1 Speurend in Zeelands natuur. Nieuws uit de Provincie. VISDIEFJES e BURGERLIJKE STAND boven het onderge lopen land van Kruiningen Vogels in vierkleurendruk' AANBESTEDING Burgemeester Kodde gaf voorlichting in St-Annaland. Dienst Zierikzee Katseveer gewijzigd Plattelandsvrouwen helpen elkaar. Middelburg. T erneuzen. Schatting van de fruitoogst De heer J.v. d. Jagt wethouder Vrijdag 17 Juli 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 1 Wij rijden in een bus van de Nederlandse Spoorwegen langs het ondergelopen land rondom het zwaar geteisterde dorp Kruiningen. De vorige keer, toen ik hier kwam, was ik er juist getuige van hoe een goederentrein langzaam zijn weg zocht, dwars door dit troosteloze gebied heen. Een triest beeld. Maar tegelijk een hoopvol beeld, omdat deze rijdende trein een symbool is van ondernemingsgeest en vinding rijkheid en getuigt van de onverzettelijke wil te volharden in de strijd tegen onze oude erfvijand. Luctor et Emergo! Nu echter, is het hoogwater en van de spoorbaan is niets te zien. Wel zien we de kapotte boerderijen, de aange spoelde voorwerpen, de armzalige overblijfselen van wat eens rijk dra gende fruitbomen waren. En steeds maar weer herhalen we dat ene woord in ons zelf: „Ontzettend, ontzettend." Aangekomen op de plaats, waar het verkeer altijd even moet wachten op naderende tegenliggers, zie ik, als ik even ben uitgestapt en op de dijk ben geklommen, een paar ranke visdiefjes' boven het water langzaam voortvlie- gen. Ja, het leven der vogels gaat nor maal door. En deze visdiefjes hebben er nu zelfs een groot jachtgebied by gekregen, Drukteschoppers zijn het. Geen ogenblikje kunnen ze eens hun „mond" dicht houden. Al maar door hoor 3 e hun rauw gekrijs: „Tie-rooit, tie- rooit". Is dit geluid nu niet bepaald welluidend te noemen, zo veel re fraaier is hun verenpakje. De vleu gels zijn van een schitterend blauw grijs, de onderzijde is blinkend wit, terwijl ze op de kop „een zwart petje" dragen. Daarenboven is de forse, ste vige snavel, op het scherpe puntje na, dat zwart is, fel rood gekleurd. Vier kleurendruk dus. 't Is een lust voor 't oog ze zo voor bij te zien zeilen. Elke keer draaien ze hun kopje, om naar het water en in het water te turen, of zich daar soms niet iets beweegt, dat ze zouden kunnen verschalken. Eén van hen heeft nu blijkbaar iets ontdekt. Plots schiet hg pijlsnel naar beneden, de snavel als een wig voor uit, de poten gestrekt langs het lichaam JAARVERSLAG 1952 „DE RUYTERSCHOOL". VLISSINGEN, 16 Juli Uit het jaar verslag over 1952 van de vereniging „De Ruyterschool" te Vlissingen, blijkt, dat er in de samenstelling van het bestuur geen verandering is gekomen. In het internaat waren op 1 Januari en 31 December resp. 41 en 44 leer lingen gehuisvest. Met het opleiding- schip „Prinses Juliana" werden dit jaar vier oefentochten gemaakt. Het aantal leerlingen, dat de stuur lieden-cursussen volgde, bedroeg op 1 Januari en 31 December resp. 65 en 52 in de verschillende afdelingen. Voor de cursussen radiotelegrafist bedroeg dit aantal resp. 15 en 13. Ook werden dit jaar weer leerlingen opgeleid voor het beperkt certificaat radio-telegra fist. Het aantal voor de cursussen voor scheepswerktuigkundige bedroeg resp. 29 en 41. Aan het Kon. Onderwijsfonds voor de Scheepvaart te Amsterdam werden weer lokaliteit en leermidde len ter beschikking gesteld tot het houden van eursussen voor schippers en motordrijvers. Op verzoek van het Ministerie van Overzeese Rijksdelen werden lokalen en leermiddelen ter beschikking ge steld voor het houden van cursussen voor Ambonezen voor motordrijver en voor het bijzonder certificaat van scheeps-radiötelegrafist. Op 1 Januari en 31 December waren in deze afde ling resp. 35 én 22 leerlingen aanwezig. De leiding berustte bij de vereniging. De school werd in totaal bezócht door 635 leerlingen, t.w. afd. stuurlieden 254; scheepswerktuigkundigen 358 en radiotelegrafisten 23. Het grootste aan tal leerlingen, dat tegelijkertijd de school bezocht, was 369. Aan het einde van het jaar bleven hun studie voortzetten: 114 le.erlingén afd, stuurlieden, 232 leerlingen afd. scheepswerktuigkundigen en 13 leer lingen afd. radio-telegrafisten. In dank werden aanvaard diverse schenkingen, zoals een astronomische kijker, een brandstof- en aanzetklep, studieboeken, tekeningen, enz. Mulo-examens te Bergen op Zoom. Woensdag slaagden te Bergen op Zoom voor het Mulo-diploma A: J. A. Slingerland, St. Maartensdijk; J. A. Kurvink, A. A. van Driel en M.C. Jan sen 'te Tholëfi; J. v. d. Velde, S. P. C. Verwijs, D. Si. Nessen en F. D. Sihke te Yerseke. Voor het B-diploma slaagde J. W. v. Iwaarden te Kruiningen. „HET JAGEN IN DE KUNST". IJZENDIJKE, 15 Juli, Door de Commis saris van de Koningin in de provincie Zeeland werd vandaag te IJzendijke de tentoonstelling „Het jagen in de kunst", officieel geopend. De burgemeester van IJzendijke, jhr von Bönninghausen tot Heringhaven vertelde dat deze tentoon stelling beoogt, het geïsoleerd gelegen Zeeuwsch-Vlaanderen in de gelegenheid te stellen, kennis te nemen van het an ders moeilijk bereikbare kunstbezit uit de grotere centra en uit veie particuliere verzamelingen. Door de ligging van IJzendijke komt deze expositie tevens te gemoet aan de vooral door het Belgisch toerisme voor deze uitingen van cultuur Betoonde belangstelling. De Commissaris der Koningin, jhr mr 1 F. C. de Casembroot getuigde van zijn mpathie en van die van het provinciaal stuur voor het genomen initiatief. en duikt in het water. Als hg weer bo ven komt heeft hg een zilverwit visje in de snavel. Niet altijd hebben ze echter geluk.; Het gebeurt vaak genoeg, dat ze zon der prooi weer opduiken. In sommige van die gevallen hebben ze dan wel licht onder water hun vangst reeds naar binnen gewerkt, hoewel me dat niet zo waarschijnlijk voorkomt, maar meestal zal het wel zo zijn, dat het lekkere hapje hun ontsnapt is. Ze doen hun naam wel eer aan, een gedeelte daarvan tenminste. Want met dat „diefje" ben ik het niet erg eens. Ze stelen de vis niet, ze hebben er recht op! Volgens mij zou „visduikertje" hen beter passen. Broeden doen vis diefjes in kolonie in de duinen of langs plassen. Veel van de hier gevangen vis, zal straks wel verhuizen in de maag' van hun jongen. „Maar jongens, dit moet me toch nog even van het hart. Hoe graag ik jullie ook zie, toch had ik liever, dat je hier op dit ogenblik niet teas. Och jullie begrijpen dat 20 niet, maar je scharrelt nu je kostje op in gebied, dat eigenlijk land behoorde te zijn. Jullie horen hier niet. Maar eenmaal zal het hier weer land worden. En als het zo ver is moge dat spoedig zijn!), dan zullen jullie hiér verdwijnen. Maar wees eens eerlijk, doet je fraaie uiterlijk het ook niet veel beter boven het wijde water van de Schelde, het Sloe of de Eendracht? Joseph. A. Brusse. Bouw van 33 woningen te Kortgene KORTGENE, 16 Juli. Gisteren werd te Kortgene aanbesteed het bou wen van 33 woningwetwoningen, die gebouwd zullen worden op de Pomp- weide, aldaar. Er werd als volgt ingeschreven': J. Baayens, Kapelle f 326.000G. Priem, Lewedorp f328.500; Fa. J, de Jonge, Biezelinge f 330.7Ö0; N.V. Hey- kam, Vlissingen f346.000; Kortwegs Bouwmaatschappij, Breda f 319.800 en Amsterdamse Betonmaatschappij „Volharding" f 367.900. Herverkaveling Tholen. WERKZAAMHEDEN ZULLEN BIJ STAVENISSE BEGINNEN. SINT ANNALAND, 15 Juli. In een vergadering, die onder leiding stond van Ir M. A. Geuze, heeft de burgemeester van Zoutelande, de heer D. Kodde, gisteravond een uiteenzet ting gegeven van alles wat er komt kijken, wanneer binnenkort met de herverkaveling van Tholen begonnen zal worden. Burgemeester Kodde deed dit aan de hand van zijn ervaringen, want hij heeft zelf zitting in de her verkavelingscommissie voor Walche ren en volgens hetzelfde systeem zal men ook op Tholen te werk gaan. De heer Kodde gaf een uitvoerige uiteenzetting van de gang van za ken: de registratie van de grond, de beperkende bepalingen inzake kopen, verkopen of pachten als de verkave ling eenmaal begonnen zal zijn, de samenstelling van de herverkavelings commissie, waarbij een evenredige vertegenwoordiging zeer gewenst is, de mogelijkheid om zich elders te gaan vestigen, de wenszittingen, de vergoedingen, eventueel de rente die men betalen moet, enz., enz. Duidelijk liet hij uitkomen, dat het niet de be doeling van herverkaveling is de kleine man „er uit te smijten" of een grote boer zijn land te ontnemen men wil ieder zoveel mogelijk laten wat hij bezit. Het is altijd een ingrij pende gebeurtenis, als men b.v. een dragline op zijn eigen land ziet ver schijnen, maar men dient te beden ken dat het nageslacht er de vruch ten van plukt. Met klem drong hij aan op mee leven: ieder heeft het recht nauw lettend toe te zien op wat er gé- beurt: men mag de lijst van recht hebbenden op grond inzien, de ge schatte opbrengsten liggen ter in zage, men kan invloed uitoefenen op de samenstelling van de herver kavelingscommiss.e, enz. Laat men van die rechten dan ook gebruik maken, dan kan veel narighe'd na dien voorkomen worden. Ir Geuze deelde tenslotte mede, dat de herverkaveling dorpsgewijze dient te geschieden en dat waarschijnlijk met Stavenisse begonnen zal worden. Volgend jaar zal men volop met de werkzaamheden bezig zijn. WEER 5 VAARTEN PER DAG. MIDDELBURG, 16 Juli. De di rectie van de Prov. Stoombootdiensten heeft besloten de dienstregeling van de bootdienst Zierikzee-Katseveer in- gi-gpend te wijzigen. Er zullen vanaf Maandag op werkdagen weer vijf rei zen worden gemaakt. Op Zondagen wordt de dienst tweemaal gevaren. De eerste boot gaat met ingang van Maandag om 6.10 u. uit Katseveer. Voorts vertrekken boten om 9.30 u., 12.30 u., 15.30 u. en 18.30 u. De aan komst In Zierikzee is steeds één uur en vijf minuten later. Uit Zierikzee vertrekken de boten resp. om 7.30 u., 11.05 u„ 14 u„ 17 u. en om 20 uur. Deze wijziging betekent in verhou ding tot de huidige dienst een uitste kende verbetering'. De busdienst GoesKatseveer v.v. zal in verband hiermee eveneens wor den gewijzigd. Behalve op de boot, die om 6.10 u. uit Katseveer vertrekt, zal de fa. Krijger voor een directe verbin ding zorgen. GOES, 16 Juli. In de gehouden bestuursvergadering van de Bond van Plattelandsvrouwen in Zeeland is ge sproken over de hulp, die men zal gaan bieden in de adviescommissie van het Nationaal Rampenfonds. Hierover heeft op 15 Juli een vergadering plaats gehad met het hoofdbestuur en de pro vinciale besturen. De hulp in de ad viescommissie geschiedt in samenwer king met de Fed. van Vrouweigke Vrgwlllige Hulpverlening. Mej. J. D. Dekker te Wemeldinge werd gekozen tot vice-presidente. Er Is voorts een regeling getroffen om de getroffen leden de komende drie jaar vrij te stellen van contributiebetaling. De mogelijkheden werden bekeken om de afd. Brouwershaven, die pas is opgericht, zo veel mogelijk te helpen. Voor de verzorging van het nieuws in „De Plattelandsvrouw" is gekozen mevr. D. Kugel-de Swart te Poortvliet. Van alle zijden komen bij de bona nog aanbiedingen binnen voor hulp aan de getroffenen, o.m. voor het opnemen van kinderen. Gesproken is ook over het bijeen brengen van groepen plattelandsvrou wen en -meisjes, die, wanneer opnieuw gebieden droogvallen, kunnen helpen bjj het schoonmaken van woningen. Voor de komende winter zullen weer lezingen worden georganiseerd, waar by aan de hand van de woningkoffers en lantaarnplaatjes verdere aandacht zal worden .besteed aan de woningin richting. Twee aanrijdingen, Woendagmiddag zij twee niet ernstige aanrijdingen voorgekomen, welke echter voor twee mensen een proces-verbaal hebben opgeleverd. In de Sint Jansstraat stond een auto van de heer F. geparkeerd, toen een paard en wagen, bestuurd door de heer C. P., van de Turfkaai deze straat kwam ingereden. Blijkbaar had de man zijn aandacht niet voldoende bij zijn werk, want hij reed met zijn wagen tegen de rechterzijkant van de auto, die besfcha digd werd. Er ontstond ook een aanrijding tussen een door J.D. bestuurde motorfiets en een door J.S. bereden rijwiel op de Kanaal- weg'. S. kreeg een proces-verbaal, omdat hij geen voorrang aan de motor had ver leend. Concert Middelburgs muziekcorps. Het Middelburgs muziekcorps concer teert van avond 8 uur, op de Markt o.l.v. de heer Adriaan Kousemaker. Het programma luidt: 1. Death or glory, mars, R. B. Hall; 2. Ouverture Fantasti- que, A. Govaert; 3. Petite Suite, (op ver zoek) A. Kousemaker; 4. Auf der Wacht, P. Dierig; 5. Versmade liefde, wals Paul Lincke; 6. Hup Holland, mars, W. Schoo- temeijer; 7. Mimuco-mars, A. Calatz; 8, Ouverture „Tannhauser", R. Wagner; 9. Fantasie „Lakmé", Délibes; 10. Vlinder- dans, L. Déodet; 11. Sabre et lance, mars H. Starke. E.H.B.O.-examen. Door de afdeling Middelburg van de Kon. Ned. Ver. E.H.B.O. werd dezer dagen het examen afgenomen ter ver krijging van het eenheidsdiploma voor E.H.B.O., van 18 cursisten. Allen slaag den, te weten: G. Ploeghart, S. Engel vaart, K. Adriaanse, H. Huissoon, J. Verijzer, J. Vernooys, J. Ravenschot, P. Uil, K. Rijkse, M. Quist, J. Boon, M, Hoogerheide, J. Hoogerheide, L. van Sluys, J. Visser, M. Visser, H. Werk man-Hoven, E. Wondergem. De cursus stond onder leiding van dokter C. F. Frumau en werd geassi steerd door mevr. de Vries. Het exa men werd afgenomen door dokter van Gelderen. KAPELLE, 17 Juli. Heeds eerder is de verwachting uitgesproken dat de fruit oogst van 1953 aanzienlijk lager zal zijn dan die van het vorig jaar. In Mei werd een schatting gemaakt van de te ver wachten oogst. Thans is opnieuw een schatting gemaakt en hierbij bleek dat men in Mei nog te optimistisch is ge weest. Het bleek dat de schatting thans weer ongeveer 60 millioen kg. lager ligt dan die van vier weken geleden. Vooral de nachtvorst heeft meer schade veroor zaakt dan men aanvankelijk vermoedde. Wij geven hieronder de productie van '1952 met de schattingen van Mei en Juni j.l. in millioenen kilo's. 1952 Mei 1953 Juni 1953 Appels 400 250 215 Peren 190 115 95 Pruimen 31 27 24 Kersen 23 22 21 Rode bessen 7.9 6 4.8 Kruisbessn 2.8 1.9 1.9 Zwarte bessen 4.8 4 3.5 Aardbeien 22.2 18.2 19 Frambozen 6.4 5.7 5.3 Bramen 1.2 1.3 1.1 Druiven 14.1 13.9 13.4 Diploma-uitreiking Landbouwhuishoudschool. In tegenwoordigheid van vele ouders, van wethouder J. den Hamer namens het gemeentebestuur van Terneuzen van mèj. Sikkens als consulente en de heer J. van Hoeve namens de kring Axel der Z.L.M., had de diploma-uitrei king plaats aan de leerlingen, die de 2-jarige primaire cursus met succes ge volgd had. Gediplomeerd werden: J. M. Hame link, M. W. Kaijser, E. van Gelderen, E. Baert, M. Bakker, E. de Blaey, C. en P. de Braai, A. de Bruyn, A, van Cadzand, L. Fieret, F. Drabbe, E. v, Langevelde, C. Verschelling, J. van Strien, H. Schippers, C. Riemens, S. Pijpelink, N. Oppeneer, D. J. Oostdijk, I. Meeusen, G. Loof, G. M. A. Man- naert, S. Maas en C. Loof, allen te Ter- neuzen; H. de Kraker en H. Weijns, beiden te Axel; P. de Zwarte, J. de Zeeuw, G. Witte, J. Verpoorte, S. Rie mens, S. de Putter, C. de Putter, J Kaak, J. Hamelink, M. Jansen, A. de Feijter, S. v. Doeselaar, A. Dieleman, M, Breepoel en E. Balnikker, allen te Hoek; M. te Jonge te Hontenlsse; P, de Zutter te Sas van Gent en A. Schoot te Sluiskil. Voorts werden gediplomeerd: M. de Feijter en B. v. d. Linde voor 1-jarige vervolg- en naaicursus en J. C. de Feij ter te Zaamslag voor 1 jaar primaire cursus en één dag per week kook- en naailessen. Tevens werd afscheid genomen van de heer J. van Riet als concierge, die Ingezonden Mededeling (adv.) SCHERPENISSE. In de raadsvergadering van Scher- penisse werd het nieuwe raadslid, de heer L. Polderman, beëdigd. Tot wet houder werd gekozen de heer J. y. d. Jagt. Een aanvraag om subsidie doof het Groene Kruis ad f 600 werd ingewil ligd. De aanbrenging van nieuwe coupu res aan de haven brengt een uitgaaf mee van f 1800. Gezien de noodzakeiyk- heid werd tot uitvoering hiervan beslo ten. De geloofsbrieven der nieuwe raads leden werden na onderzoek in orde be vonden. De verkoop van een stuk bouwgrond aan J. Muller ondervond enige Stagna tie, daar ook een andere gegadigde zich meldde. Besloten werd de grond voor de helft aan Muller en de andere helft aan J. Robbe beschikbaar te stel len. Aangezien bij nader Inzien 7 in- plaats van 6 klassen nodig ztjn in de te bouwen lagere school, wérd het bouwplan dienovereenkomstig gewij zigd. Op voorstel van B. en W. zal aan architect Bentinck opdracht gegeven worden tot de schoolbouw. In de plaats van A. Hage en C. Har- tog, die bedankten als lid van de ad viescommissie woonruimtewet, werden C. de Goffau en J. v. Djjke gekozen. Op voorstel van wethouder Kleppe zal worden overgegaan tot het teren van de Dorpsweg. Arneweg te Arnemuiden wordt verbeterd. Arnemuiden, 16 Juli. Deze week is een begin gemaakt met de verbete ring van de grindweg tussen Arnemui den en de Arnebrug. De weg zal van een asfaltlaag worden voorzien. Tijdens de uitvoering van deze werkzaamheden zal het verkeer hoofd zakelijk via de Rijksweg naar Arne muiden worden geleid. Scheepvaartbeweging in kanaal door Zuid-Beveland in Juni. HANSWEERT, 15 Juli. In de maand Juni passeerden er in totaal door het ka naal vau Zuid Beveland 6119 schepen met een inhoud van 2.585.893 ton. Daar van waren 4150 geladen schepen van 1.914.089 ton en 1969 ledige schepen van 671.804 ton. Bij deze schepen waren o.a. 3504 geladen motorschepen van 1.267.110 ton en 1416 ledige van 409.034 ton en 594 geladen sleepschepen van 634.504 ton en 230 ledige van 249.143 ton. Verder passeerden 633 sleepbooten en 46 coas ters van welke laatste er 22 geladen waren en 24 ledig. Zeilschepen passeer den er in Juni niet. Tot de Rijnvaart behoorden er 208 ge laden sleepschepen van 252.589 ton en 8 ledige van 11.269 ton en 518 geladen motorschepen van 265.833 ton en 55 ledige van 47.768 ton naar België en 126 geladen sleepschepen van 144.528 ton en 8 ledige van 9.856 ton en 368 geladen motorsche pen van 237.272 ton en 60 ledige van 31.975 ton van België. Naar België passeerden er 1963 geladen motorchepen van 714.447 ton en 521 ledi ge van 128.282 ton en 377 geladen sleep schepen van 416.717 ton en 59 ledige .van 45.115 ton en van België 1541 geladen motorschepen v. 552.669 ton en 895 ledige van 280.752 ton en 217 geladen sleepsche pen van 217.787 ton en, 171 ledige van 204.028 ton. In nationaliteiten' waren de schepen verdeeld in 4177 Nederlandse, 1208 Bel gische, 227 Franse, 277 Zwitserse, 215 Duitse en 15 Luxemburgse. Ten opzichte van de maand Mei is de vaart achteruitgelopen met 185 schepen van 81.611 ton. Weersomstandigheden ongunstig voor oesterbroedval. YERSEKE, 16 Juli, Dr Korringa heeft in de laatste mededelingen ge zegd, dat het weer wel buitengewoon ongunstig is, zowel voor de ontwikke ling van oesterlarven als voor het uit leggen van pannen. Op 14 Juli was de watertemperatuur nog slechts 18 gra den Celcius; nu wellicht reeds daar onder. Daardoor ontwikkelen de oes terlarven zich traag. Dagelijks gaan er veel larven verlóren. Deze verliezen, worden slechts ten dele gecompen- MIDDELBURG. Geboren: Anna D., d.v. F. J. M. van Hooydonk en A. Lampert; Helena A., d.v. A. P. Walraven en H. Vendevielle: Maaike J„ d.v. W. Joziasse en P. Priester; Alida G. M., d.v. J. Kuijs en H. A. Kuppen; Pieternella, d.v. J. den Hollander en J. Geljon; Dina J„ d.v. P. Jobse en C. van Belzen; Jan, z.v. G. Jor- dens en M. van Dam; Willemina, d.v. G. Tolhóek en E. J. Peene; Elizabeth M„ d.v. W. Jobse en E. M. Geervliet; Suzanna J. J„ en Willem d. en z.v. W. Meliefste en N. Wondergem; Leni J., d.v. J. Marijs en F. J. Blootshoofd; Henricus G. J„ z.v. K. B. L. Theissen en M. E. D. de Pauw; Willem, z.v. M. Boone en C. H. Sinke. Ondertrouwd: M. J. Moelaert, 25 j. en J. C, Jobse, 27 j. te Nw en St Joosland; J.fde Wijze, 24 j. en A. de Koning, 22 j. Gehuwd; J. M. L. Boogaardt, 28 j. en E. J. Guiran, 23 j.; J. J. Jopse, 60 j. en P. M. van. de Vijver, 56 j.; R. Nonnekes, 47 j. en I. Christ, 26 j.; J. Alofs, 29 j. en J. M. de Cock, 27 j.; G. Barentsen, 31 j. en E. Vader, 31 j. Overleden: E; J. de Zeeuw, 66 j.; A. W. Francke, 74 j.; C. Zwagerman, 69 j„ wedn. v. M, Studer; M. C. Wolf, 58 j., .geh. met j. F. van Hoepen, VLISSINGEN. Geboren: Jenneke. d.v. B. Goedhardt en N. C. Lere; Christoffel H., z.v. A. Wolf en P. A. Bouma: Maatje K., d.v. J. A. Mallie en 3. S. Meerman; Wilhelmina, div. M. H. van den Hoven en A. M. Jacobsen; Arie F. H., z.v. J. P. Kranenburg en R F. Loesberg; Jan E., z.v. J. E. Beneker en T. M. Knaven; Peter M., z.v. M. W. Bruijnooge en J. A. Eek man; Nanda J, d.v. A. D. C. A. Schrier en A. C. Verstraeten; Lenhard A„ z.v. J. H. Bakker; Lambertha H., d.v. H. Koopman en L. J. Dirksen; Edward, z.v, T. Mikrut en A. van de Gruiter; Fran- ciscus L„ z.v. H. van Schilt en K. H. E. Rondel; Antonie, z.v. A. Kroon en T. van Houten; Paul P., z.v. C. Bostelaar en A. P. Schaalje. Ondertrouwd'; C. Schout, 22 j. en H. A. M. Paap, 20 j.; M. R. Pape, 35 j. en L. E. Hausschulz, 24 j. te Hamburg; A. H. T. Hermsen, 23 j. en L. C. E. Kooman, 19 j. seerd door de ruime aanvoer van lar ven. Toch zijn er nog steeds noemens waardige hoeveelheden grote en rijpe larven, zodat er ook deze week nog menig broedje zal vallen. Gehuwd: L. G. van Helvoirt, 25 j. en J. J, van Dongen, 20 j.; R. L. A. Velberg, 25 j. en M. P. Peijpers, 17 j.; J. Keule- mans, 23 j. te Woensdrecht en J. Gilde, 23 j.; G. A. Wagner Niïsen, 26 j. en J. van der Meule, 28 j.; W. J. Buurmeester, 22 j. te Den Helder en W. A. Kokelaar, 21 j.; P. C. E, van Loon, 33 j. en A. E. Meul- meester, 21 j.; Jhr A. P. R. C. Calkoen, 48 j. te Den Haag en T. de Jonge, 34 j.; J. A, Meijer, 24 j. te Texel en M. C. Wa genaar, 20 j. Overleden: F. F. J. Lemoine, 83 j.; J. D. C. de Vries, 88 j., echtg. v. G. Bakeer. SEROOSKERKE (W.) Geboren: Willem K„ z.v. M. J. Oele en E. C. Harte; Janna E., d.v. I. L. Francke en E. Huijssoon; Willem K., z.v. A. Wattel en L. Louwerse; Wilhelmina S. J., d.v. M. Jongepier en J. Coppoolse. Ondertrouwd: W. Flipse, 30 j. en J. Geldof, 24 j. Gehuwd: P. Gideonse, 23 j. te Sint Lau rens en C. C. Maljaars, 22 j.; J. A! de Ligny, 23 j. en A. W. de Nooijer, 23 j. Overleden: P. Ton, 40 j., echtg. v. N C. Geldof. - WISSENKERKKE. Geboren: Pieter J., z.v. P. J. Bardolf en L. J. Bakker; Johan nes, z.v. J. Riemens en J. M. Minderhoud; Olivier P., z.v. M. Heijstek en M. B. Geel hoed; Adriana S., d.v. J. de Visser en S. A. Begthel; Jacobus D„ z.v, C. Noordhoek en A. M. van den Hoek; Willem J„ z.v. B. de Looff en T. C. Versluis. Ondertrouwd: H. P. Leendertse, 30 j. en L. P. M. Bak, 27 j.; J. Jansen, 26 j. te Kattendijke en J. C. Scherp, 25 j.; A. Bak ker, 58 j. en A. P. Tazelaar, 57 j. Getrouwd: J. C. Klompe, 29 j. en S. C. Israël, 30 j. Overleden: M. de Looff, 79 j.; A. de Smit, 47 j. WOLPHAARTSDIJK. Geboren: Phi- lippus D„ z.v. D. P. Goetheer en T. J. Cok; Willem M., z.v. J. Houtekamer en M. J. Marijs; Marinus, z.v. C. Kloet en P. C. Meeuwse. Ondertrouwd: J. de Fouw. 33 j. en A. Bras, 21 j. Gehuwd: L. M: Snoodijk, 23 j, en J. v. d. Velde, 23 j.; M. Bakker, 22 j. en T. Kaliemein, 21 j. Overleden: J. J. van de Velde, 87 j.r wedn. v. J. Nieuwdorp; P. Zuurveld, 68 j., echtg. v. T. Hoogerheide. deze functie acht jaar heeft vervuld. Namens de leerlingen ontving hij een paar manchetknopen met Inscriptie en namens de Z.L.M. een doos sigaren. Zrjn echtgenote ontving een mand bloemen. Met zang en toneel werd de middag verder doorgebracht. ARNEMUIDEN Nieuwe verkeersregeling. Er is in deze gemeente een nieuwe verkeersregeling ingevoerd. De weggebruikers zullen goed dienen op te letten, daar er diverse wijzi gingen in het éénrichtingsverkeer zijn aangebracht. AXEL Vlasvezelplatenfabriek. Wij vernemen wel ingelichte zijde dat met de bouw der linex vlasvezelplatenfabriek te Axel spoe dig zal worden begonnen. De nieuwe fa briek, die zal verrijzen op het industrie terrein aan de Axelse Sassing, zal aan a 70 werkkrachten emplooi geven. De plaats van vestiging wordt gunstig ge acht, als afronding der vlasverwerkende industrie in de grensstreek. ÓRUINISSE Candidatenlijsten. Voor de op 27 Aug. te houden gemeenteraadsverkiezingen te Bruinisse zijn de volgende candidaten lijsten ingeleverd: V.V.D. 1. F. D. van Vessem. 2. D. de Koning Mz, 3. P. L. Kre- pel. 4. A. C. Verspoor. 5. C. Jonker Lz. 6. wl. Jumelet Az. 7. J. J. van de Velde. 8. A. Jumelet Iz. 9. D. Haeck. 10. F. van den Berg. f. v. d. A. 1. Joh. Bal Az. 2. D. van den Berg az. 3. L. E. van Popering. 4. J. Kos- tense. 5. M. J. van de Velde. 6. J. van MaKken. 7. M. Bal Jz. 8. L. Bal Jz. C.H. 1. W. v. d. Berg 2. A. Jumelet Wz. 3. J. D. de Korte. 4. L. Bai Pz. 5. J. M. Otte. A.K. 1. L. J. Hoogerheide. 2. J. L. Edel- schaap. 3. L. bij de Vaate. 4. M. van der Sluis. 5. L. S. Abrahamse. S.G.P. 1. K. Geluk. 2. W. van Gilst. 3. C. Kik Iz. 4. Jac. de Jonge. 5. Jac. van den Berge Dz. 6. H. Vane. 7. Joh. van den Berge. Gezelschap uit Gorssel. Een uit 37 per sonen bestaand gezelschap uit Gorssel, neeit Dinsdag in het kader van de adop tie-actie een bezoek aan deze gemeente gebracht, om gereedschappen en winkel- uitrustingen te overhandigen. Naast 't vol tallige gemeentebestuur waren o.m. aan wezig de Ned. Herv. jiredikant ds Schakel en het schoolhoofd, de heer Teering. Na een koffiemaaltijd werd de gemeente be zichtigd en werd een tocht ondernomen naar de Oude Dijk en het stroomgat bij Ouwerkerk. Namens de bond van btaats- pensionnering had men voor de ouden van dagen een 90 tal bloemstukken meege bracht. HOEK Geslaagd* Te 's-Gravenhage slaagde de heer ït. Dieleman voor de Middelbare Ac te Nederlands A, HOOFDPLAAT Reis ouden van dagen. De ouden van dagen maakten hun jaarlijks uitstapje. Deze keer werd een bezoek gebracht aan Antwerpen. De muziekvereniging O.B.K. verwelkomde de oudjes bij hun thuis komst met opgewekte muzikale klanken. HULST Geslaagd. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is geslaagd voor het doctoraal examen veeartsenijkunde, de heer M. J. Dobbelaar te Hulst. KAPELLE Wedvlucht. De P.V. „O.W.T.B." nam met 16 duiven deel aan een wedvlucht vanaf Corbeil, afstand 337 km. De uit slag hiervan is als volgt: 1. M. J. Nelisse; 2-6 P. v. d. Vliet; 3-4 B. Ridderhof; 5 J. v. d. Weyde. Aardbeienseizoen afgesloten. Het aard beienseizoen 1953 is weer afgesloten. In totaal zijn. er dit jaar in Kapelle 857.006 kg. aardbeien aangevoerd, dat is 156.000 kge. meer dan hei vorige jaar. De mid- denprijs van 80 cent per Kg. tegen 61 cent in 1952. Benoeming. In de vacature ontstaan door het vertrek vaon' de heer F. K. Kra mer, is als fustmeester van de veiling „Kapelle-Biezelinge en Omgeving" be noemd, de heer A. Toorenaar, alhier, tol dusver 2e fustmeester. Tot 2e fustmees ter werd benoemd de heer M. C. Gijzei te Biezelinge. OOS7 KAPELLE Concert. Zaterdagavond om 8 uur zal de muziekvereniging „Cresendo" een con cert geven op de muziektent. Wanneei wegens de weersomstandigheden het con cert moet worden afgelast zullen tijdig de vlaggetjes op de 'toren worden uitge stoken. O.- EN .-SOUBURG Afloop Verkoping. Mr P. W. Meylink, notaris te Middelburg, heeft alhier pu bliek verkocht: Het huis met tuin, Nieu we Vlissingseweg 301, groot 1.09 are aan C. Willemse te Middelburg voor f 3.117.-, Huis met tuin, Middelburgsestraat 42, groot 1.58 are aan P. de Visser Az., al daar, voor f 3.850. OUD-VOSSEMEER Geslaagd. Mej. M. v. Gorsel, slaagde te Utrecht voor het examen costumière. R1LLAND-BATH Uitdeling goederen ten einde. Het co mité van het verdelen van de ingekomen goederen voor de ramp-slachtoffers hield zijn eindvergadering. Uit het verslag van de secretaris-pen ningmeester de heer J. J. Goeree, bleek dat van verkochte lompen f 614.was ontvangen. Het comité besloot dit bedrag te storten in het fonds voor het stichten van een tehuis voor ouden van dagen. De wnd burgemeester de heer D. Buteijn dankte het comité, voor het vele werk. WISSENKERKE Kinderfeest. De Oranje Vereniging te Wissenkerke is voornemens morgen een Kinderfeest te houden. Van half twee tot half zes zullen kinderspelen in de Voorstraat plaats vinden. 's-Avonds zul len het muziekgezelschap „Apollo" en de Zangverenigingen „Zang en Vriendschap" en .Hosanna" uitvoeringen geven op de muziektent. v/OLPHAARTSDIJK Raadsvergadering. In een spoedeisende raadsvergadering werd besloten tot aan koop van diverse percelen grond voor de aanleg van een straat tussen Papeweg en Nazareth en woningbouw langs die straat. Bij de rondvraag opperde de heer Koert het plan, om een wachtlokaal voor bus passagiers te plaatsen. De heer Hanne- wijk vestigde de aandacht op een afraste ring,. die gevaar oplevert voor voorbij gangers. ZOUTELANDE Uitstapje ouden van dagen. Dipsdag maakten de ouden van dagen per auto bus een uitstapje naar Bergen op Zoom. Na genoten te hebben van bos en speel tuin, keerden de oudjes zeer voldaan huiswaarts. Familieberichten uit andere bladen. Ondertrouwd: Ir P. G. de Lange en J. Polderman, Breda-Hansweert; J. D. v. Lochem en A. J. Nusselder, Aalten-Hoog dalen. Overleden: A. J. Kodde, geb. Rijnberg, 28 j. en J. Kodde 33 j„ Ouwerkerk 1 Febr. A. P. M. Egelie, 68 j., St Petersburg;„S. Roelants, 28 j„ Terneuzen; J. de Visser, geb. Janse, 79 j., Vlissingen; P. de Vries, 78 j„ Zaandam; J. M. Breugem, geb. Paul, 72 j., Hillegersberg.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2