Goudstad voor 100.000 mensen schiet snel uit de grond. Nijmegen vierde het feest van de opbouw Stedebouwkundigen halen in Welkom hun hart op. t „Het Zwaantje" bij Terneuzen heette vroeger „Het Triniteit". Ontdekkingstocht door Afrtka (VIII) Kaal en eentonig. Afrikaans Stadhuis en Stevenstoren in gebruik genomen Beloften aan de Hongaren* Een naam vertelt het levenswerk van een vrome weduwe, Zeeuwse Wandelingen f Vrijdag 10 Juli 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 9 Eerst in de Keizer Karelstad (Van onze correspondent Alfred van Sprang.) WELKOM (Oranje Vrijstaat), Juni 1953. HET KLEINE TOESTEL van de Commercial Air Services is on- eveer een uur vliegen van de Germiston Airport onder de rook van ohannesburg, als het waarschuwingssein om de stoelriemen vast te maken voor een landing boven de cockpitdeur aanflitst. „Zo we zijn er weerzegt de ingenieur van de Anglo American Corporation naast me. „Is dit Welkom....?" vraag ik verbaasd. „Tjadit is 't", bevestigt hij. We vliegen nog steeds over een kaal en dor stuk van de Oranje Vrijstaat. Er valt niets van een stad te bekennen. Ineens zie ik echter een verzameling grijze blokken. Het is een kafferlokasie. Dan komen er witte en gele en groene. Dat zijn woonwijken voor blanken. Een groot gebouw van baksteen staat iets apart. Temidden van aluminium- kleurige loodsen steekt een zwart-ijzeren mijntoren omhoog. Wat verderop is een sportveld met tribunes erom. En meer blokkendoos achtige huizen. Dit is de nieuwe goudstad Welkom in het hart van de Oranje Vrijstaat.- kleine winkelwijk teneinde aan de dage lijkse, huishoudelijke behoeften van de in woners te kunnen voldoen. Er ïs een spe ciale industriewijk geprojecteerd. En de moderne kafferlokasie ligt vrij van de'rest van de stad. In het stadsplein is-ruimte uit gespaard voor een groot park en voor vol op speel- en sportvelden. De woonwijken zijn zodanig uitgelegd, dat het doorgaande snelverkeer hen links Iaat liggen. Kaarsrech te asfaltwegen met ruimte voor verbreding verbinden de verschillende delen van de stad. Straten en trottoirs zijn royaal. Er is overal parkeergelegenheid. Maar tegelijker tijd wil men Welkom toch ook het ka rakter van een prettige vïllastad geven. Daarom is het verboden gebouwen met meer dan zes verdiepingen op te richten. Dure grond. Er wordt hard gewerkt. Dat is goed te zien in het centrum. Eén zyde van het enorme hoefijzer is nu klaar. Daar zijn de winkeliers ge vestigd, die een wissel op de toekomst getrokken hebben. hebben een stuk grond gekocht toen de prijzen nog laag waren. Nu is de waarde ervan al vermeervoudigd. Maar ondanks dat besluiten steeds meer concerns om een filiaal in Welkom te openen. Het goud en ook de uranium in deze nieu we streek doen grote welvaart ver wachten. Reeds nu worden er flinke zaken gedaan. In het centrum is men dan ook druk aan het bouwen. Er moeten nog heel wat win kels bij komen. En banken natuurlijk en kantoorgebouwen. Verder een stadhuis, een gerechtshof, een postkantoor en een tele fooncentrale, een grote tentoonstellingshal met vergaderzalen, een ambachtsschool en een brandweerkazerne. Het zal nog wel en kele jaren duren voor al die plannen uit gevoerd zijn. En tegen die tijd heeft men misschien weer nieuwe. Maar als het cen trum voltooid is, zullen de inwoners van Welkom niet zoals in oudere steden van de ene kant naar de andere hoeven te trekken om hun zaken te* regelen. Ze zullen alles, van de kleermaker en de spaarbank tot de politie en het belastingkantoor, op enkele minuten van elkaar aantreffen. Huil-loge. Zo groeit Welkom. Het eerste hotel met twintig moderne kamers is een dezer dagen geopend, zodat bezoekers van elders niet meer van de gast vrijheid van relaties en kennissen afhanke lijk zijn om in Welkom te overnachten. En er is nu ook een bioscoop met zevenhonderd plaatsen en als nieuwigheid een huil-loge. We landen vlot. Het vliegveld is eigenlijk niets anders dan een groot stuk grasland. Er is geen betonnen startbaan, geen verkeerstoren en geen stationsgebouw. Het enige gebouw is een houten keetje waarin de vertegenwoor diger van Commercial Air Services twee maal per dag de biljetten controleert en de bagage weegt. ,,Hoe kom ik in de stadvraag ik aan hem. Hij kijkt me aan. ,,U bent in de stad...,.."* „Maar waar is 't centrumTT „Deze straat uit en dan links af....,."* Ik slenter in de aangegeven richting. Het is een brede, kale straat met aan weerskan ten eenvoudigeeendere woningen van be ton, omgeven door een stuk tuin. Ten einde nog een klein beetje afwisseling te bereiken heeft men de buitenmuren in ver schillende kleuren geschilderd. Langs de straat staan kleine, schriele boompjes. Het geheel ziet er erg dor en eentonig uit Maar zeven jaar geleden was er hier he lemaal niets. Toen strekten zich eindeloze maïsvelden uit, onderbroken door een en kele boerderij. En weinig mensen van el ders namen de moeite om dit deel van de Oranje Vrijstaat te bezoeken. Tot er ge ruchten begonnén te circuleren, dat er wel eens goud in de bodem kon zitten. Inge nieurs van de machtige goudmijnen in de Wiiwatersrand verschenen met modern ma teriaal om proefboringen te doen. Er bleek inderdaad een belangrijke goudader te lopen. En toen was het natuurlijk gedaan met de rust Uranium. Dat was in de oorlog. Het heeft echter tot 1946 geduurd, voor men besloot, deze goudvelden te gaan ex ploiteren. Er was reeds f 30.000.000 aan exploratie uitgegeven. Nu moest men nog eens f 100.000.000 uittrekken om één enkele mijn te bouwen, in staat 75.000 ton erts per maand te verwerken. Maar toen dat be sluit eenmaal genomen was is men met man en macht aan het werk gegaan. Er moesten schachten gemaakt worden. Er moesten in stallaties komen om het erts te breken, te zuiveren en er het goud aan te onttrekken. Daar er in het residu uranium zit, is men ook meteen begonnen met het bouwen van installaties voor de winning van deze uiterst belangrijke stof. Men moest krachtstations oprichten en wegen aanleggen. En er moes ten natuurlijk woningen komen voor de duizenden mensen, die bij de goudwinning betrokken waren. Er waren op dertien ver schillende plaatsen in het gebied mijnen ge projecteerd. Toen heeft men een centraal punt uitgekozep om er een goudstad te stichten. Op dat punt ontstaat nu Welkom liet Johannesburg van de Oranje Vrij staat. Er wonen op het ogenblik 14.000 blanken en 30.000 niet-blanken. Men streeft echter naar een bevolking van 50.000 blanken en 50.000 niet-blankeur. Daarmee zal Welkom de grootste stad in de Oranje Vrijstaat zijn. Geen wolkenkrabbers. Welkom is helemaal klaar. Dat wil zeggen: op papier. De stede bouwkundigen hebben alles tot in de kleinste details uitgewerkt Het was een opdracht om van te watertanden: een volkomen nieuwe stad bouwen op een maagdelijk stuk grond. Men heeft dan ook alle moderne theorieën op het gebied van stedebouw in de practijk kunnen brengen. Het hart van Welkom is een hoefijzer vormig centrum waarin alle openbare ge bouwen, alle kantoren en alle winkels ge concentreerd worden. In een ster daar om- ïeea liggen de woonwijken, elk met een Zo ziet Welkom er van de lucht uit: een spaarzaam bebouwde, kale en schaduwloze nederzetting. Maar men verwacht, dat Welkom binnen tien jaar de grootste stad in de Oranje Vrijstaat zal zijn. een met glas geluiddicht afgesloten loge voor moeders met schreeuwende kinderen. Men heeft een groot abbattoir waarin elke drie minuten een beest op de meest-moderne wijze geslacht kan worden Er is een stadséfötobusdienst, een golf baan, een raceterrein en niet minder dan zeven kerken: Methodisten, Anglicanen, Presbyterianen, Rooms-Katholieken, Ne derduits Hervormden en Apostolischen. En een eigen blad Welkom News waarin al het plaatselijke nieuws vermeld wordt. Evenals vele andere bladen heeft ook Wel kom News een rubriek met karakteristieke berichten van vroeger. Daar Welkom ech ter niet veel verleden heeft heet deze ru briek bescheiden Twee Jaar Geleden en bevat hij mededelingen als „Welkom heeft sinds enkele weken twee politie-agenten om de orde te handhaven of „Er is be sloten de straten in de nieuwe woonwijk de namen te geven van figuren uit Shakes peare's werken..," Een lift. Alles is nieuw. De mijnen met hun kolossale installaties om goud en uranium aan het erts te onttrek ken en de uitgestrekte woonwijken met de nu nog verschrikkelijk kak tuinen erom. De internaten voor met-blanke mijnwerkers (waar in een van de keukens een oorkonde hangt ter herinnering aan het bezoek van minister-president Malan) waar het schaar se personeel in een bijna hixueuse omge ving vertroeteld wordt om hen aan de mij- De Afrikaanse taal heeft vele origi nele en beeldrijke woorden. Zo noemt men een sandwich een toebroodje en een cocktail een skemerkelkie, een bull dozer een stootskraper en een pin-up girt een prikkelpop. Een lemoen ïs een sinaasappel, een suorlemoen een ci troen en een naartjie een mandarijn. Men spreekt van een snijdokter in- plaats van een chirurg en een stoeier is een worstelaar. Maarin vele gevallen heeft men toch ook niets be ters weten te doen dan Engelse woor den letterlijk te vertalen. Enkele voor beelden: ananas noemt men pijnappel (pineapple), een auto een kar (car), een motor een enjin engineen ben zine petrol (petrol). Een verdieping is een vloer (floor), een kachel een stoof (stove), voetbal is sokker (soccer) en stomen dcoog-schoonmaken (dry cleaning). En zolang de ene Afrikaner tegen de andere zegt Say, ou pal ek het tot ten to one op jou gewag, is het alsof de pot de ketel verwijt wanneer men beweert, dat het Ne derlands zoveel vreemde woorden be vat. J) nen te binden en het schitterende Ernest Oppenheimer Hospitaal voor Niet-Blanken (het enige gebouw met een lift in heel Welkom), waaraan de Anglo American Corporation als grootste mijnmaatschappij f 7.500.000 besteed heeft en waarin dan ook de nieuwste vindingen op medisch gebied verwerkt zijn (en Nederlandse missiezus ters de verpleging doen). Nieuw is ook de fraaie Mijnwerkers Club in het hart van Welkom met voetbal-, rugby-, hockey- en cricketvelden, tennisbanen, een zwembad, biljartzalen, een bibliotheek en een grote schouwburgzaal, waarin regelmatig toneel voorstellingen, concerten en bals gegeven worden. In een stad van zeven jaar is eigenlijk alles nieuw. Maar niets illustreert sterker hoe nieuw Welkom wel is als het kerkhof. Het ligt even buiten de stad op een kaal stuk grond waar de zon meedogenloos op brandt. Het is niet groter dan enkele tien tallen meters in het vierkant. En de graven van hen, die er ter ruste gelegd zijn kunnen op de vingers van twee handen geteld wor den (Nadruk verboden). Grootser dan ooit herrezen NIJMEGEN, 9 Juli. - Zowel de nationale als de Nijmeegse vlag wapperden vanmorgen van de ge restaureerde Sint Stevenstoren te Nijmegen en reeds vroeg in de och tend luidden de kerkklokken in deze oude stad. Het was feest in Nijmegen omdat de gerestaureerde Sint Stevenstoren en het gerestau reerde stadhuis in gebruik werden genomen. Het gemeentebestuur ontving om tien uur in de herstelde kapel van de Stevenskerk aan de markt zijn bin nen- en buitenlandse gasten, onder wie de ministers Beels en Cals, de commissaris der Koningin jhr dr C. G. C. Quarles van Ufford, leden van ge deputeerde staten, de secretaresse van H.K.H. Prinses Wilhelmma, mej. J. Geldens en vele anderen. Nadat de organist van de Neder lands Hervormde gemeente op het middeleeuws orgel van de Lutherse gemeente het „wilt heden nu treden" had gespeeld en de voorzitter van de kerkeraad der N.H. gemeente, ds H. F. Winterterp een welkomstwoord ge sproken had, heeft de burgemeester van Nijmegen, mr Ch. IJustinx de ho ge gasten begroet en zijn dankbaar heid uitgesproken voor hun belang stelling voor de herbloei van het his torische Nijmegen. De Sint Stevensto ren is mooier en grootser dan ooit her rezen, zo zei de burgemeester o.a. Omstreeks tien uur legde de bur gemeester van Nijmegen, mr Ch. Hustinx een krans bij het monu ment van de gevallen burgers op Plein 1944. STADHUIS. Omstreeks elf uur werd In de Oude Burchtstraat het gerestaureerde stad huis officieel in gebruik genomen. Na zang door het Nijmeegs vrou wenkoor onder leiding van Jan Out, sprak de burgemeester van Nijmegen een openingswoord. Hij memoreerde de geschiedenis van het in de loop aer eeuwen vergrote en verfraaide stad huis, dat tijdens de oorlogsdagen ern stig werd gehavend. Ir G. J. Deur heeft on3, aldus spr., een nog schoner stadhuis, waarin de historische lijnen bewaard zijn gebleven, terug gegeven. Als blijk van erkentelijkheid bood de burgemeester de architect een legpen ning met een inscriptie van het ge meentebestuur van Nijmegen aan. De feestrede werd hierna uitgespro ken door prof. dr W. W. J. M. A. As- selbergs, hoogleraar aan de R.K. Uni versiteit. Hij zeide, dat het Nijmeegse stadhuis een van de sierlijkste gebou wen van ons land is. Na in korte trek ken het ontstaan van de gevels van 't Nijmeegse stadhuis voor de verwoes ting te hebben geschetst, besloot prof. Asselbergs met de woorden „Gelijk deze gevel de aanwezigheid van span ningen belijdt en beheerst, moge het zijn stadhuistaal tot de burgerij van Nijmegen, zijn monumententaai tot de volkeren spreken: er is een eenheid uit de contrasten en een samenwer king op grondslag van beginselvast heid mogelijk". Nadat het Nijmeegs vrouwenkoor zich had laten horen, sprak nog de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr J. M. L. Th. Cals. Vragen over de nieuwe kruisers. 's GRAVENHAGE, 8 Juli Het Tweede Kamerlid, de heer Vermeer (Arb.), heeft aan de minister van Ma rine schriftelijk gevraagd: 1. Is het juist, dat bij het dokken na de proefvaart van de kruisers „De Ruyter" en „De Zeven Provinciën" gebleken is, dat zich aan de achterste vens onder de waterlijn ondeugdelijk gietwerk bevindt? 2. Kan de minister mededelen op welke wijze dit -gietwerk voordat het werd aangebracht, is1 beproefd en waarom van de thans geconstateerde ondeugdelijkheid op dat moment niets is gebleken? Duitse verkeerstentoonstelling. MÜNCHEN, 9 Juli. -Niet minder dan veertien millioen Duitse mark heeft men in Miinchen ten koste gelegd aan de inrichting van de eerste grote Westduitse verkeers tentoonstelling van na de oorlog. Op eefl terrein van een half millioen vierkante me ter wordt hier een overzicht gegeven van de jongste ontwikkeling van het verkeers wezen en gedemonstreerd, dat West-Duits- land ook op dit gebied de in de oorlog ont stane achterstand goeddeels heeft ingehaald. In het hart van Welkom ontstaat een groot en modern winkelcentrum, dat in alle opzichten aan de behoeften van de Jonge stad kan voldoen. Britse regering verwerpt voorstel voor nieuw Europees leger. LONDEN, 8 Juli De Britse rege ring heeft in het Lagerhuis een voor stel afgewezen om de premiers van Frankrijk, Italië, Nederland en Bel gië en de "Westduitse Bondskanselier uit te nodigen voor een bespreking over de rol, welke Groot-Brittannië in een Europees leger zou kunnen spe len. Het plan was afkomstig van de Labour-afgevaardigde Woodrow Wy- att. Minister van Financiën, Butler, ver klaarde namens Churchill, dat de po litiek der regering erop gericht is, dat zo spoedig mogelijk de E.V.G. tot 3tand komt, met zo groot mogelijk Britse steun. Te Zeist ls in de ouderdom van 69 jaar overleden prof. dr J. Boerema, oud-directeur van het Kon. Magnetisch en Meteologisch Observatorium te Batavia en oud-hoogleraar In de na tuurkunde aan de Geneeskundige Hoge- geschool aldaar. WENEN, 8 Juli. De Hongaarse mi nister van Handel, Jozsef Bognar, heeft in het officiële blad van de Hongaarse com munistische partij, de „Szabad Nep", nieu we beloften gedaan voor het verbeteren van de levensstandaard van de arbeiders. De minister verklaarde, dat de aanvoer van levensmiddelen, vooral van groente, moet worden verbeterd, en beloofde, dat tegen eind Juli de prijs van meel tot onge veer de helft zal worden teruggebracht. Voorts beloofde hij, dat van 1 Augustus af wit brood, roggebrood en andere brood soorten in de winkels beschikbaar zullen zijn. De prijzen van aardappelen en kolen zijn volgens hem reeds gedaald. De textiel- voorziening zal worden Verbeterd. De minister gaf toe, dat de bevolking in de grote industriële centra en in de steden voortdurend leed onder de dringende te korten aan belangrijke goederen. Hij schreef dit toe aan het slechte beheer van de land bouwcoöperaties. President Péron van Argentinië en president Ibanex van Chili hebben een overeenkomst getekend inzake een Ar- gentijns-Chileense economische unie. De prachtige Mijnwerkers Club, met haar vele faciliteiten op ontspannings- gebied, is de club waar vrijwel heel Welkom lid van is. Zo maar een gehuchtje, waar niemand op let... Op één van mijn zwerftochten door Zeeland kwam ik door een klein ge huchtje bij Terneuzen. Een groepje huizen, dat tegenwoordig „Het Zwaan tje" heet. Niets bijzonder zult ge zeggen. Er zijn een massa zulke gehuchten in onze provincie en ook daarbuiten. De mensen van tegenwoordig, die bijna nooit tijd hebben, razen er voorbij en kijken er nauwelijks naar. Toch is er met dit „Zwaantje" wel iets bijzonders. Tot ongeveer een eeuw geleden droeg het een andere naam, een eigenaardige naamnl. „Triniteit" dat Drieëenheid betekent. Om te begrijpen hoe dit allemaal in elkaar zit, moeten we een duik in de historie maken, een diepe duik, tot de 14e eeuw. Omstreeks 1300 stroomde van Axel naar het Noorden het watertje de Blije of Blide. Niet ver van Terneuzen verdeelde het zich en liep dus met twee armen in de Honte of Westerschelde. Juist bij die splitsing vormde zich een eilandje, een hoog gelegen schor, dat ingepolderd werd en genoemd „De polder der heilige Triniteit bij Neuzen" voldoende.'2e heeft ook het voornemen deze nieuwe polder voor bewoning in te richten en hier een kerk te bouwen. Maar daarvoor moet ze toestemming Deze streek behoorde in eigendom hebben van de bisschop van Utrecht, aan Maria van Namen, schoondochter van de graaf van Vlaanderen, Guy van Dampierre. Ze was weduwe en deze gronden waren een deel van haar hu welijksgoed. Met grote kosten had ze dit eilandje ingedijkt. Maar dat is niet onder wiens geestelijk gebied dit deel van Vlaanderen ressorteerde. BRIEVEN AAN DE BISSCHOP. De eerste brief dateert van 19 Sep tember 1336. Ze herinnert de bisschop eerst aan de grote moeite en hoge kos ten, die ze gehad heeft om dit schor te bedijken. Nu wenst ze deze polder „met Gods en 's bisschops hulp ter ere van Gods naam met gelovige personen van beiderlei geslacht te bevolken' Daaruit volgt vanzelf, dat er ook een kerkje moet komen. Hiermee is de vrome vrouw nog niet tevreden, ze wil bovendien voor de armen en ongelukkigen uit deze polder een hospitaal bouwen. Voor-deze „goede werken" vraagt ze in deze brief heel eerbiedig om ver gunning van de bisschop, ze zal alles zelf bekostigen. Maar bij een kerk behoort een pastoor en deze moet onderhouden worden. Ook een hospitaal vergt kos ten van onderhoud. Daarom vraagt Ma ria tegelijk of van de tienden die op het nieuwe eiland zullen vallen, drie delen voor de parochiepriester en één deel voor het te stichten hospitaal mo gen gebruikt- worden. DE KERK WORDT GEBOUWD. Pas in 1339, dus drie jaar later, krijgt Maria de gevraagde toestemming. Heeft de bisschop er zo lang over moeten denken? Vermoedelijk is het zo, dat hij haar mondeling de gevraagde vergun ning ai lang heeft gegeven, maar wacht met het officiële besluit, tot de kerk zowat klaar is. Slechts twee maanden later wordt deze ingewijd, met de bouw moet dus veel eerder begonnen zijn dan toen de bisschoppelijke toestemming afkwam. De plechtige wijding ge schiedde door Evardus, de vicaris van de bisschop, die voor dit doel de lange en moeilijke reis had gemaakt. De kerk werd opgedragen aan de heilige Triniteit (de Drieënige God). Kort daarna richt Maria zich nog eens tot de bisschop in een eerbiedige en onderdanig schrijven. In haar eer ste brief had ze ook gesproken over het stichten van een hospitaal, maar in de verlofbrief van de bisschop wordt hierover niets gerept. En hoewel ze bang is dat de bisschop haar lastig zal vinden, waagt ze het toch nog eens aan haar vroeger verzoek te herinne ren. Of het succes heeft gehad, weten we niet. De eerste pastoor, die op voordracht van Maria wordt aangesteld, is Johan nes, zoon van Boude wijn (Jan Bou- winszone). ALLES IS VER- VERDWENEN. Na zes eeuwen is er van de vrome stichting van Maria niets meer over. Zelfs de naam Triniteit Wordt niet meer gebruikt. Ook het kerkhof, waar op tot het eind der vorige eeuw nog werd begraven, wordt niet meer ge bruikt. Alleen de naam Zeven Trinite'spol- der (ruim 100 ha) herinnert er nog aan. Evenals verschillende Blijpolders bij Axel nog de naam van het vroegere watertje Blije in gedachtenis houden. Een on betekend gehuchtje even bui ten Terneuzen aan de weg naar Axel, waar niemand op letL. v. W. Antwerpse douane neemt tank onderdelen in beslag. BRUSSEL, 8 Juli. De Antwerpse douane heeft ruim duizend -.ton tank onderdelen, die op Israëlische schepen geladen zouden worden, in beslag ge nomen voor een onderzoek.. Volgens de „Libre Belgique" was de lading, onderdelen van Shermantanks uit het surplus van het Engelse leger, door een Zwitserse firma, in Engeland gekocht en naar Rotterdam gezonden. Daar werden ze overgeladen op lich ters en naar Antwerpen gebracht, waar ze op schepen van een firma uit Haifa zouden worden geladen.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 9