NIEUWE VLIEGTUIGEN SOESTERBERO naar Luchtvaart-show Gala-uniformen voor luchtmachtkapel MINISTER VERMAANT DE ZIEKENFONDSEN Drentse Buurt in Arnhem's openluchtmuseum geopend PifM RH EUMIN helpt! ©e (putte iMJüJUJU&tmq,. J SJte ïladia Tienmotorige vliegboot „Portofoon" maakte zijn debuut Meer eenheid gewenst fa. FEUILLETON. ,98 Dinsdag 30 Juni 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD T* DEN HAAG, 29 Juni. Van de twee grote internationale luchtvaart demonstraties die deze maand in Europa worden gehouden, nl. op 5 en 6 Juli op Le Bourget bij Parijs en op 18 Juli te Soesterberg, zal de laatstgenoemde ongetwijfeld vele luchtvaart-enthousiastelingen trek ken. Zij zullen ook nu niet uitslui tend vliegtuigen zien die zijn ge bouwd voor verdediging van het luchtruim van het Europa aan deze kant van het gordijn. Immers voor het eerst zal boven het vasteland van Europa verschijnen de Saunders Roe „Princess"-vliegboot, 'n machtig vliegtuig dat door tien tur bine-propeller motoren wordt voort bewogen en de Engelse Saunders Roe vliegtuigenfabriek begon reeds in 1943 met het ontwerpen van de „Princess", die bedoeld is als vliegboot voor lucht vaartmaatschappijen. De „British Overseas Airways Corporation" bleek later echter geen behoefte te hebben aan de „Princess"-vliegboten en des wege besloot de Engelse regering deze vliegtuigen te laten afbouwen ten be hoeve van de Engelse militaire lucht vaart. Later werd deze beslissing in zoverre gewijzigd dat alleen de eerste „Princess" zou worden voltooid, het werk aan de andere zou, tijdelijk, worden stopgezet in afwachting van krachtiger vliegtuigmotoren dan de Bristol „Proteus 600" turbine-propel- ler-mot'oren die op dat ogenblik ter beschikking stonden. De resterende twee „Princess"-vliegboten zijn „in de mottenzak" opgeborgen, ingesponnen in roestwerend materiaal totdat betere tijden aanbreken. De „Princess", die boven Soesterberg zal verschijnen is dus het enige exem plaar. Spanwijdte 67 meter. De „Princess" heeft drijvers, die in do vlucht aan de vleugel-uiteinden wor den opgeklapt. De vleugel heeft dan een spanwijdte van zeven en zestig meter. Bij opstijging en daling, wanneer de drijvers zijn neergelaten, is de spanwijd te vier en zestig meter twintig. De romp is vjjf en veertig meter dertig, de grootste hoogte van de vliegboot be draagt zeventien meter, dat komt door het enorme kielvlak; de romp zelf is zeven meter dertig hoog. Het staart stuk heeft een breedte van niet minder dan bijna drie en twintig en een halve meter. Het toestel, dat zonder passagiers 86.260 kg weegt en geladen 143.000 kg, maakt in de vlucht gezien niet zulk een „gewichtige" indruk als men zou ver wachten. Het maakt, als het met een kruissnelheid van circa 600 km per uur overvliegt een sierlijke indruk. Het maximum vliegbereik is bijna 9000 km. Voor de tien motoren kan aan brandstof 65.250 liter worden mee genomen. De „Viscount". Een verkeersvliegtuig, dat al eerder in ons land is geweest, maar toch een zeldzame verschijning ls omdat het door de „British European Airways" op haar luchtlijnen o.a. naar Zwitser land en straks ook naar Scandinavië wordt gebruikt is de viermotorige Vickers „Viscount", het eerste ver keersvliegtuig met turbine-propeller motoren ter wereld. Het kan veertig passagiers met een snelheid van circa 500 km per uur vervoeren. De „Cornet". Vervolgens zal voor het eerst door het Nederlandse publiek een indruk kunnen worden opgevangen van het de Havilland „Comet"-verkeersvlieg- tuig met vier straalmotoren. De „Co- met" is op het ogenblik in gebruik bij de „B.O.A.C.", de Franse luchtvaart maatschappij „Union Aeronautique de Transport", de „Air France", het En gelse ministerie van bevoorrading en de Koninklijke Canadese luchtmacht. Het vliegtuig kan, al naar gelang van de inrichting van de kajuit, 36 tot 48 passagiers met 'n snelheid van circa snelheid van circa 800 km per uur. Het is het eerste verkeersvliegtuig met straalmotoren. „Super Connie" Alles zal er op worden gezet ook de nieuwste aanwinst van de K.L.M., de Lockheed „Super Constellation" boven Soesterberg te laten vliegen. Deze ver grote ..Constellation" is voorzien van vier Wright turbo cyclone motoren, die het nieuwste type zuigermotor zijn, waarbij de uitlaatgassen door turbines worden geleid zodat extra vermogen ontstaat. Het zou interessant zjjn een „Constellation" en 'n „Super Constel lation" na elkaar over de Soesterberg- se vliegbasis te laten vliegen, opdat men het verschil tussen „vader en zoon" beter zou kunnen zien. De militaire vliegtuigen. Ook nieuwe type's militaire vliegtui gen zullen Soesterberg „aandoen". Nieuw voor Europa, althans het vas teland, is de Boeing B 47 straalbom- menwerper, met zes turbine straalmo toren, die onder de pijlvormige vleugel hangen. Er zijn er thans 45 van in En geland aangekomen. De eerste maakte begin Juni de oversteek van de V. S. naar Engeland in nog geen zes uur. Van deze 45 komen er negen boven Soesterberg. Over de B-47 is weinig bekend, maar er kan worden gezegd dat dit toestel een uursnelheid van 960 km kan beha len, een spanwijdte heeft van ruim 35 meter, een lengte van bijna 83, een ge wicht van 84 ton, een vliegbereik van 6500 kilometer. Het toestel moet in staat zijn tien ton bommen te vervoe ren. De komst van de tienmotorige DE „SUPER CONNIE". nieuwste aanwinst van de K.L.M. Consolidated Vultee 8-36 bommen werper zal eveneens velen verras sen. Dit grootste vliegtuig van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten heeft een bemanning van minstens vijftien personen. Het heeft een spanwijdte van ruim zeventig me ter, een lengte van bijna vijftig en een hoogte van ruim veertien meter. Het maximum gewicht is niet min der dan 162.530 kg., de maximum snelheid bijna 700 km per uur en als maximum-afstand zonder tussenlan ding of bijvullen tijdens de vlucht zestienduizend kilometer, iets meer dan een derde van de aardomtrek. De B 36 heeft anderhalve kilometer nodig om van de start tot op een hoogte van ruim 15 meter te gera ken. Het opmerkelijke van dit toestel is dat de zes zuigermotoren in de achterkant van de vleugel zijn aange bracht. Zij drijven dus duw-schroeven aan. De latere uitvoeringen van de B- 36 hebben bovendien nog vier turbina straalmotoren die paarsgewijs onder ie vleugeluiteinden zijn gemonteerd. HILVERSUM, 29 Juni Bij de T.T. in Assen is 'n nieuw product van de Nederlandse industrie be proefd, namelijk de „portofoon", een kleiner en daarom draag baar zusje van de mobilofoon. De verbindingsdienst van de po litie, die bij begin en afloop van de races in Assen het verkeer moest regelen, gebruikte enkele portofoons, die o.a. dienst hebben bewezen, toen op een groot par keerterrein het verkeer in de knoop geraakte. Enkele politie mannen die met een portofoon in doorlopende verbinding met een bovencirkelend vliegtuig stonden konden de kluwen echter snel ont warren. De dienst Bescherming Burger bevolking, heeft reeds belangstel ling voor dit apparaat 'opgevat. Spoedig zal het in 't Hilversumse telecommunicatiebedrijf van Phi lips een begin met de productie worden, gemaakt. KAPITALE BOERDERIJ UITGEBRAND. WYMBRITSERADEEL, 30 Juni Gistermorgen is een kapitale boerderij te Blauwhuis, gemeente Wymbritsera- deel, eigendom van de heer Y. B. Yntse- ma te Bolsward uitgebrand. De oor zaak van de brand, die ontstond in een schuur, is onbekend. De boerderij werd bewoond door de zetboer T. Bootsma. Deze was om streeks zes uur in het land bezig met het melken van de koeien. Zijn vrouw ontdekte toen -brand in de bij de boer derij gelegen schuur. Het vuur werd aangewakkerd door de strakke Oosten wind, waardoor spoedig ook de boer- een prooi der vlammen werd. Vijf kin deren, die nog op bed lagen, konden ternauwernood door mevrouw Bootsma worden gered. VERMIST JONGETJE OPGEDREGD. AMSTERDAM, 29 Juni Uit de Amstel nabij de Zuidergasfabriek is het deerlijk verminkte lijkje opge haald van het zesjarige jongetje G. G. uit Amsterdam, dat sinds 25 Juni ver mist werd. De politie vermoed, dat het knaapje bij het spelen in de Amstel is geraakt en is verdronken. Daarna moet het lichaampje in de schroef van een pas serend schip terecht zijn gekomen, al dus de politie. Als inspecteur van de Koninklijke Landmacht heeft Z. K. H. Prins Bern- hard Zaterdag in het Goffert-stadion te Nijmegen nieuwe gala-uniformen van de Luchtmachtkapel geïnspecteerd. Zoals bekend was in Nijmegen een comité gesticht met de naam „Gala-uniformen luchtmachtkapel"; dit comité heeft in het hele land weerklank gevonden en zo konden Zaterdag de uni formen aan de kapel van de Koninklijke Luchtmacht en de drumband wor den overgedragen. De uniformen bestaan uit een tuniek van Nassau's blauw, zwarte broek, zwarte kolbak met witte pluimen en witte hand schoenen. Plak en ezelsbord" weer gehanteerd (Van een onzer verslaggevers). ARNHEM,29 Juni „B met een aa met een n is baan", zo dreunden voor het eerst na honderd jaar Zaterdagmiddag weer de kinderstemmen in het oude schooltje van de Drentse buurtschap Lhee. Een echte ouderwetse schoolmeester met lange Goudse pijp en kalotje wees op het bord de „vo calen en consonanten" aan. Ruziemakers werden ordentelijk gestraft met 'n aantal slagen van de plak en een domoor belandde voor de klas met het ezelsbord der schande om de hals. AUes was zo echt als het maar kon zijn en alleen dé microfoon verstoorde de illusie dat men anderhalve eeuw in de geschiedenis was teruggeplaatst en naast zijn bet-overgrootvader op de schoolbanken zat. Dit schooluurtje maakte deel uit van het alleraardigste en uit folkloristisch en historisch standpunt gezien zeer interessante programma, waarmee Za terdagmiddag in 't Openluchtmuseum te Arnhem de Drentse Buurt officieel werd geopend. DE OPENING. Nadat de directeur van het Open luchtmuseum, dr Win Roukens, de ve le gasten had verwelkomd, heeft de commissaris der Koningin in de pro van Drente als provincie met hei- se Buurt geopend. Hij wees er op, dat te Arnhem restanten aanwezig zijn van het Drente als provincie met hei de en schapen. Dit Drente is volkomen verdwenen tijdens de snelle evolutie, die dit gebied in de laatste deccennia doormaakte. De heer S. Cancrinus te Dwingelo droeg nu namens een klein comité uit deze gemeente de school van Lhee over aan het museum. OLDE WIEVEN. Het schooluurtje van 1780, waarover we reeds schreven, werd gevolgd door „een bakkien koffie met olde wieven' op het erf van de fraaie boerderij uit Zeijen, die aan het museum werd over gedragen door de burgemeester van Vries, de heer E. W. de Filitas Goed hart. De boerderij dateert uit 't laatst van de 17e eeuw en geeft met haar volledige inrichting een duidelijk beeld van het Drentse boerenleven in vroe ger eeuwen, van het knappe werk der boerentimmerlieden en van de woning inrichting. De reuk van het turfvuur tje in de haard bracht de gasten nog meer in de juiste sfeer, evenals de in Drentse klederdracht gestoken boeren en boerinnen die op het erf rondliepen. Deze foto toont ons, hoe de Havilland Comet III, een Brits straalvliegtuig, dat wordt aangedreven door vier Rolls Royce turbinestraalmotoren, er uit zal zien als lyntoestel van de Amerikaanse vliegtuigmaatschappij, de Pan American World Airways. Deze maatschappij heeft drie van deze toestellen m Engeland besteld, waarvan de aflevering zal beginnen in 19S9, In deze passende omgeving luisterde men naar het gedicht ,,'t Olde Hoes dat door mevr. Feenstra werd voorge dragen en het woongedeelte van het huis diende de toneelvereniging „Dren the" te Arnhem als toneel voor het opvoeren van een Drentse schets, ter wijl het auditorium op de deel had plaats genomen. Zo werd deze middag weer een fraai gedeelte toegevoegd aan het be zit van het Nederlandse Openlucht museum, dat steeds meer het levend bezit moet worden van alle Neder landers, omdat hier een „erfenis van eeuwen" voor ons gehele volk wordt bewaard. Ter gelegenheid van de viering, op 4 Juli a.s., van „Onafhankelijkheidsdag" in de Philippljnen, zal een aantal Ja panse oorlogsmisdadigers en Philippi- no's die in de bezetting met de Japan ners hebben samengewerkt, op vrije voeten worden gesteld. Ommen krijgt een Chr. conferentie oord en jeugdcentrum. OMMEN, 29 Juni -- In September wordt te Ommen een Prot. Chr. va- cantie-oord voor de jeugd geopend, dat tevens goede diensten zal kunnen bewijzen als conferentie-oord. Het aan de Vecht gelegen landgoed „Olde Vechte", vlak bij het station Ommen gelegen, zal hiervoor worden ingericht. Ongeveer honderd personen zullen in het oord kunnen logeren en confere ren. De gemeente Ommen heeft alle medewerking verleend om naast de vele conferentie-oorden in het cen trum des lands ook in het Oosten een goede vergadergelegenheid te schep pen. In de nabijheid van de „Ölde Vechte" zal een zwembad worden aan gelegd voor de jeugd, die hier de va- cantie doorbrengt. Directeur van het centrum is de heer J. v. d. Does, die thans nog het Chr. vacantie-centrum „De Berkenhorst" te Katwijk leidt. De Westdultse bondskanselier, dr Konrad Adenauer, heeft Zondag Duitse oorlogsmisdadigers in de gevangenis Werl, in Westfalen (Britse zone), be zocht. Hij sprak de gevangenen moed in en verzekerde hun dat van Duitse zijde allbs in het werk wordt gesteld om hen weer op vrije voeten te krijgen. Te Oslo is een temperatuur van 31 graden Celsius gemeten. In Midden- Noorwegen zijn zelfs nog hogere tem peraturen geregistreerd. UTKECHT, 29 Juni Tijdens de Za terdag gehouden vergadering van de Verenigde Mjj. Ziekenfondsen, heeft de minister van Sociale Zaken, de heer J. G. Suurhoff een waarschuwing laten horen aan het adres der Ziekenfondsen, om een oplossing te vinden voor de on derlinge geschillen- Slaagt men er in de Ziekenfonds raad niet in de geschillen te overbrug gen dan zal de regering, hoewel ze geen neiging heeft het Engelse voorbeeld te volgen, de knoop doorhakken, met alle gevolgen van dien. De minister noemde deze waarschuwing geen gebrek aan waardering. Hier gaat het echter om een zo goed mogelijke zorg voor de volksgezondheid. Minister Suurhoff sprak in antwoord op een rede van de voorzitter der Lan delijke raad, de heer A. J. van Leusen, die sprak over „De nood van het Zie kenfondswezen". Deze noemde het ont- werp-Ziekenfonds wel een compromis, dat de bestaande verwarring in de Ziekenfondswereld slechts zal besten digen. Volgens de heer Van Leusen is de oplossing van de financiële moeilijk heden het urgentst. Van zekere zijde wordt het goed recht verkondigd van Ziekenfondsen op levensbeschouwelijke basis. Mochten er gerechtvaardigde principiële verlan gens rijzen dan dienen deze zo nódig in afzonderlijke, uiteraard voor alle Ziekenfondsen geldende bepalingen te worden vastgelegd. Men kan in deze dan op hartelijke steun van de federatie V.M.Z. rekenen, zo zeide spreker. an.i In de twee vacatures in AVRO- bestuur voorzien. HILVERSUM, 29 Juni. Het alge meen bestuur van de A.V.R.O. heeft Zaterdag in de studio te Hilversum vergaderd en in deze bijeenkomst tot leden van het dagelijks bestuur be noemd de heren mr H. A. Wassen- bergh te Amsterdam en jhr Th. RoëlI te Bilthoven. Hierdoor is voorzien in twee vacatures, waarvan er een ont staat door het a.s. vertrek van de heer J. Corver als algemeen secretaris, die op 12 Juli a.s. de dag waarop hij 75 jaar wordt, afscheid neemt. Op deze dag zal de viering van het dertigjarig bestaan van de A.V.R.O. worden be sloten. Tneezonden Mededeling (Advl f 20 tabl. 55 cis WOENSDAG X JULI 1953. HILVERSUM I. (402 m.) NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws en weerber. 8.18 Gewijde muz. 8.45 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.15 Strijkkw. 10.30 Morgend. 11.00 „Robert", hoorsp. 11.55 Pianorecital. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 „Met PIT op pad". 13.20 Banjo-ork. 13.50 „Dia Meistersinger von Nürnberg", opera (gr.) (3e .acte). 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Or- gelsp. 17.50 Gram. 18.10 Pianokwart. 18.30 Spectrum v. h. Chr. Organisatie- en Ver enigingsleven. 18.45 Pianoduo. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Boekbespr. 19.25 Gram. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Kamerork. en solist. 21.10 „Canada in de twintigste eeuw". 21.40 Hammondorgelsp. 22.00 Mil. ork. 22.30 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws en S.O.S.-ber. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM n. (298 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 7.30 Gram. 8.00 Nws en weerber. 8.18 Gram. 8.-50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. (Om 9.35 Waterst.) VPRO: 10.00 Boekbespreking. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Zang en or gel. 12.30 Land- en tuinb.med. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Dansmuz. 13.50 Gram. 14.00 „De weg om hoog", caus. 14.15 Gram. 15.00 Kinder koor. 15.25 Voor de jeugd. 16.00 Vierhan dig pianospel. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Metropole-ork. 17.50 Regeringsuitz.: „De brievenbus gaat open". Correspondentieclub o.l.v. Regina Zwart. 18.00 Nws en comm. 18.20 Militaire rep. 18.30 Act. 18.35 Gram. 19.15 „Da volkstuin, recreatie-oord voor het gehele gezin", caus. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 #rvs. 20.05 Politiek comm. 20.15 Dansmuz. 20.45 „John Every", hoor spel. 21.35 Residentie-ork., koor en solist. 22.20 „Bacteriën, onze vrienden of vijan den?", caus. 22.35 Strijksext. 23.00 Nws. 23.15 Soc. Nws in Esperanto. 23.20 Orgel spel. 23.3524.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12.15 Lichte muz. 12.45 Zangrecital. 13.00 Nws 13.15, 13.30, 14.30, 15.30 en 16.15 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.30 Voordr. 17.45 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.40 Itali aanse liederen. 20.00 „Der tapfere Soldaf, operette. 22,00 Nws. 22.15 Symph. ork. en solist. 22.55—23.00 Nws. n— door J. BRANDENBURG. Zo ook deze nacht komen de herders met hun kudde de hellingen van de heuvels op naar het kleine plateau en drijven hun schapen één voor één door de ingang naar de schaapskooi. Elke herder houdt daarbij zijn staf gereed en telt elk schaap af, dat de smalle ingang doorglipt. Hij telt ze en controleert, of er ook één ontbreekt. Oók Jacob-ben-Isboseth roept zijn kudde op hem te volgen naar het nachtverblijf en de kleine Rachel loopt naast hem. Ze wil niet graag alleen in het huisje blijven. De nachten kunnen zo lang zijn, als je de slaap niet kunt pakkeft en er is zoveel om over te denken. Het liefst is ze bij vader en graag praat ze heel veel met hem: over moeder, die ze nooit gekend heeft en over de grootouders in Jeruzalem en Jutta, Maar het is alsof haar vader deze avond maar een slecht toehoorder is. Hij geeft afwezig antwoord en vaak moet ze hem de dingen tweemaal zeggen of vragen. Het is ook geen wonder, want hij is met Rachel de Vrijdag vóór deze laatste Sabbat naar het ouderlijk huis te Jeruzalem geweest en hij is met haar aan het graf van haar moeder geweest en heeft gezeten op dezelfde rots, waarop hij zo vaak gezeten heeft, soms nachten lang. En de dingen veranderen maar niet. Alles blijft» zoals het altijd geweest is. De mensen praten over zeer wonderbare dingen. Over Zacharias en Elizabeth, over het gezicht in de Tempel, over de beschrijving» die van keizer Augustus is uitgegaan en het schijnt wel, alsof alle mensen wach ten op iets, dat gebeuren moet. Ieder praat maar over de Tempel en drommen mensen verschijnen er iedere morgen voor de Voorhof der Priesters» in de verwachting, dat er méér gezichten zullen te zien zijn. Wie weet, verschijnt de Messias zelve niet in Zijn blinkende gestalte op de tinne des Tempels. Ook Rachel heeft al deze opwindende gesprekken in Jeruzalem ge hoord en ze is er van vervuld, zodat aan het vragen geen einde schijnt te komen. Maar Jacob heeft er geen belangstelling voor, Jeruzalem Interesseert hem niet, thans evenmin als vroeger. De stad is hem vol komen identiek met die Parizeer, die bij het sterven van Rachel, alleen maar bang was, dat ze niet snel genoeg begraven zou worden en de feesten er door konden worden verontreinigd. De Tempel is voor Jacob de plaats, waar alles gevraagd en niets gegeven wordt, waar alleen maar kan worden geofferd en niets wordt geschonken. En hoe vaak heeft hij bij het aanschouwen van zijn kudde, niet moeten denken, dat die Tempel héél het Palestijnse land voor zich op-eist, want zijn al deze schapen, die hij te hoeden heeft, niet slachtvee voor de Tempel offerplaats? Vader, wat bent u. stil? zegt Rachel. Ik heb nu al tweemaal wat ge vraagd en u geeft geen eens antwoord. Waar denkt u aan, vader? Wat vraag je mij, mijn dochter? Gelooft u, dat als de Messias komt. Hij moeder kan opwekken uit haar graf, vader? Mijn dochter, wat een vraag, zegt Jacob verbaasd. Hoe kom je daar nu bij? Er zijn toch profeten geweest, die doden opwekten? Dan zal de Messias het toch zéker wel kunnen, hè, vader? Jacob geeft geen antwoord. De vraag van zijn kind heeft hem ontsteld. Hoe kunnen zulke gedachten in een kinderhart oprijzen? Ze moet wel veel aan haar moeder denken, als dergelijke gedachten haar hart ver vullen. Hij legt zijn hand op haar hoofd en zegt zacht: De Messias zal heel wat anders te doen hebben, als Hij komt, mijn dochter. Hij moet heersen op de troon van David. Hij zal geen tijd hebben om zich met ons, arme herders te bemoeien. Hij zal het druk hebben in Jeruzalem en in de Tempel. Met arme herders en hun vrouwen zal Hij zich vast toch niet inlaten. Zet dat uit je hoofd, mijn dochter. Maar wij hebben elkander toch? En wanneer je groot bent, dan kun je alles doen, wat moeder gedaan heeft. Dan kun je alleen het graan malen en brood bakken en kleden weven en mooie dingen makenZo leidt hij haar gedachten van het verleden af naar de toekomt, een toekomst, die er voor haar komen zal, maar die voor hem nooit meer komen kan. Hij verzinkt opnieuw in zijn bitter gepeins en hij hoort niet eens het plotseling angstig geblaat van enkele schapen, achteraan de kudde, die om de hoek van een rotsrand komen moeten, aar Rachel hoort het. Ze trekt hem aan zijn kleed en zegt: Hoor, vader, daar ls wathoor! Meteen is hij op zijn qui vlve. Daar is zeker iets aan de hand. Hij nog M draaft langs zijn schapen heen, terug het pad af tot om de hoek van de rotsrand en daar ziet hij een grote lammergier, zijn laatste kleine cirkel nemen om dan pijlsnel naar omlaag te schieten op één der lammeren. Het moederschaap blaat angstig en buigt de kop in afweer en tracht haar lam te benaderen. De overige schapen vluchten, waar ze maar heen kunnen, uit elkaar gejaagd door het dreigende gevaar.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 5