gAote o^Lv-ocMing.. K. L. M. handhaaft traditie van primeurs. Grote zuiveltentoonstelling te Den Haag Zeegaten moeten spoedig dicht en zoveelmogelijk Westwaarts Aangename luchtdruk en temperatuur op 7500 m hoogte bij een snelheid van 500 km LIKDOORNS WONDEROLIE Nederlandse visie wint veld in Straatsburg Jaarvergadering „Zeelagdia" te Den Haag Een koe beantwoordt uw vragen Burgemeester Schakel1 „Niet minder, maar meer gemeenten, als het maar werkelijke gemeen schappen zijn" 5De Radio- HOOFDPIJNK- Bij de eerste aanwijzing van Rhenmatische Pijn moet gij zeker Kruxöhen nemen. Technische en economische voordelen springen duidelijk in het oog Maandag 22 Juni 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 De Super-Conniekomt vandaag. DEN HAAG, 22 Juni. Vandaag zal de eerste „Super-Constel- lation" van de K.L.M. zich voor het eerst boven het Nederlandse land schap vertonen en neerstrijken op Schiphol. Dit toestel, zoals men weet de PHTFR .Electron", is het eerste van dertien dezer machines, die de K.L.M. als eerste burgerluchtvaartmaatschappij ter wereld ontvangt. De K.L.M. heeft in de loop van haar vier en dertigjarig bestaan al vele van die wereldprimeurs gehad, primeurs die, naar later is gebleken, grote gevolgen hebben gehad voor de bevordering van de burgerluchtvaart in de wereld. Amerikaanse congresleden voelen zich bedreigd. WASHINGTON, 20 Juni. Volgens Karl Mundt, lid van de suDcommissie voor onderzoek van de Amerikaanse Senaat, welke onder leiding staat van senator Mc Carthy, hebben de commu nisten waarschijnlijk een plan opge- Senator McCarthy verklaarde, dat congresleden te vermoorden". Senator McCarthy verklaarde, dat hij zich reeds enige tijd bedreigd wist. In 1921 was de Nederlandse Lucht vaartmaatschappij de eerste ter we reld die de Fokker F 3 in gebruik nam, een type, dat later over de ge hele aarde in dienst werd genomen. In 1928 was de K.L.M. de eerste die de driemotorige Fokker F 7 in dienst stelde. In 1934 was zij de eerste in Europa die de Douglas DC 2 ontving en door de met dat toestel behaalde successen in de luchtrace Londen Melbourne de aandacht van zeer vele maatschappijen op dit vliegtuig ves tigde. De K.L.M, was in 1936 de eerste niet-Amerikaanse maatschappij, die de Douglas DC-3 in gebruik nam, in '43 de eerste in Europa die 'n Lockheed „Constallation" bestelde, in 1948 even eens de eerste die de Consolidated Vultee 240 en in 1952 wederom de eerste in Europa die de Douglas DC 6a „Liftmaster" en de Consolidated Vultee 340 bestelde. Twee en tachtig passagiers en tweeduizend kilogram vracht zullen straks in de „super-Connie" met 'n snelheid van minstens vijfhonderd kilometer per uur over tenminste vierduizend kilometer zonder tus senlanding kunnen worden ver voerd. De „super-Connie" is het langste ver keersvliegtuig dat thans in gebruik wordt genomen en het is tevens het eerste vliegtuig van de K.L.M. dat meer dan tachtig passagiers zal kun nen vervoeren. Een air-conditioning en verwar mingssysteem zorgt voor een aange name luchtdruk en temperatuur ook op 7500 meter hoogte. De koelinstalla tie die in de tropen kan worden ge bruikt om de kajuit van een op de grond staande machine zo fris moge lijk te houden, heeft een vermogen van driehonderd veertig koelkasten. Ingezonden Mededeling (adv.) VERWIJDERD MET Weg met onhandige Ukdoornringen en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wor tel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, lodium en het pijnstillende benzoc&ïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoornmiddel van t 1.86 bespaart V veel ellende. STRAATSBURG, 20 Juni. De vor deringen, die met de vorming van de ge meenschappelijke markt voor kolen en Itaal tot dusver gemaakt zijn, waren gis teren het onderwerp van het debat. In de commissiebesprekingen was men hier bij reeds tot de conclusie gekomen, dat Seen tijd meer verloren mocht gaan, om e deelnemende staten ervan te overtui- f en, dat slechts een algehele economische ntegratie of coördinatie het mogelijk zou maken de moeilijkheden te overwinnen, die de Hoge Autoriteit tot nu toe heeft ontmoet. Over dit, steeds door Neder- la; dse afgevaardigden verdedigde inzicht, zijn de vergadering en het gezagsorgaan het ten volle eens. De heer Vixseboxse, de nestor der Ne derlandse afgevaardigden, heeft nog eens van de gelegenheid gebruik gemaakt, om te betogen, dat geen politieke gemeen schap gevestigd zou kunnen worden, in- d'en deze niet op een algemene gemeen schappelijke markt zijn gebaseerd. Critiek had de heer Vixseboxse op de ministers der zes landen, wier banken in de zaal tijdens deze vergadering leeg zijn gebleven. Hij hoopte daaruit niet te be hoeven afleiden, dat de belangstelling der regeringen voor de Gemeenschap dalende was. In een electrische oven aan boord van hef vliegtuig kunnen zestig maaltijden tegelijk worden verwarmd. Het maximum startgewicht van de super-Connie" is 60.500 kg, het ma ximum landingsgewicht 50.000 kg, het maximum aan betalende lading is tienduizend kg. Het vliegtuig kan 25.000 liter benzine meevoeren, de vier motoren van 3300 pk elk verbrui ken gezamenlijk 1800 liter per uur. DEN HAAG, 20 Juni. Vanavond werd in Den Haag de jaarvergadering ge houden van de Vereniging van Zeeuwen „Zeelandia". Aan het jaarverslag, dat door de secretaris, de heer W. I. Burgel, werd uitgebracht ontlenen we de volgen de gegevens. De secretaris herinnert in de eerste piaats aan de geslaagde viering van het 30-jarig bestaan in Juni 1952. Het speet hem te moeten meedelen, dat het leden tal enigszins is achteruitgegaan en hij wekte daarom de leden op, alle Zeeuwen, die in Den Haag wonen, lid te maken van „Zeelandia". Door het kleine leden tal blijft ook de financiële toestand der vereniging zorgelijk. In hartelijke be woordingen wordt dank gebracht aan de bestuursleden, die hun beste krachten hebben gegeven en uit hetgeen van hun werk wordt opgesomd, blijkt dat heel veel is verzet. De afd. Zang heeft eveneens verdien steltjk werk gedaan, niet alleen voor de vereniging, maar ook daarbuiten. De afd. Hollands toneel, die meedeed in de wed strijd om de wisselbeker van de Haagse Courant, weerde zich ook goed. Hetzelf de kan worden gezegd van de afd. Zeeuws toneel. In verband met het be schikbaar zijn van spelers, is onlangs be- 'en sloten, beide toneelgroepen tot één te verenigingen. Tenslotte wordt herinnerd aan de goede verstandhouding die er be staat met de zusterorganisaties in Den Haag, die de mensen uit andere provin cies verenigen. President Eisenhower heeft de vice- admiraal Felix Stump benoemd tot bevel hebber over de Amerikaanse vloot in de Stille Oceaan. Voorbereidingen voor de conferentie te Bermuda. BERMUDA, 20 Juni De perschef van het Witte Huis en functionaris sen van de Britse en Franse ambas sade te Washington zijn gisteren te Bermuda aangekomen om veiligheids maatregelen en andere voorbereidin gen te bespreken voor de bijeenkomst van de Westelijke Grote Drie. Geen der functionarissen kon de datum mededelen, waarop de bespre kingen zullen beginnen. Tass over Oost-Berlijn. LONDEN, 20 Juni Het officiële Sowjetrussische Persbureau „Tass", heeft in zijn uitzending van Vrijdag 't protest van de Westelijke mogendhe den tegen de Russische methoden bij de relletjes in Oost-Berlijn een uit drukking van valse verontwaardiging genoemd. In de verklaring van Tass wordt gezegd, dat het protest bedoeld was om de waarheid te verbergen en de verantwoordelijkheid te ontwijken voor de provocateurs, die naar de de mocratische sector van Berlijn waren gezonden om brandstichting en onge regeldheden te organiseren. Het persbureau zei nog, dat de Sowjetautoriteiten verplicht waren geweest militaire maatregelen toe te passen om de orde te herstellen. Kom, zie en proef (Van één onzer verslaggevers). DEN HAAG, 20 Juni. „Kom, zie en proef". "Dat is de slagzin, waardoor de Haagse bevolking wordt opgewekt om de nationale zuiveltentoonstelling „de melicweg" in de enorme Houtrusthallen te bezoeken. Het is een devies, dat men kan lezen op de openbare middelen van vervoer en op de spandoeken, die op de drukke verkeerspunten zijn opgehangen. Deze expositie, die door minister Mansholt vandaag is geopend, is echter geenszins uitsluitend van Haags belang. Integendeel, het is een nationale tentoonstelling, die echter ook in het buitenland de nodige aandacht zal trekken. Zjj is een bewijs va nde vitaliteit van ons agrarisch bedrijfsleven, dat zich niet opsluit binnen eigen, grenzen maar exporteert naar 148 verschillende landen. In 1952 brachten de melk- en zuivelproductie en export niet minder dan f 1.880.000.000.op. Deze tentoonstelling wordt gehouden naar aanleiding van het 3e Internationale Zuivelcongres, dat volgende week te Scheveningen zal plaatsvinden en ter ere van het 50-jarig bestaan van de Inter nationale Zuivelbond. „Groen van Prinsteren" congresseerde i Gebrek aan roepingsbesef ten aanzien van industrialisatie (Van onze Utrechtse redacteur). Het interessante van deze tentoonstel ling is, dat zij met even veel plezier bezocht kan worden door de leek, die zonder nadenken zijn glas melk leeg drinkt als door de deskundige, die alles van de melkproductie afweet. Het gro te doel is te laten zien wat Nederland betekent als zuivelland, zowel voor onze welvaart als voor de voedselvoor ziening der wereld. De bezoeker zal een indruk ontvangen van de weg die melk volgt van produ cent tot consument, via industrie en han del. De organisatoren hebben het niet bij grafieken en studiemateriaal gelaten. Op aanschouwelijke wijze wordt bijv. de jaarlijkse productie van een Nederlandse melkkoe voorgesteld. Hoe kan men dat beter doen dan een kolossale wand met 3820 literflessen op te bouwen? Voor grote projecten is men niet bevreesd ge weest. Een etalage van 100 vierk. m. be vat 20 ton exportproducten, voorzien van verpakkingsmateriaal. Er is ook een wei- dediorama, met een platform, waarop 500 personen kunnen staan. Men vindt op deze tentoonstelling een koe, die vragen op zuivelgebied beantwoordt. Er Is een leslokaal, waar de bezoekers vragen kun nen stellen. En natuurlijk mag een koeienstal, met 12 stamboekkoelen, niet ontbreken. De kaasmakerij zal over belangstelling niet te klagen hebben, evenmin als de hoge koeltoren, waar aan keuring onder worpen boter en kaas kunnen worden be zichtigd. In de zuiveltuin Is een milkbar waar diverse milkshakes kunnen worden geproefd, terwijl bekende radio-orkesten optreden en boerendansen uitgevoerd zullen worden. De bezoekers kunnen aan verschillende prijsvragen meedoen. Voor de meer deskundige zullen de afdelingen bodemgesteldheid, de voeder- en weide- bouw, de fokkerij en gezondheidszorg, de zuivelafzet in het binnen- en buitenland, het vereningingsleven en de voedings waarde der producten misschien van meer belang zijn. Voor de kinderen, die het bezoeken van tentoonstellingen, gauw moe worden is een goede oplossing ge vonden. Er is een kinderboerderij inge richt, waar zij worden bezig gehouden. Deze tentoonstelling zal geopend zijn van 20 Juni tot en met 30 Juni. Hoewel zij te beschouwen ls als een manifestatie van het gehele bedrijfsleven op het ge bied van de landbouw, de zuivelindustrie en de zuivelhandel heeft men niet ge aarzeld haar ook op Zondag open te stel len en wel van 211 uur. Daardoor valt een schaduw over dit grootse landbouw- festijn, dat inderdaad als uniek kan worden bestempeld. „Groen van Prinsterer", de vereni ging van burgemeesters, wethouders en gemeente-secretarissen, hield Woens dag en Donderdag weer haar jaarlijks congres. De leden kwamen bijeen op „De Witte Hei" te Huis ter Heide on der leiding van de voorzitter, burge meester I. C. Haspels van Bussum. Naast de huishoudelijke zaken kwamen twee problemen aan de orde, nl. bet vraagstuk van de industrialisatie, dat werd behandeld door prof. dr 3. Wate rink en de kwestie van de kleine ge meenten, waai over burgemeester M. W. Schakel van Hoornaar een uitvoe rig en boeiend referaat hield. Een speciaal welkomstwoord richtte de voorzitter tot enkele leden uit de rampgebieden, die hij huldigde voor de voortreffelijke wijze, waarop zij zich in moeilijke omstandigheden van hun taak hebben gekweten. De heer Haspels herdacht in zijn openings woord het overlijden van de heer J. Buning te Assen en van oud-minister mr J. Terpstra. Prof. Waterink vestigde er in zijn causerie de aandacht op, dat het pro bleem van de industrialisatie niet is, dat de mensen hierdoor tot slaven zouden worden gemaakt. Het gaat om de foutieve instelling van velen te genover hun werk, die vooral tot uiting komt, als de industrialisatie in grijpende wijzigingen brengt in een gemeenschap. Het gebrek aan roe pingsbesef wreekt zich hier. De A.R.-gemeentebestuurder heeft de taak waakzaam te zijn en de door de industrialisatie veroorzaakte ver anderingen op te vangen. Contact met de leiders der industrie, met predikant en pastoor en vooral ook met Se Chr, vakbeweging is dringend gewenst. Om te voorkomen, dat ook in voormalige plattelandsgemeenschappen een „as- faltjeugd" ontstaat, moet het jeugd werk van overheidswege gestimuleerd worden in die zin, dat het particulier initiatief op allerlei wijze dient te worden gesteund. KLEINE GEMEENTEN. De heer Schakel sprak over: „Het verzorgingspeil der kleine gemeen ten" en stelde, dat de kern van het gehele kleine gemeenten-probleem ligt in het feit, dat de Gemeentewet in wezen geen onderscheid maakt tus sen grote en kleine gemeenten. Van A.R.-zijde is ook bij het eeuwfeest van deze wet van Thorbecke te weinig de aandacht gevestigd op de rationalisti sche en nivellerende tendenzen in de ze wet. Streven naar wijziging op dit punt is zeker een taak voor „Groen" en voor het Verband van A.R.-ge meentebestuurders. Door de wijze, waarop de middelen uit het Gemeentefonds worden ver deeld en door het straffere toezicht van Gedeputeerde Staten is het mate riële verzorgingspeil in kleine ge meenten ongetwijfeld lager dan in grotere. Dit behoeft met name in een plattelandsgemeente niet bezwaarlijk te zijn, als de vraag of in een bepaal de, aanwijsbare behoefte niet wordt voorzien maar ontkennend kan wor den beantwoord. Ook bij samenvoe ging van kleine gemeenten behoorde deze vraag meer het criterium te zijn. Het Calvinisme stelt de mens als schepsel Gods in het middelpunt van het gemeenschapsleven en hierbij past het streven naar kleine, souve- reine gemeenschappen. Daarin immers komt ook de geestelijke verzorging tot haar recht en die is ondanks alle so cialistische leuzen toch veel belang rijker dan de materiële. Spr. stelde tegenover het streven naar minder gemeenten dan ook de leus „meer gemeenten", maar dan opgevat in de zin van werkelijke ge meenschappen. Gemeenten, die geen echte leefgemeenschap- meer vormen, kunnen beter worden opgedeeld onder de grote buren. Men moet echter goed zien, dat in grote verbanden de ge meente als apparaat vaak groot en sterk is, terwijl de gemeente in de zin van gemeenschap verstek laat gaan. Tegen dit gevaar moet worden ge waakt. Afscheidsbezoek Rldgway aan Nederland. DEN HAAG, 20 Juni Generaal Matthew Ridgway, de aftredende op perbevelhebber van de Geallieerde Strijdkrachten in Europa, zal op Don derdag en Vrijdag 26 Juni a.s. zijn aangekondigde afscheidsbezoek bren gen aan Nederland. Donderdagmiddag om even over half vijf zullen gene raal en mevrouw Ridgway op Soester- berg per vliegtuig aankomen. foengt o-itö r HUISHOUDELIJK. De huishoudelijke zaken werden Donderdagmorgen vlot afgehandeld. De verslagen van secretaris en pen ningmeester werden goedgekeurd. Het ledental bleek iets te zijn terug gelopen en bedraagt thans 256. De be stuursleden voor Friesland en Zee land, de heren J. Duker en A. A. van Eeten, werden herkozen. Tot bestuurs lid voor Drente werd bij acclamatie gekozen de heer A. R. van Zandber gen, wethouder te Hoogeveen. Ingezonden Mededeling (Adv.) -m- Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 47 ct. Mijnharde Hoofdpijntabletten. Koker 80 ct. Het Franse ministerie van Buiten landse Zaken heeft medegedeeld, dat Donderdag in de zes regeringssteden van de Europese Defensiegemeenschap de toegevoegde protocollen tegelijker tijd gepubliceerd zijn. Het betreft hier de protocollen, waaromtrent drie maan den geleden overeenstemming werd be reikt. DINSDAG 23 JUNI 1953. HILVERSUM I. (402 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.30—12.33 Land- en tuinb. med.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en kath. nws. 13.20 Act: 13-25 Lunchconc. 14.00 Amus. rouz. 14.35 Strijk- kwart. 15.00 Gev. muz. 15.30 „Ben je zes tig?" 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zieken» lof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regerings- uitz.: „Suriname'» belastingen en statis tiek" door drs B. Kool. 18.00 Voor da jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R.V.U;: „Rond de oude Wereldzee" door dr A. L. Constandse: „Vliegvelden en oliebron nen". 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Holland Festival 1953: „El Retablo des Maese Pedro", de Falla. 21.30 Gram. 21.40 Viool en piano. 22.10 De Radiodokter. 22.25 Sopr. en harp. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Gram. HILVERSUM IL (298 m.) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Koor zang. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Cello en piano. 12.00 Gev. muz. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Voor het plat teland. 12.40 Twee piano's. 13.00 Nws. 13.15 Med. of gram. 13.20 Metropole-ork. 14.00 Amerik. muziekkaleidoscoop. 14.30 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Voor de jeugd. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Rep. of gram. 18.3 5Gram. 18.50 Parijs spreekt tot U. 18.55 Koorconc. 19.20 Sport. 19.30 Pianorecital. 20.00 Nws. 20.05 Amus. muz. 21.00 „Naar haar pijpen dansen", hoorsp. 21.10 Tiroler muz. 21.40 Med. 21.45 Dans- muz, 22.30 Buitenl. overz. 22.45 Gram. 2300 Nws. 23.15 New York Calling. 23.20 24.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Casinoconc. 14.00 Gram. 15.00 Omr. ork. en sol. 16.15, 16.30 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Kamermuz. 17.50 Boekbespr. 18.00 Kamer- muz. (verv.) 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20.00 Ork. conc. 21.00 Gram. 21.15 Ethnologische muz. 22.00 Nws. 22.15 Jazzcomm. 22.45 Gram. 22.5523.00 Nws. 22.55—23.00 Nws. NCRV-TELEVISIE-PROGRAMMA. 20.0023.00 1. Journ. 2. Weerber. 3. „Dia Entführung aus dem Serail", opera. 4. Dagsluiting. Ingezonden Mededeling (adv.) De zes minerale zouten die Kru- schen bevat sporen lever, nieren en ingewanden aan tot actievere wer king, het bloed gaat sneller stromen, onzuiverheden worden afgevoerd en zo worden rheumatische pijnen ge smoord in de kiem. In duizenden zelfs hardnekkige gevallen bracht Kruschen baat. Waarom zoudt gij dan Uzelf te kort doen? Jaarvergadering Ned. Ver. voor Landaanwinning ROTTERDAM, 20 Juni. Zeegaten sluiten of niet sluiten? Twee sprekers tijdens de jaarvergadering van de Ned. Ver. voor Landaan winning lieten geen twijfel aan hun mening over Sluiten. Zo gauw mogelijk sluiten en zo veel mogelijk Westwaarts. Het waren ir A. Gs Bruggeman, hoofdingenieur van de Prov. Waterstaat in Zuid-Holland en dr ir F. P. Mesu, directeur van de cultuur technische dienst te Utrecht, die tot deze gelijkluidende conclusies kwamen. Ir Mesu nam de landbouwkundige kant van de afsluiting der zeegaten in ogenschouw. Het afsluiten in het Zuid-Westen van de Oude Maas naar de Welplaat, van Helvoet naar Goeree, van Ouddorp naar Wes telijk Brouwershaven, van westelijk Zierikzee tot westelijk Colijnsplaat en het Veerse Gat met dammen en sluizen zou de greep van de zee op onze kunsten aanzienlijk verkorten. Sluizen met stuwen in de Oude Maas, Oostelijk van Dordrecht en bij de kop van 't Land, zouden met eerst genoemde werken na verloop van ja ren een boezem vormen, die van emi nent belang voor de landbouw zou zijn. Door deze kunstwerken zou immers een zoetwaterboezem van 70.000 ha worden gevormd, voldoende om 250 k 300.000 ha landbouwgrond te be vloeien. Deze landbouwgrond, voornamelijk in Noord-Brabant en Zuid-Holland, zou daardoor 20 pet. meer oogst kun nen opbrengen, tegen aanvankelijke bevloeiingskosten van 100 tot 1500 gulden gulden per ha. Waar inpolde ring toch nog altijd ongeveer 12.000 gulden per ha kost, aldus ir Mesu, zou deze investering gewettigd zijn. door J. BRANDENBURG. 91 De mensen zien elkander ontzet aan en wachten op wat de Priesters zullen doen. Doch ook dezen zien elkander onrustig aan. Wat moeten zij doen? Het Heilig betreden, terwijl de dienstdoende Priester bezig is met het branden van het reukwerk en te bidden tot de Verbonds-God, wordt streng gestraft. Maar dan eindelijk: het voorhang wordt weg geschoven en Zacharias treedt te voorschijn. De menigte werpt zich weer plat ter aarde om de priesterlijke zegen te ontvangen, Zacharias treedt langzaam met wankele schreden naderbij. De Pries ters, die hem zien aankomen zien'een grote verandering. Deze man is niet dezelfde, die zo even het Heilige binnenging. Het is een gebroken, gebogen gestalte, die nader treedt. Zacharias heft de handen op en de schare luistert naar de zegen. Maar het blijft stil. Geen enkel woord, geen geluid komt er over de priesterlijke lippen. Wat hij jarenlang zo vurig begeerd heeft, waar hij om gebeden heeft, hij kan het niet. Zijn mond is stom. Hij moet de woorden spreken: „De Here zegene u en Hij behoede umaar hij kan het niet. Zijn handen vallen slap langs het priesterlijk gewaad, er is een uit drukking van vertwijfeling op zijn ontsteld gelaat te lezen en dan brengt hij met een hopeloos gebaar de rechterhand aan zijn lippen en schudt het hoofd. Beide handen gebaren tot de verbaasde menigte, dat zij zich maar verwijderen moet, zónder zegen Dan komen de Priesters naderbij en bestormen hem met vragen. Alles wat hij doen kan, is zijn schouders optrekken, het hoofdschudden en naar zijn lippen wijzen. Ze begrijpen, dat hij met stomheid geslagen is. De één zegt tot de ander: „Hij moet een gezicht gezien hebben!" Eén der Priesters komt met een schrijftafeltje, een metalen plaat met was bestreken. Hij overhandigt Zacharias een staafje en zegt hem, dat hij schrijven moet om mede te delen, wat hij gezien heeft. Zacharias staat besluiteloos met het tafeltje in de hand. Hoe kan hij verslag geven van dit ontzettende gezicht en waar hij, die zelf het gezien had, niet geloofde, hoe zullen zij, die niets gezien hebben, het geloven? Dan schrijft hij: „Ik zag de engel Gabriël, die een boodschap van Jahwe bracht Meer niet. Ze dringen aan op een verslag van de woorden. Maar Zacharias weigert. Hij moet al deze dingen eerst zelf verwerken Maar dan komen de gevolgen van zijn straf: hij mag geen priester dienst meer doen in de Tempel. Geen Priester, waaraan enig gebrek kleeft, mag dit doen. Hij moet zijn week vervullen met het verrichten van het minderwaardige werk, hij mag het brandhout bijeen brengen voor het brandoffer-altaar Wanneer Elizabeth hoort, wat er gebeurd is, wil ze haar man spreken. Slechts even geeft hij haar gehoor en maakt haar duidelijk, dat, wanneer zijn diensttijd voorbij is en ze samen naar huis gaan, hij haar zal duidelijk maken, wat er heeft plaats gehad. Het wordt een week van grote spanning en de beide vrouwen be spreken vele mogelijkheden. Zij weten, dat de engel Gabriël verschenen is en het dus iets heel gewichtigs moet zijn, wat aan Zacharias is ver kondigd. Maar wat heeft de engel gezegd? En waarom is Zacharias stom? De profetes Anna troost de bedroefde Elizabeth met de woorden, dat de engel Gabriël, wanneer hij iets te boodschappen had, steeds blijde tijding bracht en dat, hetgeen hij nu heeft wezen verkondigen ongetwij feld in verband moet staan met de grote Verwachting, de komst van de Messias. Anna is er zeker van. Aan het einde van de dienstweek maken de beide oude mensen zich gereed voor de reis. Zacharias laat niets blijken, van hetgeen hij weet en Anna respecteert het geheim. Al wat God doet is welgedaan! Deze les heeft het leven haar voldoende geleerd. Reeds vroeg gaan Zacharias en zijn vrouw op weg, want ze willen op één dag de reis maken. Ze hebben verlangen om samen in hun woning te zijn. Zacharias is in wonderlijke gepeinzen verzonken. De woorden van Gabriël repeteert hij telkens weer opnieuw en hij overdenkt zijn zonde, zijn brutaal ongeloof. Want hij, de man, die op zijn dorp de mensen zo vaak vermaande, toch gelovig te luisteren naar de woorden Gods, door de mond der profeten gesproken, hij weigerde te geloven, nu een engel Gods het Woord Gods tot hém bracht Wanneer zij thuis gekomen zijn neemt hij het wastafeltje en schrijft het relaas op van zijn ontmoeting in de Tempel en Elizabeth leest, ze leest en herleest met klimmende verwondering, maar een verwondering, die uitgroeit tot bewondering, tot aanbidding (Wordt vervolgd) Tot de verdere voordelen van af sluiting der Z.W. zeegaten, behalve de Nieuwe Waterweg en de Westerschel- de, noemde ir Mesu de inpoldering van 10 a 20.000 ha landbouwgrond, die gedeeltelijk voor sanering van te kleine en oude bedrijven op de eilanden zou kunnen dienen. Voorts zouden het be strijden van de verzilting en betere zoetwater voorziening van de eilanden hieruit voortvloeien. Weidebeuw en ooftbouw zouden daardoor aanzienlijk in opbrengst winnen. Bovendien worden door het afslui ten der zeegaten de verbindingen be ter, waardoor eenvoudiger arbeidsver houdingen en verdergaande agrarische industrialisatie mogelijk worden. Daar staat tegenover, dat de oester- en mosselkwekerij en visserij goeddeela geëlimineerd zouden worden. Nationaal economisch bezien echter, zouden de agrarische belangen moeten praevaleren boven de visserjjbelangen. De visserij zou schade-uitkering en om. scholing behoeven, aldus Ir Mesu. Ir BRUGGEMAN. Ook ir Bruggeman was van de nood zaak van afsluiting een overtuigd voorstander. Hij gaf een overzicht van de moderne mogelijkheden met cais sons, stuwen en drijvende sluizen. Het afsluiten van de zeegaten zou de buiten- en binnenwaartse kustlijn, alsmede die der benedenrivieren ver korten tot 50 kilometer, mits Water weg en Westerschelde open blijven. Tegenover de kosten van afsluiting staat de noodzaak tot verhoging en verzwaring der dijken, de schade door verzilting en het gebrek aan zoet water. Spr. verheelde de technische moeilijk heden van de afsluiting der zeegaten geenszins. Deze zijn naar zijn mening te overwinnen, men heeft thans im mers de elementen-bouw, die in 1945- '46 op Walcheren en thans in Zuid- Beveland en Schouwen zulke belang rijke diensten bewijzen. De stormvloed van dit jaar heeft ons geleerd dat wij zeer voorzichtig moeten zvjn. Dat was nog niet de ergste ramp, die ons kon tireffen. Afsluiten der zee gaten is de beste oplossing van het vraagstuk. Beziet men de eigenlijke kosten van het handhaven der tegenwoordige situ atie en het afsluiten der zee-armen met de economische aankleve van dien, dan springen de voordelen daarvan, tech nisch en economisch, duideiyk in het oog, aldus ir Bruggeman. Moordenaar waanzinnig verklaard. EINDHOVEN, 20 Juni De 27-ja- rige van de B., die in Februari van dit jaar werd gearresteerd wegens moord op de 70-jarige landbouwer van Kruysdijk in de Hurk te Eindhoven en daarna een volledige bekentenis af legde, is thans door de rechtbank van Den Bosch waanzinnig verklaard. Da rechtbank gelastte zijn opneming in een krankzinnigengesticht.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3