ben de onfeilbare taal der heilige Schriften, welke de Profeet Mozes en de Profeten, die na hem gekomen zijn, ons hebben nagelaten. De Magiër is niet uit het veld geslagen. Maar het is mij bekend en zal ook u bekend zijn, dat uw Profeten spreken van een Ster, die zal opgaan in Jacob, was het niet de man die Israël, uw gezegend volk wilde vloeken, doch ondanks zichzelf, het zegende, die deze woorden sprak? Verbaasd ziet de Farizeër naar de Magiër. Gij zijt, voor een vreemdeling, wel bekend met onze heilige Schrif ten, zegt hij. Nochtans hebt gij u vergist, want er is in Jeruzalem geen Koning geboren. Wanneer dit zou zijn, dan zou onze secte zeker de eerste wezen, welke Jahwe het verkondigen zou. Onze secte onder houdt de Wet, wij geven tienden van alles, wat wij bezitten: wij vasten tweemaal per week; wij zijn niet als deze verachtelijke tolle naars, die ge hier op de markt ziet rondlopen om het volk geld af te persen voor de belastingen; wanneer Jahwe Zijn Koning zenden zal, zal onze secte zeker de eerste zijn, die dit weet. Maar wij weten ner gens van, vreemdeling, zo vrees ik zeer, dat uw verre tocht een ver geefse reis is geweest. Hij schikt de gedenkcedels recht aan de zomen van zijn kleed en hij duwt een uit het volk, die zich wat al te dicht in zijn buurt opdringt, met een verachtelijk gebaar van zich af. De Magiër is echter niet ontmoedigd. Mijn broeder, wij hebben Zijn ster gezien. De Koning is geboren. Wij vergissen ons niet. U moet zich vergissen! Kom helpt ons zoeken. Is Hij niet in Jeruzalem geboren, dan toch zéker hier in de omgeving. Er zijn in Juda vele vorstelijke paleizen, heeft men mij verteld. De Farizeër is beledigd. Hij wijkt een paar pas terug en vraagt zich af, of hij al niet onrein is, nu hij zich zolang met deze onbesnedenen heeft opgehouden. De Here make uw weg voorspoedig! zegt hij en verdwijnt tussen het volk. Dan komt er een bedelaar naar voren en zegt: Mag ik mijne heren de weg wijzen naar de plaats, -waar gij kunt vernachten? Deze praktische vraag brengt een glimlach op het gelaat van de Magiër. (Wordt vervolgd) Het raadsel van de vliegende schotels opgelost. WASHINGTON, 15 Juli.' Een nieuw type magnesium-lichtfakkel van de Amerikaanse luchtmacht bljjkt ver antwoordelijk te zyn voor sommige be richten over vliegende schotels. De luchtmacht heeft Woensdag be kend gemaakt, dat na de eerste proef neming in 1951 met de nieuwe fakkel talrijke meldingen binnen Kwamen van personen, die vliegende schotels of brandend neerstortende vliegtuigen hadden waargenomen. De fakkel, die een lichtsterkte heeft van tien millioen kaars, wordt aan de vleugel van een vliegtuig meegevoerd en kan door de piloot in- en uitgescha keld worden. Onder leiding van de heer en mow. Verburg en met medewerking vsa de heer en mevr. de Kuijper hebben de ouden van dagen van het Herv. Rusthuis „De Griffioen" te Middelburg een rijtoer gemaakt naar Breda ea Tilburg. ZATERDAG IS JULI 1953. HILVERSUM I. (402 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en' lit. kalender. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Amus. muz. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Musette-ork. en sol. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en kath. nws. 13.20 Amus. ork. en solist. 14.00 Boekbespr. 14.10 Pianospel. 14.20 Gram. 14.40 Gemengd koor. 15.00 Kron. v. lette ren en kunsten. 15.40 Harmonie-ork. (Tussen 16.00 en 17.45 Ronde van Frank rijk). 16.00 Gram. 16.30 De Schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Amus. muz. 18.45 Bui ten! correspondenties. 19.00 Nws. 19.10 Lichte muz. 19.20 Pari. overz. 19.30 Gram. 20.30 „Lichtbaken". 20.50 Ronde van Frankrijk. 21.00 Amus. muz. 21.35 Act. 21.45 Holland Festival 1953: Koorconc. 22.30 Wij luiden de Zondag in! 23.00 Nws. 23.15 Nws in Esperanto. 23.22-24.00 Radio- philh. ork. HILVERSUM H. (298 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gym. v, d. vrouw. 9.10 Gram. (9.35—9.40 Waterst.) VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arb. in de continubedrijven. 11.30 Zuid-Am. piano muz. 12.00 Gram. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Promenade ork. 13.50 Weekjourn. 14.20 Gev. muz. 14.45 Muz. caus. 15.05 Sallands progr. 15.30 „Van de wieg tot het graf", caus. 15.45 Holland Festival: Residentie-ork. 16.45 Sportpraat- je. 17.00 Gev. muz. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nws en comm. 18.20 Mannenkoor. 18.40 Mii. rep. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", caus. 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", caus. 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.15 „De gouden graan korrel", sprookje met muz. 21.15 Soc. comm. 21.30 Dansmuz. 22.00 „Dodenhuis", hoorsp. 22.30 Weense muz. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 12.00 Gram. 13,00 Nws. 13.15 Vlaamse muz. 14.00 Verz. progr. 16.00 Gram. 16.45 Engelse les. 17.00 Nw». 17.10 Accordeonmuz. 17.30 Orgelconc. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.45 Gev. progr. 22.00 Nws. 22.15 Verz. progr. 22.55 Nw*. 23.00—21.00 Dansmuz.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3