DUITSE EXPORT NEEMT STEEDS TOE Jaarverslag Ned* Roode Kruis Kapitein beschuldigd van roekeloze navigatie Peilingen als aanvulling op radar Ridders in de dierentuin SDa ïlocUo- £le gAote. iWiamcMmq,. Pagina 3 Rotterdam krijgt een havenvakschool Bij dikke mist voer hij op volle kracht op radarwaarnemingen Varen op geluid bïenqt onö BURGERLIJKE STAND ,109 Maandag 13 Juli 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Vluchtelingen kunnen aan het werk Industrie verwacht nog vele buitenlandse orders BONN, 11 Juli De expansie van de Duitse economie zal naar de werkgemeenschap van de Duitse instituten voor wetenschappelijk eco nomisch onderzoek voorlopig blijven voortduren. Vooral van de bouwnijverheid en van de grote investeringsplannen in de grondstoffenindustrie en de energieproductie zullen sterke impulsen voor productie en arbeidsstand blijven uitgaan. Doch ook in de overige bedrijfstakken kan worden verwacht, dat de versterkte bereidheid tot het doen van investeringen zal blijven aanhouden, zolang door de massa- conjuctuur winstkansen geboden worden. De verhoogde uitgaven der overheid en de doorgevoerde belastingverlaging zullen volgens een rapport, dat het in stituut heeft gepubliceerd, leiden tot een verdere toename van de vraag. Prijsverhogingen Jjn daarbij» door de elasticiteit van het aanbod en door de invloed van de wereldmarkt niet te vrezen. Het rapport wijdt ook aandacht aan het in de laatste maanden zorg wekkende probleem van Duitsland per manente overschotten op zijn betalings balans. Het rapport constateert, dat Duitsland in zijn export geremd wordt door 't ontstaan van een Duitse mark tekort bij de overige landen der Euro pese betalings unie. Bij de huidige wisselkoersen en in ternationale handels- en betalings voorwaarden moet volgens het rapport ook voor de toekomst op hoge tegoeden van Duitsland gerekend worden. Het rapport wijst erop, dat het aantal bestellingen bij de Westduitse industrie sedert het begin van het jaar gestadig toeneemt, hetgeen mede de oorzaak is geweest van het feit, dat de sterke stroom van vluchtelingen uit de Rus sische zóne zonder veel moeite in het productieproces kon worden opgeno men. De toename der bedrijvigheid heeft zich tot vrijwel alle bedrijfstakken uit gebreid, met uitzondering van de ijzer en staalproductie, die sedert November terug loopt. Deze teruggang van de staalproduc tie ziet het rapport echter uitsluitend als een deel van een normaliserings proces, dat moest volgen op de zeer snelle ontwikkeling, die de staalpro ductie in de laatste tijd heeft doorge maakt. Bovendien heeft de Duitse staal- verwerkende industrie eind vorig jaar een aanzienlijk deel van haar behoeften door invoer gedekt in de verwachting, dat de Duitse staalprijzen na de invoe ring van de gemeenschappelijke markt zouden dalen. De ontwikkeling van de ijzer- en staalprijzen na invoering der gemeen schappelijke markt is volgens het rap port nog niet te voorzien. Een aantal tekenen wijzen er echter op, dat de huidige prijzen niet met de situatie der markt in overeenstemming zijn. Ook in de kolenproductie ziet het rapport een normalisatie optreden, die een niet onbelangrijke teruggang van de importen van Amerikaanse kolen tot gevolg heeft gehad. Wat de export betreft constateert het rapport, dat de afzetkansen der Duitse industrie in het buitenland zich gunstig blyven ontwikkelen. Ondanks de toegenomen concurrentie op de wereld markt is het aantal export-orders voor de Duitse industrie gestadig blijven stijgen. ROTTERDAM, 11 Juli In Rotter dam zal een havenvakschool voor jon gens worden opgericht, die een unicum ln Europa zal zijn. De school heeft ten doel jongens onmiddellijk na de leer plichtige leeftijd aan het havenbedrijf te binden. De havenschool eindigt na een twee jarige leertijd met het diploma „maat" Na deze opleiding worden de „maats" volgens het leerlingenstelsel te werk gesteld en ontvangen zij loon. Deze cursus eindigt met het „diploma" gezel. De kopklasse wordt bestemd om ge schikte „maats" en „gezellen" op te leiden voor de bediening van mecha nische- technische- en electrotechnische apparaten, voor controle en voor lei dinggevende functies. Elf doden bij vliegtuigongeluk in Noorwegen. STAVANGER, 11 Juli Ten Zuiden van het vliegveld Sola bij Stavanger in Noorwegen is Vrijdag een „Dakota" van de Amerikaanse strijdkrachten in de lucht in botsing gekomen met een straaljager van het type „Thunderjet" van de Noorse luchtmacht. Beide toe stellen stortten neer. De tien inzitten den van de „Dakota" en de piloot van de „Thunderjet" kwamen om het le ven. DEN HAAG, 11 Juli. Aan het jaarverslag 1952 van het Nederlandse Roode Kruis uit te brengen in de te houden algemene vergadering, is het volgende ontleend. Als een der onderwerpen die dit jaar de bijzondere belangstelling hebben op geëist wordt genoemd de inschakeling van het Roode Iiruis in de organisa tie bescherming bevolking. De bloedtransfusiedienst in het alge meen en de bereiding van plasma voor oorlogstijd ln het bijzonder werden on der ogen gezien. Uitbreiding van het aantal donors tot circa 2 procent der bevolking werd noodzakelijk geacht, terwijl ook de gedecentraliseerde be schikbaarstelling van plasma in den lande een punt van belang bleek. Een ander punt, dat de bijzóndere aandacht had was de samenwerking van het Nederlandse Roode Kruis met het Oranje Kruis en de beide aangeslo ten landelijke E.H.B.O.-verenigingen. Met dankbaarheid wordt geconstateerd dat ontstane moeilijkheden en verschil len van inzicht, die gedurende de twee de helft van 1952 de verhouding met de katholieke Nationale Bond verstoorden, op 22 December volledig werden opge lost. Door de oprichting van 16 nieuwe afdelingen bedroeg het aantal afdelin gen op het einde van het jaar 384. Het ledental bedroeg rond 463.000. PROTEST TEGEN MCCARTHY. WASHINGTON, 11 Juli De drie democratische leden van de commissie van onderzoek van de Amerikaanse Senaat zijn afgetreden als protest te gen het feit, dat senator McCarthy het alleenrecht heeft om personeel van deze subcommissie aan te nemen of te ontslaan. Het aan de grond lopen van de „Bucklaw" Onthulling van standbeeld* PRINS BERNHARD BEZOEKT NED* ANTILLEN* WILLEMSTAD-CURACAO, 11 Juli. - Z. K. H. Prins Bernhard die, zoals gemeld, begin Augustus een bezoek aan de Neder landse Antillen zal brengen, wordt, komen de uit de Verenigde Staten, op 6 Augustus op Aruba verwacht. Het programma van het bezoek vormt o.a. de onthulling te Wil lemstad van het door de beeldhouwer Al- bert Termote vervaardigde beeld, dat een geschenk is van het Nederlandse volk aan de bevolking van de Ned. Antillen. Het is bedoeld als een blijk van dankbaarheid van het Nederlandse volk voor wat de Antillen tijdens de oorlog van 1940»—1945 voor Ne derland hebben gedaan. Te Willemstad zal de Prins voorts het bestuur van het onlangs opgerichte „Prins Bernhardfonds voor de Ned. Antillen" installeren. In de avond van 7 Augustus is er een grote ontvangst voor de ingezetenen in het „Fort Amsterdam". In de avond van 8 Augustus keert Prins Bemhard weer naar Nederland terug. Gouöku„i wii onafhankelijkheid ACCRA, Goudkust, 11 Juli De premier van de Goudkust, dr Kwame Nkroeman, heeft de wetgevende ver gadering voorgesteld, dat het land tot een souvereine en onafhankelijke staat binnen het Gemenebest wordt ver klaard. Hij noemde geen datum. De leider van de oppositie diende 'n amendement op het voorstel van de premier in„ waarin hij als datum voor het afkondigen der onafhankelijkheid 6 Maart 1954 noemde. De Goudkust telt bijna vier en een half miilioen inwoners, onder wie zeer weinig blanken. Vijftien doden door bosbrand in Californië. WILLOWS (Californië), 11 Juli Bosbranden in hetMendocipo nationale park in Californië hebben vijftien slachtoffers geëist. Men gelooft, dat de mannen door de vlammen werden verrast, toen zij uitrusten in de veron derstelling, dat zij het vuur meester waren. Nederlandse tomaten te Londen in beslag genomen. 's-GRAVENHAGE, 10 Juli. De groep Nederlandse exporteurs, leve ranciers van de 150 ton tomaten, die aan boord van twee kustvaartuigen voor de wal in Londen liggen, heeft besloten de lading ter waarde van f 100.000, ondanks het invoerverbod te lossen. Met dit werk is vanmiddag 'om 5 uur begonnen. De Engelse douane heeft de tomaten in beslag genomen. Blijkens informaties te Londen zuilen zij worden verkocht, waardoor de to maten toch op de Engelse markt ko men. AMSTERDAM, 10 Juli. - De Raad voor de Scheepvaart heeft vandaag schriftelijk uitspraak ge daan inzake het aan de grond lopen van het Britse m.s. „Bucklaw" na bij Terneuzen op 28 Februari j.l. „Dit aan de grond lopen is" al dus de Raad „een gevolg van de roekeloze navigatie van de kapitein van de „Bucklaw". Zo werd enkel op radar waarnemingen van de kapitein bij zeer dikke mist met volle kracht de Schelde opgevaren. De loods gaat in een dergelijk geval vrijuit, ook al blijft hij zoveel mogelijk de kapitein assiste ren. De kapitein is ten volle aanspra kelijk. Hij overschatte blijkbaar de ra dar, waarmee de „Bucklaw" is uitge rust en navigeerde zijn schip aan de hand van radarwaarnemingen, alsof 't helder weer was. Op zee is dit reeds een zeer onvoorzichtige wijze van va ren, maar op een moeilijk vaarwater als de Wester-Schelde is dit een zeer roekeloze wijze van handelen, waarbij niet alleen het eigen schip, maar ook andere vaartuigen aan groot gevaar worden blootgesteld. Deze kapitein bad als enig doel het tij van schutten te Terneuzen te halen en trok zich er niets van aan welke ri sico's dit meebracht. Tenslotte bleek h\j de radarobservaties verkeerd te interpreteren en gaf de loods foutie ve inlichtingen over de positie van het schip. De loods, die van oordeel was, dat op de opgeheven plaats een koers, even wijdig aan de kust, veilig liep, liet deze koers sturen. Het schip bleek veel dichter onder de wal te staan dan de kapitein opgaf en liep vast. Blijkbaar is deze kapitein gewoon de veiligheid op de Schelde ondergeschikt te maken aan zijn haast om ter be stemmingsplaats te komen. De Raad acht het zeer gewenst, dat de Nederlandse autoriteiten de rederij van de .Bucklaw' erop te wijzen, dat, ze ker binnen de Nederlandse territoriale wateren, deze kapitein zijn roekeloos heid moet achterwege laten en dat hij onder alle omstandigheden de vereiste voorzichtigheid in acht moet nemen", Voor de kleinere schepen De Ver. Staten bezitten een klein mo del atoombom, dat kan worden vervoerd door een eenpersoons een motorig vlieg tuig. ROTTERDAM, 11 Juli. - De eerste assistent-observator van de filiaalinrichting Rotterdam van het K.N.M.I., de heer K. F. de Ronde, heeft in het instituut voor scheep vaart en luchtvaart voor een aan tal deskundigen een uiteenzetting gegeven van een door hem uitge dacht systeem voor navigatie van schepen, dat hij wilde zien als aan vulling op de radarnavigatie aan boord van schepen en langs de wal. In zijn uiteenzetting vertelde hij on der meer, dat indien een schip in een nauw en/of bochtig vaarwater door mist wordt overvallen, de radar te hulp wordt geroepen, indien het schip dit middel heeft. Doch als oud-gezag voerder was de heer de Ronde van oor deel, dat radar en andere electronische systemen niet nauwkeurig genoeg zou den zijn. De tegenwoordige electroni sche hulpmiddelen, zo was spr.'s idee, bieden de gezagvoerder niet wat hij nodig heeft. Als aanvulling zag hij de oplossing in een met drie centimeter werkende zend- en ontvanginstallatie, waarvan een prototype aanwezig was en dat in korte tijd kan worden ver vaardigd door de N.V. Hollandse Sig naalapparaten fabriek. De kosten van de apparatuur noemde spr. betrekke lijk gering. Men plaatse reflectoren, die gebun delde golven uitzenden in bochten van nauwe rivieren of kanalen e.d. Het schip, dat de golven via zijn instaUatie eveneens gebundeld ontvangt, moet in de richting van de zender varen. De zender zendt afwisselend bv. 'n kort en een lang geluid uit. Het vaartuig, dat de goede koers vaart zal nu een aan eengesloten geluid horen. Wijkt het van de vastgestelde lijn af, dus naar links of naar rechts, dan wordt of de korte uitgezonden geluidsstoot of de lange geluidsstoot ontvangen, zodat de ge zagvoerder dan weet, dat hjj moet ma noeuvreren, totdat h\j wederom een aaneengesloten geluid hoort. Dan vaart hij weer in de goede koers. Voor de schepen die van tegenovergestelde richting komen, geldt dan een zeïfde systeem. Bij bochten overlappen de ge luidsgolven elkaar en daar deze de ka pitein hekend zijn, kan hij de volgende uitgezonden signalen opzoeken. Spr. meende, dat een dergelijk sy steem ook gebruikt zou kunnen worden ten behoeve van de kustvisserij en de binnenvaart. Als bijvoorbeeld iedere vuurtoren een dergelijke zender zou hebben en het uit te zenden signaal overeen zou komen met het karakter van het licht, dan zou een schip bij mist zijn positie kunnen bepalen ten opzichte van twee vuurtorens, bv. die van IJmuiden en Scheveningen. Spr. meende, dat dit systeem ook in oor logstijd grote voordelen zou bieden voor het binnenloodsen van marine vaartuigen, die dan hun eigen electro nische navigatiemiddelen niet behoef den te gebruiken. De schepen zouden hun positie zodoende niet verraden en daar zij op bepaalde signalen zouden vertrouwen, zouden andere signalen uitgezonden kunnen worden om de vijand te misleiden. OUD ATJEHSTRIJDER GEHULDIGD. AMSTERDAM, 11 Juli Eenmaal per jaar is de Amsterdamse dierentuin „Ar- tis" de verzamelplaats voor de leden van de Koninklijke Bond van ridders der Mi litaire Willemsorde beneden de rang van officier, die dan ter gelegenheid van de „Ridderdag" bijeenkomen. Vandaag kreeg deze reünie een bij zonder tintje, omdat een der leden, de heer J. Slooten uit Edam, gehuidigd werd wegens zijn 40-jorig jubileum als Ridder Militaire Willemsorde. De voorzitter van de Raad van Beheer van de stichting „Fonds Ridderdagen", de heer M. C. Koning, sprak de jubilaris toe. Hij memoreerde hoe de toenmalige ser geant Slooten, brigadecommandant der marechaussee, in 1913 werd benoemd tot ridder vierde klasse der M. W. O. ter zake van zijn krijgsverrichtingen in Atjeh en onderhorigheden in de jaren 1903 tot en met 1911. Spreker gaf een uitgebreid overzicht van het einde van de Atjeh- oorlog en een gedetailleerde beschrijying van enige der voornaamste patrouille- tochten, die onder leiding van sergeant Slooten zijn gemaakt. Namens vele vrien den overhandigde de heer Koning aan de heer Slooten een portefeuille met inhoud. Hierna werd de heer Koning zelf het middelpunt van de belangstelling, omdat hij, na sinds de oprichting van de stich ting Fonds op een ridderdag in 1924 de post van voorzitter overdroeg aan de heer R. Hoegen, directeur van de Zuid- Pre anger rubber mij N.V. De heer G. van Heteren, gedelegeerd lid van de Raad van Beheer, sprak de scheidende voorzitter toe en bood hem het erevoorzitterschap van de Stichting aan. Aan de tot slot van deze bijeenkomst gehouden gemeenschappelijke lunch wer den door de ridders vele herinneringen opgehaald. ANTWERPSE LOODS VEROORDEELD. ANTWERPEN, 10 Juli In de nacht van 23 op 24 April 1952 is op de Schel de, ter hoogte van Fort Filip, het Ne derlandse schip „Meerkerk" in aanva ring gekomen met de Britse motorboot „Hildernile", die kort daarvoor de ha ven van Antwerpen had verlaten. De leden van de bemanning van de „Hildernile" werden allen gered, uitge zonderd de stoker. De correctionele rechtbank te Ant werpen heeft de Antwerpse loods van de „Hildernile" tot een voorwaardelijke straf van een maand gevangenis en 2000 fr boete veroordeeld wegens on voorzichtigheid, die de dood van een zeëman tengevolge had. De Ver. Ned. Scheepsvaartmaat- scheepvaartmaatschappij ontving de symbolische frank schadevergoeding. Nederlands-Duitse samenwerking op radargebied. NOORDWIJK, 11 Juli De gunsti ge resultaten, welke met de toepassing van havenradar in Nederland zijn be reikt, hebben tot gevolg gehad, dat het Nederlands Radar-proefstation door het Westduitse Bundesverkehrsministerium ook ter beschikking te stellen voor de Westduitse havens en waterwegen. Nog deze herfst zal een programma worden ten uitvoering gelegd, te beginnen bij de monding van de Elbe en het Kieler- kanaal. Presidentsverkiezingen in Syrië, DAMASCUS, 11 Juli. In Syrië zijn gisteren presidentsverkiezingen gehouden. De enige candidaat voor het presidentschap was generaal Sjislakly. Tevens werd gestemd over de nieuwe grondwet. Een officiële woordvoerder verklaar de, dat 60 procent van de stemgerech tigden ln de steden en 80 tot 90 pro cent op het platteland had gestemd. Hij deelde voorts mede, dat 99 pet. van het aantal geldige stemmen in 38 stembussen voor de nieuwe Grondwet en generaal Sjisjakly was uitgebracht. Nederlandse goederen voor watersnoodslachtoffers op Korea. DEN HAAG, 11 Juli Het Neder landse Roode Kruis heeft voor de slacht offers van de watersnood op Korea een partij goederen verzonden, bestaande uit: 2400 witte jurken, 1200 katoenen pakken en 200 katoenen rokken, benevens een grote partij melkproducten. De KLM die voor de watersnood in Nederland voor meer dan een miilioen gulden reliefgoederen naar Nederland vervoerde, heeft aangeboden deze partij gratis over te vliegen naar Japan. DINSDAG 14 JULI 1953. HILVERSUM I (402 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. huisvr. 9.35 Gram. 9.40 „Lichtbaken". 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Cembalo-gezelschap en solist. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Amus. ork. en sol. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.30- 12.33 Land- en tuinb. meded.). 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Act. 13.25 Lunchconc. 14.00 Amus. muz. 14.35 Kamerork. en soliste. 15.30 „Ben je zestig?". (Tussen 16.00 en 17.00 Ronde v. Frankrijk). 16.00 V. d. zieken. 16.30 Zie- kenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.45 Regerings- uitz.: Rubriek „Nederland en de Wereld": Mr J. Linthorst Homan: Europese Eco nomische Integratie. 18.00 Hammondorgel. 18.20 Gram. 18.30 V. d. jeugd. 18.52 Act. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.15 „Uil het Boek der Boeken". 19.30 Gram. 20.15 Hol land Festival 1953: Sopr. en piano. 21.00 Gram. 21.10 Radio Phil. ork. 22.45 Avond gebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Kamer- muz. 23.45-24.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.0O Mor genwijding. 9.15 Gram. 9.30 V. d. huisvr. 9.35 Waierst. 9.40 Gram. 10.50 V. d. kleu ters. 1L00 V. d. zieken. 11.30 Bariton en piano. 12.00 Gevar. muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 V. h. platteland. 12.40 Orgel en piano. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.30 Lichte muz. 14.00 Ameri kaanse muz. kaleidoscoop. 14.30 „Een oud geslacht", hoorsp. 15.50 Gram. 16.30 V. d. jeugd. 17.30 Lichte muz. 17.50 Mil. caus. 18.00 Nws. 18.15 Pianosp. 18.30 R.V.U.: Dr C. A. van Peursen: „De philosophic van de cultuur" (derde lezing). 19.00 Koor- conc. 19.25 „Paris vous parle". 19.35 Gram. 19.50 „Van Groenlanders en Eskimo's". 20.00 Nws. 20.05 Weense muz. 20.45 „Moet je horen!" 21.00 Hammondorgelsp. 21.20 Diseogram. 21.40 Gevar. muz. 22.15 Bui ten!. overz. 22.30 Viool, altviool, cello eu fluit. 23.00 Nws. 23.15 New York Calling. 23.20 Lichte muz. 23.45-24.00 Gram. TELEVISIE-PROGRAMMA. DINSDAG 14 Juli 1953 KRO: 20.15- 21.45 „Uit de Oude Doos". BRUSSEL 324 en 484 m.: 11.45 Gram. 12.20 Weerber. 12.34 Operamuz. 13.00 Nws. 13.10 V. d. tuinbouwers. 13.15 Gram. 14.00 Ork. conc. 14.45 Gram. 15.15 Operamuz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 V. d. kleu ters. 17.30 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 Jeugd en muz. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20.00 Ork. conc. 20.30 Gram. 21.00 Idem. 21.30 Lichte muz. 22.00 Nws. 22.15 Dansmuz. 22.55-23.00 Nws. VLISSINGEN. Geboren: Marianna, d.v. S. S. Zerkowski en A. M. Heijman; Hele na, d.v. J. Lolkema en P. de Bree; Pie- ternella B., d.v. D. J. van der Linden en M. J. Kramp; Hendrik C., z.v. J. A. Wijk- stra en J. Stroo; Maria A., d.v. K. Lom- mers en A. Labruijère; Kristin J., d.v. A. F. Wickel en T. J. Steffens; Elisabeth C„ d.v. W. de Roos en P. Huiszoon te West- kapelle. Ondertrouwd: A. Nieuwenhuijze, 22 j. en W. P. Luijk, 24 j.; J. Keulemans 23 j. en J. Gilde, 23 j. Gehuwd: J. Minnard, 32 j. en G. Schroevers, 29 j. AXEL. Geboren: Angelina J., d.v. G. Verbeek L. A. de Brouwer; Cornelia S., d.v. J. J. Wieles en C. den Hamer; Mari- nus, z.v. J. Maas en M. de Bruijne; Lucia A., d.v. J. P. van Meir en A. E. Gooijers; Anthonie H., z.v. C. Smies en M. de Put ter; Johannes W. A., z.v. J. P. Wieles en J. C. Willemsen; Janna, d.v. J. I. van der Hagen en A. C. van den Berge; fan M. M., z.v. H. J. M. Goossens en A. J T. van Lieshout; Janna G., d.v. M. J. Mie. ras en F. Hovenkamp; M. Reina, d.v. C. C. Dieleman en P. K. Jansen; Elfrieda L. A., d.v. F. J. Zegers en I. Verstraeten; Cor nells J., z.v. S. Hamelink en J. J. Sol; Frangois, z.v. A. Hamelink en N. A. Vlaander; Cornelia H., d.v. P. F. Riek- wel en E. Wolfert; Patricia M„ d.v. P. L. A. Lippens en C. W. H. Boitelle; Mar leentje, d.v. R. H. de Ridder en S. E. T. Lensen. Ondertrouwd: G. T. J. Wouters, 28 j. te Koewacht en R. M. C. van Laere, 21 j Gehuwd:C. Koster, 36 j. en E. A. van de Wege, 29 j.; P. Ie Feber, 22 j. ennD. N. Mangold, 20 j.; J. Bakker, 23 j. en W. G. de Smit, 19 j. te Wissenkerke; F. Baars, 26 j. te Ede en L. P. Bolleman, 21 j.; P. Witte, 63 j.en L. de Pooter, 58 j. Overleden: M. C. de Coninck, 77 j., wedn. v. C. Goossen; J. W. van Driel, 50 j., echtg. v. P. Verpoorte; M. de Regt, 47 j., echtg. v. J. K. Esselbrugge. AARDENBURG. Geboren: Paul, z.v. H. Vasseur en E. Lampo; Karen, d.v. E. Cue- lenaere en K. Plougheld; Anna, d.v. C. Nobus en E. de Windt; Cathalijn, d.v. A. Bonte en L. Bonte; Johannes, z.v. W. Haaksma de Koster en A. den Dekker. Gehuwd: W. Carrière, 28 j. te Oostka- pelle en A. Cysouw, 22 j.; B. Bauwens, 24 j. te Middelburg (B.) en A. Stekelinck, 24 j.; F. Vanhulle, 22 j. te Zuidzande en FEUILLETON. door J. BRANDENBURG. De sterren spreken in de laatste weken een zeer levendige taal, mijn broeder. Het zal u bekend zijn, dat wij Magiërs in de loop der sterren de gang der wereldgebeurtenissen aflezen. Wij geloven, dat er nauw ver band bestaat tussen de loop der sterren en de geboorten en het sterven van ons aardbewoners. Nu zijn de verschijnselen aan de sterrenhemel in dè laatste weken in zeer bizondere mate levendig geweest. Wij, Magiërs spreken van een hemelse glans-periode, als in onze heugenis onbekend is, En het is vooral de planeet Mars, welke telkens weer een bizondere positie in haar conjuctie tot andere planeten inneemt. Het heeft het hart van uw dienaar onrustig gemaakt en hem de slaap van de ogen geweerd. En het is daarom, dat ik mijn broeder opwachtte op het bordes van mijn woning, want ik weet, dat gij op deze gestelde tijd in de middag uw gang langs mijn huis maakt, wanneer gij uit de Synagoge komt. De Magiër zwijgt en zijn zwarte ogen staren naar zijn gast. De Rabbijn knikt en mompelt geïnteresseerd; Indien uw dienstknecht mijnheer slechts helpen kan. Wat ik in de sterren zie, wekt mijn belangstelling voor uw heilige Geschriften, mijn broeder. Ik meen eens gehoord te hebben, dat ook uw heilige Boeken over de sterren, of althans over één ster spreken. Mijn vraag is nu: zijn mijn oren betrouwbaar geweest en bedriegt mijn geheugen mij niet? Kunt u mij helpen, mijn broeder? De Rabbijn peinst. Zijn hand aait zijn grijze baard, zoals hij dat ge woon is te doen bij moeilijke vraagstukken. Dan plotseling heeft hij het. Inderdaad mijn heer, er is in onze Boeken ergens sprake van een ster, die aan het hemelrond verschijnen zal. Op een bepaalde plaats, is te lezen, dat een heidens vorst poogt zijn profeet het volk Israël te doen vloeken, maar Jahwe verhindert het hem en in plaats daarvan laat Jahwe hem tot driemaal toe mijn Voorvaderen zegenen en dan zegt hij deze opmerkelijke woorden: „Daar zal een ster voortgaan uit Jacob en daar zal een scepter uit Israël opkomen De Magiër is ontroerd. Hij staat op van zijn rustplaats en grijpt de hand van zijn bezoeker. Mijn broeder, we zijn op de goede weg. Dat is het, wat ik weten wilde. Mijn dankbaarheid is groot, héél groot. Wat ik u bidden moge, schrijf mij deze plaats eens precies op, letterlijk, zoals uw heilige Boeken haar hebben vastgelegd. Verbaasd ziet de Rabbijn de Magiër aan. Als ik mijn heer ook een vraag mag stellen? zegt hij. Zeker, zeker, vraag slechts, en moge ik in staat zijn u te antwoor den! zegt de gastheer. Wat beweegt mijn heer, zó grote belangstelling te hebben voor de Schrifturen van ons volk? Mijn heer heeft zijn eigen godsdienst en traditie en godenleer. Bovendien, sta uw dienstknecht toe mijn heer er op te wijzen, dat het Israëlitische volk geen waarde hecht aan wat de sterren te zeggen hebben. Ons volk staat afwijzend tegenover de we tenschap, die bij uw volk in zo hoog aanzien is. A. Moens, 21 j.; R. Aernoudts," 30 j. te Sluis en M. Serrarens, 25 j. Overleden: C. H. van de Vijver, wedn. v. M. L. de Backere, 75 j.; A. de Bruij- cker, wed. v. D. van Belieghem, 95 j. AAGTEKERKE. Geboren: Jacob, z.v. L. Melse en C. C. de Visser. Gehuwd: C. M. M. de Jonge, 26 j. te Vlissingen en L. J. A. Böttcher, 24 j. BAARLAND. Geboren: Isaac A., z.v. I. A. van Royen en T. Andringa. Ondertrouwd: J. J. Wisse, 21 j. te Oude- lande en A. C. Paauwe, 27 j. Gehuwd: P. J. Koole, 23 j. te Ovezande en C. de Jonge, 24 j. DOMBURG. Gehuwd: A. Dourleijn, 21 j. en C. P. Boogaard, 24 j. Overleden:P. Peene, 73 j., wed. v. J. van Keulen. GROEDE. Geboren: Johanna M„ d.v. P. Robijn en P. J. Overdulve; Lucien E. J. C„ z.v. A. K. E. van Hootegem en M. M. E. Govaert te Kruiningen; Marinus J., z.v. C. G. Jansen en C. Bouwens; Jeri- na M., d.v. D. Mookhoek en D. A. Roof- ack te Breskens. Overleden: L. Twijffels, 68 j., echtg. v. J. B. van Damme; C. Tellier, 66 j., echtg. v. J. A. van Lare; M. S. van Hee, 79 j., wed. v. P. de Celleke; E. M. Zonnevijlle, 57 j., echtg. v. L. M. J. Frans. HOEK. Geboren: Geertruid J., d.v. P. van Es en S. J. F. Dirkx; Frangois W., z.v. F. Dekker en J. Westerbeke. Ondertrouwd: R. F. Heinsdijk, 35 j. te Vlissingen en N. L. Nieuwelink, 28 j. Gehuwd: J. I. Tollenaar, 19 j. en C. Dieleman, 19 j.; A. H. Visser, 21 j. te Werkendam en C. de Kraker, 20 j. KOUDEKERKE. Bevallen: A. Huvers- de Wit, d.; M. de Kroo-Verhage, d.; E. J. van den Driest-Geldof, z.; J. Hollebrand- se-Deklcer, d. Gehuwd: H. C. van Sabben, 26 j. en A. D. Faas, 20 j.; D. Kasse, 25 j. en L. Wattel, 25 j. Overleden: P. Vermeulen, 7 j., z.v. J. Vermeulen en C. J. van MeUe; M. Wisse, 46 j., echtg. v. L. Vreeke; A. Louwerse, 90 j., wedr. v. G. Minderhoud; M. de Looff, 79 j.; P. C. van der Heijden, 85 j., wedr. v. J. Verhage; J. J. de Jonge, 88 j„ wed. v. J. van Sinus; H. F. Titeheru, 1 mnd., z.v. P. Titiheru en A. C. Thenu; J. Franse, 69 j., wedr. v. J. Koppejan. KRABBENDIJKE. Geb.: Jannetje L„ d.v. G. Tramper en M. Sent; Elizabeth J.t d.v. J. van der Werf en T. Versprille te Oosterland; Anna P. M., d.v. J. Schrier en M. Schrier te Waarde; Geraldine D. E., d.v. J. H. van Ham en H. J. Kole; Ma theus H. J., z.v. J. L. M. van Ulft en M. T. W. Bastiaanse. Ondetrouwd: W. van Elsacker, 23 j. en P. Visscher, 21 j. te Kruiningen; J. J Weststrate, 27 j. en A. Tramper, 23 j. Gehuwd: J. P. Allewijn, 24 j. en J. Jansens, 23 j. te Goes; F. Neels, 20 j. en E. Houtekamer. 19 j. Overleden: G. van Elsacker, 70 j., ong. te Goes; J. Baarslag, 67 j„ ong. NISSE. Bevallen: A. Berman-Burger, d. Gehuwd: D. Hoondert, 39 j. en C. J. de Winter, 31 j. OOSl'KAPELLE. Geboren: Marinus, z.v. E. Louws en M. Geldof; Elizabeth, d.v. S. Brouwer en E. C. Francke; Jan A., Het is mij bekend, mijn broeder, het is mij alles bekend. Maar mijn z-v- V' FJ,an£k?,^n J' de PaSter J - CJpniiwH- F TCilr 37 on T. Pottoni, broeder verlieze niet uit het oog, dat één zijner grote profeten, eenmaal aan het hof van onze grote koning Nebukadnezar vertoefde en daar de allergrootste plaats onder de Magiërs heeft bezet. Gij zult weten, dat koning Nebukadnezar Beltsazar aanstelde tot Overste der sterrenkijkers? Het is de Rabbijn heel goed bekend. De geschiedenis van Daniël in teresseert hem meer dan van enige der andere profeten uit de aard der zaak. Hij weet ook niet goed weg met het argument van zijn gastheer. Maar zijn eigenlijke vraag is nog niet beantwoord en hij wil toch graag weten, waarom deze Magiër zulk een grote belangstelling heeft voor zijn volk en dit in verband met wat hij in de sterren meent te lezen. Hij herhaalt daarom zijn vraag. De Magiër is bereid het antwoord te geven. Mijn broeder diene te weten dat wij Magiërs al sedert lange tijd in de grote verwachting leven van de komst van een Wereldvorst. In onze boeken kunt u lezen, dat al van oude tijden deze gedachte bij ons leeft. Laat ik u een bekend citaat mogen opzeggen uit één onzer papyrus rollen, waar gij lezen kunt: „Wanneer er grote bewegelijkheid in de sterren wezen zal, dan zal de grote Koning van het Westen opstaan; dan zullen recht en gerechtigheid, vrede en vreugde in alle landen heersen en alle volken gelukkig makenDe laatste dagen ben ik met mijn mede ambtsbroeders, die de sterren bestuderen in druk gesprek over de mogelijk of thans de tijd dezer Vorstelijke geboorte aangebroken kan zijn. Het zou de vervulling van een zeer oude Verwachting wezen, een Verwachting, naar ik meen te weten, welke ook in uw eigen volk heel sterk leven moet en waarover ook door Beltsazar gesproken moet zijn in de visioenen, welke hij heeft ontvangen en in zijn Geschriften heeft vastgelegd voor hen, die na hem komen zouden. (Wordt vervolgd)] Gehuwd: F. Kik, 37 en L. Pattenier, 31 j.; D. Antheunisse, 26 j. en J. E. Mesu, 23 j. OUDELANDE. Geboren: Mc.rinus J., z.v. M. Oele en N. M. op 't Hof. RETRANCHEMENT. Ondertrouwd: W. 0. R. Quekelberghe, 20 j. en T. Schieman, 19 j. Gehuwd: J. P. Versprille, 24 j. en M. L. Vijnckier, 19 j. RILLANDBATH. Geboren: Jannetje C., d.v. C. Zuijdwegt en W. A. Hagenaars; Aöriana M. D., d.v. J. Sinke en A. D. W. Rijkse; Franciscus J. J, z.v. F. Ots en C. Slabbekoorn; Egbertus H., z.v. H. E. Ste vens en P. S. de Rijk. Gehuwd: J. van Zweden, 27 j. en M. Hoogesteger, 21 j. Overleden: A. A. Brandt, 69 j., echtg. v. C. J. Maghielse; M. W. Heijboer, 88 j., wed. v. P. Engelaar. RITTEEM. Overleden: C. D. Hol, wed. v. E. P. Vos, 53 j., te Oost- en West Sou burg. ZAAMSLAG. Geboren: Helena J., d.v. 1. Nouse en M. J. Hoogstrate; Pieterneila, d.v. P. J. van Drongelen en P. de Bruij ne; Willem, z.v. W. Zegers en A. J. Bokx; Jan C., z.v. C. Dieleman en C. Koster. Gehuwd: G. van de Vrede, 28 j. en N. A. Dieleman, 19 j.; A. A. van Leeuwen, 24 j. te Terneuzen en M. J. Hamelink, 25 j.; E. Dekker, 35 j. en A. W. de Feijter, 30 j.; P. de Putter, 31 j. te Axel en E. J. van Hoeve, 25 j. ZOUTELANDE: Gehuwd: C. den Toon der, 31 j. en W. Verhage, 25 j. Overleden: L. Uabrieslse, 91 j.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3