TOTALE VERGOEDING VAN HUISRAADSCHADE Tweede uitkering van 50 pet volgens oude regeling en slotuitkering voor herstel van het oude woningmilieu Plaatselijke commissie voor taxatie van inboedel Zeeuwse verkeerseommissie vergaderde te Goes Koningin Juliana in Giethoorn Periodieke uitkering aan familieleden van rampslachtoffers Aanvullende lijst Begrafenis van opperwacht meester De Bruijn Hogere lonen in Nederland? HET BOTERT NIET MET DE MELKPRIJS IN ZEELAND PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND 1 SNIPPER NIEUWS Twee en twintig doden bij gevechten met Daroel Islam Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 Exploitante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG, No. 2518 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 3 JULI 1958 Hootdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppcn, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J, Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs' J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 4.26 u., onder 21.02 u. Maan op u., onder 14.05 u. Hoogwater Zaterdag 4 Juli: Vlissingen: 7.15 u. 2.02 m., 19.35 u. 1.78 m. Terneuzen: 7.45 u. 2.24 m., 20.04 u. 2.01 m. Wemeldinge: 8.55 u. 1. 28 m„ 21.13 u. 1.54 ra. Zierikzee: 8.38 u. 1.61 m., 20.52 u. 1.34 m. DEN HAAG, 2 Juli. „Zo wil ik u dan in de eerste plaats zeggen, dat er een uitkeringsregeling komt voor de weduwen en wezen van hen, die om gekomen zijn als slachtoffer van de watersnood, alsmede voor hen, die door of tengevolge van de ramp invalide zijn geworden. Deze regeling zal ook [elden voor de nagelaten betrekkingen van hen, die iij het reddingswerk de dood hebben gevonden. Over de hoogte van de uitkeringen kan ik u nog geen mededelingen doen, omdat deze o.a. afhanke lijk zijn van het vroegere levenspeil en van even tuele andere inkomsten en pensioenen. Wij zijn nu bezig de noodzakelijke gegevens over alle betrokke nen te verzamelen. Wij hebben in ieder geval een bedrag, dat voldoende moet worden geacht, voor dit doel gereserveerd en en wij zullen in ieder indivi dueel geval trachten tot een snelle beslissing te komen, zodat de weduwen en wezen van de slacht offers en de invaliden spoedig kunnen weten waar zij financieel aan toe zijn." Aldus maakte Prins Bernhard bekend in een vanavond voor de radio gehouden toespraak. Sprekend over de vergoeding van de huisraad- schade en over de critiek op de bestaande regeling, zei de Prins: Om de verschillen in woonmilieu tot bun recht te laten komen, hebben wy een stelsel ontworpen, waarbij de inboedels in prijsklassen worden in gedeeld. In elk van deze klassen wordt een bepaald opslagpercentage hoven de prijzen van de oude regeling uitgekeerd. Wij hebben er dus van at gezien ieder artikel, dat verloren is gegaan, naar zijn vervangings waarde te schatten. Men krijgt de prijs terug, die in de klasse, waarin de inboedel geplaatst is, voor dat artikel geldt. Wij hebben daarvoor prijslijsten vastgesteld, in overleg met de Neder landse Hulshoudraad, die heeft aangegeven welke prijzen voor elk milieu redelijk moeten worden geacht. De bepaling van het woonmilieu willen wij leggen in handen van een plaatselijke commissie. Deze commissie krijgt natuurlijk een aantal richt lijnen van ons, maar het is toch de bedoeling, dat haar eén grote mate van vrijheid in de beoordeling wordt gelaten. zy, die met het hun uitgekeerde bedrag niet tevreden zyn, zullen in be roep kunnen gaan bü een nog te vormen commissie. „Zo is dus in grote trekken de nieuwe regeling voor de huisraad- schade. Wij hopen hiermede te berei ken, dat iedereen in staat zal zijn zich weer een inboedel te verschaffen, die in het milieu waarin hij leeft, passend moet worden geacht. Wij hadden ge hoopt, dat wij met de vergoeding op basis van het nieuwe systeem zou den kunnen beginnen tegelijk met de uitkering van de tweede 50 van de oude regeling, die wij al in het voor uitzicht stelden. Dit nu blijkt niet mogelijk te zijn, omdat er nog ver schillende voorbereidende maatrege len moeten worden getroffen. wy zullen daarom dezer dagen be ginnen met de uitkering van die twee de 50 Iedereen, die de eerste uit kering al ontvangen heeft, weet dus thans, dat hy in elk geval nog on geveer eenzelfde bedrag zal ontvan gen, tenzy natuurlijk, wat ik niet hoop, by de eerste uitkering een ver gissing is gemaakt. Bovendien zal hy mogelijk nog ten vergoeding krijgen van de artikelen, die eerst niet mee telden. Allen, die een zodanige in boedel bezaten, dat zij plaatsing in een hogere klasse mogen verwachten, kunnen er rekening mee houden, dat zy een iets hoger bedrag zullen kun nen besteden." Besteding. Sprekend over de besteding van het geld, dat via cheques wordt uitge keerd, zei de Prins: „Niet iedereen kan dan de ver leiding weerstaan om iets te kopen, waarnaar hij altijd heeft verlangd. Een huisvader, die postduiven houdt, zal er misschien een duivenklok van willen kopen, een huismoeder, A A A iW V i r In zijn woning te Den Haag is Woensdagmorgen op 71-jarige leeftijd tengevolge van een hartverlamming overleden de hz Joris van den Bergh, een bekend sportjournalist. Bij een poging een dertienjarig meis je, dat door een onderstroom was ge grepen, te redden, is Woensdagmiddag in zee ter hoogte van de boulevard te Scheveningen verdronken de 22- jarige messroom-bediende C. M. S. uit Den Haag. Het meisje werd door twee a_ iten van politie gered. Joseph T -niel heeft thans de samen stelling van zijn regering voltooid door de benoeming van 16 staatssecre tarissen, onder wie drie leden van de ~\P., twee Gaullisten, twee dissi- .c Gaullisten, vijf gematigd Con servatieven en vier Radicalen. Vol gens radio-Djakarta zijn vijftien per sonen gedood als gevolg van een uit barsting van een vulkaan op het eilandje Santa, bij Timor. die nooit een wasmachine heeft gehad, zal zich dat nuttige voor werp willen aanschaffen. Bedenkt u, voordat u zoiets doet, dat u al leen een vergoeding hebt gekregen voor de goederen, die verloren zijn gegaan, dus dat u dan iets anders niet vervangen kunt. In gevallen waar echte verspilling te vrezen valt, krijgt de burgemees ter de bevoegdheid, om de uitkering via een instelling of een maatschap pelijk werkster te laten lopen. Wij menen in de geest van de gevers te handelen, als wij er naar streven, dat de uitkeringen zonder schrielheid geschieden, maar zo, dat er zo min mogelijk onverdiend van geprofiteerd wordt en tevens zo, dat het geld zo nuttig mogelijk wordt besteed. Wan neer u dan bovendien nog wilt be denken, dat de middenstanders in de getroffen dorpen ook tot de slacht offers behoren en dat u hen helpt door datgene, wat zij kunnen leveren, bij hen te kopen, dan hopen wij, dat aan deze bedoelingen recht wordt gedaan. Wij hebben voldoende rekening ge houden met het feit, dat velen van de ergst getroffenen nog niet aan de schade-opgave konden toekomen om dat zij nog niet in hun woonplaatsen teruggekeerd zijn en niet eens weten, wat er verloren is gegaan. Iedereen, die een schade-opgave heeft ingediend j die weer zelfstan dig woont, kan dus uitrekenen, dat hij binnen niet te lange tyd zijn uit kering tot 100 volgens de oude regeling kan tegemoet zien. Wij doen ons best om, indien er nog aanspraak kan worden gemeakt op een derde uitkering, deze zo spoedig mogeiyk te laten volgen. Wanneer dat gebeurd is, zal waarschijnlijk het bedrag, dat door binnen- en buitenland voor de slachtoffers van deze ramp werd bijeen gebracht, voor een groot deel en mogelijk zelfs geheel, zijn be steed. Wij hopen, dat men later van het Rampenfonds zal kunnen zeg- „Wij hebben intussen wel degelijk rekening willen houden met milieu-verschillen, die meestal in een kostbaarder inboedel tot uitdrukking komen en we hebben ons ook steeds ten doel gesteld binnen redelijke grenzen het woonmilieu te herstellen. In de regeling, die we nu ontworpen hebben, is dit voornemen verwezenlijkt. Wij hebben dus nu besloten, dat de getroffenen voor het totaal van wat verloren ging een vergoeding krijgen. Dat geldt voor wandversiering, voor boeken en tuingereedschap, voor kippen en voor een varken, als men dat bezat. Het geldt ook voor voorraden van kolen, van aard appels en voor de weck. Evenals bij het oude systeem vallen ook reparaties aan het meubilair onder de regeling. Wanneer u uwe meubels hebt laten her stellen door een vakman, moet u de rekening be waren en die kunt u overleggen bij uw schade opgave. Zolang het bedrag lager is dan dat wat u voor een nieuw meubelstuk zoudt hebben gekregen, worden u deze kosten vergoed. Piano's en harmo niums, andere muziekinstrumenten en b.v. speelgoed, worden eveneens vergoed. Hetzelfde geldt voor het streekcostuum, dat in de oude regeling niet voor kwam. gen, dat het een rechtvaardige ver deling heeft tot stand gebracht en dat het met voldoende snelheid, maar ook met omzichtigheid zijn taak heeft verricht. Aan een officiële mededeling van het Nederlandse Rampenfonds ont lenen we nog, dat het Nederlandse Rampenfonds besloten heeft reeds thans over te gaan, zoals Prins Bernhard reeds in zijn rede mee deelde, tot een tweede uitkering van 50 pCt op basis van de oude rege ling. Volgens de oude regeling wordt dus in totaal 100 pCt uit gekeerd. Voor hen, die daarvoor in aanmerking komen, volgt in later stadium een slotuitkering op basis van de nieuwe regeling. De nieuwe regeling is gebasseerd op de overweging dat sommige getrof fenen weliswaar met een uitkering van 100 van de oude regeling reeds nagenoeg zyn geholpen, maar ander zijds velen daarmede niet in staat worden gesteld hun vroegere woon milieu te herstellen. Dit laatste is voornameiyk een gevolg van het feit, dat in sommige woonmilieus vele ar tikelen worden aangetroffen, welke in de normatieve lijst niet voorkomen en voorts het huisraadbezit van een kwaliteit is, welke voor de eenheids prijzen van de normatieve lijst on mogelijk kunnen worden aangeschaft. Men heeft zich gesteld op het stand punt, dat het herstel van het vroegere woonmilieu benaderd moet worden. Het N.R.F. heeft gemeend daartoe mogelijkheid te zien door aan alle getroffenen, die daarvoor in aanmer king komen, een slotuitkering te ver zekeren, welke berekend zal worden aan de hand van de volgende twee factoren. le. Een op te stellen aanvullende normatieve lijst (met eenheidsprij zen) van practisch alle goederen, welke in de oorspronkelijke lijst ont braken. 2e. Een waardering van het verlo ren gegane huisraad naar enkele prijsklassen, gebaseerd op het woon milieu. De waardering naar prijsklassen, welke zal geschieden op basis van de daaromtrent bestaande plaatselijke bekendheid, zal verricht worden door daartoe in het leven te roepen plaat selijke commisssies. Aan de hand van de door deze com missies op te maken classificatierap porten zal aan de getroffen, die daar voor in aanmerking komen, een slot uitkering worden gedaan. Deze uit kering zal kunnen bedragen het be drag berekend volgens de aanvullen de normatieve lijst, eventueel ver meerderd met een van de vastgestelde prijsklasse afhankelijk percentage van het bedrag berekend volgens de oude normatieve lijst, vermeerderd met dat volgens de nieuwe lijst. Aangezien rekening moet worden gehouden met de mogeUjkheid, dat enkele der getroffenen, ondanks de zorg waarmede het N.R.F. de regeling denkt toe te passen, van mening biy- ven, dat zy ook na ontvangst van de slot-uitkering onvoldoende zijn scha deloos gesteld, is voorts besloten tot de instelling van een beroepsinstan tie, welke geheel los van het N.R.F. zal staan en onafhankeiyk daarvan zal kunnen beslissen. Verder heeft het N.R.F. in principe doch definitief besloten over te gaan tot periodieke uitkeringen aan perso nen, wier echtgenoot, vader, verzor ger of kostwinner door of in verband met de jongste natuurramp het leven heeft verloren of invalide is gewor den, alsmede aan die invaliden zelf en voorts om voor dat doel een kapi- ipi- taal af te zonderen, voldoende om die uitkeringen voor de duur van de nood zaak blijvend te verzekeren. Een daartoe in het leven geroepen commissie is thans doende de vereiste gegevens te verzamelen. Zo spoedig mogelijk zullen omtrent dit belang rijke onderwerp meer bijzonderheden worden gegeven. DJAKARTA, 2 Juli Negentien leden van de Daroel Islam zijn ge- oodd tijdens gevechten tussen een bende en een legerbataljon in het Si- daredjase (midden Java). Het batal jon werd gesteund door politie en be volking. De bende was ongeveer 150 man sterk. Bij de gevechten zijn ook drie dor pelingen om het leven gekomen. Lepralijders demonstreerden in Tokio. TOKIO, 2 Juli De Japanse par lementsgebouwen zijn Donderdag ge desinfecteerd door een speciale ont- smettingsploeg, nadat 50 lepralijders in de gebouwen waren doorgedrongen bij een protestactie tegen een nieuwe wet, volgens welke zij hun tehuizen niet mogen verlaten. Na de betoging weigerden de pro testerenden gebruik te maken van spe ciale autobussen, die de regering ter beschikking had gesteld. Zij trokken in groepsverband door de straten, voordat zij per trein naar huis terug keerden. REEDS VERBETERING OP ENKELE PUNTEN MIDDELBURG, 2 Juli. De op 20 Mei j.l. na de in Middelburg ge houden verkeersconferentie ingestelde werkcommissie heeft vanmiddag voor de eerste maal vergaderd in Hotel „Centraal" te Goes. Deze commis sie is als volgt samengesteld: mr G. F. Lunsingh Tonckens, burgemeester van Renesse; K. van Everdingen te Vlissingen, lid van de Spoorwegraad; J. Buvekot te Goes, voorzitter van het district Zeeland der E.V.O.; J. A. Eekhout, burgemeester van Breskens; drs H. J. P. Verschaffel te Sas van Gent, voorzitter van de industriële kring in O.-Zeeuwsch-Vlaanderen; E. Smit, directeur der Prov. V.V.V., en A. Drost, secretaris der E.V.O., die Ook als secretaris der verkeerseommissie optreedt. Het bleek, dat na de verkeersconferentie reeds enkele resultaten konden worden geboekt. De commissie heeft op vele punten al heel wat gegevens verzameld en gaat daarmede voort. In de vergadering van vanmiddag werden oriënterende besprekingen gevoerd omtrent de op tal van punten nog bestaande proble men en verlangens. MIDDELBURG, 2 Juli. Vanmid dag heeft onder grote belangstelling de begrafenis plaatsgevonden van wij len opperwachtmeester V. G. de Bruijn, de zo plotseling overleden comman dant van de Verkeersgroep Middel burg der Rijkspolitie. Nadat in da r.k. kerk een mis was opgedragen ging een lange stoet naar de r.k. be graafplaats aan de Seisweg. Bijna alla leden der verkeerspolitie in Zeeland liepen voor de baar, welke gevolgd werd door politiemannen, afkomstig uit alle Zeeuwse gemeenten, waar Rijkspolitieposten zijn gevestigd. Naast de baar gingen opperwacht meesters der Rijkspolitie uit vela Zeeuwse plaatsen. De stoet werd ge sloten door deputaties van de ge meentepolitie te Middealburg, Vlis singen en Goes. Daarachter reden auto's, waarin gezeten waren familie leden, alsmede vrienden en beken den van wijlen de heer de Bruijn, benevens de Commissaris der Ko ningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, en de districtscommandant der Rijks politie, majoor W. H. van Ballegoyen de Jong. Op de dodenakker hebben de opper wachtmeesters de kist naar het graf gedragen langs een erewacht, die be stond uit superieuren en onder geschikten van de ontslapen politie man. Majoor van Ballegoyen de Jong heeft daar enkele sobere woorden gesproken namens alle onderdelen van het Zeeuwse politiekorps en na mens alle aanwezigen. Namens da familie dankte een vriend van wijlen de heer de Bruijn, de heer R. v. d. Velde. De verbeteringen, die konden wor den geconstateerd, hadden betrekking op de doorgaande verbinding met de spoorbussen van Vlissingen naar Krab- bendijke v.v., zodat men niet meer in Goes behoeft over te stnppen; het voorlopig blijven rijden van de Z.V.T.M.-bussen tussen Sluiskil en Breda v.v. (zonder dat men grens- papieren behoeft te bezitten), als mede de in uitzicht gestelde kop- lading op het veer ZijpeAnna Jacoba Polder. Tot voldoening stemt ook, dat het goederenvervoer over België door het uitvallen van de verbinding KruiningenPerkpolder nog steeds met kustpaspoorten is toegestaan. De regeling voor het ver voer van fruit op Schouwen voldoet momenteel wel. Wanneer straks het harde fruit gaat komen, zal een nieu we regeling moeten worden getroffen, waarover besprekingen zullen worden gehouden. De verkeerseommissie besloot o.a. aandacht te besteden aan de verbete ring der aansluitingen tussen treinen en bussen. Bekeken zal worden, welk percentage der reizigers van deze aan sluitingen gebruik maakt, teneinde te kunnen uitmaken, welke belangen in het spel zijn. Ook de verbinding tussen Zierikzee en Katse Veer zal in studie worden genomen. In deze studie wil de com missie ook betrekken de verbinding tussen Zierikzee en Colijnsplaat, ten einde in staat te zijn goed gedocu menteerde adviezen te geven, wan neer vroeg of laat de uitvoering van het drie-eilandenplan doorgaat. Er zal ook nadere studie worden gemaakt van de tarieven voor de diensten op de Ooster-Schelde. Met verschillende instanties zal con tact worden gezocht in verband met een zo snel mogelijk herstel der we gen op Schouwen en Duiveland na het droogvallen van dit eiland. „Le Soir" meldt: BRUSSEL, 2 Juli. Naar „Le Soir" met betrekking tot de gisteren te Brussel gehouden bijeenkomst det Beneluxministers meldt, verwacht men in Belgische kringen, dat Nederlandse munsters bet in principe eens zullen worden over een verhor ging der lonen in hun land. In geval ondanks deze verhoging prysverschil- len biyvén bestaan, zouden de betref fende artikelen met een zeker ver eveningspercentage worden belast bi de invoer in België. De opbrengst v: deze heffing zou worden aangewem om de industrieën, die niet welvareii by de voor-Unie, te steunen. De toe- passingsmodaliteiten, aldus het blad, moeten echter nog geregeld wordeit. WRIJVING GOES, 2 Juli. Op de vanmid dag te Goes gehouden vergadering van de Zeeuwse Melkfederatie in Zeeland buiten Walcheren, die bij eenkwam onder leiding van de nieuwe voorzitter, ir J. Dorst, vorm de de melkprijs wederom een punt van discussie, zonder dat men nog tot een oplossing geraakte. Ook de tegenstrijdige belangen tussen de veehouder en de slijter kwamen nu en dan vrij scherp naar voren. Nadat de heer Zee een uiteenzet ting had gegeven over de huidige melk- en zuivelpositie, in verband met het vrijgeven der prijzen sinds 19 April j.l., sneed de afgevaardigde van Sas van GentWestdorpe, de a*er R. Pollet, al spoedig de kwestie aan van de verschillende prijzen, wel ke voor de melk aan de consumenten wordt bedongen. Als voorzitter vart zijn kring zei hij, dat men daar geen genoegen meer mee nam. Z.i. is het al te gek dat men te Hulst 24 cent berekent en te Sas van Gent 23 cent. Die ene cent meer kwam de vee houder best toe gezien zijn risico en h?t werk eraan verbonden. Van sljj- terszijde werd toen al vlug opgemerkt, dat het dan billijk was, dat ook zjj een deel van die cent kregen, wat weer allerlei reacties opleverde, wel ke de voorz. tot de verzuchting bracht dat men er zo nooit uitkwam. Hij gaf te kennen dat men te Hulst dat eigen lijk niet had mogen doen en waar schuwde in het algemeen tegen het brengen van onrust in deze materie. De prijzen zijn niet slecht en al wer den ze vrijgegeven: het gebeurde in het Westen leert, dat de regering niet aarzc" om in te grijpen wanneer té ver wordt gegaan. Ook daar is de prijs omhooggebracht met één cent en die cent wordt nu door de regering weggeheven, zodat boer en siyter er niets aan hebben en de consument de dupe wordt, wai zich misschien weer wreekt in min der consumptie. Ten zeerste drong spr. aan de prij zen zoals die nu zijn te handhaven en zei, dat het bestuur het in deze met hem eens is. Komt de hele zaak weer op de helling dan kon men wel eens minder goed uitkomen. De heer Pollet bleef op zijn stuk staan en zei dat n in zijn kring wilde doorzet ten, waarna namens de Goese melk- slijtrrs, door de heer Schipper ook op een hogere prijs werd aangedrongen, hoewel daar de prijs al een cent ho ger ligt dan op Walcheren. Erg veel ij val vond deze spr. niet. Tenslotte werd overeengekomen, dat het be stuur nogeens met de kringen zal ver gaderen en onderwijl het bedrijfschap zuivel zal polsen of een nieuwe ver hoging geaccepteerd zal worden. De heer Pollet beloofde toen te zullen proberen of men nog één week met de verhoging wil wachten. Mw'edehng (adv DE BILT ZEGT: Weinig verandering. DE BILT, 2 Juli. Over het al gemeen veel bewolking met voor namelijk in de middag enkele ver spreide regenbuien en een kans op onweer. Zwakke tot matige wind, in de kustprovincies uit Noordelijke rich ting, elders veranderlijk. Ongeveer dezelfde temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1