RUIM I 25.5 MILLIOEN AAN HERSTELBARE SCHADE PANDEN Nieuws uit de Provincie. Herstel kosten in Zeeland geraamd op f 5.6 millioen De schade in Zeeland Kinderen uit rampgebied naar Italië Herdijking Nieuw-Neuzenpolder binnenkort gereed 32074 schadegevallen getaxeerd Krimpen van pijn Na drie jaar weer een zaaiplan Middelburg. 7 holen. GEMEENTERADEN Vrijdag 3 Juli 1953 ZEEUW3CH DAGBLAD Pagina 2 GOES, 2 luli. Overeenkomstiq de toezegging van Minister Witte is de taxatie en de vaststelling van de herstelbare watersnoodschade aan gebouwd onroerend goed in het gehele rampgebied met uitzonde ring van de nog onder water staande gedeelten, t.w. de polder Krui- ningen en Schouwen-Duiveland voor 1 Juli beëindigd. Rond 350 taxateurs hebben samen met 75 ambtenaren van het ministerie van We deropbouw en Volkshuisvesting in vijf maanden tijds de schade aan ■32074 objecten opgenomen en vastgesteld. Van de 32074 schadegevallen hebben 959 gevallen betrekking op totaal ver woeste en 30999 op zwaar en lichtbeschadigde objecten; 116 gevallen hebben betrekking op boerderijen; deze laatste zullen door Wederopbouw Boerderijen worden behandeld. De schade aan de herstelbare panden beloopt een bedrag van 125.548.510,95 waarvan de Staat, volgens de schadevergoedingsregeling, voorgesteld in het wetsontwerp op de Watersnoodschade een bedrag van 119.761.496,83 zal vergoeden. land: 6 herstelbaar, kosten f 15.729; Ritthem: 1 herstelbaar, kosten 43; Veere: 124 herstelbaar, kosten f 102.771; Vlissingen: 868 herstelbaar, kosten f 387.052; Vrouwenpolder: 4 herstel baar, kosten f 1.532; Zoutelande: 1 herstelbaar, kosten f 6.459. De schade-afdoening draagt uiter aard nog een voorlopig karakter, zo vernemen wij van de zijde van het mi nisterie van Wederopbouw; zij be rust immers op een wetsontwerp en definitieve afwikkeling is pas moge lijk, als de desbetreffende wet tot stand is gekomen. Voor de schade-afdoening in de nog onder water staande gebieden zijn alle administratieve voorbereidingen reeds getroffen, zodat daar straks eveneens snel gehandeld kan worden. Er werden 27.041 eigenaren opgeroe pen om overleg te komen plegen over het vastgestelde schadebedrag. Er ver schenen er 23.053 waarvan 93 pet zich met de taxatie accoord verklaarde. HERSTEL KOMT OP GANG. In totaal werd een bedrag van f 1.784.473,23 opgenomen aan voor schotten op de uit te keren bedragen. Dit bedrag vormt slechts 9 pet van de verplichtingen, die de staat (f 19.761. 496,83) op zich heeft genomen. Het op genomen bedrag is echter geen bruik bare maatstaf voor de beoordeling van het totaal aan begonnen en voltooid herstel. Het lichte herstel maakt goede voortgang; in de laatste weken is het- aantal verstrekte voorschotten toege nomen. Ook het constructief zwaarder her stel begint op gang te komen, zij het, dat het hier en daar wordt geremd door gebrek aan plaatselijke arbeids krachten. Voorts blijken de belang hebbenden voorkeur te hebben voor inschakeling van plaatselijke aanne mers. Van het nog onbekend aantal scha degevallen op Schouwen en Duiveland werden er reeds 4.366 geregistreerd. Slechts in 939 gevallen was het moge lijk de schade te bepalen. Van de ge vallen in het gebied rond Kruiningen waar men de schade nog niet kon op nemen, werden er 932 geregistreerd. DE INDELING. Naar de omvang van de schade kunnen de '30.999 getaxeerde herstel bare gevallen als volgt worden inge deeld: 3958 gevallen tot f 50,met een to tale schade van f 83.043,45; dit is ge middeld f 21,per geval. 21.500 gevallen van 150,tot f 100, met 'n totale schade van f 6.844.669,02, gemiddeld dus f 321.per geval. De staat zal hiervan volgens het wetsont werp bijna zes millioen gulden vergoe den. In 93,5 pCt werd met de belang hebbenden overeenstemming bereikt over de vaststelling van de schade. 3.993 gevallen van f 1.000 tot f 3.000. met een totale schade van f 6.656.991,46, gemiddeld f 1.667.per geval. Hier van wil de Staat bijne f 5,8 millioen vergoeden. In 92,2 pCt werd met de be langhebbenden overeenstemming ber- reikt. 1.548 gevallen boven de f 3.000. met een totale schade van f 11.923.807,02 gemiddeld dus f7.703 per geval. Voor deze categorie bedragen de verplichtin gen van de Staat een bedrag van ruim f 8,1 millioen. In 84,7 pCt werd met de belanghebbenden overeenstemming be reikt over de schade. In de provincie Zeeland werden geregistreerd door de rampschade- bureaux Goes, Middelburg, Oost burg, Terneuzen, Tholen en Zierik- zee 264 geheel verwoeste panden, 47 boerderijen, overgedragen aan 't Bureau Wederopbouw Boerderijen, en 6164 herstelbare panden. De her- stelkosten bedragen gezamenlijk: f 5,602.299.-. Het hiervolgende overzicht is niet op genomen de schade in de nog niet droog- gekomen gebieden van Kruiningen, Krabbendijke en Schouwen-Duiveland. Rampschade-bureau Goes De schade in de volgende gemeenten bedroeg: Baarland: 145 herstelbare wo ningen, herstelkosten f61.297; Driewe gen: 9 herstelbare woningen, kosten f 2.402; Elleuoutsdijk2 verwoeste en 132 herstelbare gevallen, kosten f 88.875; Hoedekenskerke: 1 herstelbaar f 596. Kattendjjke 1 herstelbaar, kosten f 3.489; Kortgene 45 verwoest, 9 over gedragen aan Bureau Wederopbouw, 431 herstelbaar, kosten f 564.584; Krab- bendjjke (voorlopig) 2 verwoest, 29 her stelbaar, kosten f 65.304; Kruiningen: (voorlopig) 3 verwoest) 24 herstelbaar, kosten f 90.102; Oudelande: 132 her stelbaar, kosten f 26.931; Rilland Bath: 4 verwoest, 1 overgedragen aan (B. W.B.), 571 herstelbaar, kosten f 633.067; Waarde: 6 verwoest, 332 her stelbaar, kosten f 812.805;Wemeldinge: 1 herstelbaar, kosten f 12.283; Wisse- kerke: 119 herstelbaar, kosten f45.302; Wolfaartsdjjk: 6 verwoest, KB.W.B.), 547 herstelbaar, kosten f 391.001; Yer- seke: 2 verwoest, 59 herstelbaar, kos ten £39.375. Rampschade-bureau Middelburg: Arnemulden: 55 herstelbaar, kosten f18.863; Koudekerke: 2 herstelbaar, kosten f 1.398; Middelburg: 1 herstel baar, kosten f 21; Nieuw- en St Joos- Rampschade-bureau Oostburg: Breskens: 123 herstelbaar, kosten 37.100; Cadzand: 8 herstelbaar, kosten f 1.848; Groede: 2 herstelbaar, kosten 1.448; Hoofdplaat: 3 verwoest, 41 herstelbaar, kosten f 11.812. Rampschade-bureau Terneuzen: Clinge: 1 verwoest, 2 herstelbaar, kosten f 1.229; Graauw en Langendara: verwoest, 1 (B.W.B.), 63 herstelbaar, kosten f 39.367; Hoek: 2 verwoest, 33 herstelbaar, kosten f 55.930; Hontenis- se: 5 verwoest, 66 herstelbaar, kosten 16. 340; Terneuzen: 458 herstelbaar, kosten f 64.134; Vogelwaarde: 3 (B.W. B), 85 herstelbaar, kosten f 23.252 Zaamslag: 2 (B.W.B.), 15 herstelbaar, kosten f 6.169. Rampschade-bureau Tholen: Oud-Vossemeer: 4 herstelbaar, kosten f 788; Poortvliet: 191 herstelbaar, kos ten f 44.767; Scherpenisse: 9 herstel baar, kosten f 1.886; Sint Annaiand: 9 verwoest, 277 herstelbaar, kosten f 187.289; Stavenisse: 120 verwoest, 22 (B.W.B.), 354 herstelbaar, kosten 834.801; Sint Maartensdijk: 4 ver woest, 1 (B.W.B.), 274 herstelbaar, kosten f215.656; Sint Philipsland: 49 verwoest, 7 (B.W.B.), 552 herstelbaar, kosten f 679.652; Tholen: 12 herstel baar, kosten f 7.550. S-GRAVENHAGE, 2 Juli. Op 7 Juli a.s. vertrekt uit Eindhoven een groep van ongeveer 100 kinderen van 9 tot 14 jaar, allen afkomstig uit het rampgebied, naar Italië. Zjj zullen daar vjjf weken de gasten zijn van het Ita liaanse Jeugd Rode Kruis en worden ondergebracht ln de vacantiekolonie van het Italiaanse Rode Kruis voor de kin deren van de watersnood ln Italië en Noord-Europa, gelegen op de Mont Anüata (820 meter hoog) ln Toscana. Sinds de watersnood in de Povlakte organiseert .het Jeugd Rode Kruis zes- weekse zomerkampen voor kinderen van de getroffenen. Dit jaar zijn via de Liga van Rode Kruisverenigingen 250 plaatsen ln deze kampen beschikbaar gesteld aan België, Nederland en En geland. Aangezien Engeland van de uit nodiging geen gebruik heeft gemaakt, kan Nederland een groter contingent uitzenden. De groep, die 7 Juli vertrekt, staat onder leiding van mej. M. Pauptit, maatschappelijk werkster ln dienst van het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis. Van de kinderen komen er lb uit Zlerikzee, 15 uit Brouwershaven, lb van Goeree-Overflakkee, 15 uit Brui- nisse, 6 uit Nieuw Vosmeer, 5 uit Krui ningen, 5 uit Waarde, 3 uit Klundert en 5 uit Nieuwe Tonge en Nieuwerkerk, die nog steeds geëvacueerd zijn ln Rot terdam. GEITENKEURING OP WALCHEREN. Te Zoutelande had de jaarlijkse Geiten Keuring plaats onder leiding van C. den Engelsen, Secr. P.V. en J. M. Cevaal, Voorzitter van de Kring Walcheren. Aangevoerd waren 27 dieren. De uit slag was als volgt. Afd. Westkapelle. 4 lammers. Ie en 2e prijs Wed. J. Roelse; 3e prijs M. Tanker. Een jarigen: le pr. A. Minderhoud To reritje; 2e prijs: M. Tanker. Oudere geiten: le prijs M. Tanker. Afd. Zoutelande. Volbloed lammeren: 2e prijs M. Verhage. Twee jarigen: le pr. P. Stroo; 3e prijs K. Francke. Oudere geiten: le en 2e prijs P. van Muijs Wz.; 3e prijs K. Francke. Stamboekgeit: le prijs P. Stroo. Een geit van P. Stroo en K. de Witte werden op genomen in het stamboek. De kwaliteit was over het algemeen goed. Afd. Boudewijnskerke. Lammers: le pr. P. de Visser; 2e pr. J. Maljaars; 3e pr. K. de Witte; 4e pr. J. Maljaars. Een jarigen: le pr. J. de Witte Fz.; 2e pr. P. J. Kleinepier; 3e pr. K. Kleinepier. Twee jarigen: le pr. K. de Witte; 2e pr. K. Kleinepier. Oudere geiten: le pr. P. J. Kleinepier; 2e pr. P. J. Kleinepier; 3e pr. P. de Vis ser. Stamboekgeiten: le pr. K. Kleinepier; 2e pr. C. van Muijs. Afd. Vrouwenpolder. Lammers geb. in 1953: le pr. C, Tilroe; 2e pr. P. Duvekot. Een jarigen: le pr. J. de Voogd; 2e pr. Jac. Geertse; 3e pr. P. Duvekot. Twee jarigen: le pr. J. de Voogd; 2e pr. P. Duvekot. Oudere geiten: le pr. J. de Voogd; 2e pr. P. Duvekot. Ingezonden Mededeling (Adv.) door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, is onnodig. Togal bevrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere mid delen falen. Togal zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40, f 8.88 Diploma-uitreiking lagere land bouwschool te Schoondijke. SCHOONDIJKE 1 Juli In tegen woordigheid van de leerkrachten, de Commissie van Toezicht en van tal rijke ouders had te Schoondijke de jaarlijkse openbare eindles met diplo ma-uitreiking ptöats aan 16 leerlingen van de hoogste klas der lagere land bouwschool. De diploma's werden uitgereikt door de inspecteur voor het landbouw-on- derwijs, de heer L. van Dijk. De heer F. A. van Rosevelt, voorzitter der com. van Toezicht, dankte de scheidende leraar, de heer I. Haartsen voor zijn toegewijde arbeid en feliciteerde de ouders en leerlingen met de behaalde resultaten. De heer Joh. le Clercq reikte als oud-voorzitter der Ver. van oud-leer lingen de jaarlijks beschikbaar gestel de medaille uit aan de beste leerling, thans de heer K. Dees uit Biervliet. Deze sprak een dankwoord tot de leraren en overhandigde namens zijn mede-leerlingen geschenken aan de leraren. Gediplomeerd werden: L. den Ha mer, J. de Feijter, A. Dêij en J. Ver- duijn, allen te Schoondijke; K. Dees, F. Dekker, W. de Blaeij en H. Buisse, allen te Biervliet; P. v. 't Westeinde te Groede; A. Boste te Nieuwvliet; D. Scheele te Retranchement; F. Remijn en G. van Hal, beiden te Aardenburg; H. Goethals te Waterlandkerkje, I. v. d. Slikke te IJzendijke en D. Scheele te Oostburg. ben de toelatingsexamens plaats ge vonden. Er waren 31 candidaten, van wie er 26 slaagden. Hun namen zijn: Dik van Westen, Wilma Hoencamp, Tilly Felix, Ids Bierma, Reinhold Vat- teroth, Cor van Herwijnen, Kees Ouwerkerk, Eduard van Leeuwen, Gerrit Taal, Bob ten Haaf, Addie Hoo- genboom, Kees Clarisse, Ab Schoe, Ronny van Bilderbeek, Ria Dekker, Rudy de Clercq, Siem Bastiaanse, Arie Damman, Hans van 't Hof, Els Poel man, Frits Wortman, Harger Peeck, allen te Middelburg; Kees Klap en Jaap Wievsma, Koudekerke; Greet Steur, Domburg; Walter Schlosmacher, Aagtekerke. Toelatingsexamen R.H.B.S. Middelburg. MIDDELBURG, 2 Juli. Aan de R H.B.S. en de M.S. voor Meisjes heb- Geslaagd voor Scheepswerktuigkun- (11 ge diploma A, K. Kraak (met lof) en P. van Rooijen (met lof). Leerlingen der „De Ruyterschool" te Vlissingen. Maartensdijkse veiling behaalde ca. f3000*— winst. Op 29 Juni 1953 hield de Veilings- vereniging St. Maartensdijk en Om streken onder voorzitterschap van de heer A. L. Hage haar jaarlijkse alge mene vergadering. De opkomst was, gezien het ledental, gering te noemen. Door de veilingmeester werd een jaarverslag voorgelezen terwijl door de administrateur uitleg gegeven werd van de balans per 1 Mei 1953 en de Verlies- en Winstrekening over het af gelopen boekjaar. Hieruit bleek dat voor afschrijvingen een bedrag van f8045.werd gebruikt, terwijl het winstsaldo bedroeg f 2938.De be haalde omzet bedroeg f 614.597.De verloren gegane producten door de wa tersnood welke nog voor de veiling in aanmerking kwamen hebben naar schatting een waarde van f 60.000. Door de assistent der R.L.V.D., de heer Markusse, werd vervolgens een lezing gehouden over de voorkomende ziekten bij de Uienteelt en bestrijding hiervan. Zd.-Beveland West naar landelijke Rode Kruiswedstrijden. 's-GRAVENHAGE, 2 Juli. Zaterdag a.s. worden de landelijke wedstrijden van het Rode Kruis Korps gehouden in de buiten sociëteit te Deventer. De helpsters en helpers van de colonne der afdeling Z. Beveland-West, vertegen woordigen Zeeland. Zij zijn op grond van hun prestaties in de kringwedstrijden in {leze finale geplaatst. De ploegen uit Maastricht (helpsters) en Heusden (helpers) verdedigen de ver leden'jaar te Gouda behaalde titels. Een onjuist gerucht Er gaan geruchten als zou de Middel- burgse Middenstandscentrale alsnog beslo ten hebben deel te nemen aan de koop- en feestweken en de leden der aangesloten or ganisaties in deze geest geadviseerd hebben: Wij hebben de juistheid van dit gerucht on derzocht en ons is gebleken, dat het van elke grond is ontbloot. De situatie is nog dezelfde als direct na de (mislukte) bemid delingspoging van B. en W. Benoeming. Tot onderwijzer in tijdelijke dienst aan de Hervormde School aan 't Zand is m.i.v. 1 September benoemd de heer G. J. Swiers. AXEL, 1 Juli. De herstelwerkzaamhe den aan de Nieuw-Neuzen-polder vorde ren gestadig. Zeer binnenkort zal men met de dijken gereed komen, de glooiïngs- werken bij de Braakman, waar men stag natie ondervond, uitgezonderd. De asfal tering van de weg onder de zeedijk vlak bij de stroomgaten ondervond stagnatie door de hevige regens der laatste weken. Het herstel der landbouwbedrijven is thans eveneens ter hand genomen; de verzwaring der zeedijken is thans een object van studie bij het polderbestuur en de betreffende technici. In de buurt schap Noordhoek, vlak bij de Vlooswijk- polder, is de restauratie der 12 woningen in volle gang; de schade schijnt hier nog al mee te vallen. DE TOESTAND VAN DE POLDER. Ondanks de rampschade heeft men van de 475 ha. cultuurgrond 90% kunnen In zaaien. Alleen nabij de stroomgaten was dit over een oppervlakte van ca. 50 ha. onmogelijk. Globaal kan de opbrengst op 50% worden geschat, wanneer een hitte golf - mede door het zout-percentage- hier geen parten zal spelen. Overigens is er niets definitiefs te zeggen vóórdat de oogsttijd Is aangebroken. De opruiming van de ringdijken en de egalisatie der stroomgaten laat nog steeds op zich wachten. Gehoopt wordt, dat Landbouwherstel de noodzakelijkheid van spoed zal inzien, temeer omdat be noorden de Westerschelde nog oneindig veel meer te doen is op dit gebied. DE GEWASSEN. In hoofzaak is hier gerst verbouwd, be nevens vier percelen koolzaad, die een goed figuur slaan en tenslotte enkele percelen tarwe. Dit ras, Heine's VII, is blijkbaar goed bestand tegen het zout. Niettemin zal de schade door de ramp veroorzaakt zich ook in deze polder nog doen gevoelen en - zo verzekert men ons van deskundige zijde - men zal blij mo gen zijn wanneer het ontziltingsproces na drie jaar tot het verleden zal behoren, zodat men dan weer met een normaal zaaiplan kan komen. Het zoutpercentage 'bedraagt thans nog 815%. Ingezonden Mededeling WEMELDINGE. Toch licht voor de Wemeldingse weg? Tijdens de Dinsdagavond gehouden raadsvergadering is medegedeeld, dat door de P.Z.E.M. een nadere bereke ning is opgesteld t.b.v. de aansluiting van het perceel van de heer J. A. Bur ger, Jonge Boomgaards, op het elec- trisch net met inachtneming van een gemeentelijke bijdrage van f250 en van een verhoogde bijdrage van de be langhebbende bewoners aan de We meldingse weg in de gemeente Ka- pellè. Naar aanleiding van deze bere kening zullen met de heer J. A. Burr ger opnieuw besprekingen worden ge voerd. Voorts wordt medegedeeld, dat het Bestuur der school voor Chr. Onder wijs na het in principe genomen raads besluit tot het verlenen van medewer king van het aanbrengen van enkele vernieuwingen en verbeteringen aan genoemde school het wenselijk acht om ten behoeve van de vernieuwing der electrische verlichting enkele lokalen van plafonds te voorzien, alvorens lei dingen daartoe worden aangebracht. De kosten van deze plafonds worden geraamd op ongeveer f2000,-. Het be stuur zal het op prijs stellen, indien de raad wil besluiten de toegezegde me dewerking met deze werkzaamheden aan te vullen. De voorzitter zegt dat B. en W. zich met deze wijze van handelen kunnen verenigen en aan de raad voorstellen het genomen principe-besluit tot me dewerking hiermede aanvullen. De heer de Jonge zal gaarne zien, dat bij de aanbesteding der werkzaam heden de aannemers in deze gemeente in de gelegenheid worden gesteld om mede in te schrijven. Spr. ziet hierm enige redelijkheid bij het aanwenden van gemeenschapsgelden. De voorzitter zegt, dat de raad hier op geen invloed kan uitoefenen. Overeenkomstig het voorstel vanB. en W. werd besloten. De ingekomen geloofsbrieven van de nieuwbenoemde raadsleden worden onderzocht en tot toelating besloten. Bij de rondvraag heeft de heer Dek ker geïnformeerd naar de vordering der plannen voor het herstel van de Bonzijbrug en gewezen op een voor het verkeer gevaarlijke bocht aan de Zandweg. De heer Hamelink verzocht inlichtingen omtrent de thans in uit voering zijnde werkzaamheden aan de toren. De voorzitter zegt, dat de plan nen tot uitvoering van straat- en rio- leringswerkzaamheden bestedingsklaar worden gemaakt. Met betrekking tot de Bonzijbrug zal spr. een nader on derzoek by Rijkswaterstaat instellen. 's-GRAVENPOLDER. Electrificatie statlonsbuurt 's-Heer Abtskerke besproken. De raad der gemeente 's Graven polder heeft uitvoerig gediscussieerd over het voorstel om een bijdrage te verlenen in de kosten van. electrifica tie van de statlonsbuurt te 's-Heer Abtskerke. Dhrn. Goense en Tissing waren van mening, dat het initiatief in deze van de gemeente 's-Heer Abts kerke had moeten uitgaan. De voor zitter bestreed dit, omdat z.i. beide gemeenten belang hebben bij deze electrificatie. Tevens merkte hij op, dat dit werk niet tot stand kon komen zonder bijdrage uit het fonds voor on rendabele gebieden en een gemeente lijke bijdrage. Het voorstel van B. en W. o meen bijdrage te verlenen werd tenslotte met de stem van dhr Tissing tegen aangenomen. Ook het punt betreffende aanschaf fing van. een nieuwe brandspuit lokte de nodige bespreking uit. Dhr Tissing meende, dat een technisch rapport ont brak. Ook zouden er geen onderdelen op korte termijn te krijgen zijn. Dhr: op 't Hof vroeg naar de mogelijkheid tot inruiling, hetgeen ten sterkste werd afgeraden. B. en W. namen daar na het voorstel terug om het van een technisch rapport te voorzien. Bij de rondvraag werd door dhr op 't Hof geinformeerd naar het wacht huisje voor buspassagiers, waarop de voorzitter antwoordde, dat hiervoor geen grond kan worden verkregen. Op een verzoek van dhr Tissing ant woordt de voorzitter, dat omtrent de bluswatervoorziening reeds adviezen zijn gevraagd. Tevens gaf hij een uit eenzetting over de verdeling van het bouwvolume. De raad heeft voorts het verzoek van de veren. Prot. Christ. Kleuter school om verhoging van het subsidie tot f750,- ingewilligd. Bij Ged. Staten van Zeeland werd beroep ingesteld tegen een opgelegde aanslag in de grondbelasting. Voor de huidige raad werd als lid toegelaten dhr A. C. Oele terwijl voor de nieuwe raad werden toegelaten dhrn. Joh. op 't Hof, A. Hoogesteger, P. Kopmels, A. de Kraker, M. Mol, Joh. de Schipper en O. Tissing. Een perceel grond aan de Raad huisstraat werd aan de herbouwplich- tige L. Jacobusse toegewezen. De kosten van het bijzonder onder wijs over de jaren 1948 t.m. 1952 wer den vastgesteld. AXEL. Rloolbelasting goedgekeurd. Een der voornaamste agendapunten ln de Dinsdagavond gehouden raadszitting van Axel was het voorstel van B. en W. tot vaststelling van de verordening op de rioolbelasting, welke dringend nood zakelijk is, teneinde de hoognodige ver wezenlijking van een nieuw riolerings plan voor de hele gemeentekom. te finan cieren. De bedoeling van het College om ieder belastingplichtig te verklaren, die als eigenaar, huurder of „om niet" in het ge not is van een pand, gebouw of erf, on dervond bestrijding bij de heer Kesbeke (K.V.P.), die in een uitvoerig pleidooi be toogde dat het billijker zou zijn, deze be lasting op de eigenaren te verhalen. De heer Wondergem (C.H.) sloot zich daar bij aan. Door het College werd geant woord, dat -in dit geval de gemeente als exploitante van 460 woningen ook die belastinggelden van deze panden zou moeten derven, hetgeen een onoverko melijk bezwaar zou zijn. Het voorstel van B. en W. werd hierna z.h.s. aange nomen. Aan de Z.L.M. te Goes werd een per ceel grond verkocht ten Noorden van het ontworpen parkeerterrein, ter grootte van ca. 4000 c.a., ten behoeve van schoolbouw. In. principe werd besloten tot aankoop van grond aan de Axelse Sassing, tenein de dit gebied later te bestemmen als in dustrie-terrein. Aan de kerkeraad der Geref. Kerk werd 60 c.a. grond verkocht, gelegen aan de Pironstraat. Van het bestuur der Chr. Nat. School was een verzoek ingekomen om mede werking te verlenen voor de plaatsing van een centrale verwarmingsinstallatie vanuit een centraal punt voor de te bou wen U.L.O. school, het nieuw te bouwen gymnastieklokaal en de bestaande lagere school hl de Nieuwstraat. De raad be sloot zich te houden aan de toegezegde riiedewerking, volgens besluit van 142- '52. In verband met de huidige financiële toestand der gemeente werd een verzoek afgewezen van het bestuur van het R.K. ziekenhuis te Sluiskil om een subsidie ad f 1.per patiënt per ligdag. Dit zou de gemeente over '52 f 11.400.kosten. Aangenomen werd een aanvullend voorstel inzake overname" van de Ouden- weg. Aan personen, die een uitkering van het B.A. of krachtens de Noodwet Ouder domsvoorziening genieten, kan geen vrij stelling van reinigingsrechten worden verleend. Wel kan ontheffing worden verleend ingevolge van onmacht tot be taling. De aan de „Lawn Tennisclub Axel" verhuurde grond voor een tijd van 10 jaar zal i.v.m. de bouw van een clubhuis voor 40 jaar aan deze vereniging worden verhuurd. De heer Pijpelink verklaarde namens de A.R. fractie tegen dit voorstel te zijn, omdat niet aan de voorwaarden t.a.v. de Zondagsrust is voldaan. T.a.v. de drukte op de wekelijkse bra- menmarkt deelt het College mede, dat geen ander terrein voor deze bramen dis ponibel is en iedere nieuwe oplossing steeds een nadeel voor de Axelse winkel stand zou betekenen. Bij de rondvraag bepleitte de heer C. van Bendegem (Arb.) electrificatie van de percelen der Woningbouwvereniging (de Julianastraat). De heer de Feijter (C.H.) wees op een zeer ontsierende leeg staande woning in de Noordstraat en op een nieuwe weg over de Armendijk, die veel te smal is. POORTVLIET. Discussie over aankoop nieuwe brandspuit. In de raad van Poortvliet is uitvoe rig gesproken over de aankoop van een nieuwe brandspuit. Het bleek dat men nog niet tot een bepaalde mening is kunnen komen, hetgeen zijn oor zaak vindt in het feit dat de brand weercommandant en de le en 2e machinist, die zijn meegeweest bij het bezichtigen van bepaalde spuiten, verre van eenstemmig zijn in hun advies 7 Men zal nu wachten op het advies van de brandweerinspectie. De raad besloot voorts tot garant- verklaring van een kasgeldlening tot een maximum van f75.000.-, aan te gaan door de Waterleiding Mij „Tho len" i.v.m. vernieuwing van een ge deelte van het buizennet en uitbrei ding van de waterwinning, welke kas geldlening in totaal f500.000.- beloopt en per 1 Jan. 1955 wordt omgezet in een vaste lening. Een kasgeldlening ten bedrage van f25.000 werd aangegaan met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten tegen een rente van 1 Door een commissie werd geadvi seerd, na onderzoek van de geloofs brieven, de in de raad gekozenen toe te laten in de raad. I.v.m. het feit dat de Kleuterschool wegens uitbreiding van het leerlingen tal van de Openbare Lagere School het in die school in gebruik zijnd lokaal zal moeten ontruimen, heeft het bestuur der kleuterschool een barak aangekocht tot tijdelijke huisvesting van de kleuters. Op een desbetreffend verzoek werd besloten voor plaatsing van die barak aan het bestuur een plaats toe te wij zen op het speelterrein aan de School straat, tegen een jaarlijkse huur van f 17,-. Daar de huidige verordening reini gingsrechten per 1 Jan. 1954 afloopt, wordt met ingang van die datum een nieuwe verordening vastgesteld. Medegedeeld werd dat de Commis saris der Koningin is gevraagd het nieuwe gemeentehuis in de periode van 13 tot 19 Juli te willen openen. Visserij-uitkomsten. De besommingen v. d. vorige week bin nengelopen Thoolse vissers waren niet hoog. De vangsten van bot bleken ta melijk, doch andere vissoorten als kreeft en ansjovis waren op een enkele uitzon dering na, weer aan de lage kant. Inmiddels zijn de eerste mosselen ver zonden naar het buitenland en is men weer in de loodsen begonnen met de in maak. De kwaliteit laat ook hier echter nog te wensen over. AXEL Jeugdige kerkdief aangehouden. Door de rijkspolitie alhier is een 12-jarige jon gen aangehouden die bekend heeft reeds ettelijke malen een offerblok in de R.K. kerk te hebben gelicht. Ook in kerken in de omgeving heeft hij diefstallen ge pleegd. BORSSELE Concert. De muziekvereniging „Prinses Juliana" geeft morgenavond een concert. Ouden van dagen op reis. Dinsdag 7 Juli a.s zullen de ouden van dagen in deze gemeente een reisje maken naar Kaatsheuvel (N.B.). BRUIN1SSE Lijk opgehaald. Door de veerboot van de Gebrs Maas en Westbroek is het stof felijk overschot van een vrouw van mid delbare leeftijd, waarschijnlijk een ramp slachtoffer, opgehaald. Het werd te Zijpe aan wal gebracht en later naar Zierik- zee overvoerd. s-GRAVEN POLDER Aanrijding. Op de hoek Schuitweg- Dorpsstraat is Dinsdagavond mevr. de D. op haar bromfiets in botsing gekomen met een auto bestuurd door M.H.N. bei den uit deze gemeente. Zij liep verwon dingen op aan het hoofd terwijl haar bromfiets ernstig werd beschadigd. KOJDEKERKE Geslaagd. Voor het diploma „Gemeen- te-financiën" is te 's-Gravenhage geslaagd de heer C. K. Kaan, ambtenaar ter secre tarie alhier. OVEZANDE Collecte. De collecte gehouden ten bate van de reis van Ouden van dagen heeft f 131.55 opgebracht. SAS VAN GENT Raadsvergadering. Maandag 6 Juli ver gadert de raad. Aan de orde komt o.m. de benoeming van een wethouder in de vacature A. A. Marquinie. (gemeente). WESTKAPELLE Wedvluchten. De P.V. „De Zwaluw" hield drie wedvluchten. De uitslag wed vlucht Quivrain ls: 1, 5 en 6. K. de Vos; 2 en 7. L. A. Lievense; 3, 8 en 9. Th. v. Alphen; 4. R. Minderhoud. Wedvlucht Qulntln: 1. W. Lievense; 2, 4 en 9. L. A. Lievense; 3. Th. v. Al phen; 5. K. de Vos; 6, 7 en 8. R. Min derhoud; 10. W. Westerbeke. Wedvlucht Noyon: 1, 2 en 3. Th. v. Alphen; 4. W. Westerbeke; 5. R. Min derhoud; 6. W. Lievense; 7 en 8. L. A. Lievense. I]ZENDI]KE Schilderijententoonstelling. De Schil derijententoonstelling die alhier v. 9 Juli tot 29 September zal worden gehouden, heeft in hoofdzaak betrekking op de jacht in vroeger tijden, zo vertelde ons burgemeester Van Bönninghausen. Niet minder dan vijf fraaie werken uit h^ bezit van H.M. de Koningin zullen hier te bezichtigen zijn. Verder zijn er jacht taferelen uit diverse stedelijke musea ondermeer ook uit België. Voorts zal een prachtige verzameling ceramiek glas en zilver alsmede een jachtverzameling wor den geëxposeerd. Benoemd. De heer P. v. d. Broeke, hulpbesteller te Waterlandkerkje is be noemd tot besteller P.T.T. in vaste dienst alhier. ST. ANNALAND. De heer A. M. L, Weijler benoemd tot havenmeester. De Raad van Sint-Annaland heeft een verzoek van de Z.L.M., om toelage voor electriciteit bij aanleg van een lichtnet voor de boeren buiten het dorp in prin cipe goedgekeurd. Een verzoek van de Waterleidingmaatschappij Tholen voor het vernieuwen van het buizennet, met een rentevergoeding werd aangenomen. Een voorstel tot verlening machtiging aankoop 2-wielige motorbrandspuit met Trelckermanschappenwagen werd aange houden. Vervolgens kwam de benoeming van een Havenmeester aan de orde. Uit 5 sollicitanten werd de heer A. M. L. Weijier benoemd. Het voorstel tot her ziening van het uitbreidingsplan in de Suzannepolder werd aangenomen. Bij de rondvraag vroeg de heer G. Goedegebuu- re nog naar de eventueel op de Haven te bouwen woningen en tevens informeerde hij, of het werk op de Haven zelf al aan besteed is.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2