Brutale runners lichten vreemdelingen in Amsterdam op Bijdrage voor generale kas verhoogd tot f 1,- per lidmaat Verkeer tussen Oost- en West-Berlijn weer normaal Vragen over de zaak-Fonteijn HET EFFICIENT WERKEN VAN DE TWEEDE KAMER. Kankerlijders mogen niet de dupe worden van onjuiste conclusies* Vrijdag 10 Juli 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Millioenen deviezen in gevaar En Amerikanen verkondigen, dat wij een volk van flessentrekkers zijn Bemoeienis met de school uiting van apostolair besef Zwaar gewapende Volkspolitie patrouilleert Haarborstels Nagelborstels Tandenborstels Parfumerie VAN BIEMEN Engeland zet tomaten-invoer stop He RacLia (pieJtiqi oni Pagina 3 AMSTERDAM, 9 Juli. De runners", d.w.z. de parasitaire gidsen, die de vreemdelingen belagen en onze naam in het buitenland in discrediet brengen, beginnen jn Amsterdam steeds brutaler op te treden. De heren, die zich meeste- lijk „onzichtbaar" weten te maken, belegeren in steeds groter aantal r— vooral, nu het „seizoen" op toeren gaat komen het Centraal Station, het Bureau voor Vreemdelingenverkeer en de ingangen der $tad. Onlangs nu is het gebeurd, dat een hoog geplaatst gemeente- functionnaris, die een afspraak had met de directeur van V.V.V., op het vastgestelde tijdstip de gewenste deur niet naar binnen kon, omdat een runner hem met alle geweld een hotel wenste aan te praten Het heeft er alle schijn van, dat in onze Vreemdelingen-industrie het Wild- West-element ls binnengeslopen. De rubriek der „ongewenste dienstverlenin gen" groeit steeds groter uit; de dollar-krachtige personen worden zelfs reeds in treinen aangeklampt door allerlei lieden, die klanten werven voor obscure logies-adressen. Vele zogenaamde hotelportiers treden op als agenten voor bus-ondernemin gen, souvenirszaken en rondvaartboten. Kortom: er bestaat een met alle be grippen spottende fooienjacht, die aan zuivere oplichterij gaat grenzen. Alles kost geld en de prijzen worden soms tot in het dwaze opgedreven: een be drag van 18 tot f 10 voor een enkel logies op een divanbed ln de huiskamer D geen zeldzaamheid, terwijl menig verbaasd vreemdeling ook wel eens din gen op zijn nota vindt als: nachtlogies voor hond f 1.50. Op dit bedrag wordt aan zelfs nog 15 pet. service berekend1 Overheidstoelage is zakcentje We zijn eens met de heer J. Nikerk, directeur van V.V.V. Amsterdam en een uitstekend kenner van de verhou dingen hij was o.a. de man, die ln opdracht van de regering het rapport Badplaats Zandvoort samenstelde, ter wijl hij voorts optreedt als voorzitter Van de Nederlandse Ver. v. Directeuren van Vreemdelingenverkeer over de ze materie gaan praten. Van hem ver namen wij, dat voor het eerst in de historie het aantal overnachtingen van buitenlandse bezoekers ln '52 het mil- lloen overschreed, waarmede het drie voudige van voor de oorlog bereikt werd. Indien men bedenkt, dat Amsterdam meer dan de helft van het gehele bui tenlandse bezoek aan Nederland ver werkt krijgt de runners-kwestie een heel ander aspect. Een derde gedeelte van de Amerikanen uit de States en uit het Geallieerde bezettingsleger, dat koers zet naar Nederland, komt naar de hoofdstad en zij zijn het Ln het bijzonder, die zich ln het Interesse van onze Wild-West-mensen mogen „ver heugen". Oorlogsprogramma. Op het ogenblik voert de heer Ni- kerk besprekingen met de autoriteiten om het runners-kwaad zoveel mogelijk de kop ln te drukken. Voor de politie ls het tegen deze heren zeer moeilijk opereren, daar er lmmer3 veel aal-gladde onderwereld figuren onder zijn. Dit gespuls is van alle markten thuis en trainde zich kennelijk speciaal op de nieuwe „functie". Ze hebben een koker-face en er zijn vele steuntrekkers onder, die hun „overheidstoelage" als een slgarttencentje beschouwen en In him vrije tfld wat Engels studeren. Punt 1 van het „oorlogsprogramma' van de heer Nikerk luidt: vang de vreemdeling aan onze grenzen op en geef hem een goede voorlichting. Indien dit niet gebeurt, dan zal de huidige hoogconjunctuur, die onze vreemdelin- genindustrle kent, waarschijnlijk be langrijk gaan dalen. Totnogtoe brengen onze befaamde bloembollen en het Pa ldis op de Dam ons jaarlijks millioenen en nog eens millioenen aan deviezen ln het laadje. Het afbrokkelingsproces, door de runners ingezet, zal ons op de duur een zeer slechte reputatie in het buitenland gaan bezorgen. En dat komt het vreemdelingenverkeer niet ten goede! Dc methode. Een runner, die zijn vak verstaat en eenmaal een buitenlandse familie aan de haak heeft geslagen, probeert eruit te halen wat erin zit. Hij treedt ook graag als gids op en laat zijn klanten met volle teugen genieten van de char mes van „donker" Amsterdam! Een obscuur eettentje prijst hij als „roman tisch" aan en rekent achteraf met de baas het afgesproken percentage van de gemaakte verteringen af. Onder hei voorwendsel, dat alle logies-gelegenhe- <?"n tjokvol zitten en hij „het" adres weet, worden de argelozen dan weer naar een relatie gelokt, waar ook veel al met dubbel krijt geschreven wordt en de runner opnieuw zijn „provisie" ln de waoht sleept. Tenslotte stuurt de goede dienaar beleefd, doch dringend op een goede fooi voor zichzelf aan... hij kan tenslotte toch niet voor „niets' gaan werken. En zo kan het gebeuren, dat Ameri kaanse zakenlieden tegen een fikse Pr\js die soms nog boven die van het beste hotel ligt op een zeer beschei den kamertje de nacht doorbrengen. Kan men het deze mensen kwaljjk ne men, wanneer ze straks generaliserend verkondigen, dat wjj een volk van fles sentrekkers zijn „Er moet aan deze practijken een einde gemaakt worden", aldus onze gastheer, „want ons bureau heeft een uitstekend werkende logies-lnfor matiedlenst opgebouwd, waardoor w» driemaal zoveel bezoekers kunnen verwerken dan voor de oorlog. We hebben hier uitgebreide lasten van bona-flde particulieren en kunnen re kening houden met ieders persoonlr|- ke wensen of we nu een Ameri kaan, een Deen, een Duitser of een Engelsman krijgen." Ook nog andere kapers. Inmiddels zijn er ook nog andere ka pers op de kust gekomen. Verschillen de organisaties o.a. ook opgebouwd door werkstudenten hebben buiten V.V.V. om een „gidsencentrale" opge richt. Eên van deze nieuwe lichamen heeft brutaalweg een groot bord langs de snelverkeersweg onder Diemen ge plaatst, ten einde de aandacht op zich te vestigen. Op het drukke kruispunt onder Watergraafsmeer worden buiten landse auto's aangehouden en bieden studentengldsen hun diensten aan. In middels heeft de heer Nikerk reeds vele DE HEER J. NIKERK. Wild-West klachten over genoemde organisaties ontvangen; zo' zijn o.a. tegen de wil der betrokken hotels in voorschotten op de logiesprijzen genomen. Hoewel men deze gidsen oogluikend laat opere ren, heeft onze gastheer erop gewezen, dat de hele gidsorganisatie bij Am sterdams raadsbesluit in handen van de plaatselijke V.V.V. is tot nog toe ls echter een officieel verbod uitgebleven, Resumerend kunnen we echter zeg gen, dat alle krachten ingespannen die nen te worden om onze goodwill, die juist in het buitenland gaat opbloeien, te behouden en verder uit te bouwen. Voor een goede reputatie moet gevoch ten worden een slechte krijgt men makkelijk en raakt men niet meer zo gaaw kwijt. DEN HAAG, 9 Juli. - Het Tweede Kamerlid de heer Vermeer heeft aan de mi nister van Marine schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat van de zijde van het departement van Marine in de jaren 1949 of 1950 aan de heer Officier van Justitie te Amsterdam is bericht, dat het dossier van de sergeant-konstabel A. Fonteijn niet ver der kon worden aangevuld, onder de moti vering, dat een groot deel van deze stukken is verloren gegaan door oorlogshandelin gen? 2. Is het juist, dat de Centrale Raad van Beroep in het bezit van deze stukken was en dat deze in de loop van het jaar 1951 of 1952 aan het ministerie van Marine zijn teruggezonden? 3. Is het juist, dat deze stukken ten de- partemente zijn vernietigd, omdat zij meer dan 15 jaar oud waren? 4. Indien vraag 3 bevestigend moet wor den beantwoord, kan de minister dan ver klaren hoe het mogelijk is, dat stukken, die aanvankelijk als vermist werden opgegeven en die later toch aanwezig bleken, werden vernietigd, terwijl de zaak, waarop deze stukken betrekking hadden, nog aanhangig was? 5. Indien uit het antwoord op de hiervoor gestelde vragen zou komen vast te staan, dat de betreffende stukken ten departemente zijn vernietigd, kan de minister dan mede delen op welke wijze hij denkt te voorko men, dat uit dit feit voor de betrokken ser- geant-konstabel nadelige gevolgen voort vloeien? Generale Synode der Ned. Her». Kerk DEN HAAG, 9 Juli. De Generale Synode der Ned. Hervorm de Kerk heeft in haar gisteren voortgezette zitting een voorstel be handeld om de bijdrage voor de generale kas, die thans f 0.60 per lidmaat bedraagt, te verhogen tot 1.—. Op de generale kas, welker opbrengst bestemd is voor de geestelijke belangen der gemeenten, wordt steeds meer door gemeenten 'n beroep gedaan. Verscheidene ge bieden, vooral waar industrialisatie is, vragen om nieuwe kerken en pastorale centra. Het voorstel werd met vrij grote meerderheid in eerste lezing' door de Synode aanvaard. Het zal nu aan het oordeel der classicale vergaderingen onderworpen worden. Bij de behandeling van het jaarver slag van de Raad voor Kerk en Ere dienst zette de voorzitter van de raad, ds W. A. Zeydner uiteen, dat het er vooral om gaat de eigen stijl van het Gereformeerd protestantisme zo sterk mogelijk naar voren te doen komen. Met betrekking tot het tijdschrift „Kerk en Eredienst" werd besloten, dat het moderamen der Synode een be spreking zal hebben met de Raad met betrekking tot een zo veelzijdig moge lijke samenstelling van de redactie van i genoemd tijdschrift, welke samenspre- B8 een treinbotsing op de lijn Split- Zagreb (Zuid-Slavië) hebben vijf per sonen het leven verloren. 26 passagiers liepen verwondingen op. Woensdag zijn drie Britse straalja gers van het' type „Meteor" neerge stort. De drie piloten kwamen om het leven. Grenswijziging Utrecht aanvaard. Dc heer v. d. Goes wilde de afdelingen afschaffen, maar hij had weinig succes, DEN HAAG, J Juli. Met 68-26 stemmen is de Tweede Kamer gistermiddag accoord gegaan met de grenswijziging van de gemeente Utrecht. Voor stemden de socialisten, K. V.P., Communisten, jhr Wittewaal van Stoetwegen (C.H.), de heren Oud, Korthals en mevr. Fortanier de Wit (allen V.V.D.). De heer Schouten (A.R.) zei in een korte verklaring, dat de opheffing van de gemeente Znilen, die goed bestuurd wordt, het grootste bezwaar Is, hetgeen waarschijnlijk door de andere tegenstanders werd onderschreven. De proef met de gemeenschaps raad wordt ook genomen. Daarvoor verkreeg minister Reel een meerderheid van 5529 stemmen. Tot de voorstanders behoorden de K.V.P. (met uitzon dering van de heren van Koeverden en van Rjjckevorsel)de P. V. d. A., de K.N.P., de heren Oud, Korthals en mevr. Fortanier de Wit (V.V.D.). Na dit lange debat haalde de bewindsman verlicht adem. Van alle kan ten werd hjj gefeliciteerd. Evenals mevr. Ploeg-Ploeg, wier man als wethou der van de gemeente Utrecht zich voor deze uitbreiding zeer heeft beijverd. De Duitse verkiezingen. DOEN COMMUNISTEN NIET MEE? BONN, 9 Juli. De communisten zullen geen candidaten stellen voor de algemene verkiezingen in de bondsrepubliek op 6 Sep tember. Zij zouden daarentegen besloten hebben, de partij van de voormalige Duitse kanselier Wirth te steunen. Deze groep, „Bund der Deutschen" genaamd, is voor stander van een geneutraliseerd Duitsland in nauwe samenwerking met de Sowjet- Unie. De Oostduitse regering heeft Wirth Indertijd een strijder voor de vrede -ge noemd. De communistische partij is er van over tuigd, dat waarschijnlijk geen van haar can didaten rechtstreeks zou worden gekozen en dat zij vermoedelijk ook niet de bij de nieu we kieswet vereiste vijf procent van het aantal uitgebrachte stemmen voor een even redige vertegenwoordiging in de Bondsdag zou behalen. Daarna ging de Kamer over tot de behandeling van het voorstel v. d. Goes van Naters (P.v.d.A.) om het regle ment van orde der Kamer te wijzigen. Het was een voorstel, dat na een be handeling van enige jaren inmiddels ingrijpend is gewijzigd en dat na de warme debatten over Utrecht als een koude douche werkte. Momenteel is het zo, dat ieder wetsontwerp in de afde lingen wordt onderzocht. Alle Kamer leden zijn over vijf afdelingen verdeeld, zodat als het goed is inderdaad honderd man discussiëren over de in gediende voorstellen. Helaas, schijnt deze goede gewoonte er uit te gaan. Binnenskamers wordt er nog weinig gedebatteerd. Vele Kamerleden bezoe ken de vergaderingen van de afdelin gen niet en als zij <5r komen dan vol staan zij vaak met 't indienen van een nota. De oudere Kamerleden, die bij dit debat het woord voerden, klaagden daarover. Juist voor hun oordeelsvor ming vonden zij het debat in de afde lingsvergaderingen interessant. Maar de heer v. d. Goes van Naters en en kele van zijn partijgenoten -meenden dat het onmogelijk is de klok terug te draaien. Daarom was er het voorstel om alle afdelingen af te schaffen en voor ieder departement een vaste com missie in te stellen. Als regel zouden dan alle wetsontwerpen in een vaste commissie worden besproken, waarin slechts zeven leden zitting hebben. Na tuurlijk is er een bepaling gemaakt, dat ook andere Kamerleden de ver gaderingen van de commissies kunnen bezoeken. Zo'n vaste commissie moet het wetsontwerp behandelen: dus de verslagen uitbrengen en overleg ple gen met de regering. Erg enthousiast is dit voorstel niet ontvangen. Voor de behandeling lag er reeds een amendement Bomme-Schou- ten-Tilanus, waarin gesteld werd, dat als regel de ontwerpen in de afdelingen behandeld zullen worden en bjj uitzon dering in vaste commissies. Dat was dus juist precies het omgekeerde van wat de heer v. d. Goes bedoelde. De heer Oud (V.V.D.) vond het so cialistisch voorstel uiterst reactionair, omdat het teruggreep naar de situatie van voor 1795. In tegenstelling met de heren Romme (K.VT.), Tilanus (C.H.) wilde hij van vaste commissies niets weten. Zelfs niet voor de behandeling van de begroting, omdat deze proef, die nu drie jaar duurt, naar zijn me ning niet goed heeft gewerkt. Wat zijn nu de grote bezwaren tegen dit voorstel? In de eerste plaats, dat specialisatie van de hand wordt ge werkt. Ieder Kamerlid zal zich slechts met zijn eigen vaste commissie be moeien en voor het oordeel van voor stellen, die buiten zijn terrein ligen, zal hij afgaan op zijn medeleden. „Ondanks alle specialisme blijven wij hoofd voor hoofd verantwoordelijk voor elke be slissing die in de Kamer valt", zo zeide de heer Romme terecht. Een tweede fracties moeite zullen hebben hun men sen over 15 commissies te verdelen. Geen wonder, dat daarom de heer Welter met zijn tweemansfractie tegen was. Ook de heer Roosjen (A.R.) on derschreef uiteraard het amendement Romme. Daar van het voorstel v. d. Goes niet veel meer is overgebleven wilde hij er liever maar niet aan b,e- ginnen. Maar eerst moet de voorsteller nog het woord voeren en dat zal he den gebeuren. Algemeen was men het er over eens, dat de Kamer teveel werk heeft om efficiënt volgens het huidige systeem te kunnen werken. Dr Samuels verweert zich opnieuw. Dr J. Samuels, chirurg-vrouwenarts te Amsterdam, die reeds zestien jaar lang Strijd voert tegen, wat hij noemt „afkeurenswaardige tegenwerking van een aantal collega's", die zijn causale therapie tegen kanker van de hand wijzen, schrijft ons het volgende: „De commissie, die door het tuchtcol lege werd benoemd, wil het, in strijd met de feiten, doen voorkomen, dat aan de door mij gevonden oorzaak en causale behandelingsmethode van kanker geen waarde moet worden toegekend. Nog vóór het vonnis was gewezen, doch na het beëindigen van het proces, reden waarom deze mededelingen geen gewicht meer in de schaal legden, werd door drie verschillende geleerden uit Amerika, vooral door Prof. H. M. Evans en Prof. A. Griffin en medewerkers bevestigd, dat de door mij in 1937 gevonden oorzaak van kanker (voor het eerst gepubliceerd in 1938) juist is. De hierop betrekking hebbende publi caties staan in de medische tijdschriften Science (116/1952/381) en Cancer Re search (13/1953/77). Zoals Prof. Griffin concludeerde: „the pituitary is the key of cancer", (de sleutel van de ontwikkeling van een kankergezwel ligt in de hersen- klier). Er werden ca. 2 tot 4 jnar geleden door de commissie en het tuchtcollege 44 grotendeels door hen geselecteerde patiënten onderzocht. Terwijl by kan ker de dood meestal binnen 1 tot 2 jaar en in het derde stadium binnen een half tot 1 jaar optreedt, zijn van de 44 patiënten gedurende de tijd van 2 tot 4 jaar van het onderzoek, maar vier personen gestorven. Twee stier ven aan resp. een beroerte en aan longontsteking. De twee overigen lie ten het leven, aangezien hun de raad gegeven werd de causale therapie te staken, omdat zij volgens hun raad gevers niet aan kanker zouden lijden. Zij waren resp. 3 en 4 en een half jaar onder behandeling en bevonden zich in een goede conditie. Enige tijd na het staken van de behandeling schreed de ziekte verder voort en de patiënten zijn daarna gestorven. Het feit, dat na het staken van de be handeling recidive optrad, is eveneens bewijzend voor de doeltreffendheid van de causale therapie.. Geen van de men sen, die gestorven zijn valt de causale be handelingsmethode ten laste. Er is wel geen kankerinstituut in de wereld, dat een dergelijke geringe mor taliteit kan vertonen. Het voornaamste resultaat van de causale therapie is, dat patiënten, die volgens voorschrift de be handeling en nabehandeling ondergaan, in goede toestand in leven blijven. Het volgende staat vast: 1. Aan de door mij in 1937 gevonden oorzaak van kanker, nu bevestigd door prof. Evans en prof. Griffin en hun me dewerkers, valt niet meer te twijfelen. BERLIJN, 9 Juli. Het verkeer tussen Oost- en West-Berlijn is vannacht, voor het eerst na drie weken, nagenoeg normaal. De on der- en bovengrondse spoorwegen zijn weer in bedrijf en voetgan gers kunnen zich zonder speciale vergunningen van Oost- naar West-Berlijn en omgekeerd begeven. Wel wordt in Oost-Berlijn over al, door de zwaar gewapende volkspolitie gepatrouilleerd, in het bijzonder langs de sectorgrens en in de buurt van de Leipziger Stras- se, waar de regeringsgebouwen zich bevinden. Het Potsdammerplein, waar zich op 17 Juni ongeregeldheden hebben voorgedaan, is afgezet. De trein stopt ook niet op het station Potsdammerplein.' Auto's uit West-Berlijn mogen de grens niet zonder speciale pas die door de gemeentelijke autoriteiten van Oost- Berlijn worden verstrekt, passeren. Het blad van de Oostduitse commu nistische partij „Nues Deutschland" heeft gewaarschuwd tegen misbruik van de wederopenstelling van de sec torgrens. De uitzonderigstoestand, die door generaal-majoor Dibrova, de Sowjet- Russische militaire commandant van Oost-Berlijn, werd afgekondigd, is nog niet geheel opgeheven, doch wel reeds aanmerkelijk verzacht. Volgens „Taegliche Rundschau", het orgaan van dc Sowjet-Russische Hoge Commissie, heeft het voorlich tingsbureau van de premier bekend gemaakt, dat de meeste personen, die na de ongeregeldheden in Juni wer den gearresteerd, zijn vrijgelaten. In Westelijke kringen denkt men dat nog duizenden worden vastgehou den. WAALWIJK IN AUGUSTUS EUROPEES CENTRUM. WAALWIJK, 9 Juli. Van 24 tot en met 29 Augustus 1953 zal de „Union Inter nationales des Jeunes Democrats Chretiens" te Waalwijk congresseren om te demon streren voor een verenigd Europa en om de West Europese naties dank te brengen bezwaar is ongetwijfeld, dat de kleinere voor de spontane hulp bij de watersnood. Potvis op Texel aangespoeld. DEN BURG, 9 Juli. Op het Texelse strand bij paal 7 is een potvis aangespoeld van 15 meter lengte. Het dier, dat ongeveer 30 ton weegt verkeert in verregaande staat van ontbinding. De conservator van het Texelse museum zal het dier ontleden. RUSLAND WIL MET IEDER LAND HANDEL DRIJVEN. GENEVE, 9 Juli. De leider van de Sowjet-delegatïe op de bijeenkomst van de economische en sociale raad der Verenigde Naties heeft gisteren verklaard, dat de Sow- jet-Unie steeds bereid is handel te drijven met alle landen die dit met de Sowjet-Ünie wensen te doen, meer in het bijzonder met de landen van Europa. Hij voegde hieraan toe, dat de Russische delegatie bereid is alle door de vertegenwoordigers der economi sche commissie voor Europo gewenste han delsinlichtingen te verstrekken op voor waarde dat hierbij wordt aangegeven voor welke doeleinden deze inlichtingen worden gevraagd. Hij wees er echter op dat de Russische delegatie geen tijd wenst te ver liezen met het opstellen van onbruikbare lijsten en in het luchtledige te praten. 2. Patiënten, die in het eerste of tweede stadium deze behandeling regelmatig en volgens voorschrift volgen, blijven in een uitstekende gezondheidstoestand in leven, terwijl gewoonlijk na ca 3tó maand het gezwel niet meer groeit en in een inac tieve massa verandert. Wij hebben in dit stadium nog niemand verloren. 3. De causale therapie vermag ook het gros der mensen, die in het derde stadi um gekomen zijn, waarbij al verwijderde uitzaaiingen zijn ontstaan, te redden. In dit stadium zijn tot dusverre toegepaste locale behandelingsmethodes machteloos. Juist dan toont de causale therapie, dat zij superieur is, want in het derde stadi um blijven ca 80 van de patiënten, die met de geprolongeerde of gecombineerde therapie behandeld worden in leven. Het is nodig, dat het voorgaande onder de aandacht van de kankerlijder gebracht wordt, opdat hjj niet de dupe wordt van conclusies, die in strijd zijn met de waar heid. Hiermede is de zieke mens niet ge holpen. Ja, ik dnrf zelfs te zeggen, dat de in strijd met de feiten afgelegde ver klaringen, waardoor velen worden weer houden de enige weg op te gaan waarbij hun leven kan worden gered, niet alleen ontoelaatbaar ls, maar beschouwd moet worden als een misdaad tegenover de kankerlijder." Ingezonden Mededeling (Adv.) In zeer grote collectie bij KLOKSTRAAT, Telef. 2935, GOES 's GRAVENHAGE, 9 Juli Naar schatting ruim 309 ton Nederlandse to maten tot een waarde van minstens 200.000 gulden liggen aan boord van schepen ln Engelse havens en mogen niet worden ingevoerd. Dit is het ge volg van een plotselinge maatregel van het Engelse ministerie van voedselvoor ziening, dat onverwacht de invoer van tomaten stop zette. En dit, terwijl Nederland aan Engeland Maandag voorstellen deed om die invoer aan minimumprijzen te binden, teneinde de Engelse tomatenkwekers niet te „dum pen". Deze voorstellen werden Maandag met grote sympathie ontvangen. Toen het bericht in Nederland „doordrong, waren Woensdagmorgen nog Engelse orders nor maal binnengelopen, de veilingen gehouden en de schepen met de bestelde tomaten, maar liefst 300 ton, reeds onderweg. In de Nederlandse tuinbouw is een storm van verontwaardiging opgegaan. Men acht de maatregel „schandalig en in strijd met iedere fatsoensnorm". De Engelse maatregel had een aanzien lijke terugslag op de Nederlandse veiling- prijzen van heden. De prijs stortte ineen tot 35 40 cent per kilogram. king zich ook tot de inhoud van het orgaan zal uitstrekken. In de middagzitting kreeg eerst het woord ds G. Barkey Wolf, die als afge vaardigde van de Synodale Raad van de Belgische Chr. Zendingskerk werkt met financiële tekorten, waardoor o.m. enkele Zwitserse predikanten, die naar hun land terugkeerden, niet meer kon den worden vervangen. Vervolgens kwam aan de orde het jaarverslag van de commissie voor het Theologisch Hoger Onderwijs. Dit be-, treft de verslagen van de kerkelijke hoogleraren, van het theologisch semi narium en van de overige werkzaam heden der commissie. Zowel over de opleiding der predikanten, hun toe komstige positie, de geestelijke situatie van het predikantencorps enz. werden opmerkingen gemaakt en vragen ge steld. Hardegarijp. Bjj de bespreking van het jaarver slag van de Herv. Raad voor de zaken van Kerk en School merkte de heer van der Neut, voorzitter van de Raad op, dat de kwestie Hardegarjjp, hoe onverkwikkelijk deze ook in vele op zichten moge zjjn geweest, toch begrip heeft gebracht voor de wijze, waarop de Hervormde Kerk het schoolvraag- stuk beziet. Het is de ervaring van de raad dat de organisaties, zowel van het Christelijk als van het openbaar onder wijs, zullen gaan begrijpen, dat de kerk de vragen op het gebied van de school in wijder aspect ziet en dat haar be moeienis met de school de uiting Is van haar apostolair besef, waarbjj het niet gaat om af te breken, maar om op te bouwen. Publiciteit. Dr A. J. Bronkhorst, voorzitter van de Raad voor de Zaken van Pers en Publiciteit, begon bjj de bespreking van het jaarverslag van de Raad met zijn waardering uit te spreken voor de ar beid van beide organen van de raad, nl. het Persbureau en de N.V. Boekencen trum. De secretaris van de Raad, ds F. H. Landsman, vestigde de aandacht op de resultaten van acht jaar arbeid, welke ontegenzeggelijk tot gevolg hebben ge had, dat de belangstelling van de plaat selijke gemeenten zieh veel meer ls gaan richten naar het geheel der Kerk en dat de dienst door het publiciteits- werk aan de kerk verricht moeilijk kan worden onderschat, wanneer b.v. alleen reeds wordt gelet op de functie van het weekblad „De Hervormde Kerk" en het blad „Woord en Dienst". Naar aanleiding van de discussie over de situatie der politieke delinquenten, heeft de Synode der Ned. Hervormde Kerk besloten een schrijven te richten aan de minister van Justitie, waarin uitdrukking wordt gegeven aan de on gerustheid, welke bjj haar is ontstaan naar aanleiding van sommige maatre gelen, die in de laatste tjjd door de re gering ten aanzien van de opgesloten politieke delinquenten zjjn genomen. In dit schrijven wordt de aandacht gevestigd op de noodzakelijkheid, dat bij beslissingen omtrent gratie, inrich tingen waarin de straf wordt onder gaan, verlening en intrekking van voor rechten enz., in sterke mate rekening gehouden behoort te worden met de persoon van de betrokkene. W'J LEVEN HET LANGST EN VROUWEtf LEVEN LANGER DAN MANNEN (DE GEMIDDELDE LEVENSDUUR) ZATERDAG 11 JULI 1953. HILVERSUM I. (402 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Koorzang. 7.45 Morgengebed en lit, kalender. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. 10.05 Voor de kleuters. 10.20 Gram. 10.25 Pontificale Hoogmis. 12.00 Angelus. 12.03 Sympho- nette ork. 12.30 Land- en tuinb-. med. 12.33 Lunchconc. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en kath. nws. 13.20 Lunchconc. 14.00 Boek- bespr. 14.10 Metropole ork. 14.40 Ama- teursprogr. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.55 Piano en orgel. 16.20 „De vliegende Hollander", caus. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans." 17.00 Voor de kinderen. 18.00 Gram. 18.15 Jour nalistiek weekoverz. 18.25 Lichte muz. 18.40 Regeringsuitz.: Zoeklicht op de Westerse Defensie." 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.20 Pari. overz. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 „Lichtbaken", caus. 20.50 Ronde van Frankrijk. 21.00 Amus. muz. 21.35 Act. 21.45 Promenade ork. en solisten. 22.30 Wij luiden de Zon dag in! 23.00 Nws. 23.15 Nws in Esperanto. 23.22—24.00 Gram. HILVERSUM II. (298 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 8.00 Nws. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. (Om 9.36 Waterst.) VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitge schakeld", caus. 10.05 Morgenwijding. VA RA; 10.20 Voor de arbeiders in de continu bedrijven. 11.35: Viool-trio. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Dansmuz. 13.50 Week- journ. 14.20 Filmprogr. 14.50 Huismuz. 15.10 Amateursprogr. 15.40 Boekbespr. 16.00 Kamerork. en solist. 16.45 Sport- praatje. 17.00 Gram. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nws en comm. 18.20 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 „Passe partout", caus. 19.40 „Het Oude Testa ment in deze tijd", caus. 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.15 „The Geisha", operette. 21.25 Soc. comm. 21.40 Pianoconc. 22.05 „Do denhuis", hoorsp. 22.35 Muz. van het Hui den. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.30 Ork. conc. 12.35 Beiaardspel. 13.00 Caus. 13.10 Nws. 13.25 Operette muz. 14.15 Omr. ork. 15.15 Knapenkoor. 15.30 Vlaamse piano- muz. 15.45 Knapenkoor. 16.00 Gram. 16.45 Engelse les. 17.10 Gram. 17.30 Orgelconc. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.30 Gevar. muz. 19.40 Zangrecital. 20.00 Sym phonic ork. 20.30 Klankb. 20.50 Gev. muz. 22.00 Nws. 22.15 Vlaamse kamermuz. 23.00 Nws. 23.05 Dansmuz. 23.3524.00 Gram.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3