Prof. Romme slaat prof. Oud op de eindstreep. Faculteit voor politieke en sociale wetenschappen? De besprekingen te Luxemburg. Bedrijfstaksgewijze organisatie der Chr. vakbeweging. Nijmegen herstelt zich van oorlogswonden 2),e Radio tPie,riq,t 11 De etappe-zege was niet voldoende Fel debat in de Tweede Kamer over het Reglement van Orde. Nog tien jaar Amerikaanse hulpverlening Noodzakelijke uitbreiding vraagt veel offers. Het initiatief van Prinses Wilhelmina Steun Wettig Gezag vijf jaar* Congres calvinistische studenten* Zaterdag 11 Juli 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 (Van onze parlementaire redacteur). DJEN HAAG, 10 Juli Zouden we een roman moeten schryven over de de batten, die zich gisteren in de Tweede Kamer hebben afgespeeld, wy zouden ongetwijfeld het boek met de titel sieren: de moord In de warwinkel. Het zou een meeslepend verhaal kunnen worden, waarin natuurl\jk geen menseiyk bloed zou vloeien, maar waarin verhaald zou worden van het droeve lot, dat twee socialistische kopstukken, de heren v. d. Goes van N&ters en Posthumus, hebben moeten ondergaan. Drie jaar lang heeft de voormalige P. v. d. A. frac tievoorzitter pogingen aangewend om het Reglement van Orde der Kamer te wyzigen. Maar zyn tegenspelers wilden hem niet volgen en noopten hem om een amendement dat een elegante poging tot moord betekende over te nemen, waardoor er van het voorstel elgeniyk niet veel Is overgebleven. De heren Romme, Schouten en Tilanus 20U wel aangenomen worden en zijn poli- 1 I tieke aartsvijanden, de socialisten, zouden zich de nederlaag nog lang heugen. En bo vendien zou hij de machtige K.V.P.-fractie in zijn zog doen meevaren. Het zag er in derdaad naar uit. Maar de heer Romme, die als groot kampioen, zijn kansen uitmun tend berekent en die de heer v. d. Goes reeds van zich had afgeschud sloeg ook de heer Oud, vlak bij de eindstreep. Hij zag niet in waarom er een warwinkel zou ont staan. Want in wezen wordt er nu in het reglement geregeld wat reeds bestaat. Voor ieder departement is een vaste commissie, die belast is met de begrotingsbehandeling. Daarnaast is er de mogelijkheid, dat be paalde wetsontwerpen in een commissie worden behandeld, maar als regel zullen daarvoor de vijf afdelingen gebruikt wor den. Geen warwinkel dus, maar in de prac- tijk kunnen er nog wel moeilijkheden ko men. Zonder Romme was Oud een versla gen man. kwamen met een amendement, dat de plan nen van de socialist in de grond zouden boren. Deze heren vreesden dat het socialis tisch voorstel een te ver gaande specialisatie in de hand zou werken, waardoor het dus goed mogelijk zou worden, dat de Kamer leden zich niet meer met de verschillende vraagstukken bezig houden, maar alleen met die problemen, die in de commissie spe len, waarin zij zitting hebben. De heer Posthumus is beslist te fel van leer getrokken. Als vrij jong Kamer lid hekelde hij de gang van zaken in onze volksvertegenwoordiging, kraakte hij de wijze waarop het afdelingsonderzoek plaatsvindt en stelde zelfs, dat men bezig was de publieke belangstelling voor de politiek te doden. Uiteraard is dat zijn goed recht, maar het is begrijpelijk, dat vele Kamerleden boos werden toen hij ongelukkige voorbeelden aangreep om aan te tonen, dat alles altijd fout gaat. Voorzitter Kortenhorst vond dit kennelijk niet prettig. De heren Oud en Roosjen snel den naar de voorzitter en de heer Romme op zijn achterste bankje zinde ogenblikke lijk op wraak. Natuurlijk kon de heer Post humus het amendement Romme niet onbe sproken laten en hij stelde hem de vraag of dit voorstel een „elegante poging tot moord was" of „een elegante poging om het werk in vaste commissies mogelijk te maken". En verder knoopte hij daaraan vast, dat de Kamer niet moet lijden aan „bedrijfsblind heid", maar open ogen moet hebben voor een betere werkwijze. Het was een rede voering dus, die velen het bloed onder de nagels haalde. Niet alleen de heer Oud (V.V.D.) toon de aan, dat de Kamer nog vrij efficiënt werkt en dat wij heus niet om de vier jaar het slechtste Parlement van de hele wereld kiezen. En hij liet duidelijk blijken, dat de heer Posthumus de zaken niet moet over drijven. De heer Tilanus verzuchtte, dat deze so cialistische rede hem er bijna toe bracht om tegen de voorstellen te stemmen, terwij'l de heer Roosjen blijk gaf de caricatuurschilde ring evenmin te kunnen waarderen. Het geheel werd al enigszins pijnlijk. Maar Prof. Romme deed de dèur dicht. De heer Posthumus spreekt over bedrijfsblind heid, zo zeide hij, maar hij moet oppassen niet aan Kamerblindheid te lijden, waarbij men zich moet afvragen, of zijn ogen nog gesloten zijn, of dat ze nog niet geheel zijn opengegaan. En daarmee was deze middag de rol van de Delftse ingenieur uitgespeeld. Zelfmoord Door zyn directe vraag aan prof. Romme, wat het amendement nu pre cies betekende, maakte hij het de voor steller van de Reglementswijziging zelfs bijzonder moeilijk. Want de K.V.P, fractievoorzitter zeide zeer duideiykj dat hier inderdaad sprake was van een elegante moord. Nu had de heer v, Goes wei begrepen, dat h\j het amen dement zou moeten slikken wilde zyn langdurige arbeid niet helemaal voor niets zijn geweest. En reeds in zijn eer ste antwoordrede voordat de heer Posthumus de concrete vraag door prof. Romme beantwoord had gekregen zeide liy het amendement wel te willen overnemen. De onpartijdige voorzitter Kortenhorst vertelde hem echter, dat het amendement nog niet in behande ling was en dat prof. Romme het mis schien nog wel wilde toelichten. Maar hy had zich reeds blootgegeven en ze gevierend merkte prof. Romme op, dat de heer v. d. Goes niet weet wat hy overneemt, Het was dus, zoals later bleek, een amen dement om het voorstel te vermoorden. De heer v. d. Goes van Naters kwam in een moeilijk parket. Zou hij na de nadere ver klaringen toch het amendement overnemen, dan pleegde hij zelfmoord, zou hij het niet doen dan was al zijn werk tevergeefs ge weest. Met moed klemde hij zich vast aan de tekst van de motie en sprak er zijn vreugde over uit, dat het toch mogelijk zal worden om de wetsontwerpen in de vaste commissies te behandelen,, ook al krijgen de afdelingen dan voorrang. De tijd zou hem in het gelijk stellen. Daarvan was hij vast overtuigd en met die (vermeende) weten schap voor ogen koos hij de zelfmoord en nam het amendement over. En voor de tweede maal op deze veelbewogen middag kwam het beeld boven van de ringscheids- rechter, die met ijzige kalmte tot tien telt en daarna de tegenstander tot overwinnaar uitroept. De warwinkel. En toen werd het tijd voor het tweede hoofdstuk. De heer Oud vond zijn over winning nog niet voldoende. De opposi tieleider was met het winnen van de tus- sensprint niet tevreden, hij wenste de etappe-zege. Maar de grote kampioenen in deze strijd beletten hem dat en zorgden ervoor, dat de heer v. d. Goes van Na ters, weliswaar met grote achterstand, de eindstreep toch nog kon halen. Wat was het geval? De heer Oud voelt niets voor vaste commissies. Ook niet voor de begrotingsbehandeling. De meeste an dere Kamerleden zijn het wat dat laatste betreft niet met hem eens. Met ingewik kelde betogen trachtte hij aan te tonen, dat de warwinkel, door het overnemen van het amendement Romme, in het Reglement van Orde nu volledig was, dat de stijl van de Kamer op het spel stond en dat het ont werp vernietigend is voor het aanzien van de Kamer. En daarom vroeg hij schorsing van de beraadslaging, want naar zijn mening was deze warwinkel alleen nog maar op te los sen door gezamenlijk beraad. Op voorstel van de communist Gortzak zouden alle fractievoorzitters bij elkaar kruipen# met voorzitter Kortenhorst en de griffier. En of het al niet pijnlijk genoeg was, zeide de president, dat ze de heer v. d. Goes er ook maar bij moesten halenNu, daartoe had niemand bezwaar. Triomfantelijk snel de de heer Oud door de Kamer. De etappe zege was wel heel dichtbij. Zijn voorstel Motto; Moord in de warwinkel. De Benelux. BRUSSEL, 10 Juli. Over de Benelux- besprekingen, Woensdag- te Luxemburg gehouden, wordt aan Belgische zowel als aan Nederlandse z(jde bier het diepste stilzwijgen bewaard. Men mag echter aannemen, dat de on derhandelingen voor een belangrijk deel gewjjd waren aan het verkleinen van al te grote tegenstellingen in de standpun ten der Nederlandse en Belgische rege ringen teneinde een algemene bespreking op 24 Juli mogelijk te maken. De Belgische pers beperkt zich tot het publiceren van het korte Luxemburgse communique met uitzondering van „Het Laatste Nieuws", dat zegt, de indruk te hebben, dat de besprekingen nog al vlot verliepen. De Nederlanders, aldus dit blad, waren verschenen met een formule die tegenover het Belgische voorstel werd geplaatst. De bespreking was geani meerd, maar men had niettemin goede hoop op een overeenkomst tot het ont- weróen van een algemene maatregel, die de Belgische regering in staat zou stellen de door Nederlandse concurrentie be dreigde bedrijfstakken te beschermen. Men had de indruk, zo zegt „Het Laat ste Nieuws", dat de beginselen waarover de ministers het volgens het officiële communique eens waren geworden, in beperkte mate tegemoetkomen aan het Belgische verlangen tot bescherming van bedrijfstakken die tengevolge van het la gere Nederlandse loonpeil de concurren tie in sommige producten niet kunnen volhouden. De verdere uitwerking der be ginselen, met het oog op de bijeenkomst van.24 Juli, zal door ambtenaren geschie den. „Het Laatste Nieuws" weet ook te ver tellen, dat de ministers ook gesprekken hebben gevoerd over de internationale toestand en over de politiek, in dit ver band door de Beneluxlanden te volgen. Ingezonden Mededeling (adv.) WASHINGTON, 10 Juli Het hoofd van het bureau voor wederzijdse be veiliging, Stassen, heeft in de Se naatscommissie voor toewijzingen medegedeeld, dat naar zijn oordeel voor de tijd van tien jaren de hulp aan het buitenland in de één of andere vorm moet worden voortgezet. Het gevaar van de zijde der Sowjet- Unie zal, naar Stassen dacht, nog een tiental jaren duren. In deze tijd die nen de Ver. Staten tenminste aan enkele van hun bondgenoten Stas sen noemde Turkije en Formosa militaire hulp te verschaffen. Pamfletten boven Roemenië uitgeworpen. LONDEN, 10 Juli. Het Roemeense communistische blad „Scanteia" heeft gis teren gemeld, dat „buitenlandse vliegtui gen" boven verscheidene plaatsen in Roe menië vlugschriften met ondermijnende propaganda hebben uitgeworpen. Deze pamfletten waren uitgeworpen om aan te zetten tot „sabotagedaden" Leidinggevend personeel te Utrecht bijeen. Horizontaal contact voor de positie der ambtenaren. (Van een onzer verslaggevers). UTRECHT, 10 Juli De leden van de vroegere Chr. Werkmeester!,bond waren gisteren te Utrecht In algemene vergadering bijeen, maar thans voor do eerste maal als algemene vergadering van de Beroepsgroep Leidinggevend en Toezichthoudend Personeel van de Ned. Chr. Beambtenbond. In de ver schillende discussies klonk af en toe nog wel wat helmwee door naar de vroe gere zelfstandigheid, maar toch wierp men zich met moed op de organisatori sche vragen, die ook In de nieuwe situatie de aandacht blyven vragen. Uit do bespreking bleek wel, dat men niet stil bljjft staan, nu alle Chr. beambten na enkele fusies in één organisatie verzameld zjjn. Voor grote groepen Is de N.C.B. slechts een tijdelijk verbiyf en het eindpunt van deze organisatorische omwenteling in de vakbeweging ls de bedrijfsbond, waarin handarbeiders, werkmeesters, technici en kantoorbedienden uit dezelfde bedrijfstak verenigd zullen worden. Ook hiermee, evenals met de P.B.O., zal een oud ideaal van de Chr. vakbeweging verwezenlijkt worden. Vele grote handarbeidersbonden heb ben zich al voorbereid op de omscha keling naar de bedrijfsbond en de Chr. organisaties van de metaalbe werkers, de bouwarbeiders en de grafici bv. hebben zich reeds de naam Het voorstel om de beraadslagingen te schorsen werd verworpen met 23—52 stem men. Voor waren de heren Biewenga. Roos jen, Gerbrandy (A.R.), alsmede de C.H., V.V.D., C.P.N., S.G.P. en K.N.P. Het voorstel van der Goes, werd met invoeging van het zelfmoord amendement aangenomen z.h.s. Tegen waren, de V.V.D., C.P.N., S.G.P., K.N.P. en de heer Krol (C.H.). Zo kwam een einde aan dit felle debat. Een debat, dat wel duidelijk de verlie zers aanwees: de socialisten. Maar wie de overwinnaars waren? Met gezamenlijke in spanning werd dit resultaat bereikt. Aan strydlust heeft het niet ontbro ken en we geloven dat de heer Romme de erepalm verdient. Omdat hy tot het laatste moment zijn eigen positie hand haafde, hetgeen hem slechts mogeiyk was door de heer v. d. Goes van Naters, de helpende hand te bieden, die deze socialist weer enigszins vaste grond on der de voeten gaf. De moraal van dit verhaal moet zijn dat dergelyke technische wyzigingen niet voorgesteld moeten worden door een fractie, maar dat dit bereikt moet worden door samen te arbeiden. De heer v. d. Goes van Naters zeide het zo treffend: Ondanks politieke verschillen moet teamwork mogeiyk zijn. En juist aan dat teamwork had hij hoeten den ken toen hy aan zijn drieste poging begon. V. U.-dag te Rotterdam. ROTTERDAM, 10 Juli De jaarvergadering van de Ver.-voor Hoger On derwijs op G.G., die gisteren in de Schouwburg te Rotterdam werd gehouden, stond onder leiding van notaris J. D. F. van Halsema van Hilversum, lid van het directorium. In zyn openingswoord onthulde de voorzitter iets over de plannen om ka theders voor het onderwijs in de Franse en Engelse taal in te stelen. Verder streeft men er naar in de toekomst de studie in de politieke en sociale weten schappen mogelijk te maken. Het ligt in de bedoeling om het 75-jarig be staan van de vereniging in 1955 te vieren. Notaris van Halsema wees er ver der op, dat de noodzakelijke uitbouw van de V.U. veel offers zou vragen. De voorzitter opperde het plan om bü het komende jubileum een millioen gulden bijeen te brengen. De vergadering hechtte reeds in be ginsel goedkeuring aan het voorstel om de commissie van toezicht van drie op vijf leden te brengen. Prof. dr ir H. van Riessen van Delft sprak over: „Wetenschap en practijk Het wonder van de V.U., aldus spr.. is, dat terwijl in het algemeen span ningen tussen de wetenschap en de practijk bestaan waaruit niet zelden conflicten kunnen voortkomen, nu sedert 73 jaar mannen uit de practijk, die de wetenschap veelal niet kenden boven dit conflict uit gegrepen heb ben en door hun offer en gebed de ontwikkeling van een christelijke we tenschap mogelijk maakten. De weten schap kan zich onafhankelijk maken t.o.v. de levensovertuiging en zij kan streven naar de hegemonie over de practijk. Dan bedreigt zjj het leven uit het geloof en verdringt de practi- sche kennis. De V.U. stelde zich te genover deze wetenschapsopvatting en heeft in de huidige cultuurcrisis waar in de mens zich ondanks een steeds machtiger wetenschap vrijwel mach teloos gevoelt een eigen "en heerlijke roeping. Zij moet door nuchter arbeid bijdragen tot de ontwikkeling der we tenschap, maar stelling nemen tegen de ontwijding van het leven vanwege de wetenschap. Zij dient de practische kennis als een gelijkwaardige maar andersoortige te respecteren. In de toekomst zal zij methoden en resul taten der wetenschap zó moeten ver talen, dat de man uit de practijk ze zelfstandig kan gebruiken en toepas sen. Een begin daarvan bestaat hier en daar reeds in de industrie. De middagvergadering. Om die taken te vervollen zal de V.U. met allen die haar steunen een waarlijk christelijke gemeenschap moe ten zijn, met elkander verdragende in de liefde. Met name de discussie over de „bevroren" problemen en ook die over do geweldige veranderingen ln de hui dige samenleving zullen kunnen hydra gen tot de bloei der V.U,-gemeenschap. Medegedeeld werd, dat in de vaca ture van mr H. Bos Kzn. te 's Graven- hage tot directeur gekozen was de heer J. Wilschut te Rotterdam met 260 tegen 54 stemmen op ir C. Doets te Leerdam. Prof. dr J. Waterink heeft hierna een kort woord gesproken, staande aangehoord, ter nagedachtenis van wijlen prof. dr J. D. du Toit (Totius). Hij was de eerste Z. Afrikaner, die aan de V.U. promoveerde. Hij heeft de V.U. gedragen op het hart en elke dag in zijn gebed een plaats gegeven. In zijn arbeid is iets blijvends. Hij was een zachtmoedig man en een vader voor zijn volk maar kon ook vlijm scherp zijn. Als dichter heeft hij ge bouwd aan zijn volk en de Bijbel heeft hij vertaald en al de psalmen opnieuw berijmd. 25 km buiten Potchefstroom heeft Totius geworsteld op zijn kleine boerenplaats. Het Z. Afrikaanse volk weent over dit heengaan als over het verlies van een vader. De vergadering besloot een schrijven van rouwbeklag te zenden aan de universiteit van Pot chefstroom. De voorzitter deelde mede dat tot lid van de commissie van toezicht ge kozen was dr H. H. Sillevis Smltt. Vervolgens sprak de minister van Economische Zaken, prof. dr J. Zijl stra, over „Vragen van de dag". We staan in West-Europa voor bij zondere vraagstukken. Daarom moe ten we nieuwe wegen inslaan en on bekende paden betreden. Het Calvi nistisch volk blinkt niet uit in interna tionale vraagstukken. De stichting van de V.U. was niet alleen een waagstuk, haar voortbestaan is het evenzeer. Spr. wees in dit verband op de poli tieke vraagstukken, We moeten met onze universiteit en onze wetenschap naar buiten, de ruimte in. Er is geen reden tot defaitisme, mits we maar onze schouders er onder zetten. We leven in een verschrikkelijke, maar ook heerlijke tijd, waarin het een voorrecht is te leven. Donderdag is het feest geweest in Nijmegen. De beroemde St. Stevenstoren die er kort na de oorlog als een ruïne uitzag, en ook het oude stadhuis, konden weer in gebruik genomen worden nadat ze een geduchte restauratie hadden ondergaan. De gebouwen en heel Nijmegen trouwens waren in feesttooi! DEN HAAG, 10 Juli. Toen de waters noodramp over de gehele wereld een geest van solidariteit met de getroffenen wakker riep, heeft Prinses Wilhelmina opgeroepen deze geest niet weer te laten uitdoven, maar beginpunt te doen zijn van een regeneratie van de samenleving naar een beter bestel waarin oprechte broederschap wordt ge vonden. Zoals bekend is heeft deze oproep een machtige weerklank gevonden. Als volgende stap heeft de Prinses het initiatief genomen tot een particuliere con ferentie, die binnenkort in ons land zal wor den gehouden. De Prinses nodigde voor deze conferentie zowel een aantal op de voorgrond tredende figuren uit op geestelijk gebied werkzame internationale organisa ties als een aantal leiders van op dit ter rein actieve jongerenbewegingen uit de on derscheiden Europese landen. De kring die dan bijeenkomt is niet als een gesloten gemeenschap bedoeld, integen deel: deze wordt gezien als een begin waar omheen straks vele anderen zich kunnen scharen. Doel van de conferentie zal zijn zich erop te beraden, hoe in de geest van Christus, die alle verdeeldheid overwint, de verlan gens naar eenheid en solidariteit tegemoet getreden moeten worden en wat concreet gedaan kan worden om de regenererende krachten in onze samenleving te stimuleren DEN HAAG, 10 Juli. Dit jaar bestaat het Nationaal Instituut Steun Wettig Ge zag vqf jaar. Dit eerste lustrum zal worden herdacht met provinciale dagen. In Zuid-Holland zal in Den Haag op Zaterdag, 29 Augus tus a.s. een provinciale middag worden gehouden voor de vrijwilligers van de verschillende reserve - diensten, t.w. de Nationale Reserve, de Reserve Grens bewaking, de Reserve Rijkspolitie, de Reserve Gemeentepolitie en het korps Luchtwachtdienst. De bedoeling is, dat oefeningen zullen worden gehouden, voor de Nationale Re serve buiten Den Haag en voor de overi ge reservediensten, in Den Haag. Na afloop van de oefeningen zullen de vrijwilligers zich verzamelen op het Ma lieveld en zich opstellen voor een défilé, dat afgenomen zal worden voor het Stad huis. Aan het défilé zal waarschijnlijk ook worden deelgenomen door luchtdoel artillerie van de Nationale Reserve. bedrijfsbond aangemeten. In de laats te organisatie zijn al een aantal be ambten georganiseerd, maar verder wil men de overgang van beroeps- bond naar bedrijfsbond zeer geleide- lijk laten verlopen om de zo gewenste aanpassing te verkrijgen. De voorzitter van de beroepsgroep werkmeesters, de heer T. Hokken te Zwijndrecht, deelde in zijn openings woord mee, dat het bestuur van de Ned. Chr. Beambtenbond bereid is de overgang van beambten naar de me- taalbedrijfsbond en de bouwbedrijfs- bond te bespoedigen. De positie van de beambten mag echter in de bedrijfsbonden niet in het gedrang komen, aldus de heer Hokken. Nivellering zou hier funeste gevolgen hebben en voor de beambten naar de bedrijfsbonden overgaan, moet eerst de waarborg zijn geschapen dat ook hun specifieke belangen daar op de juiste wijze behartigd zullen worden. Hier voor zal veel begrip van beide kanten worden vereist. Dat de Chr. vakbeweging dit begrip voor de positie der beambten kan op brengen, blqkt uit de bereidwilligheid om te komen tot een „dwarsverbinding" tussen alle bonden, die beambten onder hun leden gaan tellen, waardoor het contact biyft bewaard. In dit orgaan kunnen de beambtenbelangen in het algemeen besproken worden. JUBILARISSEN. De voorzitter werd hierna toege sproken door de vice-voorzitter, de heer Ch. J. W. Maas te Amsterdam, die hem gelukwenste met het feit, dat hij nu 25 jaar deel uitmaakt van het hoofdbestuur der werkmeestersorga nisatie. Twintig jaar hanteerde de heer Hokken de voorzittershamer op voor treffelijke wijze. Namens de beroeps groep onverhandigde spr. de heer Hok ken een boekwerk. In de middagvergadering sprak da voorzitter van de Ned. Chr. Beambten bond, de heer H. J. Vermeulen. Deza spelde allereerst de secretaris-pen ningmeester van de werkmeesters, de fjeer A. C. Bensen, het gouden C.N.V.- insigne op de borst wegens 25-jarig lidmaatschap van de Chr. vakbeweging. Vervolgens verdiepte hij zich in dé kwesties rond de nieuwe organisatie vormen van vakbeweging en bedrijfs leven om tenslotte de vraag te stellefi of de Chr. vakbeweging wel voldoende goed geschoolde leden kan opbrengen om de plaatsen in Ondernemingsraden en bedrijfschappen in te nemen. HANDEL IN GRANEN IN SEPTEMBER VRIJ. 's GRAVENHAGE, 10 Juli Ver wacht kan worden, dat in Septembef de handel in alle granen vrij zal kom men, nadat er gedurende 14 jaar doop de overheid beperkingen waren inge steld. Hoewel er in verband met da internationale tarwe-overeenkomst nog enige administratieve vraag» stukken op te lossen zijn, zullen ko: na September handelaren weer vr: in. de gelegenheid zijn broodgranei van elke gewenste leverancier te be; trekken. LUNTEREN, 10 Juli. Deze zomer wordt van 24—29 Augustus in het confe rentieoord van de Ned. Zendingsraad te Lunteren een congres gehouden van de Cal vinistische Studentenbeweging. Maandag 24 Augustus wordt het congres des avonds geopend door de heer R. Klein, die als voor zitter zal fungeren. Over het thema „Gereformeerde oecume- niteit" refereren Dinsdag 25 Augustus prof. dr A. D. R. Polman (Kampen), ds D. K. 'vVlelenga (Kampen) en ds G. Boer (Gou da). Het thema voor Woensdag 20 Augus tus luidt: „Taak en plaats der universiteit"; referenten: prof. dr J. P. A. Dbnner (Am sterdam), prof. dr J. P. A. Mekkes (Lelden), H. G. Boswijk, oud-rector van 't V.U.-corps en H. van Harten, oud-pracses van de unie der S.S.R. Donderdag wordt een algemene ledenver gadering gehouden. Het thema van de laat ste congresdag, 28 Augustus, is „Sociale politiek", referenten: dr A. Zeegers (Am sterdam) en prof. dr W. Rip (Wagenin- gen). ZONDAG 12 JULI 1953. HILVERSUM I. (402 m.) NCRV: 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. IKOR: 8.30 Vroegdienst 9.15 Kerkzang en kerkmuz. KRO: 9.30 Nws. 9.45 Engelse koorwerken. 10.15 Gram. 10.25 Pontificale Hoogmis. 12.00 Gram. 12.15 Apologie. 12.35 Koor- conc. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en kath. nws. 13.10 Lunchconc. 13.40 Boek- bespr. 13.55 Philh. koor en -ork. en sol. (Om 14.50 „Verbeelding en teken in de kleding", caus.) 15.30 Holland Festival. 1953: Pianokwintet. 16.10 „Katholiek Thuisfront overal!" 16.15 Sport. 16.30 Koor conc. NCRV: 17.00 Chr. Geref. Kerkdienst. 18.30 Gewijde muz. 18.43 Orgelconc. 19.30 „Gelooft U dat?" KRO: 19.45 Nws. 20.00 Gram. 20.30 Act. 20.40 Promenade ork., klein koor en sol. 21.20 „Mijn oom Jules Verne", hoorsp. 22.05 Musette-ork. en so liste. 22.30 Reportage. 22.45 Avondgebed en lit. Kal. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM H. (298 m.) VARA: 8.00 Nws, weerber. en postduivenber. 8.20 Gram. 8.30 Voor het platteland. 8.40 Volksliederen. 8.55 Sport en postduiven ber. 9.00 „Langs ongebaande wegen", caus. 9.10 Ad Libitum. 9.45 „Geestelijk leven", caus. VPRO: 10.00 Voor de jeugd. IKOR: 10.30 Remonstr. kerkdienst. AVRO: 12.00 Postduivenber. en Metropole ork. 12.35 „Even afrekenen. Heren!" 12.45 Gev. muz. 13.00 Nws. 13.05 Samenspraak. 13.15 Med. of gram. 13.20 Dansmuz. 14.00 Boek- bespr. 14.20 Reportage uit Scheveningen. 15.20 Toneelbeschouwing. 15.35 Kamerork. en solist. 16.25 Sportrevue. VPRO: 17.00 „Tussen kerk en wereld", caus. 17.20 „Van het kerkelijk erf", caus. VARX: 17.30 V. d. jeugd. 17.50 Sportjourn. 18.15 Discussie. 19.15 Weense muz. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Gev. muz. 20.45 Cabaret. (Intermez zo: „Hé, zijn die getrouwd?") 21.15 Re constructie van een „radio-overbrenging" rondom het jaar 1924. 22.15 Gram. 22.25 Ronde van Frankrijk. 2235 Gev. muz. 23.00 Nws. 23.15 Rep. of gram. 23.25—24.00 Gram. MAANDAG IS JULI 1953. HILVERSUM L (402 m.) NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws en weerber. 8.10 Sportuitsl. 8.23 Gewijde muz. 8.45 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.15 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 Her haling Vossenjacht. 12.25 Voor boer eii tuinder. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Orgelconc. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nwa 13.15 Amus. muz. 13.45 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.30 Gram. 14.45 Voor dé vrouw. 15.15 Gram. 15.35 Sopr. en piano. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Gram. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Gram. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: J. J. v. d. Laan: „Chili". 18.00 Mannenkoor. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Gram. 18.40 Fluit, vi ool, altviool en cello. 19.00 Nws en weei> ber. 19.10 Gram. 19.30 „Volk en Staat". 19.45 Lichte muz. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gram. 20.50 „Leren van het buitenland'"! rondetafelgespr. 21.05 Omr. ork. 21.50 „Good old England", klankb. 22.15 Strijk» kwart. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 NwS en S.O.S.-ber. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM H. (298 m.) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Grant. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Om roepkoor en orgel. 9.30 Voor de huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 11.00 Voordri 11.15 Omr. ork. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 In 't spionne tje. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Med. of gram. 13.20 Promenade ork. 14.00 „Wat gaat er om in de wereld?", caus. 14.20 Gram. 14.30 Voordr. 14.45 Pianorecital. 15.15 Voor de vrouw. 16.00 Ronde van Frankrijk. 16.10 Gram. 17.30 Voor de pad vinders. 17.45 Gram. 17.50 Mil. comm. 18.00 Nws. 18.15 Orgel en zang. 18.35 Ron de van Frankrijk. 18.45 Lichte muz. 19.20 Rep. of gram. 19.26 Lichte muz. 19.45 Regeringsuitz.: „Gesprek over de be drijfsvoering in de landbouw na ruilver kaveling", door Ir P. S. Huizinga, Rijks- landbouwconsulent en ïr G. J. Terbrugge, Rijkscultuurconsulent. 20.00 Nws. 20.05 Holland Festival: „Otello", opera. (In dó pauze: 21.2021.40 Voordr.) 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Ope rette- en operamuz. 12.30 Weerber. 12.34 Voor de landbouw. 12.42 Gram. 13.00 Nws. 13.45 Pianorecital. 13.30 Gram. 13.45 Pia norecital 14.00 Gram. 15.00 Voor de zie ken. 17.00 Nws. 17.10 lichte muz. 18.00 Franse les. 18.15 Gram. 18.25 Fin. kron. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.40 Lich te muz. 20.00 Kamermuz. 21.00 Volkslie deren. 21.30 Gev. progr. 22.00 Nws. 22.15 Orgelspel. 22.55—23.00 Nws.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 4