Ook in 1808 werd Kruiningen aan het water ontrukt. In het hart van Middelburg ligt de Provinciale Bibliotheek. Ongekend grote belang stelling op V. U. dagen Dichting van de zeedijk kostte toen f 520.000. Intern» Chr» Vakverbond nam afscheid van Nederland De geschiedenis herhaalt zich - de getallen veranderen Geen bijz. school in Z. - W .~D uitsland* Schraver was de grote man. Het vraagstuk van de gebedsgenezing De vrouw en de litteraire kunst Prachtig gerestaureerde Abdijruimte Dinsdag in gebruik. Chr. militair tehuis op Aruba Vrijdag 10 Juli 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina J Een wel zeer suggestief beeld van een dljkdichting in de vorige eeuw. De nieuwe dijk ligt er gedeeltelijk. Geheel rechts is men druk bezig met de voor- bereidingen tot sluiting van het laatst overgebleven gedeelte. Vletten en roeibootjes deden toen nog het werk van kantelbakken, motorbootjes en sleepbotenzonder welke in onze tijd een dichting niet meer denkbaar is. BONN, 8 Juli. De Bondsregering heeft aan de regering van de Duitse Zuidwest- staat in Stuttgart verzocht het in 1933 tus sen de regering van Hitier en het Vaticaan gesloten Concordaat te erkennen. De Bondsregering heeft daarmee de eis der Christelijke partij ondersteund om in de Zuld-West-staat het in het Concordaat neer gelegde ouderrecht inzake de opvoeding te erkennen en op grond daarvan katholieke scholen toe te laten, waar deze door de ouders worden geëist. De liberaal-socialis tische meerderheid van de Landdag te Stutt gart heeft kortgeleden de op Christelijke grondslag staande openbare school als de enige schoolvorm voor het land erkend en daarmee scherpe reacties uitgelokt, niet slechts van de Christelijke partij, doch ook van de Katholieke bisschoppen. In een der drie landsdelen, die vorig jaar tot de Zuid west-staat werden samengevoegd, was tot dusverre de bijzondere school toegelaten. Nederlandse kinderen te Milaan» MILAAN, 9 Juli. Honderd Neder landse kinderen uit het rampgebied zijn op doorreis naar Siena in Italië, waar zij een vacantie zullen doorbrengengisteravond te Milaan aangekomen, waar zij de nacht zullen doorbrengen. Zij kregen poppen, fruit en versnaperingen. Nauwelijks vijf dagen na de ramp, op 20 Januari 1808, kreeg de bekende wa- terstaatsexpert Schraver 'n aanschrijving om toch vooral naar Kruiningen te gaan kijken, hoewel dit zijn district niet was, Schraver was n.l. Inspecteur van de Wa terstaat in het district Schouwen en Dui- veland en Tholen. Maar hij moest naar Kruiningen, omdat werd gewanhoopt aan het behoud van de geïnundeerde polder en omdat men zelfs vreesde, dat ook de aan de Noordzijde van Kruiningen ge legen polders zouden onderlopen. Zou deze ramp zich inderdaad voor doen, dan zou het gevolg zQn, dat Ooster en Wester-Schelde langs de kortste weg communicatie met elkaar zouden krijgen. En dat wilde men tot iedere prijs voor komen. Voordat Schraver naar Kruiningen ging, had hij in Tholen een onderhoud met de aannemer uit Holland, Ary van den Heuvel, die er echter niet voor voel de Schraver te helpen met dichting van een polder op Tholen, daar de dichting van polders in Zuid-Beveland hem meer zou opleveren. Op aandringen van Schra ver en nadat er tot tweemaal toe een on- Zó zag het er bij Kruiningen uit na de stormvloed van Januari 1808. De zeedijk ivas op twee plaatsen doorgebroken en dientengevolge was ook de inlaagdijk bezweken. Er werden twee dichtingsplannen gemaakt, aangegeven met de letters AB en CDE. Het eerste plan werd uitgevoerd. Thans in Brussel gevestigd Noodzakelijk geworden door internationale situatie (Van onze Utrechtse redacteur.) UTRECHT, 8 Juli. Het Int. Chr. Vakverbond is niet langer in Neder land gevestigd. Vanmiddag nam het bestuur tijdens een te Utrecht gehou den receptie afscheid van ons land, daar de zetel van het I.C.V. van de Domstad naar Brussel is overgeplaatst. De secretaris-generaal, de heer A. Vanistendael, memoreerde in zijn afscheidsrede, dat het Verbond van de oprichting af, dus gedurende 33 jaar, in Utrecht gevestigd is geweest. Aan Nederland is men grote dank verschuldigd, daar dit land de stabiliteit en de sociale rust schonk, waarin de arbeid van het LC.V. zich ongestoord kon ontplooien. Het waren dan ook gewichtige redenen, die het bestuur tot deze verhuizing noopten. (Van een bijzondere medewerker). IET VOOR HET EERST in de geschiedenis wordt met grote spanning ge wacht op de dichting van de zeedijk van de Kruiningerpolder. En evenmin voor het eerst wordt daar aan de Wester-Schelde een verwoede strijd ge- gestreden tegen Zeelands erfvijand, het water. In gedachten gaan wij terug naar het Jaar 1808. Het jaar was nauwelijks begonnen, of een grote stormvloed teisterde onze provincie en op 14 en 15 Januari bezweek ook de dijk van de Kruininger polder voor de enorme kracht van het water. En al waren de gevolgen van deze vloed niet zo afschuwelijk als die van de storm op 1 Februari 1953, de schade aan het Zeeuwse land was toch zeer groot. Maar ook in 1808 gaven de Zeeuwen de strijd tegen het water niet op. Al spoedig werden plannen beraamd om ook bij Kruiningen de zee terug te drijven. En het is gelukt, zij het dan met heel wat primitiever middelen dan die, waarover wij in het jaar 1953 beschikken! derhoud had plaatsgevonden met de mi nister van Waterstaat - die op rondreis was door de getroffen gebieden - stem de de aannemer toe. EEN DOORBRAAK VAN 70 ROEDEN. Schraver kreeg van de minister op dracht onmiddellijk naar Kruiningen te gaan. Op 28 Januari, des morgens om 9 uur, stond hij bij de doorbraak. Hij rapporteerde daarvan: „Het was een dag na de nieuwe maan en dus was ik nagenoeg met laagwatertijd bij de doorbraaken. De doorbraak in den kapitalen zeedijk was ruim 100 roeden beoosten het haventje van Hansweert en omtrent 70 roeden lang". De door braak van de inlaagdijk had een nog grotere lengte, maar en dit was een gunstige omstandigheid geen der doorbraken was meer dan 6 voet be neden gewoon laagwater uitgeschuurd. Op de avond van dezelfde dag, om zes uur, had Schraver in Goes een onderhoud met de minister, waarin hij verslag deed van zijn waarnemingen. Op grond daar van, zo zei hij zelf, had hfj de moed de minister voor te stellen een sluitdijk te maken, gaande in rechte lijn bij de Schelphoek tot de eerste hoek van de zeedijk beoosten de doorgebroken inlaag dijk. De Inspecteur van de Waterstaat voeg de eraan toe, dat'een dergelijke dichting zonder verkortingen nooit eerder in de geschiedenis had plaatsgevonden, mair hij stond in voor de noodzaak. Hij legde dan ook uitvoerig uit, waar om een z.g. verkortingskade, een dijk in de polder om het geïnundeerde oppervlak kleiner te maken, geen zin had. Aardig is het te weten, hoe Schraver op een sim pele manier door middel van een mand met puin de kracht van de stroom had gemeten. AANBESTEDING NA 15 DAGEN. Op 9 Februari 1808 rapporteerden, met de Zeeuwse inspecteurs, de bekende wa terstaatsmensen Blanken en Goudriaan over de mogelijkheid van dichting. Vijf tien dagen later, op 24 Februari, werd het dichtmaken van de polder aanbe steed en gegund aan A v. d. Heuvel Jz„ T. Langeveld, H. Wisboom en H. Prins voor de som van f 520.000.Goudriaan schreef, gezeten „in de schuit varende van den Haag op Leiden", het resultaat ervan aan Schraver. Toen begon het werk. In Maart werd nog met een omslacbtig bestek het ma ken van een directie- en opzichterskeet aanbesteed en op 3 April maakte Schra ver „tot zijn uiterste genoegen" melding van de activiteit van de aannemers. Het bleek, dat 250 mannen op vletschuiten schorgrond aanvoerden en dat evenzo veel mensen bezig waren met het maken van zinkstukken. Eind Juni 1808 werd nauwkeurig bere kend hoe de polder het beste ontlast zou kunnen worden van inundatiewater. In ieder geval was de nieuwe dijk sterk ge noeg, toen in October een z.g. verskade (voordijkje) het begaf. In diezelfde maand ging het droogmaken van de pol der nacht en dag door. Zo werd, door gezamenlijke in spanning van arbeiders, aannemers en directie, een moeilijk, werk zeker voor die dagen! tot een goed einde gebracht en de Zeeu wen, die in 1953 leven, kunnen al leen maar hopen, dat ook nu de definitieve dichting in elk opzicht naar wens mag verlopen! Advies van K.N.A.C, aan bromfietsers: GEDRAAGT U ALS GEWONE FIETSERS! 's-GRAVENHAGE, 8 Juli. In afwach ting van de langverbeide definitieve regeling voor de bromfietsers in de verkeerswetge- ving, welke vermoedelijk nog een paar maanden op zich zal laten wachten, raadt de K.N.A.C. alle berijders van gemotori seerde fietsen aan de gedragsregels van ge wone fietsers in acht te nemen, met name door voorrang te geven aan auto's en mo torfietsen en zoveel mogelijk van de rij wielpaden gebruik te maken. Hierdoor zal de eigen zowel als de algemene verkeers veiligheid worden gediend. Het motorweg- verkeer wordt tevens geadviseerd bijzonder op zijn hoede te zijn, aangezien de bromfiet sen met een cylinderinhoud boven 50 kub. cm. motorrijtuigen blijven. (Van een onzer verslaggevers.) ROTTERDAM, 9 Juli. Gistermorgen zijn te Rotterdam de Vrije Universiteitsdagen aangevangen met de wetenschappelijke bijeenkomst van oud-leerlingen en leerlingen van de V.U. Niet eerder hebben wij die bijeenkomst zo druk bezocht gezien als gisteren het geval was toen de grote Beatrixzaal van het Groothandelsgebouw tot de laatste plaats bezet was. De bijeenkomst stond bij afwezigheid van prof. mr I. A. Diepenhorst, onder leiding van prof. dr H. Smitskamp. Losse leveranciers van „De Ommelanden", GRONINGEN, 8 Juli. In een verga dering van losse leveranciers van „De Om melanden" is besloten de verbroken connec ties te hervatten. Er was afgesproken geen melk te leveren zo lang de heer De Boer niét aan het bewind was. Nu deze is terug gekeerd, wordt de levering hervat. Eerst kwam aan de orde het tevoren in druk verschenen referaat van prof. dr G. A. Lindeboom van Amsterdam over „Gebeds genezing". Gevraagd werd wat referent bedoelde met de werking van het gebed. Hebben wij in het genezingswonder niet te doen met een geloofscategorie? Moet het genezingswon der niet in de eerste plaats christocentrisch gezien worden? Moet niet meer ruimte ge maakt worden voor het wonder, middellijk zowel als onmiddellijk? Wanneer geeft God een wonder? Moeten de predikanten er niet voor waken, nu zij in de ziekenhuizen meer een welkome verschijning zijn dan voor heen dat zij geen suggestieven worden? Moet het vraagstuk niet meer in z'n geheel gezien worden als uit de gebedsverhoring? Wat verstaat de ref. onder volledig en on voorwaardelijke afwijzing van de daemono- logische ziektebeschouwing? Het kan toch Schriftuurlijk niet ontkend worden dat er een demonenwereld is? Moet heel het men selijk bestaan niet als een wonder gezien worden? Hoe moeten wij de doden-opwek- king zien? Wat is een goede definitie van het wonder en moeten we niet voor een ruim wonder-begrip zijn? In zijn repliek wees prof. Lindeboom er op, dat de belangrijkheid van de meeste hem gestelde vragen liggen op theologisch-reli- gieus terrein. We moeten uitgaan van de mens als ondeelbaar geheel. Spr stond na der stil bij het verschil tussen pneuma en psyche. Men moet een wonderbaarlijke gene zing niet medisch-wetenschappelijk wil len verklaren. Een wonder is een ge beurtenis. In de kring der gebedsge nezers constateerde spr. twee stromin gen. De vraag of het wonder altijd christocentrisch moet bekeken worden zou spr. positief noch negatief willen beantwoorden. H(j wilde in zijn referaat het wonder niet bestrijden maar wees er op, dat de gebedsgenezing niet gediend wordt door allerlei wonderlijke verhalen. In de middagvergadering heeft men van gedachten gewisseld over een bij uitstek technisch onderwerp aan de hand van het in druk verschenen referaat van dr K. van Nes van Amsterdam over „Karakter functie van kringprocessen". Vrouwen V.U. hulp. In „Lommerrijk" te Hillegersberg vond gistermiddag de vergadering van Vrouwen V.U.-hulp plaats die ditmaal stond onder leiding van mevr. G. W. Buffinga--Götzen van Rotterdam, die een woord van welkom sprak. Als spreker trad op prof. dr G. Kui per, hoogleraar aan de V.U, met het on- aan de orde: de en schrijfster, en Het beeld van de internationale be trekkingen is na de oorlog sterk ge wijzigd, aldus spr. Het draagt niet langer een statisch doch een dyna misch karakter. Deze ontwikkeling maakte het noodzakelijk het bureau van het I.C.V. te vestigen in een stad als Brussel, waar de lijnen van het internationale verkeer op allerlei ge bied elkaar kruisen. De heer Vanistendael, zelf een Belg, dankte voor de hier genoten gastvrijheid. De beide Nederlandse leden van het I.C.V., n.l. het Chr. Nationaal Vakverbond en de Katholieke Arbeidersbeweging, bracht hij dank voor de medewerking, die steeds aan het werk van de internationale werd ver leend. Een afscheid is dit niet, want door C-N.V. en K.A.B. blijft het I.C.V. nauw aan Nederland verbonden. Namens de beide confessionele vakcen- tralen in Nederland sprak de voorzitter van de K.A.B., de heer J. Middelhuis. Hij be toogde, dat C.N.V. en K.A.B. steeds met warme belangstelling het werk van het I.C.V. hebben gevolgd. Dat is ook geen wonder, want het internationaal verbond werd in 1920 opgericht op initiatief van deze beide Nederlandse vakcentralen. Het was ook een Nederlander de heer P. J. Serrarens die gedurende 32 jaar als secretaris-generaal leiding gaf aan de arbeid van het I.C.V. Ook in de toekomst kan de Chr. internationale dan ook op de steun en de medewerking van de Chr. vakbeweging in Nederland rekenen. DE RECEPTIE. Op de receptie merkten we op de heer Gaston Tessier, voorzitter van het I.C.V., de heer M. Ruppert, voorzitter van het C.N.V. en de heren B. Roolvink en C. J. van Mastrigt, secretarissen van dit Ver bond. Ook de heer H. Amelink was aanwe zig als oud-penningmeester van het I.C.V. naast vele bestuurders van de Chr. vak- internationales. De heer A. Piercey, sociaal attaché van de Amerikaanse ambassade en zijn collega A. Susing van de Duitse ambassade kwa men ook afscheid nemen van het I.C.V. met welke organisatie zij tot dusver steeds nauw contact onderhielden. Munitie ontploft: 8 doden» MADRID, 9 Juli. Te Puntiro bij Pal- ma op het Spaanse eiland Majorca is gister avond een hoeveelheid munitie ontploft, waardoor acht leden van de Spaanse lucht macht om het leven zijn gekomen en ver scheidene werden gewond. De toestand van drie der gewonden is ernstig. Men gelooft, dat de ontploffing is ver oorzaakt door de heersende hittegolf. MIDDELBURG9 Juli. - In het hart van Middelburg ligt het eeuwenoude Abdijcom plex. Hier heeft de historie van Zeeland een aanvang geno men. Hier hebben in de wisse ling van eeuwen en geslachten keizers, graven, koningen en vorstinnen geresideerd en be zoeken gebracht. Hier vielen ook politieke beslissingen, wel ke de toekomst van het Zeeuwse gewest in belangrijke mate hebben bepaaldIs er een meer ideale plek denkbaar voor een boekenrijdie het meeste bevat, dat op de Zeeuwse ge schiedenis betrekking heeft? Waar zou de Provinciale Bi bliotheek meer thuishoren dan op deze grond, waar alles her- aan het oude èn aan het nieuwe Zeeland? Ja, ook aan het nieuwJ Want de opening van de Prov. Bibliotheek op Dinsdagmiddag a.s. is een symbool van Zeelands herrij zenis en opbloei. Dertien jaar heeft het ge duurd, voordat de boekenrij der Provincie weer een definitief onderdak vond. Al die tijd is het behelpen geweest, nadat het historische bouwwerk in de Lange Delft aan oorlogsge weld ten offer viel. Wat er nu voor in de plaats is gekomen, is beter en ruimer. Grote waar dering moet ieder hebben voor het prachtige werk, dat de restaurateurs hebben geleverd. Bekijk die gevel maar. Een schitterend staaltje van des kundige restauratie, waardoor een gebouw ontstond, dat de Sfeer der Middeleeuwer} op roept en... dat in dt tijd van straaljagers en atoombommen dè meest moderne mens nog zal toespreken! Het interieur is met het uiter lijk van het gebouw in volle dige harmonieDe leeszaal, de voormalige kapittelzaal, date renduit 1130, is de fraaiste ruimte, die Zeeland rijk is. In één woordeen voorname zaal, waar de meest verwende staats hoofden waardig ontvangen kunnen worden. Alles in deze zaal „doet" het. Neem de prachtige ramen of de houten tongewelven of de natuur stenen pilaar midden in de zaal. Bekijk het meubilair, maar vooral de beide grote wandtapijten, die twee muur vlakken geheel bedekken en die men elders tevetgeefs zal zoekenZij beelden taferelen uit over de 80-jarige oorlog. Zie ook de verlichting, de grote kronen, die deze ruimte een bijzonder accent geven. Zeeland mag dankbaar zijn voor deze nieuwe aanwinst en die dank wel speciaal uitspre ken aan het adres van de heren ir H. de Lussanet de la Sablo- nière en H. Pieters, het hoofd van de Abdijrestauratie en de bibliothecaris der Provincie, die op een welhaast ideale wij ze samenwerkten om te komen tot een inrichting, welke geheel in overeenstemming is met de stijl en de standing van het Abdijcomplexl derwerp: „De vrouw en de litteraire kunst"» Spr. behandelde allereerst wat hij zou wil len noemen haar passieve rol in de littera tuur, namelijk de vrouw als object van de litteraire kunst, zoals zij ook voorwerp is van schilder- en beeldhouwkunst. Het tweede deel der toespraak was een reactie op Etienne Gilson's Ecole des Mu ses (1951) en behandelde aan de hand van dit boek de vrouw als bezielster tot litte raire kunst; maar met aanvulling en rectifi catie door middel van voorbeelden uit de eigen letterkunde: Maeyken de Wolf, Huy- gens' Sterre, Vrouwe K. W. Bilderdijk— Schweickhardt. Ten slotte kwam vrouw als dichteres de vrouw als bevoorraadster der litte raire cultuur. Het doel van de toespraak was niet zo zeer de veelzijdige relatie tussen do vrouw en de litteraire kunst uiteen te zetten, maar om aan te tonen dat er voor de vrouwen-rondom-de-Vrtje Uni versiteit een belangrijke taak is weg gelegd, wat betreft de situatie der lit teratuur in hedendaags christelijk Ne derland. Zowel door persoonlijke be langstelling en invloed als door goed opgezette organisatie zal, afgezien van bet optreden als schrijfster, een bij drage kunnen worden geleverd tot het opheffen van een thans nog onbevre digende toestand. Na een korte pauze sprak mevr. J. Zwart '—de Jonge van AncUjk een opwekkend woord getiteld: „Helpende handen" waarna de heer B. Faber, administrateur van de Ver. voor Hoger Onderwijs op Geref. grondslag mededelingen deed over de stand van de busjes-actie en verschillende vragen terzake uit de vergadering beantwoordde» Gisteravond vond in de Nieuwe Zuider- kerk de traditionele bidstond plaats die vooraf pleegt te gaan aan de jaarvergade ring. Voorganger was ditmaal dr K. M. R, v. d. Beek, Geref. predikant te Arnhem. Na afloop vond in de grote zaal van „Lommerrijk" een begroetingsbijeenkomst plaats die stond onder leiding van ds E. A. v. Es, Geref. predikant te Hillegersberg. De Nederlandse Antillen hebben hun eer* ste Chr. militaire tehuis gekregen: Al lang werd de behoefte gevoelt om voof onze mariniers op Aruba een eigen tehuis in te richten. Op Initiatief van de Hoofdvloot- predikant, ds J. H. Sillevis Smitt, is er op -Aruba een comité gevormd, dat pogingen in het werk stelde, dit doel te bereiken. Het is tenslotte de Chr. Mil. Bond voor Oost en West één der comparanten van het Prot. Interkerk. Thuisfront geweest, die een prefabricated tehuis v?in Nederland uit naar Aruba gestuurd heeft Nederlandse werkkrachten gingen mee en tezamen met de mariniers zelf is het tehuis daar verre zen. De kosten bedroegen plm. f60.000.'--. Blijkens berichten uit Aruba is het een ge zellig tehuis geworden, klein van omvang, maar doelmatig ingericht. Alles is in een frisse, lichte tint gehouden. De muren licht blauw en crème, de gemakkelijke stoelen licht gelakt met rode zittingen. Er is een goed voorziene boekenkast in de recreatie zaal. Voorts kan de bezoeker zijn „pijpje" krijgen aan een aardige „bar". Bij de officiële opening van dit „Chr. Militair en Zeemanstehuis" waren vele autoriteiten aanwezig. Daar was o.m. de gezaghebber en mevr. Kwartsz—Spruyt, de eilandssecretaris mr L. C. Kerstens, de ge deputeerde N. E. E. Henriquez, kapitein der Mar. J. Dourlein, R.K. en Prot. geestelijken, alsmede de heren W. H. Statius Muller en H. A. Kemmink van het Comité Contact Burgerij, alsmede het Comité, dat op Aruba geijverd heeft om een Chr. Mil. Tehuis te kunnen openen. Het woord werd gevoerd door 2e luit, G. van Heeks, ds W. Baart, kapt. J. Dour lein en vlootpredikant ds D. van der Meu- len, die speciaal uit Curasao voor deze opening was overgekomen. Tenslotte heeft mevr. C. Develing, als voorzitster van het Comité, de vele moeilijkheden gememoreerd, die ter plaatse moesten worden overwonnen, aleer dit tehuis verrees. Zij dankte allen die hadden medegewerkt, in de eerste plaats de C.M.B. voor Oost en West in Nederland, voorts de LAGO, de Bouw Mij Aruba, en last but not least de Mariniers zelfs, die ook hun steentje enzweetdruppeltje hebben bijgedragen. Spr. legde er de nadruk op, dat dit tehuis voor elke militair en zeeman open staat. ONDEROFFICIEREN NAMEN STEEKPENNINGEN AAN. DEN HAAG, 9 Juli. De krijgsraad te velde „West" te 's-Gravenhage heeft van middag de 44-jarige sergeant-majoor K. v. d. S. veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf met aftrek van voorarrest en verlaging tot de stand van soldaat, en ontslag uit de militaire dienst zonder op heffing van de bevoegdheid om te die nen bij de gewapende macht. Van der S. had ih zijn hoedanigheid van chef van de afdeling electra bij een L.S.K.-kamp te Soestduinen en later in Soesterberg geld aangenomen van de ver tegenwoordiger van een Amsterdamse fa waardoor deze de reparatie van accu's te verzorgen kreeg. Voor elk te repare ren accu ontving S. een gulden. De 63-jarige adjudant-onderofficier A. F. M. thans gepensionneprd, maar voor van der S. chef van deze electrische af deling te Soestduinen, had in Februari 1951 van deze firma, drie weken voordat hij met pensioen ging, na een uitsteken de staat van dienst, f30.— aangenomen. M. werd door de krijgsraad veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Kerk en staat in Polen. PARIJS, 9 Juli. Volgens het Poolse persbureau Pap hebben Katholieke geeste lijken en leken onlangs te Gdansk (Danzig) Lublin en Zielonagora verscheidene maten besprekingen gevoerd ter bestudering van de verhouding tussen Kerk en Staatin Po len. Te Gdansk hadden meer dan honderd geestelijken de kwestie van het bestuur van de Katholieke Kerk in de gebieden van West-Polen bestudeerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 7