VOORSTEL VAN NEDERLAND AAN DE WEST Ontploffing te Guatemala eist ca* 100 doden ZUIDKOREAANSE REGERING WORDT GEZUIVERD Conferentie van Drie 10 Juli Rusland roept 3 ambassadeurs terug Middelburgse Markt krijgt geen nieuwe verlichting Zelfbeschikkingsrecht houdt recht van secessie geen in Gibrakar een N. A, V, 0,- basis ..'SNIPPER NIEUWS Speciale ambtenaar voor feestelijkheden PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND In October hervatting van besprekingen ?Z,SVLCe.,1 ",leuw Y°?ftel .°P te ste'len- Voordat dit nu opgestelde voor- n a Ifil ,i „!e j^'nisters is verzonden is hierover ruggespraak gehouden de'vS. if - Wfstlnd'sche commissie van de Tweede Kamer en de Commis sie voor Uniezaken en Overzeese Rijks 'elen der Eerste Kamer. Zending vee bij Kruiningen overgedragen Schurkenstreek Robertson en Rhee confereren maar door l i l Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bi) geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie $435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. TeL administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 Exploitante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSuH DAGBLAD 9e JAARGANG, No. 2516 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 1 JULI 1953 Hootdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. lluijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Gots; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; B. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 4.24 u., onder 21.03 u. Maan op 23.28 u., onder 11.16 u. Hoogwater Donderdag 2 Juli: Vlissingen: 5.35 u. 2.23 m., 17.50 u. 2.08 u."Terneuzen: 6.05 u. 2.40 m„ 18.25 u. 2.26 m. Wemeldinge: 7.22 u. 1.93 m., 19.42 u. 1.69 m. Z'ierikzee: 7.07 u. 1.68 m., 19.19 u. 1.46 m. DEN HAAG, 30 Juni. De Nederlandse Regering beeft aan de Lands regering van de^Nederlandse Antillen en Suriname een schrijven verzon den, waarin wordt voorgesteld het onderlinge overleg in de z g kleine com missie omstreeks October te hervatten. ne z.g. Kieine com- ^aiLdUide,yh Was g!worden dat tegen de door dg Surinaamse regering gehuldigde opvattmg omtrent de interpretatie van de New-Yorkse memo- ra"d"™ 'it f, Landsregermg van Suriname ernstige bezwaren waren ge- üt lï! f - opvattmg bij de Nederlandse Staten-Generaal onvolden- rtLl vtmd' 18 ?an de ministers Beel, Donker en Kernkamp opge- De volgende oplossing wordt nu in het verzonden schrijven aan de hand gedaan. Het principe van het zelfbeschik kingsrecht wordt opgenomen in de preambula van het statuut dat de staatkundige verhouding zal regelen tussen Nederland, Suriname en de Ned. Antillen. Het recht -an secessie is volgens het voorstel In het begrip zelfbeschik kingsrecht niet inbegrepen. In het voorstel wordt echter de na druk gelegd op de uitwerking van punt 4 van het New-Yorkse Memo- NEW YORK, 30 Juni. Volgens een bericht van de Washingtonse arti kelenschrijver Drew Peason, heeft pre mier Sir Winston Clnirchül aangebo den Gibraltar ter beschikking van do hl oordatlantische verdragsorganisatie (N.A.V.O.) te stellen ter versterking van de Europese verdediging. Churchill zou deze kwestie reeds met Amerikaanse functionarissen hebben besproken en van plan zijn geweest op de Bermuda-conferentie officeel het aanbod naar voren te brengen. Volgens Pearson meent men, dat an dere Britse leiders dit aanbod steunen, gezien het Britse misnoegen over Ame rikaanse bases in het Spanje van Franco. Als Gibraltar een N.A.V.O.- bases zou worden, zouden Spaanse ba ses niet nodig zijn, zo voegde hij hier aan toe. In aanwezigheid van Prins Bemhard heeft minister S. L. Mansholt gisteren in de Scheveningse Kurzaal het we reldcongres van het internationale ver bond van oliefabrieken geopend. Schilders bezochten Zeeland. HERSTELWERKZAAMHEDEN OP HET DOEK. HILVERSUM, 30 Juni. Na over leg met het departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen heeft het departement van Waterstaat aan vier Nederlandse kunstschilders opdracht gegeven een schilderij te vervaardigen van de herstelwerk zaamheden in Zeeland na de waters nood. Deze opdracht is verstrekt aan de schilders David Schulman te Laren, prof. Jan Wiegers, Johan Buning en Eddy Femhout, allen te Amsterdam. Men beoogt hiermee deze herstel werkzaamheden ook op kunstzinnig gebied voor het nageslacht vast te leggen. De vier kunstenaars hebben gisteren een rondrit door Zeeland ge- maakt om elk een plekje uit te zoe ken, dat hen voor de opdracht het meest aantrok. Zij zullen volgende week naar Zeeland gaan om hun schetsen en tekeningen te maken. randum. Immers, herziening van het Statuut is op niet te moeilijke wijze te verkrijgen door combinatie van drie maatregelen: 1. Een voorstel tot wijziging van het statuut komt bij de wet tot stand welke niet wordt goedgekeurd al vorens het voorstel door Suriname en de Ned. Antillen bij landsveror dening is aanvaard. De beslissing over de wet en de landsverordeningen geschiedt met ge wone meerderheid van stemmen, als zij geen afwijking van de Grondwet i- houdt. 2. Indien het voorstel tot wijziging van het Statuut afwijkt van de Grond wet, is in Nederland het volgen van de procedure voor grondwetswijziging vereist, met dien verstande, dat in tweede lezing niet twee derde, maar gewone meerderheid van stemmen wordt voerschreven. 3. Om de kans op afwijking van de Grondwet te verminderen, zegt de re gering toe by de eerstvolgende voor stellen tot wyziging van de Grondwet na tot standkoqiing van het statuut, te zullen opnemen een voorstel om de artikelen 6264 (welke nog altyd aan de staatkundige verhoudingen ten grondslag leggen) en het XTVe jfdstuk van de Grondwet voor wat betreft Suriname en de Ned. Antil len te doen vervallen. Indien Suriname en de Ned. Antil len met deze uitwerking van de pun ten 35 van het memorandum kun nen instemmen, kan het overleg, naar de Nederlandse regering zich voor stelt, omstreeks October worden her vat in de z.g. kleine commissie. Ook andere gemeenten kregen nieuwe beesten in de stal. GOES, 30 Juni Aan de Zanddijk bij Kruiningen, een plaats die zo lang zamerhand betekenis gaat krijgen door heel Nederland, is vanochtend weer een. zending Fries vee overgedragen; prachtige beestjes. En niet alleen Krui ningen, Waarde, Krabbendijke en Ril land kregen vee, ook Ellewoutsdijk kreeg een zending thuis. Dreischor kreeg zeven koeien, Sint Philipsland negen kalveren, de vier Oost Zuid-Bevelandse gemeenten in totaal acht koeien, dertig pinken en vier en twintig kalveren en de ge meente Ellewoutsdijk één pink en twee kalveren. De Prov. voedselcommissaris uit Friesland, de heer Stienstra was samen met de secretaris van de Friese Stichting v. d. Landbouw, de heer Til- ma, met de zending meegekomen om deze over te dragen. Vertegenwoordi gers der gemeentebesturen, de heren Scheele de Putter en Blok, resp. voor zitter en secretaris van de districtsbe- stuur van de Stichting v. d. Landbouw, alsmede de heer P. de Kam, secretaris van de Zeeuwse Stichting voor de Landbouw woonden de overdracht bij. Dr Wagenaar, voorzitter van de werkcommissie vee sprak dank uit voor deze zending, die voor de getrof fenen immers niet alleen een materiële maar vooral morele steun betekent. HUIZEN EN HOTELS STORTTEN IN GUATEMALA-STAD, 30 Juni. In de stad Guatemala heeft zich vandaag een enorme ontploffing voorgedaan, waardoor een geheel blok van 50 huizen en twee hotels in puin werd gelegd. 42 doden zijn al geborgen. Verwacht wordt, dat het aantal doden tot honderd zal stijgen. Het aantal gewonden wordt op 200 geschat. Na de explosie brak brand uit. Door de brand konden vele perso nen, die bekneld zaten, niet worden gered. Zij kwamen jammerlijk in de vlammen om. Uren na de ontploffing was nog het gegil te horen van men sen, die door het vuur waren aan getast. Het reddingswerk werd belemmerd door gebrek aan blusmateriaal en wa ter. De omgeving is door soldaten af gezet om plunderen te voorkomen. De oorzaak van de ramp is nog On bekend. Volgens de autoriteiten is de brand echter ontstaan in een voor raad blikken met een ontvlekkings- middel, welke op een onverklaarbare wijze zouden hebben vlam gevat. SE' "L, 30 Juni. President Rhee van Zuid-Korea hëeft vandaag zijn minister van Defensie, generaal-majoor Sjin Tai Joeng, van zijn functie ontheven en vervangen door vice-admiraal Sohn Won II, van wie men weet, dat hij gematigder is dan zijn voorganger op het punt van een wapenstilstand. In Zuidkoreaanse kringen verwacht men, dat ook andere ministers zullen worden vervangen. De wijzigingen zouden het de regering mo gelijk moeten maken meer met de Geallieerden samen te werken. Ook de minister van Binnenlandse Zaken, Tsjin Hjon Sjik, die de vrijlating der anti-communistische krijgsgevangenen organiseerde, zou worden vervangen. President Eisenhowers afgezant Wal ter Robertson heeft vandaag weer een onderhoud met president Syngman Rhee van Zuid-Korea gehad. Woens dag zal hij nogmaals met Rhee con fereren. Geallieerde wachtposten hebben gis teren het vuur geopend op krijgs gevangenen, toen deze vier ongewa- Eende Amerikanen in een kamp op et eiland Kodje aanvielen. Twee Noordkoreaanse communistische ge vangenen werden gedood en drie ge wond. REACTIES. „Het antwoord van Generaal Clark onthult het gemis aan oprechtheid van ie V.S. met betrekking tot de wapen stilstand", aldus heeft Radio-Pjongjang vanmorgen verklaard naar aanleiding van het schrijven, dat het opperbevel der V.N. dezer dagen aan de Noorde lijken heeft gezonden. Een spéciale correspondent van het communistische persbureau „Nieuw China", heeft vandaag uit Noord- orea bericht, dat president Syngman Omstreeks het middaguur (plaatse lijke tijd) was het aantal doden reeds tot 71 gestegen. De meeste slachtoffers waren ter gelegenheid van de herdenking van de succesvolle revolutie van 1871 naar de stad gekomen. Een man is als door een wonder aan de dood ontsnapt. Hij werd be vrijd, nadat hij ruim 8 uur onder on geveer 2 meter puin had gelegen, en was vrijwel ongedeerd. Militaire hebben het verwoeste blok huizen afgezet. Hardnekkige geruchten doen de ron de, dat de ontploffing zou zyn ver oorzaakt door dynamiet, dat door re- volutionnaire elementen in een pak huis was opgeslagen. Op lager niveau. WASHINGTON, 30 Juni. - De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken John Foster Dulles heeft op een persconferentie ve klaard, dat de bijeenkomst van ministers van Buitenlandse Zaken der Westelijke Grote Drie 10 Juli te Washington zal worden gehoU' den. Daar zou o.m. worden gespro ken over een gezamenlijke stap bij de Sowjet-Unie inzake de eenheid van Duitsland. Nederlandse graven bij Bremen overgedragen. BREMEN, 30 Juni De senaat van Bremen heeft heden een kerkhof met graven van 169 Nederlanders en 'n ge denkteken voor 35 Nederlanders, die in de oorlog in Bremen en omgeving zijn gestorven, overgedragen aan de Nederlandse oorlogsgravenstichting. De grafstenen én het monument zijn ver vaardigd in Nederland, de aanleg is verzorgd door de gemeentelijke dienst van Bremen. Het kerkhof is ingericht op de begraafplaats in BremenOster- holtz. De plechtigheid werd bijgewoond door Zeventig familieleden van de al daar begraven Nederlanders. Opperwachtmeester de Bruijn plotseling overleden. MIDDELBURG, 30 Juni. Van middag is plotseling overleden de opperwachtmeester V. G. de Bruyn, in leven commandant van de Ver- keersgroep Middelburg der Ryks- polltie. Dit plotselinge sterven van. de nog maar 49-jarige „opper" de Bruijn heeft in de kring van zijn collega's en zijn vele vrienden grote ontstelte nis veroorzaakt. Hij was gezien zo wel bij zijn superieuren als bij zijn ondergeschikten door zijn prettig ka rakter, zijn rechtschapenheid en zijn grote deskundigheid op verkeers technisch gebied. De heer de Bruijn was op het bu reau te Middelburg normaal aan het werk, toen hij plotseling onwel werd en het bewustzijn verloor. Hij is niet meer bij kennis gekomen. Straffen Middelburgse Rechtbank, MIDDELBURG, 30 Juni. De Middelburgse Rechtbank heeft de los- werkman A. V. te Grijpskerke, die zijn echtgenote te Wolphaartsdijk trachtte te vermoorden, veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest. Tot een jaar en drie maanden ge vangenisstraf is de voormalige ge meentesecretaris van Hulst veroor deeld, die f 11.000. verduisterde. De ramp in-Japan. REEDS 500 DODEN EN 774 VERMISTEN. TOKIO, 30 Juni. De overstro mingen op het Zuidelijke Japanse eiland Kioesjioe hebben naar raming aan ongeveer 500 pearsonen het leven gekost. 774 personen worden nog ver mist. Voorts zijn meer dan een millioen Japanners dakloos en de helft van hen lijdt honger, aangezi ende levens middelenvoorziening gestoord is. Tenminste 99 mijnen in het rijkste Japanse mijngebied staan onder wa ter. Er zijn maatregelen getroffen om geneesmiddelen te zenden naar gebie den, waar gevallen van dysenterie zijn gemeld als gevolg van besmet C-inkwater. Reeds drie personen zijn aan dysenterie overleden. TACHTIG DODEN IN BEIRA. LONDEN, 30 Junia Volgens een onbevestigd bericht zqn in totaal 80 inheemse arbeiders om het leven ge komen by de brand van op bet water drijvende olie in de Oostafrikaanse haven Beira, waardoor Zaterdag vyf schepen (een Belgische en vier Britse) werden beschadigd. Rhee hand in hand samenwerkt met de Chinese nationalisten kliek om te trachten Chinese communistische ge vangenen met geweld naar Formosa te zenden. „Eigenlijk zijn Rhee en Tsjiang Kai Sjek het reeds eens geworden en zijn zij al met deze snode actie begonnen", zo schrijft de correspondent. r r 1 I i Joodse rabbijnen zijn in Jeruzalem in staking gegaan, omdat zij in geen drie maanden salaris hadden ontvan gen. Koningin Juliana is benoemd tot kolonel van het Britse Royal Sus sex Regiment. Anna Maria Bran denburg uit Oirschot is sinds gisteren spoorloos verdwenen. Haar ouders zouden vandaag emigreren. Argen tinië zal een nieuwe basis in het Zuidpoolgebied vestigen. UITSTEKENDE KWALITEIT OP GOESE PAARDENMARKT. GOES, 30 Juni. Op de vandaag te Goes gehouden jaarlijkse paarden markt bedroeg de aanvoer 40 dieren, die allen van uitstekende kwaliteit waren. Na de keuring werden de vol gende prijzen bekend gemaakt: Slachtpaarden. Kampioen, dier van Volksslagerij De Kok, Goes (Wissel beker). Ie' prijs W. Geus, Heinkens- zand. 2e prijs J. Leynse, Middelburg. 3e prijs A. Viergever, Goes. Eervolle verm. Volksslagerij de Kok, Goes. Handelspaard boven drie jaar: le prijs W. Geus, Heinkenszand. 2e en 3e pr. Volksslagerij de Kok, Goes. Handelspaarden beneden de drie jaar: le prijs A. Schrier, Kapelle. 2e en 3e prijs A. Viergever, Goes, die bovendien nog 3 eervolle vermeldin gen behaalde alsmede een lauwer krans voor de grootste aanvoer. Voorts behaalde in deze klasse de heer W. Geus te Heinkenszand nog een eer volle vermelding. De voorzitter van de Commissie paardenmarkten, de heer I. Groene- wegen te Hoedekenslcerke, heeft de prijzen uitgereikt. NEW-YORK, 30 Juni. - De Russische ambassadeurs in de Ver enigde Staten, Frankrijk en Enge land zijn vandaag plotseling naar Moskou vertrokken. De ambassadeur in de Verenigde Staten, George Zarubin, vertrok van daag per vliegtuig naar Moskou. Hij maakte de reis via Kopenhagen. Za rubin verklaarde tegenover verslag gevers, dat hij naar Moskou gaat voor besprekingen met zijn ministerie. Hij zou onder meer moeten confereren met de minister van Buitenlandse Za ken, Molotof. Hij wist niet hoe lang hy in Moskou zou blijven, maar hij verwachtte spoedig terug te keren. Ook Malik, de ambassadeur in Lon den, vertrok onverwachts. De diplo maat gaf geen commentaar. De ambassadeur in Parijs, Pavolov, bracht voordat hij vertrok nog een officieel afscheidsbezoek aan presi dent Auriol. Het is niet bekend of Pavolov tij- .delijk of voor goed uit zijn huidige standplaats vertrekt. H. M. Konigin Juliana heeft Dinsdagmiddag op Paleis Soestdijk een aantal ouden van dagen ontvangen, uit Kamerik, Wolvega, Sprang-Capelle, Sieeu.- wyk en Haps (Gem. Mill). De ouden van dagen defileerden voor de Ko ningin, terwyi uit elke stoet een delegatie werd voorgesteld. Mevrouw M. H. van der Groes (76 jaar) uit Haps bood H. M. de Koningin een tuil rozen aan. RAADSLEDEN VOELDEN ER NIET VOOR VOOR ONDERHEIEN VAN ZWEMBAD WERD 50.000.- TOEGESTAAN MIDDELBURG, 30 Juni. De Markt krijgt geen nieuwe verlichting. Elf van de achttien raadsleden bleken zodanige' financiële en aesthetische bezwaren te hebben tegen het plaatsen van twee verlichtingsarmaturen met eik 32 TL-buizen op het middenterrein van de Markt, dat zy het voor stel van B. en W. om voor dit doei een crediet van f9400.beschikbaar te stellen, verwierpen, ondanks de verdediging door de burgemeester, mr dr N. Bolkestein. Meer succes hadden B. en VV. met hun voorstel een aan vullend crediet te verlenen van f 50.000.voor het onderheien der nieuw te bouwen zweminrichting. Geen der raadsleden vond de gang van zaken fraai, maar alleen de heer A. J. Schot (S.G.P.) verklaarde zich uiteindeiyk tegen het voorstel. DE HERVERKAVELINGEN Georganiseerde landbouw wenst meer invloed. GOES, 30 Juni. Hedenmiddag vergaderde het bestuur van de Stich ting voor de Landbouw. Uitvoerig werd gesproken over de herverkave ling van verschillende door de waters nood getroffen gebieden. Het bestuur was van mening, dat de georganiseerde landbouw meer in vloed in deze uiterst belangrijke ma terie dient te hebben, dan tot dusver by herverkavelingen het geval Is ge weest. De nodige stappen hiertoe zul len worden ondernomen. De vergadering betuigde haar in stemming met het besluit van de in gelanden van de Polder Waarde, om ook met de plannen tot herverkave ling van deze polder accoord te gaan. De Stichting voor de Landbouw in Zeeland zal contact opnemen met de betrokken instanties inzake de op name van getroffen boeren in de N.O.P. De Commissies die de op brengsten der granen in de ramp gebieden moeten taxeren, in verband met de uit te betalen vergoedingen door Landbouwherstel, werden in overleg met deze Dienst en de Prov. Toen de Marktverlichting aan de orde kwam las de burgemeester aller eerst een verklaring voor van de com missie van financiën. Die vond de huidige verlichting ruimschoots vol doend. Speciale voorzieningen met het oog op de kermis achtte men niet nodig. Voor die éne week kan men altijd wel apparatuurkasten op het parkeerterrein plaatsen. B. en W. onderstreepten nogmaals, dat de ver lichting absoluut onvoldoende is. En verder vonden zij het leggen van een kabel voor kermisdoeleinden naar het transformatorhuisje aan de Helm een veel betere oplossing dan plaatsing van kasten. Vele raadsleden waren niet enthou siast over het voorstel van B. en W. De heer J. S. Hoek (A.R.) voelde er maar weinig voor en zijn fractie genoot de heer P. Meliefste, vond het maar een duur zaakje. De heer M. Wattel (A.R.) achtte de Marktverlich ting niet daverend en sprak over de slechte verlichting van de omgeving van de Markt. De heer B. A. Hesse- link (V.V.D.) vond dat TL-buizen niet passen bij het historisch stadhuis. De burgemeester, die het voorstel verdedigde, zei, dat de Markt zo don ker is, dat men een zekere beklem ming krijgt. De heer Schorer opper de nog het idee om de beste verlich- tingsdeskundige advies te vragen. Maar nadat de heer v. 'tWestende zich op aesthetische gronden tegen stander had verklaard, werd het voor stel met 11 van de 18 stemmen ver worpen. Tegen stemden de heren Schorer, Schuitema., Meliefste, Schenk, Wattel, v. 't Westende, Hoek, Schot, v. Loo, Wondergem en Hesselink. HET ZWEMBAD. By het voorste] omtrent het zwem bad herinnerde de r eer I. van Loo (Arb.) eraan, dat hy van tevoren ge waarschuwd had tegen het gevaar van verzakking van het betonnen bas sin. Nu biykt het gevaar in de op waartse druk van het grondwater te schuilen, maar geheid moet er in elk geval worden. Hy betreurde het ten zeerste, dat de architect, die volop deskundig wordt genoemd, dit niet heeft bekeken. De heer Hoek sprak van een grote technische blunder en wees erop, dat de mogelijkheid van opwaartse druk toch bekend was. Verder vond hij het onaangenaam, dat de beslissing weer in twee étappes genomen moet wor den. De heer Schot voelde niets voor f 50.000.extra en vond nog steeds de opzet te luxueus. Burgemeester Bolkestein was het er mede eens, dat de gang van zaken onjuist en onple zierig is. Hij zegde maatregelen toe, dat in het vervolg de voorstellen goed voorbereid de raad zullen bereiken. DE BILT ZEGT: Aanhoudend warm. DE BILT, 30 Juni. Aanhoudend warm met veranderlijke bewolking en plaatselijk enkele regen of on weersbuien. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Voedselcommissaris ingedeeld. In to taal zullen 11 taxatiecommissies wor den benoemd. Voor hetgeen op het terrein der geschenkzendingen door andere provincies en ook door het Buitenland wordt gepresenteerd be staat algemeen grote waardering. Voor de geschenkzendingen werktuigen die binnenkort worden verwacht, werd door het Bestuur een Werkcommissie benoemd. Dat in de raadsvergadering defeest- weken en alles wat daaromheen is gebeurd aan de orde zouden komen, was wel te verwachten. Het geschied de door de heer L. J. Breei (Arb.), die de hoop uitsprak, dat de aan gekondigde samenspreking tussen „Handelsbelang" en de Middenstands centrale met B. en W. in September goede resultaten zal opleveren. Hij was echter van oordeel, dat B. en W. de organisatoren van de festiviteiten de voet hadden dwars gezet door een circus toestemming te geven naar Mid delburg te komen, hetgeen betekent, dat er veel geld buiten de stad ver- dwynt. Verder kwam deze spreker met de suggestie een secretarie-amb tenaar enkele maanden per jaar vrij te maken voor het coördineren, orga niseren en voorbereiden van feeste- ïykheden. Deze man kan veel werk van particulieren, dat nu in eigen vrije tijd moet worden gedaan, uit handen nemen. Op het Stadhuis kan dan een bureautje worden gevestigd. Burgemeester Bolkestein voelde veel voor de suggestie, maar wees er op, dat er voor bedoeld persoon geen volle dagtaak bestaat. Daarbij komt de moeilijkheid een geschikt iemand, die een speciale knobbel voor dit soort dingen heeft, te vinden. In ieder geval wilde hy de zaak nog eens bekijken. Over het circus sprak wethouder J. W. Kögeier, die als loco-burge meester de toestemming had gegeven. Hij verklaardg, dat altijd de gedrags lijn is geweest één keer per jaar een circus toe te laten. Dat is ook nu gebeurd, omdat het zeer moeilijk is gedurende de gehele koopmaand al het andere te weren. De heer A. J. Schot (S.G.P.) ver klaardg hierna, dat het duizenden in de stad bedroefd heeft, dat Zondag j.l. een groot Frans muziekcorps hier kwam spelen. Hoewel hy zich reali seerde, dat het hier om het beleid van de burgemeester ging, verzocht hy toch dringend in het vervolg met deze wensen van een deel der bevol king rekening te houden. Tjjdens de rondvraag vroeg de heer J. S. Hoek (A.R.) of B. en W. van plan zijn te voorzien in de vacature ontstaan door het vertrek van de heer J. Visser naar Rotterdam, die directie lid was van de Dienst Herbouw Mid delburg. Is het voortbestaan van deze Dienst nog wel strikt noodzakelijk? zo vroeg de heer Hoek. De burge meester antwoordde, dat in de vaca ture niet zal worden voorzien, maar dat opheffing van de Dienst nog niet acuut is. Al is de herbouw van de binnenstad ver gevorderd, in de bui tenwijken vindt nog veel herbouw plaats. Bovendien is de administra- ,';ve afwikkeling no_ lang niet ten einde. De heer Hoek uitte ook klachten over het zeer laag overvliegen van s' .-aaljagers. De burgemeester zal onderzoeken, wat aan dit euvel ge daan kan worden. De heer P. Meliefste (A.R.) ver telde, dat er in de Griffioen straat- en tr„ttoirgedeelten zijn, die veel op weilanden lijken. Hij vroeg voorzie ningen, evenals voor het gevaarlijke punt op de Seisweg, waar het fietspad onverwacht de rijweg opdraait. 4

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1