Omscholingscursussen voor adspirant- emigranten blijken een goede greep. SQe qAote u^eAuraxdiiinq,. Vliegtuigen boven vlootschouw N* C* G* B* betekent voortaant NecL Chr* Grafische Bedrijfsbond* Gevaarlijk beroep Onvolledig Onvolledig (II) Van „middengroepertot boer Landbouwers in het buitenland nu eenmaal het meest gevraagd en dus levert Nederland behoorlijk geschoolde landarbeiders a£! 'Moet non-activiteit voor officieren verdwijnen 1 de lekkerste i al f zware shaa 85 ct Notarissen op 70-jarige leeftijd met pensioen* Dondtrdag 18 Juni 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina I De huurverhoging is (helaas) een maatregel uit een geheel complex van allerlei voorstellen, die het persoon lijk en het bedrijfsleven raken. Neder land is het land van het huishoud boekje: planmatige cijferaars bereke nen tot op de cent nauwkeurig hoeveel een „gemiddeld gezin", dat een be paald inkomen heeft, aan allerlei le vensbehoeften uitgeeft en als een van die levensbehoeften duurder of goed koper gaat worden (hetzij door de marktfluctuaties maar meestal plan matig), dan weten ze tot op de cent nauwkeurig te vertellen, hoeveel het loon moet stijgen, eventueel zou kun nen dalen om dat gezin weer op het „toegestane welvaartspeil" te brengen. Zo is het thans met de huurverho ging. Het particuliere huishoudboekje wordt verzwaard met een meerdere uitgave aan huur van omstreeks 22.5 pet. en daarvoor is men compensatie gaan zoeken. Eerst is men gaan uit rekenen, welk bedrag met die huur verhoging gemoeid is: voor een arbei dersgezin van 2 personen met een in komen van f3000 tot f3500 per jaar heeft men de verhoging op f56.be rekend, voor een gezin van 4 personen op f 60.en voor een gezin van 7 personen op f70.Rekent men deze bedragen om dan blijkt dat men aan neemt, dat de kleine gezinnen rond f 5.per week huur betalen en de gezinnen van 7 of meer personen rond f 5.50. Kunnen de cijferaars misschien meedelen, waar men deze huizen kan vinden? Toch zeker niet in de nieuw gebouwde wijken? Hoe dit ook zij, men is gaan com penseren. De suiker wordt 9 ets per kilo goedkoper, de schoenen gaan in prijs dalen evenals de huisbrand, daar de omzetbelasting op deze artikelen wordt afgeschaft. En de personele be lasting gaat iets omlaag. Neem nu het effect eens op een ge zin dat wij kennen en zoals er zovele zijn: twee oude mensen, die niet „van Drees leven", maar van een kleine lijfrente. Ze wonen niet in een huis van 5 maar van 8 gulden, dus de huur verhoging kost ze rond f 100.per jaar. Suiker eten deze mensen nauwe lijks, want zij mag het niet hebben en hij is ook niet erg op zoet gesteld, rookt liever een sigaartje! Met de schoenen, die ze hebben kunnen ze welhaast tot hun dood toe doen, want mensen van deze ouderwetse stempel hebben een degelijke garderobe en verslijten niet veel meer. Blijft de ver laging van de kolenrekening (die nooit hoog is want in het voor- en najaar gebruiken ze een electrische kachel!) en van de personele belasting. Laten we maar veilig aannemen dat de huur verhoging deze mensen f 80.per jaar kost ondanks de voorgestelde compensaties! Maar aan deze mensen hebben de cijferaars niet gedacht: ze rekenen met de „gemiddelde mens met een ge middeld inkomen en gemiddelde uit gaven". En ze kunnen moeilijk an ders, want wie zelf alles wil regelen moet wel met gemiddelden werken. Het is de vervlakkingskwaal, die on ontkoombaar optreedt bij elke machts ophoping, in handen van wie dan ook! Laten we echter die gemiddelden volgen; er blijkt nu, dat er in de hier boven aangehaalde voorbeelden van gezinnen telkens zo ongeveer f30. per jaar aan de compensatie-middelen ontbreekt. Dit bedrag (zo ongeveer de helft) zal door een loonsverhoging ge compenseerd moeten worden. Maar iedere nadere aanduiding op welke wijze men die loonsverhoging denkt te geven, ja zelfs iedere aanduiding door wie die betaald moet worden, ontbreekt. Hieromtrent „zullen nade re mededelingen volgen". En uit het protest van de Raad van Vakcentralen blijkt, dat over deze loonsverhogingen nog niet eens onderhandelingen zijn geopend! Dit is een wel zeer bevreemdende gang van zaken. Over deze huurver hoging is jaar en dag gedokterd door allerlei deskundigen en vele politici hebben er al het hunne van gezegd. Allerlei compensatiemogelijkheden zijn al geopperd maar deze regering heeft direct al bij haar optreden de koe bij de hoorns gevat en meege deeld, dat huurverhoging, compensatie en alles wat daarmee samenhangt zou worden gevat in een groot plan van belastingherzieningen, dat tevens een gunstiger klimaat voor industrialisatie zou moeten scheppen. Nu is dat plan eren nu blijkt dat het maar half klaar is! De factor die het meeste ge wicht in de schaal legt: de loonsver hoging, is nog niet geregeld! Want die 1" ons verhoging heeft niet alleen maar betrekking op het particuliere huis houdboekje, die zal (zeer waarschijn lijk) ook de bedrijven treffen, die die verhoging wel zullen moeten betalen. Zodat de kans bestaat dat in zeer loonintensieve bedrijven het gunstig effect van de belastingverlaging vrij wel teniet wordt gedaan doordat men een groter bedrag aan loon moet gaan uitbetalen! En hoe is het met het doorbereke nen van deze loonsverhoging? Mag de fabrikant zijn prijzen laten stijgen? Dan komt er van al die becijferingen over compensatie helemaal bitter wei nig terecht! Het zal afgewacht moeten worden, maar het ziet er naar uit, dat men bezig is zich in de vingers te snijden. (Van één onzer redacteuren). DEN HAAG, 16 Juni. Adspirant-emigranten die in Canada of Australië in de landbouw willen gaan werken moeten aan bepaalde eisen voldoen. Maar al te vaak is voorgekomen, dat men zich opgaf als landarbeider, terwijl dan in het immigratieland bleek, dat men in dit vak volkomen ongeschoold was. Voor de emigrant werd het leven daardoor niet gemakkelijker, maar ook kwam de naam van ons land daardoor in discrediet. Nu is het eenmaal zo, dat landbouwers de meeste kansen hebben om te emigreren. De immigratielanden hebben echter beperkende bepalingen gemaakt om te voorkomen, dat iedereen zich uitgaf voor landarbeider. Sinds kort zijn er nu omscholingscursus sen. Personen, van wie met enige zekerheid kan worden aangenomen, dat ze binnen afzienbare tijd zullen emigreren, kunnen enige tijd als vo lontair landbouwwerkzaamheden verrichten. Blijken zij voor dit beroep geschikt te zijn, dan ontvangen zij een volledige opleiding, die zes a negen maanden duurt. Reeds nu werken 125 niet-agrariërs op verschillende landbouwbedrijven. Dit aantal kan opgevoerd worden tot 409. Onder die 125 zitten verschillende ad spirant-emigranten met een behoorlijke opleiding. Het is niet zeldzaam, dat men mensen met een H.B.S.- of MTJLO- opleiding op de knieën kruipend het bietenveld zien schoonhonden of dat zij volop bezig zijn met de hooibouw. Al deze „middengroepers" wensen te emi greren, maar beseffen, dat zjj een vak moeten kennen. En zjj kiezen het land- bouwvak. Ingezonden Mededeling (Adv.) Millioenen dames zeggen: Voor de handen niets beter dan HAMEA-GELEL DEN HAAG, 17 Juni De vertegen woordigende officiersverenigingen hebben dezer dagen in de commissie voor georganiseerd overleg militair personeel Kon. Landmacht him be zwaren ontwikkeld tegen enkele ont werpen, die de regering ten uitvoer wil leggen. Het .grootste bezwaar had men tegen het vervallen van de non- actief-status wegens overcompleet of reorganisatie, waarvoor dan in de plaats ontslag met wachtgeld zou ko men. Na langdurige bespreking is-men tot de slotsom gekomen dat men de minis ter in overweging zal geven de non activiteit te handhaven doch met een maximale duur van drie jaar, waarna als dan nog geen mogelijkheid is tot herstel in actieve dienst ontslag met wachtgeld zou volgen. Bezwaren had men ook tegen twee nieuw ingevoerde ontslaggronden, nl. het ontslag wegens het bereiken van de 55-jarige leeftijd (met direct in gaand pensioen) en het ontslag aan kapiteins en majoors die niet meer voor bevordering in aanmerking komen. De status van de raad van onder zoek bij het verlenen van eervol ont slag wegens ongeschiktheid en het verlenen van oneervol ontslag vorm den tenslotte een punt van discussie. Clandestiene zender „Hollandia" gevat, 's GRAVENHAGE, 17 Juni In samenwerking met de Rijkspolitie hebben opsporingsambtenaren van de P.T.T. te Oosterhesselen de clande stiene zender „Hollandia" opgespoord. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen de 22-jarige transportarbeider D. H. en tegen de 30-jarige fabrieksarbeider B. v. d. W. De gehele apparatuur, als mede een aantal gramofoonplaten werden in beslag genomen. Naast het praatische werk in de landbouw, dat beperkt blijft tot de hoofdzaken, worden door deskundigen aansluitende theoretische lessen gege ven, bestaande uit de volgende onder delen: bemesting, vruchtopvolging, plantenziekten, onkruidbestrijding, be drijfsvoering, hand- en machinaal mel ken, werking van de tractor en de voornaamste landbouwmachines. Daar naast krijgen zij les in de Engelse taal, een cursus die voornamelijk is afge stemd op 't dagelijks gebruik van deze taal in de landbouw. De adspirant-emigranten worden in dividueel op de bedrijven tewerk ge steld. De hiervoor geschikte bedrijven en boeren worden nauwkeurig geselec teerd, waardoor adviezen worden inge wonnen bij de verschillende instanties. Tijdens deze omscholingscursus wordt de toekomstige emigrant door de boer ingelicht over het hoe en waarom van de werkzaamheden. VERGOEDING. De cursisten krijgen een financiële vergoeding voor hun werk volgens een loonregeling welke gebaseerd is op de C.A.O. in de landbouw. Voor volontairs van 23 jaar en ouder bedraagt het mi nimum f 36.50 tot f 38.50. Dit is af hankelijk van de loongebieden in de landbouw waar zij geplaatst worden. Indien plaatsing als loonwerker onmo gelijk is, wordt de opleiding zonodig tijdelijk onderbroken. Zo niet, dan ont vangen de niet-kostwinners zakgeld en voor de kostwinners wordt een regeling getroffen met als basis het normaal uit te keren bedrag, zodat er geen al te grote zorgen voor het gezin behoe ven te ontstaan. De gehuwden krijgen eenmaal per week gratis vervoer naar huis, terwijl de ongehuwden eens per vier weken verlof krijgen, waarvoor de reiskosten eveneens worden vergoed. De cursisten zijn dus overdag werk zaam in het boerenbedrijf, des avonds verblijven zij in kampen waar zij tijd hebben om de theoretische cursussen te verwerken. Het kampverblijf is voor gehuwden of kostwinners gratis. De ongehuwden betalen f 1.50 per dag. Het behoeft geen betoog, dat door Ingezonden Mededeling (Adv.) deze cursus de kansen voor een ge slaagde emigrant aanmerkelijk stijgen. Het is uiteraard niet uitgesloten, dat het vestigen van deze kampen de plaat selijke werkgelegenheid ongunstig zal beïnvloeden. Een kleine commissie on derzoekt dit nauwkeurig en het bureau oogstvoorzienlng houdt met dit onder zoek rekening. In het algemeen wordt er naar ge streefd de adspirant-emigrant een vol seizoen in de landbouw te laten werken. De assistent van het Bureau Oogst- voorziening ziet gedurende de werkpe riode nauwlettend toe op de verstand houding tussen boer en emigrant, op de vorderingen welke de emigrant maakt en op het werkprogramma. Hij pleegt overleg met de boer over het loon dat uitgekeerd moet worden, het geen mede afhankelijk zal zijn van de geleverde prestatie. Men streeft er naar te voorkomen, dat er te goedkope ar beidskrachten tewerk gesteld worden, Anderzijds dient men er begrip voor te hebben, dat de boer tijd beschikbaar moet stellen om de adspirant-emigrant de nodige aanwijzingen te geven. In 1952 heeft men met deze omscho lingscursus een proef genomen in de Beemster. Deze is zeer goed geslaagd en kreeg de goedkeuring van de buiten landse immigratie-autoriteiten. Voor deze omscholingscursus kan men zich aanmelden bij de Christelijke Emi gratie-Centrale, Raamweg 28, Den Haag, telefoon 183518. Ook bij de Pro vinciale kantoren van de C.E.C. kan men terecht. Vliegtuigen van de Marine Luchtvaart vliegen boven het Australische vlieg- dekmoederschip Sydney, en de oefenkruiser Devonshire (achtergrond), die op de rede van Spithead lagen, ter gelegenheid van de vlootschouw, die door Koningin Elizabeth II van Engeland werd afgenomen. Ruppertt „Zwaarste loonronde staat voor de deur»" (Van onze Utrechtse redacteur.) De Ned. Chr. Grafische Bond heeft Dinsdagmiddag haar tweejaarlijkse alg. ver gadering besloten. In deze twee dagen veranderde de naam van deze organisatie met behoud van de oude initialen in: Ned. Chr. Grafische Bedrüfsbond. De afge vaardigden aanvaardden een statutenwijziging, die o.m. deze naamsverandering inhield, om daarmee aan te geven dat de bedrijfstaksgewijze organisatie van de vakbeweging zich ook in de grafische sector heeft doorgezet. Reeds thans omvat de bond vele leden» die geen grafici in de engere zin van het woord zijn, doch b.v. op de administratie van een grafisch bedrijf werken. De voorzitter van het C.N.V., de heer Ruppert, gaf op de tweede vergaderdag zijn visie op de maatregelen rond de huurverhoging en de verruiming van de investeringsmogelijkheden, die dezer dagen werden afgekondigd. De heer Ruppert wilde scherp onder scheid tussen maatregelen ter compen satie van de huurverhoging en maatrege len, die de opheffing van de consumptie beperking beogen, daar dit twee volko men verschillende zaken zijn. Wat de huurverhoging betreft heeft de regering zich niet gehouden aan het advies van de Soc. Economische Raad, doch een tussen oplossing gekozen. Na het uitbrengen van dit advies had dan ook de nationale ramp plaats en dit heeft ongetwijfeld invloed gahad. Het C.N.V. heeft steeds gezegd, dat de huurverhoging zoveel mogelijk door een loonsverhoging moet worden gecompen seerd. De regering heeft de oplossing juist gezocht in de richting van een verlaging van de kosten van het levensonderhoud en van de verbruiksbelasting met een loonsverhoging als aanvulling. Het overleg tussen de Regering, de werkgevers en de vakbeweging moet nog beginnen; spr. wenste daarom geen oor deel uit te spreken over de aangekondig de maatregelen. Wel accentueerde hij, dat de vakbeweging in dit stadium nog geen enkele mede-verantwoordelijkheid draagt voor de regeringsvoorstellen en de daar aan verbonden berekeningen. Spr. acht het Psychologisch en ook rechtens volkomen onjuist, dat de rege ring met geen woord rept over een op heffing van de consumptie-beperking voor zover die nog bestaat. „Wij hebben na de oorlog enkele moei lijke loonronden gehad. Het ziet er naar uit, dat we de moeilijkste nu voor de boeg hebben", aldus spr. „De situatie is thans zeer ingewikkeld, daar kwesties als huurcompensdtie, consumptie-beperking, Classificatie e.d„ hier allen meespreken. ABSURD! Ook de heer Ruppert pleitte voor een vrijere loonvorming, hoewel hij erbij voegde, dat het onjuist is om te beweren, dat Den Haag nu alles beslist. Er blijft ook thans nog een groot stuk verant woordelijkheid aan de bedrijfsgenoten. Bij de toetsing van de maatregelen gaat het College van Rijksbemiddelaars ech ter veel te ver, aldus spr. De maatre gel, die bij Wilton-Feijnoord tot een wilde staking leidde, had wel zin in 1945 maar is nu absurd. Komt er vrijere loonvorming, dan moet er coördinatie blijven om disharmonieën tussen de lonen in verschillende bedrijfs takken, als er voor de oorlog waren, te voorkomen. Die coördinatie kan er ko men, als de werkgevers- en werkne mersbonden bereid zijn over de loonon derhandelingen overleg te plegen in hun resp. centrale organisaties. „Ik spreek de wens uit, dat we op dit terrein weer een stukje souvereiniteit in eigen kring be reiken en beleven mogen", zo besloot dhr Ruppert. De vergadering aanvaardde nog een bestuursvoorstel, waardoor het mogelijk wordt, dat de uitkering bij overlijden, die tot en met 1952 door het C.N.V. werd ver strekt, thans voorlopig door de eigen or ganisatie wordt gegeven. Het bestuur kreeg opdracht op de volgende alg. ver gadering te komen met een voorstel tot de stichting van een eigen Fonds Uitke ringen. De afdelingsvoorstellen werden vlot afgewerkt en in vrijwel alle gevallen legde de vergadering zich neer bij het prae-advies van het hoofdbestuur. In de Belgische Congo zijn de kosten van levensonderhoud in de laatste ja ren met omstreeks 30 pet. gestegen. In verband hiermee zal het zg. tienjaren plan voor de Congo waarschijnlijk geen 25 milliard maar ongeveer 60 milliard Belgische francs kosten! FEUILLETON. door J. BRANDENBURG. 88 BH» De mannen staan op en zoeken hun plaatsen om te slapen. Rachel gaat naar haar plaatsje en Jacob klimt op het dak van zijn huis. De klare sterrenhemel, een hemel zoals eenmaal vader Abraham aanschouwd heeft, toen de Verbonds-God hem beloofde: zo zal uw zaad zijn! zo'n hemel welft zich over de velden van Bethlehem en Jacob voelt zich nietig, zó nietig, dat hij aan geen Messiaskomst meer durft denken. Wat zal zo'n Messias ooit te maken kunnen hebben met een verschoppeling als hij? Er dringt zich een snik uit zijn keel en hij zegt, met de blik naar Jeruzalem, het plaatsje van Rachels graf: Mijn Rachel, mijn lieve Rachel, als jij er nog maar was HOOFDSTUK 9 De oude Zacharias is slechts één van de ruim twintig duizend Pries ters, welke het Joodse volk in deze tijd telt. Omdat slechts een klein gedeelte van dit aantal tegelijk kan dienen in de Tempel, zijn zij in vier en twintig groepen verdeeld. Reeds koning David heeft deze ver deling gemaakt, later door zijn zoon Salomo bekrachtigd. De orde, waartoe Zacharias behoort, de orde van Abia, is de achtste in deze eerbiedwaardige rij. Het hoogtepunt in het leven van elke Priester is, dat hij éénmaal in zijn leven het Reuk-offer-altaar mag bedienen, een voorrecht dat Zacharias nog nooit ten deel is gevallen. Hoe hoopt hij, dat thans, nu het wel eens de laatste keer kan zijn van zijn leven, Jahwe het lot zo besturen moge, dat dit hem te beurt valt in de week van zijn tempeldienst. Wanneer hij met zijn vrouw Elizabeth het Dal van Hinnom is door getogen en hij zijn ezel de berghelling opdrijft, rijzen de geweldige mu ren van de stad voor zijn oog omhoog. Dit gedeelte is de bovenstad, waar Herodes zijn geweldig paleis gebouwd heeft, waar de Joodse aristocratie woont en waar, aan de Oostzijde de Tempel verrijst. In dit gedeelte ligt de burcht Antonia, het Paleis der Makkabeën, het paleis van de Hogepriester en het theater, dat Herodes nog onlangs er gebouwd heeft. Het draagt alles een half Helleense stijl, lange en CES ENA, 17 Juni. Een Italiaan* se doodgraver is Dinsdag bijna het slachtoffer geworden van zijn werk* zaamheden op het kerkhof. Terwijl hij een graf dolf, gleed Angelo Satanassi uit en viel in de kuil. De losse aarde, die door zijn val in beweging was ge* komen, kwam tot aan zijn nek. Luid keels riep Angelo om hulpmaar een paar schaapherders, die waren toegesneld, meenden een geest voor zich te hebben en in doodsangst gin* gen zij op de loop. Toen de doodgraver eindelijk be* wusteloos uit het graf was gehaald, dacht iedereen dat hij reeds dood was en hij werd naar het lijkenhuisje ge* bracht. De frisse lucht deed Angelo evenwel goed en plotseling begon hij weer te spreken. Ten tweede male vluchtten alle omstanders, ditmaal vast overtuigd, dat zij toch met een geest te doen hadden. Angelo denkt er nu sterk over maar een ander baantje te gaan zoeken. DEN HAAG, 17 Juni Na veel wik ken en wegen lieeft de regering thans bjj de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, waarin bepaald wordt dat aan alle notarissen ontslag zal worden verleend als zg de leeftpd van 70 jaar hebben bereikt. (Momenteel z(jn er 109 notarissen ofwel 13,3 pet. ouder dan 70 jaar). Daar het hierdoor noodzakelijk is geworden, dat aan de ontslagenen 'n pensioen wordt verzekerd, behelst het wetsontwerp tevens de wettelijke ver plichting van notarissen en candldaat- notarissen om deel te nemen in een pensioenfonds. Het ontwerp regeM de bijzonderheden en geeft overgangsbe palingen. Wat brengt de radio? VRIJDAG 19 JUNI 1953. HILVERSUM I 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. k. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 9.45 Schoolradio. 10.00 Phil.ork. 10.40 Kamer koor. 10.55 Gram. 11.00 V. d. zieken. 11.40 Zang en piano. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Salon- ork. en solist. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Act. 13.25 Zang en orgel. 13.45 V. d. vrouw. 14.00 Prome nade ork. en solist. 14.50 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.30 Metropole ork. en so liste. 16.00 V. d. zieken. 17.00 V. d. jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Piano en ham mondorgel. 18.00 Mil. rep. 18.10 Instr. oc tet. 18.30 Lichte muz. 18.52 Act. 19.00 Nws 19.10 Regeringsuitz.: „Verklaring en toe- zware, indrukwekkende zuilen-rijen met Corintische, Dorische en Ionische motieven, Wanneer Zacharias door de Poort dit gedeelte bin nenkomt, staart zijn oog verbaasd, naar de vorderingen, welke Herodes met de vernieuwing van de Tempel heeft gemaakt. Aangedreven door opzichters, zwoegen de duizenden werklieden aan de voltooiing van het machtige gebouw. Herodes heeft de top van de Tempelberg be langrijk laten verbreden, waartoe er langs de berghellingen steile berg muren zijn opgetrokken van dertig tot vijftig meter hoogte, met steen-j UchtinF'rTg^F'Gram'.' '20*25"*De° gewone gevaarten van soms elf meter lang en één meter hoog. Uit technisch jrlan- 20.30 Radio Philh. ork. en soliste. 3 .111 t~\ vr 1 9.1 IR Brabants halfuur 91.45 Grin-nncr oogpunt een wonder voor ieder, die het ziet. De nieuwe Kopiniaspoort op zichzelf is een architectonisch kunstgewrocht. Dergelijke poorten bevinden zich aan alle vier de zijden van het tempelcomplex. De nieuwe Voorhof der Heidenen is zó massaal vergroot, dat er ruimte gekomen is voor wel twee honderd duizend mensen. De vloer en de wanden zijn bedekt met een marmer-mozaïk in bonte motieven. Aan de drie zijden van deze Voorhof lopen drie rijen twaalf meter hoge pilaren, allen gehouwen uit één stuk marmer, afgedekt met een weelderig ge decoreerde zoldering van cederhout. Deze overdekte ruimten bieden afdoende bescherming aan de wachtenden tegen regenvlagen en schroei ende zonneschijn. Aan de zuidzijde is een afdekking met vier rijen pila ren: de koninklijke Voorhof. Want Herodes neemt de strenge Wets voorschriften nauwkeurig in acht: nóóit heeft hij als heiden, de Voor hof der Joden betreden. Deze pilaren zijn elk zó dik, dat drie man nodig zijn om er één te omvademen. Een stenen muur, ook alweer met artis tieke decoratie versierd, is van muur tot muur opgetrokken om een af scheiding te maken met het overige van deze Voorhof. Drie hoge gale rijen zijn er in aangebracht. Al de gewelven dezer galerijen zijn ver sierd met beeldhouwwerken. Van de Voorhof der Heidenen heeft men een goed gezicht op de nieuwe Tempel, allereerst de Voorhof der Vrou wen, welke te bereiken is via de Schone Poort. Dit terras ligt drie meter hoger dan dat van de Heidenen. Dan volgt de Voorhof van Israël, te bestijgen langs een halve cirkelvormige trap, door de Nicanorpoort. Op de treden van deze trap staan de Priesters, wanneer zij ten tijde van het Lofhuttenfeest de liederen Hammaaloths zingen. Dan volgt de Voorhof der Priesters, door een lage muur van de Voorhof van Israël gescheiden. Hier zijn de kamers aangebracht, waar de dienstdoende Priesters hun nachtverblijf hebben, hier worden de Toonbroden bereid en is de bewaarplaats van het brandhout en van de offerlammeren, hier is ook de grote zal waar het Sanhedrin zijn dagelijkse morgenvergade ringen houdt. Hier staat het grote brandoffer-altaar, waarop het vuur nooit mag uitgaan. Hier staat de koperen Zee, gedragen door twaalf koperen runderen, waarin twaalf priesters tegelijk een bad kunnen nemen. 21.15 Brabants halfuur. 21.45 Grinzing klanken. 22.00 „Om de toekomst van Ne derland", klankb. 22.20 Politiekapel. 22.45 „Ik geloof in ene heilige, kath. kerk". 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws. en weerber. 8.18 Gram. 8.45 V. d. huisvrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. 9?40 V. d. kleuters. VPRO: 10.00 „Thuis", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Gram. 11.20 Ra diofeuilleton. 11.40 Viool en piano. AVRO: 12.00 Musette-'ork. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Amus. muz. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Pianorecital. 14.50 Voordr. m. muz. 15.10 Strijkkwart. 15.30 Hammondork. VARA: 16.00 Lichte muz. 16.30 Muz. caus. 17.10 V. d. kind. 17.40 Roemeens ork. 18.00 Nws. 18.15 Felicitaties. 18.45 „Het scholings- werk van het N.V.V.", vraaggesprek. 19.00 Kinderkoor. 19.15 Radio-reiswijzer. VPRO 19.30 „Humanitaire achtergronden van de samenwerking tussen de volkeren", caus. 19.50 Ber. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Klassieke muz. 20.30 „Europa één", eaus. 20.40 „Aanpassing", caus. VARA: 21.00 „Tempo Giusto". 21.45 Gram. 22.00 Buitenl. overz. 22.15 Dansmuz. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 Avondwijding VARA: 23.00 Nws. 23.15 Orgelspel. 23.45- 24.00 Gram. BRUSSEL. (324): 11.45 Balletmuz. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Orgelsp. 14.00 Schoolradio. 15.00 Operette- muz. 16.30 en 16.50 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Mezzo-sopr. en piano. 17.50 Gram. 18.15 Idem, 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Filmmuz. 20.15 Ork.cone. 21.05 Kunstkaleidoscoop. 21.20 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.10 Kron. v. Oudstrijders. 22.15 Radio-Universiteit. 22.45 Gram. 22.55 tot 23.00 Nws. Televisie-uitzending VARA: 20.15-21.45 1. Act. 2. Weeroverz. 3. „Wij kamperen", reportage.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3