Kleine zelfstandigen moeten niet altijd kind van de rekening worden Nederlanders behandelen de stappers stiefmoederlijk Twaalfde Benelux-Klompenbeurs te Clinge £le gAote. lA&Uu-aaPdLng. Russische luchtmacht is groot en gevaarlijk Financieel goochelaar van de bovenste plank staat terecht CJir. Middenstandsbond verklaart: Voor de kleine middenstander compensatie huurverhoging door verlaging vereveningsheffing en minder kinderbijslagpremie Sabotay e m Oüerbourg Parfumerie VAN BIEMEN Sowjet-bevolking protesteert Waarom zo gauw kaal K OSSIE wordt televisiester Eis t drie jaar Geen spoedbijeenkomst van Algemene Vergadering Vuurwerk op Sportterrein FEUILLETON. Maandag 29 Juni 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 (Van één onzer verslaggevers.) DEN HAAG, 27 Juni. Het bestuur van de Chr. Middenstands bond heeft zich de laatste dagen intensief bezig gehouden met de vraag, hoe de gevolgen van de huurverhoging en de daarmee gepaard gaande maatregelen ook voor de kleine en middelgrote ondernemers opgevangen kunnen worden. Een voorlopig standpunt werd bepaald en dit werd ons medegedeeld door de voorzitter, de heer Joh. de Jong, op een te Den Haag gehouden persconferentie. Voorop staat bij het bestuur van de C.M.B. de overtuiging, dat er iets gebeuren moet. Het budget van grote groepen kleine zelfstandigen laat evenmin ruimte voor het opvangen van deze verhoogde uitgaven als dat der arbeiders. Als gedeeltelijke compensatie-maat regel voor de huurverhoging zal een loonsverhoging worden gegeven, al dus de heer de Jong. De middenstan der profiteert alleen van de compen satie, die in de vorm van belasting verlaging gegeven wordt. Hij krijgt geen loonsverhoging, maar zal inte gendeel aan zijn personeel hogere lonen moeten betalen. Deze maat- regel treft hem dus dubbel. Hier zal dan ook een voorziening ge troffen moeten worden, die direct ver band houdt met de betaling der lonen, daar dan onmiddellijk effect wordt ver kregen. Gedacht wordt aan een nieuwe verlaging van de vereveningsheffing en aan een verlaging van de premie voor de kinderbijslagverzekering. Beide worden geheven over het uitbetaalde loon en wat de kinderbijslag betreft laten de gekweekte reserves een ver laging van de premie zeker toe. Wat de woninghuur betreft, hier is de verhoging precies bekend en daarom zal op compensatie, ook voor de zelf standigen, kunnen worden aangedron gen met de cijfers in de hand. Midden standers krijgen echter ook te maken met de huurverhoging van hun be drijfspanden en hier is slechts een ma ximum van 150 pet. van de voor-oor- logse huur gesteld. Deze verhoging is dus nog groter dan die voor woningen, wat men onbillijk acht. De onderhouds kosten spelen immers een belangrijke rol als motief voor de huurverhoging en bij bedrijfspanden komen deze kos ten al vanouds grotendeels voor reke ning van de huurder. Verder sprak de heer de Jong de vrees uit, dat prac- tisch steeds de huur tot dit maximum zal worden opgetrokken. Spr. kan nl. het standpunt van de regering, dat de schaarste aan bedrijfspanden is opgehe ven, niet onderschrijven. WASHINGTON, 27 Juni Generaal Hoyt van den Berg, de aftredende staf chef van de Amerikaanse luchtmacht, heeft een en ander bekend gemaakt van de gegevens, die Amerikaanse officieren van de luchtmacht sedert Maart aan het congres hebben verstrekt over de Rus sische luchtstrijdkrachten. Rusland heeft een snel groeiende vloot lichte straalbommenwerpers, die in wei nig meer dan een uur elke willekeurige plaats in West-Europa kunnen bereiken. Zij zouden ook de positie der Verenigde Naties in Korea in gevaar kunnen bren gen, als zij daar werden ingezet. Voorts een viermotorige bommenwerper voor lange afstanden, veel overeenkomst ver tonend met het Amerikaanse Superfort B-29, die een atoombom 2.000 mjji ver kan brengen en dan naar zijn basis kan terugkeren. Van bases in Siberië en Noord-Rusland uit kunnen de bommen werpers op een enkele reis elk doel in de Verenigde Staten bereiken. Het grootste deel van de tactische luchtmacht bevindt zich in Europa, maar ook in het Verre Oosten heeft de Sowjet- Unie veel vliegtuigen. Hun aantal stra tegische bommenwerpers is daar zelfs groter dan dat van Amerika. PARIJS, 27 Juni Er wordt een on derzoek ingesteld naar de bedoelingen van twee havenarbeiders te Cherbourg, Alphonse Simon en Paul Herp, die zijn aangehouden onder verdenking van po ging tot sabotage. Zij waren namelijk op 25 Februari bezig met het lossen van een Amerikaans schip, dat munitie had aan gebracht, toen Simon op gegeven moment de hijskraan deed stoppen. Volgens de besehuldiging zou dit het neerstorten van een kist munitie hebben kunnen veroor zaken, wat tot een ramp van onoverzien bare omvang had kunnen leiden. Simon verklaarde, het werk alleen te hebben willen onderbreken om tegen de lage lonen te protesteren. Gevaar voor neerstorten van de kist zou niet hebben bestaan en, aldus voerde hij aan, wan neer er een ontploffing gevolgd was, zou hij zelf het eerste slachtoffer zijn ge weest. HUURCOMMISSIE. De C.M.B. zal daarom pleiten voor de instelling: van speciale huurcommissies voor bedrijfspanden, waarin ook het be drijfsleven vertegenwoordigd Is. Deze commissies zouden onder auspiciën van de Kamers van Koophandel kunnen staan en zowel huurders als verhuur ders zouden hier hun geschillen kunnen laten beslechten. De door de regering voorgestelde maatregelen op het gebied der indirecte belastingen zullen natuurlijk voor de zelfstandigen hetzelfde betekenen als voor de werknemers. De verlagingen der directe belastingen bieden echter naar het oordeel van de C.M.B. onvoldoende compensatie-mogelijkheid. Bovendien komen verschillende maatregelen Ingezonden Mededeling (Adv.) Reukloos transpireren! door ODOREX ODO-RO-NO MUM SNO-MIST Er is collectie bij KLOKSTRAAT, ïelef. 2935, GOES slechts ten goede aan hen, die een in komen hebben dat slechts door een kleine groep middenstanders wordt ver diend. Met nadruk wees de heer de Jong er op, dat ook tegenover de zelfstandi gen in onze samenleving de rechtvaar digheid moet worden betracht. De C.M. B. kan het volkomen billjjken, dat de werknemers compensatie ontvangen. Het bestuur acht het ook billijk, dat 't restant van de consumptie-beperking verdwijnen moet met de investeringsbe perking. De hulseigenaren hebben recht op een billijke huurprijs. Bjj al deze maatregelen moet men echter ook oog hebben voor de moeilijke positie van de kleine zelfstandigen. De sterk toege nomen concurrentie maakt het nu een maal vrijwel onmogelijk stijgende kos ten door te berekenen. De overheid heeft ook een taak ten aanzien van deze bevolkingsgroep. De gegeven beloften voor te verlenen compensatie van 1951 (bij de 5 pet. loonsverhoging) en b(j de invoering van de Werkloosheidswet (voor de door de werkgevers te betalen premie) zjjn nog steeds niet ingelost. Nu moet er Iets gebeuren, aldus de heer de Jong en dat „iets" moet niet zjjn dat thans alleen werkelijk wordt gegeven, wat ons reeds was beloofd voor de huurverhoging op het tapijt kwam. De revolte in Oost-Duitsland. MOSKOU, 27 Juni. De Moskouse bladen wijden veel aandacht aan massademonstraties in het gehele land als protest tegen de jongste gebeur tenissen in Berlijn. Volgens het offi ciële orgaan van de communistische partij, de Prawda, zijn o.a. protest betogingen gehouden in Moskou, Le ningrad, Kiaf, Minsk e,_ Stalingrad. Het blad zegt, dat de grootste ver antwoordelijkheid voor het lot van haar eigen land en dat van de vrede in Europa rust op de Duitse werken de klasse. „Het Sowjetrussische volk brand merkt de fascistische provocateurs en betuigt broederlijke solidariteit met de zwoegers van Duitsland. Wij zijn er vast van overtuigd, dat de bedreiging van het fascisme en de nieuwe agressie uit West-Duitsiand afgewend kan worden. Het Duitse volk en zijn democratische patriotti sche krachten zijn in staat de weg naar het fascisme af te sluiten". Schoenen- en Lederbeurs te Utrecht Door het ontploffen van een kanon bij oefeningen tn de omgeving van Mahon op het Spaanse eiland Menorca zijn Vrijdag vijftien Spaanse artilleristen om het leven gekomen. Vijf waren op slag dood en van de 24 zwaar gewonden overleden er tien in een ziekenhuis. HONGERSNOOD IN CHINA. LONDEN, 27 Juni. Volgens de correspondent te Hongkong van de „Daily Telegraph" heerst als gevolg van vorst, hagel en overstroming hongersnood in zes Chinese provin cies, namelijk Honan, Anhwei, Kiang- soe, Sjanoeng, Sjansi en Kwantoeng. toestand zou hopeloos zijn. De (chimpansé uit Wassenaar) WASSENAAR, 27 Juni Het ge beurt niet vaak, dat een chimpansé, ai is hij dan nog zo intelligent als Kossie, reeds op de leeftijd van 20 maanden uitverkoren wordt om de op dit ge bied toch wel verwende Amerikaan se televisiekijker te amuseren. Kossie is de chimpansé, die ruim een half jaar heeft doorgebracht in het huis van mevrouw Valentine Louwman, de echtgenote van de di recteur van het dierenpark „Wasse naar", omdat hij nog jong was en de verzorging en liefde behoefde, die elke baby nodig heeft om flink te kunnen worden. Hij deelde toen de badkamer van de familie met een jonge tijger. Zij speelden altijd sa men, waarbij Kossie altijd de boven toon voerde. Kossie ging in het voorjaar in het mensapenverblijf van het dierenpark „Wassenaar". Mevrouw Louwman be zweek tenslotte voor de herhaalde ver zoeken van de directeur van de „Phi ladelphia Zoo", die een zeer schran dere mensaap nodig heeft voor de te levisieuitzendingen. De „Philadelphia Zoo", de oudste dierentuin van Ameri ka, onderhoudt reeds enkele jaren (door ruiling van verschillende die ren) vriendschappelijke betrekkin gen met het Wassenaarse dierenpark. Ook Kossie wordt nu geruild. Welk dier daarvoor naar Wassenaar zal ko men, is nog niet bekend. Vanavond vertrekt Kossie per K.L.M. naar Phila delphia. Waarmede voor de jonge chimpansé een nieuw leven begint, dat hopenlijk gelukkig zal zijn. Als de beroemdheid hem maar niet verwaand maakt, zoals sommige mensen Geruchtmakende zwendelzaak DORDRECHT, 27 Juni. „Een fi nanciële goochelaar van de bovenste plank, een man, wiens vermogen" zoals de Officier van Justitie bij de Dordtse Rechtbank het uitdrukte „geheel ontstaan is door het benader len van zijn goedgelovige cliënten, wiens gehele positie gebaseerd was op onrechtmatige handelingen en die voor een aantal vervalsingen zijn hand niet omdraaide", heeft gisteren reken schap van zijn daden moeten afleggen. Urenlang heeft de Arrondissements rechtbank te Dordrecht zich met de strafzaak tegen de administrateur- bi nkier-commissionnair in effecten J. M. van O., uit Mijnslieerenland, bezig gehouden en daarbij bleek, dat van O. een rol had gespeeld in een aantal zwendelzaken, die veel stof heb ben doen opwaaien ln de Hoeksche Waard. De ten laste legging, die de Offi cier van Justitie, mr J. E. Visser, aan het begin van de zaak voorlas, was lang en bevatte zes punten. Er bleek ten eerste uit, dat van O. er van be schuldigd werd in 1947 en 1948 een aantal effecten, die hij in onderpand had van zekere A. van Beek, zich wederrechtelijk te hebben toege- eigend. Hö zou verder schuldbekente nissen hebben vervalst ten bedrage van f12.000, f8000 en f2000. Verder werd de man er van beschuldigd een valse schuldbekentenis te hebben wil len gebruiken als bewijsstuk in een civiele procedure, enkele kasboek vervalsingen te hebben gepleegd en valse opgave te hebben gedaan aan de belastingdienst. Lang stond de Rechtbank stil bij het -ervalsen van schuldbekentenis sen. De rijksrechercheur H. Medema verklaarde hierover, dat verdachte er een had gebruikt om een groter ere- diet te krijgen, dat hij nodig had om een scheepvaartonderneming te kopen. Verdachte ontkende, dat hij een valse schuldbekentenis had gebruikt als bewijsstuk in een proces, maar enkele deskundigen, dr W. Froentjes, directeur van het rechtskundig labo ratorium van het Ministerie van Ju stitie, en dr W. Hulst waren van mening, dat het betreffende document vervalst was door verandering van het jaartal 1943 ln 1948. Mr J. E. Visser, officier van justi tie, hield een uitvoerig requisitoir, waarin hij de dagvaarding aan een beschouwing onderwierp en het ten laste gelegde alleszins bewezen acht te. De verdachte noemde hij een man met grote capaciteiten, die hij helaas ten kwade heeft aangewend. Hij eiste tenslotte een gevangenisstraf van drie jaar, met aftrek van de tijd in voor lopige detentie doorgebracht, en ont zetting uit de beroepen van admini strateur en bankier. UTRECHT, 29 Juni Nederlanders be steden veel zorg aan hun uiterlijk, maar daarbij worden de schoenen vaak maar stiefmoederlijk behandeld. In 1952 werd in ons land per persoon slechts 1,7 paar schoenen verkocht en daar dan alle gym nastiekschoenen, pantoffels e.d. nog bij inbegrepen zijn. ln Amerika b.v. bedraagt het verbruik bijna vier paar schoenen per inwoner per jaar. Het bovenstaande werd ons verteld op het Leder-forum, dat Vrijdag te Utrecht gehouden werd ter gelegenheid van de tweede internationale beurs voor schoe nen en leder. Deze beurs werd heden morgen officieel geopend. Het vraaggesprek werd ingeleid door mr W. P. M. van der Loo, die vertelde dat de schoenenproductie in ons land se dert 1928 meer dan verdubbeld is,- doch dat toch bijna 1 millioen kg zoolleer minder werd verwerkt. Dit toont wel duidelijk aan, hoe rubber en andere stof fen het leer als materiaal voor schoen zolen aan het verdringen zijn, een situa tie die spr. als secretaris van de Fede ratie van Ned. Lederfabrikanten uiter aard slechts betreuren kon. Een typisch verschijnsel voor de leder industrie is wel de afhankelijkheid van het vleesgebruik. Er wordt nu eenmaal nooit een koe geslacht alleen om de huid. Vandaar, dat de lederfabrikanten grote belangstelling hebben voor de worsteling van de vleeswarenindustrie op de gehele wereld om een grotere afzet. Daar het vet door de consumenten niet meer wordt gewaardeerd en laag in prijs is, moet het vlees duur zijn en hierdoor wordt het verbruik geremd. Pogingen om runderen en varkens te fokken, die weinig spek en vet opleveren zullen de vleesprijs doen dalen, het vleesverbruik doen toenemen en daardoor meer leer voor een lagere prijs op de markt doen verschijnen. Tijdens de zitting van het forum werd een 20-tal vragen over schoenen en leer gesteld door leden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen en anderen. Deskundigen beantwoordden de vragen. Een brandende vraag voor vele vrouwen bleek te zijn, waarom de schoenen tegenwoordig toch zo gauw kaal worden. Volgens de insiders ligt de ooi-zaak in het veelvuldig gebruik van zgn. „gespoten leer" dat wordt toe gepast nu een veertigtal verschillende kleuren leverbaar moeten zijn. Bij „door- gekleurd leer" heeft men geen last van het kaal worden, een tip die door de huisvrouwen dankbaar werd genoteerd. Een andere deskundige vertelde, dat een onderzoek naar de voeten en schoe nen van 1300 willekeurige personen had aangetoond, hoe veel voeteuvelen worden veroorzaakt door te smalle schoenen, schoenen met te korte voorvoet e.d. Mode, sleur of onverschilligheid leiden velen bij de aankoop van schoenen terwijl veel te weinig wordt gelet op de eisen, die de eigen voetvorm aan hef schoeisel stelt. De „theorie-lessen" van het Forum kunnen thans op de beurs volop aan de practijk worden getoetst. Naast een grote sortering lederwaren brachten ruim 100 fabrikanten uit binnen- en buitenland hier een enorme collectie schoenen bij een, waaronder exemplaren die het hart van iedere vrouw sneller zullen doen kloppen. OTTAWA, 27 Juni De twee hoogste functionarissen van de Ver. Naties de algemene secretaris Dag Ham- merskjoeld en de voorzitter van de Algemene Vergadering Lester Paer- son hebben gisteren bij besprekin gen, die de gehele dag geduurd heb ben, besloten dat het voorbarig zou zijn de Algemene Vergadering in spoedvergadering bijeen te roepen ter bespreking van de toestand in Korea. Zij zijn van mening dat eerst het resultaat moet worden afgewacht van de conferentie tussen de Zuid-Ko- reaanse president Syngman Rhee en de speciale afgezant van Eisenhower, Robertson. De Theol. School der Geref. Gemeenten. Het Curatorium van de TheoL School van de Geref. Gemeenten te Rotterdam heeft vier candidaten, die zich voor de studie hebben gemeld, onderzócht en drie van hen afgewezen. Toegelaten werd de heer H. Rijksen te Middelburg. De heer A. F. Hon- koop, cand. te 's-Gravenhage, werd beroepbaar gesteld en aan de heer A. Elshout te Rotterdam-Z., student aan de school, werd toegestaan in de ge meenten te proponeren. De heer C. Molenaar te Herkingen slaagde voor het eerste deel van zijn examen. Tot president-curator werd benoemd inde plaat: van .ds D. L. Aangeenbrug te Terneuzen ds H. Ligtenberg te Rot terdam-N. en tot penningmeester in de plaats van de heer H. Bas te Al- blasserdam de heer Joh. de Kok te Middelburg. Moro Naba, keizer van Mossis in Frans W.-Afrika is met vier ministers voor een bezoek aan Frankrijk te Mar seille aangekomen. Zijn 320 vrouwen heeft hij thuisgelaten. Nieuw leven voor oude industrie CLINGE, 29 Juni. - Eind Juli en de eerste dagen van Augustus a.s. zal de grensgemeente Clinge het centrum der Zeeuwsch-Vlaamse klompenindustrie in het teken staan van de Benelux-klompen- beurs, georganiseerd door de beurs- commissie en de R.K. Klompen makersbond „St. Gummarus". Voor deze beurs, die geopend zal worden door de Commissaris der Koningin in Zeeland, j'hr mr A. F. C. de Casembroot, wordt mede door diverse attracties grote belang stelling uit binnen- en buitenland verwacht. Ir, rien Mededeling (adv.) door BRANDENBURG. 97 TELEVISIE EN CLANDESTINE ZENDERS. DEN HAAG, 27 Juni De laatste tijd is de ontvangst der televisie-uitzendingen te Den Haag ernstig gestoord door het optreden van clandestiene zenders, die werkten op een golflengte van plm. vijf meter. Thans hebben ambtenaren van de op- sporingsdient van P.T.T., in samenwer king met de Haagse gemeentepolitie clandestiene 5 m-zenders weten op te sporen en in beslag te nemen bij de 43- jarige kleermaker H. V. S., wonende in de Willem de Clerqstraat en bij de 20- jarige instrumentmaker P. A. J. in de Lidewijdestraat. In de Swammerdam- straat tenslotte werdén clandestiene zen ders opgespoord, die werkten op een golf lengte van 80 m en 2 m en wel bij de 17- jarige fabrieksarbeider A. M. D. en bij de 18-jarige P. J. D., zonder beroep. Medaille E.H.B.O. voor stuurman „De Hoop". IJMUIDEN, 27 Juni Aan boord van het hospitaalkerkschip „De Hoop" heeft de voorzitter van de Koninklijke Neder landse Veremging voor E.H.B.O., dr E. E. Oterdoom, aan stuurman Floor van den Nieuwendijk de draagpenning van de F®'f f°"den d"j Tilanusmedaille uitge- 2* h2?rt Seschiedde mede in verband met het zilveren jubileum van de heer van den Nieuwendijk, in dienst van de Nederlandse Veremging ten behoeve van zeelieden vaa elk» nationaliteit Maar nog nauwelijks enkele passen hebben zij gedaan of er staat een man voor hen. Hij is een kreupele stakker in lompen en een paar honden zwerven om hem heen. Hij is Ochonja, de bedelaar, bedekt met zweren. Hij kijkt naar de beide vreemdelingen en hij ziet, de vermoeidheid van de jonge vrouw. Dan roept hij hun toe: Vreemdelingen, waarheen gaat hij? Jozef staat stil en antwoordt: Waar de God van Israël ons heengeleidt, mijn broeder. De vrede des Heren zij met u. De Here zegene u! Hebt gij geen heenkomen voor de nacht? vraagt Ochonja. Wij hebben tevergeefs gezocht, mijn broeder. Weet gij een plaats, waar wij het moede hoofd te rusten kunnen leggen? Het is hoog tijd, dat mijn vrouw haar rust vindt, zo gij ziet. Laat mij u de weg wijzen naar de herdersgrot, de Kribbe, hier dicht bij. De schapen zijn in het veld en er is genoeg dekking voor de nacht, mijn broeder. Jozef recht zijn moede schouders en zegt: De Here zij geloofd! Ja, ik ken de grotten. Ik herinner ze mij. Ik dacht er nog niet aan. Ochonja loopt met hen mee, de kruk onder zijn linkeroksel zich stut tend en met het lamme been slepend. Het is niet ver. Een diepe grot in de steenrots, met een Kribbe. Het is hier stil en de zware steenmassa s zijn hun een veilig dak boven het moede hoofd. Er ligt wat hooi. Jozef geeft Ochonja een stuk brood uit zijn tas en zegt: De Here belone u de goede raad en de vriendelijkheid, waarmede gij twee moede mensen hebt geholpen, mijn broeder. Ochonja antwoordt: De Here zegene u en zij u nabij in de nacht, die gekomen is. Hij zij u een hulpe van rondom. De boogvormige ogening van de donkere grol is bespikkeld mei glanzende sterren, een indigo-kleurig fluwelen gordijn met stralende diamanten geborduurd, geschoven voor het Geheimenisde grote Verwachting In de verte rumoert de stad Bethlehem. Uit de nabije karavansarai dringen de geruchten door van schreeu wende veedrijvers, blatende schapen en balkende ezels. En het is eerst diep in de nacht, dat de stilte zich als een sluier neer legt over de velden van Bethlehem HOOFDSTUK 10. Een half uur ten Oosten van Bethlehem is het „Veld der herders", een kleine vlakte, veilig gelegen in de omarming van heuveltoppen, welke zich rondom uitstrekken. Op deze plaats heeft David eenmaal de schapen zijn vaders geweid en hebben zijn psalmen geklonken over de kudden, die hij hoedde. Het is een beschutte plek, waar zelfs in de winter het klimaat zacht blijft, en waar nooit sneeuw valt. Hier bloeien de fruitbomen steeds enkele weken eer dan bij Bethlehem, Het is een liefelijk oord, deels beplant met olijfbomen en wijngaarden, deels bezaaid met tarwe en gerst. Maar hier zijn ook de grazige weiden, met veel voedsel voor het vee en een beek me,t helder drinkwater. Een ideale plaats om de kudden te legeren. Er is dan ook een grote schaapskooi aangelegd. Grote, ruwe stenen zijn tot muren opgestapeld om het verscheurend gedierte weg te houden; midden door de open ruimte is een muur opgetrokken, om scheiding te houden tussen de schapen en de bokken, waarbij de bokken ter linker hand en de schapen ter rechterhand gelegerd worden. Tegen de achter muur is een afdak getimmerd, waaronder de beesten beschutting kunnen vinden bij koude of regen. Aan de rechterhoek, vlak bij de ingang is een toren gebouwd, waarop de nachtwacht plaats neemt, terwijl de andere herders slapen. Daar heeft hij een goed overzicht over de kudden en ziet direct wat er gebeurt. Alles wat van elders zou inklimmen kan niet anders wezen dan een dief of een moordenaar der kudden, want in de enige ingang zet een der herders zich op zijn hurken, met de rug tegen de ene en zijn voeten, krom opgetrokken tegen de andere post. Hij is de deur der schapen en alles wat hem passeren zou, wekt hem onmiddellijk uit de siaap. In deze schaapskooi brengen verschillende herders hun vee des avonds bijeen om er te overnachten. De beesten lopen er door elkander en slapen bij elkander. Maar in de morgen vergist geen enkel schaap zich in de eigen herder, wanneer deze zijn schapen roept, want zij horen terstond zijn stem en volgen hem» De heer C. J. Seghers te Clinge, voorzitter van „St. Gummarus", van 't beursbestuur en ijverig propagandist voor de belangen der klompenmakers wereld, gaf ons het volgende beeld van de up en downs in deze bedrijfs tak. Dit is de eerste maal na 14 jaar dat hier een klompenbeurs wordt ge houden. In de jaren voor de oorlog werden elf dergelijke beurzen gehou den, alleen te Clinge, het middelpunt van deze industrie. Wereldoorlog II leidde tot een steeds groeiend schoeiseltekort, hetgeen sti mulerend werkte op de klompen markt. De hout-distributie werd oor zaak, dat de klompenschaarste perma nent was en de afzet voor 100 pet ge garandeerd, daar de vraag het aanbod ver overtrof en wel zodanig dat het kwaliteitsproduct ten dele verdrongen werd. De hout-distributie werd ln 1947 op geheven en dit leidde tot een onge breidelde productie, hetgeen tot gevolg had, dat mede door de evolutie van de t(jd spoedig een overschot ont stond. De schoen-industrie propageerde het luxe en modieuze schoeisel op per fecte wijze, zodat de gevolgen voor de klompenmakerijen niet konden uitblij ven. Door al deze factoren kwam de klompenindustrie opnieuw danig in 't gèdrang, heetgeen voor deze bedrijfs tak die in Zeeuwsch-Vlaanderen één vijfde der nationale productie om vat van enorm belang is, daar de bedrijven rondom Clinge, die de grootste in hun soort zijn, een bestaan geven aan 4 a 500 werknemers. Over heel Nederland waren in de oorlogsjaren 1800 klompenmakerijen waarvan 102 in Zeeland. Van die 1800 zijn er thans nog slechts 900 over, waarvan 50 in Zeeland en daarvan het grootste deel ia Clinge. Zonder twijfel zullen veel bedrijven uitvallen, omdat de winstmarge te klein is in verhouding tot de onkos ten. Een probleem is nog steeds de im port van de vereiste houtsoorten uit België. De klompenmakers zijn hier voor afhankelijk van de Belgische groothandelaren, hetgeen een ernstige handicap is. Met voldoening kon de heer Seghers constateren dat het werkbezoek van Z.K.H. Prins Bern- hard een kentering had bewerkstelligd, alhoewel dit niet doorslaggevend is. Om aan de geschetste toestanden, mede voor Zeeland, het hoofd te kun nen bieden, heeft „St. Gummarus", ge zien de successen met soortgelijke beurzen in andere landstreken, beslo ten de vóór-oorlogse traditie in ere te herstellen. Aangezien dit de eerste beurs is, welke in 1953 in ons land plaats vindt en de aankoop van winterprovisie voor de deur staat, worden grote ver wachtingen gekoesterd t.a.v. eventu ele orders uit heel het land. Niet slechts van afnemers, maar ook van het gewone publiek verwacht men grote belangstelling, temeer om dat de beurs in Benelux-verband ge houden wordt, zodat niet alleen -uit Zeeland en overig Nederland, doch ook uit hei nabije België de toeloop groot zal zijn. Behalve de officiële opening wordt die dag te Clinge ook een vergadering belegd van alle burgemeesters en sec retarissen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Tot slot zal op het nabijgelegen sport terrein een vuurwerk worden ontstoken dat wordt aangeboden door de beurs- commlssle.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3