KRUININGEN BESTAAT 750 JAAR Zwitsaletten Straks krijgt Stavenisse negen en zestig woningen Wie maakt het ons vol? Herdenking zonder feestelijkheden Wat zal er thans worden van deze „seer aensienlijcke plaets" van de heren van Cruyningen? OOK VROEGER OVERSTROMINGEN HOOFDPIJN, LOOM...? Zeeuwse Wandelingen Premier van Nieuw-Zeeland naar Kortgene GEMEENTERADEN L.J.G. hield een Provinciale Sportdag Woensdag 1 Juli 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 In 1203 wordt in oude oorkonden voor het eerst het ambacht Kruinin gen genoemd. Men schreef vroeger de naam ook Cruningen of Cruyningen. Van 'tjaar bestaat Kruiningen dus 750 jaar en op 't eind van verleden jaar waren er reeds plannen gemaakt om dit feit feestelijk te herdenken, o.a. met een openluchtspel. De grote ramp van 1 Februari heeft dit voornemen verijdeld: de bewoners zijn overal verspreid, ze hebben nu wel wat anders te doen dan aan het verleden te denken. Het heden met zijn grote moeilijkheden en vele problemen neemt hun tijd en hun denken in beslag. Hieruit zien we weer, dat het bij het maken van plannen altijd goed is 'rekening te houden met wat de Apostel Jacobus in zijn zendbrief schrijft (hoofd stuk 4 vers 1315). gen aan de zijde van Graaf Willem III tegen de Vlamingen, de eeuwen-du rende strijd tussen Holland en Vlaan deren om het bezit van Zeeland. In de slag bij Cassel wordt de Graaf van het paard geworpen, maar gered door Arend. Met zijn Graaf Willem IV sneuvelt hij in 1345 bij Staveren tegen de Friezen. Honderd jaar later blijft Jan van Kruiningen trouw aan de bekende Gravin Jaeoba van Beieren en helpt haar in de strijd tegen haar oom Jan van Beieren, bisschop van Luik. Als „straf" worden hem zijn goederen ont nomen en aan de Heer van Reimers- waal verkocht. Later schijnen ze ech ter weer in het bezit van de Heren van Kruiningen teruggekomen te zijn. In 1467 wordt Jan van Kruiningen door Karei de Stoute tot ridder ge slagen. Het is niet de eerste keer dat Krui ningen door een overstroming is ge troffen, hoewel het nooit zo erg ge weest is als dit jaar. Om te beginnen met de grote over coming van Zeeland in 1530 op 5 ovember, later genoemd „Smt f'elix kwade Zaterdag". Toen gingen 18 dor pen verloren in het gebied dat nu nog altijd het verdrenken land van Zuid- Beveland heet. Maar ook in Westelijke richting stroomde het verwoestende water, tot bij de Ganzenpoort te Goes. Deze overstroming lijkt wel iets op die van 1 Februari j.l. Ook toen was de wind Noordwest en reeds een paar uur vóór de vloed stond het water ge lijk met de kruin van de dijken. Wat men hersteld had, werd gedeel telijk weer vernield door de ramp van 2 November 1532. Ook de Allerheili genvloed van 1570, weer in November (1 Nov.), richtte grote verwoestingen aan. De onkunde en zorgeloosheid der dijkbesturen waren remmende facto ren bij het grondig herstel van de dij ken. Dan helpt het niet veel, dat .^e ingezetenen meermalen vrijdom van belastingen kregen, om dit geld te be steden tot verbetering van de dijken. In een verslag van de dijkgraven uit de omgeving van Kruiningen le zen we in 1536 de klacht: „Deze heerlijkheid blijft steeds een lastig djjkaadje". Ze zijn nl. de dijken we zen onderzoeken en weten ook wel hoe ze verbeterd moeten worden, maar.... wie zal dat betalen? Op 15 Januari 1808 heeft in de pol der van Kruiningen weer een grote dijkbreuk plaats, het water stroomt door een gat van 200 meter. „De inge zetenen waren verplicht'de wijk naar elders te nemen", dus ook toen evacu atie.. Er werd een nieuwe zeedijk aange legd van 1100 ellen, waarvan de kosten ruim Vi millioen gulden bedroegen. De Heren van Kruiningen, De Heren van Kruiningen stammen uit het Brabantse Huis van Berthout. 2oals de meeste edelen woonden ze op 'n kasteel. De kroniekschrijver Smal- legange schrijft er van: Het dorp is een grote zeer aanzien lijke plaats; en daarin ligt een zwaar •r machtig kasteel, hebbende rondom teer wijde grachten, van oude tijden de woonplaats der zeer Hoge edele Heren van deze naam". In 1721 is het kasteel afgebroken, een hofstede op de plaats ervan heet, meen ik, „Het Slot". Het was mijn bedoeling de situatie ter plaatse eens nauwkeurig op te nemen, maar door de overstroming kan daar niets van komen. Een kleiner kasteel, het Huis Voor hout, eigenlijk een ridderhofstede, is enige tijd later afgebroken. Zeeland heeft maar weinig kastelen meer over; evenals die bij Kruiningen zijn de meeste in tijden van verval afgebro ken. Van een paar Heren volgen enkele bü zonderheden. De eerste Heer was wouter van Kruiningen; zijn naam wordt genoemd in een brief aan Graaf Willem I in 1213. In 1328 strijdt Arend van Kruinin- Ingezonden Mededeling (adv.) Bestrijdt die vermoeiende pijnen met: -Pg anti-pijn tabletten JUBILEUM VAN DE KONINKLIJKE LANDMACHT. GOES, 1 Juli. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Ko ninklijke Luchtmacht zal vandaag op alle luchtmachtonderdelen na een vlaggenparade om 8.30 uur een dagor der worden voorgelezen. Boven alle hoofdsteden zullen straaljagers van de luchtmacht een groet brengen. In to taal nemen hieraan plus minus 60 Thunderjets en 60 Meteors deel. Voorts zullen Harvards op enkele plaatsen boven het land het cijfer 40 vormen. Waarschijnlijk óm 9 uur zullen Thun derjets boven Middelburg vliegen. Autobrand fe Zierikzce. ZIERIKZEE, 29 Juni. Vandaag tegen half zes is bij het lossen van de „Zijpe", die de dienst onderhoudt tussen Zierikzee en Anna Jacoba- polder, de motor van een kleine per sonenauto, toebehorende aan de koop man H. van O. uit Tilburg, bij het afrijden van de plank plotseling in brand gevlogen. Onder de talrijke pas sagiers van de boot dreigde een pan- niek uit te breken, maar allen konden ongedeerd de boot snel verlaten. Het personeel van de boot wist het vuur met een schuimblusapparaat te blussen. De politie, die met twee blus- apparaten aanwezig was en de gealar meerde brandweer behoefden geen dienst meer te doen. De motor liep veel schade op. De eigenaar was niet verzekerd. In 1573 we zijn dus in het begin van de 80-jarige oorlog rustte Bossu een vloot uit om de Geuzen te verja gen, maar op de Zuiderzee werd hij verslagen. Een van zijn bevelhebbers was Maximiliaan van Kriliningen. In 1615 sterft het geslacht in de man nelijke lijn uit: de laatste Heer Maxi- mlliaan laat geen zonen, maar 5 doch ters na. Door huwelijk komt de heer lijkheid een poos aan de Heren van Nisse en later aan andere geslachten. Het dorp en zijn bewqners. De kastelen zijn verdwenen, alleen de kerk herinnert nog aan de oude historie van Kruiningen, en de fraaie graftombe van Arnouw van Kruinin gen (gestorven in 1561) aan de Heren van dit doorluchtig geslacht. In 1578 werd in deze kerk voor het eerst een .ketterse" preek gehouden door ds Eenricus Brandt. Niet altijd was er „pays en vree" in het dorp. Maar waar is dat wel her g„ val? We lézen dat er in 1422 hevige ruzie is tussen de burgers van Kruiningen, verbonden met die van Kattendijke, met de stad Dordrecht. Het ging waar schijnlijk over bedreigde handelsbelan- langen. De Kruiningers weten vier Dordtse burgers gevangen te nemen. Na enige tijd zijn ze verplicht hun ge vangenen los te laten, er is nl. een bevel hiertoe gekomen van Jan van Beieren, met de vriendelijke verma ning er bij om elkaar in het vervolg geen overlast meer aan te doen. Ook met de Goesenaars boterde het niet altijd, weer ging het over han delsaangelegenheden. In Kruiningen had Quirijn v. d. Moer een bierbrouwerij, die de Goese brouwe rijen waarschijnlijk nogal concurrentie aandeed. De Heren van Goes wilden in leder geval die Kruiningse brouwerij weg hebben, maar hun pogingen hebben geen succ.es gehad. Op de Kruiningse markt (Woensdag na St. Jan) kon het er vroeger ook „heidens" toegaan, de markt was er berucht om. De messen werden vaak al te gauw en te graag uit de scheden getrokken, vooral als er stevig ge dronken was. En als dan de Yersekse oestervissers kwamen markten, ook geen papkindjes, werd er soms flink gevochten en vloeide er bloed over de anders zo stille straten van het dorp Nu moet U niet denken dat de naam slagvelden hieraan herinnert. Deze naam is afkomstig van een „echte" veldslag, geleverd tussen de Graaf van Holland en enkele Zeeuwse edelen, die de zijde van Vlaanderen hadden geko zen. We hebben enkele ogenblikken stil gestaan bij het verleden. Het heden vraagt nu onze volle aandacht weer. Wat zal er nog terecht komen van deze „seer aensienlijcke plaets", zoals ze eens genoemd werd? We hopen, dat de Zeeuwse wapen spreuk Luctor et Emergo" ook voor Kruiningen zal gelden. L. v. W, MIDDELBURG, 30 Juni. „Meneer, dat bericht in de krant van vandaag over die aard bei van 50 gram, die ze in Souburg hebben geplukt, is niks bijzon ders. Ik heb er gisteren één van 78 gram geplukt en die smaakte best." Dat vertelde de heer K. Wouters uit Zoutelande ons van morgen, toen hij de krant had ontvangen. De grond van Zoute lande moet wel bijzonder goed zijn. De wedstrijd tussen „mon ster-aard beien" is ingezet. Wie maakt het ons vol?- (Laat de re dactie eens meesnoepen!) 's-GRAVENHAGE, 1 Juli. De minister-president van Nieuw-Zee land, de heer S. G. Holland, zal van 2 tot en met 5 Juli Nederland bezoeken. Donderdag a.s. 13.50 uur komt hij op Schiphol aan, waarna hij als gast van de Stoomvaart Mij. „Nederland" en de vereniging voor havenbelangen een onofficieel bezoek aan Amsterdam brengt. Na bezoeken, de volgende dag, aan de r .isters Drees en Beyen, luncht hij ten paleize Soestdijk. In de namid dag spreekt de heer Holland nog met minister Suurhoff. Zaterdag a.s. wordt een bezoek ge bracht aan Kortgene met een koffie maaltijd in hotel de Korenbeurs te Goes. Om 14.15 wordt vertrokken naar Kruiningen. Om 17.30 is de heer Hol land in Eindhoven, waar hij de gast is van de directie van Philips. Dan vertrekt de eerste-minister naar Keu len. MINISTER ALGERA PER TREIN DOOR KRUININGER POLDER. 's-GRAVENHAGE, 1 Juli. Op Vrijdag 3 Juli zal de minister van ver keer en Waterstaat, mr J. Algera, een bezoek brengen aan Zuid-Beveland om zich op de hoogte te stellen van de maatregelen die genomen zijn om bij laag water goederentreinen van Oost- dijk naar Kruiningen vice-versa te doen rijden teneinde Westelijk van Oostdijk gelegen Zeeuwse gebieden weer op te nemen in het wagenlading en stukgoederenvervoer van de Ned, Spoorwegen. De minister arriveert om 10.02 per trein te Krabbendijke. Van Krabbendijke rijdt hij per auto naar Goes. Na een bespreking in Goes rijdt hij om 16.15 per trein van Goes naar Kruiningen. Van Kruiningen rjjdt hjj naar Oost- dijk per trein over de overstroomde ge deelten. Na vele besprekingen, volgt het herstel STAVENISSE, 30 Juni, Terwijl de dagen vergleden en de aan dacht van Nederland weer gericht werd op de dingen des dagelijksen levens, werkte Stavenisse aan zijn herstel. Door de ramp werden hon derd vijf en twintig woningen verwoest of onherstelbaar beschadigd. Velen, die in de rampnacht gespaard bleven hebben zich eens voorge nomen hier nimmer terug te keren; maar zij zijn weergekeerd om de hand aan de ploeg te slaan. Overstelpend druk haast heeft het gemeentebestuur onder leiding van burgemeester A. Verburg het thans gekregen. Iedere dag werden en wor den er besprekingen gevoerd, bespre kingen, die nu en dan onderbroken worden voer een bijeenkomst of plech tigheid zelfs tot in Frankrijk georganiseerd ter gelegenheid van een of ander liefdadig doel en waar de ge meente Stavenise weer de nodige mo rele- en financiële steun uit kan put ten! Maar het zijn niet alleen besprekin gen. Bergen puin zijn reeds opgeruimd, wrakhout opgestapeld. Vele bewoners nog niet allen konden terugkeren zjjn hier dag-in, dag-uit mee bezig. En dan is er het belangrijkste: de woningbouw. Dat hierover veel wordt gesproken is te begrijpen. Waar zal men de woningen moe ten bouwen? Hierover is door het gemeentebestuur met architect Wes- selo uit Bussum langdurig gesproken. Hij heeft een wederopbouwplan ont worpen, een plan waarin men een kleine honderd woningen in een af gesloten deel van de gemeente op wil trekken. Na vele besprekingen heeft de raad besloten vijftig stenen woningen te la ten bouwen, welke in de eerste plaats aan de rampslachtoffers, wier wonin gen door de- watervloed met de grond werden gelijk gemaakt ver kocht kunen worden. Zo nodig zul len enkele woningen gereserveerd worden voor hen, die niet in staat zijn zelf een nieuwe woning te bouwen. Het zijn in de regel vroegere huurders, waarvan de huiseigenaar om bepaalde redenen niet tot nieuwbouw kan over gaan. De gemeenteraad besloot dertig mid delmatige woningen en twintig kleine re woningen te laten bouwen. De mid delmatige woningen krijgen een woon kamer van 3.75 x 6.96 m. een keuken van 3 x 2.35 m., boven drie slaapka mers alsmede een doucheruimte en voorts een schuurtje met een speel plaats beneden. De kleinere woningen hebben een woonkamer van 3.50 x 5.38 m„ een keuken van 2.26 x 2.10 m. en boven Intcronden Mededeling (adv 1 HEINKENSZAND. Aanleg gedeelte Westerstraat. De raad van Ileinkenszand heeft be sloten f 14.000 te voteren voor aanleg van een gedeelte Westerstraat; de in schrijving zal dezer dagen plaats vin den. Een bedrag van f 360.zal wor over 1952 moeilijkheden opleverde wegens verschillend gevoerde admi nistratie werd besloten een commissie te benoemen, heiast met het taxeren van de bezittingen dezer verenigingen, den verstrekt voor aanschaffing van deze commissie werden benoemd leermiddelen aan de Chr. school. Tot derde leerkracht aan de O.L. school werd benoemd m.i.v. 1 Sept. 1953 mej. Pieterse te Wolfaartsdijk, met voor behoud, dat zij inmiddels de acte nut tige handwerken en handenarbeid zal behalen. De begrotingen 1952 en '53 werden goedgekeurd. De heer A. Raas werd verhoging toegestaan voor het opha len van huisvuil. De tarieven voor het ophalen zijn verhoogd voor particulie ren tot f 3.50 per jaar. Burgemeester H. J. Derkx werd be noemd tot ambtenaar van de Burg. stand. De geloofsbrieven van de nieuw gekozen raadsleden werden in orde bevonden. Bij de rondvraag vroeg de heer Si- monse naar de achterstallige school gelden. De heer Vermue achtte de toe stand van de afwatering in Clara's pad onbevredigend. B. en W. zegden toe deze kwestie nader te laten onder zoeken. Voorts werd besloten op verzoek van de heer Dellebeke de raadsvergadering voortaan te laten beginnen om half twee. De heer van Leeuwen pleitte voor een verjonging en vernieuwing van het brandweer corps en zag gaarne vrijwillige assis tentie bij de politie in geval van brand. De voorzitter deelde hierop mede, dat deze zaak al bij B. en W. is besproken. Hopenlijk zal binnenkort een brand weerwagen worden aangekocht en dan zal meteen getracht worden hulppoli tie aan te stellen. De heer Nijsse dacht, dat er maar weinig liefhebbers hier voor zullen worden gevonden. De wer ving voor de Bescherming Bevolking loopt ook niet zo vlot. De heer Cappon vroeg aandacht voor de industriewoningen. Hij kreeg ten antwoord, dat, zodra er toewijzin gen binnen komen, met de bouw be gonnen zal worden. HOEDEKENSKERKE. Plannen voor nieuw gemeentehuis en burgemeesterswoning. In de dezer dagen gehouden raads vergadering heeft burgemeester mr H. J. M. Stieger medegedeeld, dat aan de gemeente in totaal f46.000 zal woiden uitgekeerd. Besloten werd dit bedrag toe te voegen aan de reserve ad f 14.000, waardoor in totaal f 60.000 be schikbaar komt voor de bouw van een ambtswoning voor de burgemeester en een nieuw gemeentehuis. B. en W. ontvingen machtiging plannen te doen ontwerpen. Op voorstel van de heer Boone zal onder het oog worden ge zien, of het oude gemeentehuis kan worden ingericht tot gemeentelijk bad huis. Daar de verdeling van het restant subsidie aan de Kruisverenigingen de heren A. P. Kole, arts, J. C. J. Bjo ne en A. Menheere, raadsleden en M, A. v. d. Have, gemeente-secretaris. De geloofsbrieven der gekozen raadsleden werden onderzocht en iu orde bevonden. Ten aanzien van de voorgenomen verkeersomlegging Noordweg—Julia- nastraat zal nog nader advies van de A.N.W.B. worden ingewonnen. Verder werd besloten tot intensiever toezicht op de bewoning der gemeente-wonin gen, waarbij van de toekomstige huur ders een waarborgsom zal worden ge vraagd van f25 ter nadere verreke ning. KATTENDIJKE. Toren zal worden gerestaureerd. Nadat burgemeester Schipper in de raadsvergadering van Maandagavond de verjaardag van Prins Bernhard had herdacht, kwam in behandeling een schrijven van de minister van O., K. en W., waarin goedkeuring werd ver leend tot restauratie van de toren te Kattendijke. De laagste inschrijver is de fa. Woudenberg te Middelburg. De heer J. L. M. Bruinzeel ontving per 16 Augustus a.s. eervol ontslag als ambtenaar van de burgerlijke stand wegens zijn benoeming te Kapelle. De raad besloot het hoofd van de kleuter school te Wilhelminadorp een toelage te verlenen, gelijk aan die der gemeen te-ambtenaren. Er werd een nieuw reglement van orde voor de raadszit tingen vastgesteld. Ged. Staten verleenden goedkeuring tot aanschaf van een nieuwe brand weerauto en B. en W. ontvingen nu machtiging om, in overleg met de brandweerinspectie, tot aankoop over te gaan. De raad ging ermee accoord dit n.a.v. een verzoek der Ned. Onderwij zersvereniging over 1953 een sub sidie van f 36.per leerling te verle nen voor een vernieuwingscursus. Drie onderwijskrachten uit de gemeente nemen hieraan deel. Tot onderwijzeres aan de o.l. school te Kattendijke werd m.i.v. 16 Juli a.s. benoemd mej. T. A. Jansen te Middelburg. De geloofsbrieven der nieuw geko zen raadsleden werden accoord bevon den en besloten werd het voordelig saldo der rekening over 1952 te re serveren voor de kleuterschool te Kat tendijke. De gemeente-ambtenaren zullen een ramptoelage ontvangen. Bij de rondvraag 'nformeerde de heer J. Smit naar de bouw van nieuwe woningen en vroeg de heer Meijer aandacht voor het vuil, dat bij de kleu terschool ligt. Hij kreeg ten antwoord, dat dit zal worden opgeruimd. De heer van Sabben Tenslotte vroeg en verkreeg inlichtingen over de opruiming van het wrakhout. NISSE. Klachten over voetballen op dorpsplein. De raad heeft zich ernstig bezig gehouden met de klachten, die wa ren binnengekomen over het voetbal len door de jongens van Nisse op het dorpsplein. De raad wilde hieraan zo vlug mogeljjk een eind maken en be sloot dan ook pogingen in het werk te doen stellen om een weiland (met sub sidie der gemeente) ter beschikking te krijgen. Is het weiland eenmaal in or de, dan zal het streng verboden zijn op het dorp te voetballen. In deze raadsvergadering werd de heer C. J. Bos beëdigd als raadslid en werden de geloofsbrieven der nieuw gekozen raadsleden in orde bevonden. De raad besloot een stukje pastorie- tuin ter grootte van 675 vierk. m. te verhuren aan P. Westveer voor de tijd van 3 jaar tegen 3% cent per vierk m. onder voorwaarde, dat de huurover eenkomst ontbonden zal worden, als de gemeente de grond nodig heeft. De grond is door de gemeente in erfpacht genomen van de diaconie der Ned. Herv. gemeente. Het voorstel om de subsidieverlening aan het Chr. Lyceum en de R.K. H.B.S. te Goes te beperken werd aangenomen, evenals het voorstel om de muziektent van de muziekver. „Ons Genoegen" over te nemen. B. en W. ontvingen machtiging tot aankoop van bouw grond en tot het maken van plannen voor de bouw van twee woningen. Er zijn nog vier aanvragen binnengeko men om buizen met Rijkssubsidie te vernieuwen. WISSEKERKE. "rond voor bouw van Chr, Ufo zal worden aangekocht. In de Maandag j.l. gehouden raads vergadering werd o.m. medegedeeld, dat volgens een ontvangen prijsopgave een volledig gemonteerde brandweer auto met toebehoren f 13.345 zal kos ten. De wnd. burgemeester, de heer M. de Nooijer, stelde voor deze voor Kamperland aan te schaffen, waar mede de raad accoord ging. 250 meter slang ten bedrage van plm. f750 zal er bij besteld worden. De geloofsbrieven van de nieuw be noemde raadsleden werden accoord bevonden. De voorzitter verzocht B. en W. te machtigen tot aankoop van grond voor de bouw van de Chr. Ulo school te Wisselterke. Deze grond gelegen aan het eind der Juliana- en Wilhelminastraat, wil de heer v. d. Maas tegen f 1 per vierk. meter ver kopen. Een gedeelte van het terrein be hoort toe aan de ervan van de heer M. H. van Hee. Dezen gaan echter niet accoord met de geschatte prijs van f 1.15 tot fl.25, zodat deze aankoop geen voortgang kou vinden. De heer J. C. Noordlioek wilde op korte ter mijn een besluit en wanneer geen overeenstemming wordt bereikt, tot onteigening overgaan. De voorzitter zegde toe maatregelen tot een spoe dige oplossing te zullen nemen. De raad machtigde B. en W. tot aankoop, Bij de rondvraag informeerde de heer J. Dingemanse naar de aanwezigheid van brandblusapparaten op Geersdijk, Weth. Hoveijn antwoordde, dat deze aanwezig zijn bij de heer E. v. Heyde, De heer J. C. Noordhoek zou gaarne 10 of 12 leegstaande krotwoningen te Kamperland opruimen. Dit is niet mo gelijk volgens de voorzitter, daar eerst de krotwoningen met waterschade zullen worden opgeruimd. Gewone ge vallen zullen eerst na 5 jaar worden bekeken. AAGTEKERKE. Er komt een zuiveringsinstallatie. Na de opening der raadsvergadering werd allereerst het nieuwe raadslid, de heer S. Verhage, beëdigd. Het schilder werk aan de gemeentewoningen werd gegund aan de heer J. Maranus voor f725. De verordening ingevolge de winkel sluitingswet werd gewijzigd. Het is nu zo, dat de winkels van 1 April tot 1 October tot 19 uur geopend mogen zijn. Met de heren J. J. Sturm, F. Maljers en J. den Hollander hadden B. en W. een onderhoud gehad over de bestrating van het pad langs hun woningen. Daar laatstgenoemde bezwaren had, werd besloten de bestrating niet voor zijn gedeelte uit te voeren. Van beide an dere heren zal grond worden gekocht voor f 1. Bij de rondvraag vroeg de heer A. de Visser Pz. hoe het staat met de zuive ringsinstallatie. De voorzitter ant woordde, dat de grond hiervoor zal toe gewezen worden en dat het werk ge gund zal worden aan de laagste in schrijver, het aannemersbedrijf van Loon te Viissingen, voor f 24.500. De heer S. de Visser Gz. vroeg, of er vol doende brandslangen zijn en de voor zitter zei, dat er 120 meter is bijge- kocht. ook drie slaapkamers. De aanbesteding van deze woningen, die voor en achter een tuintje krijgen zal binnenkort plaats vinden. WAAR GEBOUWD ZAL WORDEN. De middelmatige woningen zullen gebouwd worden op een nieuw gedeel te parallel met de Kerkstraat en wel in groepen, nl. in drie groepjes van vier huizen, drie groepjes van twee huizen en een groep van zes huizen. De kleinere woningen worden ge bouwd in drie groepjes van vier en in vier groepjes van twee woningen. Laatstgenoemde woningen komen in de nabijheid van de Nieuwe Dreef. Voorts krijgt Stavenisse nog negen tien houten woningen uit Noorwegen en deze behoeven zeker niet voor de stenen onder te doen. Ze hebben een woonkamerkeuken van 4.25 x 3.25 m. een kamer van 3.30 x 2.20 m. en een grote kamer van 3.20 x 3.85 m. Gelijkvloers bevinden zich voorts een hall, een doucheruimte en een closet. Boven drie slaapkamers en een opbergruimte. De houten woningen zijn uitstekend geïsoleerd en voorzien van een pannendak. Dat met de bouw van deze 69 wo ningen de bouw-activiteit in 't zwaar getroffen dorp nog niet stil staat, zal iedereen begrijpen. Volledig her stel, dan pas kan Stavenisse weer gaan levenv. L. SLUISKIL, 29 Juni Zaterdag werd op de sportterreinen van de „Ci- té" te Sluiskil een provinciale sportdag van de Landbouw Jongeren Gemeen schap gehouden. In de morgenuren werd een voetbal- en korfbalwedstrijd gespeeld. In de voetbalwedstrijd toonde West Zeeuwsch-Vlaanderen heel wat in zijn mars te hebben. Oost Zeeuwsch- Vlaanderen werd met 70 verslagen. Hierdoor kwamen de West Zeeuwsch- Vlamingen definitief in het bezit van de wisselbeker. De korfbalwedstrijd, die eveneens ging tussen Oost- en West-Zeeuwsch- Vlaanderen, werd met 32 door Oost gewonnen. 's-Middags werd voor de atletiek wedstrijden nog een opwekkend woord gesproken door de voorzitter van de L.J.G., de heer de Putter. Verder werd een sportief en aantrekkelijk program ma afgewerkt met de volgende uitsla gen: Hoogspringen dames: 1. C. Lindeberg, Wolfaartsdijk 1.25 m; 2. L. v. Putten, Dreischor, 1.20 m. Hoogspringen heren: 1. P. van Hattum, Noordgouwe 1.50 m; 2. L. Basting, Zuidzande 1.45 m. Verspringen dames: 1. C. Cijsouw, Groede 4.01 m; 2. Koos Klompe, Wolfaartsdijk 4 m; 3. C. Lin deberg, Wolfaartsdijk 3.55 m. Verspringen heren: 1. M. Risseeuw, IJzendijke 4.92 m; 2. P. van Hattum, Noordgouwe 4.82 m; 3. J. Haak Jz., Axel 4.77 m. 100 m. hardlopen dames: 1. Koos Klompe, Wolfaartsdijk in 14,8 min.; 2. Ina Scheele, Terneuzen in 15,4 min. 100 m. hardlopen heren: 1. J. J. A. v. d. Velde, Kamperland in 12,6 min., 2. P. van Hattum, Noord gouwe in 12,8 min. 1500 m. hardlopen heren: 1. D. J. Haak, Hoek, 4.56 min.; 2. J. D. A. Haak, Hoek 5,04 min.; 3. C. de Jager, Wolfaartsdijk; 4. T. Dieleman, Hoek; 5. J. Haak Jz., Axel. Ringrijderijkampioenschappcn derde klasse. MIDDELBURG, 30 Juni Reeds ge ruime tijd bestond er bij de ringrjj- ders, die niet voor kampioenschappen eerste of tweede klas mogen deelne men, enig misnoegen over het feit, dat zij nooit op regionale wedstrijden kon den uitkomen. De Zeeuwse Ringrijders Vereniging heeft thans besloten om ook een kampioenschap derde klasse te doen verwerken. Hiervoor zal niet gereden worden met drietallen, maar indivi dueel. De eerste derde klasse kam pioenschappen zullen worden gehou den op Zaterdag 15 Augustus te Grfjps- kerke. BAARLAND. Distels op ex-geïnundeerde gronden moeten worden verwijderd. De gemeenteraad heeft besloten voor 1953 een subsidie van f 100 te verle nen aan het Wlt-Gele Kruis te Kwa- dendamme. De gemeenterekening over 1951 sloot met een voordelig saldo van f 51.49 op de gewone dienst en een na delig saldo van f 87.124.61 op de kapi- laalsdienst. Breedvoerig werd gesproken over de haven, nu de zeedijk wordt vernieuwd. Een definitief besluit werd nog niet genomen. Tijdens de rondvraag uitte de heer de Bruijne klachten van verkopers aan het adres der gemeente. Hun rekenin gen worden n.l. te laat betaald. De voorzitter, burgemeester van Liere, zal de secretarie-ambtenaren hieromtrent Inlichtingen vragen. De hedr Elenbaas vestigde de aan- Herstelwerken in W.-Z.- Vlaanderen vorderen snel. OOSTBURG, 30 Juni In de her stelwerkzaamheden aan de kust van W. Z. Vlaanderen komt schot. Nadat de dijk bij Hoofdplaat in bijzonder snel tempo was hersteld, is nu een aanvang gemaakt met de verdeling van de duinen te Cadzand door het aanbrengen van een dijk met beton- glooiing vanaf het haventje naar rich ting Nieuwvliet over 400 meter. Hoe wel het werk eerst in November klaar moet zijn mag verwacht worden, dat dit begin September reeds klaar is. De plannen, voor een nieuwe zeesluis te Cadzand zijn in een ver gevorderd stadium. Aangenomen wordt, dat de bouwput deze winter klaar komt, zo dat in het voorjaar direct met de bouw kan worden begonnen. dacht op de slechte spoorwegovergang bij Driedijk. Deze spreker wees er ook op, dat de welig groeiende distels op de gronden, die onder water hebben gestaan, zo spoedig mogelijk verwij derd dienen te worden. Hij was van oordeel, dat de grondgebruikers hier omtrent een aanschrijving dienen te krijgen, waartoe de raad besloot. In antwoord op een vraag van de heer van Damme zegde de burgemees ter toe met de winkeliers te zullen spreken over de vraag, of de winkels pas om 7 uur en niet om. <5 uur geslo ten dienen te worden. De heer van 't Westeinde tenslotte bepleitte met klem de verbetering >*.i de slechte bocht in de weg by Hoonuert.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2