KeAJk en tyendinq,. is Gunstiger subsidieregeling voor gezinsverzorging Dr C. Steenblok geschorst DE BEURS NOTEERDE GISTEREN m m SS m Colin Fox bereikte Amerika Jaarverslag A. N.W.B. Twee schoten verstoorden bruiloft Waar zijn VAN MARKT Dinsdag 7 Juli 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 Naar wij vernemen hebben de kerke raden der Geref. Gemeenten van Rot terdam-C., Rotterdam-Z. en Moeroa- pelle, door de generale synode aange wezen verder met de Goudse gemeente te handelen, dr C. Steenblok als predi kant geschorst en de ouderlingen te Gouda op één na en de diakenen op twee na uit hun ambt ontzet. Het deel van de gemeente Gouda, 'dat achter de synode staat, heeft gisteren voor het eerst diensten in de Gerei, kerk gehouden. Vrijzinnig Hervormden en de Ned. Herv. Kerk. "S-GRAVENHAGE, 6 Juli Het aan tal leden van de Vereniging voor Vrijzin nig hervormden bedraagt, volgens het zo juist verschenen jaarboekje, 35018. Het aantal vrijzinnige predikanten in de Hér- vormde Kerk is 320. Ongeveer 75 gemeen ten van vrijzinnige richting zijn vacant of worden verzorgd door een vicaris. Het aantal vrijzinnige gemeenten maakt ongeveer 25 pet. uit van het totaal aan tal hervormde gemeenten. Protestantse kerken in Canada verenigden zich. AMSTERDAM, 6 Juli De Interna tionale Raad van Chr. Kerken orga niseerde een Regionale Conferentie in Toronto, Canada, van 1824 Juni 1953 waarvoor grote belangstelling bleek te bestaan. Besloten werd over te gaan tot het organiseren van de „Canadian Coun cil of Evangelical Protestant Chur ches". Hieraan werd medegewerkt door vertegenwoordigers van de Con servative Baptist Association, de As sociation Gospel Churches, de Regular Church en de Fellowship of the Prairies, de Free Magyar Reformed Church en de Felloship of Regular Baptists of the Maritime. Voorstellen tot aansluiting bij deze raad zullen in de eerstvolgende algemene kerkelijke vergadering van deze kerken worden behandeld. Ook uit andere kerken blijkt belangstelling voor deze zaak te bestaan. De bekende dr Shields van Toronto heeft zich bereid verklaard voor één jaar 't voorzitterschap te aanvaarden. De vice-presidenten en verdere be stuursleden komen uit de verschillen de Canadese provincies: Alberta, Ma nitoba, Ontario en New Brunswick. De Constitutie van de „Canadian Council of Evangelical Protestant Churches" bevat de leerstellige grond slag van de Internationale Kaad van Christelijke Kerken. Geref. Zondagsschoolver. „Jachin". De 77e jaarvergadering van de Geref. Zondagsschoolver. „Jachin zal Woensdag 22 Juli a.s. in zaal Santbergen te Hilver sum onder presidium van prof. dr F. W. Grosheide gehouden worden. Aan de jaar vergadering gaat 21 Juli een begroetings samenkomst vooraf waarop de kinderen van de Zondagsschool van /Hilversum zullen opvoeren-, „Het licht tegemoet". Ter jaar vergadering zal ds J. Thomas van Hilver sum een wijdingswoord spreken. In de mor genvergadering zal prof. Grosheide inlei den het vraagpunt: „Hoe kunnen de moei lijkheden in de rooster worden opgeheven in verband met vacanties etc.?" en ds J. Pouma, em. predikant te Arnhem: „Moeten in de rooster naast Psalmen ook Christelijke liederen opgenomen worden?" In de middag vergadering refereert dr J. C. A. v. Loon van Delfshaven over: „De plaats van de Zondagsschool in het geheel van het Evan gelisatiewerk". Maatschappelijk werk van de Ned. Herv. Kerk. OPROEP IN DE KERKDIENSTEN. 'S-GRAVENHAGE, 5 Juli Op ver zoek van de algemene diaconale raad heeft het moderamen der generale Syno de van de Ned. Herv. Kerk in de kerk diensten een oproep gericht tot de ge meenteleden in verband met de opleiding van maatschappelijke krachten aan de met September te openen school voor Maatschappelijk werk van de Ned. Herv. Kerk. Het stijgend gebrek aan kerkelijke sociale arbeiders en arbeidsters en de toenemende vraag hiernaar deed beslui ten langs deze weg jonge mannen en vrouwen op te roepen om deze opleiding, die zal plaats vinden aan het Instituut „Kerk en Wereld" te Driebergen, te vol gen. Kerkelijke examens. De classis Rotterdam dér Geref. Kerken heeft praeparatoir geëxami- Seerd en beroepbaar verklaard, de eer L. F. A. Bötticher te Rotterdam, eand. aan de Theol. School te Kampen. Aan de Theol. School (art. 31) te Kampen slaagde voor het prop. exa men theologie de heer K. R. Veenhof te Kampen. Familieberichten uit andere bladen. Prof. dr J. D. du Tok overleden. Naar wij telegrafisch uit Zuid-Afrika ver namen is aldaar in de ouderdom van ruim 76 jaar overleden de bekende rustende hoogleraar prof. dr J. D. du Toit (Totius), die als Psalmdichter grote naam gemaakt heeft. Prof. Totius werd 21 Febr. 1877 ?an de Paarl geboren en was een zoon van wijlen ds S. J. du Toit, de vader van de Eerste Afrikaanse Taalbeweging. Hij bezocht de Theol. School te Burgersdorp en Potchef- stroom. In de tweede vrijheidsoorlog was hij veldprediker bij de Boerencommando's. Vervolgens studeerde de overledene aan de Vrije Universiteit waar hij in 1903 promo veerde tot doctor in de Theologie. In 1911 trad prof. Totius op als hoogleraar aan de Theol. Hogeschool te Potchefstroom. Prof. Totius heeft o.m. de Bijbel in *het Zuid- Afrikaans vertaald en de Psalmen in deze taai berijmd. Ook publiceerde hij een dicht bundel. Voor de Zuid-AfrikaanSe Bijbelver taling stelde de overledene de voornaam ste taalregels alsmede een methode ter ver zekering van eenheid van stijl op. Totius was in Zuid-Afrika de nationale dichter bij uitnemendheid. Toen hij in 1937 ons land bezocht viel hem van de zijde van de Academie van we tenschappen, Maatschappij van letterkunde, de Ned. Zuid-Afrikaanse Ver. en het Ned. Bijbelgenootschap een hartelijke huldiging ten deel. Samen met de dichters Jan Celliers en Leopoldt heeft Totius een grote rol gespeeld in het cultuurleven van de Zuid-Afrikaner. Een groot deel van zijn leven afge zien van zijn gedichten -was gewijd aan de vertaling van de Bijbel in het Afrikaans en zijn Psalmberijming. Prof. dr C. M. v. d. Heever, hoogleraar aan de universiteit te Witwatersrand, noemde in een proefschrift in 1932 zijn werk „Rachel" de grootste conceptie in de Afri kaanse letterkunde. Dr G. Dekker, prof. in de litteratuurgeschiedenis aan de univer siteit te Potchefstroom, schreef nog in 1941 Wat grootsheid van opzet en symboliek be treft, is „Rachel" Totius' belangrijkste dicht werk". WARTAAL! „Wat zei U!" vroeg Pieter. „Ik zei f 5.boete of één dag hechtenis!" herhaalde de rechter. „Oh", zei Pie ter. „U vergeet wat, ik heb namelijk óók gezegd, dat ik honderdvijftig jaar oud ben!" „Wat?" zei de rech ter. „Kun je dat bewijzen? Meen je dat?!" Nou, dat niet maar mijn vriend Ka rolus weet wel meer van mij te vertellen. Hij zegt alleen zo weinig tegenwoordig." „Wie?" vroeg de rechter met stijgende verbazing. „Hier, Karolus, deze kraai!" vervolgde Pieter. „Ik zal het nóg eens proberen als "O het goed vindt." Toen wende hij zich tot Karolu?. „Toe Karolus, zeg dan alleen maar „Dag meneer de rechter!" Meer hoef je niet te doen. Terwijl Pieter zo met Karolus bezig was wisten de 3 geleerde mannen daarboven er geen eind meer aan vast te knopen. „Dat klopt niet met dat ventje!" fluisterde de rechter. „Die praat wartaal, ja, dat is een geval voor Meester Uilebuil. Die weet die vreemde gedachten wel weer uit zijn bol te krijgen!" Pieter gaf het op. „Het spijt me!" zei hij. „Geen woord komt er uit!" Maar de drie mannen lachten hem nu ineens vriendelijk van onder hun witte pruiken toe. „Dat is niet verwonderlijk, jongen," sprak de rechter. „Luister maar e'ven dan zal ik je vonnis voorlezen: Heden is Pieter Gannegieter: geboren: onbekend, leeftijd: onbekend, woonplaats: onbekend, kortom alles onbekend, veroordeeld tot f 5.boete of één dag hechtenis wegens het zich bevinden op verboden terrein! Daarnaast zal hij ter beschikking gesteld worden van Meester H. A. Uilebuil voor de tijd van twee maanden". „Wie is die Uilebuil" vroeg Pieter. „Dat zal je direct merken" zei de rechter. „En ik heb er al twéé dagen hechtenis opzitten!" riep dé jongen er achter aan. Nu krabde da wijze man even achter zijn wollen pruik. „Oh'„ zei hij, „Dan krijg je nog vijf gul den van ons!" Intrede van ds Middelkoop te Zaamslag. Na 's morgens door ds N. Pestman uit Terneuzen bevestigd te zijn deed Zondagmiddag ds Middelkoop zijn in trede in de Geref. Kerk te Zaamslag. Als tekst van zyn predikatie had ds Middelkoop gekozen Pred. 3 18. Het thema was „God onderwijst de mens heid". In een persoonlijk woord richt te de nieuwe predikant zich tot de kerkeraad. Ds Pestman werd dank ge bracht voor zijn werk als consulent, Hierna sprak de heer J. van Herman, als oudste lid van de kerkeraad, de predikant toe. Spreker noemde enkele zaken, welke wel de aandacht van ds Middelkoop zouden kunnen nodig heb ben. Vooral de jeugd heeft leiding no dig in deze fijd, zo zei de heer van Herman. Hij verzocht de gemeente de predikant toe te zingen de zegenbede: „Dat 's Heren zegen op u daal". Tot slot sprak de predikant een woord van dank tot allen. Tegenwoordig waren afgevaardigden van de omliggende ge meenten Spui, Axel en Terneuzen Ook de andere kerken uit het dorp waren vertegenwoordigd. Aanwezig was verder o.m. het college van en W. Bevestiging en intrede cand. C. J. Breen te Terneuzen. De bevestiging en de intrede van de be roepen predikant der Geref. kerk (art. 31 K.O.) te Terneuzen, cand. C. J. Breen, zal plaats vinden op 23 Augustus a.s. De bevestiging zal geschieden door Ds Trimp te Twijzel. Geboren: Petrus B., z. v. de fam. J. G. v. Velthoven-Hageman, Zwolle. Overleden: E. M. Frans, geb. Zonne- vijlle, 57 j., Groede; P. Mabelis, 71 j. Cad- zand; D. Lere,90 j„ Vlissmgen; Ir J. H. C. Kakebeeke, 72 j. Kloetinge; M. H. Bak ker, geb. Rootselaar, 65 j., Hilversum; J. Vaane, 90 j., Burgh; W. A. Hoek w.i., 82 j„ Schiedam. O .-leden: E. J. de Zeeuw, 66 j., Mid delburg; S. J. den Baars, 90 j., Dirksland. Beroepingswerk. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Apeldoorn (vac. J. J. C. Karrens), H. Altena te Hindelopen; te Ede (vac. J. H. Cirkel), H. Talsma te Den Haag; te Wanneperveen, G. Caze- mier te Schiedam. Aangenomen naar Ootmarsum, Adolfsen, vicaris te Markelo, als predi kant voor buitengewone werkzaamhe den (geestelijk verzorger van de vluchtelingen in Berlijn), A. A. Spij kerboer, candidaat te Rotterdam; naar Auckland (Nieuw Zeeland) Presb. Church G. Denee, laatstelijk predikant op de vliegbasis Twente. Bedankt voor Hasselt, B. IJzinga te Barneveld; voor Wezep, K. v. d. Poel te VeenendaaL Geref. Kerken. Beroepen te Pernis, H. J. van Hal- sema te Tholen. Aangenomen naar Lollum, C. W. de Vries, cand. te Voorburg, die bedankte voor Hantum, West-Terschelling en voor Zuid-Beijerland. Evang. Lutherse Kerk. Beroepen te Purmerend, P. H. G. C Kok te Weesp. Drietal te Enkhuizen-Hoorn, A. Jo hannes te Delft, P. H. G. C. Kok te Weesp en A. K. van de Meij te Den Haag. Aangenomen naar Dordrecht, mej. M. A. Nonsees te Amersfoort. Bapt. Gemeente. Aangenomen naar Pernis, M. de Jong de Jong te Vriezelo. Geref. Gemeente. Bedankt voor Elspeet, A. de Bloojjs te Rotterdam-Zuid. SL.OTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N.V., GOES. Nederland 1947 Dollarlening: 1947 Invest. Certif. Ned. 1962/64 cum Grootboek 1946 96 9954 99$ 97 96 99 99# 9VA 3# K. Olie 1950 112# 114 Cult. H. Ind. Bk 72# 72# Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij. A.K.U. Bergh's Jurg. Berkel's Patent Calvé Delft Fokker Gelder Bonen Kon. Hoogovens Ned. Ford Ned. Kabel(abr, Philips' Gloeil. Do 6 cum. pref. wd. Unilever wl^ton-Fijenoord Biiiton I rubr. Jfllton II rubr. Dordtsche Petr. Dito, pref. Kon. Olie 117# 119# 166# 166# 159# 162# 272# 273 110 110# 117 118 113# 114 152# - 168# 171# 213 213 214# 164# 170# 146# 147 190# 191# 186 288 220 223 305 307# - 313# 319# 523# Dito, onderaand. 319# 322 A'dam Rubber 97 98# Moeara Enim 522#B Bandar Rubber 98 98# Deli Bat. Rubber 145 149# Kendeng Lemboe 77# 77# Oost Java Rubber 32# 32# De Oostkust Serbadjadi 51# Holl. Am. lijn 137 137 K. J. Ch. Paketvrt Kon. Boot 128# 129# Kon. Paketvrt 12 0$ 119# Kon. Rott. Lloyd 126# 126 Ned. Sch. Unie 128# 128# Ommeren's Sch.vrt 151 150 St.v. Mij Ned. 137 *36# H.V.A. 109# 110# Java Cult. 57# N.I.S.U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij Deli Mij Senembah Mijlier Co Amsterd. Bank Escompto Bank Rotterd, Bank 90 89# 27# 27# 175 172# 106 102# 94# 95# - 169 172 173 66 66# 168# 169 Twentsclie Bank Overzeese Gas Borneo Sumatra Internatio Am. Radiator Am. Smelting Anaconda Copper Bethl. Steel Chrysler Ford Canada General Motors Hudson Motor Intern. Nickel Kennecott Nesh Kelvinator Rep. Steel Stand. Brands U.S.. Steel North. Am. Comp. Cities Service Cont. Oil Midcont. Oil Philips Oil Shell Union Tide Water Baltimore Miss. K. Texas New Vork Centr» 170 169# 93# 94 119# 119# 148 149 14# 14# 32# 32# 35# 35# 50# 50# 60 13# 42 64# 22# 48# 27# 38# «ff «Fs 65K 49 27}4 3SU SS 57H Ingezonden Mededeling (adv.) Fijn bier - scheuten daar en stramheid in lijf en leden al die vormen van Kheumatische on gemakken kunt U met Kruschen te lijf. 3erust er niet in. 't Wordt wel erger, niet beter. Begin morgen ra dicaal met Kruschen. Tienduizenden vonden en vinden bij Kruschen baat en verlichting iedere dag weer. Waarom zoudt U dan weerloos ver der lijden. Neem ook Kruschen de kleine dagelijkse dosis en on dervindt zelf het heilzaam effect. Met een zeilboot de Atlantische Oceaan over. OCEAN CITY, 6 Juli De 32-jarige Brit Colin Fox, die in zijn jacht van zeven me'ter alleen de Atlantische Oceaan is overgestoken, heeft gisteren zijn vaartuig bij Ocean City in de Ame rikaanse staat Maryland op het strand moeten zetten, toen het tengevolge van een windstilte op de kust dreef. Fox vertrok twee jaar geleden met een vriend, Clifford Broom, uit Zuid- Engeland voor de tocht van 7000 mijl naar New York. Hij had toen in het geheel geen ervaring in zeilen en na vigatie. Toen de mannen, via Frankrijk, Spanje en Portugal, te Tanger waren aangekomen, had Broom er genoeg van, omdat hij vrijwel de gehele reik' zeeziek was geweest. Fox besloot hier op alleen de tocht voort te zetten. Nadat hij een jaar in Casablanca had gewerkt om geld voor de over tocht te verdienen, koos hij met twea goedkope navigatieboeken, een chro nometer en enige kaarten weer zee en bereikte de Canarische eilandefi dg Bahama's. Vandaar vertrok hij na een verblijf van twee maanden eind Juni voor de laatste etappe. Fox hoopt over twee dagen zijn reis naar New York te vervolgen, waar hij het jacht wil ruilen voor' een auto, waarmee hij een tocht door -de V.S. wil maken. GROOTSCHEEPSE RAZZIA IN KENIA. Nakoeroe, 5 Juli. Meer dan duizend militairen, politiemannen en inheemse bur gerwachten hebben Zondag, gesteund door pantserwagens, e engrote razzia uitgevoerd in Nakoeroe in de Riftvallei. Ongeveer 10.000 inheemsen werden ondervraagd en ruim duizend van hen naar een speciaal kamp nabij Nakoeroe overgebracht voor nadere ondervraging door groepen tolken. Ongeveer 300 mannelijke leden van de Ki- koejoestam zouden hebben bekend onder bedreiging met de dood de eed op de Mau Mau te hebben afgelegd. De razzia werd uitgevoerd naar aanlei ding van berichten, volgens welke Mau Mau-opstandelingen uit het gebied van Aberdare gewoon waren gedurende het weekeinde naar Nakoeroe op twee na de grootste stad in Kenia e— te komen om uit te rusten en recruten voor de benden op te halen. Maatschappelijk werkster moet officieel diploma hebben DEN HAAG, 16 Juli De minister van Maatschappelijk Werk heeft enige wijzigingen van en aanvullingen op de voorlopige regeling der subsidiëring van het werk der gezinsverzorging bekend gemaakt. Zij zijn ingegaan op 1 Januari 1953 en gelden uiterlijk tot 1 Januari 1955. De wijzigingen en aanvullingen, wel ke gedurende deze periode gelden, hebben betrekking op de navolgende punten: Het voorschrift, dat slechts over heidssubsidie wordt verleend tot ma ximaal het bedrag van het nadelige saldo, komt te vervallen. Een over heidssubsidie wordt verleend in de kosten, verbonden aan de tewerkstel ling van een maatschappelijk werk ster, welke leiding geeft aan gezins verzorgsters, werkzaam bij een van rijkswege gesubsidieerde instelling voor gezinsverzorging. De mogelijkheid voor lagere pu bliekrechtelijke lichamen tot het ver strekken van een extra subsidie wordt in bepaalde gevallen uitgebreid. Van kracht blijft de bepaling, dat naast het subsidie in de salariskosten van de gezinsverzorgsters ook een sub sidie wordt gegeven in de kosten van leiding ad 100 per jaar per gezins verzorgster, doch zij wordt in deze zin aangevuld, dat het voor het ontvah- gen van een overheidsbijdrage in de kosten, verbonden aan de tewerkstel ling van een maatschappelijk werk ster een aantal bepalingen zullen gel den. O.a. wordt ten aanzien van de opleiding bepaald, dat de maatschap pelijk werkster in het bezit dient te zijn van een diploma van een der van rijkswege gesubsidieerde scholen voor maatschappelijk werk, of wel van een school voor maatschappelijk werk, wel ke naar het oordeel van de minister van Onderwijs, Kunstenen Weten schappen voor een subsidie in aanmer king zou kunnen komen. Wat het dienstverband aangaat wordt bepaald, dat de maatschappelij ke werkster in dienst dient te zijn bij een van rijkswege gesubsidieerde in stelling voor gezinsverzorging of bij een kerkelijke c.q. particuliere instel ling voor maatschappelijke zorg en leiding dient te geven aan gezinsver zorgsters, werkzaam bij een van rijks wege gesubsidieerde instelling voor gezinsverzorging. DEN HAAG, 6 Juli Het jaarver slag van de ANWB over 1952 ver meldt dat het ledental het kwart mil- lioen naderde. Het ledental Van de wegenwacht bedroeg bijna 120.000. Een uitvoerige beschouwing wordt opnieuw gewijd aan de lasten op het moderne motorwegverkeer. Gewezen wordt op de dalende verkoop van auto's. Het gevaar van werkloosheid- in de auto-industrie zou kunnen wor den bezworen door halyering van de lasten, aldus het verslag. Het wegverkeer in Nederland bracht van 1946 tot en met 1951 een half mil liard gulden meer op, dan aan aanleg, onderhoud en vernieuwing van wegen en bruggenbouw werd besteed. Wederom wordt betoogd, dat door het wegverkeer opgebrachte belastingen ook besteed dienen te worden voor de kosten van de weg. Het jaarverslag dringt ook weer aan op het vormen van een generale staf voor het verkeersbeheer. Te veel in stanties hebben, goeddeels onafhanke lijk van elkaar, met een of enkele facet ten van het verkeer te maken. Coör dinatie der activiteiten is noodzake lijk. VLOGEN AMERIKANEN DOOR ATOOMWOLK? Sydney, 6 Juli De „Sydney He rald" schrijft dat de V.S. speciaal uit gerust superforten van bases in de Stille Oceaan gebruiken om op ver schillende hoogten over zeer grote ge bieden waarnemingen te verrichten ten einde vast te stellen of zich in de atmospheer radio-actieve deeltjes be vinden, afkomstig van een atoomont ploffing. Volgens het blad zijn deze waarnemingen een onderdeel van een waarnemingsdienst over de gehele we reld, die de V.S. zouden hebben inge steld toen zij ontdekten, dat de Sow- jet-Unie het geheim van de atoombom kende. Het Australische blad acht het waarschijnlijk, dat Amerikaanse vlieg tuigen door de atoomwolk boven de Montebello-eilanden zijn gevlogen. (In October van het vorige jaar werd op de eilanden de eerste Britse atoom- proef verricht) Geen vrijgelaten Noord-Koreanen in Zuidkoreaanse leger. SEOEL, 6 Juli De Zuidkoreaanse minister van voorlichting, Hongkee, heeft vandaag verklaard, dat talrijke anti-communistische Noordkoreaanse krijgsgevangenen zich hadden gemeld voor dienst in het Zuidkoreaanse leger, doch dat zij waren afgewezen. Uit betrouwbare bron is vernomen, dat deze gevangenen geen toestemming voor dienstneming zullen krijgen, zolang zij zich niet in Zuid-Korea hebben gevestigd en van plaatselijke autoriteiten een certificaat van betrouwbaarheid hebben gekregen. De regering van Australië heeft een oppervlakte van ongayeór SÖO.ÖOO vler kante kilometer In Zuld-Australie tot verboden gebied verklaard verband met het houden van proeven met Britse atoomwapens. Willen Amerikanen Oostduitsers helpen? NEW YORK, 6 Juli. Volgens de „New ork Times" is aan de Amerikaanse autoriteiten in Duitsland verzocht aanbe velingen te doen inzake een „psychologisch offensief" tegen de SowJet-Unie in Oost- Duitsland. De Amerikaanse regering zou deze aanbevelingen willen voorleggen aan de ministers van Buitenlandse Zaken van de „Grote Drie", die Vrijdag te Washing ton bijeenkomen. Naar een correspondent van het genoem de blad uit Bonn meldt, zouden Amerikaan se functionarissen in Duitsland o.m. willen voorstellen, grote voorraden overtollige boter, vlees, tarwe, e.d.uit de V.S. naar Oost-Duitsland te zenden met het oog op de daar heersende voedselschaarste. Het doel van dit plan zou zijn, de Sowjet- Unie in verlegenheid te brengen en Bonds kanselier te helpen om de komende alge mene verkiezingen te winnen. Onlusten bij Calcutta* CALCUTTA, 6 Juli. Een veertigtal personen is vandaag gearresteerd na een botsing met de politie in de buurt van Cal cuttaDe ongeregeldheden ontstonden na een botsing voor Djiban Kisjan Khara, die 45 dagen in hongerstaking is geweest om de eis te steunen, dat bepaalde gebieden van de staat Bihar waar Bengali gesproken wordt bij West-Bengalen worden ingelijfd. Zaterdag is Khara in het geheim door de politie naar het ziekenhuis gebracht in ver band met de achteruitgang van zijn gezond heid. De gramofoon maakte te veel lawaai* AMSTERDAM, 6 Juli. Twee schoten klonken Zaterdagnacht tussen de huizen blokken aan de Populierenweg en de Vro- likstraat te Amsterdam. Bijna tegelijkertijd sneuvelden twee ruiten van een woning aan de Vroliksticiat, waar een 30-jarig bruilofts feest werd gevierd. De feestgangers stoven verschrikt uiteen, maar niemand werd ge wond. Aan deze Wild-Wast^scene was het een en ander voorafgegaan. De bruiloft werd -- aldus de politie nogal luidruchtig gevierd. Er werden platen gespeeld op een electri- sche gramofoon en het ging nogal gezellig toe. Een bewoner van een der percelen aan de Populierenweg, een 35-jarige tekenaar constructeur zag zijn nachtrust bedreigd en schreeuwde naar de feestvierenden, dat die gramofoon afgezet moest worden. Toen daaraan geen gehoor werd gegeven, heeft de tekenaar een windbuks gepakt en de twee schoten gelost, aldus proberend het feestlawaai te doen verstommen. Veel nachtrust heeft hij daarna niet meer genoten, want hij werd door de politie aan gehouden terzake van opzettelijke vernie ling. „onze schepen HAVEN VAN VLISSINGEN. Aangekomen 4 Juli: URMAJO v. Ant werpen; ENDOFER HILL v. Embden; ANTONIS v. Embden; CITADEL v. Ant werpen. 5 Juli: CHLOE v. Port Talbot; ALBIZOLA v. Antwerpen. Vertrokken: 4 Juli HOOP n. Cagliari; CITADEL n. Shorham. 5 Juli ALBIZOLA n. Genua; ANTONIS n. Wabana; CHLOB n. Randers. Gepasseerd naar Antwerpen: 4 Juli: WEGA v. zee; MEEUW v. Shelbey; AL- GENIE v. Bremen; MARKEN v. Rotter dam; ADMIRAAL COURBET v. Amster dam; JACOBA CATHERINA v. Rotter dam EEMDIJK v. Rotterdam; VLIER v. Rotterdam; TILLY v. Zaandam; TALMA v. Rogeda. 5 Juli CORNELIS v. Amster dam; OISE v. Hamburg; SUMATRA v. Londen; GORDIAS v. Triest; LEERSUM v. Ie Havre; DELFSHAVEN v. Hamburg; MARIEKERK v. Hamburg; WAAL v. Hamburg; CONDOR v. Londen. Gepasseerd van Antwerpen 4 Juli: DO- RA n. Stockholm; URMAJO n. Londen; CONTINENTAL n. zee; PAVONIS n. Vasteras; UNION n. Dover; CONGO- STROOM n. Dakar; BLOMMERSDIJK n. New York; ABBEKERK n. Rotterdam. 5 Juli CAPRI n. Dublin; NELLYVAN HAMBURG n. Gent; PRINS PHILIP WILLEM naar Bremen. GROTE VAART. ABBEKERK 5 v. Japan te R'dam. AMSTELDIJK New York/ Indonesië 5 Halifax verw. ARKELDIJK 4 R'dam n. New York 5 Hamburg. GAASTERKERK Mkobe/R'dam 5 v. Sin gapore n. Penang. HOOGKERK R'dam/Japan 5 Finisterre n. Marseille. HEEMSKERK O. Afrika/Asdam 6 Genua JOH V. OLDENBARNEVELT Asdam? Sydney 5 v. Ouessant n. Port Said. GROOTE BEER New York/R'dam 4 280 M ZW v. Kp. Race BLOEMFONTEIN Asdam/Z. Afrika 4 v. Southampton. LOENERKERK Calcutta/R'dam 5 v. Cochin n. Adan. MEERKERK 4 v. Calcutta 5 Rede Chalna MOLENKERK R'dam/Calcutta 5 te Ma dras. NOORDAM 6 v. R'dam te New York verw. ORANJE Priok/Asdam 4 560 m. OTZ v. Socotra n. Suez. ORANJEFONTEIN Durban/Asda 5 Southampton verw. RIJNDAM R'dam/New York 4 v. South ampton p. 5 Scillys n. Halifax. SIBAJAK Wellington/R'dam. WATERMAN R'dam/Halifax 5 590 m. W. V. v. Lanetia. en veilina Nieuw type gebruikspaarden? DEN HAAG, 6 Juli De landelijke commissie voor kleine boerenvraag- stukken van de Stichting voor de Landbouw acht het gewenst proeven te nemen met Noorse fjordenpaarden op kleine proefbedrijven. Deze kleine Noorse gebruikspaarden zijn met succes in Denemarken inge voerd. Men wil zien hoe de kwaliteit dezer werkpaarden voor Nederlandse kleine bedrijven is en of zij in de be drijfsvoering passen. Familiedrama om aangebrand vlees, HILVERSUM, 5 Juli. -- Omdat het vlees in de keuken aanbrandde is de 60- jarige A. T. dusdanig in woede ontstoken, dat hij na twistwoorden met zijn zoon naar de keuken rende om een mes te halen, waar mee hij de zoon te lijf ging. Op het moment, dat hij toestak, wierp de moeder zich tussen het tweetal om bloedvergieten te voorko men. Het gevolg was, dat zij een diepe steekwond in de arm opliep. De gewaar schuwde politie heeft de vader, die buiten zichzelf van drift was, naar het bureau ge bracht en daar ingesloten. De wonde van de vrouw werd in het ziekenhuis verbonden. Op 9 Augustus Brussel—Maastricht per helicopter? MAASTRICHT, 6 Juli Met het oog op een vaste helicopter-verbinding tussen Brussel en Maastricht ligt het in de bedoeling van de „Sabena" reeds 9 Augustus met deze dienst te begin nen. Gedurende de eerste vier weken zal deze verbinding bestaan uit dage lijkse postvluohten, waarna in Sep tember begonnen zal worden met da gelijkse passagiersverbindingen. Er kunnen iedere keer aoht personen mee. Tijdens zeilexcursie verdronken. ABCOUDE, 5 Juli. Op de Vinke- veense plassen niet ver van Abcoude is vanmiddag de zeilexcursie van een groep Vrijzinnig Christelijke Jongeren tot een droevig einde gekomen door de dood van de 26-jarige J. van Zomeren uit Amsterdam. Zijn tochtgenoten, die hem het laatst had den gezien, toen hij uit zijn boot het water in dook, waren hem gaan zoeken, toen zijn afwezigheid begon op te vallen. Men vond hem" drijvende aan de walkant. De politie stelt een onderzoek naar de oorzaak van het gebeurde in. Luchtverdedigingsjager zonder piloot. 's-GRAVENHAGE, 4 Juli. - In Ame rika is een pilootloze luchtverdedigingsjager vervaardigd, de F-99 Bomarco, een product van de Boeing Fabrieken, Het is een straal jager met driehoeksvleugel, die aan de tips gekortwiekt is. De F-99 wordt van de grond af naar het doel geleid. Eén van de voornaamste eisen van een luchtverdedigingsjager is, dat hij over een grote stijgsnelheid beschikt en men neemt aan, hoewel nadere gegevens over het toestel nog niet bekend zijn, dat dit met de F-99 het geval is, VEEMARKT ROTTERDAM, 6 Juli Aanvoer in totaal 1528. Vette kalveren 897; Var kens 631. Vette koeien 280—290; 270— 280; 240260. Varkens (lev, gew.) 1.91; 189; 185. THOLEN, 6 Juli Eerstelingen Bonken 17.05; Gewone 16.35—17.11; Poters 12.50—12.58; Kriel 4.71—7.50. Doré gewone 18.0618.20; Witte Eigen heimers gewone 20.04. Aanvoer 43 ton. GOES, 6 Juli Vat-veiling: Aard beien Madame Moutot 71.80; Jecunda 77.8078.80; Madame Moutot (afw.) 54.10; Jecunda (afw.) 58.10. Gewone veiling: Aardbeien 6085; Frambozen 72109; Rode bessen 4367. Kersen; Hollanders B 6870; Markieen B 64 82; Suikerkersen B 4144; Bra Bruine B 66; Zoete Morellen B 6059; Vr. v. Werden B 65; Meikersen B 44. Drui ven; Frankenthaler 260270. Alles per 100 kg. Groente: Bloemkool 2629; Komkommers 2128; Kropsla 2.505. Tomaten 5571; Doperwten 3234; Gr. Sav. Kool 19; Eerstelingen Grote 1114; Bonken 14; Drielingen 1112; Kriel 67; Tuinbonen 1718; Rabar ber 67; Andijvie 1525; Bonen (Wa genaars) 98; Rode kool 8; Spinazie 13 —14. Kroten 6; Uien 1428; Wortelen 18. Alles per 100 bos, stuks of kg. TERNEUZEN, 6 Juli Sla 4—7.60; Bloemkool A 39—57; B 18—38; C 21; Groene Komkommers A 25; B 23; C 20; Peen II 2025; Kroten 57; Uien 2022. Eerstelingen I 1120; II 9 11; Kriel 68; Andijvie 1621; Pr. bonen 1.46; Postelein 35; Poperwten 3849; Rode kool 711; Sav. kool 8 11; Rabarber 1513; Tomaten 65 78; Aardbeien: Madame Moutot 70 Rode bessen: Prolific 55—61; Bra men: Kruisbessen 2735; Zwarte bes sen 57; Witte bessen 4647; Erambo- KRABBENDIJKE, 6 Juli. Jucun- da 7.70; Climax 84; Prolific 37—71. SCHERPENISSE, 6 Juli. Doré ge wone 18.3918.10; idem drielingen 12.2713.63; idem kriel 4.64; Eerste lingen gewone 17.1017.51; idem drie lingen 12.2713.63; idem kriel 4.64; Bintjes gewone 14.52. Alles per 100 kg. Aanvoer 43 ton. ST. ANN ALAND, 6 Juli. Doré ge wone 19.0319.09; idem drielingen 14.57; idem kriel 7.30; Eerstelingen ge wone 17.10; idem drielingen 14.73; id. kriel 7.30; Eigenheimers gewone 21.33 22.13; idem drielingen 14.01; idem kriel 4.05. Alles per 100 kg. Aanvoer 26 ton. VISMIJN. VEERE, 6 Juli. 4918 kg export garnalen 100—142; 245 kg schar 24— 43; 262 kg. bot 16—36; 197 kg schol 28 —30; 249 kg tong 64—122; 195 kg rog 1634; 5 kg paling 117145.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 5