Dorlaro West-Berlijnse organisaties moeten ontbonden worden* 1 Dreigende onlusten in Voorlopig nog geen atoomenergie Voor eiectriciteit* ZEEUWSCH DAGBLAD Zij zouden de hand hebben gehad in de ongeregeld' heden op 17 Juni J.l. m Vier jeugdige delin quenten ontsnapt» Koningin en Prins naar Breda» Gezagvoerder Kooper in de Londen-Christ- church race» Nieuwe vragen over Velser-affaire» Overvallen op West- Java» Smedenbond in het goud» Beria door Molotof ten val gebracht 1 Regering heeft stand punt bepaald» LEESTAFEL DE BEURS NOTEERDE GISTEREN Donderdag 16 Juli 1953 Pagina 5 Hoge commissaris schreef een brief. BERLIJN, 15 Juli. De Sowjetrussische hoge commissaris ia Duitsland, Samjonof, heeft de drie Westelijke hoge commissarissen verzocht, zekere Westberljjnse organisaties te ontbinden, aldus heeft het Oostberltynse nieuws bureau A.D.N. Dinsdagavond gemeld. In een schrijven aan de Westelijke hoge commissarissen noemde Semjonof anti-communistische organisaties, die h(j beschuldigt van aanstichting van de ongeregeldheden In Oost-BerlJJn en Oost- Duitsland, welke een maand geleden hebben plaats gehad. Semjonof zegt o.m., dat deze kwes tie in October en December j.l. reeds ter sprake is gebracht. Er was even wel niets gedaan. De Russische hoge commissaris eist, dat met het oog op het feit, dat de Oostduitse regering de verkeersbelemmeringen tussen Oost- en West-Berlijn heeft opgeheven, doel treffende maatregelen genomen wor den „tegen deze misdadige organisa ties" en stappen gedaan worden op dat „provocateurs en fascistische agenten" niet uit het Westen Oost- Berlijn kunnen binnenkomen. De door Semjonof genoemde organi-, saties zjjn: „de strijdgroep tegen on menselijkheid", „het verbond van de Duitse jeugd", de Oostelijke afdeling van de Westduitse socialistische partij, de Christen-democratische partij en an dere organisaties. Deze organisaties hadden ondermijnende actie gevoerd te gen de Oostduitse regering. Het schrijven van Semjonof was 'n antwoord op een brief van dt Weste lijke hoge commissarissen van 27 Juni, waarin verzocht werd om opheffing van de beperkingen op het verkeer tussen Oost- en West-Berlijn. A.D.N. heeft ook een nota gepubli ceerd van generaal-majoor Dibrowa, de Russische militaire commandant in Berlijn, aan zijn Westelijke collega's. Dibrowa zegt, dat al degenen, die na de ongeregeldheden van 17 Juni zijn gearresteerd, verhoord zullen worden. Ingezonden Mededeling (Adv.) ZEER OUDE GEN EVER ANNO 1690 WAT LEVERT LEVERT IS GOED' LEVERT CC - AMSTERDAM De schuldigen zouden zwaar gestraft woden. Vrijdag j.l. hadden de Westelijke commandanten Dibrowa verzocht om de vrijlating van degenen, die gevan gen gehouden worden omdat zij aan de ongeregeldheden zouden hebben meegedaan. Dit schrijven werd ver zonden op verzoek van een delegatie uit het congres van het internationale verband van vrije vakverenigingen te Stockholm. De delegatie was naar Berlijn gereisd om een onderzoek in te stellen naar de toestand na de on geregeldheden. Politie had hen spoedig weer te pakken. VUGHT, 15 Juli. Vier jeugdige de linquenten in leeftijd variërend van 20 tot 27 jaar hebben gisteravond tegen negen uur een ontsnappingspoging ge waagd uit de jeugdstrafgevangenis „Nieuw Vosseveld" te Vught. Dank zjj de activiteit van de onmiddellijk gealar meerde gemeentepolitie van Vught en de medewerking van twee rjjksspeur- hondgeleiders konden de vluchtelingen na twee uur in vrijheid te zijn geweest weer worden ingesloten. Zij hebben straffen uit te zitten variërend van an derhalf tot twee en een half jaar. Om ongeveer negen uur werd de politie gealarmeerd door de directeur der jeugdstrafgevangenis over een ont snapping. De gevangenis grenst aan het Am bonezen woonoord „Lunetten" en is door een afrastering van dit woon oord gescheiden. Een der bewakers bemerkte de vlucht en loste enkele waarschuwings schoten, waarop de dienstdoende poli' tieman in het woonoord zich zo spoe dig mogelijk naar de afscheiding be gaf. Ondertussen was een tweede be waker per fiets naar het bedreigde punt getogen. Hij trof de vier delin quenten nog bij de afrastering aan, De man was echter niet bewapend, daar hij geen dienst had. Het vierta bemerkte dit terstond en ging, on danks de dreigementen van de bewa ker, aan de haal. Drie konden hun weg naar de vrijheid van korte duur vervolgen. De vierde werd door de bewaker gegrepen. De te hulp ge snelde politieman nam de delinquent van de bewaker over. Inmiddels had de Vughtse gemeentepolitie een pa trouille met politiehond in de omge ving van de gevangenis uitgezet. As sistentie werd voorts verzocht aan 'n tweetal rijksspeurhondgeleiders. De hond van een der Rijkspolitiemannen gelukte het de voortvluchtigen op te sporen op ongeveer 1.5 km. afstand van de jeugdgevangenis. De delinquenten verklaarden van plan te zijn geweest naar België de wijk te nemen. De recherche van de vi—'V:cc gemeentepolitie stelt een on- -a naar de mogelijkheid van l —u ontvluchting. BREDA, 15 Juli. Woensdag 22 Juli om 14 uur zullen H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard een bezoek brengen aan de Koninklijke «Militaire Academie. Na aankomst zullen de Ko ningin en de Prins zich onmiddellijk naar het paradeveld van de Academie begeven, waar zij het cadettenbataljon zullen inspecteren. De cadetten zijn gekleed in ceremonieel uniform. De op de K.M.A. gedetacheerde cadetten van het Indonesische leger zullen verschij nen in witte uniform. Na de inspectie volgt een défilé. In de kamer van de senaat zal de senaat van het corps aan H.M. en de Prins worden voorgesteld. ierna wordt een bezoek gebracht aan de heldengalerij. Hier zal de Prins de instrumentenkast onthullen van de drumband der cadetten, die de naam draagt van Z.K.H. Leden van de drum band zullen bij deze onthulling aan wezig zijn. Vragen over de televisie. 's-GRAVENHAGE, 15 Juli. Het Tweede Kamerlid de heer Roosjen heeft de minister van O.K.W. schrif telijk gevraagd een eind te maken aan de impasse, waarin het televisievraag- stuk is geraakt. 's-GRAVENHAGE, 15 Juli. „De Vliegende Hollander" van de K.L.M., die op 8 October a.s. zal deelnemen aan de zgn. „London-Christchurch Air Race" xal onder commando staan van gezagvoerder H. A. A. Kooper. Deze veelzijdige, vijf en veertig jarige vllegtuigbestuurder 1ste klas, geboren in Amsterdam en wonende in Aerden- hout, behaalde precies 25 jaar geleden zijn internationale en militaire vlieg brevet. In November 1929 verliet hij de militaire vliegdienst. Hij trad op 31 Maart 1930 in functie bij de K.L.M., in de dagen, dat deze haar geregelde dienst opende op de befaamd gewor den route naar het Verre Oosten. De heer Kooper begon echter niet als vlieger, maar omdat hieraan indertijd groter behoefte bestond, als boord werktuigkundige. Na het behalen van het b-brevet combineerde hij enige tijd beide functies. In de eerste maan den van 1934 was de heer Kooper 2e bestuurder van de fokker f-12 „Havik" die ten behoeve van een aantal Ame rikaanse toeristen een 36.000 km. lan ge, zeer de aandacht trekkende reis maakte o.a. naar Bali, Cambodja en Indochina en Annam, Hij had een groot aandeel in de 'verovering' van de Indische Oceaan, in de tijd, dat de K.L.M. 's werelds langste non-stoptraject in de burger luchtvaart vloog, ni. van het eilandje Mauritius naar de Indonesische hoofd stad Djakarta. Gezagvoerder Kooper voerde o.a. een vlucht Cairo-Mauritius- Djakarta uit in 33vlieguren. t Gezien zijn ervaring op de „Constel lation" verkreeg hij ook de bevoegd heid van gezagvoerder op de Noord- Atlantische lijnen van de K-Ij.M., waarop' hij de laatste jaren gerégeld vlielt. -- -- i_ Deze gezagvoerder is vele tóalen luch'.-nillionair. Hij heeft reeds 18.500 vlieguren (dit is plusminus 6.000.000 gevlogen kilometers) op zijn naam staan. De gehele bemanning zal, be halve gezagvoerder Kooper, bestaan uit (nog aan te wijzen) 3 vliegers,' 2 teleg. af isten, 2 boordwerktuigkundi gen, 2 stewards en 1 stewardess. De achterstallige betalingen aan Indonesische oorlogsslachtoffers. 's-GRAVENHAGE, 15 Juli. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer de Graaf betreffende het door de regering in te nemen standpunt ten aanzien van het door de commissie achterstallige betalingen uitgebrachte advies over vergoeding van materiële oorlogsschade aan oorlogsslachtoffers uit Indonesië, is thans door de minis ter van Binnenlandse Zaken, de neer Beyen, geantwoord. De minister zegt, dat interdepartementaal overleg over het door de regering in te nemen standpunt ten aanzien van het door de commissie achterstallige betalingen uitgebrachte advies over de vergoe ding van door deze personen geleden schade, zich in een eindstadium be vindt. Het laat zich aanzien, dat het standpunt van de regering uiterlijk eind Augustus aan de Kamer bekend kan worden gemaakt. 's-GRAVENHAGE, 15 Juli. Is het waar, dat bij een kort geding tussen een voormalig hoofdinspecteur van politie, die betrokken is geweest bij de z.g. Velseraffaire, als eiser en de N.V. Salatiga (het dagblad „De Tele graaf") als gedaagde, door de raads man van gedaagde voorlezing is ge daan van gedeelten uit een rapport, dat zou zijn uitgebracht door een commissie van advies, die in 1950 door de toenmalige minister van Ju stitie zou zijn ingesteld tot onderzoek in deze affaire? Deze vraag stelt mej. Tendeloo, lid van de Tweede Kamer, aan de minis ter van Justitie en zij voegt daaraan nog drie andere vragen toe. Kan de regering meedelen, zo ver volgt zij, of er inderdaad een derge lijk rapport is uitgebracht en of dit werd gepubliceerd dan wel voor ver trouwelijk gebruik bestemd was? En: indien dit laatste het geval mocht zijn, of het de regering bekend was, dat dit rapport in handen van derden is geraakt? Tenslotte vraagt mej. Tendeloo in dien het rapport inderdaad in handen van derden is geraakt, welke maat regelen, zowel disciplinair als straf rechtelijk, de regering heeft genomen, of alsnog zal nemen tegen diegenen, die zich aan schending van ambts geheimen schijnen te hebben schuldig gemaakt. Het vermiste Amerikaanse vliegtuig HONOLOELOE, 15 Juli. Het Amerikaanse hoofdkwartier van de ma rine op Hawaii heeft het zoeken naar de 58 inzittenden van het Amerikaan se passagiersvliegtuig van de Trans- ocean Airlines gestaakt. Het toestel was in het afgelopen weekeinde in de Stille Oceaan gestort. Veertien lijken werden geborgen. Als gevolg van de ontvoering van een soldaat van de Britse luchtmacht Is tussen Engeland en Egypte een nieuwe crisis ontstaan. De toestand in de Suezkanaal-zöne is opnieuw zeer gespannen. De Britse autoriteiten in dit ge bied hebben maatregelen genomen om de veiligheid te verzekeren en hebben Ismailia omsingeld. Niemand wordt in het gebied van Ismaiüa toegelaten zonder strenge controle. Deze radiotelegrafisch overgebrachte foto laat zien hoe een Engelse soldaat in Ismailia Egyptische burgers fouilleert voordat zjj het gebied mogen binnengaan. Benden sloegen hun slag. Hun optreden wordt steeds driester. DJAKARTA, 15 Juli. Een bende, bestaande uit 100 man, heeft Maandag avond de thee-onderneming „Fash Junghuhn" in het Pengalenganse aan gevallen. Dit is de tweede overval op deze onderneming binnen een half jaar. Er zjjn geen slachtoffers. Uit de per- soneelstroning haalde de bende wat van haar gading was. Ook het ziekenhuis in1 Pengalengan werd door de bende be zocht. De zieken werden ongemoeid ge laten, maar de medicijnen werden door de bende meegenomen. Zondagavond is 'de onuerneming Tjisaroeni in het Garoetse aangeval len. De aanval werd door de politie wacht afgeslagen. A.F.P. meldt, dat een bende van dé Darul Islam, bestaande uit 300 gewa pende personen, een overval heeft ge-> pleegd op Garut. Volgens de laatste in Djakarta ontvangen berichten zijn hierbij 3 personen gedood en 7 an deren gewond. Voorts zijn er ver schillende huizen, nadat zij geplun derd waren, verbrand. De bende heeft 3 maal een aanval gedaan en er is tussen de bende en de politie een ge vecht geleverd, dat tot Dinsdagoch tend heeft geduurd. Eisenhower pleit voor bekrachti ging van de N.A.V.O.-verdragen. WASHINGTON, 15 Juli. Presi dent Eisenhower heeft Dinsdag in een brief aan de Amerikaanse Senaat er aan herinnerd, dat een weigering van de Senaat om verdragen van de N.A. V.O. in de huidige zitting te bekrach tigen met zich mee zou kunnen bren gen, dat de veiligheid van de V. S. op ernstige wijze wordt geschaad. Het deed een beroep op de senato ren om de vrees van enkele senatoren, die tegen bekrachtiging zijn niet te delen. MINISTER LUNS IN NEW DELHI. NEW DELHI, 15 Juli. De Neder landse minister van Buitenlandse Za ken, mr Luns, is Dinsdag in New Delhi aangekomen, waar hij een onderhoud heeft gehad met de Indische presi dent en met premier Pandit Nehroe. Minister Luns zei blij te zijn, in de gelegenheid te worden gesteld met Nehroe te spreken over verscheidene wereldproblemen, zoals de koude oor log, tegenstellingen tussen Oost en West, de strijd tegen het wereldcom munisme. Minister Luns verklaarde tegenover de pers, dat zyn besprekingen in Au stralië jover de samenwerking op tech nisch giabied in Nieuw Guinea geslaagd zyn. Hg legde er echter de nadruk op, dat politieke of militaire kwesties niet ter sprake zijn gekomen. „Er is geen sprake ;van, aldus de minister, dat Ne-i derland zal verzoeken om deelneming aan "het Anzusverdrag." Conferentie met Nederlandse en Belgische vertegenwoordigers te Washington. BRUSSEL, 15 Juli. Van gezag hebbende zjjde te New York verneemt Belga, dat de Belgische ambassadeur en de Nederlandse zaakgelastigde te Was hington Dinsdag op het State Depart ment vertrouwelijke besprekingen heb ben gehad met Dulles, Bidault en Salis bury. De besprekingen hadden betrek king op internationale vraagstukken waarbjj België en Nederland belang hebben. Men meent te weten, dat voor al gesproken is over het Europese Ver dedigingsverdrag en over de hereniging van Duitsland. Vonnis van Kenjatta c.s, vernietigd. NAIROBI, 15 Juli. Het hoogge rechtshof van Kenia heeft de vonnissen tegen Jomo Kenjatta en vjjf andere Afrikaanse leiders, beschuldigd van hulpverlening aan de Mau Mau, ver nietigd. Het hof nam de mening van de ver dediger in het proces, D. N. Pritt, over, dat de rechter die de vonnissen heeft uitgesproken, niet bevoegd was de zaak te behandelen. Het heeft een herberechting gelast. Mi nis te ïs:sie Ipn meet 5."—w V-*h- Er zullen eerst „tussenstadiumreactoren" gebouwd moeten worden» 's-GRAVENHAGE, 15 Juli. Alvorens in Nederland een reactor gebouwd zal kunnen worden om belangrijke hoeveelheden eiectriciteit op te wekken, zal nog veel onderzoek van zuiver natuurkundige en vooral van technologi sche aard moeten' worden gedaan. Daarvoor zullen tenminste één en mis schien meer reactoren gebouwd moeteen worden als tussenphasen tussen de huidige experimentele reactor en het uiteindelijke type. Dit hebben de minister van O., K. en W., mr Cals, en zjjn ambtgenoot van Economische Zaken, prof. Zijlstra, geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Wijffels. Het Kamerlid wilde weten hoe het staat met de deelneming van het Nederlandse bedrijfsleven bij de ontwikkeling van atoomenergie voor commerciële doeleinden. De ministers geven een overzicht van de ontwikkeling, die het wetenschap pelijk onderzoek betreffende de kern energie de laatste jaren in Nederland heeft doorgemaakt. Zij herinneren daarbjj in de eerste plaats aan de op richting van de Stichting voor funda menteel onderzoek der materie (F.O. M.) in 1946. Deze stichting heeft aan financiële steun tot heden ruim 4.4 mllUoen ontvangen van de organisatie voor zuiver wetenschappelijk onder zoek. Vervolgens wijzen de ministers op de samenwerking tussen Noorwegen en Nederland op het gebied van het atoomonderzoek en op de instelling van de commissie voor de kernpsyehlea, waarvan prof. Kluijver voorzitter is. UTRECHT, 15 Juli. Ter gelegen heid van de viering van het gouden ju bileum van de Bond van Smeden en Machinereparatiebedrijven (B.S.C.M.) is gistermiddag in Esplanada te Utrecht een drukbezochte receptie ge houden. Vele autoriteiten, vertegen woordigers van binnen- en buitenlandse organisaties uit het kleln-metaalbedrjjf kwamen het bestuur van de jubileren de bond gelukwensen. Namens de fede ratie van werkgeversorganisaties ln de kleine metaalnijverheid werd een Delfts wandbord aangeboden, waarna nog vele cadeaux en een schat van bloemstukken volgden. De vertegen woordigers van de Franse en Duitse zusterorganisaties schonken een gecal- llgrafeerde oorkonde. Van de velen, die hun opwachting kwamen maken, noe men wij de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda en mr M. A. Berger, adviseur voor de productiebevordering bij het ministerie van Economische Zaken. Na afloop van de receptie verenig den het hoofdbestuur en een aantal ge nodigden zich aan een feestdiner, waar bij ook de minister van Economische Zaken, prof. dr J. Zijlstra met zijn echtgenote aanzaten. WASHINGTON, 15 Juli. - In dc handelingen van het Amerikaan se congres is aantekening gedaan van de mening van een Slavisch deskundige, dr Robert Kerner, die als professor verbonden is aan de universiteit van Californiëë, over de ontwikkelingen in het regiem van de Sowjet-Unie. Volgens dr Kerner, die nog onlangs een tocht langs het „ijzeren gordijn" heeft ge maakt, vormt de ontwikkeling in de Sowjet-Unie een aanwijzing, dat de „oude garde" (Molotof, Worosjilof, Kagnaowitsj en Mikojan), waarbij zich mogelijk Kroetsjef en Boelga- nin zouden hebben gevoegd, de boventoon is gaan voeren in het presidium van tien leden. De aanklacht tegen de later in ere herstelde dokters zou aanvan kelijk hebben moeten dienen om zowel Beria als Malenkof weg te zuiveren. Volgens Kerner zou men uiteindelijk een botsing tussen de oude garde en Malenkof kunnen verwachten. KOMEN ER ZILVERBONNEN 'VAN f5.-? 's-GRAVENHAGE, 15 Juli. Enkele leden' van de Tweede Kamer hebben volgens het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs over het ontwerp van wet tot invoering van nieuwe rijksdaalders en guldens, aan de minister de vraag gesteld hoe hjj staat tegenover de suggestie tegelijk met de invoering van de nieuwe zilveren mun ten een zilverbon uit te geven van f 5.-. Zijn er, zo is ook nog gevraagd, reeds proeven genomen met betrek king tot het meer tegen vuil bestand maken van de zilverbons, waardoor de levenduur verlengd zal worden? De vertegenwoordiging der kleurlingen in Zuid-Afrika. KAAPSTAD, 15 Juli. Beide hui zen van het Zuidafrikaanse Parlement, in gezamenlijke zitting bijeen, hebben er in toegestemd de kwestie van de vertegenwoordiging der Kaapse kleur lingen in Zuid-Afrika opnieuw in be handeling te nemen. Met 171 tegen 14 stemmen werd besloten de premier, dr Malan, toe te staan een wetsont werp in te dienen dat de eerder met eenvoudige meerderheid door het par lement aangenomen doch later door het Hof van Beroep ongeldig verklaar de wet op de afzonderlijke vertegen woordiging der kleurlingen opnieuw wil bekrachtigen, thans met een meer derheid van twee-derden. Om deze meerderheid te behalen, zou het ont werp gesteund moeten worden door en aantal leden van de oppositie. In Birma hebben opstandelingen aan slagen gedaan op twee passagierstrei- nen, waarbij vijftien personen werden gedood en 50 gewond. Honderd passa giers zijn als gijzelaars meegenomen. Een aanslag' op een derde trein mis lukte. PERZISCHE KAMERLEDEN AFGETREDEN. TEHERAN, 15 Juli. Acht en twintig leden van de Perzische Ka mer, allen behorend tot het nationale front (de partij die premier Mossadeq steunt), zijn afgetreden omdat het hun, naar zij zeiden, onmogelijk was in deze „boosaardige sfeer" met de oppositie samen te werken. Er is nu geen quorum meer aanwezig, waar door Mossadeq in de gelegenheid is zonder de Kamer te regeren. De ratificatie van de overeenkomst tot regeling van de Duitse schulden WASHINGTON, 15 Juli. De Amerikaanse senaat heeft Maandag de overeenkomsten inzake de regeling van de vooroorlogse en na-oorlogse buitenlandse schuld van Duitsjand ge ratificeerd. Tijdens- de debatten, die aan de goedkeuring voorafgingen, werden door sommige senatoren bezwaren te gen de overeenkomsten te berde ge bracht. Een der overeenkomsten bepaalt, dat de economische hulp ten bedrage van ongeveer drie milliard dollar, welke de V. S. na de tweede wereld oorlog aan West-Duitsland hebben verstrekt, slechts voor ongeveer een derde behoeft te worden terugbetaald. VOORUITZICHTEN. Uit de onderzoekingen in Nederland en Noorwegen zijn verscheidene be langwekkende denkbeelden voortgeko men met betrekking tot de bonw van z.g.n. tussenstadiumreactoren. Deze denkbeelden worden momenteel nader onderzocht. Deze reactoren zjjn van geiyk waarde voor de Noren, wier be langstelling vooral uitgaat naar een reactor, die voor scheepvaartbeweging gebruikt kan worden. De ministers menen, dat de ontwik keling van de atoomenergie in het hui dige stadium inderdaad kan worden versneld door de beschikbaarstelling van grotere bedragen, dan tot op heden is geschied. De Nederlandse Industrie zo wordt gezegd, kan en wil behalve financieel, ook steun geven door het beschikbaar stellen van geleerden en technici. De ministers zullen dan ook gaarne bevorderen, dat de Staten-Ge- neraal zoveel mogelijk worden ingelicht over de overeenkomsten tussen Ue stichting F.O.M. en de Nederlandse industrieën. De gemeenteclassificatie. DEN HAAG, 14 Juli De minister van Binnenlandse Zaken heeft, naar aanleiding van vragen van de heer Beernink (C.H.)» meegedeeld, dat het kabinet zich heeft be raden over het vraagstuk der gemeenteclas sificatie en de verschillende rapporten heeft bestudeerd. De regering heeft thans haar standpunt in algemene zin bepaald en hef is te verwachten, dat de uitwerking hiervan ten aanzien van het overheidspersoneel bin nen afzienbare tijd aan de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaren zaken zal kunnen worden voorgelegd. Overleg over het stelsel van aanbestedingen» 's-GRAVENHAGE, 14 Juli - De minis ters van Wederopbouw, van Economische Zaken en van Verkeer en Waterstaat heb ben een oriënterende bespreking gevoerd met vertegenwoordigers van de Raad van Be stuur Bouwbedrijf over het stelsel van aan bestedingen. Het ligt in het voornemen van de regering een stüdiecommisstie in te stellen, waarin vertegenwoordigers der ondernemingen zetels zouden krijgen» Deze commissie zou tot taak krijgen een aanvaardbare regeling voor aan bestedingen te maken. Sr is een -concept- regeling opgesteld. Mr A. J. d'Aiily, burgemeeter van Amsterdam, heeft Dinsdagmiddag de eerste paal geslagen voor de nieuwe autobandenfabriek van de General Tire and Rubber Company, gevestigd te Akron (U.S.A.) op het industrieterrein bij de Westhaven te Amsterdam. Gehoopt wordt, dat de fabriek op 1 April 1954 bedrijfskaar zal zjjn. De dysenterie-epidemie op het door overstromingen geteisterde Japanse eiland Kioesjoe breidt zich snel uit. Er zijn op het ogenblik ruim tweeduizend gevallen. Honderd-zeventien personen zijn al aan de ziekte bezweken. De Perzische afgevaardigde Hoes sein Maki, die de laatste tijd stelling tegen premier Mossadeq heeft geno men, is door een groep leden van de Pan-Iraanse beweging gemolesteerd. Hij kreeg een aantal oorvijgen en stoksla gen. SL.OTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N.V., GOES. Nederland 1947 97% 97% Dollarlening 1947 96 96 Invest. Certif. 98% 98% Nederl. 1926/64 cum. 99% 99% Grootboek 1946 97% 97% 3% K. Olie '50 114 114% Cult. H. I. Bk 73 73% Nat. Handelsbank 124% 123% Ned. Han. Mij 164% 158%exd A.K.U. Bergh's Jurg. Berkel's Patent Calvé Delft Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Ned. Ford Ned. Kabelfabr, Philips' Gloeil. Do 6 cum. pref. wd. Uftilev.er W ilton- Fij enoord Biliton I rubr. Biliton II rubr. Dordtsche Petr, Dito, pref. Olie Kon, 166% 165% 270% - 111 110% 119% 119% 120 120% 155 154% 171% 171% 206 208 212 212% 166% 167% 146% 146% 190% 190% 179% 176 286 282 220 216 305% 306 309% 310 311% 312% Dito, onder a and. A'dam Rubber Moeara Enim Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Kendeng Lemboe Oost Java Rubber 31 De Oostkust 113 310% 312 95% 96% 509 94 93 137 137% 76 76% 31% 114 Serbadjadi 47% 47% Holl. Am. Lijn 133% 133% K. J. Ch. Pakvrt - - Kon. Boot 126% 127 Kon, Paketvaart 117% 118% Kon. Rott. Lloyd 124% 125 Ned. Sch. Uuni 217% 127% Ommeren.'s Schvrt 151% 151 Stv. Mij Nederland 134 135 Java Cült. N.I.S.U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij Deli Mij Senembach Müller Co. Arasterd. Bank -Escompto Bank Rotterd. Bank Twentsche Bank - 55% - 85 24% 25% 156% 156% 98% 98% 87 85% 169% 169% 172 171% 65% 66% 164% 165 167% 167% Overzeese Gas Borneo Sumatra Internatio Am. Radiator Am. Smelting Anaconda Copper Chrysler Ford Canada General Motors Hudson Motor Intern. Nickel Kennecott Nash Kelvinator Rep. Steel Stand. Brands U.S. Steal North. Am. Comp Cities Service Cont. Oil Midcont. Oil Philips Oil Shell Union Tide Water Baltimore Miss. K. Texas New York Centr. Pennsylvania Canadian Pac, 94% 95 118% 118 151 151% 14% 14% 31% 31% 33% 33% 72% 61 61%L 58% 58 13 12% 41 41 63% 63% 21% 21% 47% 48% 27 26% 37% 37% 79 79% 54% 58 57% 53% 53% 70% 70% 22% 21% 23% 5% 5 24% 24% 21% 21% 27% Agnes Sligh Turnbull „Het Hei- lig Gewaad", bewerking van ds G. van Duinen. Uitg.: A. W. Sijthrfj's uitg. mij. N.V.Leiden. Prijs f 7.90. Voor vele lezers zal Agnes Sligh Turnbull geen onbekende zijn. Ver scheen niet van haar hand het veel ge lezen boek „De Bisschopsmantel". Van dit boek hebben we met volle teugen kunnen genieten. Ook „Het Heilig Gewaad" is weer zo'n boek van deze schrijfster, die de kunst zo bijzonder goed verstaat om karakters te be schrijven. Dit boek handelt over het predikantengezin Lyall in het eenvou dige dorpje Ladykirk, waar de inwo ners elkaar ten voeten uit kennen. We ontmoeten hier David, de Presby teriaanse predikant, wiens zorgen zich zo onmetelijk hoog opstapelen, z'n lieve vrouw, Mary, die er zich maar steeds niet bij kan neerleggen, dat haar man niet beroepen wordt, waardoor ze hun gehele leven in Ladykirk zullen moeten blijven. Verder geeft de schrijfster op de haar zo eigen manier de beschrijving van de domineeskin deren. Deze lopen zeer uiteen in ga ven, uiterlijk en gemoed, hetgeen David en Mary veel zorgen baart. Al lereerst is daar Lucy, die in het strijd perk treedt om de man van haar hart te trouwen, Jeremy, die voor dominee studeert, maar die boer wordt; een grote teleurstelling voor vader Lyall. We maken kennis met de gemeente leden en kunnen genieten van de wijze, waarop de hoofdpersoon met deze omgaat. Als kroon op zijn arbeid wordt David benoemd tot doctor, de erkenning van zijn werkelijke waarde als Dienaar Gods. Hier en daar is het boek wel eens wat langdradig ge schreven. Hetgeen niet wegneemt, dat velen het met genoegen zullen lezen. C. In klein bestek „Schrijven zon der fouten", door H. J. Schee pens en M. B. Teipe. Uitgave: De Bunte, Overveen. Prijs f 1.65. Een handig boekje waarvan een dankbaar gebruik zal worden ge maakt is „Schrijven zonder fouten". Hoevelen zijn er, die nadat zij de schoolbanken hebben verlaten, nog graag diverse dingen willen herhalen. In dertig lessen, die men aan de hand van de „Sleutel" zelf kan corrigeren, is „in klein bestek" de Nederlandse taal behandeld. Niet alleen voor schoolgebruik, maar ook voor „her halingsoefeningen" kunnen wij dit werkje ten zeerste aanbevelen, de G.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 5