rZEN Nieuws uit de Provincie. 21 Februari 1574 verlieten de Spanjaarden de uitgemergelde stad SPORT ett SPEL. Medisch Centrum te Goes, gebouw met vele mogelijkheden Voorlopig nog geen oesterbroedval MATROZENSHAG %/>GELtS^ 35 jaar organisatie van Chr. Ondernemers AANBESTEDING Zierikzee. Zestienjarig meisje te Groenendijk door jongeman vermoord 1 Ei-afzetting van fruitmotje waargenomen Het beleg van Middelburg (slot) Directeur „Puttershoek" treedt af De bloedige zeeslag bij Reimerswaal had de beslissing geforceerd De Geuzen onderschepten de brieven V.U.K. blijft eerste klasser BURGERLIJKE STAND Doederdag 25 Juni 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina S Dank zij hechte samenwerking oOES, 25 Juni. Ook buiten; Zeeland bestaat grote belangstelling voor het Medisch Centrum aan de Beatrixlaan, dat Zaterdagmiddag officieel wordt geopend en dat is geen wonder, indien men bedenkt, dat dit gebouw er is gekomen door hechte samenwerking tussen kruisverenigingen, wijkverpleging, kraamzorg en de gemeente. Die unieke samenwerking is trouwens ook tot uiting gekomen in de bouw zelf, niet alleen omdat er „uitwijk mogelijkheden zijn gelaten het gebouw telt n.l. niet minder dan 147 deuren maar vooral in de fraaie uitvoering. Dokter Staverman, de voorzitter, die ons rondleidde in tegenwoordigheid van de heren A. Haeck, H. A. van Heel en J. Oranje, gaf het duidelijk weer, toen hij opmerkte, dat voortaan voor de bewo ners van Goes een vast adres is waar zij alles op het gebied van medische zorg kunnen vinden. Dit zal zeker in de toe komst een groot gemak gaan betekenen. Dwalend door het gebouw zal de be zoeker zeker wel tot de conclusie komen dat hier rekening is gehouden met alle wensen van de aangesloten verenigingen. Aardige snufjes zijn er in verwerkt. Naast de voordeur, met vele belknopjes versierd, bevindt zich een telefoon, zo dat een nachtelijke bezoeker meteen de reden van zijn bezoek aan de bovenwo- nende leidster-docente van Kraamzorg of aan de wijkverpleester kan mededelen. In de kleedruimte voor babies beneden kunnen de kabouters naar hartelust el- kaars krachten meten op keelsterkte. Een geluiddempend plafond zal iedere „uit haal" versmoren. Dat in deze kleedkamer meteen een aansluiting is gemaakt voor röntgenologisch onderzoek is buitenge woon handig. Voor t.b.c.-onderzoek, me dische sportkeuring enz., is er ruim plaats. Ruim ook is het oefenlokaal voor Rode Kruis en E.H.B.O. terwijl er boven een nog ruimere zolder aanwezig is waar di verse voorraden kunnen worden opge borgen. Groene Kruis heeft beneden een magazijn met daarnaast een prachtige speelkamer. Tensotte bevindt zich beneden nog een grote vergaderruimte, die bovendien nog door panelen in tweeën kan worden ver deeld. HET BADHUIS. En dan blijft er nog het badhuis, met 22 douche-cellen en 2 kuipbaden. Met air conditioning en met een tweetal ruime wachtkamers. Men wil het badhuis een week na de opening in gebruik nemen. De badmeester, tevens portier-concier- ge, heeft een apart hokje gekregen waar in hij niet alleen een overzicht heeft over het badhuis maar waarin hjj zijn schakel bord kan bedienen en de stookgelegen- heid - automatische oliebranders - in de gaten kan houden. De bovenverdieping telt vier geriefe lijke woningen. Eén voor de badmeester- concierge-portier en zijn echtgenote, één voor een wijkverpleegster. Deze wonin gen hebben een gemeenschappelijke in gang (op de foto links voorj. Rechts bo ven in het gebouw zijn twee woningen YERSEKE, 24 Juni Volgens de eerste berichten van het Rijksinstituut voor Visserij onderzoek, zal, gezien het grote aantal moederoesters op de banken een redelijke kans bestaan op een ruime productie van oesterlarven. De minder goede conditie der oesters in de afgelopen winter zou mogelijk een terugslag in de kwantiteit en kwa liteit der larven te zien geven, doch dit zal moeten worden afgewacht en mag nog geen reden tot ongerustheid geven. Het maximum aan larven verwacht men tegen 7 Juli terwijl tegen 15 Juli, als de weersomstandigheden niet te ongunstig zijn, de grote broedval kan worden verwacht. De watertempera turen zijn echter nog aan de lage kant ong. 16-16 gr. en daardoor zijn er dan ook nog slechts weinig larven die te vens nog klein zijn. Van broedval is dus voorlopig nog geen sprake. voor de leidsters-docente van Kraamzorg. Het gebouw zal voor het publiek na de opening te bezichtigen zijn Zaterdag avond van 6 tot 8 uur. ROETS.... NAAR KANTOOR De beide, door Rolley en Slipper in beweging ge brachte mummies naderden de twee professoren en Schimmel meer en meer. Het was een lawaai van jawel. Luid stommelden de mummies over de vloer en daarboven kionk het ge kwetter van Karolus en het moedeloos zuchten en hikken van het ernstige drietal. De hele zaal stond op z'n kop. „Ze verslinden onsbibberde Schim mel. „IkIkIk wil weg!!" Ja, Schimmel wilde wel maar de deur was erg ver. Toch had de directeur nog zoveel verstand over dat hij heus wel zag dat, hoe langer hij wachtte hoe kleiner de kans werd om weg te komen. Opeens schraapte hij alle moed bij elkaar en zettehet op een lopen op de voet gevolgd door de beide professoren. Met een vaartje van nul komma nul ging het de deur uit en de gang in. Loeiend en schreeuwend gingen Slipper en Rolley ze achterna. „Hoeiiii en Boeoeoeoeoeü" riepen ze en hun voetstappen kletterden op de tegeltjes. De drie wijze mannen renden of hun leven er van afhing. Ze slipten door da bochten ze namen de trappen met zeven treden tegelijk en hadden maar één doel voor ogen: om heelhuids hun privé-kantoor te bereiken. Nu, dat lukte. Buiten adem stormden ze naar binnen en draaiden de sleutel wel zes keer om. Onder tussen kroop Pieter voor de tweede maal uit zijn Egyptische slaapzak.„Karolus" zei hij „We gaan weg en we komen hier nooit meer terug!!" „Het is te proberen!" antwoordde de kraai. Ingezonden Mededeling (adv HERBOUW VAN DE MARKT AFGESLOTEN. Restaurant ,De Eendracht" te Middelburg geopend. MIDDELBURG, 23 Juni. Vandaag is de herbouw van de Markt te Middelburg officieel afgesloten. Het laatste pand, dat herbouwd is, het café-restaurant „De Eendracht", eigenaar de heer Gabriëlse, werd vanmiddag officieel geopend. Het pand vormt een waardig sluitstuk van de herbouw van het hart van de stad. Strak van lijn, uitermate doelmatig ingericht en ingedeeld, kan - dit restaurant er op bogen een prachtig uitzicht te geven over de Markt en op de voorgevel van 't stad huis. De caféruimte beneden is in een lager en hoger gedeelte gesplitst, waarbij men de traditie van vroeger, toen het café in de volksmond „Den Hooge" heet te, heeft voortgezet. Op de bovenverdie ping bevinden zich een bestuurskamer en twee vergaderzalen. Deze zalen zijn via een trap, die door de poort bereikt wordt, van een aparte opgang voorzien. Boven dien kunnen de zalen voor feesten, di ners en bij grote drukte ook als restau rant worden gebruikt. Het geheel is smaakvol ingericht. Het gebouw, dat weer als vroeger, een centrum voor de handel der landbouwers op marktdagen wil worden, is van een nieuw snufje voorzien. Er zijn n.l. luidsprekers aange bracht, waardoor men boeren, die bui ten staan, kan aanroepen, wanneer er te lefoon voor hen is. Er bestond voor de opening buitengewoon veel belangstel ling, hetgeen eveneens bleek uit de tal rijke bloemstukken, die de eigenaar en exploitant in ontvangst konden nemen. VAN ROSSEM'S Vanavond radio-uitzending. GOES, 25 Juni. Onder de titel „35 jaar organisatie van Chr. Ondernemers" zal hedenavond een radiouitzending plaats vinden van 9.159.45 n.m. voor de N.C.R. V. Aan deze uitzending zullen medewer ken de heren: A. Borst Pzn, Voorzitter van het Verbond van Prot. Chr. Werk gevers; Chr. v. d. Heuvel, voorzitter van de Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond; Joh. de Jong, voorzitter van de Chr. Mid denstandsbond en M. Ruppert, voorzitter van het Chr. Nat. Vakverbond. Het gesprek zal geleid worden door de heer H. Diemer voorzitter van de Bond van Christelijke Drukkerspatroons en oud-voorzitter van het C.N.V. Verbetering wegen Middelburgse polder. In café „De Roode Leeuw" te Nieuw- en Sint Joosland vond de aanbesteding plaats tot het verbeteren van ongeveer 3270 meter lengte wegen in de Middelburgse Polder at daar. Ingeschreven werd als volgt: Aannemersbedrijf Zaandam (Ned, Basalt Mij) f 25.950.^-; Gebrs. Schelvis Heem stede f 22.700; M. Wandel Oost- en West- Souburg f 22.068; M. P. Hol, Kloosterzande f 21.330 en gebrs Knuist, Goes f 19.660. Het werk zal worden gegund aan de laag ste inschrijver. Onderwijsbenoeming. De heer K. de Oude Kzn, onderwijzer aan de Chr. U.L.O-school alhier, is be noemd tot onderwijzer aan de Chr. Oos- terpark-U.L.O.-school te Amsterdam. AARDENBURG Gouden Bruiloft. Vandaag herdenkt het echtpaar A. Dierick-Boerjan zijn gouden bruiloft. De gouden bruidegom was metselaar en caféhouder van beroep. Zij wonen reeds 45 jaar in Aardenburg. AXEL Geslaagd. De wachtmeester der Rijks politie D. Bijl, slaagde te Amersfoort voor het politie-diploma, HANSWEER1 Ongeluk. Toen mej. de V. na een fiets tochtje voor haar woning van haar rij wiel stapte, had zij het ongeluk haar voet te breken. Opname in het ziekenhuis bleek noodzakelijk. Zeedijk wordt verzwaard. Ook hier is men eindelijk aan de definitieve her stelling en verzwaring van de Zeedijk binnen de kom van het dorp begonnen. Voor velen zal deze herstelling in de toe komst een betere nachtrust geven vooral met ruw weer en harde wind. „In 't Witte Paard". De Harmonie ver eniging „Scheldegalm" zal op veler ver zoek op 9 en 11 Juli a.s. een heropvoering geven van het Openluchtspel „In 't Witte Paard". KAPELLE Kingvergadering J.V. en M.V. De ring van de J.V.'s en de kring van de M.V. op G.G. kwamen te Kapelle bijeen. Ds Meyster van Middelburg sprak in deze bijeenkomst over het onderwerp „Onze vrije tijds besteding". Verder de clameerde mej. M. Sandee te Kapelle en kele gedichten en zong een kwartet uit de Kapelse J.V. liederen. KRABBENDIJKT Botsing. Dinsdagavond omstreeks 6 uur kwamen op de Dorpsstraat een luxe wa gen van de fa H. en een jeep van de Rijkswaterstaat met elkaar in botsing. De oorzaak moet gezocht worden in het feit dat de luxe wagen van de fa H. de ga rage van Francke in wilde draaien, waar door de jeep die nog passeren wilde in volle vaart op de luxe wagen in reed. De auto van H. werd nogal beschadigd, ST. LAURENS „Huis en Hof" vergaderde. In de jaar vergadering van de Woningbouwvereni ging „Huis en Hof" bleek uit het verslag van de Secr.-Pennigmeester dat de reke ning 1952 sloot met een bedrag f 2865.42 in ontvangst en uitgaaf. Tot be stuurslid werd herbenoemd de heer A, Willeboordse en tot commissaris de heer P. Boon Sr. Door de voorzitter en de heer Boon zal met een deskundige het noodzakelijke onderhoud worden opgenomen. In 1953 zal dit onderhoud wat het timmerwerk betreft aan de woningen te Brigdamme worden uitgevoerd door de fa Mesu Sr Zn. en aan de begraafplaats door de fa J. Walraven. Raadsagenda. Op Vrijdag des n.m. om 2.30 uur zal de raad vergaderen. Op de agenda staat o.a. onderzoek geloofsbrie ven nieuw benoemde raadsleden; wijzi ging gemeentebegroting 1952 en bespre king woningbouw. KATTEND1JKE Concert. Zaterdagavond zal de muziek vereniging „Oefening en Uitspanning" een concert geven. OV EZAN DE Pols gebroken. Dezer dagen kwam het zoontje van de heer M. Booman zodanig te vallen dat het zijn pols brak. Hij kwam te vallen, doordat hij met z'n fiets tegen de trottoirband reed. IjZENDlJKE Tentoonstelling. Maandagavond kwam in de raadzaal te IJzendijke een werk comité onder voorzitterschap van Burge meester von Bönninghausen tot Herinck- have bijeen om de te houden schilderij en tentoonstelling nader te bespreken. Het ligt in de bedoeling de tentoonstel ling te houden van 9 Julieind Septem ber. De schilderijen zullen dit jaar be trekking hebben op de jacht in vroeger tijden. ZAAMSLAG „Van Juliana tot Juliana". De rijdende tentoonstelling van „Juliana tot Juliana", welke reeds aan diverse plaatsen in Zee land een bezoek heeft gebracht, zal 7 Juli a.s. naar Zaamslag komen. Mede door bemiddeling van de Oranjevereniging is zulks mogelijk geworden. Dader legt gedeeltelijke bekentenis af. TERNEUZEN, 24 Juni. Na een onderzoek door het parket uit Middelburg ingesteld, heeft een 18- jarige jongeman, M. genaamd, uit Groenendijk, een gehucht in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, even ten Noord-Westen van Kloosterzande gedeeltelijk bekend, schuldig te zijn aan de dood van een 16-jarig dorpsgenootje, het meisje Toosje D, dochter van de opperwachtmeester der marechaussee. Sinds Zondag j.l. werd dit meisje vermist. In de loop van de volgende dag werd haar stoffelijk overschot gevonden in de Wilhelmuspolder nabij de zeedfjk. Het lichaam lag in het riet. Nadat het stoffelijk overschot was onderzocht, bleek, dat men hier waarschijnlijk met een misdrijf had te doen, want er werden verwondin gen aangetroffen. De politie heeft een aantal perso nen voor een verhoor aangehouden, waarna de 18-jarige M. aan een nader verhoor werd onderworpen. M. heeft thans bekend Zondags avonds met het meisje, dat zwanger bleek te zijn, de Wilhelmuspolder te zijn ingegaan, Daar zou het tot een ruzie zijn gekomen. Hij zou toen het Ingezonden Mededeling (Adv ANNO 1690 WAT LEVERT LEVERT !S GOED! LEVERT CC - AMSTERDAM De politie te Rotterdam heeft pro ces-verbaal opgemaakt tegen een 62- jarige vrouw, die f 20.000 heeft uitge leend tegen een rente van tien procent. meisje een klap hebben gegeven, waarna zij in het water is gevallen en verdronken. Voor de fruitkwekers. De waarschuwingsdienst uitgaande van de Kring Zeeland der N.F.O., de Rijkstuinbouwvcorlichtingsdienst en de Piantenziektekundige dienst waarschuwt de fruitkwekers voor het fruitmotje. De laatste dagen is ei-afzetting van het fruitmotje waargenomen. Dit betekent dat de eerste larven van dit insect omstreeks eind Juni verwacht kunnen worden. Er wordt daarom ge adviseerd om In de tweede helft van deze week een bespuiting uit te voe ren met een Parathon of D.D.T. be vattend middel in het door de fabri kant voorgeschreven percentage. Als regel zal Parathion de voor keur verdienen aangezien D.D.T. de uitbreiding van spint in de hand werkt. Er dient evenwel niet met Parathion gespoten te worden bij aanwezigheid van een onder teelt die binnen drie weken moet worden geoogst. BLADROLLERS. De motjes van de bladrollersoort die verreweg het meest schadelijk zijn, zijn bezig met het afzetten van eitjes. De rupsjes die hieruit komen, wor den binnenkort verwacht. De bespuiting tegen het fruitmotje is ook werkzaam tegen de bladrollers, zodat beide insecten tegelijk bestre den kunnen worden. GYMNASTIEK. Vaardigheidsproeven Vlissingse T urnvereniging. Onder leiding van de heer D. Weststra- te legde een aantal leden van de Vlis singse Turnvereniging de vaardigheids- Eroeven van het K.N.G.V. af. De jury estond uit de heren G. van Loo en R. van Roo, beiden te Middelburg en K. Kooy en J. J. de Dreu, beiden te Goes. De resultaten waren: Keurklasse: Mevr. N. Sinke-Peeman, 61% punt en de heer J. Sinke 56.4. Eerste graad: M. Naerebout, 42; L. Bo mer 41.1; I. Sanderse, 41 Tweede graad: N. Fritz, 47.3; E. West- strate 42.5; R. Luitwieler 42; S. Polder man, 41%; A. Soetemeyer, 40.9; N. van Wingerden, 40.2. Derde graad: R. de Hoge, 47; C. van DEN HAAG, 24 Juni De directeur van de Coöperatieve Suikerfabriek „Puttershoek" te Puttershoek, de heer D. van der Made, heeft in het verloop van de laatste algemene vergadering aanleiding gevonden om te verzoeken van zyn functie ontheven te worden. In genoemde vergadering die 3 Juni te Rotterdam werd gehouden, was van de zjjde der leden critiek geweest op het beleid van bestuur en directie en werd de exploitatierekening over 1952 ver worpen. Met onmiddellijke ingang is in de plaats van de heer v. d. Made belast met de leiding van deze fabriek de heer P. C. Loopuyt. Het ligt in de bedoeling om de heer Loopuyt later ter benoeming als di recteur voor te dragen. Eindexamen Rijkskweekschool Middelburg, MIDDELBURG, 23 Juni. Vandaag Slaagden voor het eindexamen aan de Rijkskweekschool te Middelburg de he ren J. C. Mesu, Nieuwland; J. N. Raas, Lewedorp; J. A. Rademaker, Oostkapelle; A H. de Smet, Aardenburg en L. A. Ver hulst, Vllssingen. Er werd één candidaat afgewezen. De laatste loodjes wegen het zwaarstzegt een bekend spreekwoord. We weten dat uit de laatste oorlog. Wij als Zeeuwen niet bij ondervindingin November 1944 waren wy al vrij van de Duitse tirannie. Maar in Holland zijn de laatste maanden vóór de bevrijding van Mei 1945 de verschrikkelijkste geweest. De beruchte hongerwinter, die velen niet hebben overleefd. Zo was het ook in Middelburg in de winter van 1573. Herhaaldelijk heeft Mondragon brieven gestuurd om hulp. Eerst naar Alva, daarna naar de nieuwe landvoogd Requesens, die in December 1573 Alva opvolgde. Niet alle brieven bereikten hun bestemming, de Geuzen hebben er enige in handen gekregen, waardoor ze er achter kwamen, dat de toestand in de stad onhoudbaar werd. Het ge heimschrift, waarin de brieven geschreven waren, wist men gauw genoeg te ontcijferen. Mondragon schreef ronduit dat hjj de stad zou moeten overgeven, als er geen hulp kwam, iedere dag stierven er 10 soldaten. van d'Avila langs de Westerschelde, 70 kleinere langs de Oosterschelde. Ook de Geuzenvloot verdeelde zich in tweeën een klein gedeelte bleef bij Vllssin gen, de rest (40 schepen) zeilde onder bevel van Lodewijk Boisot naar de omgeving van Reimerswaal. De Westerscheldevloot van d'Avila ver scheen inderdaad voor Vllssingen, waar ook de Prins zich sinds een paar weken bevond. Er werden enkele schepen op afgestuurd, waarna de Spanjaarden zich wat terugtrok ken en aan de overkant voor anker gingen om op de andere helft te wachten. Hadden ze direct aangevallen, dan hadden ze vermoe delijk de Vllssingers gemakkelijk kunnen ver slaan. Inmiddels was Boisot in gevecht ge raakt met de Oosterscheldèvloot. Het werd een verschrikkelijk treffen, waar bij aan weerszijden 1800 man het leven verloren, een strijd die 2 uur duurde. Gevangenen werden niet gemaakt, „voe ten spoelen" (verdrinken) was dfr me- Zijn laatste brief is van 3 Februari 1574, waarin hij schrijft nog voor 10 dagen lijn zaadkoeken te hebben, dan is alles op. Ook deze brief is onderschept. De overbrenger gooit hem wel in het water als er gevaar dreigt, maar de Geuzen vissen hem bij eb op, zodoende weten ze er alles van. Op deze brief leende Vlissingen zelfs f 14.000. Mondragon schreef de waarheid: het was Inderdaad niet langer vol te hou den. De laatste twee maanden waren er in de stad 1566 mensen gestorven. DE SLAG BIJ REIMERSWAAL. De laatste poging om Middelburg te ont zetten, werd eind Januari 1574 ondernomen. In Antwerpen werd een grote vloot uitge rust, die in twee gedeelten naar Walcheren zou zeilen: 30 grote schepen onder bevel thode. De Geuzen namen zelfs geen tjjd de Spaanse edelen van hun gouden sieraden te beroven. De onverschrok ken Jasper Leynse van Zoutelande klom in de mast van het admiraalschip en wist de Spaanse vlag omlaag te halen. Onze admiraal Boisot verloor een oog, de Spaanse admiraal De Gllmes sneuvelde, Ju- liaan de Romero, de aanvoerder van het krijgsvolk, kwam met zijn zwaar gehavend schip dicht bij de Toolse wal aan de grond, zwom naar de kant en kwam vlak bij Re quesens terecht met de verontschuldiging: „Ik ben een landsoldaat en geen zeeman". Toen d'Avila van de nederlaag by Rei merswaal vernam, zeilde hij terug naar Ant werpen. Deze 29e Januari 1574 is beslissend ge weest voor de overgave van Middelburg. Eén van de gobelins, die vroeger in de Statenzaal hingen, stelt deze zeeslag voor. MONDRAGON GEEFT DE STAD OVER. Op 17 Februari knoopte Mondragon onderhandelingen aan met de Frlns over de overgave van de stad. Men kwam samen op Rammekens, Mondragon eiste vrije uittocht, de Prins weigerde en vroeg onvoorwaarde lijke overgave. Toen Mondragon deze voorwaard» niet wilde aannemen en dreigde de stad op 20 plaatsen in brand te zullen steken en daarna met zijn soldaten een uitval zou doen, gaf de Prins toe. De volgende morgen werd het verdrag getekend. Mondragon beloofde nog ervoor te zullen zorgen, dat Maruix en Ja cob Simons», de Rijk binnen twee maanden uit hun gevangenis zouden v«riost worden: gebeurde dit niet, dan zou hijzelf terugkomen als gevangene. „i__ agon heelt woord gehouden. Wel duurde het wat langer 'un twee maanden, voor deze personen vrij kwamen, maar dat was zijn schuld niet. DE SPANJAARDEN DE STAD UIT. Op Zondag 21 Februari 1574 had de uittocht naar de stad plaats. Eerst had er nog een kerkdienst plaats, ook werd het huwelijk voltrokken van Andries Mahieu, zeker een harde Roomse, die het nog als kerkelijk sacrament wilde zien. Het brui loftsmaal bestond uit lijnzaadkoeken en paardenvlees. Met slaande trom, vliegende vaandels, vol op gewapend (maar met uitgedoofde lonten) en met de nodige bagage gingen Mondragon en zijn soldaten naar de schepen, die de Prins beschikbaar had gesteld. Ook de geestelijken en alle burgers, die er behoefte aan hadden, mochten de stad verlaten. Bij Terneuzen werden ze aan wal gezet. Mondragon ging van hier naar Antwerpen naar Requesens, die hem goed ontving. Hij wist wel, dat een dapper man als Mondragon tot het uiterste beproefd had stand gehouden. „Hij had al gedaan wat ln zijn vermogen was", schreef de landvoogd aan de koning. Een paar dagen later deed de Prins van Oranje zijn Intocht in de stad. H\j bracht ook een paar schepen met voed sel mee, een welkom geschenk voor de uitgehongerde Middelburgers. De burgers moesten de eed van trouw aan de Prins zweren. Alle gehamsterde voorraden moesten voor de dag komen, ook die van de geestelijken. Er werd verteld, dat er wel voor een millioen gulden aan koopmansgoederen (wol) in de stad was opgeslagen, vandaar een verbod tegen wegvoering of verduiste ring van waren. Als vergoeding voor zijn hulp eiste de Prins f 300.000 schadeloosstelling van de stad. Toen bleek, dat de arme burgers dit niet konden opbrengen, werd het bedrag ver minderd tot f 100.000, dat in termijnen is be taald, de laatste in Juli 1576. „Middelburg is te schoon een bloeme voor zulke guiten", hadden de Spanjaarden eens beweerd. Ten onrechte. Want nu konden die „guiten" geuzenzingen: .jWilt nu. gij Nederlanden. Te zomen zijn verblijd: Middelburg h in handen Des Prinsen, nu ter tijd". Zanten, 46.5; J. Minderhoud, 45.3; J. Hu- brechtse, 43.4; S. Quellery, 42.4; B. Braad, 41.9; N. Crucq, 41.8; A. v. d. Staal, 40.4; C. v. d. Meyer, 40.2; S. Westdorp, 49.8; R. van Zweden, 39.9. Jongens: A. Jobse, 38.3; N. Houtzager, 39.3; W. Bakker, 37.3; H. Schinkel, 41; P. Lijnstra, 42; Florusse, 41.2; J. Wijk huizen, 45.8 (2e maal); P. de Witte, 45.2; G. Weyermans, 41.1. Meisjes: D. Vos, 33.8 (2e maal)M. Ho- gesteger, 34; E. Boeff, 34.3; E. de Bra bander, 34.5; T. de Nooyer, 36.4; T. Ma rijs, 34.9; N. Huizinga, 35; L. Spuy, 34.3; T. de Vin, 35.4; N. Goethart, 35.8; F. Ta bak, 37.1; J. v. d. Meulen, 37.4; M .Marijs, 37.4; J. Schout, 35.6; M. Raats, 33.5; T. Post, 34.2; A. van Olm, 35.7 (2e maal); J. Siegers, 35.8; T. de Waal, 36.3; C. Hoff man, 36.9; M. de Ridder, 35.8; R. Bouw man, 35. (2e maal)7 A. v. d. Hoek, 35.2; R. v. d. Star, 35.8 (2e maai); M. Blecing, 35.5; J. de Toonder. 35; R. Houweling, 37.7 (2e maai); J. Zijlstra, 38.6; B. van Genen, 36.5 (2e maal); C. Pierra, 34.-; L. de Wit, 32.7; B. van Breukelen, 35.2; W. Kuyper, 33.3; L. Heidens, 34; A. Flink, 36.1 (3e maal); S. Mesker, 35.6 (2e maal); H. Mommaas, 36.4 (2e maal); R. Kok, 37.1; R. Pihl, 35.4; B. Coppoolse, 32.5; L. Vader 37.2 (3e maal); O. Vos, 37.4 (3e maal)B. v. d. Weyde, 38.1; C. van Maris, 39.2; R. Florusse, 38.8 (2e maal); W. Cy- souw, 89.9 (4e maal). SCHAKEN. In de samenstelling van de eerste klas se van de Zeeuwse Schaakbond komt geen wijziging. V.U.K. uit Kapelle heeft ook haar laatste promotie-wedstrijd tegen Koudekerke, gewonnen (3%-6%) en blijft dus in de eerste klasse. De stand is nu: V.U.K. 3 3 0 0 6 19%-10% Koudekerke 2 10 12 10-10 Oostburg 1 0 0 1 0 4%-5% De Pion 2 0 0 2 0 6-14 De wedstrijden OostburgKoudekerke en Oostburg-De Pion zijn van geen be lang meer en zullen dus niet meer wor den gespeeld. De uitslagen waren: Chr. Schipper-Dr Facee Schaeffer 0-1; A. v. d. Heyden-A. Quakkelaar 0-1; Jac. de Witte-J. Karelse 0-1; G. Klap-M. Heyboer 1-0; M. v. d. Heyden-G. Heyboer 1-0; D. Joziasse-J. Burger 0-1; A. Marinusse-H. J. Blok 1-0; J. Wielemaker-P. de Boe 0-1; Jac. Janse- D. Gebraad 0-1", P. de Witte-J. Cabboort %-%. Gouden medaille voor W.S.V. Kruiningen. KRUININGEN, 24 Juni. Het co mité „Apeldoorn helpt Kruiningen" heeft een gouden medaille beschik baar gesteld voor de door de W.S.V, „Kruiningen op 27 Juni a.s. te hou den watersnood wandel- en fiets tochten". Maandagmorgen werd de medaille aan de voorzitter van de Herstel commissie Kruiningen, de heer W. J. L. de Groof, overhandigd. SCHOONDIJKE. Geboren: Lena C. E.. d.v. B. D. VerherBrugge en L. Oostveen. Gehuwd: L. J. Goossens, 43 j .en C. J. M. Doolaege, 29 j.; A. A. de Poorter, 24 j. en M. L. P. M. van Opdurp, 24 j.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2