Nieuws uit de Provincie. „Wolkenkrabber van W emeldinge" een silo die er wezen mag. Prins Bernhard reikte zilveren anjers uit. Unieke expositie van Zeeuws cultuurbezit in de Statenzaal. JEUK: Winnaars van de Scheldebekers Capaciteit van 2000 ton. Wij weten niet half hoe rijk wij zijn De kostbaarste boekwerken zijn daar te bewonderen. Japanse vriendschaps- bloemen. Kestauratie van de toren. Vlasvezelplafenfabriek te Axel. BURGERLIJKE STAND Gecrsdijk heeft een speeltuin. Woensdag 15 Juli 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 MIDDELBURG, 14 Juli. Het is een uitstekende gedachte om ter gelegen heid van de opening der Provinciale Bibliotheek een expositie in de Staten zaal te organiseren van zeer kostbare werken uit het bijzonder rijke bezit van de Zeeuwse boekenrü. Natuurlijk kan niet alles worden getoond, maar de keuze uit de cultuurschatten van de provincie Zeeland, welke de bibliothecaris, de heer H. Pieters, heeft gedaan, is een zeer gelukkige. Op de tafels in de Sta tenzaal liggen werken, die nog niet veie Zeeuwen zullen hebben gezien. Wü weten niet half hoe rük wij zijn! En dan te bedenken, dat al deze unieke werken de ramp van Mei 1940 hebben meegemaakt. Toen zp uit de kelders van het gebouw aan de Lange Delft werden gehaald, was het een onooglijke, vieze papiermassa, loodzwaar van het bluswater, maaraltijd nog beter dan wat verbrande papiersnippers. Met de grootst mogelijke zorg is blad voor blad gedroogd en het resyltaat is beter dan iemand had durven hopen. De Middelburgse boekbinder D. Carol werd ingeschakeld en dank zij diens knappe en uiterst deskundige restauratiewerk is de schoonheid van de werken behou den kunnen worden. De expositie is in enkele afdelingen onderverdeeld. Ongetwijfeld zal het meest de aandacht worden getrokken door de groep incunabelen (drukken van vóór 1500) en post-incunabelen (drukken van tussen 1500 en 1540). De eerste groep is kenbaar aan de met de hand ingevulde fraai gekleurde initialen. Men kan nauwelijks begrij pen, dat men in die tijd over dergelijk materiaal beschikte, dat de eeuwen zó heeft kunnen doorstaan. DE OUDSTE BIJBEL. Zeer merkwaardige specimina van het Zeeuwse cultuurbezit vormen de oudste in het Nederlands gedrukte Bijbel uit het jaar 1477, de Bijbelcom mentaar van Nicolaas de Lyra, de wereldkronieken van Rolevink (Keu- 1' r 1479), van Jan Veldener (Keu- 1480), van Hartman Schedel (Neuren berg 1493) en het werk van Bartholo- meus de Glanvilla, „Van de eygen- schappen der dingen" (Haarlem 1485). Van de post-incunabelen noemen wij de zeer merkwaardige verzameling Romeinse rechtsvoorschriften, de Co- dicis Justiniani (1515) en het Missaal van 1521, beide te Parijs gedrukt. Er zijn ook zeer kostbare en mooie Ne derlandse uitgaven van die tijd, o.a. de kronieken van Holland (1517), Vlaanderen (1531) en de prachtige „Wyngaert van Sinte Franciscus" (1518). In Straatsburg kwamen van de pers de Blijspelen van Terentius (1503) en het wel zeer curieuze boek: „Introductiones in Chyromantiam' (physlonomie- en handleeskunde) van 1522. Niemand mag ooit meer denken, dat de handleeskunde een wetenschap van onze moderne tijd is! FRAAIE ATLASSEN. Er is verder in de Statenzaal een reeks atlassen te bewonderen, die haar weêrga niet vindt. Men vindt er die van Ortelius, Mercator en Blaeu, van wie de uiterst zeldzame Appendix uit het jaar 1631 aanwezig is, en tal van latere uitgaven. Dat men ook in vroeger tijden be schrijvingen van landen en steden wist te geven, wordt op deze expositie zon neklaar bewezen. Om te beginnen zijn er de beroemde reisverhalen als het Itinerarium uit 1598 van Jan Huygen van Linschoten, en dan ligt er ook het „Toonneel der Steden van de Veree nigde Nederlanden", geschreven door Joan Blaeu, terwijl de prachtige be schrijvingen van Brabant en Vlaan deren van de hand van Sanderus niet ontbreken. In deze groep noemen wij tenslotte de werken van Guicciardini, Braun en Zeiller. ZEEVAART EN KUNST. SCHILDER- Aandacht verdient ook de beschrij ving van vele reizen voor de Oost Indische Compagnie en in verband met de scheepvaart het Thresoor der zeevaart door Lucas Jansz. Woghenaer, terwijl de uiterst zeldzame Toortse der Zeevaert van de Middelburgse loods Dieric Ruyters de man heeft in de Bellinkstraat gewoond zeker niet mag worden vergeten. Dit laatste werk bevindt zich in de vitrine voor de schoorsteen, waarin men ook kan vinden één van de drie bekende exemplaren van Philips An gels „Lof der schilderkunst", een wel zeer opvallend geschrift en het oudste drukwerk ter wereld, waarin de naam van Rembrandt (nog tijdens diens leven) wordt genoemd. Een kleine atlas van Barend Langenes uit 1598 is hier ook te aanschouwen. KERKGESCHIEDENIS. Tot het meest merkwaardige van de expositie mag men zeker rekenen de verzameling geschriften uit de tyd van vestiging der Gereformeerde Kerk in de Nederlanden. Hier liggen de beroem de Souterliedekens, de uitgaven der Psalmen door Petrus Dathenus, ge drukt voor de vluchtelingengemeente te Franckenthal, alsmede de Psalmen door Jan Utenhove, die voor de vluchtelin gengemeente in Londen waren be stemd. De Psalmen van Marnix van Sint Aldegonde ontbreken niet en de Catechismus en enkele apologetische geschriften van Maarten Micron zullen eveneens liefhebbers der Kerkgeschie denis in vervoering brengen. Laten wij van het geëxposeerde ten slotte nog noemen de prachtige boe ken over natuurlijke historie en de zeer merkwaardige schrijfvoorbeelden van David Roelands, J. v. d. Velde en Samuel de Swaef, om te besluiten met de mededeling, dat ook de originele uitgaaf van „Valerius' Gedenckklanck" te bewonderen is. IN DE LEESZAAL. In de leeszaal der Bibliotheek zelf ligt ook veel moois. Over de beroemde Zeeuwse kloosterbijbel schreven we al iets. Nu willen we nog slechts wijzen op het unieke werk uit de bibliotheek van Lodewijk XV van Frankrijk, dat de bezóeken van Zijne Majesteit aan Franse steden weergeeft. In de vi trine in de hall liggen soortgelijke werken uit de bibliotheek van Ma dame de Pompadour. Deze werken zijn opnieuw gebonden en op welk een onnavolgbare wijze door de Amsterdamse boekbinder G. Proost, die daarvoor zelfs reizen naar Frank rijk heeft gemaakt om zich in te leven in de sfeer en de tijd, waarin deze boeken met hun schitterende banden ontstonden. Zaterdag vond de 12e Scheldebeker-zwemwedstrijd plaais, een van de zwaarste wedstrijden, die Nederland kent. Winnaar werd ditmaal de heer H. Willemse uit Amsterdam (links). ÏÏw won daarmee de wisselbeker, die in het bezit was van Rinus van Daatselaar uit Hilversum. De eerst aan komende dame was Geertje Wielema uit Hilversum. C. Verbeek van de Zeehond uit Vllssingen rechtswas de eerst aankomende Zeeuw en ver wierf daarmee ook een beker. BEKENDE ORKESTEN NAAR DOMBURG. DOMBURG, 13 Juli. De Ver. voor Vreemdelingenverkeer te Domburg orga niseert deze zomer weer enkele feeste lijkheden. Vrijdag 17 Juli a.s. zal daaraan meegewerkt worden door het bekende radio-orkest „Die Tïroler Holzhacker Bub'n", alsmede de Wama's en het 16- jarig jodelzangeresje Gerda Ziller.In Au gustus komt het Engelse orkest „The Markham Main Collery band" en het uit 60 leden bestaande Bundesbahnorkest uit Tirol. Voorts zullen de gymnastiekvereni ging, „De Strandjutters", Adrie van Oor schoten, het Middelb. Mannenkoor op treden. Tenslotte staat ook de traditionele rondgang met lampions op het program. GOES, 14 Juli Hoe ontzaglijk klein hebben we ons gevoeld, toen we in de dagen na de le Februari naar de radio luisterden en steeds maar het hulpgeroep van mensen* in nood moesten aanhoren, zonder ook maar iets te kunnen doen! Hoe erg waren de ver schrikkingen. Och, we weten het eigenlijk nog als de dag van gisteren Hetzelfde zal de jonge Japanner Kunihiko Koniski uit Tokio gevoeld hebben, toen hij naar een Engelse uitzending van Radio Ne derland luisterde en vernam hoe zwaar Ne- derland door de ramp was getroffen. Wat kon hij doenHij besloot een blijk van medeleven te zenden. En zo ontving Radio Nederland Wereldomroep op 7 Mei j.l. van Kunihiko zeven pakjes bloemenzaad met het verzoek deze zaden te doen overhandigen aan iemand in het getroffen gebied, zodat zoals hij het uitdrukte ze zullen ont kiemen en mooie vriendschapsbloemen zullen dragen, die veel geluk zullen schenken aan een getroffene. Door relaties bij radio Hilversum stuurde men deze zaden toe aan de heer Kr. Goudzwaard te Goes, die ons de verdere geschiedenis deed van deze bijzondere en hoogst edele gave. „Ik meende goed te doen", aldus de heer Goudzwaard, „om deze eerst op de Gemeente-kwekerij uit te zaaien, te verspenen en daarna met een potkluitje aan de bedorven zoute aarde toe te vertrouwen, na eersf in elk plantgat nog een hoeveelhed goede blad- grond te hebben gedaan. Dinsdag 14 Juni j.l. zijn deze plantjes aan de Veer weg te Wolf aartsdijk bij de families Kloosterman en Houtekamer uitgeplant. Eén pakje zaad kunnen we pas in Septem ber a.s. uitzaaien, dit blijft nog een verras sing. De pakjes, welke nu beschikbaar zijn bevatten: Africaan, éénjarige Chinese An jers, Zinnea, Matricaria en één pot met planten blijkt een klimplant te zijn, een Co- bea, maar deze zal wel niet meer bloeien". 1 1 ?n Mededeling (Adv.) Ingebonden Mededeling (adv.) Doof dat zuurbranden op Uw maag. Neem een ox twee Rennies als er van Uw maal eens iets „verkeerd gevallen" is. Rennies blussen dat zuurbranden dadelijk. Een smakelijk middel, onfeilbaar in zijn werking en.... onopvallend in te nemen. Iedere Rennie hygiënisch verpakt één voor één. Gemeenteraad 's-HEER ABTSKERKE. In de raadsvergadering van 's-ETeer Abtskerke werd de gemeenterekening 1951 voorlopig vastgesteld met op de gewone dienst een batig saldo van f 2800,50 en op de kapitaaldienst een nadelig saldo van f 32809,56. De ver ordening ingevolge de winkelslui tingswet werd gewijzigd in die zin, dat de winkels zomers open mogen blij ven tot 7 uur en 's winters tot zes uur behalve Zaterdags, wanneer ze tot negen uur open zijn. Voor de electrifi- catie van de stationsbuurt werd een bedrag beschikbaar gesteld f 1137.50. Het voorstel om over te gaan tot torenrestauratie werd aangenomen. De restauratie zal geschieden onder toe zicht van Monumentenzorg, waardoor het werk voor 40 pet. zai worden ge subsidieerd. De Provincie zal waar- sohüniyk 10 en 5 pet. subsidiëren. Daar het waarschijnlijk de laatste vergadering was, dat de raad in oude samenstelling bijeen kwam dankte de Voorzitter de scheidende raadsleden, $b heren J. Blok en Q. v. d. Vrie en fii het bijzonder wethouder W. Min- fiaard voor de prettige samenwerking ln de afgelopen vier jaar. De heren Minnaard en Blok spraken eveneens dankwoorden. HAZET, REDDEN. EN STAAIWARENFAERIEK EN TE ZEVENBERGEN Nog deze maand gereed. Ingezonden Mededeling (adv.) Niet krabben. De helder vloeibare D. D. D. kal- meert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en ge neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN Wfe Yfe HUIDAANDOENINGEN JVtËf»"» AMSTERDAM, 14 Juli. Het on langs gevormde syndicaat tot voorbe reiding van de bouw van een linex vlas- vezelplatenfabrlek in Nederland heeft thans principieel besloten tot stichting van een fabriek in Zeeuwsch-Vaanderen en wel te Axel. Deze fabriek zal zich speciaal toe leggen op de productie van vlasplaten uit vlasscheven (een afvalproduct van de fabrieken van vlaslint). Gezien de grote ervaring, die het concern reeds heeft opgedaan met deze fabricage, lijkt het mogelijk, de fabriek nog dit jaar in bedrijf te stellen. De fabriek zal worden gebouwd te Axel, aldus een mededeling van importeurs en alleenverkopers van" de Linex bouw en meubelplaten, Proost en Brandt N.V. te Amsterdam. Nat. Reserve naar de vierdaagse. GOES, 14 Juli. Ook dit jaar zal de Nat. Reserve deelnemen aan de vierdaagse afstandsmarsen, die van 21 tot en met 24 Juli a.s. te Nijmegen zullen worden gehouden (afstand 4 x 40 km.). De heer J. Koets, werkzaam bij Oos- terbaan en Le Cointre te Goes, zal als individuele loper aan deze afstands marsen deelnemen. (Afstand 4 x 55 km.) Een „Mariin"-watervliegtuig van de Amerikaanse marine is Maandag met elf man aan boord ten Westen van Kaap Henry (Virginia) verongelukt en gezonken. Een Amerikaanse duikboot pikte vier overlevenden op en borg drie lijken. AARDENBURG Tuineoncert. Door de Kon. Muziekver eniging „Aardenburgse Fanfaren" zal een proef worden gemaakt met het geven van een tuineoncert in het voor het publiek opengestelde parkgedeelte van het land goed „De Elderschans". De uitvoering zal worden gegeven Zaterdag aanstaande des avonds om 8 uur. De leiding is in han den van de dirigent W. Bruinooge. Wanneer dit concert bij het publiek in de smaak valt, zullen in het vervolg op Zaterdagavond meerdere van dergelijke concerten worden gegeven. Benoeming onderwijzer. Tot bovental lige onderwijzer in tijdelijke dienst aan de O. L. School Markt werd aangesteld de heer P. A. Beun. Bruggen verbeterd. De beide bruggen die zijn gelegen ten Zuiden der gemeen te op Belgisch grondgebied en die de overgangen vormden over de kanalen nabij Strobrugge zijn door de Belgische autoriteiten zodanig verbeterd, dat er weer vrachtwagens en autobussen mogen passeren. Het verkeer van Aardenburg naar België kan dus weer zonder omwe gen over deze bruggen gaan. Ook de autobusdiensten met Brugge zijn thans weer normaal. AXEL Rijkspostspaarbank. Gedurende Juni 1953 werd op het postkantoor te Axel en de bijkantoren ingelegd voor een bedrag van f40.241,80 en terugbetaald f43.592,86, Het aantal inleggingen bedroeg 387, dat der terugbetalingen 165. BOR3SELE Opbrengst collecte. De collecte voor het Rode Kruis heeft opgebracht f348, BRESKENS Diploma-uitreiking E.HJ3.0. In het Gem. ontspanningslokaal had de diplo ma-uitreiking plaats aan geslaagden van de Ned. Ver. voor E.H.B.O., afd. Breskens. Ouden van dagen op stap. De ouden van dagen hebben een uitstapje gemaakt naar Rotterdam, waar een bezoek werd gebracht aan Blij dorp. 's Middags werd een rondvaart gemaakt door de havens van Rotterdam, waarna de terugtocht werd aanvaard. De oudjes werden des avonds aan de boot opgewacht door het plaatselijke muziekcorps. Met een korte toespraak door de heer Hulster, voorzitter van de Oranjevereni ging en met muziek, eindigde deze dag voor de oudjes. COLljNSPLAAT Geslaagd. Aan de Technische Hoge school te Delft is geslaagd voor het inge nieursexamen voor civiel-ingenieur, de heer P. H. van der Weele, alhier. s-GRAVEN POLDER Opening winkel. Zaterdag j.l. werd de nieuwe winkel van de brood- en ban ketbakker de heer M. A. de Dreu geopend Het oude pand was door oorlogsgeweld in 1944 gedeeltelijk verwoest en zwaar be schadigd. De bakkerij is reeds enige jaren geleden herbouwd, zodat nu een fraai ge heel is verkregen. Bij de bouw is kennelijk rekening ge houden met de aanleg van een nieuwe straat in het uitbreidingsplan, waardoor een prachtig hoekhuis is ontstaan met 2 grote etalages in de winkel. Het pand is gebouwd door de fa. J. v. Sparrentak-L. C. Hubregtse. De ruime winkel is zeer fraai in eikenhout uitge voerd, aangebracht door de heer N. P. Iversen. KAPELLE Voor de bügebouwen der Geref. Kerk. Op initiatief van de afd. Kapelle-Bieze- linge van de N.C.V.B. werd Zaterdagmid dag in de bijgebouwen van de Geref. Kerk een kleine bazar gehouden, waar van de opbrengst ten goede komt aan de verbouwde bijgebouwen van de Geref. Kerk, welke voor vergaderingen worden gebruikt. Er was een handwerk-verkoopstand en verder nog enkele attractie-stands, welke druk werden bezocht. Het netto resultaat is nog niet bekend, maar er werden goede zaken gedaan. Voetbalwedstrijd. Zaterdagmiddag werd op het gemeentelijk sportterrein een voet balwedstrijd gespeeld tussen Kapelle II en de Beren I van Baarland. Kapelle II won deze wedstrijd met 7-3. SCHORE Concert. Voorafgegaan door een muzi kale wandeling door het dorp zal door het tamboers- en pijperscorps „Jonge Kracht" uit Biezelinge a.s. Zaterdag het jnrlijkse zomeravondeoncert worden ge geven op het Kerkplein. ST. MAARTENSDIJK Aanbesteding Door de eigenaar C. M. Elenbaas alhier werd onderhands aanbe steed het herstellen van de Landbouw- schuur met toebehoren. Er werd als volgt ingeschreven. J. Vos, Tholen f28972; Fa Burgers, St. Annaland f29750; Muller, St. Maartensdijk f29100; C. Geluk, St. Maar tensdijk f31100. Het werk is niet gegund. W EMELDINGE Tweede prijs voor O.K.K. Het muziek gezelschap „Oefening Kweekt Kunst" be haalde op het muziekconcours te Bladel in de Afdeling fanfare „Uitmuntendheid" de 2e prijs met 93 punten. YERSEKE Wedvlucht. Door de P. V. „De Noord ster" werd deelgenomen aan een wed vlucht vanuit Chateauroux. In concours waren 94 duiven. De uitslag luidt: 1. M. C. Lamper; 2 en 8 J. J. van Oeveren; 3 en 10 H. J. van Es; 4 en 9 C. de Koyer; 5. P. Lindenberg; 6 en 7 Joh. van Es. ARNEMUIDEN. Geboren: Dina H„ d. v. B. J. van Belzen en H. J. Luijmes; Adri- aan, z. v. P. Tramper en W. de Nooijer; Jan, z. v. J. Baaijens en W. de Visser. Gehuwd: K. Grootjans, 26 j. en T. de Meulmeester 20 j. 'S-HEER ARENDSKERKE. Geboren: Johan A. z. v. J. L. Brasser en C. L. Din- gemanse; Daniël, z. v. J. L. Witte en J. Jansen; Pieter, z. v. C. Markusse en M. P. Hannewijk; Huibrecht, z. v. J. v. d. Guchte en N. Bliek; Stoffelina A. P. d. v. P. de Kok en J. P. Zegers; Neeltje, d. v. C. v. Iwaarden en C. J. Kloosterman; Jan A. z. v. J. van Liere en N. Walhout; Barbara A. M., d. v. W. H. Rademakers en A. C. van Vugt. Gehuwd: J. A. M. Rijk 35 j. en P. A. Vermue 35 j.; L. van Gessele, 31 j. en A C. v. d. Dries 23 j.; T. Heger 26 j. en S. Dekker 26 j. Overleden: H. J. van Dienst 58 j„ vr. van C. Ringelberg; F. J. Versluis 85 j. wedr. v. T. Bedet; A. M. Hoondert 77 j, wedr. v. P. Huige. SINT PHILIPSLAND. Loop der bevol king over het tijdvak van 1 Jan. t/m 1 Juli 1953. Geboren: Gerard, z. v. M. C. Noorthoek en J. Verkerke; Johannes, z. v. I. L. Goudzwaard en M. D. Quist. Bes man, z. v. J. C. v. d. Jagt en G. den Bra- ber; Janna M. d. v. A. M. Steijn en L. Verhage; Dirk, z. v. J. Boudeling en K. C. Sperling; Gent, P. z. v. D. van Strien en D. Wesdorp; Johannis A., z. v. D. Ver- meij en M. M. Filius; Adriaan M., z. v. J. W. van Dijke en C. de Rijke; Elizabeth P., d. v. W. Reijnhoudt en M. A. Mol; Jacob, z. v. W. C. Meijer en L. Joppe; Dina C., d. v. C. K. van Dijke en D. Reijnhoudt; Adriaantje, d. v. C. Quist en J. M. van Dijke; Johannes C„ z. v. H. C. Filius en J. C. Meijer. Gehuwd: C. Mol 29 j. en W. Quist 24 j.; C. Verwijs 22 j. en A. P. M. de Kok 22 j. Overleden: D. Verwijs 55 j., echtg. van S. Turien; P. Vogelaar 92 j., wed. C. I. Gaakeer; M. Faasse 66 j.; J. Ligtendag 37 j.; W. Kunst 81 j. echtgen. v. J. Pou- lisse; J. P. Geense 68 j.; A. A. van der Est 38 j.; L. Hooglander 79 j. wed. van K. Schoonaard; M. Faasse 75 j.; J. J. Suurlant 53 j„ wedn. van C. de Graaf; J. M. Suurlant 24 j.; J. P. Stoutjesdijk 91 j„ wed van A. v. d. Bos; C. Keijn- goudt 86 j„ wed. van C. Reijngoudt; J. van de Velde 71 j„ echtg. v. E. Verstrate; M. de Haan 80 j„ wed. v. J. Ligtendag; G. Reijngoudt 74 j„ echtg. v. D. Faasse; L. Vroegop 12 j.; M. van Westen 79 j„ wed. van B. K. Lodewijk; S. Turien 62 j„ wed van D. Verwijs; C. J. Suurlant 18 j.; M. den Braber 54 j„ echtg. van W. van Dijke. WESTKAPELLE. Geboren: Willem, z.v. L. Pouwelse en A. Kaljouw. Gehuwd: J. Roon, 30 j. en S. Minder- houd, 26 j. Overleden: M. Verhulst, 68 j., wed. V. J. Minderhoud. WEMELDINGE, Juli. De „Wolkenkrabber" van Wemeldin- ge, de 32 m. hoge nieuwe graan silo van de Coöperatieve Silo vereniging „Zuid-Beveland" te Wemeldinge nadert met rasse schreden zijft voltooiing. Nog voor het eind dezer maand zal men deze betonnen schrok-op zijn maag, die uit 20 cellen bestaat, vullen met de nieuwe oogst. De uitvoerder W. Eibers was onze gids, en hij beklom met een merk waardige rapheid de houten ladders, die in het houten» geraamte van stel- lingpalen naar het dak voerden. Want al is deze silo dan niet met dit doel gebouwd; men heeft er een prachtig uitzicht. Diep onder ons lag het ka naal, lag Wemeldinge. In de verte zagen we de blinkende duinen van Haamstede en in het Zuiden de schoor stenen van Sas van Gent. In het Wes ten het broertje; de silo van Kortgene. Kapelle en Goes leken merkwaardig dichtbij. De N.V. Aannemings-maatschappij „A.B.M." te Amersfoort heeft de silo in recordtijd gebouwd. Op de vierde Maart werd het eerste beton gestort en op de 23ste Juni ging de laatste portie in de molen, een week eerder dan men had bedongen. Honderd duizend kg betonijzer, 350 ton ce ment 600 m:' zand en 800 m' grint waren gestold tot een moderne op slagruimte die voor de Zuid Beve- landse landbouwers van groot be lang is. Niet minder dan 2000 ton graan, ver deeld over 20 cellen kan deze silo ver werken. En wat zeer belangrijk is, deze cellen zijn voorzien van buiten- luchtkoeling. Hierdoor is het mogelijk om nat graan in" de silo te storten. Een dubbele transportketting verbindt het gebouw met de aan het kanaal staande graandrogerij, zodat men het natte graan daarheen kan transporteren en onmiddellijk na droging weer in de cellen terug kan voeren. Dat hierdoor een belangrijke mogelijkheid tot marktspreiding is geschapen behoeft geen betoog. In de silo staan voorts opgesteld graanreinigingsmachines die automatisch werken. Vanuit een be dieningskamer onder in de silo kan men alle apparaten bedienen, ook het omzetten van de verschillende kleppen op het cellendek boven in de silo waardoor het mogelijk is het graan van cel te laten verwisselen en zo no dig de kwaliteit te verdelen. Het ligt in de bedoeling de silo bin nenkort voor heb publiek open te stellen. WISSEKERKE, 14 Juli. Gistermiddag om 2 uur heeft de wnd. burgemeester, M. de Nooyer, de speeltuin voor de Chr. Kleuterschool te Geersdük geopend. Een ongeveer 35 m2 groot terrein ge legen in de kom van Geersdijk heeft het gemeente bestuur daarvoor beschikbaar gesteld. Onder leiding van de districts opzichter, F. Warren, werd dit terrein door de Heide Mij geëgaliseerd, afgeras terd en met fijn grint bestrooid. Het be stuur der kleuterschool stelde zijn vrije t(jd beschikbaar en plaatste daarin o.a. een zandbak, schommels, wip en zelfs een kleine draaimolen voor 4 kleuters. In een toespraak bracht de voorzitter, de heer J. Kastelein, z'n dank over aan al degene, die aan de tot standkoming van dit speelterrein hebben bijgedragen. De heer Warren bracht namens vele ouders de erkentelijkheid over aan ge meentebestuur, voor het beschikbaar stellen van de grond. De wnd. burgemeester, de heer M. de Nooyer, wees er op, dat met goede sa menwerking veel is te bereiken. Met de woorden dat er met plezier en genoegen, vele jaren gebruik van mag worden ge maakt opende hy het hek van het speel terrein. Onder leiding van juffrouw Mar- cusse namen daarna de kleuters bezit van „hun speeltuin". Maandagmorgen heeft Z. K. H. Prins Bernhard in het gebouw van de Ned. Handelmaatschappij te Amsterdam aan een viertal mensen, die daartoe door het Prins Bernhardfonds waren aan gewezen, de zilveren anjers uit gereikt, bewijs van waardering voor het door hen verrichte cul turele werk. Op de foto van links naar rechts de heren L. W. Lins- sen uit Maastricht, Prins Bern hard, mevrouw J. E. van Schen- delRoesink, die de onderschei ding voor de heer J. de Bruyn in ontvangst nam, Mr B. de Gaay fortman en A. M. J. Gregoire. WEGOMLEGGING RIJKSWEG NIEUW- EN ST. JOOSLAND. GOES, 14 Juli. In de rijksweg GoesMiddelburg bevindt zich te Nieuw en St. Joosland een gevaarlijke bocht, welke herhaaldelijk het toneel is van aanrijdingen. Dit is hoofdzake lijk toe te schrijven aan het feit, dat het verkeer komende uit Middelburg, zich geen denkbeeld kan vormen op dat punt, terwijl bovendien het weg dek bij regenweer slipgevaarlijk is, waarvan vnl. de bestuurders van tweewielige motorvoertuigen het slachtoffer worden. De A.N.W.B. bericht thans evenwel, dat rijkswaterstaat plannen tot verbe tering heeft uitgewerkt, volgens welke de rijksweg buiten Nieuw en St. Joos land wordt omgelegd. Deze nieuwe weg is reeds in het land uitgepaald. Met de uitvoering van de plannen zal waarschijnlijk nog dit jaar worden begonnen. Tijdelijke schoolarts voor Oost-Zuid-Beveland. GOES, 14 Juli. Met ingang van heden is dokter P. Allewijn te Krui- ningen, benoemd als tijdelijk school arts bij de schoolartsendienst Oost- Zuid-Beveland, zulks ter vervanging van dokter A. Looijen, die wegens ziekte verhinderd is zijn functie uit tu oefenen.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2