Nieuws uit de Provinciei Rapport over de Centrale Dienst zal nog enige tijd op zich laten wachten Gereformeerde Schoolvereniging krijgt school C toegewezen Het RheomatUehe Pijnen moet V niet door blijven lopen. Polderbenoemingen in Zeeland Middelburg. Goes. 7 erneuzen Credieten voor de kwekers die schade hebben ondervonden van de nachtvorst Verzekeringsgedachte niet uitvoerbaar Dinsdag JO Juni 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Gemeenteraad van 7 er neuzen Na een langdurige bespreking bleek d» raad hiervoor in meerderheid niet te voelen en werd de heer L. de Broe- kert-Maat gekozen. TERNEUZEN, 27 Juni. De Raad beeft zich flateravond in een vlot tempo door •en niet zo bitster grote agenda heenge- werkt. Ter tafel waren de geloofsbrieven van drie nieuw benoemde leden, n.l. de heren N. J. Lambrechtsen van Rltthem (V.V.D.), A. J. Jansen (P. v. d. A.) en drs i. A. Camps (R.K.). Ze werden In orde bevonden. Tot leraar-rector aan de gymnasiale af deling van het openbaar lyceum werd be noemd drs A. J. Jansen, leraaar aan de Rfjks H.B.S. te Middelharnis. Aan de le raren G.A.M.M. van der Linden en D. J. Smeenk werd op verzoek eervol ontslag verleend met ingang van 1 September. Aan de openbare schooi B te Sluiskil werd benoemd mej. J. C. Lotens van Sluiskil en wel met ingang van 1 Sep tember. Het bleek dat sommigen haar liever met ingang van 1 Juli wilden be noemd zien en dat de burgemeester haar liever aan school A had benoemd, maar het besluit viel als boven vermeld. Het schoolgebouw aan de Schoollaan (openbare school C) werd toegewezen aan de Ver. tot het verstrekken van L.O. op Geref. Grondslag. De nodige voorzie ningen sullen aan het gebouw worden aangebracht. De Ver. voor Chr. Onder wijzers te Sluiskil mag een perceel grond, gelegen ln de Louissepolder kopen. Beloten werd tot verkoop en koop van percelen grond van het industrieterrein aan de Baandijk. Op een desbetreffende vraag deelde de voorzitter mede dat, nu van particuliere zijde industriehallen ge bouwd zullen worden, de gemeente in deze een afwachtende houding zal aan nemen. Ingezonden Mededeling (adv.) Roel ia uit, met wortel en tak. Rem Kruschen. Jaar-in, jaar-uit en al tientallen ja ren -lang, vonden tienduizenden baat en verlichting bü Kruschen Salts. De kleine dagelijkse dosis Kruschen doet het. Juist omdat Kruschen re gelmatig gebruikt wordt, stimuleert het de bloedzuiverende organen, en geeft ze de regelmaat van een klok, Kruschen is geen wondermiddel. De zes minerale zouten hebben ieder hun eigen functie en gezamenlijk brengen ze Uw ledematen' die bevrij ding van stramheid en pijn. DE RONDVRAAG. De rondvraag leverde nog het meeste op. De heer Van Langèvelde (AH.) bracht weer de Centrale Dienst Voor Bouw- en Woningtoezicht ter sprake. De Zaak-van Oosterom heeft kortgeleden voor het Ambtenarengerecht gediend, maar er is nog geen uitspraak gedaan. Hangende aan deze uitspraak, zal het be loofde rapport over de Dienst nog wel op zich laten wachten De aanleg van het recreatieterrein en het zwembad aan de Oesterputten zal worden bespoedigd. Ook van particuliere zijde bestaat hiervoor belangstelling. De statuten van een terzake opgerichte ver eniging zijn reeds aan B. en W. inge zonden. Met de Waterstaat zal overleg gepleegd worden betreffende het hoekterrein Axelsestraat-Rosegracht. Dit stuk „woes tijn" is een hiaat in de Terneuzense en tree. Ten aanzien van de 72 etagewoningen, die successievelijk in gebruik worden ge nomen, zullen maatregelen getroffen worden voorzoveel betreft de Politie-ver- ordening, met name voor het kloppen van kleedjes. De plannen voor de plaats waar de verkeersheuvel aan het Postkantoor ge plaatst zal moeten worden, zijn nog niet definitief. Indien niet kan worden over gegaan tot slopen van het ter plaatse staande Douanegebouwtje, zullen i.v.m. de weinig brede weg, andere maatregelen genomen moeten worden. De klacht, dat het huisvuil door de be woners van de Scheldekade in plaats van in het asvat, wordt gedeponeerd over de kademuur, bestaat al lang en is juist. Getracht zal worden hier zoveel mogelijk tegen op te treden. Door personeelsmoei- lijkheden schijnt het voor gemeentewer ken niet mogelijk te zijn de strook grond, welke langs de kademuur loopt, geheel schoon te houden. Door B. en W. zal bezien worden om de nieuwe straatverlichting, welke nu van af de Axelsestraat tot het Postkantoor is aangelegd, door te trekken tot de aanleg plaats van de Provinciale Boot, c.q. zal getracht worden hier ln elk geval een meer deugdelijke verlichting te krijgen, De buizen aan de Veldstraat in Sluis kil blijken bij veel regen overlast van water te hebben. Deze klacht zal onder zocht worden. OVEZANDE. Lijkwagen zal opgeruimd worden. In de raadsvergadering van Ovezan- de werden de geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden onder- kocht. Alle benoemd verklaarden wer den tot lid v. d. raad toegelaten. Aan de gemeente 's-Heerenhoek werd een subsidie toegekend van tien gulden per jaar per kind uit de gemeente Ovezande dat de R.K. Kleuterschool aldaar bezoekt. Besloten werd tot aankoop van een stukje bouwland en gedeelten zijkant- weg ten behoeve van de verbreding van een gedeelte Bloemenstraat. De onderhoudsplicht van een gedeelte Bloemenstraat werd van het Water schap Ovezande overgenomen. Daar voor de lijkwagen geen geschik te bergruimte meer gevonden kan wor den, werd met algemene stemmen be sloten deze op te ruimen en een over eenkomst aan te gaan met de fa. Krij ger te Goes, die in het vervolg de be grafenissen zal verzorgen met een lijk- auto. De desbetreffende verordening werd zodanig gewijzigd dat in het vervolg voor het gebruik van de lijkauto een bedrag van f25 verschuldigd zal zijn. Vastgesteld werd een nieuwe veror dening op de heffing en invordering van een straatbelasting, daar de thans geldende verordening slechts is goed gekeurd tot 1 Jan 1954. Ten behoeve van de Lagere Land bouwschool te 's-Heerenhoek werd over 1952 een subsidie toegekend van f 132.37. In principe werd besloten een süb- sidie toe te kennen ten behoeve van het R.K. Maatschappelijk Werk in Z.- Beveland West. De volgende polderbenoemingen heb ben plaatsgevonden: Lid van de Dijkraad van de waterke ring van de calam. polders Onrust c.a.; H. K. Leendertse te Wissekerke voor de calam. Anna-Frisopolder; P. D. Re- mijnse te Wissekerke voor de Heer Janszpolder; L. P. Wisse te Wissekerke voor de calam. Jacobapolder; J. Diele- man te Wissekerke voor de calam. On- rustpolder. Lid van de Dijkraad van de waterkering van de calam. Vlietepol der: W. de Jonge te Wissekerke voor de Thoornpolder; J. P. v. d. Moere te Wis sekerke voor de calam. Vlietepolder. Lid van de Dijkraad van de water kering van de calam. Adornispolder: M. Schijve te Oostburg voor de calam. Adornispolder; A. W. Verplanke te Nieuwvliet voor de calam. Adornispbl- der. Gezworene van de calam. Hoofdplaat polder A. C.. C Thomaes te Hoofdplaat. Gezworene van de calam. Jacobapolder H. J. de Kam te Wissekerke. Gezwore ne van de calam. Vlietepolder E. M. van der Maas te Wissekerke. Gezworene van de calam. Onrustpolder L. L. Wisse te Wissekerke. Dijkgraaf van de calam. Vlietepolder C. A. Geluk te Wissekerke. Bestuurslid Waterschap Hulster en Axeler Ambacht P. V. M. Vercauteren te Clinge; idem A. Haak te Zaamslag. EXAMENS. Eindexamen Rijkskweekschool Middelburg. MIDDELBURG, 27 Juni Vandaag slaagden voor het eind-examen van de Rijkskweekschool te Middelburg de heren J. J. A. van Rijssel, Vlissingen; C. Schijve, Oostburg; J. Steenaard, Vlissingen; A. Steketee, Vlissingen; G. J. Swiers, Middelburg; M. J. Won- dergem, Terneuzen. Het eind-exa men is afgelopen. Van de 33 candida- ten moest slechts één worden afgewe zen. Eindexamen Gymnasium Middelburg. Voor het eind-examen van het Gymnasium te Middelburg slaagden in de afd. A.: Marijke Heyse, Cath. G. Veldkamp, J. A. Venhuizen en Sari Wagensveld. Twee candidaten werden afgewezen. In afd. B.: P. Corver, C. J. van Epenhuijsen, J. van Ham, Hetty M. E. de Jonge, A. J. Peeck, A. H. J. Peeck en Els Snoep. Ook hier werden twee candidaten afgewezen en moet één het examen nog voortzetten. Eindexamen Goese Lyceum. GOES, 27 Juni. Aan het Goese Lyceum (afd. gymnasium B) slaagde de heer W. J. van Melle te Goes. T oelatingsexamens. BERGEN OP ZOOM, 27 Juni. Voor het toelatingsexamen tot de eerste klas se der R.H.B.S. slaagden: C. P. Ble- rens, J. van Dalen, te Tholen; Ja. J. L. van Dalen, Scherpenisse; Ma. N. van Djfk, St. Annaland; Ja. van Lugk, Sint Maartensdijk; C. P. J. Otte, Poortvliet; P. W. Oudesluijs, Poortvliet; J. C. Ne- lisse, St. Maartensdijk; C. J. Poot, St. Maartensdijk; C. J. Rottier, St Maar tensdijk; P. Vogelaar, Oud Vossemeer. Tot de tweede klasse werd toegelaten ja. Vogelaar te Oud Vossemeer. Aan de Machinistenschool te Middel burg slaagden voor het voorlopig di ploma Scheepswerktuigkundige de he ren L. W. Gillissen en R. W. Fastenau te Middelburg, C. v. d. Plassche te Goes en C. v. d. Mast te Souburg. De heer A. J. v. d. Beek uit Zaamslag kreeg een herexamen. Voor het diploma jongezel Zetter ■laagde te Amsterdam de heer A. W. Bogert te St. Maartensdijk, in dienst van de Fa. J. M. C. Pot te Tholen. ELLEWOUTSDIJK. Ramptoelage voor gemeente- personeel te laag geacht. De raad heeft op een verzoek van de Centrale van Katholieke Militaire Te huizen voor 1954 een subsidie verleend van f 2.50. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten met betrekking tot het verlenen van een ramptqfjlage aan het gemeentepersoneel over het tijdvak 16 Februari30 Maart 1953 zijnde 20 procent van de wedde, werd opgemerkt, dat deze toelage, gezien het vele werk dat is gepresteerd niet voldoende is. Overleg zal worden gepleegd om een hogere toelage toe te kennen vanaf 1 Februari. De rekening voor de diëtist 1951 werd vastgesteld met aan inkomsten van de gewone dienst f 110.788.en aan Uit gaven f 114.606.51; kapitaaldienst in komsten f 283.540,98 en uitgaven f 411.761,26. Bij de rondvraag werd naar voren gebracht, dat de schoolkinderen in het speelkwartier op het schoolplein dienen te blijven. Voorgesteld werd het aange spoelde hout te verdelen onder de in woners. Bij het punt vacature P. Dieleman stelde de heer L. Bosselaar voor om thans de candidaten, gesteld door het B. A. niet te accepteren. De raadslid minderheid achtte thans de tijd geko men, te meer nu het een vacature be treft ook haar een plaats in het B. A. toe te wijzen op grond voor het sociaal recht en de gemeenschapszin. L. P. Brasser was op dreef. RINGRIJDERIJ TE VEERE. VEERE, 27 Juni Vandaag werd de jaarlijkse ringrijderij gehouden op het terrein bij de Campveersè Toren. Er waren 15 deelnemers. De heer L. P. Brasser was fantastisch op dreef, want hij stak niet alleen 37 van de 49 beur ten raak, doch wist twintig maal ach tereen de ring aan de lans te rijgen en legde daarmee beslag op de prijs voor de meeste volgringen. De uitslag was als volgt; 1. L. P. Brasser, 37 ringen; 2. J. Maljers, 32; 3. J. Mesu, 31; 4. A. de Nood, 28; 5. L. Maljers, 26; 6. C. de Loof, 24; 7. I. van Wallenburg, 24; 8. Jac. de Nood, 21; 9. G. Koppejan, 19; 10. P. Maljers, 18; 11. A. Wielemaker, 16; 12. Jac. Gi- deonse, 12; 13. J. Maljers, 12; 14. A. Langebeeke, 11; 15. A. Huibregtse, 11. De pollepel was voor G. Koppejan. De beker van de burgemeester voor A. de Nood, de medaille van V.V.V. voor Jo Maljers. De overige bekers en lauwertakken werden gewonnen door P. Maljers, L. Maljers, I. van Wallen burg, J. Mesu en C. de Looff. De burgemeester, jhr X. F. den Beer Poortugael, reikte de prijzen uit. ZOUTELANDE. Drie nieuwe woningen, In de vorige vergadering werd o.m. medegedeeld, dat van het gemeentébe' stuur van O.- en W.-Souburg volume voor de bouw van een woning is ver kregen, onder voorwaarde dit terug te geven, zodra Zoutelande zelf weer i vo lume krijgt toegewezen. Ook is over eenstemming met de aannemer bereikt, zodat er drie woningen in de Noord straat gebouwd zullen worden. Van de heer A. Koppejan was een schrijven ontvangen, volgens- hetwelk hij ernstig gedupeerd is door de kam- peerverordening. Hij verzocht deze zo danig te wijzigen, dat men dan f 5 ma ximaal aan legesgelden behoeft te be talen. B. en W. stelden voor hierop afwijzend te beschikken, omdat niet de heer Kop pejan de iegesgelden moet betalen, de kampeerder. Bovendien is het in strijd met de bepalingen in het Streek plan Walcheren. Het voorstel van B. en W. werd aan genomen (tegen de heer Gabriëlse). Aan de heer J. Corbijn werd vergun ning verleend voor het leggen van bui zen in gemeentegrond van zijn perceel Hoogte 4 tot aan het Kerkplein, onder voorwaarde, dat hij f 60 in de gemeente kas stort. Besloten werd voor het Pauwtje een waehtverbod in te stellen gedurende het tijdvak van 15 Juni—16 September. Er zal een bord geplaatst worden. De geloofsbrieven van de nieuw be noemde raadsleden werden in orde be vonden. Daar de heer De Wolf en de heer K. Labruijère familieleden zijn, werd bij. lo ting de heer K. de Wolf tot de nieüwé raad toegelaten. De heer de Wolf vroeg bij de rond vraag, of B. en W. van tevoren ver zuimden instructies te geven aan de aannemer, toen er graafwerk verricht moest worden bij de vroegere begraaf plaats. Er zijn treurige dingen voorge vallen. De voorzitter betreurde de zaak ten zeerste. De heer de Wolf was van oordeel, dat de opzichter onvoldoende toezicht heeft uitgeoefend. Prov. Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland. GOES, 29 Juni. Wegens periodieke aftreding en het zich niet herkiesbaar stellen zullen de heren A. Geschiere te Grijpskerke en A. L. Hage te St Maar tensdijk hun functie van resp, voorzit ter en vice voorzitter van de Próv. Ge zondheidsdienst voor Dieren In Zeeland neerleggen. In hun plaats zijn gekozen de heren J. P. Lindenbergh te 's-Heer Arendskerke tot voorzitter en W. de Buck te Mellskerke tot vlce-voorzitter. RECHTZETTING. In het artikel over „Confiserie de Bie" (in de krant van Zaterdag) is een fout geslopen. De opening is niet Vrij dag, maar Woensdag 8 Juli. Servicestation de Bruijn te Middelburg geopend. Zaterdag is op de hoek Blauwedijk- Teerpakhuizenstraat het servicestation de Bruijn geopend. Er is op deze hoek waar destijds een pand werd wegge bombardeerd, een prachtige nieuwe zaak verrezen, waardoor opnieuw een wond, door de oorlog geslagen, is ge heeld. De heer Jac. de Bruijn heeft er een servieestation voor benzine, motorolie, tractorpetroleumen dergelijke pro ducten geopend. Tevens gaat hij zich verder toeleg gen op de verkoop van allerlei land bouwproducten, benevens tractoren en landbouwwagens. Daartoe is in de be nedenverdieping van het pand een ruime showroom gekomen, waardoor verschillende werktuigen en tractoren getoond worden. De heer de Bruijn heeft zijn bedrijf tut ook ingericht voor alle rejSaraties aan tractoren. Nieuwe leraar aan het gymnasium. Door de lerares* in de scheikunde aan het gymnasium, mevr. A. M. Dek ker-van Hulst is verzocht haar tegen 1 Septémber a.s. ontslag te verlenen. B. èn W. stellen voor in deze vacature voor de komende cursus te benoemen ir P. jLiezenga te St. Laurens. Demonstratie Oostenrijkse Olympische damesgymnastiekploeg. Op 15 Augustus '53 zal de Oostenrijkse Olympische Damesgymnastiekploeg een uitvoering geven met haar volledig Olympisch programma. Deze uitvoering wordt gegeven in het Schuttershof. Aquariumvereniging „De Abino Zwaarddrager". De door bovengenoemde vereniging te houden tentoonstelling Is tliahs de finitief vastgesteld. Zij zal worden ge houden ln het gebouw van de voormali ge kleuterschool aan de Zandstraat en wel van 21 tot 26 September a.s. Reeds thans hebben vele leden bak ken toegezegd, zodat verwacht mag worden, dat ook deze tentoonstelling, evenals die welke vorig jaar werd ge organiseerd, zal slagen. AXEL Heroprichting korfbalclub. De korf balclub „Raplde", welke gedurende een lange reeks van jaren klinkende succes sen wist te boeken en vijf jaar geleden uit de Zeeuwse korfbalwereld moest verdwijnen door gebrek aan animo, is thans heropgericht. Er ls een voorlopig bestuur onder .presidium van de oua- „Rapide"-speler, de heer P. 3. Olijsla- ger, benevens mej. I. Marijs, W. van Doeselaar, J. de Visser en A. de Ruijter. De training van adspiranten zal even eens ter hand worden genomen. Jubileum. De heer C. P. v. d. Velde herdacht zijn 25-jarig dienstverband bij de carosserie-fabriek van de heer R. J. de Kraker. Zomin door zijn patroon als door zijn collega's werd de Jubilaris vergeten; hy ontving talrijke geschen ken, vele bloemen en een enveloppe met inhoud. BORSSELE Jeugdraad. Tot bestuursleden van de plaatselijke Jeugdraad zijn benoemd de heren P. Zweemer en W. Westerweele, resp. voorzitter en secretaris, alsmede mej. N. Ruster, penn.esse. BRU1NISSE De eerste mosselen. De eerste mos selen die van Bruinisse ln Yerseke werden aangevoerd, waren van de fir ma Gebr. van den Berge Jz., motor schip Bru 17. „De Pionier" uit zijn isolement be vrijd. Op de rampzondag van 1 Febru ari kwam het motorschip B. H. 4, „De Pionier", van dhr Jansen uit Brouwers haven de Grevelingen af. Losgeslagen van zijn ankers dreef het onbemand de Brulnisser wal voorbij. Het werd door stroom en golfslag zeer hoog op de scharren van Anna Jacobapolder gezet, zó hoog, dat er nadien geen water meer bij het schip kwam. Het bergingsbedrijf van de firma Rijk uit Amsterdam had verscheidene dagen nodig om het schip uit te graven en het naar een plaats te transporteren, waar een drijvende bok het verdere werk kon doen. Door een sleepboot werd het schip vorige week in de haven van Bruinisse gesleept, waar het op de scheepswerf van de firma van Duivendijk in repara tie zai gaan. Jaarvergadering Boerenleenbank. De Coöperatieve Boerenleenbank hield haar jaarvergadering in Hotel Storm, onder leiding van de directeur, de heer Krepel. Deze deelde mede, dat de admi nistratie tijdig kon worden geborgen en droog bleef. Reeds direct na de ramp kon men met lange lleslaarzen aan op de zolder van de kassier terecht om zijn bankzaken af te doen. Het jaar 1952 was voor de Brulnisser bank zeer gunstig. De verlies- en winst rekening sloot met een voordelig saldo van f 1817.94. Aan spaargeld vermeldt de balans een bedrag van f 474.200.73. De spaargelden stegen, ondanks grote terugbetalingen, met bijna f 60.000 en aan rente werd bijgeschreven of uitbetaald ruim 11.000 gulden. op. Gelukkig was op dat moment «owrt de weg als de spoorbaan verlaten, zo dat dit avontuur met de schrik afliep. ST. LAURENS N.C.V.B. vergaderde. De afdeling van de Nederl. Chr. Vrouwenbond hield o.l.v. mevr. Baas haar laatste bijeenkomst in dit seizoen. Ds W. J. Meister van Middelburg sprak over; „Het Vaderland ln de ver te" (Ons leven onder eeuwigheldsHcht). Drie nieuwe leden traden toe. De af deling telt thans 37 leden. O.- EN W.-SOUBURG Benoeming. De heer A, Joosse te St Laurens is benoemd tot dirigent van het Geref. Evangelisatie Zangkoor. Reuze aardbei. De heer J. Jobse Braamstraat alhier, plukte uit zyn tuin een aardbei, die het gewicht haalde van 50 gram. OUD-VOSSEMEER Geslaagd. Te Rotterdam slaagde voor het polttiediplöma de heer P. A. van poortvliet. OUDELANDE Wedvluchten Chateauroux en Sint Maxence. De P.D.V. „De Witpen" te Oudelande hield een wedvlucht vanuit Chateauroux, afstand 545 km. Uitslag 1, 2, 4, 5 en 6 L. Lavooij te Baarland; 3. D. V. d. Poel, Oudelande. De uitslag van de wedvlucht vanuit Pont Sint Maxence (afstand 260 km) was; 1 en 8 C. de Best, Oudelande; 2. D. v. d. Poel, Oudelande; 3, Gebr. Maat, EUewoutsdijk; 4 en 6. F. Paulusse, El- lewoutsdijk; 5. J. Moerland, Elleyvouts- dijk; 7. P. Claijs, Oudelande. R1LLAND-BATH Gratis kampweek. Het meisjesverbond C.J.V.F. bood gelegenheid aan de leden van de Herv. Meisjesvereniging „Irene" om een week te gaan kamperen. Een achttal meisjes zullen van dit gratis aan bod gebruik maken en vertrekken van daag voor een week naar het zomerkamp te Markelo (O.) SCHERPENISSE Goed nieuws voor gedupeerde fruittelers DEN HAAG, 29 Juni Op advies I aan credietwaardige land- en tuinbou- van de commissie „Fruitteelt" heeft de wers, die een gezond en goed lopend be- IvGtf V»rv-.ï44,v* J- hoofdafdeling tuinbouw van de Stich ting voor de Landbouw, zich bezigge houden met de moeilijkheden, welke zjjn veroorzaakt door de nachtvorstschade. Het is gebleken, dat in tal van gebie den vooral de fruitteelt zeer ernstig ge troffen is. Het meest hierdoor gedupeerd zijn de gespecialiseerde fruittelers, die uitslui tend of vrijwel uitsluitend de fruitteelt als bron van Inkomsten hebben. Ver schillenden van hen zullen tot het na jaar 1954 moeten wachten, voordat zj} weer inkomsten krijgen, zodat voor hen ernstige liquiditeitsmoeilijkheden dreigen. Dit alles spreekt temeer, wan neer men daarbij in aanmerking neemt, dat de fruitprijzen in 1952 in het al gemeen iaag waren en dat in goede jaren de belastingdruk een reserve vorming bemoeilijkt. Op deze gronden heeft de hoofdaf deling zich beraden over de te treffen maatregelen, waarbij men tot de con clusie kwam, dat er naar gestreefd moet worden, de gedupeerden, die in ernstige moeilijkheden zouden gera ken, op gemakkelijke voorwaarden aan crediet te helpen om te voorzien in het noodzakelijke bedrijfskapitaal. Nog even is overwogen of het moge lijk zou zijn voor de toekomst de mo gelijkheid te openen dit risico te ver zekeren, doch men was algemeen er van overtuigd, dat dit verzekerings technisch onuitvoerbaar was, daar liet meestal zeer moeilijk is vast te stellen of en in hoeverre de nacht vorst schade heeft veroorzaakt. Naar aanleiding van deze besprekin gen is contact opgenomen met de tuin- bouwadviescommissie van het borg stellingsfonds. Van de bespreking in deze adviescommissie kunnen wij nog het volgende mededelen. Toen in 1Ö52 tal van fruittelers door hagelschade werden getroffen, heeft het bestuur van het borgstellingsfonds het standpunt ingenomen, dat het in het belang is van de goede ontwikkeling van de intensieve land- en tuinbouw drijf bezitten, indien zij door omstan digheden buiten hun wil of toedoen tij delijk in financiële moeilijkheden zijn geraakt, tengevolge waarvan zij de nor male verzorging van hun bedrijf niet meer kunnen voortzetten, de helpende hand te reiken. Zij, die zich in deze po sitie bevinden, aldus dit bestuur, kun nen een aanvrage indienen ter verkrij ging van een borgstelling ten laste van het borgstellingsfonds voor de land bouw. Naar ons werd verzekerd, vallen de genen, die in hun bedrijf door nacht vorst zijn getroffen, onder deze om standigheden. Ook zij kunnen zich dus wenden tot het borgstellingsfonds. Ge troffen fruittelers en tuinders dienen zich te richten tot de directeur voor de Tuinbouw, Benoordenhoutseweg 30, te Den Haag. Oosterland heeft weer een „gemeentehuis". BRUINISSE, 29 Juni. De gemeen tesecretarie van Oosterland kon moei lijk meer een „noodsecretarie" worden genoemd. Want de firma A. van 't Ver laat uit Giessendam heeft nu een „Ge meentehuis" afgeleverd, dat niet alleen een ruime secretarie bevat van 6 bij 7 meter, maar daarnaast ook een ruime hall, een archiefkamer, een burgemees terskamer en een kamer voor de secre taris en de ontvanger. Het geheel be slaat een oppervlakte van 6 bH 17 me ter. Het ls een geschenk van de gemeen ten, die Oosterland adopteerden, n.l.: Rijssen, Baarn, Soest en Eemnes, Oos- terlands burgemeester noemde het te recht een vorstelijk geschenk. Een wel zeer grote verbetering, vergeleken met de benauwde ruimte, waarin men vier maanden lang moest werken. Het is de bedoeling t.z.t. dit „gemeen tehuls" mee te nemen naar Oosterland, in afwachting van de restauratie van het definitieve raadhuis. En in de verre toekomst heeft men gedacht aan een verenigingsgebouw voor Sir Jansland, waarvoor dit gebouw zeer zeker goed te gebruiken zal zjjn. PRIJSREGELING VOOR BRAMEN. KAPELLE, 29 Juni In het ko mend seizoen zullen de bramen niet beneden de 40 cent per kg worden verkocht. Dit is nl. de minimumprijs voor dit product. Er zal 3 cent per kg heffing worden ingehouden, terwijl bij eventuele doordraai de vergoe- dingsprijs eerst na afloop van het sei zoen zal worden vastgesteld. Deze zai dan maximum 32 cent per kg bedra gen. De teelt van bramen heeft zich de laatste jaren sterk uitgebreid. Voor het komende seizoen rekent men op een oogst van 1.500.000 kg. Hiervan wordt plm. 1/3 geteeld in de omge ving van Kapelle-Biezelinge. Men heeft goede hoop dat de afzetmogelijkheden gunstig zullen zijn en hierdoor ook de prijs redelijk. België zet invoer van bospeen stop, KAPELLE, 29 Juni Met ingang van heden heeft de Belgische regering de invoer van bospeen uit Nederland tij delijk stopgezet. Opnieuw is de export van onze tuinbouwproducten naar Bel gië hierdoor een slag toegebracht. Enkele maanden geleden werd nl. ook de invoer van tomaten tijdelijk stop gezet. Voor Zeeland is deze maatregel van minder groot belang omdat hier niet veel bospeen worden geveild, maar voor de specifieke tuinbouwcentra, zoals het Westland, is dit weer een tegenslag, daar er geregeld een be hoorlijke vraag uit België was. Oestcrlarven ontwikkelen zich gunstig. YERSEKE, 29 Juni Vrij onver wacht zijn op 24 en 25 Juni vele oesterlarven in het water van de Oos- terschelde verschenen, aldus vertelt dr Korringa in zijn tweede bulletin. Dit is het zgn. voor-maximum, dat door aanhoudende lage temperaturen enkele dagen vertraagd werd.' De temperatuur van het water was nu 18 gr. C., matig gunstig voor de ontwikkeling van oesterlarven. Dr Korringa blijft geloven in een grote aanvoer van oesterlarven op 7 Ju li a.s. Met ingang van deze week zullen in de radiomededelingen voor de landbouw, die om half één worden uitgezonden, tweemaal per week ook voor dit vis serijonderdeel berichten worden omge roepen. COLIJNSPLAAT Concerten. Zaterdagavond gaf het Herv. Kerkkoor „Harpe Davids", dlrec teur J. Kooman, een concert in de mu ziektent. Daarna concerteerde onder lei ding van de heer J. C. Maas hét mu ziekgezelschap „Wilhelmlna". Afloop verkoping. Vrijdagavond wer den'in hotel „De Patrijs" t.o.v. notaris J. J. W. Klop te Kortgene publiek ver kocht de volgende woonhuizen ln Co- lijnsplaat: 1. ten verzoeke van de familie De Koster, het woonhuis en erf aan de Havelaarstraat B 172. Hoogste inschrij ver: M. van der Weeie voor t 500; ko per J. D. de Koster voor f 610; 2. ten verzoeke van de familie de Koster, 2 woonhuizen met schuur en erf aan de Beatrlxstraat A 27 en 28. Hoog ste inschrijver: M. van der Weele voor f 1305; koper; J. D. Koster voor f 1320; 3. ten verzoeke van de erven wed. D. Korsulze-Fortuin het woonhuis en erf aan de Havelaarstraat B 170. Hoogste inschrijver: M. van der Weele voor f500; koper: H. P. Coomans voor f605; 4. ten verzoeke van de heer J. de Waal te Kortgene, het woonhuis met schuurtje en erf aan de Irenestraat A 144. Hoogste inschrijver: M. van der Weele voor f 300; koper: P. H. Coo mans voor f405. HOOFDPLAAT Schoolreisje Chr. Lagere School. Vrij dag maakte de chr. school een reisje naar Breda. Op de heenreis werden ln Yerseke de oesterkwekerijen bezocht. KAPELLE Youth for Christ. Vrijdagavond werd op het terrein van mevr. wed. D. Wisse Njjssen een openlucht-samenkomst ge houden van de Youth for Christ. Leo Pasman sprak over de Blijde boodschap van het Evangelie en Dick de Weert zong hiervan. De leiding had ds J. van Capelleveen. Jammer was het dat zo weinigen op het terrein aanwezig wa ren. Wel luisterden velen vanaf de straat. Benoeming. Tot ambtenaar 2e klas ter gemeentesecretarie alhier is be noemd de heer J. Bruinzeel te Yerseke, thans werkzaam ter gemeentesecretarie te Kattendijke. Parathion vergiftigingen. De laatste dagen hebben enkele personen zich on der doktersbehandeling moeten stellen wegens parathlon-verglrtiging, opge daan bij het bespuiten van de vrucht bomen met dit bestrijdingsmiddel. Parathion is zeer geschikt voor de ziektebestrijding, maar opnieuw ls nu gebleken dat de uiterste voorzichtig heid bi) het spulten in acht genomen moet worden. Motor op de loop. Mevrouw K. H. moest 'Zaterdagmorgen op de veiling eens rijden met een wagentje waarvooi een motor stond. Blijkbaar was haai motorkennis echter niet groot, want zQ reed met een flinke gang het veiling- terrein af en regelrecht de spoorbaan Verkoping. De door de Vrouwenver eniging gehouden verkoping ten bate van het Rampenfonds bracht f 84.18 op. Op reis. Vorige week maakte de reis- vereniglng „Ons Genoegen" haar jaar lijks uitstapje. De tocht ging door de mooie streken van Zuid-Limburg. Wedvlucht Noyon. De uitslag van de wedvlucht Noyon (afstand 233 km) luidt als volgt: 1. J. Hage; 2. A. de Koek; 3 en 5. I. Hage; 4. J. v. d. Hoek; 6. H. Koppen- hol; 7. J. Krijger; 8. C. v. d. Graaff; 9. J. Hartog; 10. D. Uil. SLUIS Geslaagd. Te Amersfoort slaagde voor het politiedlploma de heer A. Th. van Kruyssen, wachtmeester der Rijkspoli tie. SCHOOND1JKE Uit telefoonpaal gevallen. Tijdens de werkzaamheden voor de P.T.T. te Schoondijke is Zaterdagochtend de werkman P. van Groi uit Retranche- ment uit een telefoonpaal gevallen. Hij liep een hersenschudding op en moest naar het ziekenhuis te Oostburg wor den vervoerd. SLUISKIL Benoemd. Met ingang van 1 Juli a.s. ls tot onderwijzeres aan de Openbare Lagere School benoemd mej. J. C. Lo tens. ST. ANNALAND Naar Namen en Dinant. Vorige week maakte de reisverenigtng met twee bus sen een tocht naar België, waar o.m. Namen en Dinant werden bezocht. Zangavond. Het ligt ln de bedoeling van de Ring Tholen van Zangverenigin gen op Zaterdag 18 Juli a.s. alhier een zangavond te organiseren, waarvan de baten te goede komen aan de getroffen z. sterverenigingen te Stavenisse en Anna Jacoba Polder. Aan deze avond zullen waarschijnlijk medewerken de koren uit Oud-Vossemeer, Sint Maar tensdijk, Vrederust en Sint Annaland. Veertig jaar getrouwd. Vrijdag her dacht het echtpaar Adr. de Wllde-P. C. de Wilde-Van Luijk, Langestraat alhier de dag, waarop het voor 40 jaar in de echt verbonden werd. Ongeval. Tijdens het hoollossen ln de schuur van de landbouwer J. J. Mos selman ln de Oudelandpolder viel de landarbeider Johs Overbeeke Vrijdag middag op de stenen vloer. Hij werd per taxi naar zijn woning 'vervoerd, waar hij voorlopig volkomen rust moet hou den. Hooi aangekomen. Voor de landbou wers, wier welland onder water heeft gestaan, kwamen Vrijdag ladingen hooi van buiten het eiland. Raadsvergadering. Morgen vergadert de raad. Op de agenda staat vermeld onderzoek geloofsbrieven nieuwe raads leden; aanbieding rekening 1951; voor stel tot aankoop motorbrandspuit met trekker manschappenwagen en benoe ming havenmeester. WEMELDINGE Ringrijderij. Zaterdag hield de ring- rijderijvereniging „Ons Genoegen" haar jaarlijkse ringrijderij op het voormalig voetbalveld. Deelgenomen werd met 16 paarden. De le prijs met 13 ringen viel ten deel aan P. Feijtel (Wisselbeker Wemeldingen)2e pr. 10 r. (médaille Winkellersver.) aan R. de Leeuw; 3e pr. 9 r. C. de Vlieger; 4e pr. 9 r. Ant. Schouwenaar; 5e pr. 8 r. W. Bras; 6e pr. 8 r. C. van Oosten (taart voor het mooist versierde paard); 7e pr. 8 r. P. Houtekamer; 8e pr. 8 r. A. Schouwe naar; 9e pr. 6 r. W. van Stel; 10e pr. 6 r. A. van Stel. In de wedstrijd stoeltje rijden was de le prijs voor C. de Vlieger; 2e pr. A. van Stel; 3e pr. A. op 't Hof. Het muziekgezelschap „O.K.K." con certeerde op het terrein en maakte na afloop een wandeling, gevolgd door de paarden en hun berijders, door de ge meente. Concert. Zaterdagavond gaf de mond- accordionvereniging „Concordia" onder leiding van de heer P. B. van Sprang uit Goes haai: eerste zomeravondconcert in de tent. De collecte ten bate van de Chr. Blin- denbond heeft alhier opgebracht f152. YERSEKE Wielerronde. Op Zaterdag 4 Juli or ganiseert een comité van sportlieden een wielerronde. Het parcours is 30 km. Men kan zich aanmelden bij cafetaria Oele. Er zijn mooie prijzen beschikbaar gesteld. Benoemd. Onze dorpsgenoot, de heer C. Jonkheer, thans te Rijssen, is be noemd tot onderwijzer te Nieuw-Ven- nep en Vlaardingen. Hij heeft de eerste benoeming aangenomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2