Russische troepen namen grensbewaking van de Oost-Duitsers over Met de vele moeilijkheden der Zeeuwse bevolking is terdege rekening gehouden Vrijer reizen in Rusland De ramp en de inzaai Middelburgse zweminrichting zal er eindelijk komen WOLKBREUK TEISTERT BREDA EN OMGEVING PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vandaag herdenkt West-Duitsland de slachtoffers Volkspolitie schiet 15-jarige West-Berlijnse jongen dood Churchill tekent protest aan Plechtige afkondiging van Grondwetswijziging Ir. Herweyer sprak over de Rampschadewet Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 Exploitante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG, No. 2509 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 23 JUNI 1958 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- on ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 4.20 u., onder 21.04 u. Maan op 18.59 u., onder 1.37 u. Hoogwater Woensdag 24 Juni: Vlissingen: 11.59 u. 1.66 m., u. -.- m. Terneuzen: 12.24 u. 1.87 pi., -.- u. -.- m. Wemeldinge: 0.56 u. 1.35 m., 13.32 u. 1.61 m. Zierikzee: 0.38 u. 1.15 m., 13.16 u. 1.40 m. BERLIJN, 22 Juni. Een 15-jarige Westberljjnse jongen, Wolfgang Röhling is vanmiddag bij de grens tussen Oost- en West-Berlijn door een schot, dat werd gelost door de Volkspolitie uit de Oostelijke sector, gedood. De jongen bevond zich in de Westelijke sector en jouwde de Volkspolitie uit, waarbij hij stenen naar de bewapende mannen wierp. Ondanks de zware bewaking van de zönegrenzen slagen er regelmatig meer mensen in nit de Sowjetsector weg te komen. Hier en daar is de Volkspolitie reeds vervangen door Russische militairen, die de grensbewaking hebben overgenomen. Inmiddels is men achter de oor zaak van de uitbarsting in Berlijn gekomen. De bouwvakarbeiders had den Dinsdag een delegatie van 80 man naar één der Oostduitse minis ters gezonden, met wie zij een on derhoud hadden aangevraagd. Op weg naar het ministerie hadden zich steeds meer mensen bij deze groep aangesloten, waardoor een grote mensenmassa bijeenkwam, met het gevolg, dat het tot een uitbarsting van woede tegen de regering kwam. In Bonn meent men, dat het op roer de climax is geweest van een ont wikkeling, die ruim vier maanden ge leden begon, toen de directies van staatsfabrieken de arbeiders in de ge legenheid stelden him grieven aan de leiding voor te leggen. Volgens de vice-minister van Neder- Saksen zouden een groot aantal gevan genissen in Oost-Duitsland door de be togers zijn geopend en de gevangenen bevrijd. HERDENKING. In geheel West-Duitsland zullen van daag de slachtoffers worden herdacht. Van drie uur tot vijf minuten over drie zal het werk in alle fabrieken worden gestaakt. Bondskanselier Adenauer zal jlch voor de herdenking naar West- Berlijn begeven. Van de door de geal lieerden bezette gebouwen zal de vlag halfstok wapperen. DE CONFERENTIE OP DE BERMUDA-EILANDEN. PARIJS, 22 Juni. Frankrijk heeft de Ver. Staten meegedeeld, dat het op de conferentie door een premier zal worden vertegenwoordigd. Indien F-ankryk op 8 Juli nog geen nieuwe premier zal hebben, zal Rene Mayer, de aftredende premier, naar de Ber muda-eilanden reizen. WEER EEN GIFT VAN NIEUW-ZEELAND. LONDEN, 22 Juni. De Hoge Com missaris van Nleuw-Zeeland te Londen, Bir Frederick Doidge, heeft de Neder landse ambassadeur, mr D. U .Stikker, een chèque van 659 pond (ongeveer Ö600 gulden) overhandigd, bestemd voor de slachtoffers van de watersnood. Dit bedrag Is bijeengebracht door de Nieuwzeelandse bevolking. De regering van dit land heeft reeds ruim een mll- ltoen gulden geschonken. Boodschap aan Zuid-Koreaanse regering. LONDEN, 22 Juni. De Engelse minister-president, sir Winston Chur chill heeft vandaag in het Lagerhuis meegedeeld, dat Engeland in een nota aan de Zuid-Koreaanse regering heeft geprotesteerd tegen het vrijlaten van de krijgsgevangenen. In de nota wordt gezegd, dat de Britse regering door het gebeurde is geschokt. De regering noemt de vrijlating der gevangenen een verraderlijke schen ding van het gezag van het opperbevel der V.N. Uit Washington is gisteravond de onderminister van Buitenlandse Zaken naar Zuid-Korea vertrokken. Hfj zou een persoonlijke boodschap van Foster Dulles voor president Rhee bij zich hebben. DEN HAAG, 22 Juni. Vanmorgen om half elf is in alle gemeenten des lands de wijziging van de Grondwet met betrekking tot de buitenlandse betrek kingen op plechtige wijze afgekondigd. Dit kon door de gemeenten geschieden zowel vóór als in het gemeentehuis. Do regering heeft steeds voorkeur getoond voor de laatste methode en de meeste gemeentebesturen hadden dan ook voor deze plechtigheid een speciale raadsver gadering belegd. Het tijdstip van half elf gold ditmaal als plaatselijke tijd, zodat hier en ln de overzeese rijksdelen de afkondiging niet gelijktijdig geschiedde. In Nederland gebeurde de plechtige voorlezing in een openbare zitting van de Hoge Raad en van elk der Gerechts hoven en Rechtbanken, in Suriname ln een openbare zitting van het Hof van Justitie, ln de Ned. Antillen ln een dito zitting van het Hof van Justitie en in Nieuw Guinea ln één van de Raad van Justitie. Tevens werd in de overzeese rijksdelen voorlezing gedaan voor of In het paleis van de Gouverneur. De Hoge Raad kwam bijeen onder presidium van mr dr J. Donner. De le den waren ln officieel costuum, met ba ret, ridderorden en sjerpen. Na requisi toir van de procureur-generaal, jhr mr dr L. H. K. C. van Asch van Wijck, las de griffier, mr H. van Oordt, de wijzi gingswet voor, waarop deze plechtig heid gesloten werd. De Grondwetswijziging is thans ln werking getreden. DE TSJECHEN. Volgens Tsjechische dagbladen on dervindt de productie in de mijnen vertraging. Het vakverbond heeft daarom besloten 4000 van zijn beste leden naar de mijnen te zenden om de productie op te voeren. Tevens wordt toegegeven, dat in verband met de geldhervormingen, die onlangs zijn doorgevoerd, in sommige streken de arbeiders in opstand zijn gekomen en relletjes hebben plaats ge vonden. Jeep te water: drie inzittenden verdronken. WOERDEN, 22 Juni. Gistermor gen is te Woerden een tot personen auto verbouwde jeep te water gere den, ten gevolge waarvan drie van de vier inzittenden zijn verdronken. Red dingspogingen van omwonenden ble ven vruchteloos. Alleen de bestuur der kon zichzelf in veiligheid brengen. ENGELSE CONCURRENTIE OP DE KOLENMARKT. STRAATSBURG, 22 Juni Op de bijeenkomst van het Parlement der Europese Kolen- en Staalgemeenschap heeft het Nederlandse Tweede Kamer lid, mr P. A. Blaisse, critiek laten ho ren op de Engelse staalprijs-politiek, welke, naar hij zeide, waarschijnlijk schadelijke invloed op het Europese vasteland zal hebben. H(j vroeg de Hoge Autoriteit maatregelen te treffen tegen de Engelse dubbele prijzen voor staal. Verder had mr Blaisse critiek op Monnet, de president van de Hoge Autoriteit, wegens het vaststellen van een te hoge maximumprijs voor kolen voor de gemeenschappelijke markt der K.S.G. Naar zijn mening had dit tot gevolg, dat het algemeen niveau der kolenprjjjzen steeg tot het prijspeil van de duurste producent. De Engelse concurrentie op de kolenmarkt zal volgens mr Blaisse waarschijnlijk spoedig gevoeld worden. MOSKOU, 23 Juni. De Sowjet regering beeft aan alle ambassades in Moskou een nota gezonden, waarin wordt meegedeeld, dat de beperkingen op het reizen voor buitenlanders in grote gebieden van Europees-Rusland, Wit-Rusland, de Oekraine, de Kauka- sus en Centraal-Azië zijn verzacht. De beperkingen buiten het gebied van 40 km. rondom Moskou zullen ge handhaafd blijven, maar er binnen zijn een aantal beperkingen opgeheven, met name bij de Westelijke toegangen tot de stad. De commissie, bestaande uit afge vaardigden van de V.S., nationalistisch China, Birma en Thailand heeft over eenstemming bereikt over de evacuatie van de troepen van de Kwo Min Tang, die thans in Birma verblijven. Man ziet zijn vrouw en zeven kinderen verdrinken. GENT, 22 Juni. De 33-jarige Mau rice Cooryn uit Gent heeft Zondag zijn vrouw en zeven kinderen zien verdrin ken. Hij keerde per auto terug van zee met zijn 28-jarige vrouw en hun zeven kinderen. Bij Mariakerke maakte de wagen plotseling een grote bocht en kwam in het kanaal Gent-Brugge te recht. Twee bruggewachters, die het onge val hadden zien gebeuren sprongen on middellijk in het water. Corryn kon zelf uit de auto komen en een der bruggewachters slaagde erin een der kinderen te redden, doch dit is later in het ziekenhuis overleden. Men slaagde er niet in de vrouw en de zes andere kinderen uit de wagen te halen zodat deze jammerlijk ver dronken. De kinderen waren respectievelijk 13, 11, 10, 9, 8, 6 en 4 jaar oud. GOES, 22 Juni. Hoe rampzalig de invloed van de stormramp geweest is voor het agrarisch bedrijf is vandaag gebleken uit de mededelingen die ir M. A. Geuze heeft gedaan op de alge mene vergadering van de Z.L.M. en waarin hij een voorlopige raming heeft gegeven van de in ons land in 1953 met landbouwgewassen beplante area len. Het areaal winterttarwe is in verge lijking met het afgelopen jaar terug gelopen met 43 pCt, dat is 32.000 ha, welk verlies slechts gedeeltelijk wordt goedgemaakt door de verbouw van 14.000 ha meer aan zomertarwe. Welis waar is op de geïnundeerde gronden 32.000 ha meer gerst ingezaaid, doch deze zal tengevolge van het slechte voorjaar niet tot ontwikkeling komen. Van Februari tot Juni viel er slechts 80 mm regen, een hoeveelheid die an ders in een maand valt. De ramingen van de uitgezaaide gewassen zijn als volgt: (tussen haakjes de hoeveelheden van 1952): Wintertarwe 42.000 ha (74.000); Zo mertarwe 22.000 (8.000) ;gerst 102.000 (70.000); rogge 169.000 (183.000); haver 135.000 (132.000); maïs 10.000 (14.000); vlas 26.900 (33.600); klei-consumptie- aardappelen 46.000 (54.000); zandaard- appelen 63.000 (67.000); fabrieksaard appelen 38.000 (38.000); suikerbieten 76.000 (62.000); koolzaad 4.400 (5.700). Voor de gewassenkeuring is aan pootgoed 4000 ha meer opgegeven dan vorig jaar. Aan zaai-uien 6.100 ha tegen 5.000 ha vorig jaar waarvan in Zeeland resp. 2350 ha tegen 1850 ha. Zondagavond is tijdens het zware on weer de bliksem ingeslagen in de schuur van de landbouwer F. Nieu- wenhuize te Rilland. Er ontstond geen brand. Enkele gebinten werden ver splinterd. Vandaag zal de eerste van de 13 door de K.L.M. bestelde Lockheed Super Constellations op Scbiphol aankomen. Dit eerste toestel, de „Atoom" is ge doopt door de filmster Betty Hutton. Op de foto ziet men de champagnefles uiteenspatten op de romp van het vliegtuig, terwijl Klaas Zwarhoed, piloot van de K.L.M. toekijkt. H. M. de Koningin heeft gistermid dag een bezoek gebracht aan de ten toonstelling „De Melkweg" in Den Haag. ER KOMT SCHOT IN Verlichting van de Markt zal verbeterd worden MIDDELBURG, 22 Juni. B. en W. van Middelburg hebben eindelijk de laatste fase kunnen inluiden van de bouw van het zwembad. Er wordt de raad een voorstel voorgelegd om een extra crediet te verstrekken van f 50.000 om onder het bassin trekpalen aan te brengen. De minister is bereid het plan goed te keuren. G.S. hadden destijds in beginsel ook geen bezwaar tegen de uitvoering van bet plan, waarvoor in eerste instantie een crediet door de raad was verleend van f 230.000. Het heien is noodzakelijk geworden, omdat het betonnen bassin zo nu en dan moet worden schoongemaakt en daarvoor zal worden leeggepompt. Het bezwaar bestaat, dat de lege bak zo'n hoge druk van het grondwater zal on dervinden, dat er kans is, dat het ge heel breekt. Daarom zullen er trekpa len moeten worden aangebracht om alles voor breken te behoeden. Daar voor moet f 50.000.— extra worden uit getrokken. Het is komen vast te staan, zo wordt door het college nog meege deeld, dat de aan de N.V. De Zwemin richting toekomende bijdrage in de oorlogsschade door het rijk kan wor den vrijgegeven voor de bouw van een zwembad voor de gemeente. Zoals be kend bedraagt de schenking f 40.000. Een verheugende mededeling doen B. en W. nog, wanneer wordt gezegd, dat de uitgave van f 50.000.kan wor den gedekt door het overschot, dat de dienst 1952 heeft opgeleverd, waaruit dus blijkt, dat men in 1952 niet on voordelig heeft geboerd. VERLICHTING MARKT. Nog altijd voldoet de verlichting van de Markt niet aan de eisen, die er aan gesteld moeten worden. Het was tot nu toe zeer moeilijk om een aesthetisch verantwoorde verlichting te vinden, waardoor zowel het middenterrein als het gedeelte rijweg langs het stadhuis voldoende worden verlicht. Het plaat sen van lichtmasten voor de stadhuis gevel wijzen B. en W. af. Er is nu echter een oplossing gevonden. Er Uunen twee verlichtingsarmatu ren worden geplaatst, die passen in de omgeving. In deze armaturen kunnen 16 staande T.L. buizen van 40 Watt en in het scherm 16 liggende buizen van 20 Watt worden aangebracht. De totale lichtsterkte wordt dan voldoende ge acht. 's Nachts kan tweederde worden gedoofd. De armaturen kosten f1675. per stuk. De totale kosten bedragen f 9490.de jaarlijkse exploitatiekos ten f1200.—. B. en W. willen in de masten ook aansluitmogelijkheden geven voor de jaarlijkse kermis. Het is om deze re den, dat een lid van het college zich niet met dit voorstel kan verenigen. ANDERE VOORSTELLEN. B. en W. stellen voor een stuk grond van het Grootindustrieterrein te ver kopen aan het transportbedrijf van de heer W. Leys. Een stuk grond aan de Wijngaardstraat, waarop het nieuwe bodehuis wordt gebouwd, zal worden verkocht aan de Bodenvereniging. B. en W. stellen ook voor het gemeente- personeel overeenkomstig de rijksre geling weer vacantietoeslag te geven. De arts J. Z. S .Pel heeft zijn functie als politie-arts neergelegd. Hem werd daarop een hogere beloning aangebo den, doch hij bleef bij zijn besluit. B. en W. stellen voor de gemeente-arts, dokter P. J. C. v. d. Slikke te benoe men als politiearts en de mobilofoon uit de auto van dokter Pel over te brengen in de wagen van de nieuwe arts (kosten f400). Middelburg kan nieuwe muziektent kopen, MIDDELBURG, 22 Juni. Naar wij vernemen hebben G.S. het raadsbesluit goedgekeurd, waarbij besloten werd een nieuwe verplaatsbare muziektent aan te schaffen. Het hangt er nu maar vanaf waneer de fabriek de tent kan afleveren. Herverkavelingen op Schouwen-Duiveland, Tholen en in de Zak van Zuid-Beveland GOES, 22 Juni. Gespannen hebben vanmiddag honderden landbouwers, veehouders en fruittelers, leden van de Zeeuwse Landbouw Mij, geluisterd naar hetgeen ir S. Herweijer, directeur van de Rijksdienst voor Landbouw- herstel hen had te vertellen over „Herstel en vergoeding van de watersnood- schade in de agrarische sector". Wat zij kregen te horen was uitermate ver helderend, zij het niet geheel en al bevredigend, hetgeen ook bleek uit de vele vragen, die nadien loskwamen. Deze algemene vergadering van de Z.L.M. werd voorts bijgewoond door talrijke hoofden van takken van dienst, die met de landbouw, veeteelt en opbouw te maken hebben, terwijl voorts het lid der Tweede Kamer, mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, de wnd. Commissaris der Koningin, de heer C. Philipse, en de burgemeester van Goes, mr W. C. ten Kate van hun belang stelling blijk gaven. In zijn openingswoord heeft de alge meen voorzitter, ir M. A. Geuze, na de rampslachtoffers te hebben herdacht, over de rampschadewet nog enkele op merkingen gemaakt. Daarbij drong hij aan op noodzakelijk verderstrekkende tegemoetkomingen, zoals op vergoe ding van de zelf-geproduceerde be drijfsmiddelen en voorraden tegen marktwaarde, tegemoetkoming voor ondernemersloon en vergoeding der naschade. Hij betreurde het, dat de Tweede Kamer het wetsontwerp pas na het zomerreces zal gaan behande len. Uitvoerig ging hij ook in op de herverkavelingen, waarbij hij erop aandrong uitermate voorzichtig te zijn bij het doen van toezeggingen en waarbij hij tevens nauwere inschake ling van alle boerenvertegenwoordi- gers in de herverkavelingscommissie gewenst achtte. Ir Geuze leverde voorts critiek op de publicatie van de Raad van Vakcentralen inzake de jongste aankondiging van de regering over huurverhoging, looncompensatie en belastingverlaging. Hij wekte zijn toehoorders tenslotte op moedig voort te bouwen aan Zeelands herstel. Cit het financieel overzicht bleek, dat de landbouwmaatschappü een te kort heeft van f14.000. Het bestuur TWEE UUR STROOMDE DE REGEN NEER Schade aan bedrijven, woningen en gewassen BREDA, 22 Juni. Een wolk breuk heeft vanmiddag Breda en omgeving geteisterd. De kelders van honderden woningen liepen onder en hier en daar drong het water ook door in de woningen. In verscheide ne lager gelegen gedeelten van de DIEVEN UIT OOSTBURG GEGREPEN. VLISSINGEN, 22 Juni. Zondag avond is in de woonwagen van een kermisexploitant te Oostburg een brandkast geforceerd, waaruit een be langrijk bedrag werd ontvreemd. Vandaag is de jongste agent van het Vlissingse politiecorps er in geslaagd de dieven aan te houden. Hij ontmoette een persoon, die gelijkenis vertoonde met het verspreide signalement. Hoe wel de gestelde vragen niet uitwezen, dat hij de juiste man voor zich had, maakte de agent een koffer open, die de gezochte bij zich had. Daar bleek, dat de inhoud zeer waardevol was, want er kwam f 3500.aan klein geld en bankpapier uit, hetgeen in Oost burg was gestolen. De daders, de 24-jarige J. O. en de Limburger G. T., die in dienst was van de exploitant, zijn naar Oostburg overgebracht. stad bereikte het water een stand van ongeveer een halve meter. En kele straten zakten in. Aan de te velde staande gewassen is grote schade aangericht en verwacht wordt, dat de aardbeien zullen verrot ten Indien opnieuw warm weer volgt. In Etten verdronken zes koeien. De 35 m. hoge schoorsteen van een steenfa briek in deze gemeente werd door de bliksem getroffen en stortte met don derend geraas in. In Breda kon een plat dak van een garage de druk van het water niet lan ger weerstaan en zakte in. Voorzover bekend, deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De schade is overal groot, vooral in de staten, waar het water de huizen binnendrong en het meubilair aantastte. De zware bui duurde van twee tot vier uur. Niet alleen Breda werd getroffen, het eiland Schiermonnikoog, waar der gelijk weer zelden voorkomt, kreeg een zwaar onweer te verduren. Op ver scheidene plaatsen sloeg de bliksem in de lichtleiding, waardoor de stroom voorziening enige tijd uitviel. Tot stafchef van de N.A.V.O.-strijd krachten is benoemd de Amerikaanse generaal Cortlandt van Rensslaer Schuyler. deed een beroep op de leden, dit te kort te helpen suppleren, temeer om dat voor 1953 een contributiederving is begroot van f 32.000. Rede van ir Herweijer. In zijn rede heeft ir Herweijer er al lereerst op gewezen, dat in het wets ontwerp op de watersnoodschade wel ter dege rekening is gehouden met de vele moeilijkheden, die de Zeeuwse bevolking sedert 1939 de eerste inundaties heeft moeten doormaken. Zo wordt in art 55 van het ontwerp bepaald, dat een gunstiger bijdrage, dan in het algemeen in de artikelen van het ontwerp wordt verleend, kan worden verleend voor de dubbel-ge- troffenen. Zij zullen zeker niet in moeilijker financiële positie komen te verkeren, dan zij, die slechts eenmaal zijn getroffen. Verder is van belang het artikel over het herstel van de grond. Zo wordt in artikel 9 bepaald, dat de schade aan land- en tuinbouwgronden zoveel mo gelijk van overheidswege in natura zal worden hersteld en dat betekent ver goeding van alle herstelkosten, zowel de kosten van geïmporteerd gips van Heidemij, enz., maar tevens van de grondbewerking, de inzaai, de oogst, ja zelfs de pacht, rente van inventaris en andere algemene kosten. Uiteraard wordt de geschatte opbrengst van de gewassen van deze totale kosten afge trokken. Zodra deze opbrengsten hoger wor den dan alle hiervoor genoemde kos ten, die de boer maakt, dan pas stopt Landbouwherstel met de vergoeding van de herstel- en bewerkingskosten. De 50 millioen. Ir Herweijer bestreed de vrees, die leeft, dat de 50 millioen gulden voor deze herstelbewerkingskosten te laag zijn geraamd en wellicht het dubbele had moeten zijn en dat daarom de vergoegdingen wel „gehalveerd" zul len worden. Hij noemde de 50 mil lioen geen slechte raming. Behoudens winst en ondernemers- loon zullen alle kosten van het cul tuurtechnische en landbouwkundig herstel, die voor het herstel van de grond nodig en verantwoord zijn, vol ledig worden vergoed. Wel wees hij erop, dat een lagere opbrengst als ge volg van een slechte verzorging van de grond niet mag resulteren in een ho gere vergoeding en hiertoe zijn trou wens in het wetsontwerp ook voorzie ningen getroffen. Eveneens worden vergoed de kosten, die t.b.v. de oogst vóór de rampnacht zijn gemaakt. Hier zullen waarschijn lijk vijf normen worden toegepast, aangezien het niet mogelijk is per boer na te gaan hoeveel kosten er zijn ge maakt. Deze normen zijn de vergoe ding voor ongeploegd land, voor op bouwvoor geploegd land, voor reeds uitgezaaide wintergranen, voor lucerne en karwij en voor grasland. Voor verloren gegane boomgaarden wordt de bijdrage gesteld op de waarde vóór de beschadiging. Tweeduizen a 2500 ha boomgaarden zijn afgestorven of zullen afsterven tengevolge van het zoute water. Reeds nu is bij de schaderaming rekening ge houden met de gemiddelde waarde van f 12.000 per ha. Voor de werktuigen wordt een normatief systeem uitge werkt, teneinde de schade te vergoeden op grond van het aantal dagen gedu rende welke het werktuig in het water heeft gestaan. De vergoedingsregeling voor vee noemde hij redelijk; het ver loren gegane gebruiksvee zal worden vergoed tegen heraanschaffingswaarde en het handelsvee tegen de gemiddelde marktprijs. Met de hoofdredacteur van het weekblad van de C.B.T.B., „Het Platteland" was hij het eens, dat een redactiewijziging van artikel 18 nood zakelijk is voor wat betreft de ver goeding van het vee voor niet agrari sche bedrijven, zoals molenaars en kruideniers ten plattelande. Vervolgens besprak ir Herweijer de vergoeding van de verloren gegane be drijfsmiddelen en voorraden op de boerderijen. De aangekochte bedrijfs middelen zullen worden vergoed tegen de inkoopsprijs terwijl de in het be drijf zelf geproduceerde goederen zul len worden vergoed tegen de kostprijs, dus, zoals hij het noemde de telers- prijs. In de toelichting op art. 17 wordt medegedeeld, dat de berekening van deze vergoedingsnormen zal geschie den op eenzelfde basis als voor de ge wassen te velde, doch dit beginsel dient nog nader uitgewerkt te worden. Voorts besprak hij de rente en pacht- vergoeding, alsmede de geschenkzen dingen. Van deze geschenkzendingen mag de waarde het verschil bedragen tussen herstel en wederopbouwkosten en de volgens de wet toegekende ver goeding. Pas wanneer de waarde van de geschenken groter wordt dan het genoemde verschil wordt de bijdrage verlaagd met een gelijk bedrag als de waarde van de geschenken groter is dan het verschil. Tenslotte deelde ir Herweijer mede, dat de minister van Landbouw, van Financiën en van Verkeer en Water staat vanmorgen een uitvoerige memo rie van antwoord op het wetsontwerp herverkaveling Walcheren met een ge wijzigd ontwerp van wet bij de Twee de Kamer hebben ingediend waarin de ministers vragen de herverkavelings- wet Walcheren ook toe te passen op Schouwen-Duiveland, het eiland Tho len, de zak van Zuid-Beveland ten zui den van de lijn Borssele's-Graven- polder en de polder Waarde. Met na druk wenste hij vast te stellen, dat herverkaveling geen „opruiming" be tekent van kleine bedrijven. Discussie. Na de rede van ir Herweijer kwamen zeer veel vragen los. Ir Geuze zag, hoewel hij dankbaar was voor dit zeer verhelderende betoog, toch nog vele moeilijk punten. Met name vestigde hij en ook andere sprekers de aan dacht op artikel 55, volgens welk ar tikel de dubbel getroffenen hogere vergoeding kunnen krijgen. Men drong er nu op aan, dat hier zal komen te staan „zullen krijgen". Andere vragen gingen ook over artikel 17, dat door ir Geuze een van de knelpunten werd genoemd. Voorts waren er vragen over meer bescherming voor pachters, over de pachtwaarde en wenste men even eens meer gips voor zwaardere gron den. DE BILT ZEGT: Vrij warm. Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind, over het al gemeen tussen Noordoost en Noord west. Vrij warm.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1