HERVERKAVELINGEN IN ZEELAND VERGEN ONGEVEER 80 MILLIOEN West-Duitsland herdacht doden van de opstand Rhee stelt drie voorwaarden AGRARIËRS VAN WAARDE TEGEN HERVERKAVELING Christie bekent DIRECTE REGELING CADEAUSTELSEL Administratieve Dienst te Mechelen legt weer beslag op wisselbeker Culturele adviesraad vormt werkcomiïiiböies PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Ministers antwoorden Watersnoodcommissie Bedrijven in Noord-Oostpolder, Braakwan- polder en Quarlespolder voor getroffenen k SNIPPER NIEUWSk Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2488, bijgeen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2480. Giro 274289. Kantoren: VUssingen: Lammensstraat 17, Telef. 2784, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 Exploitante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG, No. 2510 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 24 JUNI 1953 Hooldredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT M/ïdewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Krulningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op-e» ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 4.20 u., onder 21.04 u. Maan op 20.08 u., onder 2.13 u. Hoogwater Donderdag 25 Juni: Vissingen: 0.16 u. 1.62 m., 12.47 u. 1.81 m. Terneuzen: 0.42 u. 1.83 m., 13.12 u. 2.01 m. Wemeldinge: 1.51 u. 1.48 m., 14.25 u. 1.68 m. Zierikzee: 1.35 u. 1.26 m., 14.10 u. 1.44 m. 's-GRAVENHAGE, 23 Juni. Wanneer de Staten-Generaal er mee accoord gaat, zal worden overgegaan tot de herverkaveling van de eilanden Schouwen-Duiveland en Tholen, alsmede van het getroffen gebied in de Zak van Zuid-Beveland en de Polder Waarde. Naar schatting zal de herverkaveling van deze gebieden vijf of zes jaar ver gen. De kosten worden geraamd op 80 millioen gulden. Het ligt in de bedoeling om voor getroffen boeren, die wegens de herverkaveling hun bedrijf willen verplaatsen, grond beschikbaar te stellen in de Noord-Oost-Polder, de Braakmanpolder en de Quarles polder (Zuid-Sloe). Deze mededelingen, die voor het Er blijken bij de watersnoodcommis- herstel van de landbouw in de getrof- sie bezwaren te bestaan tegen de fen Zeeuwse gebieden, van uitermate dwangartikelen, zoals deze in de Her- verkavelingswet Walcheren zijn ver vat, doch nimmer behoefden te worden toegepast. Er wordt op gewezen, dat dit niet wil zeggen, dat zonder deze artikelen in de wet eenzelfde resultaat zou zijn verkregen. De ministers willen dan ook deze artikelen niet uit de wet lichten. Er is door de leden van de commis sie bezwaar gemaakt tegen de toepas sing van de Herverkavelingswet Wal cheren, omdat de toestanden elders in Zeeland, niet altijd overeenkomstig zijn aan hetgeen de wet voor Walche ren nodig maakte. Bovendien wordt gezegd, dat aan de Kamer elk inzicht omtrent de draagwijdte van de te ne men beslissing ontbreekt. Hoewel de ministers deze critiek wei begrijpen zijn ze bereid hiermee reke ning te houden, doch anderzijds wordt bestreden, dat nu, zij het nog niet ge heel, de draagwijdte van de beslissing niet valt te overzien. groot belang zijn, worden gedaan door de ministers van Landbouw, van Fi nanciën en van Verkeer en Waterstaat ln antwoord op het voorlopig verslag van de commissie voor de watersnood uit de Tweede Kamer over het wets ontwerp, dat de agrarische wederop bouw en de herverkaveling regelt van de getroffen gebieden in Zuid-Holland, Zeeland en Noord-Brabant. Ruil- of herverkaveling De ministers wijzen de opmerkingen van de hand, dat de ruilverkavelings- wet te gebruiken zou zijn. Er is meer dan één argument, waarom besloten k voor de herverkaveling de Herverka velingswet Walcheren van toepassing te verklaren. Er wordt op gewezen, dat de her verkavelingen een spoedig herstel van de gronden niet in de weg zullen staan. Schouwen en Duiveland, De ministers doen vervolgens enige mededelingen over de ontworpen or- fanlsatie van het te saneren gebied an Schouwen-Duiveland. Meegedeeld wordt dat daarover reeds goeddeels overeenstemming is bereikt met het College van Ged. Staten van Zeeland. Het ligt in het voornemen, dat het lid van G.S., dat voorzitter Is van de on langs gevormde reconstructiecom- missie, ook voorzitter zal worden van de herverkavellngscommissle voor Schouwen. De overige leden van de commissie zullen ln overleg met G.S. worden benoemd. Een der leden zal ir M. de Vink zijn, de directeur van de Prov. Planologische Dienst. Op deze Wtjze lijkt een goede coördinatie van het werk der beide commissies verze kerd. Speciaal inzake de besteding van rijksgelden zal het ambtelijk element ip deze commissie moeten overwegen. Dit brengt het bezwaar met zich mee, dat de boeren-leden niet voldoende in aantal zullen zijn om alle agrarische aspecten en vooral alle details en plaatselijke omstandigheden te kunnen overzien. Het ligt daarom in het voornemen een afzonderlijke agrarische commissie te vormen, waarin een acht- tot twaalftal boeren en tuinders zitting zal hebben en waarin alle landbouwkun dige problemen, zoals schatting, boer- derijenbouw, toedeling e.d. kunnen worden behandeld. Voorzitter van deze agrarische commissie kan zijn de voor zitter of een lid van de Herverkave lingscommissie. SEOEL, 23 Juni. President Syng man Rhee van Zuid-Korea heeft mee gedeeld, dat hij drie voorwaarden heeft gesteld om in te stemmen met de slui ting van een wapenstilstand. De eerste voorwaarde is, dat de politieke confe rentie binnen drie maanden na het sluiten van een bestand moet worden bijeengeroepen. Voorts moeten alle buitenlandse troepen uit Korea worden teruggetrokken en indien dit niet ge beurt, moeten de Chinese troepen en die der V.N. gelijktijdig worden ge ëvacueerd. Tenslotte stelt Rhee als voorwaarde, dat het verdrag van we derzijdse bijstand tussen de regeringen van Zuid-Korea en de V.S. dient te worden ondertekend voor een wapen stilstand. Rhee heeft deze voorwaarden ter kennis gebracht van generaal Mark Clark, met wie hij vandaag weer een onderhoud had. Rhee zou hebben goed gevonden, dat een neutrale commissie in Korea toezicht houdt op de krijgs gevangenen en dat de communisten uitleg geven aan de 8000 krijgsgevan genen, die zich nog in kampen bevin den. Het wordt onwaarschijnlijk ge acht, dat Rhee zal besluiten om bevel te geven de 26.000 ontsnapte gevange nen weer in hechtenis te laten nemen. Wel zouden thans geen niet-communis- tische gevangenen meer worden vrij gelaten. De voorzitter van de algemene ver gadering der V.N., de Canadese minis ter Lester Pearson heeft een boodschap aan Rhee gezonden, waarin htf protes teert tegen de vrijlating der gevange nen. Vermoedelijk zal binnenkort ook Frankrijk een dergelijk protest indie nen. CHURCHILL OVER DE BERMUDA-CONFERENTIE. LONDEN, 23 Juni. Premier Chur chill heeft in het Britse Lagerhuis ver klaard, dat men geen al te hoog ge spannen verwachtingen moet koeste ren omtrent de resultaten van de con ferentie van Bermuda, die, zo zei hij, slechts vier of vijf dagen zou duren. De gebieden Meegedeeld 'wordt, dat wat Kruin in gen betreft inmiddels is besloten niet tot herverkaveling van het geïnundeer de gebied over te gaan zodra alles droog is. De ministers vinden herstel in de oude toestand hier te verkiezen boven een herverkaveling. Er wordt vervolgens een overzicht gegeven van de toestand van de bedrij ven en de grootte daarvan op Schou wen-Duiveland, Tholen, de Zak van Zuid-Beveland en de Polder Waarde. Gevraagd werd welke minimum grootte voor de bedrijven dient te worden aangehouden. De ministers menen, dat een bepaalde grootte nog niet kan worden genoemd. Gestreefd zal moeten worden naar een zodani ge minimumgrootte, dat daarop, ge let op het ter plaatse in aanmerking komende bedrijfstype, een gezins- bestaan mogelijk is. Het ligt voorts niet in de bedoeling, bedrijfjes met een zodanige intensieve cultuur, dat zij voldoende werkgele genheid bieden te 'saneren. De uitvoe ring van de herverkaveling zal er me de op gericht zijn bet welvaartspeil in de streken te verhogen. Verplaatsing. Aan hen, die hun bedrijf willen ver plaatsen naar de N.O.P., Braakmanpol der of Quarlespolder (de laatste polder voor wat fruitteeltbedr.'jven betreft) zal in het algemeen een nagenoeg ge lijkwaardige oppervlakte grond bi schikbaar worden gesteld als in het oude gebied werd geëxploiteerd. Er zal naar gestreefd worden een gelijke verdeling van de gezindten in de nieu we polders te handhaven. Critiek van de heer P. J. J. Dekker op het ministerieel beleid WAARDE, 23 Juni. In een zeer bewogen vergadering hebben de agrariërs en landbezitters van de Polder Waarde zich vanavond met overgrote meerder heid van stemmen (7026) tegen de herverkaveling van de polder uitge sproken. De voorstemmers vertegenwoordigden, volgens een niet officiële uitslag 237 ba. en de tegenstemmers 28 5 ha., zodat ook wat de grootte van het oppervlak betreft de tegenstemmers de meerderheid hadden. De uit. lag van deze stemming wordt ter kennis gebracht aan de Staten-Generaal. Na deze stemming heeft de voorzitter van de Zeeuwse Polder- en Waterschaps- bond, de heer P. J. J. Dekker te Wemeldinge ernstige critiek geleverd op het feit, dat de minister van Landbouw in het wetsontwerp betreffende de herverkaveling van getroffen gebieden ook Waarde had opgenomen. De situatie is nu zo, aldus betoogde de heer Dekker, dat de overgrote meerderheid van de ingezetenen zich nu tot de Tweede Kamer moet wen den, om te voorkomen, dat de Polder Waarde wordt herkaveld. Had men voor het indienen van dit wetsontwerp de mening van deze vergadering ge vraagd, dan was dit niet nodig ge weest. Was de vergadering in dit ge val voor herverkaveling geweest, dan hadden de voorstanders zich in een re quest tot de minister kunnen wenden. Nu kan men zich hoogstens in een schrijven tot de Tweede Kamer wen den. „Dit is ondemocratisch en in strijd met mijn rechtsgevoel", zo zei de heer Dekker. In deze vergadering, die onder lei ding stond van de heer M. van Fraas- sen te Waarde, heeft eerst de Rijks- cultuurconsulent in Zeeland, ir J. Post, zakelijk de voor- en nadelen van de herverkaveling uiteengezet. Ir Post betoogde, dat vooral de Polder Waarde rijp was voor een herverkaveling en deze herverkaveling een verbetering zou betekenen. Sprekend uit een er varing van jaren hield ir Post een warm pleidooi voor de herverkaveling en vroeg de aanwezigen een welover wogen beslissing te nemen ook voor het nageslacht. DE DISCUSSIE Tijdens de discussie bleek, dat de meeste aanwezigen weinig voelden voor de herverkaveling. Over het al gemeen was men van mening, dat de situatie voor de ramp niet ongunstig was: de grond is productief, de wegen zijn vrij goed en over de afwatering zijn ook weinig klachten. „Onbekend, maakt onbemind", zo bracht ir Post hier tegen in. „Gaat u maar eens in een gebied dat herver- kaveld is informeren. U zult alleen met warme voorstanders van de her verkaveling kunnen spreken". „Nu, dan behoeven we niet ver te gaan", was het antwoord uit de ver gadering. „Kruiningen is een mooi voorbeeld. Iedereen bijna heeft daar slechte ervaringen opgedaan". En een ander voegde er aan toe. „Hoe zult u de grond van Waarde nog productiever kunnen maken?" De discussie werd zeer levendig en na de verklaring, volgens een rots vaste overtuiging: „De erve mijner vaderen, daar moet men van afblij ven", was het dood-stil in de stamp volle zaal. Later zei de voorzitter:. „We moeten het nu doen of nooit", waarop het ant woord was: „Dan zeg ik Nooit Ook werden in deze vergadering an dere stemmen gehoord, die even fel voor de herverkaveling waren, als de overgrote meerderheid er tegen was. Hierna volgde de stemming van de aanwezigen (de enkelen, die niet aan wezig waren, werden geacht voor noch tegen te zijn) waarvan de uitslag in grote spanning werd aangehoord. r i k A Een groot Amerikaans transport vliegtuig, dat parachutisten vervoerde van Tokio naar Zuid-Korea wordt ver mist. Men neemt aan, dat het toestel tijdens een hevig onweer is neerge stort. In New Delhi hebben zich bot singen voorgedaan tussen arbeiders en politie. Er zouden vier politiemannen en 20 arbeiders gewond zijn geraakt. Maandag zijn 24 personen om het leven gekomen toen op de rivier de Sabari in India een boot is gezonken. Het vaartuig was op drijvende boom stammen gestoten. Koningin Eliza beth van Engeland is gisteren in Edin burgh aangekomen. Zij gaat vanuit deze stad een reeks bezoeken aan plaatsen in Schotland brengen. Er is een - handelsaccoord gesloten tussen Nederland en Finland. Het verdrag, loopt van April 1953 tot April 1954. PINAY WEIGERT OPDRACHT. PARIJS, 23 Juni. Antoine Pinay heeft vanavond het verzoek van presi dent Auriol om een nieuwe Franse re gering te vormen, afgewezen. De oor zaak van de weigering was, dat de volksrepublikeinen hem hun ?teun niet wilden beloven en dat de Gaullisten voorbehoud maakten. De minister van Financiën heeft be kend gemaakt, dat de regeringscrisis de Franse schatkist tot op heden meer dan 100 milliard francs heeft gekost. Middenstandsbonden vragen: DEN HAAG, 23 Juni De Christe lijke Middenstandsbond, de Koninkijke Middenstandsbond en de Nederlandse Katholieke Middenstandbond hebben in een gezamenlijk schrijven aan de staats secretaris van economische zaken als hun mening kenbaar gemaakt, dat een wettelijke regeling, waardoor de be teugeling van het cadeaustelsel zal ge schieden, thans urgent is. Reeds meerdere malen is in de af gelopen decennia de wens van een wettelijke regeling van het cadeau stelsel door de middenstandsbonden aan de regering kenbaar gemaakt. Het advies van de S.E.R. gaat in de rich ting van een regeling door publiek rechtelijke bedrijfsorganen. De Mid denstandsbonden wijzen er in hun schrijven op, dat de regering blijkens de bij het gepubliceerde advies ge voegde Memorie van Toelichting op het voorontwerp van wet ook op het standpunt staat, dat deze materie bij de wet geregeld moet worden. Het is volgens de bonden niet duidelijk op welk standpunt de regering nu, na het advies van de S.E.R., staat. De Mid denstandsbonden verzoeken de rege ring te willen bevorderen, dat nog gedurende de huidige zittingsperiode van de Staten-Generaal een desbe treffend wetsvoorstel de Tweede Ka mer zal bereiken. Katholieke geestelijken in China gearresteerd, HONKONG, 23 Juni. Volgens een woordvoerder der Rooms-Katholieke Kerk te Hongkong heeft de commu- nistisch-Chinese politie in de Noorde lijke havenstad Tientsin 10 katholieke priesters en te Sjanghai eenzelfde aan tal geestelijken aangehouden. De woordvoerder was van mening, dat de houding van communistisch China tegen over de katholieke kerk vijandiger wordt. Hij sprak van tal rijke arrestaties en beschuldigingen in een lastercampagne tegen de kerk. Volgens uit Sjanghai ontvangen brieven zijn op 15 Juni een Chinese, twee Franse en een aantal Ameri kaanse geestelijken aangehouden. Zeven vrouwen vermoord. LONDEN, 23 Juni. Op de tweede zittingsdag van de behandeling van de zaak-Christie heeft Christie bekend zijn vrouw en zes andere vrouwen te hebben vermoord. Hij zeide zich niet te kunnen herinneren of hij nog meer moorden had gepleegd. Zijn verdediger, Curtis-Bennett, had eerder Christie beschreven als volsla gen krankzinnig wanneer hij doodt, of schoon hij nu normaal is. Er lag een nerveuze glimlach op Christie's gezicht toen hij beschreef hoe hij de beide vrouwen, wier ge raamten in zijn tuin waren gevonden, had omgebracht en begraven. De moorden werden gepleegd in 1943 en 1944. Een van zijn slachtoffers was me vrouw Evans, die boven hem in het perceel Rillington-Place 10 woonde. Haar echtgenoot werd in 1950 opge hangen, beschuldigd van moord op hun dochtertje. Toen hij vertelde onder welke om standigheden hij zijn vrouw „in slaap had gebracht" begon hij te huilen. Hij dacht dat zij in die nacht zou sterven. De drie andere vrouwen waren de genen die met Christie's vrouw in Christie's woning werden gevonden. Naar aanleiding van Christie's be kentenis mevrouw Evans te hebben vermoord, vroeg de openbare aankla ger, procureur-generaal Heald, een de tective die zich had bezig gehouden met de zaak-Evans: „Hebt u enige re den te geloven, dat de verkeerde man werd opgehangen in de zaak-Evans?" De getuige antwoordde „geen enkele". Curtis-Bennett had bezwaar tegen deze vraag. De idee dat" Christie het kind van 'Evans had gedood, was niet ge opperd en Evans was terechtgesteld voor het doden van het meisje, aldus de verdediger. SPORTDAG le C.O.A.K. TE MIDDELBURG Drievoudige Nederlandse overwinningen op 800 en 1500 m; voetbal wedstrijd moest beslissing brengen MIDDELBURG, 23 Juni. Vandaag vond op het Nadorstterrein te Mid delburg de jaarlijkse sportontmoeting plaats tussen de le C.O.A.K., alhier en het Centrum voor Administratieve Diensten te Mechelen. Ook op deze sport dag toonden de Belgen zich weer de meerdere van hun Nederlandse collega s, al hadden de C.O.A.K.-ers waarschijnlijk niet gedacht dat de zege zo voor liet pakken zou liggen. Vooral op de athletieknummers is hard gestreden. De 800 en 1500 m. werden een glansrijke overwinning voor de Neder,aiiuse toekomstige administrateurs, terwijl de Belgen de boventoon voerden in ver springen en hoogspringen. De 100 meter werd met één punt door de k...„er- buren gewonnen. Het athletiek-programma werd vanmorgen aigewerk,. le C.O.A.K. had hierna 7 punten voorsprong. De voetbal- en volleybalwedstrijd, die vanmiddag werden gespeeld moesten dus de beslissing brengen. Beiae wedstrijden werden door het Centrum voor Administratieve Diensten ge wonnen. De eindstand was uiteindelijk 6167 voor de manschappen van kaptein-commandant A. Elias. SPANNINGEN IN CAMBODJA. BANGKOK, 22 Juni. Een woordvoer der van Cambodja heeft te Bangkok ver klaard, dat de Franse autoriteiten haar troepen rondom de hoofdstad van Cam bodja. Fnom-Penh, hebben versterkt met het oog op eventuele vijandelijkheden door het weliswaar kleine en slecht uit geruste leger van dit land Volgens de woordvoerder is de span ning in de hoofdstad van zijn land sterk gestegen, sinds koning Norodom Sihanoek op 13 Juni onverwachts naar Bangkok reisde om zijn actie voor zelfstandigheid van Cambodja kracht bij te zetten. Zoals gemeld, is de koning Zondag naar zijn land teruggekeerd, omdat hij, vol gens een communiqué, in Thailand geen vrijheid van handelen had. Volgens ge noemde woordvoerder zal de vorst in dat deel van zijn land blijven, waar zich geen Franse troepen bevinden. Hij zou zich aan het hoofd van zijn leger plaatsen, niet om de Fransen aan te vallen, doch eerder om de troepen er van te weerhouden dergelijke vijandelijkheden te beginnen. Voor de aanvang van de wedstrijden werden de Belgen op de C.O.A.K.- seihool verwelkomd. Na het hijsen van de Belgische- en Nederlandse vlag, werd voorafgegaan door de kapel van het Regiment Limburgse Jagers, die gisteravond reeds kennis maakten met Middelburg, gezamenlijk naar het Na dorstterrein afgemarcheerd. Het ter rein was reeds in orde gebracht, dank zij de goede verzorging van It. sport- officier A. Oosters, die belast was met de organisatie. Op diverse plaatsen wa ren op het sportveld vlaggen aange bracht en de Limburgse Jagers brach ten er weldra de stemming in. Onder de aanwezigen bevonden zich de maj. J. Potteboom, commandant van de le C.O.A.K. en maj. Cornet, territoriaal commandant in Zeeland, verder de ka pitein-commandant A. Elias, van het Centrum voor Administratieve Dien sten te Mechelen, en vele Belgische en Nederlandse officieren, benevens de manschappen van de C.O.A.K.-school. HET ATHLETTE-PROGRAMMA. De 100 meter leverde al direct een felle strijd op. Twee Belgen en twee Nederlanders wisten zich in de finale te plaatsen. Noris (B.) liet met een tijd van 12.1 sec., Bijlhout (N.) 12.2, Ghys (B.) 12.3, en de Vries (N.) 12.9 in de finale achter zich. De tijden geven een goede indruk van deze strijd en zijn zeker niet slecht, de terreinomstandig heden in aanmerking genomen. De C.O.A.K.-ers behaalden een klin kende overwinning op de 800 m. Het waren hier Groen (2.4.1), Franssen (2.7.1) en Le Hane (2.9.1), die hun Zuiderburen een technisch loopnum mertje lieten zien. De beste Belg, Er- roelen maakte een tijd van 2.12 min. Hierdoor had de le C.O.A.K. een pun- tenvoorsprong van 8 punten. Geeraers (B.), Pollet (B.) en Carps (B.) toon den zich echter zulke beste versprin gers ze maakten r'esp. sprongen van 6.26, 5.84 en 5.66 m. dat de Neder landse voorsprong geheel teniet ging (3132 voor België). Kroes (N.) maak te de beste Nederlandse sprong (5.45 m.). Het hoogspringen werd eveneens een Belgische zege (1011). Weer toonde Geeraers (B.) zijn superioriteit met een sprong van 1.56 m. Het mooiste athletieknummer van de dag was wel de 1500 meter. Na twee ronden hadden Franssen (N.), Le Hane (N.) en Groen (N.) reeds de eer ste drie plaatsen bezet. Het tempo werd zo hoog, dat twee Belgen direct al het peleton moesten laten gaan. Alleen De Smedt (fe.) wist aansluiting te behou den. Groen deed op dit nummer prach tig werk door De Smedt in het oog te houden en in de sprint op te vangen, waardoor deze 1500 m. een driedubbe le C.O.A.K.-overwinning werd. De le DODEN STONDEN OPGEBAARD IN BERLIJN Leden van Volkspolitie, beschuldigd van dienstweigering, staan terecht C.O.A.K. kreeg hierdoor een voor sprong van 7 punten (5649). BELGEN WINNEN. Na de felbestreden athletiek-kamp, hadden de mensen van de C.O.A.K. het heft in handen. De Belgische voetbal lers, technischer en schotvaardiger dan de Nederlanders, zorgden er echter voor, dat een- e.v.t. illusie als sneeuw voor de zon weg zou smelten. Alhoe wel de rust met een blanke stand in ging, zag het er toch naar uit, dat ze zouden scoren. In de rust werd de volleybalwed strijd gespeeld. België won twee sets en Nederland één. De stand was nu 6159 voor België. De tweede helft van de voetbalwed strijd moest dus de beslissing brengen. Elk doelpunt telde voor 4 punten. On geveer 15 minuten na de thee wisten de Belgen te scoren, gevolgd door een tweede doelpunt in de 34e minuut. De C.O.A.K.-ers kwamen er niet meer aan te pas. De achterhoede was wel het sterkste deel van dit elftal met de keeper, die verschillende keren red dend optrad, aan het hoofd. Ook deze keer ging dus de wissel beker weer naar Mechelen. Maj. J. Potteboom verrichtte de prijsuitreiking op het plein van de C.O.A.K.-school. BERLIJN, 23 Juni. Meer dan 10.000 inwoners van Berlijn zijn van middag bijeengekomen voor het met zwarte doeken beklede Westberiijnse regeringsgebouw om deel te nemen aan Volgens een vluchteling uit Leipzig hebben in deze stad vrijwel alle arbei ders aan de staking deelgenomen. Er Sraren minstens 20 doden gevallen bij e onlusten, die meer dan twee dajren de rouwplechtigheid voor de doden hebben geduurd. Naar wordt verho- men zouden in Oost-Duitsland thans ook processen worden gevoerd tegen leden van de volkspolitie, die hadden geweigerd tijdens de botsingen dienst te doen. Twéé van hen zouden al zijn terechtgesteld. van de ongeregeldheden in Oost-Ber- lijn. De kisten van de zeven in West beriijnse ziekenhuizen overledenen st-onden opgebaard op een hoge kata falk en waren bedekt met kransen. In de gehele bondsrepubliek werd om drie uur het werk vijf minuten onder broken. In een rede te Berlijn zei de Bonds kanselier dr Adenauer, dat men het Duitse volk achter het ijzeren gordijn niet zal vergeten en dat men zonder rust of duur voort zal gaan te strijden tot ook zij hun vrijheid hehben her kregen. ZWARE STRAFFEN. Uit de Oostzóne komen berichten over zware straffen, die worden opge legd aan hen, die beschuldigd worden te hebben deelgenomen of aangezet tot de opstand. 116,8 MILLIOEN IN HET NATIONAAL RAMPENFONDS 's-GRAVENHAGE, 23 Juni. In de loop van de vorige week is een bedrag van f700.000.overgemaakt aan het Nationaal Rampenfonds, waardoor het totale bedrag, waarover het fonds kan beschikken is gestegen tot f 116,8 mil lioen. Het Engelse ministerie van Buiten landse Zaken zal de beperkingen, die op het ogenblik in Engeland gelden met betrekking tot de bewegingsvrij heid van Sowjetrussische diplomaten herzien, aldus is van bevoegde zijde vernomen, het Nederlandse steenkool naar buitenland. MAASTRICHT, 23 Juni. Voor de eerste maal sedert de bevrijding wordt in de haven van de staatsmijnen te Stein 500 ton steenkool verladen met bestemming Gernsheim in West- Duitsland. Deze export wordt be schouwd als een uitvloeisel van de overeenkomst der West-Europese Ko len- en Staalgemeenschap. In de ha ven van Born worden twee schepen met resp. 300 en 258 ton steenkolen verladen voor Parijs. Italiaans vrachtschip bij Vlissingen aan de grond. VLISSINGEN, 23 Juni. Vanmid dag om ongeveer kwart over vier is het Italiaanse vrachtschip „Luiga" op de Zuidsteenbank ten Westen van Walcheren aan de grond gelopen. Het schip was van Italië op weg naar Duitsland. Het vaartuig meet-7124 br. reg. ton. Hoewel de sleepboten „Go liath", „Schelde" en „Blankenburg" op weg waren om het schip vlot te trek ken, is het vaartuig vanavond om ne gen uur op eigen kracht tijdens opko mend water vlot gekomen en heeft de reis voortgezet. Schade-regeling culturele onbevredigend genoemd. MIDDELBURG, 23 Juni De Zeeuwse Culturele I -Iviesraad heeft, hoewel de ramp de aandacht voor vele andere belangrijker zaken opeiste, toch goede voortgang gemaakt met de aangevangen documentatie en inventarisatie op cultureel gebied, zodat men nu langzaam maar zeker een overzicht van de situatie in de provincie begint te krij gen. Uit de diverse besprekingen is gebleken, dat op dit terrein een zekere differentiatie nodig is. Men besloot daarom een drietal werkcommissies in te stellen, nl. voor muziek, toneel en beeldende kunst. Tot voorzitter van deze commissies werden resp. benoemd Mr P. van Empel te Mid delburg, de heer M. van Poelje te Vlissin gen en JHr Mr T. A. J. W. Schorer te Middel burg. Verder werden tot leden van de JVfluziek- commissie aangewezen: Mevrouw J. Scherp- se te Middelburg, Mr A. Gast te Zierikzee, huis—De Voogd te Goes, Mr F. W. Adriaaii- de heer G. A. dé Kok te Vlissingen, Mr H. C. M. van Sot te Hulst. Tot leden van de Toneelcommissie: Me vrouw E. J. van de Broecke—De Man te Aarenburg, Mevr. N. de Vink—Olthoff te Middelburg, en Drs L. Lockefeer te Hulst. Tot leden van de Commissie Beeldende Kunst: Mevrouw Huisman—Griep te Ril- land-Bath, Ir A. Rothuyzen te Middelburg, de heer G. Ballintijn te Middelburg. Het is de bedoeling om nog enkele des kundigen te verzoeken zitting te nemen in deze Commissies. Een ander punt dat breed besproken werdf en dat zeer de aandacht verdient, was het vraagstuk van de organisatie en spreiding van het muziekonderwijs in Zeeland. Er werd besloten het overleg en het onderzoek op dit terrein op te dragen aan een aparte Commissie. Algemeen was men van oordeel dat om het grote belang van verantwoord muziek onderwijs voor het muziekleven in de po- vincie, deze zaak met kracht aangepakt dient te worden. Omtrent een verdere rege ling van subsidiëring aan amateur-orkesten, oratoriumverenigingen en daarmee gelijk t« stellen groeperingen werden door de verga dering zekere richtlijnen vastgelegd. Be paalde voorstellen werden gedaan t.a.v. en kele ingekomen subsidieverzoeken. De vergadering sprak tenslotte met na druk als haar mening uit, dat de regeling t.a.v. de schade, toegebracht aan culturele goederen ten enenmale onbevredigend is te achten. GEEN INTERNATIONAAL STARTBEWIJS VOOR BENELUXRONDE. MIDDELBURG, 23 Juni. Naar ons van de zijde van het bestuur der M.A. C. „Scheldegouwen" wordt meegedeeld heeft de R.A.C. Zuid van de K.N.A.C. gedaan gekregen, dat geen internatio naal startbewijs meer nodig is voor de a.s. Beneluxronde, die op 10 en 11 Juli a.s. plaats vindt. Dit besluit is met vreugde begroet en zal vermoedelijk tengevolge hebben, dat het aantal deelnemers nog zal stij gen. Het internationaal startbewijs kost f20.In plaats van dit bewijs, zo heeft de K.N.A.C. goedgevonden, kan worden volstaan met een nationaal startbewijs, waarvan de kosten slechts f 3.50 bedragen. Voor de deelnemers betekent dit dus een aanmerkelijke be sparing. DE BILT ZEGT: Plaatselijk enkele buien. Zwaar tot half bewolkt met plaatse lijk enkele buien. Weinig wind. De zelfde temperaturen als gisteren of iets hogere.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1