Speurend in Zeelands natuur. DE BRANDNETEL Nieuws uit de Provincie. Steeds meer belangstelling voor zieken- huisverpleging op Walcheren. W'ICLEY, Nieuwe landbouwhuishoud- school te Axel. Chr. School tc Sluis bestaat 75 jaar Dijkherstel te St Philipsland. Contactblad voor werkers op Schouwen-Duiveland Grote Gymnastiekdemon- straties te Koudekerke en haar vijanden. Ledental van „Vrederust" steeg in 1952. Middelburg. Vlissingen Dinsdag 7 Juli 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 In majeur gesteld jaarverslag. Stijgende kosten werpen nauwkeurige berekeningen omver. MIDDELBURG, 4 Juli. Het 24e jaarverslag van de Vereniging „Zie- kenhuisverpleging op Walcheren", uitgebracht door de secretaris-penning meester, de heer L. Onderdijk, is in majeur gesteld. Er was een sterke vooruitgang te constateren, vooral wat de aanvullende AA-verzekering be treft, terwijl ook de B- en C-verzekering gestadig vooruitging. Dit alles was een gevolg van de grote activiteit van de meeste agenten, gestimuleerd door het kantoor der vereniging. Het bestuur zegt er trots op te zijn, dat de ruim 25 jaar oude vereniging het volle vertrouwen der Walcherse bevolking be zit. Mede te danken is de verblijdende vooruitgang aan de goede samen werking met de beide ziekenfondsen op Walcheren. Alle ziekenfondsverze kerden op het eiland krijgen nu ook bij tweede klasseverpleging de meer dere kosten vergoed. Het bestuur heeft "de vraag onder het oog gezien, of een andere organi satievorm verbetering zou kunnen brengen in de activiteit van de plaat selijke afdelingen, die hier en daar nog veel te wensen overlaat. Men kwam echter tot de conclusie, dat de stichtingsvorm nog minder democra tisch zou zijn dan de bestaande toe stand en dat men beter kan overgaan tot het zonder meer toelaten van leden tot de algemene vergadering. De nog steeds stijgende kosten wier pen alle nauwkeurige berekeningen opiver en waren oorzaak, dat ook in 1952 belangrijke voorstellen moesten worden voorbereid en nieuwe bereke ningen moesten worden gemaakt voor 1953. De tariefsverhogingen bij zie- kenhuisverpleging, die niet in de premies waren verdisconteerd, moes ten ten laste der reserve worden ge nomen. De andere verzekeringen en de sa natoriumverzekering deelden in de algemene vooruitgang. De huidige sa natoriumtarieven zijn zodanig geste gen, dat men, wil men voor de volle verpleegprijs gedekt zijn, zich dient te dekken voor een uitkering van f 10 per verpleegdag. Voor rekening der vereniging wer den vorig jaar 1637 personen in zie kenhuizen opgenomen met in totaal 26.025 verpleegdagen. Daarvan waren 896 verplicht- en 74" vrijwillig ver zekerd. De uitgaven aan verpleeg- kosten bedroegen f 212.207,68. Het aan tal verzekerden was 22.785 op 1 Ja nuari 1952 en 23.327 een jaar later (A-verzekering). Eind 1952 was het Ingezonden Mededeling (adv.) Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va der, Moeder en kind. 27 Augustus verkiezingen in Bruinisse DEN HAAG, 6 Juli. De minister van Binnenlandse Zaken heeft be paald dat de candidaatstelling en de Stemming voor de verkiezing van leden der gemeente Bruinisse zullen geschieden onderscheidenlijk op 14 Juli 1953 en 27 ugustus 1953. Het landbouwliuishoudonderwijs te Axel, dat sinds jaren in de beneden lokalen der o.l. school wordt gegeven, zal binnen afzienbare tijd een nieuw schoolgebouw krijgen. De door de Z.L.M. te Goes gekochte bouwgrond aan het geëgaliseerde binnenter rein te Axel zal daartoe bestemd worden. Nader vernemen wij, dat de Z.L.M. aan het architectenbureau Rothuizen en 't Hooft te Middelburg opdracht heeft gegeven voor een ontwerp. Men hoopt volgend jaar met de bouw te kunnen beginnen. SLUIS, 6 Juli De Chr. School te Sluis viert dit jaar zijn 75 jarig bestaan. Dit feit zal op 31 Juil a.s. enigszins fees telijk herdacht worden door wedstrijden voor de schooljeugd op het Gemeentelijk sportterrein, terwijl er des avonds door kinderen een bont programma zal worden opgevoerd. NUTSSPAARBANK MIDDELBURG OVER JUNI. MIDDELBURG, 6 Juli De Nuts- spaarbank te Middelburg noteerde op het eind van de vorige maand een ver meerderde inleg van f 83.973. Het te goed op het einde van deze bank werd hierdoor f9.062.868. Er werd f35.842 ingelegd en terugbetaald f267.868. Ook het bijkantoor te Oostburg had een vermeerderde inleg en wel van f 23.189. Het tegoed bij het begin (fl. 214.552) werd vermeerderd met een inleg van f56.681 en verminderd met een terugbetaling van f23.189. Het te goed op het einde werd f 1.237.742. Op de zitdag te Oostkapelle werd ingelegd f 8.683 en terugbetaald f 7.403. Bij het schoolsparen werd f441 inleg bedroeg f2.565. Er werd terug- neer ingelegd dan terugbetaald. De etaald f2.124. Het tegoed op het ein- e werd f 38.463. Te Middelburg werden 13 en te OostDurg 3 baby-boekjes afgegeven. Eerste bijstorting: Middelburg f69.66 en Oostburg f 17. Er zijn momenteel 803 spaarbusjes in omloop. Het aan tal ledigingen was 83 met een ge spaard bedrag van f 1.088. Er werden voor f 2.998 effecten aan gehecht en verkocht/afgelost voor f 1.938. Het saldo op het einde van de rekening effecten bedraagt f5.973.623. Het eindbedrag der liquiditeitsmid delen bedroeg f 1.034.387 (30 Juni 1952 f861.409). aantal AA-verzekeringen 15.107 en het aantal B-C-verzekeringen 7085. De exploitatie der A-verzekering leverde een nadelig saldo op van f2184.23 en de B-C-verzekering f7689.72. Het voordelig exploitatie saldo der AA-verzekering bedroeg f 7374.75. ST. PHILIPSLAND, 6 Juli. - Het her stel aan de dijken te St. Philipsland vordert gestadig. Het grootste gat in de Zuiddijk is thans definitief hersteld en aan de bin nen- en buitenkant met klei bekleed. Nu rest alleen nog de afwerking van de glooiing en krammat. Ook het herstel van de overige schade aan de binnenkant van de Zuiddijk vordert goed. Men verwacht, dat dit nog deze week voltooid zal worden. Aan de Westdijk is men nog steeds bezig met het aanvoeren van schorklei. De binnenkant van het dijk- lichaam ligt nog in het zandtalud. Douane hield sportdag te Vlissingen. VLISSINGEN, 4 Juli De Personeels vereniging Inter Scaldes van de douane hield een sportdag op de gemeentelijke sporttereinen aan de Bosweg, waaraan werd deelgenomen door de COAK te Middelburg, de Gemeentepolitie te Vlis singen en de Kon. Marine Vlissingen. Het programma bestond uit een voet- baltournooi, een 1500 meter-loop en een athletiek driekamp, bestaande uit hoog springen, kogelstoten en 100 meter-loop. Aan deze driekamp moest door drie athleten per onderdeel worden deelgeno men. De waardering geschiede volgens de Finse puntentelling. De resultaten waren: 1. COAK 4256 punten (Bijlhout 1619; Haak 1188; Post 1449); 2. Douane 3577 punten (Overbeeke 1351; Murk 841; Sa- man 1385)3. Marine Vlissingen 2575 pun ten (Rijf 680; Tuyl 1149; Tiel 746); 4. Ge meentepolitie Vlissingen 1977 punten (Pels 929; Kuyper 987; Gunst 1061). De 1500 meter werd gewonnen door Franssens in 4 min. 51.8 sec.; tweede werd Le Hane, voor wie 4 min. 52 sec. genoteerd werd. Het voetbaltournooi had een spannend verloop. De laatste wedstrijd, tussen de COAK en de Marine, moest de beslissing brengen. De COAK had daarbij aan een gelijkspel genoeg om winnaar te worden, terwijl de Marine hiervoor beslist moest winnen. De zeelieden wisten door een goed doelpunt de leiding te nemen, die zij, ondanks verwoede pogingen van de administrateurs, niet meer afstonden. De eindstand was: Marine COAK Gem. politie Douane 0 1 1 1 1 1 0 2 4 3-2 3 4-2 3 2-3 2 3-5 d<m Mpdedplrne (Adv 1 De Dienst Dijkherstel Zeeland (Schou wen en Duiveland) heeft een contactblad uitgegeven voor de werkers op Schouwen en Duiveland. De bedoeling van dit blad is om allen die op het eiland werken op de hoogte te houden over de plannen en de successen en de tegenslagen, die zich bij het enorme werk voordoen. De redactie van het blad streeft er naar de inhoud zodanig te verzorgen, dat de gezamenlijke afleve ringen een complete documentatie vormen van het dijkherstel van Schouwen-Duive land. Het blad is gedruk op uitstekend papier en geïllustreerd met fraaie foto's en duide lijke overzichtelijke tekeningen. Ir K. A. Bazlen schrijft een algemeen overzicht van de stand van zaken op het eiland en ir J. H. Verheij doet de situatie bij het Schelphoekgat uit de doekjes. OP DE MARKT TE GOES SPEELDE MEN ZEVEN HANDBAL. GOES, 6 Juli. Zaterdagavond vond op de Markt te Goes een sportief experi ment plaats, dat volledig geslaagd genoemd mag worden. Er werden namelijk twee wedstrijden zevenhandbal gespeeld, waar voor buitengewoon veel belangstelling be stond. Naar schatting 1200 bezoekers woon den deze wedstrijden bij, hetgeen voor Zee land een bijzonder groot aantal is. Begonnen werd met een wedstrijd tussen de junioren van Tonido en Volharding, die in een overwinning voor Volharding ein digde. Hierna begon de wedstrijd tussen Hellas en Tonido, die wel erg spannend ver liep. Beide ploegen bleken volkomen .aan elkaar gewaagd en bij de rust had Hallas een kleine 11^8 voorsprong. Na de her vatting kwam Tonido echter fel opetten en het werd zelfs nog 12—12. Hellas bleek echter over iets meer uithoudingsvermo gen te beschikken en in de laatste minuten een 21—16 overwinning te behalen. Naast de reeds bestaande zevenhandbal-' competitie voor junioren, welke wedstrijden op het sportveld worden gespeeld, zal er nu ook een volledige competitie zevenhandbal worden gespeeld tussen Hellas, Tonido en Volharding. Men tracht om al deze wed strijden 's Zaterdagsavonds op de Markt te doen spelen. Hiervoor werd bereids toe stemming verleend, indien er tenminste geen concerten zijn. VERWONDINGEN DIE IN HET GEZIN KUNNEN VOORKOMEN Eindexamen Lyceum. De volgende leerlingen van het Zierik- zees Lyceum slaagden tot heden voor het eindexamen: R.H.B.S. A: mej. H. A. Schaleven te Re- nesse en de heren J. L. van Ast te Noord- gouwe, N. P. Timmerman te Zierikzee en G. W. van Toombergen te Zierikzee. R.H.B.S. B: mej. H. M. Goettsch te Zie rikzee en de heren M. H. v. d. Linde te Dreischor en J. H. v. d. Maas te Oosterland. Gymnasium A: mej. G. E. Timmerman te Zierikzee en de heer B. K. Raap te Zierik zee. Zaterdag a.s. Onder auspiciën van de Zeeuws- Brabantse Turnkring en met mede werking van de Gymnastiekvereniging „Swift" en de Oranjevereniging te Koudekerke zullen op Zaterdag a.s. grote gymnastiek- en sportdemonstra- ties te Koudekerke worden gehouden. Ongeveer 500 turners, afkomstig uit Mid delburg, Vlissingen, Souburg, Oostkapelle, Domburg en Koudekerke, zullen zich te om streeks 2.30 voor de optocht naar het terrein gaan opstellen. Om 3 uur zullen vertegen woordigers van de betrokken besturen of ficieel door het gemeente bestuur ten raad- huize worden ontvangen. Op het terrein van D. Verhage aan het Langeweegje zullen van 3.45 tot 5.45 uur terreinuitvoeringen plaats vinden. Daarbij zal een lage toegangsprijs (f0.25 voor vol wassenen en f0.10 voor kinderen) worden geheven. Om 7 uur vindt opnieuw een optocht plaats, waarna te 7.30 uur gymnastiekde- monstraties op het Dorpsplein zullen wor den gehouden. Om ongeveer 9.30 zullen deze zijn geëindigd. Daarna zal de muziekvereniging „Voor waarts" weer optreden. Het geheel zal ver moedelijk worden besloten met een fakkel optocht. Het belooft voor Koudekerke en om ge" ving een zeer belangrijke dag te worden. /f== Dag in, dag uit wordt daar in dat onmetelijke rijk der natuur een felle strijd gestreden. Op leven en dood. Er op of er onder. Doden en gedood worden. Ieder en iedere plant is in het bezit van bepaalde wapenen, hetzij om aan te vallen, hetzij om zich te verdedigen. Maar hoe zwaar bewapend elk dezer levende wezens ook mogen zijn, meestal is er toch nog wel een vij and te vinden, die sterker is en hen de baas kan. Hierdoor wordt voor komen, dat een bepaald soort die ren of planten te sterk in aantal zou uitbreiden en de overhand zou krijgen. De natuur houdt zichzelf in evenwicht. Met de wapens van een alom be kende plant hebben de meeste men sen wel eens kennis gemaakt. Ik be doel de brandnetel. Stengel en bla deren van deze plant zijn bedekt met brandharen. Dat zijn kleine buisjes, die gevuld zijn met gif en waarvan de wand hard en bros is, omdat die is opgebouwd uit kiezelzuur. Aan de top van zo'n brandhaar bevindt zich een knopje, dat, omdat de haarwand er vlak onder een verdunning ver toont, bij een lichte aanraking, reeds afbreekt. En wel zodanig, dat er een schuine breukrand ontstaat met een scherpe punt, die in de huid van mens of dier dringt. (De lijn bij a op de kleine tekening geeft de breukrand aan; b is de scherpe punt.) Tegelijkertijd stort 't gif zich in 't ont stane wondje, waar door het brandende gevoel wordt veroor zaakt. Daarom pas sen wij mersen goed op om zo min mo gelijk met deze „na re" plant in aanra king te komen. Ook grazende dieren zor gen wel, dat ze nooit een brandnetel in de bek krijgen. En mocht het hun in hun jeugd al eens overkomen zijn, dan zullen ze zich daar na heus niet voor de tweede maal „aan de ze steen stoten". Ingezonden Mededeling (adv.) 5& t*1 Het doel is voor de brandnetel nu bereikt, Daar gaat het om: zich de vijand van het „lijf" te houden. Is er dan niemand, die de strijd met deze gifplant durft aan te binden? Ja hoor, daar komen al verschillende kampvechters opdagen. Allereerst enkele kevertjes, o.a. de brandnetel- snuittor, een halve centimeter lang, glinsterend groen torretje met spitse snuit (naam!) dat soms talrijk op de brandnetel voorkomt. Verder zag ik verschillende malen een veldslak (ci troengeel huisje met een paar bruine spiraalvormige banden) zich aan de bladeren te goed doen. En last but not least de rups van de atalanta of nom- mervlinder. Deze bekende vlinder, die op de onderzijde van de achtervleugels het getal 18 (81) met zich meedraagt, hoort eigenlijk niet in ons land thuis. Maar ieder jaar in Mei en Juni, soms nog iets later, heeft er een groot scheepse invasie plaats van deze dier tjes. Eenmaal hier aangekomen, zet ten ze hun eitjes af op de brandnetel. De rupsen, die daaruit te voorschijn komen, vinden de tafel rijk gedekt met hun lievelingskost en gaan met een aan het smullen. Hele verwoes tingen kunnen ze onder de brand netels aanrichten. Even hun signale ment: zwart of bruin, met een gele lengtestreep. Voorzien van haren met „zijtakjes" (z.g. doornrupsen). Al deze dieren zijn blijkbaar on gevoelig voor het gif. Van de kever tjes kunnen we dat gemakkelijk be grijpen. Ze hebben een harde huid en de brandharen kunnen in hun lichaam niet doordringen. Maar bij de twee andere soorten is dat anders. Daar moet de oorzaak liggen in het inwendige van het dier, dat geen hin der ondervindt van het gif, omdat het er tegen bestand is. Eenzelfde verschijnsel vinden we b.v. bij de mooie, oranje bessen van de lijsterbes, die voor mens en dier zwaar vergiftig zijn, behalve voor enkele vogels, als lijster en spreeuw, die zonder nadelige gevolgen de vruchtjes in groten getale verorberen. Elk levend wezen heeft dus een eigen taak in de natuur en is toe gerust met hulpmiddelen, die hem in staat stellen, die taak te volbrengen. Zo zien we, dat door de gezamenlijke arbeid van kever, slak en rups, de brandnetel erin wordt verhinderd, een alleenheerser te worden. JOSEPH A, BRUSSE. Ondanks hogere exploitatiekosten een batig saldo. Met de z.g. bewegingstherapie werd begin gemaakt. BERGEN OP ZOOM, 4 Juli In het jaarverslag over 1952 van de Ver. tot Christelijke Verzorging van Geestes- en Zenuwzieken in Zeeland zegt de sec retaris, drs J. J. Knibbe, dat de voornaamste zorg was het op peil houden van het ledental en het doen voortbestaan van een levendige belangstelling voor het werk der vereniging en inrichting. Op 1 Januari j.l. waren in dienst 71 verplegers en 146 verpleegsters. De gestichtsafdeling telde 288 mannen en 266 vrouwen. In de zg. aangewezen afdeling waren 175 mannen en 179 vrouwen opgenomen en in de gezinsverpleging 2 vrouwen. Er werd veel aandacht be steed aan de arbeidstherapie en tegen het eind van het jaar werd een beschei den begin gemaakt met de zg. bewegingstherapie. De aanvankelijke resul taten zijn moedgevend. Er werden in 1952 ruim 30 propa- gandavergaderingen gehouden. Het werk in West Zeeuwsch-Vlaanderen leverde mooie resultaten op. Bier. vliet heeft nu een afdeling met 66 le. den, Breskens met 91, Groede met 98, Hoofdplaat met 11, Nieuwvliet met 61, Retranchement met 51, Waterland kerkje met 22, IJzendijke met 35 en Zuidzande met 72 leden. Door de pro paganda nam het ledental toe van 10.507 eind 1951 tot 11.128 eind 1952. Het aantal corporaties steeg van 144 tot 160. Belgische en Franse journalisten bezochten Yerseke en Schouwen. YERSEKE, 6 Juli Vandaag was een dertigtal Belgische en Franse journalisten te gast bij de Zeeuwse mosselexporteurs te Yerseke. Ze be zichtigden de mosselpercelen en schoonmakerijen. Ook werd met de motorschepen van de fa. Zuidweg en de fa. Gebr. Pad mos een bezoek gebracht aan Zierik zee en de overstroomde gebieden op Schouwen. Na afloop werd hen een diner aan geboden. Ook B. en W. van Yerseke begeleidden de hoge gasten. Diploma vakbekwaamheid. Op het door de Nederlandse Ver eniging van detailzaken in dames hoeden en modistebedrijven te Am sterdam afgenomen examen behaalde mej. P. N. van Kamer het diploma inzake vakbekwaamheid. Geslaagd. Aan de T.H. te Delft slaagde voor het cand. examen voor scheikundig in genieur de heer J. Weststrate. AXEL Jubileum. De heer C. A. de Coninck alhier herdacht zijn 40-jarige dienstbe trekking bij de spoorweg Mij Mechelen- Terneuzen, later bij de de N.S. Zowel door de heer L. Dubois uit Terneuzen, inspecteur der N.S., als door de stations chef te Axel, de heer J. Dieleman, werd de jubilaris gefeliciteerd. Laatstgenoem de bood namens het personeel een blij vende herinnering aan. Benoemd. De heer P. F. de Vos te Den Helder, vroeger te Axel, is benoemd tot hoofdopzichter bij de bewapeningswerk- plaatsen der Kon. Marine, aldaar. BRESKENS Vismjjn. Aanvoer 29-6 tot 4-7: 2405 kg export-garnalen f2.56- 0.78; 348 kg Han delsgarnalen 1.10-0.74; 829 kg Bot 0.18- 0.16; 1418 kg Schar 0.43-0.16; 826 kg Schol 0.20-0.16; 571 kg Tong 1.38-0.81; 212 kg Rog 0.50-0.16. BRUINISSE Geslaagd. Aan de T. H. te Delft slaagde voor het cand. examen voor scheikundig ingenieur de heer J. Muller. KAMPERLAND Afloop verkoping. In café Wirtz werd t.o.v. notaris J. J. W. Klop te Kortgene, publiek verkocht een woonhuis en erf aan de Westhavendijk B 117 ten verzoeke van de Geref. Diaconie alhier. Hoogste inschrijver was J. Filius Jz. voor f 1858. Koper werd M. Bechtel voor f2120. Rondgang en concert. Zaterdagavond maakte het pijpercorps „Nicoleen" een rondgang door het dorp. Het muziekge zelschap „Ons Genoegen" gaf een con cert op de muziektent. Er bestond grote belangstelling. KAPELLE Voetbalwedstrijd. In het kader van een ringcompetitie speelde op het gemeente lijk sportterrein een elftal van de plaat' selijke C.J.M.V. een voetbalwedstrijd tegen de C.J.M.V. van 's Heer Arends- kerke. De Kapellenaren wonnen met 4-2. Er komt een braderie. Op 31 Juli en 1 Augustus wordt het groot feest. De mid denstandsvereniging „Handelsbelangen" hoopt dan een braderie te organiseren op het kerkplein. Samen met de muziekver eniging „Ons Genoegen" zullen nog enke lemuziekcorpsen uit de omgeving hun medewerking geven. Verder ligt het in de bedoeling kerk en toren te illumineren en een treintje te laten rijden, welke zijn passagiers door Kapelle, Biezelinge en Schore zal vervoeren. KATS Zomeravondconcert. Zaterdagavond heeft de muziekvereniging alhier een zo meravond concert op de muziektent ge geven. De zangvereniging en het kinder koor verleenden medewerking. KLOETINGE Uitwisselingsconcert. Zaterdag 11 Juli a.s. om 8 uur zal de Harmonie „Eupho- nia" uit Goes een concert geven o.l.v. de heer P. de Rooy te Vlissingen. Na over leg tussen „Euphonia" en „Excelsior" is besloten uitwisselingsconcerten te orga niseren. KOUDEKERKE Geslaagd. De heer C. K. Kaan, ambte naar ter secretarie slaagde voor het diploma gemeente-financiën. Gemeente administratie I. Voor het diploma gemeente-administratie X zijn dezer dagen geslaagd de heren J. Bim- mel, adjunct-commies ter secretarie te Vlissingen en A. van Wallenburg, ambtenaar le klasse ter secretarie der gemeente Middelburg. Beiden ontvin gen hun opleiding bij de Koudekerkse cursus GA I, waarvan de heer L. A. Splunder, gemeentesecretaris te Kou dekerke, docent is. Het aantal geslaag den kan voor 1953 worden gesteld op 67 pet. ST. LAURENS Herdenkingsdienst. Zondagavond werd in*de Ned. Herv. Kerk een herdenkings dienst gehouden ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de Chr. Meisjesver eniging en het 20-jarig bestaan van de Jeugdclub. Ds W. A. Kalkman sprak n. a.v. Jeremia 111 en 12 over „Een ge wone zaak" en Wika M. A. de Vlieger, regionaal secretaresse voor het clubwerk in Zeeland, over Jeremia 110 „Een grote taak". Het gemeentebestuur was vertegenwoordigd door burgemeester Baas en wethouder K. Woüterse. Rjjtoer ouden van dagen. Met 19 auto's werd Zaterdagmiddag de jaarlijkse rij toer met de ouden van dagen gemaakt. De tocht ging ditmaal naar Zuid Beve land met o.a. een bezoek aan Yerseke en het rampgebied bij Kruiningen. Om om streeks 8 uur was de stoet in Sint Lau rens terug. O.' EN w..SOUBURG Speling der natuur. Op het bedrijf van de heer A. Bakker werd een kal koen uitgebroed dat twee achter el kaar gegroeide lichaampjes had, 4 vleugels, 4 poten en één kop. Een lang leven was dit wonderdiertje niet beschoren. Dezelfde dag is het een natuurlijke dood gestorven. Concert. Zaterdagavond werd in de muziektent op het Oranjeplein door de Muziekvereniging „Apollo" uit Dom burg een concert gegeven. Het ligt in de bedoeling dat „Vlijt en Volharding", in Augustus een concert te Domburg zai geven. Examen E.H.B.O. Voor het diploma E.H.B.O. slaagde mevr. van Gemert-de Hullu, mej. Feitsma, mej. Verhage, de heren J. Thoma en J. v. d. Meer, allen te Souburg; de heer A. Punt, Rijkspoli tie te Breskens; de dames M. Voogd, J. Moens en M. Ellenbaas; de heer L. van Eenennaam te Nw.- en St.-Joosland. Het examen werd afgenomen door de heer van Gelder. ST. ANNALAND Geslaagd. Aan de T.H. te Delft slaagde voor het prop. examen voor oiviel inge nieur de heer A. Paape. Nieuwe coupure. Aan de ene zijde van de haven zal een muur van 12 meter lengte gebouwd worden, terwijl aan de tegenoverliggende een muur van-1 meter komt. Daartussen blijft een opening van 9.50 meter, die met schotbalken gesloten kan worden. De hoogte van de muur en de coupure wordt 5.26 meter boven N. A.P. Achter de te bouwen muur komt een bergplaats voor schotbalken en een vak voor het opslaan van klei. Het werk is gegund aan de laagste inschrijver W. van Vossen en Zn voor f12.585 SLUIS Schoolreis. De hoogste klassen der Chr. Lagere School maakten van Woensdag tot Zaterdag een 4 daagse schoolreis naar Domburg, waar ze logeerden in de Jeugd herberg „Nieuw Walcheren". Van hier uit werden diverse fietstochten gemaakt over Walcheren en verschillende be zienswaardigheden bezocht. SEROOSKERKE (W.) Geitenkeuring. Rubriek I; Lammeren geb. 1953, aangevoerd 6. le pr. J. Boone Pz., 2e pr. S. Duvekot; 3e pr. A. Cevaal. Rubriek II: Twee-jarige melkgeiten, aangevoerd 3. le pr. P. de Poorte; 2e pr. J. Boone; 3e pr. J. Boone. Rubriek III: Oudere melkgeiten, aan gevoerd 7. le pr. A. Cevaal; 2e pr. P. de Poorte; 3e pr. C. de Voogd Sr. Rubriek IV; Stamboekgeiten, aange voerd 4. le pr. M. Janse Az., 2e pr. S. Duvekot; 3e pr. Cor Coppoolse. Uit rubriek II werden 3 geiten en uit rubriek III werden 2 geiten ingeschreven in het Prov. Stamboek. WOLPHAARTSDIJK Ouden van dagen op reis. Vrijdag maak ten de ouden van dagen een rijtoer in 35 luxe auto's door de zak van Zuid-Be veland en over Walcheren. In Vlissingen werd gegeten en hier sprak burgemeester van Oeveren een woord van dank. Bij aankomst in de ge meente stond „Advendo" gereed en sprak de heer M. Kloosterman een woord van dank. IjZENDljKE Lelijke val. De bakkersknecht J. B. kwam bij het afdalen in de kelder van de bakkerij van de trap te vallen. Na ver bonden te zijn werd hij naar het zieken huis te Oostburg overgebracht. Overplaatsing. De wachtmeester le klasse Rijkspolitie J. M. Ultee, postcom- mandant groep IJzendijke is met ingang van 8 Juli overgeplaatst naar Sluis. In zijn plaats komt naar IJzendijke de wachtmeester le klasse G. Vennex, thans postcommandant van de groep Sluis. De nieuwe patiënten werkplaats en het zusterhuis werden in gebruik ge nomen en het oude gebouw der „stille bedrijven" werd inwendig geheel ge restaureerd. DE FINANCIEN. Uit het jaarverslag van de penning meester blijkt, dat in 1952 de exploi tatiekosten ruim twee ton hoger wa ren dan in 1951. De uitgaven voor voeding en de kosten voor verwar ming stegen, evenals de salarissen en de sociale lasten. De verpleegprijs moest van f 5,op f 5.35 per dag wor den gebracht. Het aantal verpleegda gen steeg van 328.763 tot 338.540. De exploitatierekening van de in richting „Vrederust" sluit met een ba tig saldo van f28.630,51, welk saldo is overgebracht naar de rekening van baten en lasten der vereniging, die daarna sluit met een batig saldo van f 1.795,30. Het vermogen der vereni ging steeg van f76.717,13 tot f 100.876, 01. In totaal werd een bedrag van f 194.977,41 uitgegeven voor nieuw- en verbouw, verbetering, inrichting enz. Op de Rijksbijdrage wegens oorlogs- en bezettingsschade werd een voor schot van f 300.000,ontvangen als gevolg waarvan de financiële positie aanmerkelijk verbeterd is. DE JAARVERGADERING. Op Woensdag 16 September a.s. zal op de Inrichting de 49e jaarvergade ring worden gehouden. Om 10 uur des morgens zal een bidstond worden ge houden, waarin hoopt voor te gaan ds J. F. v. d. Berg, geestelijk verzorger van „Vrederust'Er moeten 8 nieuwe bestuurlsleden worden gekozen. Af tredend zijn de heren ds J. de Vries, ds M. v. d. Klis, A. H. S. Stemerding en D. Kasse. Verder moet worden voorzien in de vacature wijlen A. J. Koppe, terwijl ook een opvolger moet worden aangewezen voor ir W. van Soest. Tenslotte zijn er twee onver vulde vacatures van 1952, resp. van de heren J. Biert en M. Krijger. In de middagsamenkomst hoopt dr C. Dekker, psychiater aan „Vrede rust", te spreken over het onderwerp: „Enkele beschouwingen over het oud worden". Officiële Publicatiën WEGENWET. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat ter secretarie dies gemeente (2e afdeling) van 8 tot en met 22 Juli 1953 voor belanghebbenden ter inzage ligt een voorstel van hun College aan de Gemeenteraad tot gunstige be schikking op het verzoek van J. Davidse, wonende te Middelburg, tot onttrekking van het Arnemuidensche voetpad aan het openbaar verkeer. Middelburg, Juli 1953.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2