CONFERENTIE DER VIER IN HET NA|AAR Voedselverkooo in Berlijn begonnen Kamer aanvaardt enige watersnood-wetsontwerpen T.B.C.-explosie te Goes kon worden bedwongen Provinciale Bibliotheek kreeg een nieuw gebouw Vrije verkiezingen in Duitsland en vrije regering aan de orde De Westduitse militaire bijdrage Opperste Sowjet bijeen geroepen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Westelijke Drie stellen voor Krijgt Japan veilig heidstroepen Labour-motie over zaak-Evans Jongeman schiet zijn vader neer Drinkwatervoorziening thans verzekerd k SNIPPER NIEUWS1 Een volwassene en 8 schoolkinderen besmet Ministeriële bewondering voor geestkracht van Prov. bestuur Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. SO, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie £435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 1% Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 Exploitante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2528 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 15 JULI 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. P. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. iff, Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 4.38 u., onder 20.53 u. Maan op 10.39 u., onder 22.32. Hoogwater Donderdag 16 Juli: Vlissingen: 5.08 u. 1.99 m., 17.19 u. 1.82 m. Terneuzen: 5.36 u. 2.15 m., 17.49 u. 1.99 m. Wemeldinge: 6.52 u. 1.74 m., 19.06 u. 1.52 m. Zierikzee: 6.39 u. 1.48 m., 18.46 u. 1.27 m. WASHINGTON, 14 Juli. De ministers van Buitenlandse Zaken van de V.S., Groot-Brittanmë en Frankrijk hebben voorgesteld, in het begin van de herfst een conferentie met hun Sowjet-Russische ambt genoot te houden, waarop gesproken zal worden over een oplossing van het Duitse vraagstuk door het organiseren van vrije verkiezingen en de vestiging van een vrije regering voor geheel Duitsland, alsmede over het sluiten van een Oostenrijks staatsverdrag. Tot het voorstel inzake pogingen tot hereniging van Duitsland is besloten in overleg met de Westduitse Bonds regering, aldus het communiqué. De recente „ernstige gebeurtenissen" in Berlijn en Oost-Duitsland, hebben, zo wordt gezegd, „de wil om onafhanke lijk te worden en de onbedwingbare vastberadenheid van de bewoners van deze gebieden om vrij te worden" aan getoond. De drie ministers besloten voordien maatregelen te zullen nemen om de vrede te herstellen, indien Communis tisch China na een wapenstilstand in Korea opnieuw een aanval zou begin nen. In een gemeenschappelijk communi qué zeggen de drie ministers, dat een wapenstilstand op Korea het herstel of de verzekering van de vrede in enig ander deel van Azië niet in gevaar mag brengen. De ministers verklaren, dat zij gesproken hebben over maatrege len om de communisten in Indo-China te verslaan. Zij hebben evenwel niet medegedeeld, wat voor rp--tregelen zij besproken hebben. Volgens het communiqué zijn de mi nisters het er over eens, „dat de strijd ter verdediging van de onafhankelijk heid van de drie landen van Indo- China tegen het agressieve communis me van groot belang is voor de vrije wereld". De ministers wisselden van gedachten over verschillende maatre gelen om een bevredigende afloop en het herstel van de vrede in Indo-China te verhaasten. De ministers hebben „met grote vol doening" kennis genomen van het voorstel van de Franse regering aan de regeringen van Cambodja, Laos en Vietnam om de onafhankelijkheid en souvereiniteit van die landen te vol tooien. Zij zijn er van overtuigd, dat het de bedoeling van de Franse rege ring is, een wederzijds gewenst ver bond met de genoemde staten te vol maken, hetwelk noodzakelijk is voor het welslagen van de gemeenschappe lijke strijd voor de onafhankelijkheid van de drie staten en derhalve van fundamenteel belang voor de veilig heid van geheel Zuidoost-Azië. WASHINGTON, 15 Juli. De West duitse secretaris voor de defensie, dr Blank, heeft Dinsdag te Washington verklaard, dat de V.S. hebben beloofd, hulp te verlenen in de vorm van wa penen aan de twaalf divisies van het Westduitse leger, wanneer de Europese Verdedigingsgemeenschap zal zijn ge vormd. Generaal Heussinger, hoofd van de militaire afdeling van het Westduitse departement van defensie, die dr Blank vergezelt, verklaarde, dat de bonds republiek plannen maakt voor een Duitse strijdmacht van 450.000 man, verdeeld over het leger, de luchtmacht en de vloot. Volgens de plannen zouden uit 350.000 man 12 divisies samenge steld moeten worden. Er zou een luchtmacht moeten komen van 1500 toestellen, merendeels jagers. De vloot zou klein zijn en bestaan uit mijnen vegers, mijnenleggers en torpedoboten. SPANNING IN EGYYPTE WEER AFGENOMEN. ISMAILIA, 14 Juli. De spanning in de Suez-kanaalzöne is Dinsdag weer afgenomen na de plotselinge oplaaiing der hartstochten door de Britse maat regelen ter opsporing van een vermiste Britse militair. Wel bleven Britse val schermtroepen alle verkeer, dat Ismai- lia in en uit ging controleren. Er stond een Egyptische militaire politieman bij de controleposten. Sedert de vroege ochtend staan er lange rijen voertuigen, die worden on derzocht. Men moet soms uren wach ten. Ook de treinen zijn uren over tijd. ZEVEN DODEN BIJ RELLETJES TE PARIJS. PARIJS, 14 Juli. De Franse po litie heeft vanavond het vuur geopend op een menigte v. n meer dan 2000 Noord-Afrikanen, die na afloop van de traditionele onder communistische lei ding staande mars, ter herdenking van de bestorming van de Bastille, demon streerden op de Place de la Nation in Oost-Parijs. Zeven demonstranten zijn overleden aan hun verwondingen. De ongeregeldheden begonnen na de op tocht. De demonstranten, die zich ver spreidden werden overvallen door een heftige regenbui en trachtten toen snel onderdak te komen waarbij de politie, die voor de afzetting had gezorgd in het gedrang kwam. Er vielen klappen en de betogers begonnen met stukken hout e.d. te slaan. Hierna volgden schoten met het gemelde gevolg. WASHINGTON, 14 Juli. „De V. S. overwegen het op de been brengen van Japanse veiligheidstroepen, die tenslotte 350.000 man zouden kunnen tellen", al dus heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles, Maandag verklaard. Dulles legde er evenwel de nadruk op, dat In deze kwestie de Japanse re gering en het Japanse volk moeten be slissen. Indien een besluit in genoemde zin genomen zou worden, zouden de V. S. bereid zijn, „in liet belang van de collectieve veiligheid van de vrije we- eld, tot de uitrusting van dergelijke jepen b(j te dragen.'' LONDEN, 14 Juli. Radio Moskou heeft vandaag bekendgemaakt, dat de Opperste Sowjet voor 28 Juli is bijeen geroepen. Het wordt de tweede verga dering van de raad na Stalins over lijden. Het decreet was getekend door maarschalk Worosjilof, voorzitter van het presidium van de raad. Waarne mers verwachten, dat de raad wijzi gingen zal bespreken naar aanleiding van de arrestatie van Beria, die een der vier vice-premiers was van de raad van ministers, welke raad door de Op- - perste Sowjet wordt benoemd. LONDEN, 14 Juli. Zeventien La- bour-afgevaardigden in het Lagerhuis hebben vandaag een motie ingediend, waarin geen genoegen wordt genomen met het regeringsrapport, volgens het welk de terechtstelling van Timothy Evans, beschuldigd van moord op zijn dochtertje, niet op een gerechtelijke dwaling berustte. De socialisten heb ben een nieuw onderzoek geëist. De zaak-Evans is weer in het middelpunt der belangstelling komen te staan door het proces tegen Christie, die bekend heeft mevr. Evans te hebben vermoord. BRAND IN STATION TE OLDENZAAL. Wachtkamers en woning restaurateur vernield. OLDENZAAL, 14 Juli. Door een brand is op het station Oldenzaal van daag de wachtkamer derde klasse en de daarboven gelegen woning van de restaurateur vernield. De brand brak uit in de woning en nam al spoedig grote omvang aan. De woning van de stationschef kreeg waterschade. In de tweede klas restauratie was de ravage minder erg en hier kon ook nog wat meubilair worden gered. De oorzaak van de brand is onbekend. E.D.G. VOOR ZOMERRECES IN DE KAMER. (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 14 Juli. Hedenmid dag heeft de Tweede Kamer definitief besloten om het E.D.G. verdrag nog voor het zomerreces te behandelen. Voorzitter Kortenhorst had voorgesteld om dit belangrijke verdrag aan de GRONINGEN, 15 Juli. De 29- jarige W. H. te Groningen heeft gister avond, na een ruzie, met een cylinder- revolver op zijn vader geschoten. Bu ren werden opgeschrikt door de knal- en het hulpgeroep van de man, die naar buiten snelde en hevig bloedend neerstortte. De politie trof de dader nog aan met het vuurwapen in de hand. De jongeman legde op het poli tiebureau een volledige bekentenis af. Het slachtoffer is naar een zieken huis overgebracht; zijn toestand was niet levensgevaarlijk. De politie onder zoekt het motief van deze daad. GOES, 14 Juli. De bewoners van Zuid-Beveland, Noord-Bevc'and en Walcheren behoeven zich thans over de drinkwatervoorziening niet meer on gerust te maken. Middelburg kan zelfs water uit Ossendrecht en uit de nieu we bronnen te Oranjezon betrekken. De aanvoer met tankschepen is hier dus niet langer meer nodig. Ir M. J. Stoel-Feuerstein, directeur van de N.V. Waterleiding Mij „Zuid- Beveland" was vandaag gastheer en leidde de pers rond door de Kruinin- gerpolder, waar de baileybrug werd bezocht evenals de veerhaven en het dorp Kruiningen. 's Middags volgde een bezoek .aan het waterwingebied te Ossendrecht. Te Krabbendijke heeft ir Stoel een uiteenzetting gegeven over de strijd om het (zoete) water tegen het (zoute) water. Een strijd, die hij ook te boek heeft gesteld en waarover men kan lezen op pag. 4. Ir Stoel vertelde voorts nog, dat plannen gereed zijn om de waterleve ring aan Noord-Beveland, thans nog be perkt tot Kortgene, uit te breiden tot andere plaatsen op het eiland. De plastic-waterleiding naar het eiland houdt zich naar zo ver bekend goed. Een duiker zal binnenkort de buis op de bodem van de Zandkreek onderzoe ken. 14 Juli. v. .uoacend zijn in de Amerikaanse „sector van Berlijn de eerste uitreikposten van voedingsmiddelen voor Oostberlijners geopend. Twee uur voor de opening bevonden zich al meer dan duizend Oostberlijners in het Westelijk deelmark gold. van de stad. Ieder kon een kwart liier melk, vijf sinaasappelen en een kilo kersen kopen tegen prijzen, die gelijk zijn aan die in het Westen. De klanten konden met Oostmarken betalen, waarbij een Oostmark voor een West- Telefoto). SCHIPHOL, 14 Juli. Vanavond om vijf voor half tien zijn de Prinsessen Beatrix en Irene met de „Abel Tas- agenda toe te voegen, zodra het eind- man" van de K.L.M. naar New York verslag gereed zou zijn. Een datum kon hij echter niet noemen, want het mon deling overleg tussen de commissie van voorbereiding en de regering is nog niet afgelopen. Zodra dit het ge^ val is zal het mogelijk zijn om de da tum vast te stellen. vertrokken, waar zijn Woensdag om 10.11 plaatselijke tijd zullen arriveren. De Prinsessen, die door Koningin Ju liana en de Prins werden weggebracht virorden begeleid door het hoofd veilig heidsdienst van het Kon. Huis de heer C. Sesink. GIFTEN VIA PUBLIEKRECHTELIJKE LICHAMEN BELASTINGVRIJ (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 14 Juli. Met een slakkengang accepteerde hedenmiddag de Tweede Kamer enige wetsontwer pen, die verband houden met de wa tersnood. Nadat verleden week de her- verkavelingswet Walcheren voor be paalde noodgebieden van toepassing werd verklaard was dit nu het geval met de wet „financiering wederopbouw publiekrechtelijke lichamen". Veel strijd leverden deze debatten niet op, zodat de ontwerpen z.h.s. de hamer voor voorzitter Korstenhorst passeerde, Op vragen van de heren v. d. Heuvel (A.R.), den Hartog (V.V.D.), v. d. Feltz (C.H.) en Bommer (Arb.) deelde minister v. d. Kieft mede, dat het on mogelijk is om het begrip immateriële schade in de wet in te voeren. Daar voor is het naar zijn mening niet ge makkelijk genoeg te hanteren. Het is echter de bedoeling van de regering om zo soepel mogelijk te zijn, zodat de bewindsman adviseerde in ieder geval de aanvragen voor vergoe ding van immateriële schade in te dienen. i j i Dinsdag is in het restaurant van de Kon. Rott. Lloyd door de Hoge Com missaris van de Republiek Indonesia in ons land, mr Tirtoprodjo, een partij thee van niet minder dan 55.000 kg. overgedragen aan het Nationaal Ram penfonds als geschenk van de repu bliek die reeds eerder vergunning heeft gegeven tot het overmaken van anderhalf millioen gulden. De thee zal ten bate van het Rampenfonds worden verkocht. Op de grote weg Breda Tilburg is een motor, bereden door de le lt. der Kon. Luchtmacht Muste uit Den Haag met als duo-rijder zijn col lega 2e lt. Felken uit Groningen, tegen een trailer opgevlogen. Eerstgenoemde werd op slag gedood. Zijn collega ver keert in zorgwekkende toestand. Zes personen werden gewond toen te Frankfort een bijeenkomst van de uiterst rechtse groepering „Reichs- block" door tegenstanders werd ver stoord. De vergadering van uitgesche- ven onder het motto: „Vereffening der rekening van degenen die ver antwoordelijk zijn voor 1945" Men vreest dat 21 schooljongens en hun leider zijn omgekomen tijdens een tocht door de Chileense Andes. In de buurt van Santiago zouden zij door een sneeuwstorm zijn overvallen. Bij een vluchthut zijn drie lijken gevonden. In het nationale park te Nairobi is een elfjarige Europese jongen door een krokodil verslonden, toen hij, niet let tend op een waarschuwingsbordje, ging pootjebaden in een riviertje. Voor de ogen van zijn zusje werd hij door het ondier meegesleurd. Schade geleden door exploitatiete korten, zoals bijv. het uitvallen van een gasbedrijf, worden niet apart ver goed. Dit geldt evenmin voor de ver mindering van de gemeentelijke be lastingopbrengst. Natuurlijk moet hier ook geholpen worden, maar dit kan ge schieden, aldus de minister, krachtens de wet, die de financiële verhouding tusen Rijk en Gemeente regelt. De ge troffen gemeenten zullen gerechtigd worden om een bijzondere uitkering uit het gemeentefonds te vragen. Daar de indirecte schade niet altijd ogen blikkelijk openbaar wordt zal het mo gelijk zijn om daarvoor binnen vijf jaar schadevergoeding aan te vragen. De minister geloofde niet, dat de publiek rechtelijke lichamen ernstig rentever lies kunnen lijden, omdat er 't systeem van voor-financiering is gekozen. FISCALE TEGEMOETKOMINGEN. Het ontwerp om de giften aan het Rode Kruis en Rampenfonds belasting vrij te doen zijn werd eveneens z.h.s. aangenomen. De heer v. d. Heuvel diende een amendement in om ook giften, die via publiekrechtelijke licha men zijn geschonken, van deze fiscale tegemoetkoming te doen profiteren. Staatssecretaris v. d. Berge verzette zich daartegen niet, maar vond dit voorstel ook niet aanlokkelijk, omdat hij vreest, dat dan het hek van de dam is. De Kamer, zonder uitzondering, plaatste zich echter achter de A.R.-af- gevaardigde, zodat het amendement op de meest eenvoudige wijze werd aan genomen. OORLOGSSCHADE-UITKERING. De regering wil de eerste komende twee jaar f400 millioen op de begro ting brengen om de herstelwerkzaam-: heden te financieren. Nu vreesde de heer Lucas K.V.P.), dat het totaal be drag van f 800 min niet voldoende zal zijn, omdat de Kamer speciale wensen heeft t.a.v. de huisraadschade, die niet in de wet is geregeld. Bovendien is geen rekening gehouden met een ver mindering van de productie. De K.V.P. afgevaardigde waarschuwde reeds, dat de regering bij de behandeling van'de komende belastingvoorstellen niet een beroep moet doen op de wens van de Kamer om meer voor onze getroffen landgenoten te doen. Minister v. d. Kieft stelde hem gerust. De f400 min voor 1953 dienen alleen voor de her stelwerkzaamheden en verder bindt de Kamer zich niet. De versnelde oorlpgsschadeuitkerin- gen zijn stopgezet door de watersnood. Betekent dit dat de watersnooduitke ringen prioriteit hebben?, zo vroeg de heer Lucas. Minister v. d. Kieft ont kende dit. De versnelling van de oor- logscliadeuitkeringen was een gevolg van de noodzaak om werkgelegenheid te verschaffen. Deze wordt ook gediend door het dijkherstel. Als het weer eens nodig is om werkverruimingsmaatre gelen te nemen, wordt de versnelde oorlogschadeuitkering weer bekeken. HET BELANG VAN BEVOLKINGSONDERZOEK GOES, 14 Juli. Alle maatregelen zijn genomen om te Goes een dreigende t.b.c.-expïosie tegen te gaan, nadat een volwassene en acht schoolkinderen waren besmet door een volwassen bacillendrager. Alle contacten zijn op gespoord en er zijn, volgens de t.b.c.-arts geen nieuwe gevallen meer gecon stateerd. Dit werd hedenavond medegedeeld in de Goese raad op vragen van het raadslid de heer J. S. Visscher. Er is thans geen reden meer tot ongerustheid, zo werd hieraan toegevoegd. In November en Maart jl. zijn de scholen normaal onderzocht en dege nen die positief reageerden zijn nader doorgelicht. Na de besmetting zjjn on middellijk alle scholieren door gelicht en na afloop van de vacantie zal opnieuw een doorlichting volgen. Bovendien vindt in September het nor. male onderzoek van de gehele bevol king plaats. Met nadruk heeft burgemeester mr W. C. ten Kate gewezen op de nood zaak aan het onderzoek deel te nemen. Maar nog altijd zijn er mensen, die uit vrees voor hun betrekking of uit an dere motieven zich aan doorlichting onttrekken. WONINGTOEWIJZING. De heer R. Zuidema stelde vragen over de toewijzing van twintig wonin gen voor deze gemeente voor 1953; er waren er toch tachtig beloofd? Zoals wethouder J. Roose het uitdrukte voe len B. en W. zich dan ook „bekocht", maar er worden toch nog pogingen ge daan om wat meer woningen te krij gen want de huisvestingsmoeilijkheden rijzen met de dag. De heer Vroome kreeg op een vraag ten antwoord, dat de aanbesteding van het gymnastiek lokaal aan de Bergweg zal plaats vin den op 24 Juli a.s. DE AGENDA. De agenda werd vlot afgewerkt, al leen over de tarieven van het badhuis ontstond enig debat en wel over het feit of men al of niet knipkaarten voor kuipbaden moest geven. Het Medisch Centrum vond dat de inwoners best 10 maal in de kuip kunnen voor f 3.20. B. en W. vonden dat wat te goedkoop. Doch de raad besloot toch tot de knip- kaart. Bij de aanvang van de vergade ring is de heer A. de Hollander plech tig beëdigd als wnd. gemeente-ontvan ger en zijn de geloofsbrieven van de nieuwe raadsleden onderzocht en goed gekeurd. Het gebouw van de Stichting Prov. Gezondheidsdienst voor Dieren aan het Ravelijn werd gekocht voor f25.000; de heer A. Buys werd m.a.s. benoemd tot lid van het B.A., de heer A. C. Reusen kreeg eervol ontslag als leraar van de Van Dusseldorpschool, het subsidie aan de Openbare Leeszaal werd verhoogd, de O.L. school A zal voortaan „Jan Ligthartschool" heten en de O.L. school B „Prof. dr Kohn- stammschool". Het verzoek van de B.N.A. om bij de bouw van woningen het particulier initiatief wat meer kans te geven, werd naar B. en W. verwezen die hier nog nader op zullen antwoor den. Tussen wal en schip, PAAkDEN MAAKTEN BUITELING IN DE KADE. MIDDELBURG, 14 Juli. Niemand heeft ooit kunnen vermoeden, dat er in Middelburg zoveel tussen wal en schip kan verdwijnen. Het bewijs daarvan is gistermiddag geleverd, toen twee zware paarden compleet met wa gen aan de Kinderdijk het water in tuimelden. Op de wagen lagen onge veer 90 balen suiker. De voerman J. S. van het expedi- teursbedrijf E. F. was bezig met het laden van suiker uit een schip op da wagen, toen de paarden om onver klaarbare redenen begonnen te trap pelen en de wagen zodanig omtrokken, dat deze met een voorwiel boven het water kwam te hangen. Even later sleepte deze beide paarden mee naar beneden. De meeste balen kwamen op het schip terecht, maar de rest ging het water in. De voerman heeft kans gezien de paarden naar de Maisbaai te laten zwemmen, waar zij met veler inspan ning aan land konden worden ge bracht. Zij hadden slechts een paar schaafwonden opgelopen maar zeer veel water binnengekregen, hetgeen voor één der paarden het nadelige ge volg van een longontsteking opleverde. De wagen kon door een kraanwagen worden opgetakeld. DE BILT ZEGT: Aanhoudend koel. Weersverwachting geldig tot vanavond Wisselende bewolking met enkele buien, hier en daar vergezeld van on weer. Matige, tijdelijk krachtige wind, tussen Zuidwest en West. Aanhoudend koel. BELANGRIJKE DAG VOOR GEHEEL ZEELAND MIDDELBURG, 14 Juli. „Voor heel Zeeland is dit een bijzonder be langrijke dag. Er is weer een schrede gezet op de weg naar herstel van het geschonden Abdijcomplex en naar herbouw van het zwaar getroffen Middel burg. Een woord van hulde is hier op zijn plaats aan het adres van de biblio thecaris en zijn personeel voor de enthousiaste wijze, waarop zij zich door de moeilijkheden der laatste 13 jaren hebben heengeslagen. Een woord van dank ook tot allen, die na de ramp van 17 Mei 1940 een dusdanig aantal werken schonken, dat de zolders eronder kraakten. Ik ben niet alleen trots op de inhoud, maar ook op het uiterlijk van het nieuwe gebouw en daarvoor dank ik speciaal de heer De Lussanet met zijn personeel en aannemer Bom, die in hoog tempo en met grote ijver aan de gereedkoming hebben gewerkt". Deze woorden sprak vanmiddag de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, in de Statenzaal ter gelegenheid van de officiële opening van het nieuwe gebouw der Prov. Bibliotheek in het Abdijcomplex. De Commissaris kon, behalve de ver tegenwoordiger van de minister van O., K. en W., mr F. P. Th. Rohling, welkom heten tal van kerkelijke, bur gerlijke en militaire autoriteiten, Sta tenleden, burgemeesters, vertegen woordigers van de Rijksgebouwen dienst, van het culturele-, het medi sche- en het zakenleven, hoofden van provinciale diensten enz. Het deed de Commissaris bijzonder veel genoegen te kunnen mededelen, dat Ged. Staten unaniem hadden be sloten de heer H. Pieters met ingang van vandaag de persoonlijke titel van bibliothecaris toe te kennen als dank voor zijn grote ijver en toewijding. „Mijn vader deelde u 37 jaar geleden uw benoeming tot assistent van de bi bliotheek mede en ik vind het prettig u als eerste met déze benoeming te mogen feliciteren", zo zei jhr de Ca sembroot. Zijn medewerkers, de heren P. J. v. d. Koorde «n P. C. H. Peeters, mochten een enveloppe met inhoud in ontvangst nemen. DE OPENINGSREDE. De officiële openingsrede werd uit gesproken door mr dr A. J. J. M. Mes als voorzitter der bibliotheekcommis sie. Hij ontwikkelde enkele gedachten over het belang der Prov. Bibliotheek, het nieuwe gebouw en de lectuurvoor ziening In het algemeen, waarbij hij de cultuurpolitiek van Rijk en Provincie aan de orde stelde. Mr Mes was van oordeel, dat de Nederlandse cultuur weer kan opbloeien door aan te knopen bij de volkscultuur, zoals die regionaal is gegroeid. Hierdoor is misschien de grote kloof tussen élite- en volkscul tuur te overbruggen. Daarbij kan in Zeeland de Prov. Bibliotheek een be langrijke rol spelen. Bijna een eeuw geleden zag het Prov. Bestuur het grote belang van dit stuk cultuurpoli tiek reeds in en al is er dan een lange tijd geweest, waarin voor verder cul tureel werk geen geld was, de belang stelling bleef bestaan en gelukkig kan de laatste jaren voor genoemd doel meer beschikbaar worden gesteld. Mr Mes deelde mede, nadat hij het grote belang van de subsidiëring der lectuurvoorziening door de Provincie had onderstreept, dat er verdergaande plannen zijn ten aanzien van de open bare leeszalen en bibliotheken. Voor de Prov. Bibliotheek zag hij o.m. nog mogelijkheden op het terrein van de jeugdlectuur. Hij dankte tenslotte ir H. de Lussanet de la Sablonière, die hij de herschepper van het Abdijcomplex noemde. Mr Rohling sprak namens minister Cals zijn grote bewondering uit voor de geestkracht en de liefde van het Prov. Bestuur, dat, hoewel de mate riële zorgen en problemen zo enorm groot zijn, toch aan dit werk van de geest aandacht besteedde en kans zag tot deze mooie dag te komen. Burgemeester mr dr N. Bolkéstein sprak zfjn vreugde uit over de tot standkoming van het gebouw en maak te van de gelegenheid gebruik nog eens op volledige restauratie van het Abdij- complex aan te dringen. De laatste spreker was drs M. C. Verburg, die namens de vrienden van de Prov. Bibliotheek uit waardering voor het stukje cultuurpolitiek, dat de Provincie hier verricht en uit dank voor het prachtige werk van de heer Pieters en zijn medewerkers een twee delige Rembranüibijbel aanbood. Hij deelde mede, dat er f 539.werd in gezameld en dat het overschot der gel den in overleg met de bibliotheekcom missie zal worden besteed. In de bibliotheek, heeft mevr. Telle- gen-Kingma met het doorknippen van een lint de toegang tot de hall ont sloten.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1