Nieuws uit de Provincie. Chr. Middenstandsvereniging weigert medewerking aan feestweek B.D.D. 1100 Zeeuwse vrouwen op landdag van de N. C.V. B. Nieuw conflict in de Middelburgse middenstand „Handelsbelang" zou bestaansrecht der confes sionele standsorganisaties niet erkennen. Voorlopig herstel woningen „Hebben we aansluiting op Kruiningen-Perkpolder V' =J Wat zal dc fruitoogst dit jaarbrengen 17.5 millioen oesters ver zonden. Geschenken voor Zierikzee en Brouwershaven. Middelburg. Vlissingen Goes. 7 holen Donderdag 18 Juni 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 MIDDELBURG, 17 Juni, Gisteravond heeft de Chr. Midden standsvereniging te Middelburg een spoedvergadering gehouden, waar bij verstrekkende besluiten zijn genomen ten opzichte van de mede werking aan de feestweken, die door de Ver. „Handelsbelang" van 29 Juni tot 1 Augustus a.s. worden georganiseerd. Besloten werd niet mee t« werken aan deze feestweek en de leden op te wekken hun mede werking te weigeren. Het bestuur werd gemachtigd die maatregelen te treffen, die met het oog op de thans ingetreden toestand noodzake lijk mochten zijn. Dit besluit was in overeenstemming met een besluit van de Middelburgse Middenstandscentrale (waarin de Chr. en de R.K. middenstanders samenwerken), Maandagavond genomen en waary in béide confessionele organisaties hun leden zouden adviseren niet mee te doen. Na de opening der bijeenkomst, door de voorzitter, de heer P. I. Ham ming, gaf deze een uiteenzetting van de gang van zaken. H(j herinnerde aan het plotseling bekend worden van het feit, dat de Ver. „Handelsbelang" een verkoopactie zou ontketenen in de komende weken. Deelneming daar aan werd echter afhankelijk gesteld van het lidmaatschap van „Handels belang". Ondanks protesten daartegen en ondanks toezeggingen deze bepa ling te zullen schrappen, is zij door het bestuur van „Handelsbelang" ge handhaafd. De voorzitter had aan twee bestuursleden van „Handelsbelang" voorgesteld alsnog te komen tot een samenspreking over de plannen, waar na men na goedkeuring gezamenlijk iets voor Middelburg zou kunnen doen. Tijdens een onderhoud met de Ïoorzitter van „Handel-belang", mr I. A. Terwoert, heeft de heer Ham ming de vraag gesteld waarom er niet In Middelburg kan worden samen- ?;ewerkt en waarom opnieuw deze weespalt nodig is. De heer Hamming meende dat de onwil van „Handels belang" daarvan de oorzaak is. KIEZEN OF DELEN. De voorzitter deelde mede, dat de Middelburgse Middenstandscentrale met algemene stemmen besloten heeft de leden op te wekken niet deel te nemen en de actie van „Handels belang" te doorbreken. Het bestuur der Chr. Middenstandsvereniging, al dus de heer Hamming, doet thans het zelfde voorstel aan de leden. Laat thans het Christen-zijn hoger zijn dan enig materieel gewin, aldus de voor- iltter, die meende, dat men zich nim- meer kan laten dwingen om in ver band met een verkoopactie lid te wor den van een neutrale en liberaal ge tinte organisatie als „Handelsbelang" ln wezen is. T(jdens de bespreking, die volgde, en waaraan velen van de zeer talrijke leden deelnamen, is er nog eens door de voorzitter op gewezen, dat het hier geen zaak van vandaag of gisteren is. Het gaat in feite om het al of niet erkennen door „Handelsbelang" van de confessionele standsorganisaties. Ondanks diverse pogingen blijkt „Handelsbelang" niet bereid tot een permanente samenwerking. Waarom, zo werd uit de vergadering gevraagd, kan het in Middelburg niet zoals in Kruiningen treft voorbereidingen. KRUININGEN, 17 Juni. De com missie herstel gemeente Kruiningen heeft een aantal aannemers en elec- triciens bereid gevonden het eerste herstel der beschadigde woningen di rect na het droogkomen van de polder te verrichten. Reeds thans worden de nodige voorbereidingen ter zake ge troffen. In de loop van de volgende week zullen de eigenaren met de aan nemers de woningen kunnen opnemen om te bezien welke herstellingen moe ten worden uitgevoerd. Verschillende onderdelen, zoals kozijnen, deuren, etc. kunnen dan reeds nu worden klaarge maakt, zodat het eerste herstel (wa ter en winddichtmaken) spoedig kan geschieden en de woningen dus kun nen worden betrokken, zodra toe stemming tot reëvacuatie is verkregen. Goes of Vlissingen? In het verleden is gebleken, dat alleen bij incidentele gevallen „Handelsbelang" bereid was samen te werken met de Middelburg se Middenstandscentrale. De heer Hamming meende, dat een permanen te commissie van overleg, onder wel ke naam dan ook, in het leven moet worden geroepen, waarbij de confes sionele standsorganisaties evenals „Handelsbelang" als gelijkgerechtigd rond de tafel komen te zitten om de plannen te bespreken. Ieder heeft dan het recht van amendement. Het ont breken van enig vast contactpunt, al dus de voorzitter, is ook naar de me ning van B. en W., funest voor Mid delburg. GEEN TEGENACTIE. Op vragen of men een tegenactie wilde beginnen werd ontkennend geantwoord. De tijd is daarvoor te kort. Ieder zal individueel moeten doen, wat hij nodig vindt voor zijn zaak. Diverse suggesties werden in dit verband door de vergadering ge daan. Tenslotte viel het besluit niet mee te werken, waarbij drie dei- aanwezigen tegen stemden. Wanneer de leden van beide standsorganisaties zich unaniem van medewerking onthouden op advies van hun besturen, betekent dit, dat meer dan 100 zakenlieden aan de feestweken niet zullen deelnemen! KRABBENDIJKE, 17 Juni. Maandenlang heeft -men in de kranten over de ramp en de ge volgen van de watersnood kun nen lezen. Gelukkig is de toe stand sinds de eerste Februari al veel verbeterd. In sommige plaat sen, waar het water gestaan heeft, zijn zelfs de sporen van het water niet meer te zien. Al leen de Kruiningers en de men sen uit plaatsen op Schouwen zijn nog verplicht elders te ver toeven. Alhoewel er op Kruinin gen schot in komt. De berichten, die uit deze plaats komen, wor den op de voet gevolgd. Overal leeft men mee en iedereen u>eet ten naaste bij hoe de situatie daar is. Endat dacht U. Nou, dan had U vanmorgen niet in de spoorbus van 7.42 uit Krabben- dijke moeten zitten. Zonder blik ken of blozen vuurde een lief tallige juffrouw in deze bus een vraag op de conducteur af, die èn de passagiers èn de conduct teur verbaasden, maar tegelijker tijd in een schaterlach deed uit barsten. „Of we aansluiting had den op de boot Kruiningen Perkpolder". En ze had het nog wel aan de spoorman aan het lo ket in Delft gevraagd! De grap van de dag, hoe erg de situatie in Kruiningen ook is. „Zouden ze in Delft niet naar de radio luisteren of kranten lezen?" merkte een deftig uit ziende heer vanachter een groot landelijk dagblad op. V: Bisamrat te Kattendijke gesignaleerd. WEMELDINGE, 17 Juni. In een watergang nabij de hofstede van de landbouwer L. Mol, Oostweg te Kat tendijke, heeft de heer A. Baert te Kattendijke een bisamrat gesignaleerd. Het dier, dat in het water sprong, bewoog zich op uitzonderlijk snelle wijze door het water. De Plantenziektenkundige dienst te Goes werd onmiddellijk op de hoogte gesteld. Deze zal de omstreken gron dig afzoeken, of er nog meer van deze uiterst gevaarlijke dieren voor de wa terkeringen in de omgeving zijn. Naar aanleiding van de stand van de fruitteeltproducten op 31 Mei j.l. is een schatting gemaakt van de te verwachten fruitoogst. Het blijkt dat deze waarschijn lijk heel wat lager zal zijn dan in 1952. Voor een belangrijk gedeelte wordt dit veroorzaakt door de nachtvorstschade en ook door de gevolgen van de watersnood voor de fruitteelt. Men rekent in totaal op ruim 200 millioen kg. fruit minder dan in 1952, d.i. bijna een derde deel. De gespecificeerde schattingscijfers zijn als volgt: in millioenen kg. Appelen 1952 400 1953 250; Peren 190 115; Pruimen 3127; Kersen 2322; Zwarte bessen 4,94; Aardbeien 22.2 18.2; Rode bessen 7.96; Kruisbessen 2.8 1.9; Frambozen 6.45.7; Bramen 1.2 1.3; Meloenen 6.87.2; Druiven 14.113.9; Perziken 2.11.8. Ocsterscizoen gesloten. Per 15 Juni is het oesterseizoen 1952/'53 officieel gesloten. Het afge sloten seizoen kan ais niet bepaald on gunstig worden beschouwd, hoewel de schade aan de voorraden werd onder vonden door sterfte op de percelen en de ramp van 1 Februari, de vraag naar oesters sterk verminderde. In to taal werden naar schatting 17V4 mil lioen stuks consumptie-oesters verzon den naar België, Engeland, West- Duitsland en het binnenland. Eerste industrie-aardbeien geveild. KAPELLE, 16 Juni. Vandaag werden de eerste aardbeien voor de industrie ge veild, dat is bijna veertien dagen later dat het vorig jaar. Het koude weer is er de oorzaak van dat het rijpingsproces slechts zeer langzaam gaat. De vruchten kunnen nu echter zeer goed uitgroeien. Voor het kwantum Madame Moutot voor de industrie (10 ton) werd f 86.10 be taald en voor de Jucunda (5 ton), f 89.-. Deze prijzen zijn zeer bevredigend. In het vervolg zal weer dagelijks voor de in dustrie worden verkocht. Veel uien gezaaid. Het blijkt dat ons 'land dit jaar ruim 1100 H.A. meer uien gezaaid heeft dan in 1952. De totale oppervlakte in ons land was toen 4988 ha., terwijl thans 6170 ha. is ingezaaid. In Noord Holland is de op pervlakte verdubbeld en het merkwaar dige feit doet zich voor dat er ook in Zeeland ongeveer 500 ha. meer uien zijn dan het vorig jaar, ondanks dat de spe cifieke uiencentra in onze provincie het ergst van de watersnood hebben te lijden gehad. Meer deelneemsters dan ooit, Morgenbijeenkomst in de Nieuwe Kerk te Middelburg. MIDDELBURG, 17 Juni. Meer dan 1100 vrouwen uit alle delen van Zeeland, waaronder 170 van getroffen afdelingen waren van» morgen naar Middelburg gekomen om er het eerste deel van de land dag der Ned. Christen Vrouwenbond mee te maken. De Nieuwe Kerk was tot de laatste plaats bezet toen de presidente van het Gewest Zee land, mevr. J. de Jong-Bikker de bijeenkomst opende. Drs O. Jager, Geref. predikant te Vrouwenpolder, sprak over: „Het gesprek over het geloofsleven in het gezin". Nadat men gezongen had Ps. 108 las mevr. de Jong de Apostolische Geloofsbelijdenis. Na de Schriftlezing uit Luc. 9 5762 werden staande de drie in de rampnacht omgekomen leden herdacht. Het waren twee leden der afd. Kruiningen en één der afd. Ril land. Na het gebed heette de presi dente allen welkom. In het bijzonder verwelkomde zij de ere-presidente der afd. Zeeland, mej. J. Donner, de Bondspresidente, mevr. dr H. M. Al- bronda-v. d. Nagel en de vice-presi- dente, mevr. L. A. Lever-Brouwer, alsmede enkele vertegenwoordigsters uit naburige gewesten. Zij sprak dank woorden tot de kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente en de afd. Middelburg der N.C.V.B. voor de organisatie. Zij herinnerde er aan, dat oorspronkelijk Axel als plaats van bijeenkomst was uitgekozen. Wegens de ramp en de moeilijke overtocht met de boten had men besloten in Middelburg te ver gaderen. BIDDEN. Drs Jager herinnerde in zijn toe spraak aan de enquête, die destijds door „Kerk en Wereld" is gehouden en waarin de jeugd is gevraagd naar het vertrouwelijk gesprek met de ouders over het geloofsleven. Hij con cludeerde uit de antwoorden, dat er maar zelden van een vertrouwelijk gesprek sprake is. Hij noemde het ge sprek over het geloof, de eerste uiting van dat geloof. Ingezonden Mededeling (adv.) HITTT/" Niet krabben. De nelder I t* I I M vloeibare D. D. D. kal- V0 JJ la meert de jeuk ln enkele seconden, doodt de ziektekiemen en ge neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Hij wees op de woorden van Troel stra, die het Christendom verweet, dat men de verwachting is kwijtgeraakt. Drs Jager zag als oorzaak hiervan, dat er te weinig gebeden wordt. Men kan, zoals h(j hét uitdrukte, alle weer standen ondersteboven bidden, want het gebed is sterker dan de water stromen, die door de Zeeuwse dijken braken in de rampnacht. Er hangt in het gezin veel af van hoe de vader bidt. Hetzelfde is het geval met Bijbellezen. Volgt er wel eens een ge sprek op het Bijbellezen? VOORZICHTIG. Vele ouders maken zich dikwijls boos op hun kinderen, zo vervolgde hij. In deze boosheid ligt vaak de onmacht verborgen om een gesprek met de kinderen te voeren. De om gang in het gezin is belangrijk, want we vergeten elkaar te zien, zoals Jezus Christus ons ziet. Wanneer de kinde ren door de ouders naar de kerk. Zondagsschool, catechisatie of jeugd vereniging worden gezonden, is daar mee nog slechts een tiende van de doopbelofte vervuld! Wat wil de jeugd in deze tijd, zo vroeg drs Jager. Zijn antwoord luidde: „Geen huichelarij, maar eerlijkheid, zowel in gezin als in de kerk!" Tenslotte wekte hij de aanwezigen op in huis te zingen, tot Gods eer, en daarmee de duivel op de vlucht te jagen, opdat zo Gods zon in de gezinnen schijnen kan. De bij eenkomst werd met het zingen van het Bondslied besloten. BURGERLIJKE STAND ZIERIKZEE, 17 Juni. De technische school „Concordia Inter Nos" te Amster dam heeft via het Ned. Rode Kruis aan het gemeentebestuur van Zierikzee 606 huishoudelijke voorwerpen aangeboden. Deze zullen verstrekt worden aan de zwaarst getroffenen, boven de kampeer uitrusting. Gistermorgen arriveerde een schip met deze goederen, terwijl een de putatie haar opwachting maakte in het stadhuis. Het gezelschap bestond uit de heer D. van Kleef, hoofdbestuurder van het Ned. Rode Kruis, mej. B. Hage, leid ster Jeugd Rode Kruis te Amsterdam, de heer I. van de Veen, onderdirecteur van de school en twee vertegenwoordigsters van het Ned. Padvindersgilde, mej. Reu ter en mej. Maathuys en werd door jhr mr Schuurbeque Boeije ontvangen. Hij sprak namens de burgerij zijn grote waardering uit voor de schenking. Voor de plaatselijke kabouters hadden de jeugd vertegenwoordigster speelgoed mee gebracht. Een bestuurslid van het Rode Kruis, mevr. Jansen, bracht twee biblio theken mee, bestemd voor Brouwersha ven, dat, zoals bekend, geadopteerd is door Voorburg. Als symbolische handeling werden aan drie families verschillende huishoudelijke voorwerpen uitgereikt. Jeugd van Assen helpt Kruiningen 3000.- VOOR NIEUWE SPEELTUIN. De Asser jeugdactie „Door de jeugd, voor de jeugd", waarin een groot ge' deelte van de jeugdverenigingen in Assen vertegenwoordigd zijn, heeft ten bate van de zwaar getroffen ge meente Kruiningen een bazar georga niseerd. Het batig saldo van f3000 zal ter beschikking van Kruiningen wor den gesteld om t.z.t. een nieuwe speel tuin in te richten. COMMISSIE HERSTEL KRUENINGEN UITGEBREID. KRUININGEN, 17 Juni. Deze in gestelde herstelcommissie hield zich tot nu toe in hoofdzaak bezig met de meer sociale verzorging van de Krui- ningse bevolking. Zo beheerde zij de te Goes gebouwde goederenloodsen en regelde de uitdeling der ingezamelde goederen. Nu echter de afsluiting ook van het laatste gat in zicht komt, wor den met spoed voorbereidingen getrof fen om het daadwerkelijk herstel di rect na droogkoming aan te pakken. De werkzaamheden der commissie zijn daardoor enorm toegenomen, waar door het noodzakelijk bleek de com missie met enkele leden uit te brei den. Behalve de heren W. J. L. de Groof (voorzitter), A. van Hootegem en S. W. Buijze, die reeds vroeger door de raad waren benoemd, zijn thans benoemd de heren J. van Ballegooijen Sr. en J. Witte. Bovendien zijn in de commissie opgenomen de heren J. W. P. de Jonge, gemeente-opzichter, en de bouwkundigen M. J. Ie Clercq en P. Wondergem. Deze laatste heren hebben zich geheel belangeloos be schikbaar gesteld voor het toezicht, enz. bij de voorlopige herstellingen aan de woningen. Als secretaris is aan de commissie toegevoegd de heer C. J. de Visser, hoofdcommies ter secretarie. De commissie beschikt over een kan toor in het gemeentehuis te Kruinin gen (Markt 2, telefoon 9). Rechtbank stelt behandeling aan rijding uit. MIDDELBURG, 17 Juni. De rechtbank heeft gistermiddag op verzoek van de raadsman besloten de zaak tegen de chauffeur van de vrachtauto, die in Maart j.l. een bus aanreed, waarbij drie personen omkwamen, uit te stellen tot 17 Juli a.s. Negen maanden voor Nieuwlandse chauffeur. MIDDELBURG, 17 Juni Door de Strafkamer van de Rechtbank te Mid delburg werd uitspraak gedaan in de navolgende, op 5 Juni 1.1. behandelen de strafzaken. De chauffeur L. H. uit Nieuw- en St. Joosland, die enige fietsen en bromfietsen, afkomstig van diefstal had gekocht en weer verkocht, werd hiervoor veroordeeld tot negen maan den gevangenisstraf onvoorwaarde lijk. M. A., grossier te 's H. Arendskerke, had door onvoorzichtig rijden in zijn woonplaats een aanrijding veroorzaakt tussen een door hem bestuurde auto en een bromfiets, waarbij de berijder van deze fiets vrij ernstig werd ver wond. Hiervoor werd hij veroordeeld tot f 100,of 30 dagen. Jubileumuitvoering van „Willem 't Hooft". GOES, 16 Juni. In October zal de Chr. Oratorium Vereniging Willem Hooft ter gelegenheid van haar 35-jarig bestaan een uitvoering geven van de C. Moll Messe van Mozart, zo is meegedeeld op de dezer dagen gehouden uitgestelde jaarvergadering van deze Oratorium Vereniging. In plaats van mevrouw Slab- bekoorn werd in het bestuur gekozen de heer B. Meijers. De heren van Antwerpen en Wessels van de contactcommissie deden in deze vergadering mededelingen van de moge lijke uitvoering volgend jaar van de Mat- thaus Passion in samenwerking met de Goese Oratorium Vereniging Na de jaarverslagen werd de avond verder gevuld met declamatie en her sengymnastiek. Tijdens de vergadering werd nog ge wezen op het belang van het werven van nieuwe leden. Geslaagd. Geslaagd voor le stuurman, G.H.V., de heer A. Meerman. Voor 2e stuur man G.H.V. slaagde de heer H. C. van Druten. Voor 2e stuurman G.H.V. (theoretisch gedeelte) de heer G. J. W. P. Faessen, allen leerlingen van de ,De Ruyterschool" te Vlissingen. KAPELLE Collecte. De collecte voor de Chr. Blin denhulp „De fakkels bijeen", heeft op gebracht f 101.—, Nieuwe winkeliersvereniging in oprichting. Dinsdagavond is in hotel ,,'t Raedt- huis" een vergadering gehouden om te komen tot de oprichting van een winkeliersvereniging voor de Lange en Korte Noordstraat, alsmede voor de Noordpoortstraat. Een aantal zakenlie den had hiertoe het initiatief genomen, mede door het feit, dat „Handelsbe lang" in de komende weken een actie ontwikkelt. Aangezien er op deze avond meer dere vergaderingen voor middenstan ders werden gehouden, is het nog niet tot de definitieve oprichting van een winkeliersvereniging gekomen. Wel is een voorlopig bestuur geko zen, dat bestaat uit de heren B. S. Geers, voorzitter, G. A. F. Temme, secretaris, L. IJssel en A. van Voorst, leden. Alle dertien aanwezigen zegden toe tot de vereniging te zullen toetre den. Vanavond zal een nieuwe vergade ring worden gehouden, waar men dan tot definitieve besluiten zal trachten te komen. Middelburgse Middenstands centrale voert zwarte lijst in. Tijdens de deze week gehouden vergadering van de Middelburgse Middenstandscentrale is besloten over te gaan tot invoering van een zwarte lijst. Op deze lijst zullen de klanten der in de Chr. Middenstandsvereni ging en R.K. Middenstandsvereniging georganiseerde zakenlieden, die slecht of helemaal niet betalen, worden ge noteerd. De lijst zal onder de leden circuleren. Teneinde onjuiste plaatsing op de lijst tegen te gaan, heeft het bestuur der Middenstandscentrale, waarin bovengenoemde verenigingen samen werken, besloten, dat iemand eerst dan op de zwarte lijst wordt gezet, wanneer drie middenstanders de naam van de betrokkene hebben opgegeven. Het bestuur der M.M.C. zal beslissen over het plaatsen op de lijst en geval tot geval bekijken. Zoals bekend zijn de Middelburgse bakkers onlangs tot invoering van een dergelijke lijst overgegaan. Schoolmeubelen voor bet Geref. L.O. B. en W. stellen de raad voor aan de Ver. tot het verstrekken van L.O. op G.G. medewerking te verlenen voor het aanschaffen van schoolmeubelen in verband met de toename van het aantal leerlingen en het aanschaffen van werkbanken en -tafels, alsmede materialen voor de invoering van het vak handenarbeid. Met de aanschaf van al deze dingen Is een bedrag van f4883.80 gemoeid. Mutaties Prinses Ireneschool. Op 1 Sept. a.s. vertrekt de heer H. C. Muinen als hoofd van de de te ope nen Chr. school v. B.L.O. naar Ter- neuzen. In zijn plaats werd benoemd de heer M. Groenewold, thans hoofd ener school voor C.V.O. te Engwierum. Eveneens op 1 Sept. vertrekt de heer P. H. Tijn als onderwijzer naar de Chr. school voor B.L.O. te Hilversum. In zijn plaats werd benoemd de heer G. Noback, thans hoofd der Geref. school te Nieuweroord. Voorts werd de onderwijzer de heer C. Prins benoemd tot hoofd van de te openen school v. Chr. B.L.O. te Naald wijk. Afkondiging Grondwetswijziging. De burgemeester heeft de raadsle den meegedeeld, dat op Maandagmor gen a.s. om half 11 in de raadszaal van het gemeentehuis de plechtige afkon diging zal geschieden van de grond wetswijziging. Studiebeurs voor de Ver. Staten. Aan mej. Riet van Melle is door mid del van verschillende instanties, zoals het Nederland-Amerika Instituut, Insti tute of international education en United States Education Foundation, een studie beurs toegewezen. Door deze beurs zal mej. Riet van Melle in de gelegenheid zijn een jaar te studeren aan het College in Cape Girardeau in Missourri. Meisje viel in kade te Goes. Gistermiddag is het negenjarige meisje G. K. op de A. J. Kade in het water ge vallen. Zij zat op de kant en verloor het evenwicht. Gewaarschuwd door het ge roep van haar vriendinnetjes sprong de heer Reijerse, knecht van de scheepsbe vrachter J. H. Rooze, haar na en wist haar op het droge te brengen. Schoolreisje Chr. Nat. School. De leerlingen van de Chr. Nat. school hebben met twee bussen hun jaarlijks schoolreisje gemaakt. Dit maal ging de reis naar Rotterdam omdat de 3-daagse reis naar Schouwen wegens de ramp niet kon doorgaan. In opgeruimde stemming werd Rot terdam te land („Blijdorp"), in de lucht (dak van „Het Witte Huis") en te water (met de Spido-boot door de havens) bezocht. Op de terugtocht had de jeugd nog een prettige onderbre king in het Liesbos. ARNEMU1DEN Vergadering C.M.B. In de vergadering van de C.M.B. afd Arnemuiden werden mededelingen gedaan over de algemene vergadering te Hilversum. Besproken werden verder de wijzigingsvoorstellen van het C.A.O. De heer Lodder gaf hier op een uiteenzetting en hoopte dat de wijzigingen gehandhaafd zullen worden. IJs na sluitingstijd. A C. de V.. winke lier te Arnemuiden werd wegens over treding van de winkelsluitingswet door de Middelburgse Politierechter veroor deeld tot f 7.50 of 3 dagen en f 10.of 4 dagen. Hij had op 2 achtereenvolgende Zaterdagen, na sluitingstijd aan het pu bliek ijs verkocht. BIGGEKERKE Raad. Vrijdag a.s. zal de raad dezer ge meente in openbare vergadering bijeen komen. Op de agenda staat o.m. een voor stel van B. en W. tot onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw benoemde raadsleden. Onder de te behandelen inge komen stukken bevindt zich het door Ged. Staten goedgekeurde besluit van B. en W. tot toewijzing van grond aan de Ned. Herv. gemeente. BRUINISSE Benoeming. De heer W. Otte Jz., af komstig uit Bruinisse, thans onderwijzer te Gouda, is aldaar benoemd tot hoofd van een Chr. school. Geslaagd. De heer J. Okkers, alhier, is dezer dagen aan de Kweekschool voor onderwijzers „De Klokkenberg", geslaagd voor het onderwijzersexamen. ELLEWOUTSD1JK Opbrengst collecte. De collecte ten bate van het Ned. Rode Kruis heeft opge bracht f60,85. Zomeravondconcert „Scheldegalm". De mondaccordeonvereniging „Scheldegalm" hoopt op Zaterdagavond om 7.30 uur op de Markt haar 1ste zomeravondconcert te geven. KRUININGEN Kinderuitzending. Zowel de gemeente Apeldoorn als de gemeente Hoogeveen hebben aangeboden een groot aantal kin deren uit Kruiningen en Hansweert een aangename vacantie aan te bieden. Daar toe zullen zij ln de gelegenheid worden gesteld één of meer weken ln een gezin in die plaatsen te worden opgenomen. De commissie herstel Kruiningen zal een en ander regelen in nauw overleg met de maatschappelijk werkster, mevr. Romijn. Raad. Maandag a.s. komt de gemeente raad in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.a.: Bekrachtiging van de door de burge meester uitgevaardigde algemene voor schriften van politie, houdende verbod tot het betreden van overstroomd gebied gemeente Kruiningen. Een voorstel om in principe te beslui ten tot het bouwen van een groepsbureau voor de rijkspolitie, annex twee dienst woningen, cellen en garage. Voorstel tot het beschikbaar stellen van leermiddelen en schoolmeubelen aan de R.K. schippersschool te Hansweert tot een bedrag van f 10836.69. Idem voor de bijzondere school te Oost- dijk tot een bedrag van f 2200. Voorstel tot goedkeuring van de be groting van de herstelcommissie tot een bedrag van fl 1.000. KRABBENDIJKE Benoeming;. De heer L. Soeting, alhier, vakleraar in lichamelijke oefening aan de openbare U.L.O.-school te Kruiningen, en aan de Chr. U.L.O. school te Krabben- dijke is met ingang van 1 Sept. 1953 in gelijke functie benoèmd aan het Chr. Lyceum te Goes. OVEZANDE Reis Ouden van Dagen. Door de Ouden van Dagen uit deze gemeente zal onge veer half Juli een reisje worden gemaakt met als einddoel Burgers Dierenpark te Tilburg. Door het organiserende comité worden reeds de nodige voorbereidingen getroffen. Benoeming. Aan de Landbouwhuis- houdschool is benoemd als onderwijzeres voor de huishoudelijke vakken, mejKui pers met ingang van 1 Augustus a.s. SCHERPENISSE Woriderlyke wereld. Bij de heer W. A. Bil, alhier deed zich de bijzonderheid voor dat kipeieren uitgebroed werden door duiven. Na de geboorte werden de kuikentjes verder „bemoederd" door een krielkip. Avondvierdaagse. De wandelsport ver eniging „Op Stap" organiseert van 8 t/m 11 Juli a.s. een avondvierdaagse met daaraan verbonden een openlucht bazar met verschillende attracties. De plaatse lijke muziekvereniging „Eendracht", de zangvereniging „V.Z.O.S.", „Smalstads- mannenkoor", beiden te St Maartensdijk en de Gymnastiekvereniging te Poort vliet zullen verder hun medewerking verlenen. ST. ANNALAND Leerweek ten einde. Maandagmiddag arriveerden de leerlingen van de hoog ste klassen der O.L. school weer in hun woonplaats terug, nadat deze een week in Bergen in Noord-Holland hadden ver toefd. De eerste dag werd begonnen met een lezing over de voortbrengselen van de Noordzee, waarna volgden: een bus tocht van Egmond naar Bergen, welke begunstigd werd door mooi zomerweer. In Egmond werd een wandeling gemaakt langs het strand, terwijl ook in de om geving van Bergen een wandeling werd gemaakt. Verder werd een bezoek ge bracht aan het vliegveld Schiphol bij Amsterdam en aan de sluizen bij IJmui- den. Op een Zaterdag te Bergen gehou den bijeenkomst van alle pleegouders en leerlingen uit Bergen en St. Annaland heeft het hoofd van de O.L.-school, de heer Chr. J. C. Boot de adopterende ge meente namens St. Annaland hartelijk dank gezegd voor de genoten gastvrijheid en speciaal de leerlingen van de vijfde klas van de O.L.-school uit Bergen, die hui» schoolreisje er voor hebben opgeof ferd, om de St. Annalandse leerlingen een onvergetelijke week te bezorgen. Omlegging verkeer. Nu men thans be zig is, het laatste gedeelte van de Weste lijke achterweg te St. Annaland te ver nieuwen, is het verkeer van en naar Sta- venisse omgeleid en moet men gebruik maken van het zgn. „Spookwegje" en de Lage Weg. Naar het zich laat aanzien, komt men deze week nog met dit ge deelte van genoemde weg klaar. Opbrengst collecte. De alhier gehouden collecte ten bate van „Het Hoogeland" heeft f 107,32 opgebracht. Geslaagd. Aan de R.H.B.S. te Bergen op Zoom slaagden voor het eindexamen 5-jarige cursus afd. B. mej. Bastiana, mej. I. van Es en de heren J. van Es en C. Verhooien, alhier. ST. MAARTENSDIJK Geslaagd. Te Rotterdam slaagde voor het propadeutisch examen in de econo mische wetenschappen, de heer A. Priem, alhier. BRESKENS. Geboren: Christiaan B., z.v. B. L. Keijmel en T. C. de Graaf; Pe- tronella J. F., d.v. C. M. Haan en J. van der Steen; Adriaan J., z.v. A. J. Albregtse en E. Bril; Elisabeth J., d.v. J. Schuur man en F. H. Alberts; Johannes A., z.v. J. H. A. Schiphorst en A. E. Groosman. Gehuwd: J. J. de Caluwé, 25 j. te Groe- de en M. C. Bouman, 26 j.; J. A. de Co- ninek, 24 j. te Sehoondijke en A. W. A. Keijmel, 24 j. Overleden: C. de Kraker, 44 j„ echtg. v. S. K. van de Wege (te Rotterdam); A. Gaanderse, 77 j., echtg. v. J. M. Merle (te Driebergen-Rijsenburg); C. J. Neele, 65 j„ echtg. v. C. M. Ghijsels (te Bres- kens); J. F. van Leeuwe, 77 j., echtg. v. L. M. Dierick (te Breskens)P. G. Lam- booij, 51 j., echtg. v. W. P. Bombay (te Eindhoven) 's-HEER ARENDSKERKE. Geboren: Jacoba M., d.v. M. A. Raas en A. v. d. Dries; Cornelis J„ z.v. M. A. Schipper en C. Sinke; Antonia M., d.v. D. van Loo en P. Weststrate; Adriaan, z.v. G. L. Bouwense en C. Hirdes; Sija J., d.v. G. Moerdijk en J. van Baaien; Pieternella D., d.v. B. H. Moreauw en A. van Hooff; Poulina, d.v. J. Riemens en M. Overwijk; Maria, d.v. J. Mulder en C. Wiskerke; Adriaan J., z.v. A. P. Buteijn en C. v. d. Plasse; Johannis F. M., z.v. P. de Jonge en Th. F. van Riet. Gehuwd; J. A. Breure, 28 j. en A. M. Janse, 26 j.; C. L. de Winter, 33 j. en M. Rijk, 22 j.; M. Maas, 25 j. en M. F. van den Dries, 21 j.; P. J. Gunst, 20 j. en P. Schipper, 18 j.; G. van 't Westende, 26 j. en A. J. Poortvliet, 24 j.; F. M. Boot, 28 j. en P. de Jager, 27 j.; J. H. Verhage, 24 j. en A. Zuidhof, 21 j.; J. C. Vermue, 28 j. en J. A. van 't Westeinde, 27 j.; J. M. van 't Westeinde, 25 j. en P. Verdonk, 28 j.; M. de Hamer, 26 j. en P. R. de Jager, 26 j.; J. Fraanje, 24 j. en D. den Herder, 24 j.; J. Smits, 27 j. en C. de Winter, 27 j. Overleden: M.C. van 't Westeinde, 26 j.; C. van Damme, 81 j., wed. v. J. Braamse. Officiële Publicatiën KOSTELOZE INENTING EN HERINENTING TEGEN POKKEN. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat op Dinsdag 7 Juni 1953, des voormiddags van 910 uur, ge legenheid bestaat tot kosteloze inenting en herinenting tegen pokken in het Me disch Centrum, Eigenhaardstraat 2. Er wordt in het bijzonder de aandacht op gevestigd, dat de leeftijd beneden de 2 jaar als de meest geschikte voor inen ting moet worden beschouwd Voor een juiste vermelding in de vac cinatiebewijzen van de namen en geboor tedata der kinderen is het gewenst, dat bij de aanmelding het trouwboekje der ouders wordt medegebracht. Middelburg, 15 Juni 1953. Vaart door Oostsluis te Terneuzen gestremd. MIDDELBURG, 17 Juni. Ten behoe ve van onderhoudswerkzaamheden aan de deuren van de Oostsluis te Terneuzen zal de vaart door die sluis volledig zijn gestremd op Maandag 22 Juni, Dinsdag 23 Juni, Woensdag 24 Juni en Donderdag 25 Juni, telkens van 6 tot 18 uur of zo veel korter als mogelijk of langer als no dig zal blijken te zijn. De schepen, welke reglementair ge bruik moeten maken van de Oostsluis zullen worden geschut door de Midden- sluis, terwijl schepen, welke reglemen tair van de Middensluis gebruik moeten maken, zullen worden geschut door de Westsluis VROUWENPOLDER Raad. Morgen zal de gemeenteraad van Vrouwenpolder in openbare vergadering bijeen komen. De voornaamste punten van de agenda zijn: Voorstel B. en W. tot het beschikbaar stellen van een crediet van f5000, bestemd voor de bouw van een lijkenhuisje op de nieuwe begraaf plaats te Gapinge en f 1000 voor de plaat sing van een inryhek; een plan om de grond naast de nieuwe begraafplaats te verpachten. WAARDE Uitdeling levensmiddelen. Aan de in woners van Waarde werden dezer dagen levensmiddelen uitgereikt, bestaande uit rijst, suiker, boter, vis en zeep. Deze ge schenken van de Stichting Zeeland wer den dankbaar aanvaard. ZAAMSLAG Niet scheppen maar aftappen. J. J. de V., melkslijter te Zaamslag had in strijd gehandeld met het melkbesluit en met de keuringsverordening van zijn woonplaats Toen hij met melk lang de klanten ging, had hij deze melk geschept uit een grote melkbus, terwijl hij deze melk uit een kraan had moeten aftappen. Bovendien was in deze melkbus geen behoorlijke roerder aanwezig. Bij verstek werd deze verdachte door de Politierechter te Mid delburg veroordeeld tot f6.of 2 dagen en tot f 3.of 1 dag.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2