DE ROSENBERGS WERDEN VANNACHT TERECHTGESTELD Eisenhower weigerde tussenbeide te komen Toestand in Oost-Duitsla nd ernstig genoemd EXPRESSE IN VOLLE VAART OP LOCALE TREIN Conflict in Middelburgse Midden stand spitst zich toe PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Advocaten streden tevergeefs Beatrix en Irene naar Amerika Valscherm-perikelen In Berlijn is de rust teruggekeerd Nog meer gevangenen ontsnapt Onrustbarend groot Duits betalings overschot. Cursussen voor grootmoeders Bemiddelingspoging van B. en W. liep op niets uit Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, by geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: VUssingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dykstraat 2628 Exploi tante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2507 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord ZATERDAG 20 JUNI 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Krulningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Maandag: Zon op 4.20 u., onder 21.04 u. Maanop 16.28 u., onder 0.53 u. Hoogwater op Maandag 22 Juni: Vlissingen: 10.10 u. 1.46 m., 22.31 u. 1.33 m. Terneuzen: 10.31 u. 1.68 m,. 22.56 u. 1.55 m. Wemeldinge: 11.31 u. 1.43 m., 23.57 u. 1.24 m. Zierikzee: 11.16 u. 1.24 m., 23.39 u. 1.04 m. DEN HAAG, 19 Juni Van de züde van het Koninklijk huis wordt officieel medegedeeld: De Prinsessen Beatrix en Irene zul len de zomervacantie als gasten van de familie Feaver in Cape Cod (Mass.) doorbrengen. De dochter van me vrouw Feaver, Reneé Roell, is een gro te vriending van de Prinsessen. De heer Feaver is chef van het protocol van het Canadese departement van buitenlandse zaken. Mevrouw Feaver, de vroegere mevrouw Roell, wier echt genoot tijdens de oorlog door de Duit sers is gefusilleerd, heeft, zoals men zich zal herinneren, met haar dochter tje Koningin Juliana gedurende de oorlog vergezeld. TOKIO, 19 Juni Een Amerikaan se parachutist, kapitein George Page, die onlangs boven Zuid-Japan van zeshonderd meter hoogte uit een vlieg tuig sprong, voelde toen hij naar de aard zweefde plotseling iets op zijn parachute vallen. Toen hij omhoog keek zag hij tot zijn schrik een been heen en weer slingeren. De parachutist, die op het valscherm terecht was gekomen, durfde er niet af te springen, daar hij in zijn eigen parachute verward was geraakt. Kapitein Page slaagde er in één van de touwen van zijn parachute aan de ander te bevestigen. Zij kwamen bei den veilig op de grond. NEW YORK, 20 Juni - Ethel en Julius Rosenberg zijn vannacht om 1 uur Nederlandse tijd, dat is Vrijdagavond 20 uur plaatselijke tijd, terechtgesteld op de electrische stoel in de Sing Sing gevangenis. Het Joodse echtpaar, dat in 1951 op beschuldiging van atoomspionnage ter dood werd veroordeeld, werd terechtgesteld een half uur voor zons ondergang, het begin van de Joodse sabath. De advocaten der veroordeelden hebben tot het laatste ogenblik pogingen in het werk gesteld om het leven van hun cliënten te redden, doch alles tevergeefs. Reeds vier maal werd de executie uitgesteld, de laatste keer Donderdag avond, toen rechter Douglas, het jong ste lid van het Hooggerechtshof de tenuitvoerlegging van het vonnis op schortte op grond van een juridische kwestie. De Amerikaanse regering ver zocht het Hof evenwel onmiddellijk als geheel de maatregel van Douglas on gedaan te maken. Het Hof kwam Don derdagavond bijeen, doch stelde zijn beslissing uit tot Vrijdag. Na deze laatste bijeenkomst deelde de Opperrechter Vinson mede, dat het Hof het besluit van Douglas met zes tegen drie stemmen had vernietigd. De zes, die zich tegen het standpunt van Douglas keerden, waren Opper rechter Vinson, en de rechters Stanley Reed, Robert Jackson, Harold Burton, HET BLIJFT GISTEN BERLIJN, 20 Juni Uit berichten, die uit Oost-Berlijn binnenkomen, valt op te maken, dat de toestand In ge heel Oost-Duitsland ernstig is. Men kan echter niet met zekerheid beves tiging krijgen van berichten, volgens welke in geheel Oost-Duitsland de staat van beleg zou zijn afgekondigd. Bevestiging hiervan werd slechts verkregen voor het gebied van Bran denburg en een aantal grote steden, SEOEL, 19 Juni Ondanks de op positie van de Amerikaanse autoritei ten, heeft de Zuidkoreaanse regering Donderdagnacht en Vrijdagmorgen weer nieuwe contingenten niet-com- munistische krijgsgevangenen uit hun kampen laten ontsnappen. Zuidkoreaanse wachtposten hebben vanochtend 1.400 gevangenen van het kamp Koyong vrijgelaten. Tevergeefs trachtte de Amerikaanse militaire po litie in te grijpen. Er zou een veertig tal gevangenen zijn gedood of gewond en een veertig anderen zijn weer naar het kamp teruggevoerd. Verder wordt gemeld, dat Zuidko- reaonse wachtposten de hekken van het kamp Yonchon, ongeveer dertik ulometer ten Westen van Taegoe, heb- ■jcn geopend en 4.000 gevangenen heb- gelaten. zoals Maagdenburg, Halle Gera, Jena, Leipzig, Chemnitz, Rostock en Warne- münde. In Thuringen op het platteland zou den ongeregeldheden zijn voorgevallen en in verscheidene dorpen zouden boe ren de Volkspolitie en communistische functionarissen hebben aangevallen. Berichten hieromtrent bereikten Vrijdag Berlijn, doch het is uiteraard niet mogelijk ze afdoende te controle ren. Het Westberlijnse huis van afgevaar digden heeft besloten, dat alle Oost- Berlijners die door de ongeregeldheden naar West-Beriyn moesten uitwijken of niet naar Oost-Duitsland durven te rugkeren, als .bedreigde medeburgers van de stad Beriy'n" zullen worden be handeld en niet als gewone „politieke vluchtelingen". Volgens ooggetuigen, die Vrijdag in de Westelijke sector van Berlijn aan kwamen, heerst er weer volledige rust in Oost-Berlijn. De Sowjet-troepen en Volkspolitie patrouilleren en bewaken strategische posities en regeringsge bouwen. Er hangen duizenden affiches aan de huizen, waarin de staat van beleg en het uitgaansverbod voor de nacht worden aangekondigd. De Oostduitse vice-premier, Otto Nuschke, die bij de onlusten van deze week in West-Berlijn is terechtgeko men is door de Amerikaanse autoritei ten in vrijheid gesteld. Grote export. up onstuimige wijze geeft een jeugdige Zuidkoreaanse uiting aan haar gevoelen tijdens demonstra ties, welke in Seoel plaatsvonden tegen een wapenstilstand, die het land in verdeeldheid zou kunnen achterlaten. (Bovenste foto). Grote ontroering heeft zich van de meisjes en vrouwen onder haar gehoor meester gemaakt en velen barsten in tranen uit. (Onderste foto). -ONN, 19 Juni. Het herstel der Duitse .portkracht is thans zover gevorderd, Jat men zich in de Bondsrepubliek rnstlge zorgen maakt over het steeds stijgende actieve saldo van de betalings balans. Het Duitse tegoed in de Euro- uese Betalingsunie beweegt zich thans ïaar de 600 millioen dollar en nadert laarmee de toegelaten grenzen. Tegelijk valt ook een gestadige ver- betering van de Duitse Dollarpositie re constateren. Op het ogenblik wegen mporten uit en exporten naar Ameri ka zelfs tegen elkaar op, doch dit ver schijnsel wordt als van tijdelijke aard beschouwd. Van een sluiten van de I Duitse dollarkloof zal naar de ver- achting van Duitse deskundigen soreerst geen sprake kunnen zijn. u het Duitse tegoed de drie milliard ark nadert zint men op maatregelen e het evenwicht kunnen herstellen. Daarbij gaan de gedachten vooral uit naar de mogelijkheid om de in- voer te vergroten. Aangenomen wordt i dat de O.E.E.S. de eis zal stellen, dat I de Bondsrepubliek tot een vrijlating van de invoer zal overgaan.. Tot dus verre was al meer dan negentig pro ent geliberaliseerd. De tegenstand egen een volledige vrijlating komt in vVest-Duitsland voornamelijk van de kant van „het groene front". De land bouworganisaties achten de Duitse boeren in hun bestaan bedreigd, wan neer tot de vrijlating van de invoer van ooft en groenten zou moeten wor den besloten. Deze organisaties zullen zich zeker met hand en tand verzet ten tegen zulk een maatregel en bij de grote invloed, waarover zij in het parlement hebben getoond te beschik ken, kan men aannemen, dat de Duit se regering erop zal aandringen ten minste de agrarische producten niet op de vrije lyst te brengen. Tom Clark en Sherman Minton, ter wijl de rechters Hugo Black en Felix Frankfurther de opvatting van Douglas steunden. Douglas had de vraag opgeworpen, of de Rosenbergs niet hadden moeten worden berecht op grond van de wet op atoomgeheimen van 1946, in plaats van de wet op spionnage van 1917, op grond waarvan zij werden veroordeeld. De wet van 1946 voorziet n.l. alleen in de doodstraf, indien deze door de jury wordt aanbevolen en het bewijs is geleverd, dat het misdrijf is ge pleegd met het oogmerk, de V.S. scha de te berokkenen. In het geval van de Rosenbergs heeft de jury niet een dergelijke aanbeveling gedaan. BEROEP VAN BLOCH OP EISENHOWER. Nadat de beslissing van het Hoog gerechtshof bekend was gemaakt, deed de voornaamste advocaat der Rosen bergs, B1 o c h namens Ethel Ro senberg een hartstochtelijk be roep op president Eisenhower om alsnog gratie te verlenen. Blocb zei, dat de gehele wereld geschokt zou zyn, als het vonnis zou worden vol trokken, terwijl er zoveel twijfelachtigs in de zaak was. Een woordvoerder van het Witte Huis maakte een half uur later echter bekend, dat de president weigerde tussenbeide te komen. In de verklaring van Eisenhower werd o.m. gezegd: „Wanneer vijan den van de democratie schuldig zijn bevonden aan een zo afschuwelijke misdaad als die van de Rosenbergs, wanneer de juridische mogelijkheden van een democratie om het leven van schuldig bevonden spionnen te beschermen zijn uitgeput, wanneer het tribunaal der V.S. hen in zijn plechtige uitspraak schuldig oordeelt en het vonnis juist, dan kom ik in deze zaak niet tussenbeide". Hieraan voegde de president echter toe dat .slechts de meest buitengewone omstandigheden een ingrijpen van de uitvoerende macht zou wettigen". Deze zinsnede scheen de mogelijkheid open te houden, dat hij het leven der ver oordeelden zou sparen, indien zij een volledige bekentenis zouden afleggen. (De Rosenbergs, die steeds hun on schuld hebben volgehouden, hebben indertijd gezegd, dat regeringsfunctio narissen hadden aangeboden hun le ven te sparen in ruil voor een volledig verslag over him activiteit in de sa menzwering, waaraan zij volgens de tenlastelegging hadden deelgenomen). Tenslotte poogde Bloch nog vier uur voor de terechtstelling rechter Harold Burton te bewegen, de executie op te schorten. Burton weigerde echter, zich beroepend op de beslissing van het Hof als geheel. Hierop gaven de raadslieden hun po gingen op. Toen de Rosenbergs hoorden, dat bun verzoek om gratie door president Eisenhower was afgewezen, verzoch ten zy elkaar te mogen zien. Geduren de twee uur mochten zy, gescheiden door traliewerk, met elkaar spreken. Volgens de bewaker toonden zij geen enkele emotie. Twee uur voor de executie kwam David Rosenberg afscheid van zijn broer nemen. Enige tijd tevoren had de rabbijn Irving Koslowe de veroor deelden bezocht om hun geestelijke bijstand te geven. Julius Rosenberg werd het eerst ter dood gebracht. Hij werd overleden verklaard te 0.106 uur (Ned. tyd) zijn vrouw Ethel werd tien minuten later overleden verklaard. Noch Julius, noch Ethel zeiden iets voordat zij stierven. Het nieuws van hun terechtstelling werd in New York niet eerder dan 01.43 Ned. tijd bekend gemaakt. Sein stond te vroeg op veilig Twee doden, negen gewonden bij ongeluk te Weesp WEESP, 19 Juni Vanochtend omstreeks kwart voor acht is de expresse- trein van Amsterdam naar Enschedé, die om 7.30 uur uit de hoof stad was vertrokken, bij Weesp tussen de Papelaan en het Station aldaar achter op de locale trein van 7.17 uur uit Amsterdam naar Bussum gereden. In de achterste helft van het laatste rijtuig van deze trein, dat totaal werd vernield, bevond zich de leerling-conducteur G. W. Hoefsloot uit Amersfoort. Hij was Woensdag gehuwd en keerde juist terug van zy'n verlof. Van de expressetrein ontspoorden de locomotief en de twee eerste rijtui gen. De locomotief kwam terzijde onder aan de spoordyk terecht. De ma chinist van deze locomotief heeft zich kunnen redden door naar achteren te lopen. Het eerste rijtuig van de expressetrein kwam dwars over beide sporen te staan. Het tweede rijtuig ontspoorde en staat geheel naast de rails. De overige vijf rijtuigen bleven in het spoor. Op de eerste balcon van het tweede rijtuig, welk balcon geheel is ingedrukt, raakte een reiziger uit Amsterdam dodelijk beklemd. Er zijn voorts acht tot tien licht gewonden, die allen zijn overgebracht naar het Wilhelmina-gasthuis te Amsterdam. Het baanvak BussumAm sterdam was versperd. Autobussen onderhouden de dienst in beide richtin gen. Dat er bij dit ongeval slechts enkele doden te betreuren zijn en bovendien een gering aantal gewonden is voor een groot deel te danken aan het feit, dat de voorste trein leeg was en op weg naar Bussum om aldaar de tal loze forensen met bestemming Am sterdam op te nemen. De oorzaak Volgens een inspecteur van vervoer der N.S. uit Amsterdam, is de oorzaak van het ongeluk een storing geweest in het spoorsein vlak voor het station Weesp. Dit sein stond op onveilig toen de trein van 7.17 uur uit Amsterdam met bestemming Bussum reeds naderde. De seinwachter was niet in staat het op „veilig" te zetten. De storing werd na enige tijd opgeheven, het sein ging om hoog en de electrische trein naar Bus sum zette zich in beweging. Na nau welijks honderd meter te hebben ge reden de trein had toen nog slechts geringe snelheid botste de met volle vaart uit Amsterdam naderende ex presse er van achteren tegen aan. Volgens de inspecteur van vervoer moet er een fout gemaakt zyn bij de opheffing van de storing in het sein. „Het is een heilige regel bij de Spoorwegen, dat geen twee treinen gelijktijdig in één blok mogen rijden. Dit is in dit geval echter toch ge- MAASTRICHT, 19 Juni De R.K.-vereniging „Het Limburgse Groene Kruis" begon enige tijd ge leden met speciale cursussen voor....... grootmoeders. Tot de belangrijkste instructies behoort het „op verstandige wijze opvoe den van kleinkinderen". Er blijkt bij de grootmoeders grote animo voor deze cursussen te bestaan. In Neer waren 20 deelneemsters, de leeftijden varieerden van 52 tot 76 jaar. Een grootmoeder in Affer- den met een stuk of wat achter kleinkinderen, vond het maar wat jammer dat de cursus niet wat langer had geduurd. beurd. Een blok is een kort traject op een lijn aan beide kanten afgeslo ten door een sein. Zolang het voorste sein op veilig staat moet het achterste sein op onveilig staat. In dit geval heeft het achterste sein op veilig ge staan ook nog nadat men erin ge- geslaagd was de storing in het voorste sein op te heffen en dit op veilig te zetten. Het gevolg is geweest, dat de tweede trein, de expresse, bij het be gin van het blok niet door een on veilig sein is tegengehouden". OP HET NIPPERTJE ONTKOMEN De bestuurder van de electrische locomotief heeft zonder twijfel zyn le ven te danken aan de solide construc tie van deze bijzonder zware machine. Hij zag in de vrij dichte mist plotse ling de juist wegtrekkende Bussumse trein voor zich opdoemen. Als eerste reactie sloeg hij de remmen aan, waar na hij naar achteren rende in de wa gen, die bijna zo lang is als de andere moderne wagons van deze expresse. Ergens op een gangpad op de grond liggende overleefde hij het ongeluk, terwijl de locomotief tegen de achter ste wagon opbotste, naar links uit zwaaide en over het andere spoor heen aan de Noordzijde van de dijk in de sloot dook. Van de schrik bekomen, trachtte hy de schuinliggende locomotief te verla ten, doch langs de normale weg was dit onmogeiyk. Hij sloeg één der rui ten stuk in de ronde raampjes, die zich in het midden opzij van deze zo veel op een normale wagen gelijkende locomotief bevinden en wist daaruit te klimmen. WAT EEN OOGGETUIGE VERTELDE. Eén van de toeschouwers, die langs de dijk naar de opruimingswerkzaam heden stond te kijken, was de 43-jarige mevrouw H. Heeren, een marktkoop vrouw uit Amsterdam, die met haar 23-jarige dochter in de expressetrein zat. Haar dochter is als door een won der aan de dood ontkomen. Zij ver telde dat zij in de coupé vlak bij de in elkaar gedrukte balcons van het eerste en tweede rijtuig had gezeten. Op dat balcon stond een marktkoopman, die ze van gezicht wel kende. Haar doch ter stond wat met hem te praten. Toen De locomotief van di sneltrein, die geheel werd vernield en naast de dyk terechtkwam. Rechts het eerste rijtuig van de expressetrein. de botsing kwam vloog zy van haar plaats af, „Meteen zag ik hoe nujn dochter eerst tegen de buitendeur van het rij tuig werd geslingerd en toen door ae schok teruggeslingerd werd in het gangpad langs mijn coupé. De treiil schoof nog iets door, ik hoorde een geraas van deukend staal en splinte rend glas en onderwijl trok mijn doch ter haar voet los, die bekneld dreigdé te raken. Ze is nu thuis, helemaal overstuur. Geen halve meter van de plek af waar zy stond lag de markt koopman, die gedood was. Hij stond n.l. voor het gangpad doch tegen de af scheiding van de coupé aan en is bij de botsing verpletterd". Vyf uur na het spoorwegongeluk slaagde men er tenslotte in de hoog in de ravage der achterste wagon be knelde leerling-conducteur te bevrij den. Het stoffelijk overschot was deerlijk verminkt. FIETSER DOOR AUTO AANGEREDEN KRABBENDIJKE, 19 Juni Door dat hij achter een tractor de rijksweg overstak is de wielrijder A. M., alhier door een auto van de Firma Pennings uit Goes aangereden. De heer M. liep kneuzingen op in de rug. De auto bestuurder treft geen schuld. Nieuwe winkeliersvereniging in Middelburg MIDDELBURG, 19 Juni Nadat reeds tydens een vergadering Dinsdag j.l. was besloten tot de oprichting van een winkeliersvereniging voor de Lan ge, Korte Noordstraat en Noordpoort straat, is hedenavond een nieuwe bij eenkomst belegd, waar tot definitieve oprichting werd besloten. Door middel van lidmaatschap en contributie zal de vereniging, die de naam heeft gekregen „Van Stadhuis tot Gasthuis" een kas trachten te vor men, die voor de aangeslotenen in voorkomende gevallen ten nutte zal worden gemaakt. Nadat was gestemd bleek het be stuur als volgt te zijn samengesteld: Voorzitter, de heer B. C. Geers, secre taris de heer J. D. Kip, Penningmees- teresse mevrouw Faasse en de heren M. W. Temme en P. J. J. Harthoorn, leden. Tot de nieuwe vereniging zijn reeds dertig leden toegetreden. Het secretariaat is gevestigd, Lange Noord straat 2. DE BILT ZEGT: Warmer Flinke opklaringen met een over wegend matige Zuideiyke wind en ho gere temperaturen. Ingezonden Mededeling 'Adv' „HANDELSBELANG" WIL NIET WIJKEN MIDDELBURG, 19 Juni Was er nog een kleine hoop, dat de controverse in de Middelburgse middenstand op het laatste ogenblik zou worden voor komen, het biykt niet zo te kunnen zyn. Zelfs een poging van het college van B. en W. onder leiding van de heer J. W. Kögeler als wnd burgemeester is mislukt. Het enige povere resul taat is geweest, dat op voorstel van B. en W. in September een samen- spreking tussen „Handelsbelang", de beide Middenstandsverenigingen, Chr. c:i R. K. onder leiding van het college zal plaats vinden om eindeiyk te ko men tot een overkoepelend orgaan, waarin alle drie samen kunnen werken, niet alleen bij bepaalde gelegenheden, maar permanent, als vertegenwoor digers van de gehele Middelburgse middenstand. Nadat Maandagavond de M.M.C. had vergaderd en B. en W. hadden gead viseerd geen koopavonden toe te staan, is een brief gezonden naar „Handels belang', waarbij opnieuw werd ver klaard, dat men niets liever wilde dan samenwerken. Tevens werd „Handels belang" kennis gegeven van de inhoud van het advies. TEVERGEEFS. Toen de Chr. Middenstandsvereni ging Dinsdagavond tijdens de verga dering een duidelijk „neen" op de eisen van „Handelsbelang" om mee te doen, had laten horen, hebben B. en W. Woensdag besturen van M.M.C. en „Handelsbelang" uitgenodigd voor een bespreking. Daarbij is gesproken over de gehele gang van zaken en uiteindelijk kwam men tot een voorstel van drie punten. Dit omvatte: 1. „Handelsbelang" is alsnog bereid tot samenwerken en bespreken van de plannen met de M.M.C., waarbij de M.M.C. het recht heeft te amenderen. 2. „Handelsbelang" ziet daarbij af van de verplichting, dat alleen le den van deze vereniging aan de feestweken kunnen deelnemen. 3. In September zal een nadere sa- menspreking met het college plaats hebben over een in het le ven te roepen overkoepelend or gaan. Nog Woensdagavond vergaderde het bestuur van „Handelsbelang", en Donderdagmorgen werd meegedeeld, dat dit bestuur de twee eerste punten had verworpen, onder meedeling, dat men geen bezwaar had de plannen nog ter inzake te geven aan de M.M.C. Dit had echter geen enkele zin, vol gens het M.M.C.-bestuur. Met punt drie ging men wel accoord en zo zullen B. en W. dus in Septem ber nogmaals proberm de partijen voorgoed rond de tafel te verenigen. „Handelsbelang" heeft inmiddels mee gedeeld de plannen te zullen doorzet ten, In hoeverre, zal alhangen van de medewerking, die het college van B. en W. noji/n diverse zaken zal moeten verlenen. Bovendien vernamen wij, dat in enkele straten geen straatversierin gen meer zullen komen, omdat het aantal tegensta: Iers van de koopwe- ken groter is, dan de voorstanders.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1