SCHOUWEN-DUIVELAND KOMT VOOR DE WINTER NIET DROOG Russische tanks nu op weg naar Poolse opstand Eerste steen van Geref. kerk te Axel gelegd MINISTER ALGER A BEZOCHT ZUID-BEVELAND J* G W* Jobse burgemeester Rilland-Bath van Paardenfeest te Goes De Nederlandse Handelsvloot PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Directeur-Generaal Rijkswaterstaat verklaart „Wellicht komen de gaten dicht en we hopen dat de dijken dan een normale winter kunnen doorstaan' Maarschalk Juin opperbevel hebber in Midden-Europa k SNIPPER NIEUWS' Demonstranten zouden terugtrekking van de troepen eisen Station Kruiningen wordt na de dichting herbouwd Duitsland betaalt zijn schuld aan Frankrijk VAM I-IJS' Uitgave: 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissmgen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 Exploitante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD Op- en ondergang Zgg en Maan: Maandag van öe JAARGANG, No. 2519 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 oent Advertentieprijs 20 cent per nun. Rubriek Kabouters 10 et. per woord J*'- A* v ZATERDAG 4 JULI 1953 Hooldredacteur: 3. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge: Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; 3. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G, A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. «yt» uu Maandag: Zon op 4.27 u., onder 21.01 u. Maan op 0.21 u., óhder 16.54 u. Hoogwater Maandag 6 Juli: Vlissingen: 9.29 u. 1.72 m., 21.55 u. 1.57 m. Terneuzen: 9.55 u. 1.92 m., 22.21 u. 1.78 m. Wemeldinge: 10.58 u. 1.59 m., 23.22 u. 1.38 m. Zierikzee: 10.40 u. 1.39 m., 23.03 u. 1.18 m. DEN HAAG, 3 Juli, „Droog komt Schouwen-Duiveland zeker niet meer dit jaar. Reken daar niet op," Deze woorden sprak van avond de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir Maris, in een toespraak, die hij in de regeringsuitzending „Verklaring en Toelich ting voor de radio hield. Kruiningen en in het bijzonder Schouwen-Duiveland vragen grote aandacht, zo zei ir Maris. De overige dijken in Zeeland zijn dicht. Het afwerken van deze dijken is in volle gang en de verwachting is, dat we in September/October gereed zullen zijn. Maar op Schouwen-Duiveland en Kruiningen keert steeds de vraag terug: „Krijgen jullie het voor de winter dicht?" En dan is het ant woord met de noodzakelijke slag om de arm: „Als het weer ons geen parten speelt: Ja", En dan voegen we er aan toe: „Dan hopen we zo de nig, dat deze dijken een normale winter kunnen doorstaan". Voor de mensen, die hun land droog hebben zien vallen, is er ondanks alle narigheid, weer zichtbaar perspectief. Maar voor de mensen in de Kruinin- gerpolder en die van Schouwen-Dui veland, die nu, na vijf maanden, nog dagelijks de restanten van hun bezit in het water zien verdwijnen, is het moeilijk de kop op te houden, in het vertrouwen dat er toch nog wel iets n terecht zal komen. Wat zijn de gedachten van de boer, die aan de ene zijde van zijn uit het water oprijzende zwaar ge havende boerderij een van de groot ste zandzuigers bezig ziet uit wat eens vruchtbare grond en vaderlijk erfdeel was, tot grote diepte zand te zuigen en dit op een ander deel van zijn land op te spuiten tot een zware dijk en een werkterrein. Ik weet het niet. Hij laat het niet merken, maar verslagen is hij zeker niet, aldus zei ir Maris. Benoeming bij de Navo. PARIJS, 3 Juli Generaal Ridgway, de aftredende Atlantische opperbevel hebber in Europa, heeft bekendge maakt, dat de Franse maarschalk Al- phons Juin met Ingang van Augustus bevelhebber van de and-, zee- en lucht strijdkrachten in Midden-Europa zal worden. Juin was bevelhebber van de NAVO-landstrijdkrachten in deze sec tor. Tevens maakte Ridgway bekend, dat de Amerikaanse generaal Lauris Norstad, de huidige bevelhebber van de luchtmacht in Midden Europa, de functie van de Britse luchtmaarschalk Sir Hugh Saunders, plaatsvervanger voor de luchtmacht van de NAVO- opperbevelhebber, zal overnemen, als deze zijn post over een maand zal verlaten. Norstad zal dan grotere be voegdheid krijgen voor het centrali seren van de controle over de lucht strijdkrachten. De Britse luchtmaarschalk Sir Basil Embry zal het bevel over de lucht macht in Midden-Europa op zich ne men. Bevelhebber over de zeestrijd krachten in dit gebied is de Franse vice-admiraal Jaujard. Voor het com mando van de landstrijdkrachten zal een Franse officier worden benoemd. Inschrijving op schatkistpromessen en -biljetten. 's GRAVENHAGE, 3 Juli Het ministerie van Financiën deelt mede, dat op 9 Juli 1953 de inschrijving zal worden opengesteld op een bij de toe wijzing vast te stellen bedrag. Aan schatkistpromessen met een looptijd van 12 maanden tegen een disconto van 3/4 procent. Aan driejarige schatkistbiljetten, rentende 1% pet per jaar en aan vijf jarige schatkistbiljetten, rentende 2% pet per jaar. De promessen en biljetten zijn, zo als gebruikelijk, groot f 100.000 en worden uitgegeven onder dagtekening van 16 Juli 1953. De storting dient te geschieden uiterlijk op 16 Juli 1953 vóór half één. A'j i i i De dokters van Churchill zien zijn •nekte niet meer zo ernstig in. De Gasperi is aangezocht een nieuw Ka- Jinet te vormen. Te Rotterdam reed mevrouw Vrijenhoek op de fiets met haar tweejarig dochtertje achter op. Mevrouw Vrijenhoek slipte met haar fiets en het 2-jarig kindje kwam met zijn hoofdje onder een auto. Het was op slag dood. De Everest- expeditie is in Londen aangekomen en door duizenden toegejuicht. Een agente van de Russische geheime dienst, de 43-jarige Olga Hanisch, is door een Westberlijns Hof tot 2 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. De be schuldiging was twee pogingen tot mensenroof. Een Poolse adelborst is gisteren van zijn oefenschip gespron gen, terwijl het schip de haven van Gibraltar verliet. De Pool zwom naar de kant en vroeg om asyl. Het schip keerde terug in de haven in afwach- ing van het onderzoek van de politie. We zijn begonnen met rond 150.000 ha. verdronken land en we hebben er nu, na vijf maanden, nog 15.000 ha. of 10 pet van over. We zjjn be gonnen met 67 stroomgaten en we hebben er nu nog vier, maar dat zijn dan ook niet de kleinste. U kent ze met name: Schelphoek op Schouwen, Ouwerkerk op Duiveland aan de Zuidzijde, en Stevensluis op de Vier bannen in het Noorden. En dan als vierde het grote gat in de veerhaven van Kruiningen. Er is een verschil van dag en nacht tussen de toestand op het werk een paar maanden geleden en nu. Nu ver keren we in de gezonde toestand dat iedereen op het werk weet, wat er gaat gebeuren. En een paar maanden geleden waren de plannen nog in op bouwtastenderwijsveel vraagtekens. Nu is er zekerheid om trent het plan. En volgens dit plan voor elk gat apart, dus volgens deze plannen, zijn alle gaten in September dicht. Maar dit spel met de natuur krachten, of, beter gezegd, deze strijd, heeft zijn risico's. De elemen ten heeft men niet in de hand en de tegenvaller bij Zierikzee-West betekende twee maanden ver traging. Een vraag die ook nog weieens gesteld wordt, en dan fluisterend, Is deze: Wat kost dit nou. Om u een indruk te geven. Op het ogenblik kost dit 10 gulden per seconde, dag en nacht. Rekent u nu maar eens uit wat dat per dag, per week en per maand is. Voor ons reden te meer om er spoed mee te maken", zo besloot ir Maris. RUST TERUGGEKEERD IN OOST-BERLIJN BERLIJN, 3 Juli -De Russische tanks zijn uit Oost-Berlijn terug getrokken en geconcentreerd op bepaalde punten rond de stad. Op 25 Juni werd gemeld, dat ongeveer 100 tanks de stad verlaten hadden en nadien werden iedere avond groepen pantserwagens en troepen teruggetrokken, aldus hebben vertegenwoordigers van de Westduitse regering in Berlijn meegedeeld. Geruchten in West-Berlijn leggen verband tussen het terugtrekken van de tanks en berichten over on rust aan de Poolse grens. De „Neue Zeitung", het blad van de Ameri kaanse Hoge Commissie, schreef, dat werd geloofd, dat de tanks met spoed op weg waren naar de grens. Volgens een bericht van de Noord- westduitse radio-omroep van vandaag hebben zich ernstige botsingen voor gedaan tussen de Poolse bevolking en Russische troepen in het gebied langs de Poolse grens met Oost-Duitsland. Poolse demonstranten zouden een bioscoop, waar een Russische film werd vertoond, hebben vernield. Voorts maakte de radio melding van onlusten in Kuestrin, waar Pool se demonstranten terugtrekking van Russische troepen eisten. Minister Kernkamp in Australië. MELBOURNE, 3 Juli. De Neder landse minister van Overzeese Rijks delen, prof. dr W. J. Kernkamp, heeft zich thans bij zijn collega mr Luns geve _,'d, om deel te nemen aan de besprekingen over de toekomst van Nederlands en Australisch Nieuw- Guinea, die reeds in Australië zijn begonnen. Hongaarse regering afgetreden. LONDEN, 2 Juli. Het Hongaarse Kabinet is afgetreden, zo heeft radio- Boedapest vanavond bekend gemaakt. WILDE STAKING TE BERGEN OP ZOOM. (Van onze correspondent.) BERGEN OP ZOOM, 3 Juli. Op de ijzergieterij van de firma P. J. van Mechelen te Bergen op Zoom is van daag een wilde staking uitgebroken. Vanmorgen was de kern van de fa briek bij de directie wezen onder handelen over het uitbetalen van een jaarlijkse premie, die men het vorige jaar niet had gekregen en waarvan werd verwacht dat deze premie ook dit jaar niet uitbetaald zou worden. De directie vertelde, dat ze niet tot uitbetaling kon overgaan, omdat het bedrijf de laatste tijd met verlies had gewerkt. Daarop gingen bijna alle ar beiders van deze fabriek, ongeveer 50 in totaal, in sit down staking. De po litie was de gehele dag aanwezig, doch behoefde niet in te grijpen. Van avond hebben de bonafide vakorgani saties in een vergadering de stakende arbeiders aangeraden het werk te her vatten. De bestuurders zullen in con tact treden met de directie. Een Amerikaanse zes-motorige stratos feer bommenwerper met straalaandrij ving is Donderdag nabij Oxford in Enge land verongelukt. Drie personen kwamen hierbij om het leven. Het toestel was een der 45 bommenwerpers, die onlangs in een non-stop vlucht over de Atlantische Oceaan zijn gevlogen. Turkije wijst Russische nota af. ATHENe, 3 Juli. De Turkse re gering heeft de Sowjet-Unie in ant woord op haar jongste nota laten weten, dat zij de Russische aanspra ken op delen van het Turkse grond gebied en op bijzondere voorrechten in de Dardanellen afwijst. Turkije zegt in zijn antwoordnota, dat de gebieden van Kars en Arda- han, waarop Rusland aanspraak maakt, altijd aan Turkije hebben toe behoord. Twee gedetineerden ontsnapten uit Norg. VEENHUIZEN, 2 Juli Uit het strafgesticht Norg (Veenhuizen) zijn tijdens het werk twee gedetineerden ontvlucht. Op uitgebreide schaal is 'n onderzoek ingesteld, waarbij gebruik werd gemaakt van politiehonden. Tot nu toe heeft dit niets opgeleverd. Twee weken geleden schijnen ook twee gevangenen te zijn ontvlucht. Eén hunner is later gearresteerd. „NIET TEGENOVER ANDERE KERKEN". AXEL, 3 Juli. Vanmiddag is de eerste steen gelegd van het gebouw van de Gereformeerde Kerk te Axel, dat aan de Pironstraat zal verrijzen. „De historie is een verhaal van veel menselijke dwaasheden en van de wijsheid Gods", zo zei de plaatselijke predikant, ds D. J. Couvee in zijn rede, die hij naar aanleiding van deze plechtigheid hield. Groter dwaasheid dan de scheuring van de Kerk van Christus bestaat er niet, zo zei ds Couvee, die er op wees, dat naast de droefheid om deze dwaasheid, de scheuring, er toch dankbaarheid moet zijh, nu de eerste steen voor een nieuw kerkgebouw is gelegd. Deze eerste steen, die gelegd wordt, zo zei de predikant, moet beschou- /d worden als het symbool van de hoeksteen der Kerk, Jezus Christus. Iedereen moet toezien, wat men op deze hoeksteen bouwt. Wij bouwen deze kerk, zo vervolgde ds Couvee, niet tegenover andere ker ken, maar in de hoop, dat ook in de andere Godsgebouwen de naam van Jezus Christus verkondigd zal worden als de enige Zaligmaker. Tot slot hoopte ds Couvee, dat dit kerkgebouw dienstbaar mocht zijn aan de verkondiging van het Evan gelie in geheel Axel. Na het leggen van de eerste steen las de heer J. Lefeber de inhoud van de oorkonde voor, welke oorkonde in een koker werd gedaan en ingemet seld. Hierna sprak de architect, ir P. J. 't Hooft. Tot slot las ds Couvee nog een gedeelte voor uit Psalm 127: „Zoo de Heere het huis niet bouwt, te vergeefs arbeiden deszelfs bouwlie den daaraan". TOCHT DOOR H ET RAMPGEBIED (Van één onzer verslaggevers.) GOES, 3 Juli. „Zeer bevredigend" noemde minister Algera de vordering der werkzaamheden aan het laatste gat, de Veerhaven, van de Kruiningerpolder en vol lof sprak hij over het werk, dat daar door de Rijkswaterstaat en de aannemers wordt verricht. Met bewondering sprak hij voorts over het werk van de Nederlandse Spoorwegen in dit rampgebied. Ook ir A. G. Maris, de Directeur-Generaal van Rijks waterstaat toonde zich tevreden. Hij vertelde ons, dat men op 22 Juli a.s. de slag om de Kruiningerpolder hoopt te beëindigen door de af sluiting van het gat aan de Veerhaven met de reusachtige caissons. Vandaag, Zaterdag, gaat het eerste caisson tegen het Westelijke dijks- hoofd aan. De minister, die vergezeld was van de directeur-generaal van het Ver keer, de heer H. van Galen Last, de president-directeur van de N.S., ir F. Q. den Hollander, de hoofdinge nieur-directeur van de Rijkswater staat in Zeeland, ir Th. Heijblom, als mede door de irs Snip en Ferguson en de directeur van de Ned. Spoor wegen, de heer Wansink, arriveerde met het inspectierijtuig van de N.S. in Krabbendijke om 10 uur. Van hier vertrok het gezelschap per auto over de noodweg naar Kruinin- gen-Zanddijk en verder naar de werkhaven Hansweert, waar Rijks waterstaat de slag tegen het water leidt. Aan de hand van een maquette heeft minister Algera toen kennis kunnen nemen van de dichting, die men daar in miniatuur precies heeft nagebootst. De minister noemde Afgevaardigden vergisten zich, BONN, 3 Juli De Westduitse Bondsdag heeft vandaag in tweede le zing do schuldenovereenkomst met Frankrijk, welke gisteren werd ver worpen, goedgekeurd met 190 tegen 147 stemmen en 11 onthoudingen. Op grond van een afspraak tussen de partijen was bepaald, dat de twee de lezing tevens zou gelden als derde lezing. Aangezien de overige delen aer schuldenovereenkomst van Londen gisteren reeds waren goedgekeurd, is de gehele regeling thans door de Bondsdag behandeld. Zij gaat nu naar de Bondsraad ter verdere behande ling. Een aantal afgevaardigden verklaar de, dat door door de afwijzing van de Franse eisen de gehele schuldenover eenkomst van Londen in gevaar was gebracht. De socialisten en communis ten stemden tegen, terwijl de aanhan gers der regeringspartijen, die eerst ook tegen stemden, nu hun toestem, ming gaven. GOES, 3 Juli. Bij Kon. Besluit van 2 Juli is, met ingang van 16 Juli a.s., benoemd tot burgemeester der gemeente Rilland-Bath de heer J. C. W. Jobse te Den Helder, kapitein luitenant ter zee van administratie en intendant zeemacht Nederland. De heer Jobse is uit Zeeland afkomstig: hij werd op 19 Februari 1903 te Oost en West-Souburg geboren. De nieuwe burgemeester, welke de tijdens de ramp op zo tragische wijze omgeko men burgemeester J. C. de Goffau zal opvolgen, is Ned. Hervormd en lid der C.H.U. Hij is gehuwd en heeft twee kinderen. De heer Jobse werd in 1922 toe gelaten tot het Koninklijk Instituut voor de Marine als adelborst voor ad ministratieve diensten. Twee jaar la ter werd hij beroepsofficier. Per 1 September 1941 volgde zijn benoe ming tot provinciaal inspecteur van de distributie in Zeeland. Op 1 Maart 1945 trad hij wederom in actieve dienst bij de Kon. Marine. Vier jaar later volgde, nadat hij de verschillen de rangen doorlopen had, zijn benoe ming tot kapitein-luitenant ter zee met gelijktijdige benoeming tot in tendant zeemacht Nederland. In een telefonisch onderhoud, dat wij met overste Jobse hadden, vertel de hij ons zeer ingenomen te zijn met zijn benoeming. Het had hem wel even overrompeld, want de omschakeling is niet gering, maar anderzijds zag de heer Jobse het burgemeesterschap als de bekroning van zijn carrière in mi litaire dienst. In zijn weinige vrije tijd heeft hij de laatste jaren de cur sus voor gemeente-administratie ge volgd. Bijna alle familie van de nieuwe burgemeester woont in Zeeland. Van 1941 tot November 1949 heeft hij in Goes gewoond. Toen hij n.l. in 1945 naar de Marine terugkeerde, was er gen huis beschikbaar en bovendien werd hij in 1946 naar Indonesië uit gezonden, waar hij ongeveer twee jaar gezeten heeft. Na zijn terugkeer werd de standplaats van de heer Jobse Amsterdam en in 1949 vertrok hij naar Den Helder. „Ik hoop in staat te zijn Rilland- Bath, mede door mijn arbeid, weer zo spoedig mogelijk een vriendelijk aanzien te geven. Ik weet, dat er in een getroffen gemeente als waar ik nu heen ga, heel wat moet worden hersteld", zo besloot overste Jobse het ge. rek. Nadat de uitslag bekend was geworden en de merrie, Kato van Keilen, op de jubileum paardenfokdag van de Bond van Zuidbevelandse Paar denfokkers te Goes het kampioenschap had behaald, reikte de burge meester van Goes, mr W. C. ten Kate, aan de trotse eigenaar, ae heer J. Q. C. Lenshoek te Kloetinge, de ereprijs, een fraaie beker, uit. (Foto boven). Onze foto hiernaast laat zien hoe Kato na deze uitreiking nog een ererondje maakte en toegejuicht werd door het talrijke publiek. deze maquette zeer interessant. Vanuit Hansweert maakte het ge zelschap een tocht per sleepboot naar de Veerhaven om eens het werk in ogenschouw te nemen. Des middags werd in Hotel „De Korenbeurs" te Goes de lunch ge bruikt. Hier spraken wij met ir F. Q. den Hollander, die o.m. mededeelde, dat het station Kruiningen, dat deerlijk is gehavend, na de dichting zal wor den herbouwd. De wachtgelegenheld was hier trouwens toch al te klein geworden. Ir den Hollander toonde zich verheugd, dat Zeeland zo gun stig heeft gereageerd op de noodbus- dienst. De vervoerscijfers op deze dienst noemde hij fantastisch hoog. Hoger zelfs dan het normale vervoer per trein. We hopen, zo gauw als de dijk dicht is, weer met personen treinen te gaan rijden, zo voegde de president-directeur er nog aan toe. VERRASSING. Om 4 uur 's middags wachtte de minister nog een verrassing. Op het Goese station stond het inspectie rijtuig en nodigde ir Den Hollander het gezelschap uit om eens een tocht per trein door het overstroomde ge bied te maken. „Dutch Express runs on tidetable" heeft de New York Times over deze N.S.-prestatie geschreven. Ook deze trein reed volgens de getij taf el. Vol belangstelling nam het gezelschap ook jhr mr A. F. C. de Casembroot, de Commissaris der Koningin was aanwezig kennis van hetgeen de N.S. hier presteert. De heer Colijn, de geestelijke vader van dit plan, kwam er vóór Kruiningen even bij zitten en vertelde hoe men dit werk voor elkaar heeft gekregen. Halver wege bij een verwoeste overgang is het gezelschap even uitgestapt. BIJ REDDINGSPOGING VERDRONKEN. WINTERSWIJK, 3 Juli - De 49-jarige fabriekarbeider Mölders, is gisteravond om streeks acht uur verdronken, toen hij tracht te een tienjarig jongetje te redden, dat in de Slingerbeek hij Den Helder (bij Win terswijk) aan het pootje baden was en plot seling in de diepte verdween. M. kon zelf niet zwemmen. Het jongetje zag kans de wal te bereiken. M. was gehuwd en vader van twee kinderen. Voorburg heeft geen katholieke wethouders meer. VOORBURG, 2 Juli Na een be wogen vergadering heeft de gemeen teraad van Voorburg twee nieuwe wethouders gekozen. Deze verkiezing was noodzakelijk door het aftreden van de beide katholieke wethouders. Hun plaatsen zullen worden ingeno men door de heren Langevoort (C.H.) en Gorter (Arb.). De afgetreden wet houders hadden zich herkiesbaar ge steld, doch zij verwierven slechts de stemmen van de katholieke fractie. De oorzaak van hun aftreden lag in een conflict over de voorgestelde bouw van een katholieke school in de buurt van een geprojecteerd protes tants diaconessenhuis. Behalve de K. V.P.-fractie opperden de overige raadsleden hiertegen geen bezwaren. De katholieke wethouders traden af omdat zij meenden dat achter de hou ding van de raad een anti-katholieke geest schuil ging. Het tonnage van de Nederlandse handels vloot is in 1952 met 96.929 brt. toegenomen tot 3.241.291 brt. in totaal. Hiervan heeft 35 pCt Rotterdam als thuishaven behouden. In Rotterdam worden 23 schepen te water gelaten met een totale tonnage van 79.314 brt., hetgeen 27 pCt van de totaal in Ne derland gebouwde scheepsruimte is. Aan het einde des jaars waren te Rotterdam nog 26 schepen in aanbouw met een totale in houd van 161.160 brt., aldus lazen wij in het jaarverslag van de Kamer van Koop handel. Ingezonden Mededeling (Adv 8 O SSKjftg DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot van avond. Weinig verandering. DE BILT, 3 Juli. Half tot zwaar bewolkt met slechts enkele versprei de buien. Overwegend matige wind in hoofdzaak tussen Noord en Noord west. Dezelfde temperaturen als gis teren of iets lager.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1