DE SOEDAN (straks onafhankelijk) heeft Nederlandse technici nodig 5De gAvte utAJUMUfMUig,. Jong land wil vooruit Mr Roosjen wil interpelleren over de lerarensalarissen Solex Eens wees een Nederlander de weg Clarence AHunter legt zijn functié neer Kamer ging accoord met matigingsrecht Beurs van Zuivelwerktuigen had bevredigende resultaten Lieten directeuren van Nederlandse Zuivel fabrieken een unieke kans voorbij gaan 2te ïladia faienqt onó Juli 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD ■a Pagina '4 Lkt is de woestijn: hete winden en stuifzand, dat zich wervelend ophoopt tot heuvels van oogver blindende witheid. Zand dat tus sen de kleren dringt en 't ademen schier onmogelijk maakt. De woes tijn heerst over de mens. Maar de mens kan de woestijn bedwingen en er met water een vruchtbare vlakte van maken. Water heeft daarom ook de Soe dan nodig, het oude land, dat jong wil worden en dat daarom mensen zoekt, die het water en dus ook het zand kunnen beheersen. DEN HAAG. Juni. - „Mijn volk heeft behoefte aan waterbouw kundigen, aan geologen, landbouw techniek artsen, diergeneeskundigen en leerkrachten. Mijn land, de Soe dan, zal een grote ontwikkeling kun nen doormaken want er is water, er is vruchtbare grond en er is een nieuw volk, dat in de wereld voor uit wil. Over drie jaar krijgen wij onze algehele onafhankelijkheid. Dan zal, met wijs beleid, de Soedan kunnen gaan bloeien. De waterbouwkundige M. Medani, met wie wij spraken, is maar een van de talloze buitenlanders, die met va- cantie in ons land vertoeven. Maar hij is een van de weinigen, die van zijn verblijf gebruik maakt om zijn licht op te steken op landbouwkundig en technisch terrein. Hij stak zijn bewondering niet onder stoelen of banken. „Nederland is voor mij, waterstaatkundig gesproken, een wonderland", zei hij. „Wij weten in de Soedan er practisch niets van, ikzelf heb er wel eens vaag over gehoord. Het is een onbekend gebleven Nederlander geweest, die in 1903 dooi de Soedan reisde en de weg heeft ge wezen om de woestijn van Gezira in vruchtbaar land Qm te zetten. De Geriza, het „eiland" tussen de Blauwe en de Witte Nijl tot waar deze zuidelijk van Khartoem de Nijl gaan vormen, omvat zeker drie millioen acres, d.w.z. 1,2 millioen ha, een ge bied, langs de oevers van de Blauwe Nijl dat met behulp van reservoirs en stuwen bevloeid kan woraen. Het eerste millioen acres krijgt al regel matig water en levert rijke oogsten aan katoen, nl. 600 tot 650 kg per ha. Ook met de tabaksteelt op kleine schaal, met de teelt van suikerriet, grondno- ten, veevoeders en inlands koren heeft men veel succes. ACHT MILLIOEN ZIELEN. Acht millioen inwoners telt de be volking van dit reusachtig, nog onge meten land. De veeteelt vormt een grote bron van bestaan en de strijd tegen de runderpest was daarom een van de eerste maatregelen die werden genomen. De gezondheidstoestand van de bevolking zelf is vrij goed, al zijn dan de malaria en andere tropische ziekten nog lang niet uitgeroeid. Voor de watervoorziening van vele dorpen en het scheppen van reservoirs en oasen voor zwervende stammen heeft een tweede Nederlander na de laatste oorlog veel gedaan. „wy noemden hem de „wonderman", zo vertelt de heer Medani, die zich de Nederlandse naam echter niet goed kan herinneren. Jam mer genoeg heeft de regering van de Soedan te lang gedelibireerd of men de ze ingenieur, die onschatbare diensten bewees, in dienst zou houden toen het contract om was. Deze tweede onbeken de Nederlander heeft in het Midden- Oosten een betrekking aangenomen, waardoor hij voor de Soedan verloren ging. „Zodra echter de Soedan een onaf hankelijke regering zal hebben, aldus de heer Medani, zullen wij nieuwe hel pers aantrekken. Na hetgeen ik hier in Nederland gezien en gehoord heb, ge loof ik te kunnen zeggen, dat daarbij vele Nederlanders zullen zijn. Het geld voor nieuwe projecten zullen wij uit eigen bodem met hard werken kun nen winnen. Dan zullen wij in staat zijn de beste waterstaatkundigen ter wereld en dat zijn de Nederlanders de beste ingenieurs voor de tropi sche landbouw en andere deskundigen daarbij zullen ook vele Nederlan ders kunnen zijn te engageren om ons land tot volle ontwikkeling te brengen. HULP VAN NEDERLANDERS NODIG. Als ik openhartig mag zijn: er is nog een belangrijk punt, dat in uio «oordeel spreekt. U bent een klein, hoogont wikkeld volk, dat geen rassenvoorkeur kent en geen koloniale aspiraties heeft. s-GRAVENHAGE, 1 Juli. Claren ce Hunter legt vandaag zijn functie van hoofd van de speciale missie ln Ne derland voor economische samenwer king van het bureau voor wederzijdse beveiliging (M.S.A.) neer. De heer Hunter heeft zijn vertrek reeds in het begin van dit jaar aangekondigd, maar is als gevolg van de noodtoestand, die op 1 Februari werd veroorzaakt door de rampspoedige overstromingen, enige maanden langer in dienst gebleven van de M.S.A.-missle in Den Haag. Charles P. Fossum, executive and agriculture officer" van de M.S.A., is benoemd tot waarnemend hoofd van de missie, totdat een opvolger voor de heer Hunter zal zijn aangewezen. De heer Hunter is ln Juli 1949 als hoofd van de missie in Nederland van de toenmalige „econom cooperation ad ministration (het Marshallplan) in Ne derland gearriveerd. Sindsdien is ld] doorlopend in deze functie werkzaam geweest. Indonesië werd door Nederland tot grote bloei gebracht en U hebt het land de vrijheid gegeven. Ik hoop van harte, aldus de heer Medani, dat vele Nederlandse weten schappelijk geschoolden en leidende technici ons over drie jaar zullen ko men helpen. Wij hebben slechts een spoorlijn, die van Khartoem uit naar het Zuiden loopt. Ons wegenstelsel is nog slecht. Het vervoer per schip langs de Nijlarm is te langzaam. Ik weet wel, dat de ontwikkeling geleidelijk zal moeten geschieden. Wij moeten energie en bevloeiingswater door gro te kunstwerken aan de Nijlarmen gaan onttrekken. Een wegen- en spoorwe genstelsel bouwt men ook niet in een paar jaar. Het onderwijs moet worden uitgebreid en verbeterd. Onze jonge ren zullen in het buitenland moeten gaan studeren en ik hoop, dat het gastvrije Nederland velen van hen zal willen opnemen, zowel aan de univer-' siteiten als in de bedrijven. De vrouwen zullen moeten worden geëmancipeerd. U ziet, de mogelijkhe den van ons land liggen nog goeddeeis braak. EEN STANDBEELD. De onbekende Nederlander van 50 jaar geleden gaf echter de stodt tot de eerste ontwikkelingen. Wy hebben in de Gizera bewezen, dat wij niet stil willen zitten. Wij zouden in mijn woonstad graag een standbeeld voor die Neder lander willen oprichten. Ikzelf ben verantwoordelijk voor de bevloeiing, wegen en bruggen van de streek van Wad Medani (150.000 acres) en zie in de welvaart van de boeren op hun bedrijven van 40 acres of veel vouden daarvan, alsook van de indu strie-arbeiders in mijn- en woonstad, het duidelijke bewijs, dat Nederlanders uitstekende technici en raadgevers zijn", aldus de heer Medani. STANDVASTIGE BRIT TROTSEERDE DEENSE HITTEGOLF. KOPENHAGEN, 30 Juni. Dat sommige buitenlanders nog steeds den ken, dat Scandinavië een zeer koude streek is, blijkt wel uit de kleding van de Engelse toerist, die Maandag als slachtoffer van de Deense hittegolf ter afkoeling werd bezorgd bij een zieken huis in Elseneur. De goede man bleek onder een dikke winterjas en pak met vest nog een trui, lang wollen ondergoed en wollen polsmofjes te dragen. Toen hy na enige uren voldoende was opgeknapt om op eigen kracht het ziekenhuis te verla ten, stoorde hij zich niet aan raadge vingen en weersvoorspellingen van de dokters, doch hulde zich weer in zijn pooluitrustlng De Tweede Kamer is weet bijeen (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 30 Juni Nu de temperatuur stygt begint de Tweede Kamer aan baar grote eindspurt. Minstens drie drie weken zal zjj nog vergaderen en in deze tjjd zullen nog tal van grote zaken aan de orde komen. De Kamerleden zullen er wel voor zorgen, dat het reces niet Ingaat zonder dat de regering over verschillende hete hangijzers nadere mededelingen heeft gedaan. Zo vroeg de heer Roosjen (A.R.) een interpellatie aan over het uitblijven van de nieuwe salarisregeling voor de leraren bij het V.H.M.O. Nog niet zo lang geleden heelt minister Cals beweerd, dat deze salarisonderhandelingen nog voor het nieuwe schooljaar afgesloten zouden z(jn, maar zo langzamerhand gaat men daaraan twijfelen. De berichten daaromtrent wekken die twjjfel althans op, want het schijnt, dat de onderhandelingen helemaal niet vlot verlopen. De Ha mer zal morgen over deze aanvraag beslissen. De heer Roosjen zal zijn zin wel krijgen, hetgeen voor minister Cals een onaangename middag kan betekenen. ke burgerlijk wetboek. Het was con- Er is trouwens meer critiek op het beleid van onze minister voor Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen. Tal van belangrijke zaken worden niet af gehandeld. Bijvoorbeeld dé wettelijke regeling van het omroepbestel, dat dit zittingsjaar Ingediend zou worden, maar waar geen kijk meer op schijnt te zijn. ER ZIJN ER WEER 100. De Kamer was weer voltallig. Voor zitter Kortenhorst installeerde mej. dr de Vink (K.V.P.), die de plaats in genomen heeft van de heer Roolvink. Men zal zich herinneren dat de par tijraad van de K.V.P. zich op het stand punt heeft gesteld, dat de neer Rool vink destijds ten onrechte het Kamer lidmaatschap heeft aanvaard in de plaats van mej. de Waal, die nu staats secretaris is. De heer Roolvink heeft daaruit de consequentie getrokken en plaats gemaakt voor een nieuw vrou welijk Kamerlid. HET NIEUWE BURGERLIJK WETBOEK. Verder werd deze middag gevuld met de behandeling van de tweede reeks van vraagpunten over het nieu- Experts uit 15 landen kwamen naar Utrecht (Van onze Utrechtse redacteur). UTRECHT, 30 Juni. De beurs van zuivelwerktuigen, die Dinsdagmiddag te Utrecht gesloten werd, heeft voor de exposanten bevredigende resultaten afgeworpen. Daar deze beurs samenviel met het te Den Haag gehouden internationale zuivelcongres, namen vele buitenlandse fabrikanten er aan deel. Hun verwachtingen werden niet beschaamd, want dank zij het congres hebben zuivelexperts uit 35 landen de beurs bezocht. Ruim een derde van alle bezoekers was uit het buitenland afkomstig, iets wat in de geschiede nis van de Utrechtse Jaarbeurs nog nimmer is voorgekomen. ingezonden Mededeling (Adv Bejaarde vrouw bij brand omgekomen. HEERENVEEN, 30 Juni. Heden nacht omstreeks 12 uur is in de Weper- polder onder Haule (Fr.) een burger woning afgebrand, waarbij de 81-jarige bewoonster, de weduwe O. van der Wal In de viammen is omgekomen. De we duwe van der Wal bewoonde het huls met haar ongeveer 55-jarige zoon. Om trent de oorzaak van de brand tast men in het duister. Ook de bezoekers kregen waar voor hun geld. Zij konden n.L de grootste expositie van zuivelwerktuigen ziëp, die ooit is georganiseerd. Ruim 200 fir ma's waren vertegenwoordigd en de waarde van het geëxposeerde mate riaal bedroeg ongeveer f 5.000.000. Een enquête onder de deelnemers wees uit, dat 80 pet van hen belang rijke contacten met buitenlandse af nemers kon leggen, terwijl 12 pet on middellijk export-orders boekte. Eén firma wist in de eerste twee dagen or ders te plaatsen ter waarde van f 300.000.—. Het bovenstaande werd ons medege deeld op de persconferentie, die na af loop van de beurs werd gehouden. Ir A. W. van der Poel te Sneek, voorzitter van de Bond van Importeurs van en Handelaren in Zuivelwerktui gen, betoonde zich wat teleurgesteld over de belangstelling van de ongeveer "00 directeuren van Nedeilandse zui velfabrieken. Slechts ongeveer de helft van de aan deze groep verstrekte kaarten werd ingeleverd. Juist dank zij dit congres zouden de Nederlandsedirecteuren hier een unieke kans hebben gehad om buiten landse noviteiten op hun gebied te be wonderen. EXPORT NODIG. De heer F L. Hartong, directeur van de Ned. Vereniging van Fabrieken van Zuivelwerktuigen, was dankbaar voor de buitenlandse contacten, die zyn le den konden leggen. De Nederlandse in dustrie heeft dringend behoefte aan ANNO 1690 WAT LEVERT LEVERT IS GOED' IHVAig'gn.lCBVTU.dJl.TVI een buitemandse afzetmarkt voor zui velwerktuigen, daar de binnenlandse afzet te klein is voor haar capaciteit. Veel buitenlanders toonden zich zeer verrast over hetgeen de Nederlandse fabrieken op dit terrein kunnen pres teren. Le heer Hartong betoogde, dat het niet mogelijk is elk jaar een beous van kapitaalgoederen, als zuivelwerKfuigen zijn, te houden. Het gaat er immers om de afnemers een inzicht te geven in de evolutie van de techniek op hun spe ciale terrein. Het is onmogelijk volgend jaar al weer met voldoende nieuwe ar tikelen te komen. De volgende beurs zal dan ook niet voor 1955 worden ge houden. Aangezien er dan geen zuivel congres is, zal de beurs in April of October worden gesteld, wat het be zoek uit het binnenland zeker zal sti muleren. Veel bestuursleden van coö peratieve zuivelfabrieken waren nu door oogstwerkzaamheden op de eigeri boerderij verhinderd. De geluidsbarrière is thans voor 't eerst door een Frans vliegtuig, de S.O. 4050 „Vautour" doorbroken. Ingezonden Mededeling (adv.) Naast de alom bekende van f, 392.5" clusie 10, die de Kamer de hele mid dag bezig hield. Deze zegt, dat aan de rechter een algemene bevoegdheid toe gekend dient te worden om een ver plichting tot schadevergoeding uit roofde van bijzondere omstandighe den te matigen. Zulks met het voorbe houd, dat geen matiging toegelaten is, voor zover de schuldenaar door ver zekering zijn aansprakelijkheid heeft gedekt, daartoe verplicht was of zoda nige dekking gebruikelijk is. Het was weer prof. Meyers, die deze zaak vol komen duidelijk uit de doeken deed. Want er waren wel bedenkingen tegen deze conclusie, uitgesproken door de heren Gerbrandy (A.R.) van Rjjcke- vorssel (K.V.P.), mej. Zeelenberg (Arb.) en prof. Oud (V.V.D.). Dit ma tigingsrecht van de rechter wordt door de regering voorgestaan, omdat nie mand meer de risico's in het maat schappelijk verkeer kan overzien. Ook nu bestaat er een matigingsrecht, want de rechter kan de stand en fortuin van de betalingsplichtige in aanmerking nemen. Nu krijgt de rechter algemene bevoegdheid. In principe achtten de heren Oud en van Rijckevorssel dit recht fout. Als iemand door schuld fouten maakt, moet hij de schade ver goeden. Maar in de practijk blijkt dit veelal onmogelijk. Door de algemene bevoegdheid kan de rechter het mati- ginsrecht dus toepassen op alle con tracten en onrechtmatige daden. Natuurlijk moet het contract nage komen worden, maar er kunnen scha deposten zijn, die uit bijkomstigheden voortvloeien; de „bijzondere" omstan digheden, waarin het matigingsrecht mag worden toegepast, zullen in de wet nader bepaald worden. Het is dus niet zo, dat de rechter dit maar op eigen houtje kan doen. Want dan zou mej. Zeelenberg gelijk krijgen, dat de toepassing van dit matigingsrecht af hankelijk is van de persoonlijke ge aardheid van de rechter. Er werd veel over deze kwestie gesproken, maar de conclusie ging er z.h.s. door. De V.V.D. en de K.V.P. hadden echter bezwaren tegen het voorbehoud, dat geen mati ging toegelaten is, voor zover de schul denaar door verzekering zijn aanspra kelijkheid heeft gedekt, daartoe ver plicht was of zodanige dekking gebrui kelijk is. Het debat over deze vraagpunten blijkt ons maar ten dele nuttig. Na tuurlijk worden er verschillende kwes ties uitgepraat, maar de algepiene con clusies zijn soms zo vaag, dat de Ka mer geen lust heeft tot amendering. Dat is deze middag wel heel duidelijk gezegd. En dat kan betekenen, als de regering niet goed luistert, dat de be handeling van het ontwerp-burgerlijk wetboek, een hernieuwd debat wordt, waarbij de amendementen op tafel ko men, die nu achtergehouden zijn. Ir M. A. Geuze te Poortvliet is op een dezer dagen gehouden algemene vergadering van deelnemers gekozen tot commissaris van De Olveh van 1879. FEUILLETON. door J. BRANDENBURG. m100 „Hef land der zwarten". Zo is eens de Soedan genoemd. Het werd ln 1821 door Egypte veroverd. De toenmalige Khedive van Egypte be noemde, by w(jze van experiment, de Engelsman Sir Baher tot gou verneur van "it gebied. Na een op stand tegen de Khedive bezette Engeland Egypte en na een hevige stryd met de opstandelingen ook de Soedan. Het gebied werd daarna gemeenschappelijk bezit van Enge land en Egypte, 'n zg. condominium Rechts tussen de Witte- en de Blauwe Nyi ligt de Gezira. Vele malen hebben deze herders tezamen gegeten en naar hun Oosterse wetten en begrippen stempelt dit samen-eten hen tot een'zelfde soort, tot een gemeenschap, welke innerlijk verbonden is. Wie aan één tafel brood met elkander eten behoren bij elkaar. En zo voelen zij zich ook. Ben-Amos beschouwt zichzelf de geestelijke leidsman van de groep. En hij weet de gesprekken steeds in een zuivere bedding te leiden en het gesprek op het peil te houden, waarop, volgens hem de gelovige Jood zijn spreken behoort te houden. De herders aanvaarden graag zijn leiding, want ze hebben respect voor Ben-Amos, wiens woorden en daden één zijn. De avond valt. In de verte ligt Bethlehem. De witte koepel van de Synagoge, die iets hoger ligt dan de andere gebouwen, schittert In de avondgloed. Is mijn dochter niet moe van de dag? vraagt Ben-Amos aan Rachel? Ze is het eerst gereed met de maaltijd en leunt tegen de borstwering, terwijl haar oog op Bethlehem gericht is. Ze schudt het hoofd en zegt: Ik ben nooit moe, vader Ben-Amos. Gelukkige jeugd, zegt Ben-Amos, en gelukkige vader, die zulk een dochter gekregen heeft, voegt hij er aan toe, met een blik op Jacob. Jacob geeft geen antwoord, maar denkt: ja, doch tegen wélk een prijs! Salmai is nog met zijn gedachten bij de drukte in de stad en de be schrijving De andere herders vertellen van de beschrijving in hun geboorteplaats en ze zijn het er allen over eens, dat het, behalve dan in Hebron, nergens zo vol is als in Bethlehem. Verder praten zij over deze gebeurtenis als over iets, dat vooral tegen de rijken gericht is. Keizer Augustus wil de wereldmacht en dat kost geld en dat moet hij zien te halen, waar het zit. Is het niet over de hele aarde altijd zo geweest? Gingen de oorlogen niet vaak om de Tempel schatten en de plundering der rijke huizen? Maar Ben-Amos schudt bedenkelijk het hoofd. Deze beschrijving is een belediging van gehéél ons volk. Van jullie en van mij net zo goed als van de rijke Jochanan, zegt hij. Of vinden jullie het niet tot in het diepste van je ziel wondend, dat een heidens vorst is staat is de mensen op een hoop te jagen in de oude stad Davids, om te weten, wat hij er van halen kan? Heeft onze koning David niet een maal geregeerd van Damascus tot aan Egypte en sidderde de vijanden niet wanneer hij sprak? Waar is de glorie van het Verbondsvolk ge bleven? Neen, het gaat niet slechts tegen de rijken, het gaat tegen ons allemaal, broeders. Jahwe heeft een twist met Zijn volk, niet alleen met de rijken, maar ook met ons. D&t is het. Laten we het niet vergeten. En dan gebeurt het*ongehoorde: de kleine Rachel durft zich in het gesprek met de grote mannen wagen. Haar grote ogen zien vragend naar Ben-Amos en ze zegt: Mag ik u iets vragen, mijn vader, over deze dingen? Jawel, mijn dochter. Door vragen vindt mijn de wijsheid, ofschoon gij die bij mij niet zoeken moet. - Wanneer het waar is, dat Jahwe een twist met ons heeft, mijn vader, waarom krijgt de Priester Zacharias dan een gezicht in de Tem pel? En waaromwaaromenneze durft niet verder te vragen, maar bloost, wanneer ze al die verbaasde bruingebrande mannen- gezichten tot zich opgeheven ziet. Ze staat nog steeds tegen de muurwal van de wachttoren geleund. En dan is het Ben-Amos, die na even nagedacht te hebben, hoofd schuddend tot het kind zegt: Mijn dochter, wat gij daar opmerkt is nu juist precies de moeilijk heid, waarmee ik de laatste dagen tob. Wist ik het antwoord daarop maar eens. Ik ben er haast wel zeker van overtuigd, dat de Verbonds- God van Israël een twist met zijn volk heeft, zoals de profeten het heb ben aangezegd in vroeger dagen. Maar dat gezicht in de Tempel, ver schenen aan de vrome Priester Zacharias, ja, dat bewijst, dat Jahwe Zijn volk toch ook weer niet loslaat. Een beschrijving door een heidense vorst en een gezicht in de Tempel, wist ik maar, wat ze met elkander te maken hebben en hoe het één met het ander te verklaren is. Wanneer Ben-Amos de gesprekken leidt worden ze diepzinnig. De herders luisteren en Jacob kijkt weemoedig naar de verte. Maar zijn ziel is geschokt door de vraag van zijn Rachel. Voor zichzelf weet hij, dat hij buiten al deze dingen staat. Beschrijving van heel het volk en het gezicht van Zacharias in de Tempel, wat gaan ze tenslotte hem aan? Wanneer er iets gebeuren gaat, zal het in de Tempel zijn, de heilige woonstede Gods. En hij heeft de Tempel de rug toegewend. Hij heeft zich uitgeschakeld, toen de God van Israël dat grote offer van hem vroeg. Hij weet, dat hij niets meer te hopen heeft. Hij staat er buiten, vüïJDAG 3 JULI 1953. HILVERSUM I. (402 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor da vrouw. 9.35 Gram. 10.00 KI. Vrouwen koor. 10.10 Symphonette-ork. en vocaal kwart. 10.30 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Radio Philh. ork. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Gev. muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en Kath. nws. 13.20 Act. 13.25 Piano duo. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Symph. ork. 15.00 Schoolradio. 15.30 Gram. (Tus sen 16.0017.00 Ronde van Frankrijk). 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. (Gramofoon-intermez- zo.) 17.40 Metropole-ork. en solist. 18.05 Gram. 18.10 Intern, tenniskamp. Wim bledon. 18.20 Gram. 18.30 Gev, muz. 18.52 Act. 19.00 Nws. 19.10 Regeringsuitz.: „Ver klaring en toelichting". 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Gelderse Orkest- Vereniging en koor. (In de pauze: Re portage). 21.15 „Festival of tranendal", caus. 21.30 Luchtmachtkapel. (In de pau ze: „Vleugels boven Nederland", klankb.) 22.20 Ronde van Frankrijk. 22.30 Gev. muz. 22.45 „Ik geloof in ene, heilige, kath. kerk", caus. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM H. (298 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 8.00 Nws en weerber. 8.18 Gram. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de kleuters. VPRO: 10.00 „Thuis" caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Orgel spel. 10.50 Voordr. 11.10 Holland Festival: Kamerkoor en Philh. sext. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Sport en prognose. 12.55 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Med. of gram. 13.20 Dansmuz. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Pianoduo. 14.50 Voordr. met muz. 15.10 Fluit en piano. 15.30 Gram. VARA: 16.00 Gram. 16.30 Muz. caus. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Roemeens ork. 18.00 Nws. 18.15 Felicita ties. 18.45 „Een beeld van jonge strijd, de Jeugdorganisatie van het N.V.V., vraag- gespr. 19.00 Meisjeskoor. 19.15 Radio-reis wijzer. VPRO: 19.30 Rep. 19.45 „Op be zoek bij anderen". 20.00 Nws. 20.05 Boek- bespr. 20.15 Zang en piano. 20.30 „De Ver enigde Naties". 20.40 .Aanpassing", caus. VARA: 21.00 Uitlopers van de Parnassus". 21.35 Holland Festival 1953. Residentie- ork., koor en solist. 22.00 Buitenl. overz. 22.15 Strijkork. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nws. 23.1524.00 Radio Philh. ork. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Electr. orgel en zang. 14.00, 15.00 en 15.30 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.30 Kamermuz. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Klnderweelde. 20.05 Gram. 20.15 Symph. ork. en sok 22.00 Nws. 22.15 Intern. Radio-Universi teit. 22.45 Gram. 22.55—23.00 Nws. VARA TELEVISIE UITZENDING. 20.15—21.45 1. Act. 2. „Emperor Jones", T.V.-speL 6

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 4