IN POLEN ZOU OPSTAND ZIJN UITGEBROKEN Indrukwekkende herden kingsdienst te Stavenisse Welluidende surprise voor Nieuw-Zeelands premier Domburg heeft weer nieuwe badcabines en paviljoen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Sensationele, maar onwaarschijnlijke berichten Staat van beleg in Warschau afgekondigd? Paratyphus in Zweden eist 49 slachtoffers Kanjers Twee derde meerder heid voor EDG verdra g Hongaarse regering ingrijpend gewijzigd Alle verzekering uit den boze 1 SNIPPER NIEUWS Symbolische teraardebestelling van één der 128 doden Overval op Amster dams taxichauffeur Bezoeken aan Kort- gene en Kruiningen De bouwtijd bedroeg maar twee en halve maand Vlissingen heeft een nieuw zwembad Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289, Kantoren: VUssingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 Exploitante: Oosterbaan Le Cointre N.V* Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2520 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nnmmers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 6 JULI 195S Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. 1. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, VUssingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Maandag: Zon op 4.27 u., ojider 21.01 u. Maan op 0.21 u., onder 16.54 u. Hoogwater Maandag 6 Juli: Vlissingen: 9,29 u. 1.72 m., 21.55 u. 1.57 m. Terneuzen: 9.55 u. 1.92 m., 22.21 u. 1.78 m. Wemeldinge: 10.58 u. 1.59 m., 23.22 u. 1.38 m. Zierikzee: 10.40 u. 1.39 m., 23.03 u. 1.18 m. BERLIJN, 5 Juli. Het te West-Berlijn verschijnende blad de „Telegraf" heeft vandaag op sensationele wijze melding gemaakt van een opstand, die Zaterdag in Pools Silezië zou zijn uitgebroken. Het blad, dat verklaarde zijn inlichtingen van vluchtelingen te hebben, beweerde eveneens, dat in War schau de staat van beleg is afgekondigd. Opstandelingen zouden Russische tanks hebben aangevallen en de Poolse soldaten zouden zich aan hun zijde hebben geschaard. Studenten en eenheden van het Poolse leger zouden al op 29 Juni een openUjke revolutie begonnen zijn. Op die dag, aldus de „Telegraf", zou den 30.000 arbeiders in één der Poolse steden hebben gedemonstreerd en de volgende dag zouden zij het raadhuis en de gevangenis hebben bestormd, waarbij verscheidene raadsleden zou den zjjn opgehangen. In Köningshutte zouden arbeiders niet minder dan 17 Rusische tanks hebben vernield en een kleine infanterie-eenheid hebben ver slagen. Een voorlopig gerechtshof, in gesteld door anti-communisten, zou al 180 regerings- en partijfunctionarissen tot gevangenisstraffen hebben veroor deeld. Andere uit het Oosten in West-Ber lijn ontvangen berichten van „onder grondse" koeriers meldden, dat Poolse verzetsstrijders spoorwegverbindingen tussen Oost-Duitsland en Rusland heb ben verbroken. Treinen zouden dagen lang zijn opgehouden. Russische tanks en kanonnen zouden niet naar de oefenterreinen in Oost-Duitsland kun nen worden gebracht. GERESERVEERD, Dat de communistische radio-omroe pen van dit alles nog geen melding hebben gemaakt, is te begrijpen, maar STOCKHOLM, 4 Juli. Zaterdag zijn weer vier personen aan paraty phus overleden. Het aantal slachtof fers is thans gestegen tot 49. In totaal zijn uit de verschillende delen van het land 377 nieuwe gevallen gemeld. Gezondheidsspecialisten verklaar den van mening te zijn, dat de ziekte was veroorzaakt door een infectie in een slachthuis in het Zuidzweedse district Kronoberg, waar de para typhus het eerst werd geconstateerd. Eerst was de veronderstelling geuit, dat de ziekte was veroorzaakt door in gevoerd vlees uit Noorwegen, Dene marken, Duitsland en Argentinië. De Argentijnse legatie heeft hiertegen bij het Zweedse ministerie van Buiten landse Zaken geprotesteerd. dat fïiciële Poolse kringen in het Westen nog van niets weten, is zeer vreemd. Daarom staat men in West- Berlijn zeer gereserveerd tegenover de berichten. Men noemt ze zelfs onwaar schijnlijk en wijst erop, dat, indien werkelijk de staat van beleg in War schau zou zijn afgekondigd, dit onge twijfeld officieel bekend zou zijn ge maakt. Dat er van een revolutie kan worden gesproken achtte men geheel overdreven. Jïi 7,;.y rj Voorstel der Nederlandse regering. 's-GRAVENHAGE, 4 Juli. De re gering is van oordeel, dat voor het van kracht worden van het verdrag der Europese Defensie Gemeenschap een meerderheid van twee derden der uit gebrachte stemmen in de beide Ka mers der Staten Generaal vereist is. Dit blijkt int haar antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot goedkeuring van genoemd verdrag. Naar de mening der regering komen hierin bepalingen voor, waarbij twij fel gewettigd is, of zij met in strijd komen met de regelingen in de grond wet. Artikel 63 regelt de kwestie der twee derden meerderheid en de rege ring heeft nu een nota van wijziging ingediend, waarin wordt voorgesteld de procedure van artikel 63 te volgen. KONINGIN ELIZABETH PLANTTE EEN BOOM. LONDEN, 4 Juli. Ter herdenking aan de kroning van Koningin Eliza beth zijn Zaterdag 62 eiken geplant in de tuin van het „Windsor Castle", de middeleeuwse koninklijke residentie bi) Londen. De eerste boom, de „Koninginne- boom", werd door de Engelse vorstin zelf geplant. De hertog van Edinburgh plantte het boompje, dat zijn naam zal dragen. Voorts werden door vertegen woordigers van de landen van het Ge menebest en van de Britse koloniën 59 boompjes geplant op afstanden van de „Koningin;- :boom", die verhoudings gewijze overeenkomen met de afstand tussen hun land en Engeland. De afgevaardigde van Malta, Alfred Salamons, trok zich op het laatste ogenblik terug, omdat lijj niet samen met de vertegenwoordigers van de andere Dominions aan de Koningin was voorgesteld. Een parkwachter plantte de boom toen maar. WERVELSTORM OP FORMOSA EIST 71 DODEN. TAIPEH, 4 Juli. Een wervelstorm, die Vrijdagavond Formosa heeft ge teisterd, heeft 71 slachtoffers geëist en 334 huizen in Hoeatien, een havenstad aan de Oostkust, volkomen vernield, De stroomvoorziening in Hoeatien werd gestoord en de verbindingsmid delen werden verbroken. De storm ging gepaard met hevige regenval. Een groot aantal Baltische radio stations is gedurende de laatste dagen niet meer in de aether geweest. Van de vier zenders in Letland werkt er slechts één en in Littauen hebben twee zenders hun uitzendingen ge staakt. MIDDELBURG, 3 Juli Dit briefje werd vandaag op ons kantoor in Mid delburg gebracht: Geachte redactie, Nog 15 gram? Mogen wij de re dactie eens laten meeproeven? Het is gemakkelijk te zeggen: „Hij woog zoveel en hij smaakte best!" Bewij zen moeten de werkelijkheid tonen. Welnu: hier twee stukken aardbeien van 85 gram. Ingezonden door de Tuinliedenvereniging Kinderzorg „Welgelegen", Serooskerke (W.). En daar zitten we dan, nee, niet met de gebakken peren, maar met twee kanjers van aardbeien, waarvan wij nog nooit in ons leven hadden ge droomd. Je moest er gewoon in hap pen als in een appel! En de smaak? Laten we alleen maar zeggen, dat die evenredig was met de grootte. 't Was eigenlijk wel een beetje jam mer zo'n fraai aardbei-exemplaar op te peuzelen. We wilden ze eerst als een soort van curiositeit in ons archief stoppen, maar wij konden de verlei ding niet weerstaan Maar nou die 15 gram nog om het ons vol te maken. Niet, dat wij zo be gerig zijn, maar we maken ons sterk, dat die ook nog wel in een verscholen hoekje op „Welgelegen" te vinden moet zijn! Overigens, tuinlieden van Serooskerke, hartelijk dank voor de aardige attentie. Het was een roos op het doornige pad der zomerse journali stiek Generale Synode Geref. Gemeenten TELEVISIE TEN STERKSTE VEROORDEELD. UTRECHT, 4 Juli. De generale synode der Geref. Gemeenten heeft haar zittingen voortgezet. Van negen primi-afg.;vaardigden, die niet versche nen waren, waren er zeven door hun secundi vervangen. Aangezien bleek, dat één der afgevaardigden medewer king verleend had om één der predi kanten, die de vorige zitting verlaten had, in zijn woonplaats buiten het kerkverband om ln een zaai te laten optreden, besloot de synode met 26 te gen 7 stemmen hem niet meer als af gevaardigde toe te laten. Na brede dis cussie keurde de synode bij schrifte lijke stemming met 2 stemmen blanco en 30 vóór het beleid van het modera- men goed. In verband met een tuchtzaak sprak de synode u>t, dat alle verzekering in strijd moet worden geacht met het ge loof in Gods voorzienigheid en dat de kerkeraden de roeping hebben om met ernst tegen die zonde te waken. Bh het stellen van candldaten voor kerke- raadsverldezlngen dient men hiermede ernstig rekening te houden, opdat de kracht van de vermaning niet worde verbroken. De synode conformeerde zieh terzake aan de uitspraak van de synode van '22. Inzake kunstmatige bevruchting be sloot de synode geen uitspraak te doen, aangezien deze zaak zo duidelijk moet worden geacht, dat de mindere verga deringen terzake wel kunnen hande len. Met betrekking tot een wens van de part. synode van het Westen oordeelde de synode, dat door de verspreide bouw van de kazernes het practisch onuit voerbaar is een eigen Chr. militair te- huls te stichten. Het is wenselijk de militairen der Geref. Gemeenten zoveel mogelijk ln de huiselijke sfeer op te nemen. Met betrekking tot de doopsbedle- nlngen verricht ln de R..K. kerk, door vrouwelijke voorgangers en door voor gangers zonder kerkeraad, sprak de synode wat de erkenning van zulke doopsbedieningen betreft, uit, onder verwijzing naar de practijk van de kerk der Reformatie, de H. Doop voor wet tig bediend te houden, indien ze is be diend door een in 'n bepaalde kring ge autoriseerde ambtsdrager ln de Naam van de Drieënige God. De nooddoop en de doop door een vrouw bediend werd door de synode verworpen. De synode sprak uit, dat het gebruik van televisie in de gezinnen of anders zins tot vermaak ten sterkste moet worden veroordeeld en dat de kerkera den de roeping hebben tegen hei ge bruik van televisie met kracht, zo no dig met toepassing van censuur, op te treden. Het werk onder de emigranten in Canada zal de synode financieel steu nen. De synode machtigde de betrok kenen tot het doen van verdere stap pen, die kunnen leiden tot 't oprichten van een kindertehuis op de Veluwe. De synode werd opnieuw provisorisch ge sloten om 27 en 28 Juli a.s. opnieuw b\jeen te komen. MEER VRIJHEID VOOR DE HONGAREN 7 PARIJS, 4 Juli, In de samen stelling der Hongaarse regering zijn ingrijpende wijzigingen gekomen. De oude regering trad af ingevolge na de verkiezingen van 17 Mei gel dende grondwetsbepalingen. De voornaamste verandering is, dat premier Rakosi is vervangen door Imre Nagy, lid van het communis tische politieke bureau. In de plaats van Erik Molnar, minis ter van Buitenlandse Zaken, is Bal- docky benoemd, thans ambassadeur in Praag. Ook Mohaly Farkas, minister van Defensie, verdwijnt van het to neel. Hij maakt plaats voor generaal Bata, stafchef van het leger. Enkele van de nieuwe ministers bekleedden reeds functies in de oude regering. In een rede na zijn verkiezing tot premier heeft Nagy beloofd de levens standaard te zullen verhogen en de Vrouw sloeg buurman dood, WEESPERKARSPEL, 4 Juli. De 36-jarige mevrouw E. J. v. d. H. te Weesperkarspel heeft Zaterdagmor gen haar 61-jarige buurman G. v. d. R. met een treeftje doodgeslagen. De buurman was, zoal hij wel meer deed, koffie komen drinken. Over een nog niet opgehelderd feit kreeg de vrouw ruzie met de man, welke zó hoog liep, cfat zij het treeftje van het petroleum stel nam en de man hiermee op het hoofd sloeg. De vrouw verstopte het lijk in huis, doch toen 's avonds haar man thuis kwam, vertelde zij hem wat zij gedaan had. Het ongeluk van de Amerikaanse Globemaster op 18 Juni bij Tokio waarbij 128 mensen om het leven kwamen is te wijten aan een tech nische storing. Eén van de motoren werkte niet meer. Bij terugkeer naar de basis werden de kleppen van het landingsgestel te vroeg geopend om een landing met drie fu-ctionnerende ï-otoren te kunnen uitvoeren. iVJ A De conferentie van ministers Van Buitenlandse Zaken van de V.S., Groot-Brittannië en Frankrijk, welke op 10 Juli te Washington begint, zal wellicht een week duren. Op een congres van de Britse Labourpartij te Newton, in Wales, heeft de leider van de linkse groep, Bevan, een beroep gedaan op de Westelijke geallieerden, om de Russen enige stappen tegemoet te komen. De politie te Calcutta heeft ruim 500 personen aangehouden, die demonstreerden tegen verhoging van de tramtarieven. Malta heeft in een memorandum aan de Britse rege ring gevraagd om verlening van de status van land van het Gemenebest. Malta ressorteert nog onder het Britse ministerie van Koloniën. In Stock holm zijn in de nacht van Zaterdag op Zondag elf huizen door brand ver nield. Een honderdtal personen is dak loos geworden. Zaterdagavond is de 14-jarige wielrijdster Hennie de Lange op de Rozengracht te Amsterdam bij het passeren van enkele fietsers onder de aanhangwagen van een vrachtauto terechtgekomen en gedood. De 24- jarige landbouwerszoon M. Voets uit Rosmalen is bij het oversteken van een wetering in een diepe kolk terecht gekomen en verdronken. Hij kon niet goed zwemmen. Rampslachtoffers rusten nu op eigen dodenakker STAVENISSE, 4 Juli. Vandaag zijn de slachtoffers van Stavenisse op de eigen dodenakker te ruste gelegd met de symbolische teraardebestelling van één der 128 doden. Kort na het middaguur vond in de Ned. Herv. kerk een herdenkingsdienst plaats, waarin voorging ds J. J. van Dijk, de con sulent uit St. Annaland. Na deze dienst trok een lange stoet van verwan ten, voorafgegaan door autoriteiten en gevolgd door honderden belangstel lenden, naar het kerkhof. Het kerkgebouw was stampvol .en velen moesten zich met een staan plaats tevreden stellen, toen ds van Dijk de dienst opende met het lezen van de Apostolische Geloofsbelijdenis. Uit het Evangelie van Lucas las hij het zevende hoofdstuk, vers 11 tot 17, en tot zijn tekst koos hij het 13e vers. Diep gegrepen luisterden de honder den, o.w. de minister van Binnen landse Zaken, prof. dr L. J. M. Beel, de wnd. Commissari: der Koningin de heer C. Philipse, de commandant der Rijkspolitie, maj. van Ballegoijen de Jong, burgemeester L. A. Verburg en diens echtgenote, en vele andere bur gerlijke en kerkelijke autoriteiten, naar de woorden van de predikant. Ds van Dijk wees er op, dat het grote en behoeften van de zware industrie on dergeschikt te zullen maken aan die van de landbouw en de productie van levensmiddelen. De kleine boeren zul len de collectieve bedrijven mogen verlaten en een eigen boerderij begin nen. De interneringskampen zullen worden opgeheven en er zal een voor stel tot amnestieverlening worden in gediend. In Westelijke politieke kringen ziet men de wijzigingen als een voortzet ting van de nieuwe politiek in het Sowjetblok na Stalins dood. HOOFDDORP, 4 Juli. De wagen van de 64-jarige Amsterdamse taxi chauffeur H. Olij, die Vrijdagavond op de hoofdweg in de Haarlemmer meer door drie mannen werd overval len, is gevonden. Zaterdagmorgen heb ben enkele voorbijgangers de blok- bandtaxi licht beschadigd aangetrof fen aan de Schipholdijk nabij de Fok kerfabriek, verborgen in een bosje. De overvallers zijn nog spoorloos. Drie Engels sprekende en in mili taire uniform geklede mannen waren op het Rokin in de taxi gestapt en hadden opdracht gegeven naar Schip hol te rijden. Vlak voor een boerderij moest Olij stoppen. Twee mannen stapten uit, gooiden de chauffeur op straat, sloegen hem op hoofd en lichaam, haalden zijn portemonnaie met vijf gulden uit zijn jas en gingen er met de wagen vandoor. De chauf feur ging, zwaar gewond, naar een café, waar men de politie waarschuw de. Het Spaanse ministerie van Buitenland se Zaken heeft bekend gemaakt, dat de Sultan van Marokko zijn goedkeuring heeft gehecht aan wijzigingen, waarbij Spanje deel krijgt in het bestuur van de internationale zóne van Tanger. GOES, 4 Juli. Het meest specta culaire van mr Hollands bezoek aan de Bevelauden was wel, toen Zater- d gmiddag de harmonie van de Gentse politie hem te Goes een klinkende se renade bracht. Staande bij de hoofd ingang van Hotel „De Korenbeurs" naast zijn vrouw, in gezelschap van jhr de Casembroot en diens echtge note en geflankeerd door N. Zeelandse en Zeeuwse autoriteiten, zag de pre mier het keurkorps front maken voor het hotel en hoorde, in de houding staande, de respectieve volksliederen van N. Zeeland, Nederland en België aan. Na deze welluidende en verrassende surprise richtte mr Holland zich spon taan tot de Belgen, hen dankend voor hun hulde. Ze had hem en zijn vrouw zeer getroffen. Mr Holland zag ook hierin een symptoom van de verbon denheid der vrije volken, welke steeds groeiende is. Hij wees vervolgens op het typerende, dat zijn zo verafgelegen land het contact wil bewaren met het oude Zeeland, waaraan het, dank zij Abel Tasman, zijn naam ontleent en hoe het meeleefde, toen deze provincie getroffen werd door zo'n ernstige ramp. De Commissaris der Koningin ver taalde de speech van mr Holland in het Nederlands en betuigde ook zijn erkentelijkheid aan de Gentse politie, waarvan hij de hoofdcommissaris aan de heer en mevr. Holland voorstelde. HET BEZOEK AAN KORTGENE. Des morgens waren mr Holland en zijn staf aan het Wolfaartsdijkse veer door de Commissaris der Koningin en de andere Zeeuwse autoriteiten be groet, waarna een bezoek werd ge bracht aan Kortgene en omgeving. Op het gemeentehuis werd de premier door B. en W. verwelkomd en werd hem aan de hand van kaarten een in zicht gegeven in de door de ramp ont stane situatie. Een rit langs de droog gevallen polders en langs de meest ge troffen wijken zei hem waarschijnlijk nog meer. Te Goes werd in Hotel „De Koren beurs" de maaltijd gebruikt, waar jhr de Casembroot de hoge gasten dankte voor hun belangstelling en de burge meester van Goes mr Holland het boekwerk „Holland so it is" aanbood. De premier beantwoordde de sprekers hoffelijk, zinspeelde op de historische relaties tussen Nieuw- en oud Zeeland en vertelde en passant, dat het aantal Nederlandse emigranten in Zeeland gestegen is tot 20.000, die daar geziene gasten zijn. NAAR KRUININGEN. Daar men, ook door de muzikale hulde, met het tijdschema achter was geraakt, werd afgezien van het bezoek aan Hansweert en bepaalde men zich tot Kruiningen. Met vrachtwagens werd het gezelschap naar de kom van het dorp gebracht en in „De Koren beurs" ontvangen door het dagelijks bestuur der gemeente en de dijkgraaf. De premier zei later tot jhr de Casem broot, zeer onder de indruk te zijn ge komen van hetgeen hij had gezien en getroffen te zijn door de moed en het vertrouwen, welke uit de houding van de getroffenen sprak. Eén der leden van zijn staf liet een primustoestel achter voor een gedupeerd gezin. Na een hartelijk afscheid aan de Zanddijk ging mr Holland met de zij nen naar Eindhoven, waar de directie van Philips hem wachtte. r;jke Evangelie deze troost brengt, nl. dat Jezus is opgestaan. Stavenisse heeft de macht van de dood gevoeld, doch Jezus is Vertrooster. OP DE BEGRAAFPLAATS. Op de begraafplaats heeft burge meester Verburg namens de bevolking en het gemeentebestuur zijn dank ge richt tot de autoriteiten en tot hen, die zich bereid verklaarden deze her begraving mogelijk te maken. Nadat de symbolische teraardebestelling had plaats gevonden, legde hij een krans neer. Prof. Beel noemde het leed, dat hier is geleden, onnoemelijk groot. „Maar", zo zei hij, „laten we de ogen opslaan naar Hem, Die met het Kruis de kracht geeft het te dragen". Na zijn toespraak legde hij een krans. Namens het Prov. Bestuur sprak de heer Philipse. „Bid en werk", zo zei hij in zijn troostwoorden. „U zult hier toe de kracht ontvangen." Ook hij leg de een krans. Namens de Ambaehts- vrouwe van Stavenisse, mevr. van der Lek de Clercq, voerde ds van Rooijen het woord en legde een krans neer. Voor de adopterende gemeenten uit Noord-Holland sprak burgemeester Wytema van Alkmaar, die eveneens 'n krans legde. Namens de nabestaanden werd ge sproken door de heer A. van 't Veer, die zijn grote dank betuigde voor het feit, dat de slachtoffers thans op eigen grond een laatste rustplaats hebben gevonden. „Spare God ons allen voor verdere rampen", zo besloot hij zijn bewogen toespraak. Het slotwoord werd uitgesproken door ds G. Enkelaar, emeritus-predi kant der Ned. Herv. gemeente te Sta venisse. Als troostwoord had hij geko zen Joh. 1135: „Jezus weende". Sowjet-Unie gaat naar Argentinië exporteren, BUENOS AlKaS, 4 Juli. Volgens de eerste handelsovereenkomst, welke tussen Argentinië en de Sowjet-Unie is gesloten, zal Argentinië het volgen de jaar 500.000 ton benzine en 300.000 ton kolen uit de Sowjet-Unie invoeren, evenals uitrusting voor het boren naar olie, installaties voor electrische cen trales, bewerkt staal, drogerijen, in stallaties voor de industrie en land bouwmachines. ALBERT SCHWEITZER NAAR EUROPA 7 's-GRAVENHAGE, 4 Juli. Vol gens het Zwitserse Evangelische Pers bureau zal Albert Schweitzer deze zo mer enige tijd in zijn geboorteplaats Gunsbach (Elzas) doorbrengen. In kringen van de Raad van Europa te Straatsburg verluidt, dat zijn benoe ming tot hoge commissaris voor de verplaatste personen en het overbe- volkingsvraagstuk door vrijwel alle gedelegeerden zou worden gesteund. Dit zou inhouden, dat hij zijn werk in Lambarene zou neerleggen. DE BILT ZEGT Toenemende bewolking. Geleidelijk toenemende bewolking, met later op de dag in het Noorden van het land kans op lichte regen of motregen. Matige en aan de kust tij delijk wellicht vrij krachtige zuidwes telijke wind. Dezelfde .temperaturen Nieuw- als gisteren of iets hogere. Het eerste herbouwde object na de ramp MIDDELBURG, 4 Juli. De stormvloed vernietigde op 1 Februari j.l. de badcabines en het strandpaviljoen van Domburg. Vandaag, vijf maanden later, werd een nieuw complex officieel in gebruik genomen. Het lijkt bijna een wonder en wie het vlak na de ramp had durven voorspellen, zou voor onwijs zijn verklaard. Want de chaos was volkomen en de ruïne van beton, hout en ijzer totaal. Maar de Domburgers hebben de mouwen opgestroopt en zijn niet gaan zitten wachten op een schaderegeling. Vóór het officiële seizoen moet de zaak weer voor elkaar zijn, zo was hun standpunt en.... zij hebben gelijk gekregen. In twee en halve maand is het hechte bouwwerk voltooid. Daarom was er vandaag grote voldoening in de harten van alle Domburgers en vooral van de leden der Stichting Badplaatsbelangen Dom burg, toen de burgemeester, mr W. J. E. Crommelin, die voorzitter der Stichting is, met enkele welgekozen woorden cabines en paviljoen voor het publiek openstelde. Naar alle waarschijnlijkheid was het het eerste object in ons land, dat na de ramp volledig werd herbouwd en wat niet minder belangrijk is kon worden betaald met gelden, die van het Rijk als rampschadevergoe ding werden ontvangen. Alles is even solide. De aannemer, de heer J. Ver- hage uit Middelburg, heeft in een ge forceerd tempo een complex, groten deel van beton, neergezet, dat van een heel wat steviger constructie is dan 't vorige. Een groot aantal betonnen pa len vier meter in de grond dra gen het geheel. Aan een brede beton nen overloop liggen 26 ruime cabines, alle voorzien van een vlonder, een spiegel en de nodige kapstokken. Er zjjn twee douches. In de garderobe is plaats voor 285 kledinghaken. Het strandpaviljoen heeft een zeer ruim terras, ook van beton, van waar men een uitstekend gezicht heeft op zee en strand. Voor de exploitant is er een flinke en modern ingerichte ruimte. Burgemeester Crommelin sprak een welkomstwoord tot de talrijke geno digden en wees erop, dat, al had Dom burg geen mensenlevens te betreuren, de materiële schade, vooral voor de Stichting Badplaatsbelangen, zeer groot was. Maar al spoedig stond vast, dat de strijd tegen de zee niet zou worden opgegeven. Besloten werd ca bines en paviljoen op dezelfde plaats, maar dan hogerop en :n steviger con structie, te herbouwen. Mr Cromme lin zei dankbaar te zijn voor de vol komen harmonie bij het maken en het uitvoeren der plannen tussen de Stich ting, het gemeentebestuur en de Pol der Walcheren. Een commissie van vier ervaren en met de zee goed bekende Domburgers werd ingesteld. Eén der leden, de heer A. Boone, ontwierp het plan en werkte het ook uit. Hij kreeg nu niet alleen hartelijke dankwoorden, maar ook een boekwerk. Wethouder J. de Visser dankte na mens het Domburgse gemeentebestuur de Stichting hartelijk voor dc gelever de prestaties. Hij vond het complex fraaier dan het oude. Namens de V. V. V. wenste de heer W. Brand de Stich ting van harte geluk met het behaalde succes. Mr dr R. W. Graaf van Lynden, voorzitter van de Polder Walcheren, uitte tenslotte zijn grote bewondering voor hetgeen is gepresteerd. Na de toespraken wandelden de ge nodigden naar de toegangstrap naar de badcabines, waar mevrouw Cromme lin met het doorknippen van een rood- wit-blauw lint de toegang ontsloot. Nadat de burgemeester hier de drie kleur gehesen had werd het complex bezichtigd. Dit is de nieuwe burgemeester van Rilland-Bath, de heer J. C. W. Jobse. In het kanaal mag niet meer gezwommen worden. VLISSINGEN, 4 Juli. Vanmiddag is het nieuwe zwembad van de Vlis- singse Zwemclub officieel geopend. Talrijke genodigden, o.w. burgemees ter Kolff, alle wethouders, bijna alle raadsleden, de commandant maritieme middelen kolonel J. G. Broekhuyzen, de bestuursleden van zusterverenigin gen, kon de voorzitter der zwemclub, de lieer P. Vijn, op deze voor Vlissin gen zo verheugende dag verwelkomen. Hij dankte het gemeentebestuur en „De Schelde" voor de financiële hulp, zonder welke het nog wel enige tijd geduurd zou hebben voor het zwem bad klaar zou zjjn gekomen. In zijn dank betrok hij ook aannemer B. Ste- gink, die het bad in zo'n korte tijd had opgeleverd, en de Vlissingse Red dingsbrigade voor de hulp in de moei lijke jaren. Burgemeester Kolff zei, dat de weg tot het komen van dit nieuwe bad niet over rozen gegaan is. Niet minder dan 16 instanties hebben haar goedkeuring moet engeven, voordat het gemeente bestuur zijn 'wens in vervulling zag gaan. Hij roemde de prettige samen werking tussen de zwemclub en het gemeentebestuur, die reeds dateert van de oprichting in 1929. Hij deelde mede, dat reeds Maandag met het school zwemmen zal worden begonnen. Hierna knipte hij het rood-witte -nt aan de herenkant door, terwijl mevr. Kolff dit gelijktijdig aan de dameskant deed. Na dit officiële deel volgde de be zichtiging. De zwemlustigen behoeven geen angst te hebben, dat er geen plaats genoeg is, want er zijn niet minder dan 46 kleedhokjes en 200 kleerhaken. Verder zijn er 2 douche cellen, 2 toiletten, een bergplaats en een personeelskamer. Tot nu toe stond de Vlissingse poli tie het vrije zwemmen in het kanaal oogluikend toe, omdat cv geen zwem- b i was. Nu het echter geopend is en er dus geen enkele reden meer is om het verbod niet te handhaven, zal er vanaf lieden weer streng on worden toegezien.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1