KANSEN OP SPOEDIG BESTAND SLECHTS ZEER GERING Stakingen in Oost-Duitse uraniummijnen Kapitale schuur bij Heinkenszand geheel in de as gelegd Generaal Mark Clark beschuldigt president Rhee van woordbreuk Kamer wil rampenfonds als aanvulling Plechtigheid van oudstrijders bij vrijheidsbeeld te Middelburg Pinay aangezocht als formateur PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Waarnemers in Korea menen 8 Juli conferentie op Bermuda A'j v 1 SNIPPER NIEUWS1 „In mijn verlies zij ik geduldigh" Mogelijkheid tot samenwer king bij Statenverkiezing? Uitgave: {stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, ïeL 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. TeL administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 Exploitante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG, No. 2508 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per mjn. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord TUNSnAfl 11 JUNI 1953. Hooldredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Dlndsdag: Zon op 4.20 u., onder 21.04 u. Maan op 17.44 u., onder 1.12 u. Hoogwater Dinsdag 23 Juni: Vlissingen: 11.11 u. 1.56 m., 23.26 u. 1.45 m. Terneuzen: 11.33 u. 1.77 m., 23.51 u. 1.66 m. Wemeldinge: 12.36 u. 1.52 m. u. m. Zierikzee: 12.22 u. 1.32 m., u m. POES AN, 21 Juni. Hoewel men in kringen van de Ver. Naties in New York deze mening maar gedeeltelijk deelt, hebben waarnemers in Korea Zaterdag verklaard, dat de hoop op een spoedige sluiting van een wapenstilstand door de vrijlating der krijgsgevangenen de bodem is ingeslagen. De Noordelijken hebben tijdens de besprekingen van Za terdagmorgen een brief overhandigd, waarin zij onder andere eisen, dat de vrijgelatenen weer zullen worden opgespoord en in de gevangen kampen teruggebracht. Vandaag heeft de opperbevelhebber der troe pen van de Ver. Naties, generaal Mark Clark, in een verklaring de Zuidkoreaanse president, Syngman Rhee, beschuldigd van woordbreuk. Inmiddels zijn in de nacht van Zaterdag op Zondag weer ongeveer 700 gevangenen uit kampen ontsnapt met behulp van de Zuidkoreanen. Tijdens de Zaterdagmorgen in Pan- moendjon gehouden besprekingen heb ben de communisten de vraag gesteld of het opperbevel van de V.N. in staat is de Zuidkoreaanse regering en strijd krachten in zijn macht te houden. Zo niet, dan wil men weten op welke wij ze een bestandsovereenkomst dan kan worden nagekomen. In de boodschap, waarin deze vragen zyn vervat, zeggen de Noordelijken, dat zij in de loop van de maand Juni een antwoord verwach ten. Waarnemers te Tokio zijn van me ning, dat generaal Mark Clark er slechts dan in zal kunnen slagen een bestand te bereiken, indien betzij de communisten, hetzij de Zuidkoreanen bun standpunt fundamenteel wijzigen. De jongste ontwikkelingen, zo werd daaraan toegevoegd, maken de kans daarop evenwel onwaarschijnlijk. CLARKS VERKLARING. Generaal Clark heeft Zondag een verklaring uitgegeven, waarin hij zegt, dat president Syngman Rhee persoonlijke verzekeringen had ge schonden door de vrijlating van niet- communistische gevangenen uit Zuidkoreaanse kampen te gelasten, De gevangenen waren ontsnapt als gevolg van de gebroken beloften der Zuidkoreaanse regering en het sa menspannen en desertie van Zuidko reaanse wachten. Alle mogelijke maatregelen zouden worden genomen om de ontsnapte gevangenen weer vast te zetten. Clark ontkent, dat er enige geheime verstandhouding bestond tussen de Zuidkoreaanse regering en zijn hoofd kwartier betreffende de ontsnappin gen. Hij noemt de actie van de Zuid koreanen een rechtstreekse schending van de macht, die hij bekleedt. De Zuidkoreaanse regering had deze macht erkend en vrijwillig haar troepen voor De Egyptische koninklijke familie. CAIRO, 20 Juni. Volgens Egyp tische bladen zullen de staatstoelagen aan de leden van de voormalige ko ninklijke familie ingehouden worden, nu de republiek is uitgeroepen. De eigendommen der familie zullen niet geconfisceerd worden. Aan leden van de familie zou niet verzocht worden het land te verlaten. Zij zouden als gewone burgers behandeld worden. WASHINGTON, 21 Juni. Officieel is bekend gemaakt, dat de conferentie der Westelijke Gro te Drie op de Bermuda-eilanden op 8 Juli a.s. te Hamilton zal begin nen. Verwacht wordt, dat de be sprekingen vier dagen zullen duren. Van Amerikaanse zijde zal wor den deelgenomen door president Eisenhower. De Britse premier Sir Winston Churchill zal het Gemene best vertegenwoordigen, doch wie voor Frankrijk naar Bermuda komt is in verband met de regeringscrisis in dat land uiteraard nog niet be- '-"nd. KONINGIN ELIZABETH NAAR DUITSLAND? LONDEN, 21 Juni. Volgens een bericht in het Engelse blad de „Sunday Express" is Koningin Elizabeth van Engeland van plan het volgende jaar een bezoek aan Duitsland te brengen om een parade af te nemen van de Britse troepen aldaar. HUURVERHOGING EN LOON COMPENSATIE. 'S-GRAVENHAGE, 20 Juni. Van officiële zijde wordt medegedeeld: „Het in de pers verschenen bericht, dat in het kabinet verdeeldheid zou bestaan over de omvang van een even tuele loonsverhoging, welke als ge deeltelijke compensatie van huurver hoging noodzakelijk zou worden ge acht, is volkomen uit de lucht gegre pen". Spoorwegverkeer Amsterdam— Bussum weer normaal. HILVERSUM, 21 Juni. Daar de herstelwerkzaamheden aan de spoor baan en aan de electrische bovenlei ding bij Weesp hedenmorgen om 11 uur gereed zijn gekomen, is het trein verkeer tussen Amsterdam en Bussum weer normaal. de duur der vijandelijkheden onder het bevel van de V.N. gesteld. Uit het feit, dat de generaal geen aanduiding geeft voor de tegenmaat regelen moet volgens waarnemers wor den afgeleid, dat hierover te Washing ton nog besprekingen gaande zijn. STEEDS MEER. Nu opnieuw bijna 700 gevangenen zijn ontsnapt is meegedeeld, door het hoofdkwartier van de Zuidkoreaanse militaire politie, dat bij de ontvluch tingen tot nu toe 44 Noordkoreanen om het leven zijn gekomen. In totaal zijn ruim 25.000 gevangenen in vrij heid. Volgens het ministerie van De fensie is men van plan ze in te lijven bij het Zuidkoreaanse leger. DORSBEDRIJF AFGEBRAND. HEERENVEEN, 20 Juni Heden morgen vroeg is het dorsbedrijf van de heer G. van Zeist te Blesse tot de grond toe afgebrand. De gehele in ventaris, bestaande uit drie auto's, twee dorskassen, drie dorspersen en een tractor ging verloren. De oorzaak van de band is onbekend. De schade wordt geraamd op 80.000 gulden. Koning van Cambodja beëindigt vrijwillige ballingschap. SAIGON, 21 Juni. Koning Noro dom Sihanoek van Cambodja heeft Zondag zijn vrijwillige ballingschap in Thailand beëindigd en is, naar ver luidt op aandringen van zijn moeder, naar Cambodja teruggekeerd. Men verwacht, dat hij te Battambang, bij de grens van Thailand, zal blijven en dat hij zijn premier, Penn Noetb, zal op dragen de Fransen tegenvoorstellen te doen met betrekking tot herziening van Cambodja's economische en mili taire status. Toen hij op 13 Juni Cambodja ver liet, gaf de koning als reden van zijn ballingschap, dat de Fransen zijn land, cm van de drie verbonden Indochine- se staten, geen volledig zelfbestuur wilden geven. Hij wil voor Cambodja binnen de Franse Unie een mate van zelfbestuur, als Pakistan binnen het Britse Gemenebest bezit. STAKING IN HONGAARS INDUSTRIECENTRUM? GRAZ, 21 Juni. Vluchtelingen uit het Oosten hebben in de Oostenrijkse stad Graz gezegd, dat onlangs 28.009 arbeiders het werk hebben neergel ,'i in het industriecentrum Csepel bij Boedapest. Volgens de vluchtelingen waren 600 arbeiders door de Hongaarse politie in hechtenis genomen. RUSSEN BLIJVEN HUN TROEPEN VERSTERKEN Fabrieken in diverse steden zouden in brand zijn gestoken BERLIJN, 21 Juni. Uit de berichten, die via lVest-Berlijn uit Oost- Duitsland binnenkomen, blijkt, dat de omvang der stakingen nog altijd groter is geweest, dan men vermoedde. Een Westberlijns blad maakte van daag melding van een grote staking in de uraniummijnen in Saksen, waar 100.000 arbeiders het werk zouden hebben neergelegd. Voorts kwamen be richten binnen over het in brand steken van fabriekscomplexen waardoor onder andere de grootste fabriek van synthetische rubber in Merseburg voor een deel is uitgebrand. Hoeveel mensen bij de stakingen, betogingen en relletjes het leven verloren valt nog niet bij benadering vast te stellen, zo dit ooit mogelijk zal worden. Vluchtelingen verklaren, dat overal massa arrestaties worden verricht en in Oost-Berlijn worden zelfs scholen als gevangenissen ingericht. President Heuss van West-Duitsland heeft tijdens een bijeenkomst in de Bondsdag ter herdenking van de slachtoffers verklaard, dat de beto gingen een volksuitspraak zijn ge weest, die de Oostduitse regering van elke morele autoriteit heeft beroofd. BESPREKINGEN. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse hoge commissie zullen Zaterdag a.s. de Westelijke hoge com missarissen te West-Berljjn bijeen komen voor een bespreking. Men noemde het onwaarschijnlijk, dat de hoge commissaris der Sowjets zou worden uitgenodigd, omdat de Weste lijken niet officieel van zyn benoe ming in kennis zijn gesteld. Inmiddels zijn een Amerikaanse stu dent en twee verslaggevers, die in Oost-Berlijn door de communisten wa ren gearresteerd, op vrije voeten ge steld, evenals een aantal West-Berlij- ners, dat zich in het Oostelijke stads deel bevond toen de onlusten begon nen en daar tot op heden waren vast gehouden. VERSTERKINGEN. Diverse berichten spreken over de versterkingen, die de Russische strijd macht in de Oost-zóne regelmatig ont vangt. Zo zouden zich buiten de nor male legermacht, die zich altijd in LEDENTAL C.N.V. 's-GRAVENHAGE, 20 Juni. Blij kens de kwartaalstaat over het eerste kwartaal 1953 van de aantallen leden van de bij het Christelijk Nationaal Vakverbond aangesloten organisaties, is het ledental gedurende de eerste drie maanden van dit jaar met 2253 toegenomen. Hierdoor is het aantal personen, dat bij het C.N.V. is aange sloten gestegen tot 184.432. A Bij ongeregeldheden in een gevan genis te Bagdad zijn zeven communis tische gevangenen gedood en 73 be wakers en gevangenen gewond. De communisten zouden naar een andere gevangenis worden overgebracht en wilden op deze wijze protest aanteke nen. Mau Mau verzetslieden hebben in een reservaat 80 hutten en wonin gen in brand gestoken en minstens ze ven Kikoejoes gedood. Zij namen bo vendien nog een aantal gijzelaars mee. Tijdens het weekend zijn weer twee mensen bij het baden verdronken. Het waren een Duitse leraar, met vacan- tie in ons land en een 17-jarige jongen uit Tegelen. -• Bij verkeersongevallen te Vianen en Brummen zijn resp. vier en drie personen gewond geraakt. De minister van Landbouw, de heer S. L. Mansholt, heeft Zaterdag in de Haagse Houtrusthallen de tentoonstel ling „De Melkweg" officieel geopend. Oost-Berlijn bevindt, momenteel twee divisies met in totaal 25.000 man in dit stadsdeel ophouden. De kranten in Oost-Duitsland beginnen langzamer hand toe te geven, dat er in de afge lopen dagen veel gebeurd is. Men blijft echter van alle ongeregeldheden de schuld geven aan „provocateurs", die uit West-Duitsland in de Oost-zóne zijn binnengekomen en door de Ame rikanen betaald worden. MINISTER LUNS IN RANGOON. RANGOON, 20 Juni. De minister van Buitenlandse Zaken, mr Luns, is op zijn studiereis door Zuid-Oost-Azië en Australië in Rangoon aangekomen. Daar verklaarde hij tegenover journa listen, dat hij tengevolge van de kabi netscrisis in Indonesië met de autori teiten in Djakarta geen besprekingen over hangende kwesties zou kunnen voeren. De belangrijkste van de kwes ties zou zijn het lot van enige tien duizenden Indische Nederlanders en de toekomst van de Nederlandse han delsbelangen in Indonesië. Rijk moet huisraadschade betalen. GOES, 20 Juni. Naar wij verne men zal in het Voorlopig Verslag dat de Tweede Kamer dezer dagen zal uit brengen over het ontwerp-Rampscha- dewet, aan de regering worden voor gesteld, dat het Rijk de huisraadscha de voor zijn rekenning zal nemen en dat aan het Rampenfonds een aanvul lende taak zal worden aangewezen. Zijn wij goed ingelicht, dan is het de bedoeling van de Kamer dat het Rijk deze schade zal vergoeden op dezelfde voet als het Rampenfonds dat thans doet: zonder rekening te houden met het verloren gegane het nodige in een voudige uitvoering verstrekken. Als het Rijk deze verplichting zou overne men, zou het Rampenfonds de aan vullende bedragen kunen verstrekken, zodat ook op dit terrein sprake zou zijn van een werkelijke vergoeding van de geleden schade. HARTSTOCHTELIJK!? OROEP VOOR DE VREDE MIDDELBURG, 20 Juni. - Zo als in alle provinciale hoofdsteden in Nederland zijn vanmiddag op de Wereldveteranendag ook in Mid delburg bij het vrijheidsbeeld op de Groenmarkt bloemstukken gelegd namens de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers en de Nederlandse Bond van Oudstrij ders. OPLEIDING VOOR MAAT SCHAPPELIJK WERK BIJ „KERK EN WERELD". DEN HAAG, 20 Juni De grote vlucht, die het maatschappelijk werk genomen heeft en de talrijke kerke lijke organisaties die dit werk ter hand namen, heeft in stijgende mate de behoefte doen gevoelen zelf de no dige krachten op te leiden. Als gevolg hiervan zal de Ned. Herv. Kerk op 1 September a.s. een eigen opleiding aanvangen aan 't instituut voor Kerk en Wereld te Driebergen, welk instl tuut, samen met de algemene Diaco nale Raad der Ned. Herv. Kerk deze opleiding zal verzorgen. Aan een aantal erkende scholen voor maatschappelijk werk wordt zulk een opleiding gehouden. De bijzondere eisen die het kerkelijk sociale werk stelt en die de opleiding mede zal richten op het apostolair karakter van deze arbeid, bracht bovengenoemde instanties tot het instellen van een eigen vorming, die eveneens officieel zal worden erkend en een volwaardig diploma zal uitreiken. De laatste poging? PARIJS, 21 Juni. President Auriol van Frankrijk heeft de conservatieve ex-premier Antoine Pinay verzocht een regering te vormen. Hij is de vijf de, die sinds 21 Mei, toen de regering Mayer haar ontslag aanbood, zal pro beren het land weer een kabinet te ge ven. Pinay, die een populair man is, heeft verleden jaar tien maanden ais premier zijn land gediend. Vanmiddag zal hij de president meedelen of hij de opdracht aanvaardt. Het verzoek aan Pinay is gekomen, nadat tijdens het weekend oud-pre miers, candidaat-premiers en fractie leiders der partijen hadden vergaderd om te komen tot een gemeenschappe lijk programma voor een nieuwe rege ring. Deze bijeenkomst waarvoor alleen de communisten niet waren uitgenodigd, stond on '.er leiding van Paul Reynaud. De socialisten zijn Zaterdagmiddag uit de vergadering weggelopen, omdat zij het niet eens waren met de voorstel len. Nadat mevr. H. GoedhartTooren, secretaresse van de Nederlandse Bond van Oudstrijders en de heer P. Baree uit Axel voorzitter van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslacht offers, afdeling Zeeland, de plechtige handeling hadden verricht onder eer biedige stilte, las de heer Baree de verklaring voor van de Wereld Vete ranen Federatie. Hierin werd gezegd, dat deze dag in het bijzonder de oud- strijders uit België, Brazilië, Canada, Denemarken, Egypte, Frankrijk, De Goudkust, Groot-Brittannië, Grieken land, India, Israël, Italië, Luxemburg, Nederland, Noorwegen, Pakistan, de Philippijnen, Turkije, de Ver. Staten en Joego-Slavië zich gemeenschappe lijk achter het ideaal stellen om te strijden voor een vrede in vrijheid op de dag dat zij de gesneuvelde kame raden herdenken. Eensgezind, zo zegt de verklaring verder, veroordelen wij de oorlog als een middel om geschillen te beslissen. Tot slot zegt de verklaring „Zo leggen wij, zestien millioen oud-strijders op de Wereld Veteranen Dag, wederom een dubbele eed af voor een ernstig streven naar een vrede in vrijheid en voor een rechtvaardige actie ten be hoeve van de oorlogsinvaliden en van degenen, die van hen afhankelijk zijn. Na de plechtigheid heeft men aan de vergetenwoordiger van de Commis saris der Koningin en aan het gemeen tebestuur van Middelburg het „Credo" aangeboden, een citaat van Ralph Bunche, waarin een hartstochtelijk pleidooi voor de vrede wordt gevoerd. Onder de aanwezigen merkten we op de territoriaal commandant Zee land maj. Cornet, de commandant Ma ritieme Middelen Vlissingen, kapitein ter zee J. G. Broekhuisen, majoor J. Potteboom commandant der C.O.A.K., mevr. A. A. L. van MolenburghDijk huis, districtscommissaris van Moveo afdeling Zeeland en andere genodig den. Domburg heeft prachtig recreatie terrein. DOMBURG, 20 Juni. Vanavond is het prachtige recreatieterrein bij de villa „Eldorado" in gebruik genomen. Het terrein is 20 are groot en door de eigenaar der villa in gebruik gegeven aan V.V.V. De aanleg is verzorgd door de heer A. Boone. Dit alles was moge lijk dank zij steun van particuliere zij de, terwijl „Nieuw Walcheren" de plantsoenen schonk. Een groot aandeel hebben ook de ingezetenen van Dom- CTfrg gehad, want zij waren het, die in hun vrije tijd onder andere 800 zit banken hebben vervaardigd en het kleedlokaal hebben gemaakt. De ge meente garandeerde de huur van het terrein. Er is plaats voor 2000 bezoekers. Na een mars door het dorp door de muziekvereniging „Apollo" bracht de voorzitter van V.V.V. de heer W, Brand dank voor de medewerking, die de stichting van het recreatieter rein mogelijk heeft gemaakt. Hij hield een vurig pleidooi V.V.V. in het stre ven te steunen en dit alles financieel mogelijk te maken. Hij wees op de noodzakelijkheid de gasten een goede ontvangst te berei den. Afwisselend traden deze avond op de gymnastiekvereniging van Dom burg, de dansgroepen van „De Strand jutters" en de zangvereniging „Vol harding leidt tot het doel", alsmede „Apollo". Er werd een verloting ge houden, waarvoor door de leden 100 prachtige prijzen beschikbaar waren gesteld. Met enkele dansen, uitgevoerd door „Strandjutters" werd het ge slaagde programma, dat door ongeveer 900 bezoekers werd bijgewoond beslo ten. Morgen zullen te Belgrado bespre kingen aanvangen tusen een Neder landse en een Joegoslavische handels delegatie, teneinde te geraken tot een nieuw handelsaccoord. Bedrijf binnen 20 jaar twee keer door brand verwoest HEINKENSZAND, 21 Juni. Vanavond Is tengevolge van een bliksem inslag tijdens het zware noodweer, de kapitale schuur van de boerderij van het Franse Leger des Heils, waarvan de heer J. de Jonge pachter is, te Oudeland C 13 bij Heinkenszand, totaal in as gelegd. Het gelukte de huishoudster, mej. P. de Jonge, die alleen thuis was, toen zij omstreeks acht uur bemerkte, dat de schuur in lichter laaie stond, niet, telefonisch contact op te nemen met Heinkenszand. Bedekt met brandwonden aan hals en gezicht is zij het huis uit gevlucht om de huren te waarschuwen. De schade alleen aan de totaal verwoeste 40 meter lange schuur wordt geschat op f60.000 en wordt door de verzekering gedekt. Ongeveer 20 jaar geleden brandde eveneens de schuur van deze kapitale boerderij uit. „In mijn verlies zij ik geduldigh", staat boven de voordeur van de boerderij geschreven, waar de huis houdster, mej. de Jonge alleen thuis was. De pachter, haar neef, de heer J. de Jonge bevond zich in Frankrijk. In een oogwenk stond de schuur vlak ach ter het woonhuis in lichter laaie. Nog geen kwartier later was de brandweer van Heinkenszand, onder commando van de heer S. Dekker, op de plaats van de brand, spoedig gevolgd door de brandweer van Goes onder commando van .de heer F. Pilaar. Ook de brand weren van Borssele, commandant de heer A. van de Ende, en van 's-Heer Arendskerke, commandant de heer G. van Damme, die gealarmeerd waren, arriveerden spoedig. Hoewel het woonhuis door een ste vige brandmuur en branddeur was be veiligd was de toestand aanvankelyk uiterst critiek, aangezien de wind in de richting van het woonhuis waaide. Met alle middelen trachtten de ge zamenlijke brandweren men spoot ongeveer met 7 stralen het woon huis nog te redden. Aan redding van de schuur was tegen half negen niet meer te denken. Vooral was men ge handicapt door gebrek aan water in de omgeving. Toen de strijd van de brandweren om het woonhuis te red den het felst was, draaide de wind ge lukkig en verplaatste de vuurhaard zich verder naar achteren. De grote vlammenzee, die in het hout van de betrekkelijk nieuwe schuur gretig voedsel vond, was tot ver in de omtrek te zien. Weinig konden de brandweren tegen deze vuurzee uitrichten, temeer omdat men zuinig moest zijn met het water, om eventueel te kunnen ingrijpen, wan neer het woonhuis door het vuur werd aangetast. Een niet ongevaarlijk moment was het nog, toen het vuur achter in de schuur een olietank had be reikt. Hoog sloegen hier de groen blauwe vlammen op in de vonken regen van de neerstortende balken. Door de grote hitte was het ondoen lijk het vuur dicht te benaderen. Alleen een gans waggelde onge stoord rond op het terrein van de brand, zich koesterend in de hitte. Om tien over negen vattte de dak goot van het woonhuis nog vlam maar door krachtig ingrijpen was dit gevaar spoedig bezworen. Ook enkele In de buurt staande bomen brandden. Tegen half tien was de schuur nage noeg uitgebrand en bestond er geen gevaar meer voor het woonhuis, zodat de brandweer van Goes weer kon in rukken. De drie kalveren en enkele land bouwwerktuigen, die zich in de boer derij bevonden wist men te redden. Enkele landbouwwerktuigen en an dere opgeslagen goederen gingen ver loren. De pachter, de heer J. de Jonge, is zo spoedig mogelijk, nadat hem het bericht van de brand in Frankrijk bereikte op weg gegaan naar Hein kenszand. Rentmeester van het bedrijf is ir A. E. Bruining uit Goes. Voor deze brand vanavond bestond grote belangstelling. Nog geruime tijd was men met de nablussing bezig. C.H. Kamerkring vergaderde. GOES, 20 Juni. Uit vrijwel alle delen van Zeeland waren hedenmid dag de afgevaardigden naar „De Prins van Oranje" gekomen voor de jaar vergadering van de Christelijk Histo rische Kamerkringvereniging „Mid delburg". In zijn openingswoord memoreer de de voorzitter, mr W. F. E. baron van der Feltz, de gemeenteraedsver- kiezingen „Ik ben gematigd tevre den", zo zei-hij. Er is een enigszins dalende lijn te zien en het zal onze taak zijn die in het komende jaar, bij de verkiezingen voor de provin ciale staten weer in opwaartse lijn te brengen. De secretaris, de heer C. Philipse, las de notulen en de penningmeester, de heer W. Sanderse, bracht verslag uit. De financiële positie is gunstig: per 1 Januari 1953 was er een batig saldo van ruim 1400 gulden, terwijl het pers- en propagandafonds nog om streeks f 925 in kas had, terwijl toch in 1952, bij de verkiezingen voor de Staten Generaal, een bedrag van ruim f3300.was uitgegeven. Een grote moeilijkheid bleek echter, dat zovele plaatselijke afdelingen traag en nalatig zijn in het afdragen van him contributies. Besloten werd dat de door de ramp getroffen afde lingen over 1953 geen contributie zul len behoeven te betalen, terwijl in voorkomende gevallen zulks ter be oordeling van het bestuur ook de nog openstaande posten zullen worden kwijtgescholden. In het bestuur werden de heren C. W. Cysouw (Statenkring Sluis), L. v. d. Hiele (Middelburg), P. W. C. van Westen (Tholen en St. Philipsland), H. IJssel (Zierikzee) en W. Sanderse (Vlissingen) bij acclamatie herkozen, daar zij door hun respectievelijke sta- tenkringverenigingen weer- als num mer 1 op de voordracht waren ge plaatst. Naar aanleiding van een artikel in het „Zeeuwsch Dagblad" kwam bij de rondvraag de samenwerking met de A.R.P. ter sprake, voornamelijk in verband met de komende staten verkiezingen. De voorzitter gaf als zijn persoonlijke mening, dat hij de splitsing tussen C.H. en A.R. fout acht. „Het is historisch zo gegroeid, maar ik betreur het!" Hjj gaf als zijn me ning dat vooral de jongeren steeds krachtiger op een samengaan zullen aandringen; wanneer de tijd hiervoor echter rijp zal zijn is moeilijk te zeg gen. Hij verzocht de aanwezigen reeds nu in eigen kring te bespreken of men bij de statenverkiezingen tot een samenwerking in Zeeland zal moe ten komen. Persoonlijk zou hij bet toejuichen maar in een volgende ver gadering zou hij graag de meningen uit Zeeland horen. Op voorstel van Ds A. P. Wiebos, Ned. Herv. predikant te Biervliet, werd het bestuur verder gemachtigd een re gionale conferentie te beleggen. Alle C.H.-leden met hun vrouwen zullen dan worden uitgenodigd voor een weekend in het conferentie-oord He- denesse. Het voorstel werd met applaus begroet. Gepensionneerden richten open brief aan Minister Beel DEN HAAG, 19 Juni De Alge mene Nederlandse Bond van Gepen sionneerden heeft een open brief ge richt aan de minister van Binnenland se Zaken betrefende het interim-rap port van de staatscommissie voor de pensioenwetgeving (commissie van Poelje). In de brief wordt betreurd dat de pensioenen van midden- en la- gerer groepen niet in de voorstellen zijn opgenomen. HITTEGOLF IN DE VERENIGDE STATEN. CICAGO, 20 Juni. Chicago be leefde Zaterdag de warmste dag uit zijn geschiedenis, toen de thermome ter 104 graden Fahrenheit (ongeveer 40 graden Celsius) aanwees. Te New York steeg het kwik tot 96 graden. Ook uit andere steden in de Oostelij ke en Zuidelijke staten werden zeer hoge temperaturen gemeld. Te Mine ral Wells (Texas) werd een tempera tuur van 106 graden gemeten. DE BILT ZEGT: Over het algemeen minder zonnig dan gisteren met later plaatselijk on weer. Meestentijds matige wind tus sen Zuid en Zuidoost. Warm, maal later van het Westen uit afkoeling bij wind van zee.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1