GENERAAL CLARK VRAAGT AAN DE COMMUNISTEN HERVATTING VAN DE BESPREKINGEN Waterkering rond de Voorhaven van Vlissingen wordt verhoogd Oordeelkundige" herverkaveling van Waterschap Waarde goedgekeurd Verenigde Staten en Korea zouden het eens geworden zijn EERSTE SUPER-CONNIE OP SCHIPHOL AANGcKOMEN Duur van het werk geschat op 3 tot 5 jaar PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De impasse in Korea De trots van de K.L.M. Vragen over uitkeringen beest in t^anaöa Meer dan 400 doden in Japan „Klein Blijdorp"opende zijn poorten SNIPPER NIEUWS Uitgave: Stichting „Zeetjwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: VUssingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Djjkstraat 2628 Exploitante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG, No. 2515 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per mm. Rubriek Kabouters 10 et. per woord DINSDAG 80 JUNI 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Ewekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 4.24 u., onder 21.03 u. Maan op 23.13 u., onder 9.50 u. Hoogwater Woensdag 1 Juli. Vlissingen: 4.48 u. 2.2o m., 17.03 u. 2.16 m. Terneuzen: 5.17 u. 2.42 m., 17.36 u. 2.33 m. Wemeldinge: 6.38 u. 1.91 hl., 18.58 u. 1.73 >n. Zierikzee: 6.25 u. 1.65 m., 18.40 u. 1.48 m. SEOEL, 29 Juni. Generaal Mark Clark, de Geallieerde opper" bevelhebber in Korea, heeft vandaag in een schrijven aan de commu nisten voorgesteld de bestandsdelegaties onmiddellijk te laten bijeen komen ter bepaling van een datum, waarop de neutrale bestandscom missie met baar werk zou kunnen beginnen en ter vaststelling van een datum voor een bestand. Hij verklaarde, dat de V.N. hun uiterste best zouden doen om mi litaire waarborgen te verschaffen ter verzekering van naleving der bestandsvoorwaarden. Clarks schrijven, dat vandaag door Geallieerde verbindingsofficie ren te Panmoendjon aan de communisten is overhandigd, was een antwoord op de communistische eis dat niet-communistische Noord- koreaanse gevangenen, die door de Zuid-Koreanen zijn vrijgelaten, op nieuw gevangen genomen moeten worden. Tevens hadden de commu nisten de verzekering geëist, dat de Zuid-Koreanen een bestand zou den naleven. Generaal Clark zegt verder, dat het Geallieerde opperbevel blijft trachten de ontsnapte krijgsgevangenen weer in handen te krijgen, maar voegt daar aan toe, dat het onmogelijk is meer dan een klein deel hunner op te sporen. Verder werd vandaag in Seoel ge zegd, dat Zuid-Korea en de Verenig de Staten feitelijk tot overeenstem ming zfjn gekomen over een plan, op grond waarvan Zuid-Korea een wa penstilstand met de communisten zal aanvaarden. Onder meer zou zfjn overeengeko men, dat Zuid-Korea geen krijgs gevangenen meer vrijlaat, en dat de V.S. vóór het sluiten van een bestand een voorlopig defensieverdrag garan deren, hetwelk later een permanent karakter zal krijgen. De speciale afgezant van Eisen hower, onderminister van Buiten landse Zaken Robertson, heeft van daag in gezelschap van de politieke adviseur van generaal Clark, Robert Murphy, wederom een bespreking VOORCONFERENTIE DER GROTE DRIE. LONDEN, 29 Juli. De waarne mende premier van Engeland, Richard Butler, heeft in het Lagerhuis mee gedeeld, dat besprekingen worden ge voerd over een spoedige voorconfe rentie tussen de Westelijke Grote Drie over de lopende problemen. Engeland zou daarop vertegenwoordigd worden door de Markies van Salisbury, voor zitter van de kroonraad. De voorcon ferentie zou informeel zijn. gevoerd met president Syngman Rhee. In Seoel verwacht men binnen twee dagen een overeenkomst tussen Rhee en Robertson. Het communistische persbureau Nieuw-China verklaarde vandaag, dat het enige doel van een over eenkomst tussen de V.S. en Zuid- Korea zou zijn Rhee genoeg mid delen te verschaffen om het bestand nog onbeschaamder te gronde te richten. 1III1III1IIIIIIHI11IIIIIIIIIII1 VERJAARDAG VAN PRINS BERNHARD IN MIDDELBURG EN GOES. MIDDELBURG, 29 Juni. De Middelburgse bevolking heeft de ver jaardag van Prins Bemhard op rus tige wijze gevierd. De organisatie der feestelijkheden was als andere ja ren weer in handen van de Kon. Ver. „Uit het Volk Voor het Volk" en, ondanks de warmte, waren ervan avond duizenden in de binnenstad, feestelijk verlicht in het kader derj koopweken, op de been. Om half acht werd op de Markt een optocht in elkaar gezet, waaraan verschillende gymanstiek- en andere verenigingen deelnamen. De muzikale begeleiding werd verzorgd door de band van de Nationale Reserve en door het Middelburgse Muziekcorps, welke ensembles de deelnemende ver enigingen door een groot gedeelte var. de stad voerden en weer terugbrach ten naar de Markt. Daarna beklommen de mannen van het Middelburgs Muziekcorps de tent voor het geven van een populair con cert, waarvan het programma bestond uit volksliederen, marsen, ouvertures en enkele melodieuze karakterstukjes. Voor ditmaal had de heer Joh. H. Caro weer de leiding van het corps. In Goes was het vanavond even eens gezellig. Velen zochten na de warme dag verkoeling in de milde avondlucht. Het trefpunt was de Grote Markt - waar „Hosanna" concerteerde. DE „PROTON" WAS DE „ELECTRON" VOOR SCHIPHOL, 29 Juni. Vandaag is een mijlpaal in de groei van K.L.M.'s luchtvloot: De eerste dertien reusachtige Lockheed Super Constellations, die onze luchtvaartmaatschappij in Amerika heeft ge kocht, de „Proton", is vanmiddag op Schiphol neergestreken. Honderden belangstellenden, onder wie zich vooral veel leden van het Schiphol-personeel bevonden, tuurden in het scherpe zonlicht, toen dit nieuwe toestel van de „Vliegende Hollander"-vloot tegen half vijf op de luchthaven neerstreek. Chuck Harman, de 35-jarige Cana dese piloot, in dienst van de K.L.M., heeft de machine met 65 passagiers aan boord van New York naar ons land gevlogen en wel in 14% vlieg uren. „Het kan overigens veel snel ler", zo vertelde hij na aankomst, OOK DE MARINEDAM KOMT AAN DE BEURT VLISSINGEN, 29 Juni. - De gemeenteraad van Vlissingen heeft vanmiddag haar goedkeuring ge hecht aan het voorstel een crediet te verlenen voor het verhogen van de waterkering rond de Voorhaven, Verder werd hun een crediet ver leend van f 132.500.voor het uit breiden van de pompinstallatie aan de Paardenmarkt en voor het revi seren van de nu daarin aanwezige pompen. De heer J. P. Ventevogel C.H.) vroeg bij de behandeling van het eerste voorstel naar de plannen voor de Marinedam. Wethouder M. A. van Popering antwoordde, dat dit een project was van de Rijkswaterstaat. Er is natuurlijk wel overleg en hij had de indruk dat het ook hier de bedoeling was voor het najaar deze dam te verhogen. Tijdens de rondvraag zei de heer Ventevogel dat hem ter ore was ge komen, dat er in Vlissingen een be drag van f30.was uitgekeerd aan gezinnen, die getroffen zijn geweest. Hij vroeg waar deze gelden vandaan waren gekomen en wat voor richt lijnen hier waren aangehouden. Ook de uitreiking van de Rode Kruis-pak- ketten had volgens hem enige wrevel gewekt bij sommige inwoners. Het was gebleken dat er mensen waren die geen recht hadden op zo'n pakket, maar er toch een gekregen hadden. De voorzitter antwoordde op het eer ste gedeelte dat het geld afkomstig was van schenkingen, die de gemeen te na de watersnood had ontvangen. Wethouder L. P. van Oorschot zei, dat ieder, die een schadeformulier had ingeleverd de mededeling kreeg dat hij in aanmerking kwam vooreen Rode Kruis-paket. Als voorbeeld ver telde hij, dat iemand, die zijn horloge dat bij een horlogewinkel ter repara tie had, het bij de overstroming was kwijtgeraakt. Hij diende een schade formulier in cn kreeg de mededeling dat hij in aanmerking kwam voor 'n pakket. Er zfjn er natuurlijk, die dit hebben afgewezen maar er zijn er ook die het in ontvangst hebben genomen Het Rode Kruis reikt de pakketten zelf uit dus de gemeente kan hier geen invloed uitoefenen. Hij vertelde hierop, dat hij bij de, verdeling van het geschonken geld in B. en W. met het voorstel was geko men om aan elk gezin met school gaande kinderen, dat getroffen was, een bedrag van ongeveer f 30.per kind te geven. Het was hier niet al leen de gedachte de gezinnen te hel pen maar ook de getroffen winkeliers bij wie dit geld besteed moest worden. Aan de dames, die hadden gehol pen bfj het uitreiken van goederen, was een lijst gegeven van die gezin nen die in aanmerking kwamen voor dit bedrag. Deze dames nu gingen zelf met de kinderen en hun moeders naar de winkels waar het geld werd besteed. Wie schetst mijn verbazing, aldus spreker, dat op een vergadering van winkeliers over deze gang van zaken grote ophef is gemaakt. Ook had hij critiek gekregen dat de zelf standigheid van de vrouw was aan getast en of wij weer teruggingen naar de regententijd. Voor deze op merkingen had spreker geen woorden. Van de zijde van de Middenstands centrale te Vlissingen deelde men ons mee, dat men critiek had op het feit, dat aan de uitreiking van de f 30. geen publiciteit was gegeven. Verder laakte men de wijze waarop de be steding van het bedrag had plaats gehad. PROV. WATERSNOOD- COMITE DRAAGT f 182.528.45 OVER AAN RAMPENFONDS. GOES, 29 Juni. Het Provinciaal Watersnood Comité in Zeeland heeft alle door dit Comité ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood ontvangen giften en opbrengsten van collecten tot een tótaal bedrag van f 1-2.528.45 aan het Nationaal Ram- p ifonds overgedragen. Door de directie van het Kampen fonds werd grote erkentelijkheid be tuigd voor deze indrukwekkende bij drage. De grote mate van inspanning van de zelf zo zwaar getroffen pro vincie heeft grote indruk gemaakt, al dus deelde de directie van het Ram penfonds mee. „doch de pantries zijn nog piet in orde, zodat we tot tweemaal toe voor voedsel moesten landen". De aankomst van de eerste „Super- Connie" heeft lang op zich laten wachten, want de „Electron" bleek een mankement te vertonen, toen zij de vorige week in New York voor vertrek gereed stond. Nu is de tweede „Super-Connie", t.w. de „Proton" (PHTFA) haar voor geweest, doch morgen wordt ook de „Electron" ver wacht. Iedere volgende week komt dan een nieuwe Super Constellation tot ze alle 13 zijn gearriveerd. Het 4-motorige toestel trok op Schiphol vanmiddag grote belang stelling. Hier stond nu met recht een vliegtuig, waaruit een val altijd lelijke gevolgen heeft, zelfs als het stil op de grond staat, want het is niet minder dan 7% meter hoog. Voorts is het een reus, waarvan de K.L.M. met trots zegt, dat het het langste ver- keerstoestel ter wereld is, want de lengte is ruim 34% m. Al even trots vertelt de K.L.M., dat zij de eerste luchtvaartmaatschappij ter wereld is, die dit hypermoderne toestel voor de burgerluchtvaart gaat gebruiken. Op 1 Juli a.s. is het feest in Canada; dan wordt door het gehele land, in de grote steden en in de kleine dorp jes, die liggen in de uitgestrekte vlak ten van Canada, de Nationale Dag gevierd. Ter gelegenheid hiervan, een lucht foto van Ottawa, de hoofdstad van het uitgestrekte Britse Dominion. Het grote gebouw, gebouwd aan de Ottawa Rivier, is het parlementsgebouw. Op de achtergrond de „City of Huil". Op de rechteroever van het Dideaukanaal op de voorgrond het Union Station, en daarachter staat het Chateau Laurier, het beste hotel in de stad. De brug, die Huil en Ottawa verbindt, is de Xnterprovincial Bridge. Overstromingsramp op Kioesjoe. TOKIO, 29 Juni, De jongste cijfers der slachtoffers van de over stromingen op het Zuidelijkste Ja panse eiland Kioesjoe zijn ruim vierhonderd doden, 510 vermisten en 759 gewonden. Het gehele eiland is overstroomd. Honderden Amerikaanse soldaten stellen alles in het werk om boe ren op het eiland in veiligheid te brengen. Het drinkwater op Kioesjoe is door de overstromingen bedorven. Er zijn tenminste drie gevallen van overlij den door dysentrie gemeld. De Japan se regering treft voorbereidingen om geneesmiddelen per hefschroefvlieg- tuig naar de zwaarst getroffen gebie den te doen brengen. De aan de spoorwegen toegebrach te schade beloopt ongeveer 53.000.000 gulden. DE BILT ZEGT: Minder zonnig. DE BILT, 29 Juni. Licht tot half bewolkt met toenemende kans op on weer, voornamelijk in de Zuidelijke helft van het land. Overwegend ma tige Oostelijke wind. Aanhoudend warm. VAN KAMEEL TOT PARKIET BIJZONDERE ATTRACTIE VOOR DE ZEEUWSE HOOFDSTAD MIDDELBURG, 29 Juni. Lang voordat de klok vier uur aan wees en het Dierenpark „Klein Blijdorp" zijn poorten zou openen, stond de Middelburgse jeugd al voor het hek te drentelen om binnen gelaten te worden. En onmiddellijk nadat het sein was gegeven, nam de jeugd, 4|J of niet met pa en moe, bezit van de diergaarde, die op het parkeerterrein achter de Markt door de goede zorgen van de Stichting „Herrezen Middelburg" tot 1 Augustus a.s. open zal zijn. Daarvóór had de officiële opening plaatsgevonden in Restaurant Wöhler, waar burgemeester mr dr N. Bolkestein na een begroe tingswoord van de heer B. Jacobsen, de voorzitter van „Herrezen Middelburg" de hoop had uitgesproken, dat „Klein Blijdorp" goed zou slagen. Er waren bij deze opening heel wat officiël mensen, zoals drie Middel burgse wethouders, vertegenwoordi gers van gemeentelijke diensten en bedrijven, van „Handelsbelang", de Middenstandscentrale, „Nieuw Wal cheren", V.V.V., de Kamer van Koop handel, de Diergaarde „Blijdorp" enz. Die allen heette de heer Jacobsen welkom en bedankte hij voor de steun in velerlei opzicht, verleend bij de uitvoering der plannen. „Herrezen Middelburg" was bijzonder getroffen door de spontane medewerking van de Diergaarde uit Rotterdam, waarvan de he. .n van Swieten en Okkerse aanwezig waren. Het spijt de Stichting, zo verklaar de de voorzitter, dat de eenheid nog niet zodanig is, dat iets kan worden bereikt, dat blijvend is. In het belang van Middelburg is bet z.i. echter tot en met noodzakelijk, dat allen samen gaan. Daarbij moet ieder beseffen, dat alle wensen der eigen organisatie nooit zullen kunnen worden bereikt. Burgemeester Bolkestein sprak als zijn mening uit, dat het juist was de grootse feestplannen na de ramp niet te laten doorgaan. Toch was het goed iets te doen, voor de eigen mensen zowel als voor de vreemdelingen. Daarom is het gemeentebestuur blij met de plannen en daarom hoopt het ook, dat „Klein Blijdorp" goed zal slagen, niet in het minst voor het zelf vertrouwen der Middelburgers. Opval lend noemde de burgemeester het, dat de ondernemers in Middelburg WAARDE, 29 Juni. Met 17 tegen 5 stemmen hebben de ingelanden van het Waterschap Waarde zich gisterenmiddag uitgesproken voor een, wat genoemd werd, „oordeelkundige" herverkaveling van het 829 ha. grote waterschap. Het besluit viel nadat men uitvoerig het voor en tegen had overwogen, een debat waarin o.m. het woord werd ge voerd door de heer P. J. J. Dekker te Wemeldinge, die maande tot voorzichtigheid, door de gezworene J. J. van Maldegem, die erop aan drong de kans te benutten, door het hoofd van het bureau Ruilverka veling Walcheren, ir W. A. v, d. Werff en door de Rijkscultuur- consulent ir J. Post. Een debat uiteraard waarin het kostenvraagstuk een grote rol speelde. De voorzitter, dijkgraaf M. van van een gemaal en betere wegen, al- Fraassen vertolkte de mening van de meerderheid van het bestuur en wees erop, dat het wegennet niet meer voldoet, evenmin als de afwa tering. Het is thans „nu of nooit". De heer P. J. J. Dekker, zich niet verhelend, dat het polderbestuur in een moeilijke situatie verkeert, meen de geen heil te kunnen zien in een volledige herverkaveling. Er is eens gezegd „Waarde is goed van aarde" en dat is het altijd gebleven. Hij ad viseerde eens een plan op te laten maken, wat het herstel zal kosten in eigen beheer en eens uit te rekenen, wat herverkaveling uiteindelijk zal gaan kosten. Natuurlijk was ook hij voor betere afwatering, voor de bouw leen. zal het hij herverkaveling een grote factor zijn wat de herverkave lingscommissie op haar programma zet. „WAARDIG" BEHANDELD. Ir v. d. Werff gaf vervolgens een uiteenzetting over de herverkaveling zoals deze op Walcheren is geschied. Zijn betoog kwam hierop neer dat Waarde „waardig" behandeld zal wor den. De duur van het gehele werk schat hij op 3 5 jaar. Ook ir Post lichtte nog een en ander toe, waarna de stemming volgde met genoemde gekomen waterbouwkundig ambtenaar A. Cysouw herdacht. Medegedeeld werd, dat 't waterschap f 10.000 voor schot heeft gekregen voor het herstel van binnendijken, heulen en duikers. Er was f 25.000 voor aangevraagd. Over het herstel aan de zeedijk was de heer van Fraassen tevreden; het geschiedt degelijker dan het ooit is geweest. Voor het herstel, dat de pol der zelf moet verrichten is een be groting opgesteld, zij het dan provi sorisch. De rekening dienstjaar 1952/ 1953 vermeldde een totaal aan uit gaven van f46.594.en een batig slot van f 5313.92. De heer Dekker bracht het bestuur en inzonderheid de heer var: Fraassen hulde voor het in de rampdagen gevoerde beleid. De begroting 1953/54 vermeldde 'n batig slot van f 1633.51 en een post onvoorzien van f 222.De aanslag op het gebouwd werd vastgesteld op 8 van de belastbare opbrengst. De vergadering machtigde het be stuur tot de bouw van een nieuwe dienstwoning voor de dijkwerker; De woning zal gezet worden aan de an dere zijde van de weg. Tijdens de rondvraag werd, op een vraag van de heer Dekker, mede gedeeld, dat de drinkputten regel matig leeggepompt zullen worden. De heer van Maldegem stelde voor het vereiste aantal hectaren voor de stembevoegdheid te verlagen tot vier. uitslag. Bij de aanvang van de vergadering Het bestuur zal zich ierover verder heeft dijkgraaf van Fraassen de om 1 beraden. individueel tot grote prestaties instaat zijn, maar dat in collectief verband niet alles naar wens gaat. De heer Bolkestein onderstreepte nog eens de noodzaak van een goed georganiseerde middenstandsorganisa tie, eventueel naar de groeperingen gesplitst, die inderdaad kan spreken namens alle middenstanders en die niet alleen hun belangen behartigt, maar ook kan optreden als represen tatief orgaan tegenover overheids personen. Belangrijk vond de burgemeester het, dat men het probleem ziet, al is dan momenteel de oplossing nog niet bereikt. Hiernaast achtte mr Bolke stein een organisatie voor het beleg gen van feestelijkheden noodzakelijk. Tenslotte sprak de burgemeester de hoop uit, dat men na een bezoek aan Middelburg niet alleen zal zeggen, dat het een goede stad is, maar ook het levende centrum van Zeeland. Na deze officiële opening werd een bezoek aan de diergaarde gebracht. Zij is keurig aangelegd en biedt alle gelegenheid op rustige wijze de die ren, die er zijn ondergebracht, te be kijken. Middenin is een aardige vijver aangelegd met een fontein en het water is, met de frisse gazons, een ideale verblijfplaats voor de zwem vogels. En er is heel wat gevogeltel Er zijn rose flamingo's, kraanvogels, pelikanen, bergeenden, Poolse eenden, rijstvogels, parkieten, Senegalvogels en niet te vergeten papegaaien. Een échte kameel ontbreekt niet in de dierentuin, evenmin als een serie apen. De wasbeertjes (moeder met 5 jongen) zijn al twee nachten op stap geweest en met heel wat moeite weer gevangen. En verder kan men griezelen van stekelvarkens en ook kijken naar Watoesi-runderen, Schot se Hooglanders, een dwergezel (die vandaag of morgen een klein ezeltje verwacht!) en vetstaartschapen. In een aparte, donkere ruimte heeft de Aquariumvereniging „Barbus Con- chonius" van een aantal aquaria met tropische vissen een schitterend geheel gemaakt. r t k il i Op 14 Juli zuiien te Amsterdam 200 kinderen uit Duitse vluchtelingen kampen aankomen voor een verblijf van zes a acht weken in Nederland. Het interzonaal telefoonverkeer in Duitsland is hervat. Christie zal niet in hoger beroep gaan. Wel zal aan Koningin Elizabeth een gratie verzoek worden ingediend. Lord Salisbury is in plaats van Churchill, die rust moet houden, Brits minister van Buitenlandse Zaken geworden. Te New-Delhi zijn aan de Mount Everestbeklimmers gouden medailles uitgereikt. President Paasikivi van Finland heeft besloten het Parlement te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Zuid-Afrika heeft Engeland militaire hulp aangeboden bij de strijd tegen de Mau Mau. Gistermiddag heeft het eenjarig kind je van de familie Verkerk uit Bussum zich opgericht in zijn kinderwagen. Het kindje viel terug op een band waarmee het was vastgebonden en slikte. Door hoo'broei zijn bij Nij megen twee boerderijen afgebrand.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1