OPSTAND IS MEDE DE SCHULD VAN OOST-DUITSE REGERING - Nieuwe botsingen wegens voedsel tekort gemeld Zuid-Koreaans leger zal aan bevel der V*N* worden onttrokken Middelburgse winkelbedienden tegen instelling van koopavonden EXPLOSIE TE OUDERKERK EIST EEN DODE Herstel van de dijken PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Premier Grotewohl geeft plotseling toet Verzoening tussen Griekenland en Bulgarije Geen verdrag over Nieuw-Guinea k SNIPPER A NIEUWS Het conflict in de Geref. Gemeenten Uitgave: „Zeeuwsch Degbl) ntoor: Goes, L. Volste... 3438, bij geen gehoor voor ties 2870, voor redactie ro 274289. Kantoren: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 Exploitante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG, No. 2511 Abonnementsprijs 0.44 per week, f 1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 25 JUNI 1953 Hootdredacteur: 3. D. TROOSTHEEDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers* Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. 1. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg* Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; 3. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J Huüssen Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 4,21 u., oncjey 21,04 u. Maan dp 21.04 u., onder S.02 u. Hoogwater Vrjjdag 26 Juni: Vlissingen: 1.02 u., 1.80 m., 13.32 u. 1.95 m. Terneuzen: 1.28 u. 2.00 m. 14.00 u. 2.15 m. Wemeldinge: 2.41 u. 1.59 m„ 15.14 u. 1.74 m. Zierikzee: 2.27 u. 1.35 m., 15.00 u. 1.49 m. Vijfling in China? HONGKONG, 24 Juni. Volgens te Hongkong ontvangen persberichten uit Peking-China heeft een boerenvrouw in Tsjekiang op 7 en 8 Juni het leven geschonken aan vijf dochters, elk van ongeveer vier en een half pond. Moe der en dochters maakten het goed. Het gezin had van de overheid 250 kilo rijst ontvangen. BERLIJN, 24 Juni. De Oostduitse eerste minister, Grotewohl, heeft vandaag in een toespraak meegedeeld, dat zijn regering verant woordelijk is voor de toestand, die leidde tot de ongeregeldheden van vorige week in Oost-Duitsland. In een rede van mijnwerkers van een kolenmijn te Böhlen in Saksen zei hij: „Wij zijn schuldig aan de toestand in Oost-Duitsland, niet al leen de Westelijke provocateurs". De onruststokers zouden volgens hem nooit zoveel succes hebben gehad, als er geen kiemen voor ontevreden heid onder het volk waren. Grotewohl gaf bovendien voor de eerste maal toe, dat de vlucht van duizenden boeren naar het Westen een ern stige voedselcrisis heeft veroorzaakt. Een beslissende fout noemde hij de bovenmatige uitbreiding van de zware industrie in het land. De regering heeft over het hoofd ge zien, zo zei hij, dat een dergelijke in dustrie in Oost-Duitsland niet nodig is, als men zioh meer moeite had getroost voor het herstel van de Duitse eenheid. Grotewohl deed een beroep op de vluchtelingen om hun wantrouwen te laten varen en naar Oost-Duitsland te rug te keren. Over het optreden van de Sowjet- militairen bij het onderdrukken van de onregelmatigheden zei hij, dat de Oostduitse communisten niet alleen in staat waren geweest de provocateurs de baas te worden. DE TOESTAND. Behalve berichten over verdere te rechtstellingen en veroordelingen we gens het meedoen aan de jongste op roeren in Oost-Duitsland, komen er ook mededelingen binnen over toee. mend gebrek aan levensmiddelen en over zuiveringen onder politie en leden van de communistische partij. Dinsdag zouden wederom heftige demonstraties gehouden zijn in Sak- senanhalt en in de provincie Saksen omdat de staatswinkels voor de zeven- NEW YORK, 24 Juni Bulgarije heeft de V.N. gisteren doen weten, dat het een Grieks voorstel aanvaardt voor de vorming van een gemengde commissie, die de demarcatielijn tus sen beide landen aan de rivier de Ma- ritza moet bepalen. Bulgarije verklaarde, dat hierdoor een vreedzame regeling zou kunnen worden bereikt voor betwiste grenzen tussen beide landen. De Bulgaars-Griekse commissie zou zich volgens het Bulgaarse antwoord, dat is gezonden aan de secretaris-ge neraal der V.N., ook bezig houden met het vaststellen van de plaatsen der grensstenen, die aan de rest van de grens tussen beide landen zijn ver nield. Men merkt in kringen der V.N. op, dat in de nota van de Bulgaarse re gering de wens wordt geuit eveneens algemenere vraagstukken te regelen. De eilandjes in de rivier de Ma- ritza zijn door Griekenland en Bul garije betwist en afwisselend door groepen Griekse en Bulgaarse sol daten bezet. LANIEL FORMATEUR. PARIJS, 24 Juni. President Auriol van Frankrijk heeft de gematigde con servatieve Laniel gevraagd een nieuwe regering te vormen. HU heeft vanavond de president meegedeeld de opdracht te aanvaarden. Vrijdagochtend zal hij in de Natio nale Vergadering verschijnen en trach ten zijn benoeming tot premier te krij gen. Hij voerde vandaag besprekingen met de politieke leiders. Verwacht wordt, dat hij wil trachten een rege ring van nationale unie te vormen. de achtereen volgende dag geen rant soenbonnen konden honoreren. Volgens de Westberlljnse politie blij ven nog steeds leden van de Oostduitse politie naar het Westen uitwijken. Er was o.a. een groep van twintig man, onder wie twee inspecteurs, aangeko men. Vele deserteurs behoorden tot de eenheden, die vorige week ter verster king naar Berlijn gezonden waren. Volgens inwoners van Oost-Berlijn, die in West-Berlijn werken, wordt de uitzonderingstoestand langzamerhand verzacht. De Sowjetrussische tanks zijn teruggetrokken naar het centrum van de sector en bij de sectorgrenzen zijn zij in zijstraten geplaatst. Het verkeer in de straten begint weer normaal te worden. Noch de volkspolitie, noch de Sowjetrussische soldaten schijnen veel aandacht te schenken aan het verbod, volgens hetwelk samenscholingen van meer dan drie personen zijn verboden, BESCHULDIGING AFGEWEZEN. De drie Westelijke commandanten van Berlijn hebben de Sowjet-beschul diging, dat het oproer in Oost-Duits land door Westerse agenten was opge stookt, van de hand gewezen. De Westelijken herhalen de eis, dat de aan de Berlijnse bevolking opgeleg de beperkingen worden opgeheven en dat de reeds van Sowjetzijde in die richting gedane stappen tot hun logi sche voleinding worden gebracht. De Britse autoriteiten hebben bij de Russen een protest ingediend tegen het doodschieten van een vijftienjarige Westberlijnse jongen door de volks politie twee dagen geleden. BOODSCHAP VAN CHURCHILL. De Britse premier, sir Winston Chur chill heeft een boodschap aan bonds kanselier Adenauer verzonden, waarin hij verklaart, dat de onlusten de drin gende noodzaak van hereniging van Duitsland in vrijheid hebben gedemon streerd. Churchill wees daarbij op de voorstellen, die de Westelijken hebben gedaan om tot hereniging te komen. Minister Luns zegt*. SINGAPORE, 24 Juni. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr Luns, heeft te Singapore tegenover een verslagge ver van Reuter verklaard, dat Ne derland niet heeft verzocht om lid maatschap van de Anzus het ver drag tussen Australië, Nieuw-Zee- land en de V.S. en dat er geen sprake van is, dat Nederland een militair of politiek' verdrag met Australië zal sluiten. Mr Luns sprak berichten tegen, vol gens welke hij waarschijnlijk met Australië een pact voor gemeenschap pelijke militaire beveiliging van Nw Guinea zou sluiten. Nieuwe commandant Nederlands detachement V.N. 's-GRAVENHAGE, 24 Juni. Tot opvolger van de huidige commandant van het Nederlandse détachement Ver enigde Naties in Korea, de luitenant kolonel C. M. Schilperoord, is benoemd de kapitein C. Knuist uit Den Haag. Kapitein Knuist zal in verband met deze benoeming tijdelijk worden be vorderd tot luitenant-kolonel. Hij is ridder 4e klasse der Militaire Willems Orde en drager van het kruis van verdienste en het oorlogsherinne ringskruis. Hij is in het bezit van het brevet generale staf. ALS BESTAND WORDT GETEKEND Gaat algemene vergadering der V.N. de zaak bespreken? SEOEL, 24 Juni. De Zuidkoreaanse regering heeft meegedeeld, dat pre sident Syngman Rhee de opperbevelhebber der V.N., generaal Mark Clark, heeft gewaarschuwd, dat de Zuidkoreaanse strijdkrachten aan het toezicht van de Ver. Naties zouden worden onttrokken als de voorgestelde wapen stilstand met de communisten zou worden getekend. Rhee heeft verder verklaard, dat hij de generaal niet heeft gekend in het vrijlaten van de anti-communistische gevangenen, omdat daardoor het opper bevel van de V.N. in verlegenheid zou zijn gebracht. Geen Nederlandse schepen naar China en Noord-Korea. NEW YORK, 24 Juni. Nederland heeft de V.N. meegedeeld, dat een ver bod is uitgevaardigd volgens welk geen Nederlandse schepen havens in China of Noord-Korea mogen aandoen, wan neer zij wapens, munitie, oorlogstuig of andere strategische goederen vervoe ren. wij Prof. Schippers volgt prof. Grosheide op. DEN HAAG, 24 Juni. Naar vernemen is benoemd tot hoogleraar aan de Vrije Universiteit als opvolger van prof. dr Grosheide, die de leeftijd van 70 jaar heeft bereikt, prof. dr B Schippers, thans hoogleraar in de ethiek, eneyclopaedie en Homilitiek. Prof. Schippers zal nu de vakken van Prof. Grosheide Exegese en Canoniek gaan doceren. Veldmaarschalk Montgomery, plaats vervangend geallieerd opperbevelheb ber, zal in September een bezoek aan Joego-Slavië brengen als gast van pre sident Tito. EENSGEZINDHEID OP PROTESTVERGADERING Afdelingsunie wil in overleg worden betrokken MIDDELBURG, 24 Juni. Tijdens een vanavond te Middelburg door de afdelingsunie der Samenwerkende Winkelbedienden organisaties gehouden protestbijeenkomst tegen de koopavonden is een motie aangenomen, waarin wordt gezegd, dat men van het instellen van koopavonden weinig economisch resultaat voor de middenstand verwacht, terwijl de belangen van het winkel personeel onnodig in het geding komen. Voorts wordt in de motie gezegd, dat men met instemming heeft kennis genomen van de afwijzing door B. en W. van de 15 koopavonden, waarvoor door de Vereniging „Handelsbelang" toe stemming was gevraagd. Tenslotte wordt er op gewezen, dat wanneer de koopavonden opnieuw ter sprake worden gebracht, de afdelingsunie in het overleg wil worden gekend. Deze motie, die door de vergadering werd goedgekeurd, wordt gezonden aan het college van B. en W„ de ge meenteraad, de Middelburgse Midden standscentrale en de Ver. „Handelsbe lang". GEEN TERUG. De druk bezochte bijeenkomst werd geopend door de heer G. R. R:jnten, die er op wees, wat de organisaties (in de Unie werken samen de Chr., R.K. en Algemene Bond) hebben gedaan om verbetering te krijgen in de positie van het winkelpersoneel. Hjj herinnerde aan de toestand voor de oorlog, toen het personeel 's avonds laat thuis kwam en er van een gezinsleven, laat staan van deelnemen aan culturele ge beurtenissen, nauwelijks sprake was. Bovendien was er geen collectief ar- beidscontract en recht op vacantie kon TWEE KETELS SPRONGEN UIT ELKAAR Veehouder, bezig met melken, door de luchtdruk weggezogen (Van een speciale A.N.P.-verslaggever). OUDERKERK a. d. AMSTEL, 24 Juni. Heel Ouderkerk dreunde op zijn grondvesten en talloze ruiten van woningen uit de omgeving sprongen aan scherven, toen vanmiddag enkele minuten voor vijf uur met een ontzaglijke knal twee grote ketels explodeerden op het uitgebreide fabrieksterrein van de N.V. Kon. Nederlandse Springstoffenfabriek nabij Ouderkerk a. d. Amstel. De explosie kostte de 34-jarige werkbaas Willem Kruyswijk, gehuwd en vader van 2 kinderen, het leven, terwijl de 36-jarige A. Hendrikse, eveneens een lid van het ongeveer 100-man tellende personeel, levensgevaarlijk gewond naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis te Amsterdam werd vervoerd. Ook Hendrikse is gehuwd en heeft twee kinderen. Schrijven van Ambonese organisatie aan dr Drees. 's-GRAVENHAGE, 24 Juni. De Badan Perwatilan Rajat Maloekoe Se latan heeft het volgende schrijven aan de minister-president dr W. Drees ge richt: „Naar aanleiding van de Indonesische berichten betreffende een op handen zijnde berechting van acht leiders van de republiek der Zuid-Molukken in verband met de opstandige beweging in dat gebied, nemen wjj de vrijheid ons eerbiedig tot u te richten met het dringende verzoek alles in het werk te willen stellen deze poging om een ge pleegde rechtsverkrachting ten opzich te van het Zuid-Molukse volk door eigen rechter als rechtmatig te laten verklaren, door de proclamatie van de R.M.S. als onwettig te interpreteren. Wij delen u eerbiedig mede, dat wij als vrije Zuid-Molukkers deze verre gaande Indonesische willekeur moei- ijk zullen kunen accepteren". DE ZAAK-CHRISTIE. LONDEN, 24 Juni. Bjj de behan deling van de zaak van de Londense klerk Christie, die heeft toegegeven zeven vrouwen, onder wie zijn echtge note, te hebben vermoord, is Woensdag gebleken, dat drie artsen het oneens over de geestesgesteldheid van Christie tijdens het plegen van de moorden. Twee artsen zeiden dat Christie niet itrankzinnig, doch een andere geestes ziekte heeft. Christie zeide Woensdag met trillen de lippen, dat hy zes vrouwen „zonder enige reden" had gedood. Zijn echtge note had hij van het leven beroofd omdat zij aan stuipen geleden zou heb ben. Een voorstel om de algemene ver gadering van de V.N. bijeen te roepen ter behandeling van het verzet van president Rhee tegen het sluiten van een bestand, is in ambtelijke kringen te Washington besproken. Men schijnt in de Ver. Staten op dit moment tegen een dergelijk voor stel te zijn. De Amerikanen en ver tegenwoordigers van andere leden van de V.N. met strijdkrachten in Korea zijn overeengekomen, dat de zaken moeten blijven zoals zij zijn, zolang het opperbevel en de Ameri kaanse leiders pogingen doen om tot een vergelijk met Rhee te komen. De Britse regering zou voor een bijeen roepen van de algemene vergadering zijn. Hindoestudenten hebben Woensdag bij demonstraties ter herdenking van de leider van de Indische rechtse op positie een regeringsgebouw te Kasj mir aangevallen. Twee functionarissen werden mishandeld. De politie dreef de studenten uiteen, waarbij van de vuurwapens en traangas werd gebruik gemaakt. In Kenia zijn weer 42 op standelingen van de Mau Mau door in heemse militairen gedood. Leden van de Mau Mau hadden tevoren een boer derij in brand gestoken, waarbij een vrouw en vier kinderen zijn omgeko men. Spanje zal landmijnen voor de Ver. Staten gaan produceren, zo wordt te Madrid vernomen. Er is een bedrag van drie millioen dollar mee gemoeid. In het gebied van Charleroi (Bel gië) hebben zich gisteren overstromin gen voorgedaan, als gevolg van de zware regenval. Het water drongs zelfs staalfabrieken binnen, waardoor het werk moest worden gestaakt. Ook ons land heeft nog altijd van buien te lijden. Om zeven uur gisteravond sloeg de bliksem in een kapitale boerderij te Rosmalen. De landbouwinventaris, waaronder de pas binnengehaalde hooioogst, alsmede het woonhuis wer den een prooi der vlammen. In Tege- len sloeg de bliksem in een woonhuis, waarvan de zolderverdieping uitbrand de. Er viel tijdens de bui een hoeveel heid regen als nooit tevoren in zo kor te tijd in deze omgeving is waargeno men. Gistermiddag is Hr Ms fregat Van Speyk" uit Den Helder naar de Nederlandse Antillen vertrokken. Het schip blijft twee jaar weg. President Eisenhower heeft vandaag met leiders van het Amerikaanse Con gres de Koreaanse toestand besproken. Er werden geen bijzonderheden be kend gemaakt. DEFENSIECOMMISSIE. President Rhee heeft bekend ge maakt, dat er een nationale defensie commissie voor Zuid-Korea is inge steld, die het hoogste orgaan zal zijn voor het bepalen van de Zuidkoreaan se politiek. Rhee is zelf voorzitter van deze commissie, waarin voorts zitting hebben de premier, enkele ministers en de stafchefs van leger, vloot en luchtmacht. MANTES HELPT STAVENISSE STAVENISSE, 24 Juni. De Franse stad Mantes heeft Dinsdagavond een gala-avond gegeven ten bate van Sta- venisse. Burgemeester L. A. Verburg van Stavenisse en zijn echtgenote heb ben gisteren een bezoek gebracht aan Mantes, dat Stavenisse heeft geadop teerd. Nadat te hunner ere ten stadhuize een receptie was gehouden en een di ner was aangeboden hield burgemees ter Verburg tijdens de gala-avond een lezing over Stavenisse, voor, tijdens en na de rampnacht 1953. De avond werd verder gevuld met folklorische dansen in Zeeuwse kleder drachten, muziek en de film van de watersnood in Nederland. De baten van de gala-avond zullen ten goede ko men van Stavenisse. 186 BIGGEN VOOR ZEELAND. GOES, 25 Juni. Vandaag zal te Bergen op Zoom een geschenkzending van 186 biggen aankomen, bestemd voor de getroffenen in Zeeland. Deze biggen zijn afkomstig uit de Overijs selse plaats Tubbergen. De secretaris van de Stichting voor de Landbouw in Overijssel en de burgemeester van Tubbergen zullen de zending overdra gen aan de werkcommissie van de Stichting voor de Landbouw in Zee land. Deze commissie zal verder zorg dragen voor de verzending van de big gen naar de plaatsen Stavenisse, Ril- land-Bath, Krabbendijke, Waarde, El- lewoutsdijk, Wolfaartsdijk, Kortgene en Terneuzen. Maandag 30 Juni arriveert op het be drijf van de heer Boot aan de Zand dijk bij Kruiningen een geschenkzen ding van 52 stuks vee afkomstig uit Friesland. Dit vee is bestemd voor de getroffenen uit Rilland, Bath, Krab- bendijke, Waarde en Kruiningen. De ketels spatten met enorme kracht uit elkaar. Brokstukken vlogen naar .alle kanten weg. Een zwaar uiteinde van een der ketels schoot op geringe hoogte een aangrenzend weiiand over, dwars tussen de bomen langs een weg door en belandde op de wallekant van de daarnaast lopende sloot. Zo groot was de vaart van dit stuk metaal, dat het opveerde, een diep gat achter liet op de wal en nog minstens 50 meter voort suisde. Het werd tenslotte op ruim 200 meter afstand van de fabriek in bouwland teruggevonden. De directie van de fabriek ontzegde de pers de toegang en weigerde inlich tingen te geven. Enkele uren na de explosie arriveer den uit Den Haag twee technici van de criminele voorlichtingsdienst, die sa men met hoofdinspecteur J. P. A. J. v. d. Bosch vaSi de gemeente-politie te Nieuwer Amstel ter plaatse een onder zoek instelden. Op het terrein heerste een grote ra vage. Overal lagen stukken van de ontplofte ketels, glasscherven en uit elkaar geslagen stenen potten, waaruit zuur wegstroomde. Het dak van een grote loods, het zg. zuurhuis, was ge deeltelijk weggeslagen. Uit een derde ketel, die door de luchtdruk lek geslagen was, ontsnap ten giftige bruine dampen, die zich in dikke wolken over de omgeving ver spreidden en een ernstige handicap vormden voor de eerste reddingspogin gen. Met vijftien stralen was de brand weer van Nieuwer Amstel, alsmede die van de fabriek zelf, een kwartier Synode neemt nadere beslissingen. DEN HAAG, 24 Juni. De Gene rale Synode der Geref. Gemeenten heeft j.l. Maandag en Dinsdag haar zit tingen te Utrecht voortgezet. Met be trekking tot het gerezen conflict wa ren van verschillende kerkeraden be zwaarschriften en brieven ingekomen als ook verzoeken om alsnog te pogen bemiddelend op te treden. Ds A. Vergunst van Zeist, scriba der Synode bracht een rapport uit over het gevoerde beleid van het Moderamen, dat door de Synode werd goedgekeurd en ter kennis van de Gemeenten zal worden gebracht. De Synode benoemde een commissie, die opdracht kreeg alsnog te pogen met de 5 Synodeleden, die zijn uitgetreden samen te spreken. Deze commissie be staat uit ds A. Verhagen te Kampen, ds A. Vergunst te Zeist, burgemeester D. Kodde van Zoutelande, ds Fr. J. Dieleman te Yerseke, ds H. van Gilst te Elsbeek, ouderling J. de Kok te Middelburg en ouderling J. Versteeg te Aalburg. De Synode nam met afkeuring ken nis van het verschenen extra nummer van de kerkbode van de gemeente Gouda en met name van wat dr Steen blok daarin geschreven heeft. Zij oor deelde, dat dit muiterij was in kerke lijke staat en een inbreuk op het gezag der Synode. Zij achtte daarom deze handelingen schorsingswaardig. Zij wees de kerkeraden van Moercapeile, Rotterdam-Z. en Rotterdam-C. aan om. met de Goudse kerkeraad en diens predikant samen te spreken en indien dit niet tot een resultaat leiden mocht nader met deze kerkeraad en predi kant te handelen. De Synode, die een rustig verloop had, «al in Juli opnieuw bijeen komen, lang bezig deze dampen weg te spui ten. De ontploffing geschiedde bijna on middellijk nadat de fabrieksfluit het voorsignaal voor het neerleggen van het werk had gegeven. De arbeiders maakten zich gereed om naar huis te gaan en Kruyswijk liep juist langs de ketels, op weg naar het kleedlokaal, toen deze explodeerden. ZUUR VORMDE BEDREIGING. Een tweede obstakel bij de oprui mingswerkzaamheden vormde zuur, dat zich uit de talloze kapot geslagen stenen potten een weg over het terrein baande. Het tastte kennelijk de ver harde grond aan, want men hoorde en zag het zuur opbruisen. In allerijl be gonnen arbeiders greppels te graven, waarin het zuur weggeleid werd naar aangrenzende sloten. Kort na de ontploffing arriveerden de officier van Justitie bij de Amster damse Rechtbank, mr H. J. van Nou huys, op wiens bevel onmiddellijk een aantal in de directe nabijheid van de fabriek gelegen woningen werden ont ruimd in verband met mogelijke nieu we ontploffingen. Een merkwaardige ervaring deed de 52-jarige veehouder J. van Bodegraven op. Hij was tegen vijf uur bezig met het melken van zijn koeien. „Ik zat op mijn krukje op ongeveer 150 meter af stand van de ketels", zo vertelde hij, „toen ik plotseling een harde klap hoorde, gevolgd door een zoemend ge luid. Meteen daarop werd ik door de luchtdruk van mijn melkbiok gelicht en een meter door de lucht wegge- zwiept. De ontploffing heet aanzienlijke glasschade aan tientaliën woningen en boerderijen in de nabijheid aangericht. men niet laten gelden. Hij betreurde het, dat de nieuwe Winkelsluitingswet de raad de bevoegdheid laat tot het in stellen van koopavonden e.d. Hij deelde mede, dat men eveneens tegen de koopavonden is, omdat men er voor de middenstanders geen eco nomisch resultaat van verwacht. „Ik heb", aldus de voorzitter, „nog nooit een huisvrouw horen vragen om koop avonden omdat ze haar geld overdag niet kan besteden". Hij kondigde aan, dat wanneer men tot koopavonden zou willen overgaan, de bonden slechts bij hoge uitzondering zullen meewerken. Indien men tegen het advies van de bonden in toch koop avonden zou instellen, dan zal via do Raad van Overleg de werknemersor ganisaties met 3000 aangeslotenen wor den gevraagd de winkels uit te sluiten, hetgeen neerkomt op een koopstaking. Tenslotte prees de heer Rijnten het „Zeeuwsch Dagblad" voor de wijze, waarop Zaterdag j.l. het besluit van B. en W. tot afwijzing van de koopavon den werd geredigeerd. GEVAAR. De districtsbestuurder, de heer Voge laar, die na hem sprak, meende, dat ondanks de afwijzende houding van B. en W. thans, de protestvergadering niet overbodig was geworden. Het is de vraag of bij een volgende gelegen heid B. en W. geen ander standpunt zullen Innemen, temeer, daar hij ver moedde, dat het besluit was beïnvloed door de controverse, die er bestaat tus sen „Handelsbelang" en de M.M.C. Hij vond, dat door de aanvraag om koop avonden, waaronder ook de Zaterdag avond zou zijn gevallen een aanslag is gepleegd op de vrijheid van het win kelpersoneel. Bovendien wees hij er op, dat ner gens is gesproken over een eventuele vergoeding voor het personeel, wan neer er van overwerk door de koop avonden sprake zou zijn. Overigens kunnen de Rijksbemiddelaars in zo'n geval een overwerkregeling afkondi gen. Tijdens de discussie kwam nog de vraag, of men de vrije Dinsdagmid dag niet kan terugkrijgen. Meege deeld werd, dat aan het besluit van B. en W. voor dit seizoen niet meer te tornen valt, maar dat als de leden dit wensen voor het volgend seizoen de unie zal ijveren voor de vrije Dinsdagmiddag. Er werd in dit ver band een pleidooi gehouden zich aan te sluiten bij één der drie bonden. M.M.C. HOUDT DE DEUR OPEN. MIDDELBURG, 24 Juni. De Mid delburgse Middenstandscentrale, waar in de Chr. Middenstandsvereniging en haar R.K. zusterorganisatie samenwer ken, heeft vanavond tijdens een pers conferentie, nog eens uitdrukkelijk uit gesproken, dat het conflict tussen de M.M.C. en „Handelsbelang" de deur voor samenwerking niet op slot heeft geworpen. Integendeel, men zou, zoals de voor zitter, de heer P. I. Hamming, zei, niets liever willen, dan dat ter elfder ure in het belang van Middelburg alsnog een compromis werd gevonden, waardoor samenwerking tijdens de koopweken, georganiseerd door „Handelsbelang" mogelijk wordt. Er werd op gewezen, dat er door verkeerde publicatie misvatting is ont staan over een geschilpunt. Men meent n.l. dat de M.M.C. het aanbod van „Handelsbelang" zou heb ben afgewezen, om in plaats van het verplichte lidmaatschap van deze laat ste vereniging voor deelname aan de koopweken, een inschrijfgeld te beta len. Volgens de M.M.C. is dit onjuist. Men blijft bezwaren houden tegen het verplichte lidmaatschap, doch men he§ft zelf voorgesteld inschrijfgeld voor niet-leden van „Handelsbelang" voor te schrijven, mits dit inschrijfgeld niet wordt beschouwd als contributie. Tenslotte is er nog op gewezen, dat men geen behoefte heeft aan een te genactie in welke vorm ook, terwijl bovendien de tijd daartoe zou ontbre ken. Op een vraag werd geantwoord, dat maar enkele leden van beide confessio nele organisaties aan de koopweken van „Handelsbelang" deelnemen. SCHOUWEN EN DUIVELAND, 24 Juni. De Rijkswaterstaat is er op Schouwen en Duiveland in geslaagd met gebrekkige hulpmiddelen twee ga ten in de Rampaartsedijk te dichten. In deze dijk bevindt zich nog een gat, dat nog 100 meter breed is. Gelukt het ook dit gat te dichten, dan is de Folder Ooster- en Sirjansland van het buiten water afgesloten. Het is echter niet waarschijnlijk, dat de Folder d;yi wordt drooggemalen, omdat de dRk niet sterk genoeg wordt geacht, de druk van het water van slechts één kant te doorstaan. Het werk bij het grote Schelphoek- gat vordert gestadig. Totnutoe is reeds in de kreken en de gaten, die het dtjk- tracé kruisen een oppervlakte van 14.800 vierkante meter bezonken. Het vliegveld bjj Haamstede is bij na gereed. Er zijn reeds kleine vlieg tuigen geland. De Schouwense Dijk is tot 3 meter boven N.A.P. opgehoogd. De plannen bestaan om het laatste gat in de zeedijk bij Kruiningen eind Juli te dichten. Men is thans bezig bij het landhoofd te bezinken opdat straks op de drempel de sluitcaisson geplaatst kan worden. Aan de andere kant van het gat maakt men een stalen dam- wahd. Eerste mosselen aangevoerd. YERSEKE, 25 Juni. Gisteren zjjn de eerste vier ladingen mosselèn ge lost. Vandaag zullen de mosselconser- venfabrieken gaan draaien. De kwali teit der mosselen is tamelijk goed; de groei stemt tot tevredenheid. MÏNISTRIEEL BEZOEK AAN KRUININGEN. GOES, 24 Juni. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera, zal in gezelschap van enkele van zijn confraters een bezoek aan Kruiningen brengen op 3 Juli a.s. De minister heeft het plan om per goederentrein een reis te maken door de Kruiningerpolder. Dinsdag 1 Juli zullen ongeveer 200 ingenieurs, aangesloten bij het Kon. Instituut van Ingenieurs, een bezoek brengen aan Schouwen en Duiveland. DE BILT ZEGT: Plaatselijk enkele buien. Veranderlijke bewolking met in de vroege ochtend hier en daar mist. Plaatselijk enkele regen- of onweers buien. Over het algemeen weinig wind. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1