de loupe MOET DE STAD UTRECHT TWEEMAAL ZO GROOT WORDEN? B.S.B.-regeiing en de kwestie van de „opzetjes" 97. 98. Gemeenschapsraad voor Zuilen Eigenaar van „ondergedoken bankbiljetten" in gelijk gesteld Onder Dankbaarheid Taxatie Oproep „Een slordig gezicht waar het ook ligt" „Wij moeten iets hebben van het kokende bloed van de Zuid-Koreaneu" Pensioenfonds aanvaard 7 iengemeenten worden opgeslokt Meningen in Kamer zeer verdeeld Minister Beels grote proef: Dag der Duitse eenheid Zaterdag 4 Juli 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 De honderdduizenden die de radio rede hebben beluisterd, welke Prins Bernhard heeft uitgesproken als voor zitter van het Nationaal Rampenfonds, zal het vergaan zijn als mij: een ge voel van dankbaarheid is opgeweld om de inhoud van deze zo eenvoudig ge houden uiteenzetting. Dankbaarheid allereerst bij hen, die nog slechts met angst en beve in de toe komst durfden schouwen. Sommigen zagen een leven voor zich zonder echt genoot en zonder vader en buiten de droefheid om dit verlies een droef heid die niemand weg kan nemen zagen zij het spook van de armoede opdoemen. En anderen, voor de rest van hun leven invalide geworden, za gen die toekomst al even donker in. De verzekering van Prins Bernhard dat voor deze allen gezorgd zal wor den, moet wel gewerkt hebben als bal sem op een schrijnende wonde. En dan dankbaarheid bij hen die, hoewel minder getroffen, zich toch ook afvroegen hoe zij ooit weer in het bezit zouden komen van de meubel tjes, van de geliefde piano of het har monium misschien, die vroeger hun trots uitmaakten. Zij wisten dat het Rampenfonds hen van het meest nood zakelijke zou voorzien nu hebben zij de zekerheid, dat zij weer zullen kunnen wonen als vroeger en dat hun vrees voor verarming niet bewaarheid zal worden. En dankbaarheid tenslotte bij allen die gegeven hebben. Want meer dan ooit hebben zij nu het gevoel gekre gen dat dat vele geld, dat zij samen met het gehele Nederlandse volk en zijn buitenlandse vrienden bij elkaar hebben gebracht, goed besteed wordt. Na het publiceren van het ontwerp- rampschadewet zijn er allerwege stemmen opgegaan, die bezwaar maak ten dat de regering de vergoeding van de huisraadschade overliet aan het Nationaal Rampenfonds. De een riep nog harder dan de ander, dat „wij daarvoor het geld niet gegeven had den". Tegen die uitdrukking hebben wij al eerder bezwaren' gemaakt wij zouden nu wel eens willen weten of de mensen, die het zo precies wis ten, nu nog die stelling durven hand haven. Wij geloven dat het zo en zo alleen de bedoeling is geweest van al die gevers: zorgen voor de nabestaan den van de slachtoffers en zorgen dat iedere getroffene weer de kans krijgt zijn leven te leven zoals hij dat ook vroeger gewend was. Dat het Natio naal Rampenfonds die taak met zo veel energie heeft aangepakt zonder zich door veel gepraat en veel ge schrijf van de wijs te laten brengen, verdient ons aller hulde en grote waardering. Cftr. Aannemers eu B ouwvakpatroons spraken over (Van één onzer redacteuren). UTRECHT, 2 Juli. De Ned. Chr. Aannemers- en Bouwvakpa troonsbond heeft Woensdag en Donderdag te 's-Hertogenbosch zijn jaarvergadering gehouden. Vele belangrijke onderwerpen kwamen op deze zeer druk bezochte vergadering aan de orde, maar speciale aan dacht verdienen toch het besluit inzake de medewerking aan de rege ling van het instituut Behartiging Samenwerking Bouwbedrijf (B.S.B.- regeling) en hetgeen werd medegedeeld over een komende regeling voor de aanbestedingen. Reeds geruime tijd is in de aannemers wereld deining veroorzaakt, doordat hier en daar plotseling werd opgetreden tegen de lang ingeburgerde gewoonte van het „op zetje" op de aanbestpdingssom, welk be drag werd verdeeld onder de inschrijvers, aan wie het werk niet werd gegund. Een gemengde commissie van aannemers en ar chitecten heeft nu het gehele aanbestedings stelsel onder de loupe genomen en over de resultaten van deze studie werd een en ander medegedeeld door de heer J. de Rui ter te Heemstede, lid van deze commissie en hoofdbestuurslid van de N.C.A.B. De commissie kwam tot de con clusie, dat het „opzetje'' moet bijl- ven bestaan als onkostenvergoeding voor de Inschrijvers. Een regeling werd echter ontworpen om te ver hinderen, dat klaplopers alleen zou den inschrijven om deze vergoeding In de wacht te slepen. By publieke aan bestedingen zouden daarom alleen die aannemers moeten meedelen uit de opzetsom, die kunnen aantonen, dat zjj gedurende de laatste drie jaar reeds een soortgelijk werk als waar voor zij inschreven hebben uitgevoerd. Bij onderhandse aanbestedingen zou de helft van de opzetsom onder alle inschrijvers moeten worden verdeeld en de andere helft onder die inschrij vers, die aan dezelfde eis voldoen als bij publieke aanbestedingen werd ge steld. Voor de prijsregeling werd in principe het Deense stelsel overgenomen. Zo staat bij een te lage inschrijvingsprijs volgens het plan voor de overige inschrijvers beroep open op een commissie, die deze prijs dan volgens vaste maatstaven moet beoordelen. De architect kan beroep aantekenen als de laagste inschrijfprijs z.i. nog aanmerkelijk te hoog moet worden geacht. Maakt hij van deze gelegenheid geen gebruik, dan kan hij pas na 9 maanden tot her-aanbesteding overgaan. B.S.B.-REGELING. De B.S.B.-regeling is een overeenkomst tussen de organisaties van de aannemers en de handelaars in bouwmaterialen, waarbij overeen gekomen wordt, dat eerstgenoemden slechts bij erkende handelaars zullen kopen terwijl laatstgenoemden alleen aan erkende aannemers zullen leveren. "De erkenningen worden door de landelijke commissie van de B.S.B. uitgereikt. In 1952 weigerde de Chr. aannemersbond mede te werken aan Bij velen in het rampgebied leeft de vrees voor de taxatie en in tal van vergaderingen is er al op gewezen, dat men nooit moet nalaten eigen taxateurs te stellen naast hen die van Rijkswege daartoe zijn aangesteld. En er zijn heel wat klachten van mensen, die nu al tot de conclusie zijn geko men dat hun schade veel te laag is ge- raamd. Gelukkig dat het Rampenfonds deze methode niet gaat volgen: een com' missie van mensen, die ter plaatse voldoende bekend zijn, zal de intoe del naar klasse taxeren en naar die klasse krijgt men zijn toeslag boven de thans uitgekeerde of nog uit te keren 100 pet toegewezen. Naar ons gevoelen een zeer verstandig besluit, Natuurlijk brengt dat klasse-systeem ook zijn moeilijkheden met zich. De een zal een prachtig huiskamerameu blement hebben, terwijl de slaapka mers zeer eenvoudig zijn gehouden en de ander zal het precies omgekeerd gedaan hebben. De vraag blijft dan of men in de „mooie huiskamerklasse" wordt ingedeeld of in de „eenvoudige slaapkamerklasse"! Maar dergelijke wrijfpunten zijn nooit te vermijden tenzij men het oude systeem van de individuele sehadetaxatie weer gaat volgen. En vraag maar eens aan de oorlogsgetroffenen hoeveel tijd er dan gemoeid is met de afwikkeling! In een plaatselijke gemeenschap kent men elkaar het beste dat het Rampenfonds van die plaatselijke ken nis gebruik maakt, valt te loven. Een dikke streep zouden wij willen geven onder de oproep van Prins Bernhard de plaatselijke middenstand niet te vergeten als men het ontvan gen bedrag gaat besteden. Het is nu eenmaal niet te ontkennen, dat bij een dergelijke ramp juist de middenstand het ",v-?r te verduren heeft, want de kleine zakenman beschikt nu eenmaal maar al te vaak niet over genoeg re serves en een periode van niet-ver- dienen kan hen juist ten val brengen. Als de dorps- en stadgenoten zich dat steeds voldoende realiseren als zij hun gemeenschapsplicht verstaan zo als het Nederlandse volk in zijn geheel zijn gemeenschapsplicht beseft heeft, dan zal deze oproep van de Prins niet tevergeefs zijn geweest. DEN HAAG, 3 Juli De thans 70- jarige A.N.W.B. heeft een nieuwe actie te gen het verontreinigen van de natuur op touw gezet met een nieuw affiche dat on der het motto: „Een slordig gezicht, waar het ook ligt" de mens tot het te juister plaatse deponeren van schillen, dozen en wat dies meer zij, zal aansporen. Het affiche, van Reyn Dirksen, vertoont een inderdaad „slordig gezicht", gecompo neerd uit een stuk krant, lucifers, bananen schillen, sigarettenpeukjes, e.d. Dit affiche is niet het enige middel, dat te baat zal worden genomen om tot minder vervuiling van de vrije natuur te komen. de vernieuwde B.S.B.-regeling, aangezien deze z.i. niet voldoende waarborgen meer bood, dat de handelaars niet aan niet-er- kenden zouden leveren. Thans moest een definitief besluit worden genomen en enkele afdelingen hadden voor stellen Ingediend, die beoogden wat water in de wijn te doen. Na een uitvoerige dis cussie stelde de vergadering zich echter eenparig achter het hoofdbestuur en besloot zij geen medewerking aan deze regeling te verlenen. Wel zal men zich aan de bepa lingen inzake de erkenningen houden. Le den, die door dit besluit in moeilijkheden mochten komen zullen door alle andere le den worden bijgestaan. Langzamerhand begonnen verscheidene landverhuizers zich in Texas te vestigen. Texas behoorde bij Mexico. Het duurde niet lang of er trokken zoveel mensen het land binnen, dat de Mexicaanse regering maatregelen moest treffen. In 1829 werd dan ook een verordening uitgevaardigd, waarbij landverhuizing uit Amerika verboden werd. Dit verbod werd echter niet nagekomen. In 1836 verklaarden de Amerikaanse pio niers Texas tot een onafhankelijke repu bliek. De president van Mexico, Santa Anna, zond een leger en in een oud Spaans klooster, Aloma, omsingelden de Mexicanen 150 opstandelingen. Elf dagen lang hielden deze het beleg uit. Toen bestorm den de Mexicanen het klooster en alle nog in leven zijnde opstandelingen werden gedood. lil ■I llllllllllll Biiiiii Ingezonden Mededeling (adv.) Chr. Meubileringspatroons bijeen (Van onze Utrechtse redacteur). Er is een grote overeenkomst tussen de positie van de Zuid-Koreanen en van de Nederlandse middenstanders. Dit betoogde de heer E. van Tellingen uit Zeist in de rede, waarmee hy het op Woensdag en Donderdag te Utrecht gehouden congres van de Chr. Bond van Patroons in het Meubileringsbedrijf opende. „Ook als het over de middenstand gaat worden beslissingen genomen over ons, bij ons en, zonder ons", aldus spr. „Ook de middenstand wordt steeds Weer gepaaid met schone beloften, zoals bv. ten aanzien van de omzetbelas ting, wier inlossing echter op zich laat wachten. Ook wij moeten altijd het ge lag betalen en zelden doet de overheid wat voor ons". pensioenfonds zoals dit door de Vakraad in het Meubileringsbedrijf aan de organisa ties van werkgevers en werknemers was voorgelegd. Dit fonds zal alle werknemers een pensioen verschaffen terwijl de patroons ook vrijwillig kunnen toetreden voor de eigen oudedagsvoorziening. Na een breedvoerige discussie werd het ontwerp in grote lijnen aanvaard. Naar wij vernemen is het ook door de drie werk nemersbonden goedgekeurd doch de R.K.- en de Alg. Patroonsorganisaties zouden met de invoering willen wachten tot de op het bedrijfsleven drukkende lasten wat zijn verminderd. In ieder geval zal deze zaak in de Vakraad, waarin alle werkgevers- en werknemersorganisaties vertegenwoordigd zijn, opnieuw tot langdurige debatten lei den nu na zeven jaar onderhandelen alleen de Chr. patroons tot medewerking bereid bleken. In de namiddag van de tweede vergader- dag bezochten de deelnemers gezamenlijk het kasteel De Haar te^ Haarzuilen. Hier werd het congres besloten met een kort woord van ds F. Slomp te Hoorn, die als „Frits de Zwerver" reeds in contact kwam met deze organisatie te Zeist en die mede met haar hulp zijn L.O.-L.K.P. opbouwde. De heer Van Tellingen gaf toe, dat ook de middenstanders zelf er schuld aan heb ben, dat met hen zo weinig gerekend wordt. Zij hebben veel te weinig belangstelling voor hun organisaties. „Er moet in ons iets zijn van het „koken de bloed", waarover president Syngman Rhee sprak en waarvan we de resultaten nu zien in. de wereldpolitiek. Wij moeten onze organisaties groot en sterk maken en zorgen dat deze organisatie bij machte is voor ons op de bres te staan", zo besloot spreker. Het Tweede Kamerlid, mr J. J. R. Schmal, sprak over „De middenstand en het ver enigd Europa". In een rijkelijk met anecdo ten gekruid betoog schetste mr Schmal het ontstaan en de betekenis van de Raad van Europa en de overige federatieve organen te Straatsburg. De stem van de werknemer en de ondernemers wordt in deze organen duidelijk gehoord, maar het is van het hoog ste belang voor de middenstand, dat hij zich ook tijdig van een plaats verzekert. Straks komt men wellicht voor een gesloten deur als de tijd van opbouw voorbij is. Spr. wekte de middenstandsorganisaties op om te komen tot internationale samen werking als eerste schrede op de weg naar een vertegenwoordiging in de hoogste orga nen van het komende verenigde Europa. Deze samenwerking is nu nog zeer gebrek kig en kan niet vergeleken worden met wat de werknemer en de grote ondernemers be zitten. Het is daarom de hoogste tijd om aan de slag te gaan. BEDBWFSPENSIOEN AANVAARD. De vergadering moest beslissen over het al dan niet aanvaarden van een concept- (Van onza parlementaire redacteur). BINNENHOF, Juli In 1911 heeft de stad Utrecht voor de eerste maal een wyziging van haar grenzen aan de orde gesteld en 43 Jaar later Is het ein- deiyk zover, dat de Tweede Kamer hierover kan spreken aan de hand van een wetsontwerp. Het annexeren van gemeenten is In ons land geen geringe zaak. Daar wordt altyd veel over gesproken. En ln het byzonder als het gaat om de vergroting van de stad Utrecht. Het ontwerp, door minister Beel verdedigd, heeft echter wel een zeer ruime strekking. De stad Utrecht zal uitgebreid worden met 8000 ha. Haar totale grondgebied zal als de Kamer er mee accoord gaat 5313 ha beslaan. De stad wordt dus ruim tweemaal zo groot. Het inwonersaantal zal stijgen van 197.000 tot 340.000, terwyi het de verwach ting is, dat Utrecht na 35 jaar ongeveer 'n kwart millioen Inwoners zal tellen. nexatie, de ander is tegen de gemeen schapsraad, maar voor annexatie. Dat kan tydens de debatten nog wel biyken. De heer Scheps (P.v.d.A.) juichte de proef toe. Hij deed dit persoonlijk, zodat het goed mogelijk is, dat enkele van zijn politieke vrienden er anders over denken. De heer v. Koeverden stond er afwijzend tegenover, maar sprak niet namens de ge hele fractie. De A.R.-afgevaardigde Ver kerk liet zich niet duidelijk uit, maar zeker werd, dat hij persoonlijk niet veel waarde ring voor de gemeenschapsraad kan pp- brengen. Hij ontkende, dat hier sprake was van een proef, want als deze niet slaagt gaat de annexatie toch door. En al mag de gemeenschapsraad dan sommige besluiten van de Utrechtse raad uitvoeren, hij zal dat moeten doen met Utrechtse ambtenaren, want Zuilen heeft dan geen ambtenaren meer. Zo vreesde de jieer Verkerk een ge meente in de gemeente. De heer van Koe, verden vond, dat minister Beel betere en onschuldiger proeven kan nemen. Naar zijn mening, zal de gemeenschapsraad een van bovenaf bestuurde stadswijk worden. Voor hem stond vast, dat de bloeiende gemeente Zuilen dan zal verdwijnen. Voor de heer Scheps {P.v.d.A.) was de gemeenschapsraad een gelukkige synthese. Deze grenswijziging zal voor een deel ten koste gaan van de gemeenten Zuilen, Westbroek, Achttienhoven, Maartensdijk, De Bilt, Zeist, Bunnik, Houten, Jutphaas en Oudenrijn. Velen van deze gemeenten heb ben bezwaar geheel of gedeeltelijk door de stad Utrecht te worden opgeslokt. Niet in het minst de gemeente Zuilen en om dat be zwaar tegemoet te komen heeft minister Beel een ingrijpend voorstel gedaan, dat als proef beschouwd moet worden. Zuilen krijgt n.l. een gemeenschapsraad. Deze dient de Raad en B. en W. van Utrecht desge vraagd advies in specifieke Zuilense be langen en kan eventueel belast worden met de uitvoering van de raadsbesluiten. Een lid van de gemeenschapsraad kan de raads vergaderingen van Utrecht bijwonen, met raadgevende stem. Het is misschien een beetje wonder lik, dat deze proef in de grenswyzi- gingswet wordt genomen. Noch Zuilen, noch Utrecht schjjnen er enthousiast over te zjjn. Logisch, want de gemeen schapsraad is voor minister Beel niet alleen maar een proef, maar ook een compromis. Als de proef mislukt moet dan de grenswijziging weer ongedaan gemaakt worden Een ieder begrijpt dat dit niet kan. Bovendien wordt door deze proef de behandeling van het ont werp bemoeiiykt. De een is tegen an- DE ANNEXATIE. Over de vraag of Utrecht zo'n ingrijpen de grenswijziging nodig heeft waren de me ningen der drie sprekers ook verschillend. De heer Scheps had open ogen voor de fouten door Utrecht en de omliggende ge meenten in de afgelopen jaren begaan. Hij begreep, dat een Utrechts uitbreidingsplan zonder grenswijziging niet mogelijk is. Daar om zal de heer Scheps voorstemmen. Maar toch vond hij dit ontwerp maar lapwerk. Minister Beel had ook een voorstel tot wij ziging van de provinciale grenzen moeten doen. Het nadeel van Utrecht Is, dat deze stad geen enkele andere stedelijke tegen hanger heeft in de provincie. Deze pro vincie is te klein en daarom zet men zich gauw af tegen de stad Utrecht. Men doet alle mogelijke moeite om Utrecht-stad, Utrecht-dorp te doen blijven. Als het Gooi bij de provincie Utrecht zou worden ge trokken, met plaatsen als Hilversum en Bussum, dan zou dit volgens de heer Scheps het evenwicht ten goede komen. Met kracht bepleitte deze afgevaardigde de omringen de gemeenten zo sterk mogelijk te maken. Hij had er bezwaar tegen een gemeente Westbroek met ruim 1.600 zielen te maken. De heer van Koeverden (K.V.P.) wilde bepaalde grenswijzigingen wel verdedigen. En als het gaat om een stuk van 600 ha. dan zou hij voor het ontwerp stemmen. Nu is hij tegen met enkele leden van zijn fractie omdat de grenswijzigingen te ri goureus zijn. Zij vormen de kiem voor vol gende annexaties. Zo zal Den Haag kun nen redeneren, dat Rijswijk en Voorburg feitelijk Haagse stadswijken zijn. Het alge meen welzijn vordert naar zijn mening de aanneming van dit ontwerp niet. Ook de heer Verkerk vreesde, dat vele annexaties zullen volgen. Als Utrecht bouwgrond no dig heeft, waarom annexeert men dan ge hele woonwijken; zo luidde zijn vraag. Wat is daarvoor de rechtsgrond? Een betere op lossing is te bereiken door partiële uitbrei dingsplannen en gemeentelijke samenwer king. DE TOMATENINVOER. De heer den Hartog (V.V.D.) heeft aan minister Manshdlt mondelinge vragen ge steld over de belemmering van de toma- teninvoer in België. Is het beleid van de Belgische regering in overeenstemming met de Benelux-gedachte? Het was een pijnlijke vraag, cfie minister Mansholt echter kor daat oploste. De Belgische regering is na latig geweest, zo zeide hij, om de arbitrage clausule aangenomen te krijgen. Deze zou in werking treden als er geen overeenstem ming over de in- en uitvoer tussen beide landen zou zijn. De Belgische regering moet haar best doen om de mogelijkheid van een eenzijdige beslissing bijv. de belemme ring van onze tomatenexport zonder over leg met Nederland weg te nemen. De Nederlandse regering zal stappen onderne men om dit vraagstuk op te lossen en is daarmee trouwens reeds bezig. De heer Groen (K.V.P.) vroeg onmiddellijk daarop of de regering bereid zou zijn om ook hardhandige maatregelen te nemen, als de onderhandelingen op niets uitlopen. Maar de minister ontweek het antwoord handig. „Als België niet wil, zullen we alsnog be kijken wat ons te doen staat". Verder ver dient nog vermelding, dat de Kamer gereed gekomen met de behandeling van de tweede reeks vraagpunten Inzake het nieu we B.W. BONN, 3 Juli De Westduitse Bonds dag heeft Vrijdag besloten, dat in het ver volg de 17e Juni de dag van de onlusten in Oost-Duitsland zal worden gevierd als „Dag der Duitse eenheid". Alle partijen, uitgezonderd de communisten, verklaarden zich voor dit besluit. Ned. Chr. Ondernemerskond „Electrotechniek en Radio". SCHEVENINGEN, 3 Juli Onder pre sidium van de heer J. F. den Hollander kwam bovengenoemde organisatie in het Kurhaus in eerste lustrumvergadering bijeen. Het jaarverslag van de secretaris, de heer H. A. W. Kok te 's-Gravenhage, maakte melding van een ledental van 260. Het jaar verslag van de penningmeester, de heer P. A. Ipey van Groningen sloot met 6.596,59. Het aftredende hoofdbestuur Werd herko zen. Vervolgens hield de oud-bondssecreta- ris, de heer G. de Jager van Rotterdam, een feestrede, waarin hij de geboorte van de or ganisatie en haar ontwikkeling nader be zag. Hierna deed de voorzitter enkele mede delingen over de Federatie van electro- technische werkgeversorganisaties. Over deze zaak ontspon zich een brede discussie. De vergadering werd toegespro ken door de heer W. Hollebrands namens de Chr. Middenstandsbond in Nederland. Grootkruis Oranje-Nassau voor Clarence E. Hunter. 's-GRAVENHAGE, 2 Juli De heer Clarence E. Hunter, het scheidende hoofd van de missie in Nederland van het Ame rikaanse Bureau voor Wederzijdse Bevei liging (M.S.A.), heeft het Grootkruis in de Orde van Oranje-Nassau ontvangen. De minister-president, dr W. Drees, heeft de onderscheiding aan de heer Hunter uit gereikt tijdens een diner, dat de Neder landse regering hem Woensdagavond aan bood. De heer Hunter en zijn echtgenote hebben vanmorgen op Paleis Soestdijk een afscheidsbezoek gebracht aan Koningin Juliana en Prins Bernhard. Onderzoek zal hervat worden DEN HAAG, 3 Juli. Het Haagse Gerechtshof heeft arrest gewezen in de zaak van de „ondergedoken bankbil jetten" van D. de L. en bepaald dat het onderzoek in deze kwestie hervat moet worden tot het nader horen van getuigen. Toen 13 Maart 1943 een verordening van de Rijkscommissaris afkwam dat bankbiljetten van f 500 en f 1000 inge leverd moesten worden, gaven vele landgenoten daaraan geen gevolg. On der hen bevond zich de Joodse Neder lander D. de L., die zijn bankbiljetten van f 500 en van f 1000 in het bijzijn van meerdere getuigen begroef. Na de bevrijding en wel op 13 September 1945 verscheen een beschikking, krach tens welke aan eigenaars, die een des betreffende verzoek deden, onder na der te omschrijven voorwaarden, de tegenwaarde van injeleverde bankbil jetten kon worden vergoed. De eige naar moest daarbij kunnen bewijzen dat hij op 13 Maart 1943 de bewuste bankbiljetten in eigendom had. De L. richtte in verband met deze beschikking een verzoek aan het mini sterie van Financiën om de tegenwaar de vergoed te krijgen van de bank biljetten, die h:; indertijd had laten onderduiken, waarbij hij aanbood om door getuigeverklaringen bet bewijs te leveren dat de bedoelde bankbiljet ten inderdaad op 13 Maart 1943 zijn eigendom waren. Het ministerie van Financiën liet hem daarop weten dat zijn verzoek was afgewezen. Een moti vering voor deze afwijzing werd niet gegeven. De L. liet toen door zijn raadslieden, mr F. W. Nanning en diens echtgenote, mevrouw mr N. J. Nannirg-Groenemeijer de staat dag vaarden om deze te laten veroordelen het desbetreffende bedrag uit te be talen. De rechtbank beschikte evenwel af wijkend op dit verzoek. Tegen deze uitspraak tekende De L. op advies van zijn raadsleden hoger beroep aan. Het gerechtshof heeft nu beslist dat de beëindiging van het on derzoek en de afwijzing van het ver zoek tot inwiseling der oude bankbil jetten niet overeenkomstig de redelijk heid is geschied en dat zulks mee brengt dat het onderzoek hervat moet worden tot het r der horen van ge tuigen.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3