REDEN RUSSISCHE TANKS MENIGTE IN OP Staat van beleg Opstand werd in bloed gesmoord GEALLIEERDE TROEPEN GECONSIGNEERD Terechtstelling echtpaar Rosenberg uitgesteld PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Rode vlag werd neergehaald Sowjet-tanks openden het Overeenstemming over bestandslijn Brits vliegtuig verongelukt bij Eindhoven Leden van groep Naumann vrijgelaten» vuur Bonn (in opschudding) gist naar de gevolgen De slachtoffers N.C.V»B»-landdag te Domburg Val van Grotewohl aanstaande? Nieuwe bewijzen van onschuld? Uitgave; Stichting „Zeeuwsch Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. SO, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vtissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. TeL administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 Exploitante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD Se JAARGANG No. 2505 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per mm Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 18 JUNI 1953. Hoofdredacteur: 3. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Krulnlngen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezellnge; Ds 3. S. Hartjes, Vllssingen; J. S. Hoek, Middelburg;J. Hommes, Nieuwdorp; 3. Huljssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; 3. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 4.19 u., onder 21.03 u. Maan op 12.53 u., onder 0.15 u. Hoogwater Vrijdag 19 Juni: Vlissingen: 7.13 u. 1.60 m., 19.25 u. 1.37 m. Terneuzen: 7.39 u. 1.83 m., 19.53 u. 1.61 m. Wemeldinge: 8.44 u. 1.51 m., 20.58 u. 1.21 m. Zierikzee: 8.27 u. 1.31 m., 20.36 u. 1.02 m. BERLIJN, 18 Juni De Oostberlijnse bevolking ia wild gewor den. De betoging tegen het gehate regiem is uitgegroeid tot een opstand, waarbij doden zijn gevallen. Gisteravond om elf uur werd gemeld, dat zeven personen om het leven zijn gekomen en dat er meer dan honderd zijn gewond. Bij gevechten zijn 's morgens mensen overreden door auto's van de volkspolitie, en later door Russische tanks, die zonder scrupules met grote snelheid op de betogers inreden en er het vuur op openden. De Sowjet-bevelhebber in Oost-Berlijn heeft de staat van beleg af gekondigd. Demonstraties, bijeenkomsten en samenscholingen van meer dan drie personen zijn verboden en een uitgaansverbod van 9 uur des avonds tot de volgende ochtend is ingesteld. Alle belangrijke wegen die van West-Berlijn naar de Sowjet-sector voeren zijn afgezet door Russische tanks, met de vuurmonden naar de kant van West-Berlijn gericht. De geallieerde troepen in West-Berlijn zijn in de kazernes geconsig neerd en worden in staat van paraatheid gehouden. Woensdagavond laat bereikten ons de eerste berichten, dat ook el ders in Oost-Duitsland stakingen zijn uitgebroken en demonstraties worden gehouden. Volgens Oost-Berlijnse vluchtelingen verzamelden zich grote menigten voor de gevangenissen in Waldheim, Torgau, Halle Bautzen om de vrijlating van politieke gevangenen te eisen, Sowjet-autoritei ten hebben tank» en troepenversterkingen uit leger» garnizoenen in Oost-Duitsland naar Berlijn ontboden. Woensdagmorgen vroeg trokken de stakers, gevolgd door duizenden Oost- Berlyners door de straten op weg naar regeringsgebouwen. In de Leipziger- strasze, waar de regering zetelt, ont moetten zij een gesloten cordon Volks politiemannen, die met gummiknup pels op hen af stormden. Felle ge vechten ontstonden. Ook honderden jonge communisten in blauwe hemden, leden van de „Frei Deutsche Jugend" trachtten de stakers aan te vallen toen deze het ministerie van economische zaken en wederopbouw naderden. De stakers wierpen stenen en vernielden de ruiten van staatswinkels. Talloze betogers werden gewond. Op de hoek van de Friedrichstrasze en de Zimmer- manstrasze vernielden de betogers ro de vlaggen en staken een houten po- litiebarak in brand. Voorts vernielden zij grensaanduidingen. Een function- naris van de communistische partij werd in de Westelijke sector gesleept en daar door de Westberlijnse politie in bescherming genomen. Om half negen gebeurde er iets merkwaardigs. Vele leden van de volkspolitie wierpen hun gummiknup pels weg en weken naar West-Berlijn uit, waar ze zich aan de politie over gaven. Andere volkspolitiemannen, die door de stakers in een gebouw in het nauw gedreven waren, riepen: „We staan aan jullie zijde" en ze gooiden hun wapens uit de ramen. Twee jonge Oostberlijnse arbeiders beklommen de Brandenburger Poort. Onder de ogen van bijna honderd Rus sische soldaten rukten zij de vlag neer. Toen het tweetal naar beneden klom, werden zij luide door de betogers toe gejuicht. Zij kregen sigaretten en bloemen. Toen klommen twee andere arbei ders naar boven. Zy sneden de vlag los en wierpen haar naar beneden. De betogers scheurden de rode vlag in stukken. De menigte riep: „Wij willen vrijheid, wü villen brood, wij slaan alle Rus sen dood". Tegen de middag overschreed een groep Westberlijners de grens van Oost-Berlijn om zich bij de betogers aan te sluiten. Volgens een bericht van kwart over één werd gepoogd een stakings comité op te richten. Eén der punten van het door dit comité uitgegeven manifest was de eis tot onmiddel- lijk aftreden van. de regering. In de Friedrichstrasze, bij de Ame rikaanse sector, probeerden jeugdige demonstranten op de Sowjet-tanks te klimmen om.de antenne's te vernielen. Door één. der tanks werd met de mi trailleur geschoten. Of er iemand ge raakt werd is niet bekend. In de namiddag begonnen de Sow- jet-Russische infanteristen, volledig uitgerust de wacht op strategische hoe ken en sleutelposities over te nemen. Leiders van de staking hadden de me nigte aangeraden zich niet met de Sowjet-troepen te bemoeien en dit ge beurde ook niet. Doch nadat bekend was geworden dat twee stakers op de Karl Marx Platz door Sowjet-tanks waren doodgereden, begon men een minder gereserveerde houding aan te nemen. Overal in Oost-Berlijn werden auto's omver gegooid. Ook zou er geplunderd worden. WASHINGTON, 17 Juni Naar ge meld wordt, zijn de onderhandelaars van beide partijen te Panmoendjon het eens over de bestandslijn. Van betrouwbare zijde wordt ver nomen, dat de bestandslijn is vastge steld op basis van de huidige frontlijn. eft* mm mmmmt Anti-communistische krijgs gevangenen in Zuid-Korea vrij TOKIO, 18 Juni Volgens een in Tokio opgevangen bericht van Radio Seoel (Zuid-Korea), zijn anti-commu nistische krijgsgevangenen in Zuid- Korea hedenochtend (plaatselijke tijd) op last van de chef der Zuidkoreaanse militaire politie, luitenant-generaal Won Jong Doek, vrijgelaten. EINDHOVEN, 17 Juni Vanmorgen is op het vliegveld Einhoven een Vampire"-straalj ager van de R.A.F. bij een landing van de baan geraakt en verongelukt. Het vliegtuig explo deerde en de Britse piloot werd zwaar gewond uit het wrak gehaald. In het ziekenhuis is hij kort daarop overle den. De „Vampire" was afkomstig van een West-Duitse basis. Alleen Naumann en Bornemann nog in hechtenis. KARLSRUHE, 17 Juni. De Westduitse autoriteiten hebben gisteren dr Gustave Scheel en Paul Zimmermann, die in Ja nuari tezamen met Werner Naumann en vier anderen door de Britten waren ge arresteerd, op vrije voeten gesteld, zulks op grond van een uitspraak van bet Westduitse Hooggerechtshof. GEBREK AAN BEWIJS. Dr Scheel, de voormalige studentenlei der uit de tijd van Hitier werd vrijge laten wegens gebrek aan bewijs, terwijl de voormalige S.S.-functionaris Zimmer man, die indertijd te maken heeft gehad met het bestuur over concentratiekam pen, zijn vrijlating te danken heeft aan de overweging van het Hof, dat er geen gevaar bestaat, dat hij zich aan zijn be rechting zal onttrekken, of met het be wijsmateriaal zal knoeien. Van de groep-Naumann bevinden zich thans nog in hechtenis Naumann zelf, de voormalige staatssecretaris van het Ministerie van Propaganda onder Goebbels, en de later aangehouden voormalige plaatselijke jeugdleider dr Bornemann. Sowjet-tanks openden in de namid dag het vuur op duizenden Westber lijners, die stonden samengedrongen in de straten die naar de Potsdammer - platz leidden. Tien tot twintig mannen, vrouwen en kinderen werden getrof fen, van wie enkelen ernstig. Men acht het mogelijk, dat het salvo was bedoeld als waarschuwing voor de menigte om niet over de grens te ko men, doch het lag te laag. Na hat salvo zwermden de West- Berlijners echter opnieuw het plein op, ondanks waarschuwingen van po litie en douane. NAAR HET POLITIEBUREAU.... Een correspondent van Reuter, die Woensdagmiddag een autorit door Oost-Berlijn maakte, seinde, dat des middags een menigte van naar schat ting 30.000 betogers over de Alexan- derplatz trok. Toen hij één der betogers vroeg, wat het doel van de mars was, zei de man: Dat weet ik niet. Misschien het po litiebureau. Ja, laten we naar_het po litiebureau trekken" en tegen e'en man, die naast hem liep, zei hij „laten we naar het politiebureau marcheren, waarop deze schreeuwde: „Naar het politiebureau kameraden". Deze kreet werd onmiddellijk door de menigte overgenomen. De kop van de lange stoet betogers kwam bij het gebouw van het politie bureau aan op het ogenblik, dat acht vrachtauto's met Russische soldaten daar stopten. Snel sprongen de soldaten uit de wagens en formeerden zich in rijen, de bajonet op het geweer. Zo drongen zij langzaam de betogers achteruit. En kele demonstranten trachtten nog in derhaast een barricade te vormen met drie vrachtauto's doch zij waren te laat. Binnen enkele minuten hadden de Russen de straten rond het politie bureau gezuiverd. Na het ingaan van de avondklok om 21 uur werden vanuit Oost-Berlijn eni ge schoten afgevuurd op Westberlij ners, die zich bij de sectorengrens op het Potsdammerplein en in de Strese- mannstraat ophielden. Enige personen werden gewond. In de omgeving van de Branden burger Poort, die door Russen wordt bewaakt, was het rustig. De rode vlag, des ochtends door de betogers af gerukt, wapperde weer van het monu ment. Vanuit West-Beriyn kon men Russi sche soldaten zien zitten by kampvu ren, die in de verlaten straten van het Oosteiyke stadsdeel waren ontstoken. Het Potsdammerplein was helder ver licht door het brandende café „Vater- land", een staatsonderneming, die, naar verluidt, door de demonstranten in brand was gestoken. Volgens West- Beriynse brandweerlieden, die het vuur bestreden, zouden zich nog twee personen in brandende gebouw bevin den. NUSCHKE IN WEST-BERLIJN BERLIJN, 17 Juni Otto Nuschke, de 70-jarige Oostduitse vice-premier en voorzitter van de Oostduitse Christen- Democratische partij, heeft Woensdag middag zijn toevlucht gezocht op een politiebureau in de Amerikaanse sector van West-Berlijn. Hij verklaarde, dat hij niet uit vrije wil over de grens was gekomen, doch dat betogers zijn auto over de grens naar de Westelijke sectoren hadden gedrongen. Hij zei op weg te zijn geweest naar Schoenefeld, het Russische vliegveld buiten Berlijn. Een woordvoerder van de Westber lijnse politie verklaarde niet onmid dellijk te kunnen zeggen, wat met Nuschke zou geschieden. Demonstranten in Oost-Beriyn verwyderden de grensaanduiding aan de AmerikaansRussische sector. Twee Oostberlijnse betogers werden op het grote Marx Engelsplein door Russische gevechtswagens verpletterd. Een derde slachtoffer, een 21-jarige Oostberlijner, kreeg bij een vechtpartij voor de Oostduitse regeringsgebouwen een schot in het hoofd. Hij overleed korte tijd nadat hij in een Westberlijns ziekenhuis was opgenomen. Een vier de man, die werd gedood, was een Westberlijner, die eveneens overleed aan de gevolgen van een schot in het hoofd bij een gevecht in de omgeving van Potzdammerplatz. Te Wedding in de Franse sector is Woensdagavond een 12-jarige jongen uit West-Berlijn gedood, toen leden der Oostduitse volkspolitie enige scho ten losten op een menigte, die vanuit de Franse sector hen met stenen be kogelde. REDDENDE FOTO BOLOGNA, 17 Juni Mario Pan- zarini, een voormalig fascistisch sol daat, is vrijgesproken van deelneming aan terechtstelling in oorlogstijd van een partisaan, op grond van een foto waaruit bleek, dat hij zijn geweer bo ven het hoofd van de gefusilleerde ge richt had. De foto was door een on bekende toeschouwer op het moment van het vuren genomen. DOMBURG, 17 Juni Gekomen met de paraplui op tegen de regen, tqdens de byeenkomst tegen de ste kende zon en tenslotte weggegaan met opnieuw boven vele Zeeuwse mutsen de paraplui teger de regen, zo zagen velen vanmiddag van „De Hoge Hil" te Domburg de meer dan 1.000 vrou wen, die naar de N.C.V.B.-Ianddag in Zeeland waren gekomen. De Bonds presidente, mevrouw dr M. H. Albron- dav.d. Nagel, heeft daar tot de vrou wen een woord van hart tot hart ge sproken. Zij wees op de hulpverlening na de ramp en besprak de problemen, die evacuatie en terugkeer met zich bren gen, alsmede het feit, dat men zich opnieuw in moet spannen omdat het oude vertrouwde verloren is gegaan. Het lijkt soms, zo zei zij, dat God ons dwarsboomt op onze weg, maar laat ons zien op Gods liefde, zoals Hij die geopenbaard heeft in Jezus Christus '.an het Kruis. Slechts wie de oplos sing van de raadsels in haar leven heeft gevonden in dit Kruis, zo besloot zij, kan leven onder deze moeilijkhe den en Let pad gaan, dat God ons aan wijst. Mevrouw L. A. LeverBrouwer, de vice-presidente van de Bond, sprak over „Levensverantwoordelijk". Zij tekende op duidelijke wijze af, wat de verantwoordelijke taak is van de vrouw in gezin, kerk en maatschappij, staat en wereld. Zij zei, dat men ant woord moet geven op de vragen, die gesteld worden, doch dat dit antwoord allereerst diende te worden geggeven aan God. Tenslotte merkte zij op, dat het in alles gaat om Gods vraag aan Zfjn kinderen: „Hebt gij Mij lief"? De vice-presidente van het Gewest Zeeland, mevrouw Boogaard, sprak een pakkend slotwoord en ging voor in dankgebed. Mevrouw Kousemaker uit Goes leidde de samenzang. (Voor het verslag van de morgenvergadering verwyzen wy naar pagina 2). AVONDVIERDAAGSE GESTART In Middelburg zijn gisteravond ruim 300 deelnemers gestart voor de Jubi leum-Avondvierdaagse. Daaronder be vonden zich 140 junioren en ruim 160 senioren. Onder de individuele deelne mers was de 64-jarige heer Melis uit Vlissingen, die voor de eerste maal meeliep en iemand, die op klompen deze eerste tocht volbracht. In totaal namen 15 groepen deel, waaronder de Nationale Reserve. De junioren lopen vier keer tien kilometer en de senioren drie keer 15 kilometer en Zaterdag twintig kilometer. De deelnemers wor den Zaterdag omstreeks negen uur aan de Veerseweg opgewacht door de drumband van de Nationale Reserve, die allen samen via Nederstraat, Ver- werijstraat, Dam, Korte, Lange Delft en Markt naar het Ned. Kofiehuis zal brengen. Ook vanuit Goes werd druk getippeld. De start bevond zich voor „De Landbouw" op de Grote Markt. Ook hier liep de Nationale Re serve mee. Franse Dakota vermist SAIGON, 18 Juni Een Franse pas- sagiersdakota met dertig personen aan boord wordt vermist. Het toestel vloog Dinsdag boven een bergachtige streek tusen twee vliegvelden in Laos (Indo- China. MINISTER ALGERA VANDAAG NAAR SCHOUWEN DEN HAAG, 18 Juni De minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Al- gera, zal vandaag in gezelschap van hoge waterstaatsautoriteiten een be- bezoek brengen aan Schouwen en Duiveland en daarbij verschillende wa terstaatkundige werken bezichtigen. Het ligt in het voornemen, een bezoek te brengen aan de dijkgaten by Ouwerkerk, Zierikzee (actie Levens stijl) Stevenssluis en Schelphoek. Tijdens zyn bezoek zal de minister besprekingen voeren met hoofduit voerders en uitvoerders van de aan- nemingsmaatschappijen die op Schou wen en Duiveland werkzaam zyn. (Van de A.N.P.-correspondent). BONN, 17 Juni De gebeurtenis sen in Oost-Berlijn hebben het gehele politieke leven in West-Duitsiand in opschudding gebracht. Tot voor enkele dagen had niemand in de Bondsrepu bliek het uitbreken van een openlijke revolte tegen bet communistische re giem voor mogelijk gehouden. Vele politici in Bonn hadden eerder van de kant van de Tsjechen een op stand verwacht dan van de Duitsers zelf. In de Bondsdag, waar dr Adenauer hedenmiddag een rustige en tot kalmte en overleg aanmanende verklaring af legde, was alles door het uit Berlijn binnenstromende nieuws in rep en roer gebracht. De afgevaardigden ver drongen zich voor de aan de wand van het parlement opgehangen bulletins en trachtten in onderlinge gesprekken de achtergronden van het gebeuren te doorgronden en de gevolgen ervan te voorzien. Over één ding bestaat in politieke kringen in Bonn een vrijwel eenslui dende mening, namelijk over de direc te aanleiding tot de opstand. Men is ervan overtuigd, dat deze protestde monstratie tegen een indirecte loons verlaging der bouwvakarbeiders, de communistische leiders uit de hand is geglipt en tot een politieke demon stratie tegen het regiem en de bezet tingsmacht is uitgegroeid. Over de vraag welke gevolgen de gebeurtenissen zouden kunnen hebben voor de Russische pogingen om het Duitse probleem met de Westelijke mo gendheden te behandelen, tast men in Bonn nog volkomen in het duister. Sommige speculaties zeggen, dat thans wellicht de val van de regering Gro- tewohlUllbricht is ingeleid. (Geruch ten daarover gingen vandaag reeds door het Bondshuis). En dat mogelijk nieuwe mannen aan het roer zullen komen, wier verleden minder belast zou zijn en die daardoor eerder het rechtstreekse contact met de regering van Bonn zouden kunnen opnemen. B(j zandafgravingen in de buurtschap Hanik (gemeente Arcen) is een gebro ken urn met asresten gevonden. Des kundigen van het oudheidkundig insti tuut te Leiden zijn van oordeel, dat de urn van ongeveer 1000 jaar voor Chris tus dateert. RECHTER DOUGLAS NAM MOEDIG BESLUIT WASHINGTON, 17 Juni - Rech ter William Douglas heeft de Ro senbergs uitstel van executie toege staan. De minister van justitie heeft ech ter het Hooggerechtshof verzocht het besluit van rechter Douglas te herroepen. De 55-jarige William Douglas, de jongste van de negen leden van het Hooggerechtshof, heeft zyn beslissing genomen na een langdurige studie die tot diep in de nacht duurde, van stuk ken die hem door advocaten waren overhandigd. Men noemt het verras send, dat hij zijn besluit nam op grond van stukken van twee advocaten, die Maandag door een New Yorkse rechter „indringers en beunhazen" zyn ge noemd, en niet op grond van stukken van de eigen advocaten van het echt paar Rosenberg. Twee dagen geleden heeft het Hoog gerechtshof geweigerd een uitstel van executie te verlenen en ook om het proces te herzien. NIEUWE BEWIJSSTUKKEN Voordat Douglas zijn besluit bekend maakte, hadden juridische deskundi gen verklaard dat het ongebruikelijk zou zijn als een der rechters een uit stel zou toestaan nadat het voltallige Hof dit had geweigerd. Hy zou het evenwel kunnen doen als hy nieuwe bewijsstukken had ontvangen. De democratische afgevaardigde Wheeler, heeft in het Huis van Afge vaardigden aangekondigd, dat hij een wetsontwerp zou indienen om te be reiken, dat rechter Douglas in staat Michael Rosenberg, het 10-jarig zoontje van het echtpaar Rosenberg, troost zyn 6-jarig broertje Robert na een bezoek aan hun ouders in de cel. Uit alle delen van de wereld stromen protesten tegen de uitvoering van het vonnis het Witte Huis te Washington binnen. van beschuldiging wordt gesteld. Indien het voorstel van Wheeler, dat inmiddels is ingediend door het Huis wordt aangenomen, zou rechter Dou glas voor de Senaat moeten terecht staan. De Senaat zal dan beslissen of hij al dan niet van zijn ambt ontheven zal worden. De Amerikaanse opperrechter Vin- ston, heeft een byzondere zitting van het Hooggerechtshof bijeengeroepen voor Donderdagmiddag om het besluit van rechter William Douglas, de te rechtstelling van de Rosenbergs uit te stellen, te bespreken. De Amerikaanse minister van jus titie, Herbert Brownell, heeft het Hooggerechtshof officieel verzocht, het besluit van rechter Douglas te ver nietigen. DE BILT ZEGT: Aanhoudend wisselvallig weer DE BILT, 17 Juni Veranderlijke bewolking met plaatselijk regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen Zuid en Oost. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1