cj0m HONDERDEN DODEN IN JAPAN DOOR OVERSTROMINGSRAMP Frankrijk heeft eindelijk weer een Kabinet Medisch Centrum te Goes werd Zaterdag geopend Onderzeebootjager „Zeeland" liep te Vlissingen van stapel Wanhopige bevolking vlucht naar de heuvels Ik hoop, dat de duikboten niet ontworstelen en ontzwemmen" PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND 800.000 mensen dakloos Laniel is geslaagd Padvindsters uit Goes winnen medaille van Koningin Juliana k SNIPPER l i i NIEUWS1 Robertson heeft succes in Korea Meeting C.B.P.B. en C.J.B.T.B, te Oostkapelle Noodlanding bij Groede De Prins der Nederlanden 42 jaar //n \\\VN VACANTIEWEER. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, ïel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 Exploitante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG, No. 2514 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nnmmers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 29 JUNI 1953 Hootdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Mudewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuze'n; Ds J. Kareise, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 4.23 u., onder 21.04 u. Maan op 22.58 u., onder 8.24 u. Hoogwater Dinsdag 30 Juni: Vlissingen: 3.59 u. 2.24 m., 16.16 u. 2.13 m. Terneuzen: 4.29 u. 2.42 m., 16.49 u. 2.31 m. Wemeldinge: 5.50 u. 1.88 m., 18.13 u. 1.72 m. Zierikzee: 5.38 u. 1.62 m., 17.56 u. 1.46 m. FOEKOEOKA, KIOESJOE, 28 Juni. Een verschrikkelijke ramp heeft het dicht bevolkte eiland Kioesjoe getroffen. Tengevolge van een buitengewone zware regenval, Donderdag en Vrijdag zijn grote delen van het eiland overstroomd. Vanmorgen reeds meldde men 265 doden, 232 vermisten en 265 gewonden. Het aantal daklozen door de over stromingsramp wordt op 800.000 geschat en de schade raamt men op meer dan 500 millioen gulden. Op het gehele eiland heerst een grote chaos. Riv:erdijken zijn op ver scheidene plaatsen doorgebroken en ruim 500 bruggen sloegen weg. In geen 62 jaar had het zo erg ge regend op het eiland. Het Amerikaanse leger in Japan is uitgerukt om de vele in doodsnood verkerende mensen te redden. Koorts achtig wordt gewerkt om de door gebroken dijken van de rivier Onga- gawa te herstellen. Hoewel Zaterdag de regen ophield begon het Zondag weer hard te regenen. Hefschroefvliegtuigen zijn ingezet om mensen, die door het water zijn geïsoleerd, te redden. Velen zijn naar de heuvels gevlucht om daar een veilig onderkomen te vinden. De berichten van de ramp zijn zeer verward en komen zeer ongeregeld door. Zelfs de autoriteiten hebben nog geen volledig beeld gekregen van de omvang van de ramp. Later gaven Minister Luns over Nieuw-Guinea. GEEN VERDRAG MET AUSTRALIË. DARWIN, 28 Juni. „Ik heb de Indonesische leide-z verzekerd, dat ik in Australië niet zal onderhandelen over een Nederlands-Australische mi litaire of politiek verdrag inzake Nieuw-Guinea", aldus verklaarde de Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr J. M. A. H. Luns, vanavond bij aankomst in de Austra lische haven Darwin. Minister Luns brengt een officieel bezoek aan Aus tralië. Minister Luns verklaarde voor nemens te zijn met de Australische re gering de samenwerking op technisch gebied tussen Nederlands-Nieuw-Gui- nea en Papoea, zoals het Australische gedeelte van het grootste eiland ter- wereld heet, te bespreken. Ook wordt over de emigratie gesproken. Militaire besprekingen wor-' niet gehouden. de autoriteiten de volgende officiële cijfers door: 376 doden, 834 gewonden en 1060 vermisten. SPANJE. Ook de zijrivieren van de Guadal quivir in Spanje zijn buiten haar oevers getreden. De overstroming hier heeft eveneens aanzienlijke schade aangericht. IIM TRIBUNE INGESTORT TE ASSEN. ASSEN, 27 Juni. Tijdens de T.T. races in Assen is vanmiddag in de S bocht te De_ Haar een gedeelte van een tribune ingestort, waarop naar schatting ongeveer 250 mensen een plaats hadden gevonden. Dertig van hen liepen min of meer ernstige ver wondingen op, en vijf personen wer den met hersenschuddingen of been breuken naar het Wilhelmina-zieken- husi in Assen vervoerd. Het ongeval gebeurde kort na de start van de 500 cc-klasse. De tribune klapte als een boek in elkaar, waarbij vooral zij, die bovenaan zaten, lelijk in de knel kwa men.- Gelukkig brak er geen paniek uit, terwijl onmiddellijk van alle kan ten hulp toesnelde. Het betrof hier een zogenaamde huurtribune. Meer herbouw mogelijk. DEN HAAG, 29 Juni. De regering is voornemens dit jaar tweeduizend herbouwwoningen meer te financieren. Het totaal aantal herbouwwoningen, dat- in 1953 gefinancierd zal kunnen worden, wordt daardoor gebracht op zevenduizend. Het bouwprogramma 1933 zal ten gevolge hiervan nagenoeg geen wijzi ging ondergaan, aangezien de twee duizend herbouwwoningen groten deels uit de bestaande provinciale con tingenten zullen moeten komen. Zij zullen voornamelijk worden toegewe zen aan enkele ernstig getroffen pro vincies. GAULISTEN DOEN OOK MEE. PARIJS, 28 Juni De Franse pre mier, Joseph Laniel, heeft vanmorgen de samenstelling van zijn Kabinet bekendgemaakt. De volksrepublikein Georges Bidault is weer minister van Buitenlandse Zaken. De ex-premiers Paul Reynaud (Onafhankelijken), Henri Geuille (Radicalen) en Pierre Henri Teitgen (Volksrepublikeinenen) zijn tot vice-premiers benoemd. Voor de eerste maal zijn er ook Gaullisten in het nieuwe Kabinet opgenomen. Het Kabinet telt krachtige voor- en tegenstanders van het plan voor een Europees leger. Ken ziet hierin en in de uitlatingen van Laniel in zijn po litieke rede voor de Kamer een teken dat men in -deze (kwestie omzichtig te werk zal gaan en rekening houdt met de uitslag van een eventuele confe rentie der vier grote mogendheden. Als een van de redenen waarom de kabinetscrisis zo lang duurde wordt genoemd het krachtige streven der M.R.P. om de socialisten over te halen tot deelneming aan een linkse coali- WATERSNOODTOCHT KRUININGEN NATIONALE RESERVE GAAT MET WISSELBEKER VAN HET „ZEEUWSCH DAGBLAD" STRIJKEN KAPELLE, 27 Juni. De Wandei- sportverenc'ng Kruiningen heeft van middag een zeer geslaagde wandel tocht georganiseerd, waaraan 247 wandelaars deelnamen. „Watrsnood- tocht" heeft het -bestuur van de ge dupeerde Kruiningse Wandelsport vereniging deze tocht genoemd en met reden, want een gedeelte van het par cours voerde over de Zanddijk. Juist toen de deelnemers aan de 26 km tocht over deze dijk liepen, stond het hoge water soms tot aan de daken van de huizen. Op dit gedeelte van het parcours hebben de deelnemers g .en vrolijke liedjes gezongen, maar zwijgend heeft men moeten zien, hoe de Kruiningerpolder nog niet bevrijd was van het water. Ter gelegenheid van de bijzondere omstandigheden, waaronder deze tocht werd gehouden, hadden H. M. Koningin Juliana en de Commissa ris der Koningin in de provincie Zeeland ieder een medaille beschik baar gesteld. De juryleden, de heren L. Soetink, Krabbendijke, A. C. Veenis, Goes en van Weele uit Goes, hadden een moei lijke taak om uit te maken wie win naar zou worden van deze bijzondere prijzen. Het waren de Padvindsters uit Goes, die, als deelneemsters aan de wandel tochten van het „Zeeuwsch Dagblad", reeds zo'n uitstekende Jndruk maak ten, nu de eerste prijs* behaalden en aan wie de voorzitter van de vereni ging, de heer P. de Wee, de medaille van H. M. de Koningin kon overhan digen. De tweede .prijs, de medaille van de Commissaris der Koningin, won de vereniging „Op Stap" uit Scherpenisse. Een bijzondere prijs, de fraaie wis selbeker, beschikbaar gesteld door het „Zeeuwsch Dagblad" voor de grootste deelnemende groep, v/erd gewonnen door de mannen van de Nationale Reserve, onder commando van de ka pitein Fassaart. De oudste deelnemer, de 63-jarige A. Duindam uit Kruiningen won een theelepeltje. De overige uitslagen zijn: Derde prijs, medaille beschikbaar ge steld door het comité „Apeldoorn helpt Kruiningen" Kasporgo te Goes. Vierde prijs, lauwerkrans beschik baar gesteld door de P.Z.C., Nationale Reserve. Vijfde prijs, lauwerkrans, beschik baar gesteld door de Wandelsportver eniging „Den Helder", Personeelsver eniging „De Schelde". Het parcours van deze wandel tochten, die werden gehouden in plaats van de herinneringstochten Kruiningen 750 jaar, liep o.m. via Sehore, Hansweert, Zanddijk en We meldinge. Churchill overwerkt. BERMUDA UITGESTELD. LONDEN, 27 Juni. De conferen tie van de „Grote Drie", die op de Bermuda-eilanden zou worden gehou den, is uitgesteld, omdat de Britse eerste minister, Churchill, zich heeft overwerkt. Churchills artsen schreven de eerste minister minstens een maand rust voor. President Eisenhower heeft in een boodschap aan Churchill uiting ge geven aan zijn smart over de gezond heidstoestand van de eerste-minister. r i t t i Een modderstroom heeft reeds een gedeelte van het Zwitserse plaatsje Schmeriken verzwolgen. Op de Amsterdamse Nieuwendijk oijtstond Zaterdagnacht een vechtpartij tussen ongeveer 50 personen. De politie heeft het zaakje snel uit elkaar geknuppeld. Eden mag morgen het ziekenhuis verlaten. In Beira (Portugees Oost- Afrika) zijn 20 arbeiders omgekomen doordat op het water drijvende olie in brand geraakte. Vlak voor zijn vertrek naar Australië heeft minister Kernkamp verklaard, dat Nederland het door de commissie van drie mi nisters opgestelde voorstel voor nieu we onderhandelingen met de West heeft verzonden. De secretaris van de communistische partij in Joego slavië heeft gezegd, dat de opstand in Oost-Duitsland het Russische ge zag erger heeft geschokt dan ooit te voren. 675 personen die in Halle in Oost-Duitsland door dg Volkspolitie waren gearresteerd, zijn weer vrij ge laten. De bouw van een laborato- sium voor atoomonderzoek in Genève gaat toch door. De burgers van de stad hebben zich met 17.239 tegen 7332 stemmen uitgesproken voor de bouw. In verband met een heersende epi demie van paratyphus zijn Zondag in Zweden alle openbare zwembaden gesloten. tie. Deze pogingen zijn echter mislukt. De minister voor de verbonden staten in Indo-China is niet gehand haafd. Er is de laatste tijd steeds meer critiek op hem geoefend, naarmate de druk om een einde aan de oorlog in Indo-China te maken, groter werd. SEOEL, 28 Juni. In Zuidkoreaan- se regeringskringen heeft men van daag verklaard, dat de aanwezigheid van Robertson in Zuid-Korea een keerpunt betekent in de crisis met betrekking tot een wapenstilstand. Men is van mening, dat de kloof tus sen de Amerikaanse en Zuidkoreaanse opvatting over de wapenstilstand en over de vraagstukken betreffende de hereniging van Korea aanmerkelijk versmald schijnt te zijn na het eerste onderhoud, dat Robertson Vrijdag met Rhee gevoerd heeft. Men beweert, dat de V.S. reeds de verzekering gegeven zouden hebben, dat de Geallieerde troepen zich niet eerder dan de communisten zullen te rugtrekken. De berichten van het front zijn zeer verward. Er schijnen evenwel vier veldslagen aan de gang te zijn: aan het Westelijk front, ten Noorden van Se oel, aan het Westelijk-centrale front en aan de Oostelijke en Westelijke oevers van de rivier de Poekhan aan het Oostelijk-centrale front. De Noordelijken hebben een grote troepenmacht in de strijd geworpen en succes geboekt. Hans Kievid vertelde over zijn reis naar Zuid-Amerika. OOSTKAPELLE, 27 Juni. Op het prachtige buiten „Westhoeve" te Oost kapelle hebben vandaag de Zeeuwse C.B.T.B. en de C.J.B.T.B. onder leiding van de voorzitter van de C.J.B.T.B., drs J. J. Knibbe te Goes, een open lucht meeting gehouden. In z'n ope ningswoord memoreerde de heer Knibbe de vorige bijeenkomst te Oost burg, die juist een dag voor de ramp was. Staande werden de omgekome nen van de ramp herdacht. Verder sprak hij n.a.v. Pred. 12: „Verblijdt U in de dagen van Uw jeugd". „Daartoe zijn we vanmiddag opgekomen", aldus de voorzitter. „We staan aan het be gin van onze reis door dit leven. De grote vraag is echter of we het eind doel in de gaten houden. Het leven is net een T.T.-race. We zien de ont kerstening van het chr. volk. Laten wij er daarom een goodwill-reis van maken", aldus de C.J.B.T.B.-voorzitter. Na een bijzonder woord van welkom gericht te hebben tot het college van B. en W. van Oostkapelle, bestuursle den van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en cultureel werk, Dagelijks Bestuur Z.L.M., Gewestelijk afd. Walcheren C.B.T.B., hoofden van Chr. Lagere Landbouwscholen van de Z.L.M. en de C.B.T.B., volgde samen zang. De muzikale begeleiding nam „Musica" uit Kamperland voor haar rekening. Hierna kreeg de journalist en radio- reporter, Hans Kievid, het woord om te vertellen over de goodwill-reizen van Z.K.H. Prins Bernhard door Zuid- Amerika, die hij zelf meemaakte. Hij wist de aanwezigen met z'n babbeltje te amuseren, speciaal als hij hier en c oor één van de yele grappige voor hallen en incidenten, die kennelijk al tijd bij de Prins behoren, ten beste gaf. Ook stond de heer Kievid nog stil bü de emigratie-mogelijkheden naar dat land van Latijns-Amerikaanse tempe ramenten. Hij kon z'n luisteraars ech ter niet aanraden naar Zuid-Amerika te emigreren, althans niet in massaal verband. Een enkeling zou het er in enkele streken, Brazilië, Chili o.a., wel kunnen rooien. De moeilijkheden zijn echter vele. In vele streken is meer dan 50 pet. analphabeet, terwijl gods dienst overwegend Rooms is. Na de pauze was er weer samenzang met begeleiding van „Musica", waarna twee Noord-Bevelandse leden hun reis naar de hondslag te" Ommen in een liedje en een klompendans voor de microfoon brachten. Ds G. D. L. Brederveld te Souburg sprak een slotwoord, dat hij getiteld had „Lied en leven". BIERVLIET, 27 Juni. Vanmiddag om tien voor vijf heeft de bestuurder van een Engels sportvliegtuig met zijn toestel een goed geslaagde nood landing gemaakt in een uienveld van de landbouwer Risseeuw aan de Kruis weg tussen Schoondijke en Groede. De bestuurder was opgestegen in Not tingham. Hij was boven Zeeuwsch- Vlaanderen door mist de koers kwijt geraakt. Het toestel, een 4-persoons twee- motorig sportvliegtuig met de kenlet- ters GAISM, was om kwart voor twee uit Nottingham vertrokken met be stemming Ypenburg, waar de heer Gregg zijn zoon, die daSt werkzaam is, wilde bezoeken. VOOR HEEL ZEELAND VAN BELANG BASIS VOOR VERDERE ONTPLOOIING VAN PREVENTIEVE GEZONDHEIDSZORG VLISSINGEN, 27 Juni. -Met een elegarit gebaar gooide mevrouw H. A. S. van Houten-Hendrikse vanmorgen om precies half twaalf de champagnefles tegen de stalen kiel van Hr. Ms. onderzeebootjager „Zeeland" en even gracieus hakte zij het laatste beletsel door, dat de nieuwe aanwinst voor de Koninklijke Marine nog aan de werf van de Kon. Mij ,,De Schelde" te Vlissingen kluisterde. Even scheen de dope- linge nog te aarzelen, maar toen gleed zij statig in haar element zich niets aantrekkend van de krijsende stoomfluiten noch van de statige tonen van het „Wilhelmus", gespeeld door „Ons Genoegen" uit Vlis singen, die het heugelijke feit verkondigden. Het schip was tot leven gekomen. Overal wapperden vanmorgen de vlaggen van .de werven van „De Schelde". En niet zonder reden. Want het was de eerste keer sedert dertien jaar dat de Mij. een schip, bestemd voor de Marine te water liet. „Zeeland" is deze lichte onder zeebootjager gedoopt, die een stan- daardwaterverplaatsing heeft van 2160 ton, 111 meter lang is, 11 meter breed en een diepgang heeft van bij na vier meter. 250 marine-matrozen zullen dit schip bemannen, dat mo toren heeft met een vermogen van 45.000 P.K. en een gemiddelde snel heid zal ontwikkelen van 32 zeemij len. Binnenkort zal op „De Schelde" de kiel gelegd worden van een boot van hetzelfde type in de A-klasse, n.I. de „Noord-Brabant". Verder heeft men in Vlissingen nog de opdracht gekre gen voor het bouwen van twee onder - EERSTE MARINEVAARTUIG NA DE OORLOG GOES, 27 Juni. „De basis voor ventieve gezondheidszorg", zo noemd Beatrixlaan te Goes, dat Zaterdagm autoriteiten officieel is geopc ld. De hebben gevoerd, hebbel allen de unie kruisverenigingen, wijkverpleging, sti die de bouw van dit medisch centrum Dokter A. Looijen, de geestelijke v reeds geruime tijd ziek is, kon niet tot gebouw geopend door het hijsen Het gebouw is overigens niet zon der moeite tot stand gekomen. In zijn welkomstwoord vertelde de voorzitter van de stichting Medisch Centrum, dokter P. Staverman uit Heinkenszand, o.m., dat er niet minder dan twaalf tekeningen nodig waren eer de deel nemende verenigingen het eens waren over de indeling. Toen dan eindelijk het plan in zee ging, had ook Den Haag nog de nodige wensen. Maar het ge bouw staat er nu. Dr Staverman bracht daarvoor woorden van dank over aan de Commissaris der Koningin voor zijn medewerking, aan de Inspecteur v. d. Volksgezondheid in Zeeland, dr J. R. v. d. Borgh voor zijn vele waardevolle adviezen, aan zijn medebestuursleden de heren A. Haeck, H. A. van Heel, ir Mulder en A. Vermaire, aan de archi tect, de directeur van gemeentewer ken, de heer J. Oranje en aan de aan nemer, de heer J. v. d. Linde. Nadat mevr. Looijen de driekleur in top had gehesen de plechtigheid de verdere ontplooiing van de pre- e men het Medisch Centrum aan de iddag in tegenwoordigheid van vele vele genodigden, die hier het woord ke samenwerking geprezen van de chtirig Kraamzorg en de gemeente, en badhuis, mogelijk maakte, ader van dit project, die, zoals bekend, aanwe-ig zijn; zijn echtgenote heeft van de Nederlandse driekleur, vond plaats op het plein achter het gebouw en zij van mevr. Staver man bloemen in ontvangst had mogen nemen, voerden vele sprekers het woord. Dr v. d. Borgh, namens staatssecre taris Muntendam sprekend, noemde de stichting van dit centrum van belang voor geheel Zeeland en hoopte, dat de inwoners van Goes het gebouw zullen zien als een levend centrum. Namens het Prov. Bestuur sprak mr dr A. J. J. M. Mes en namens de gemeente Goes burgemeester mr W. C. ten Kate. De secretaris-generaal van het Groene Kruis, dr G. H. C. Cath, tevens spre kend namens de provinciale vereni ging, wees erop, dat Nederland zeer weinig medische centra kent als dit en hij noemde het een voorbeeld, waar iedereen kennis Van moet nemen. De directeur van het centraal bureau van het Oranje-Groene Kruis, de heer R. Smit, was verheugd in dit gebouw de eenheid gedemonstreerd te zien en sprak de wens uit, dat vanuit dit cen trum de Bijbelse grondslag uitgedra gen zal mogen worden, dat de liefde tot God ook uit moet komen in de lief de tot de naaste. 1500 BADHUIZEN NODIG. De heer P. Wissenraet, secretaris van de Bedrijfsorganisatie van bad- en zweminrichtingen in Nederland kwam met enkele cijfers aandragen waaruit bleek, dat van de 1015 gemeenten in ons land er thans nog 900 zonder bad huis zijn, terwijl er toch 1500 nodig zijn voor het wekelijks bad voor elke Nederlander. Zeeland telt 8 a 10 bad huizen en er zijn hier ruim 40 nodig, zodat de provincie nog gunstig af steekt. Gelukwensen werden voorts nog uitgebracht door dokter D. Doeleman, voorzitter van de federatieve commis sie voor de hygiëne van het kind in Zeeland, door dokter A. I. Vos uit Wolfaartsdijk namens de afd. Noord en Zuid-Beveland van de Kon. Mij. ter bevordering van de geneeskunst, door de heer A. J. van Heel namens het hoofdbestuur, de kringcommissaris en de afd. Zuid-Beveland West van het Ned. Roode Kruis, door de heer J. v. d. Linde, de aannemer en door dokter Staverman tenslotte namens de Stich ting Kraamzorg. Enkele toespraken gingen vergezeld van fraaie cadeaux, terwijl het be stuur van St. Joanna, het bestuur van de Ver. voor E.H.B.O. en de C.J.M.V. bloemen hadden gezonden. Hierna werd het fraaie gebouw bezichtigd. zeebootjagers van de B-klasse (2450 ton), n.I. de „Limburg" en de „Utrecht". In totaal zijn door de re gering besteld 12 jagers, die behalve bij „De Schelde" ook gebouwd zuilen worden bij de Rotterdamse Droogdok maatschappij „Wilton"-Feyenoord" en de Nederlandse Droogdok en Scheeps bouwmaatschappij. Deze twaalf onder zeebootjagers moeten in 1957 afge leverd zijn. Na de plechtige tewaterlating, die o.m. werd bijgewoond door de minis ter van Oorlog en Marine, ir C. Staf, de secretaris-generaal van het depar tement van Marine, de heer J. J. van Houten, schout bij nacht H. L. Deel- der, de hoofdintendant van de Zee macht, commandeur H. Bos, de plaats vervangend chef van de marinestaf, kapitein ter zee J. G. Broekhuyzen, commandant van de Maritieme mid delen te Vlissingen, de leden van Ged. Staten van Zeeland, mr A. J. J. M. Mes en de heer C. Philipse, de burge meester van Vlissingen mr dr B. Kolff en tal van andere hooggeplaatste mili taire en burgerlijke autoriteiten, sprak de directeur van „De Schelde", ir W. H. van Tijen in het „Scheldekwartier" een rede uit, waarin hij vertelde over de jaren lange samenwerking tussen „De Schelde" en de Marine. Reeds in 1879 werd de eerste marineopdracht, de „K. XIII" afgeleverd, welke op dracht de Mij. een voordeeltje van f45.000 opleverde. Negen en veertig sschepen heeft de Mij. voor de Marine gebouwd. Hiervan zijn er 9 in de oor log gezonken. Na- het schip de beste v«fensen te hebben meegegeven over handigde de directeur mevr. van Hou ten-Hendrikse een diamanten broche als herinnering. De heer J. J. van Houten sprak over de banden, die er zijn gegroeid tussen de Marine en Zeeland, banden die hechter zijn geworden, toen de Marine in de rampdagen zovele mensenlevens redde in Zeeland. Tot slot prees de heer van Houten de prestaties van de Nederlandse industrie en de degelijk heid van de schepen, die de Neder landse werven hadden geleverd. Namens de Commissaris der Konin gin in Zeeland sprak de heer C. Phi lipse, die in zijn gloedvol betoog de wens uitsprak, dat de „Zeeland" nim mer in de strijd geworpen zou wor den, maar indien dit toch het geval moest zijn, de onderzeeboten niet zou den ontworstelen en ontzwemmen. DE BILT ZEGT: DE BILT, 28 Juni. Droog, zonnig en warm weer met een matige tot vrij krachtige Noordoostelijke wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1