OOST-BERLIJN EIST VRIJHEID Massa-betoging tegen communistisch regiem Bouwvak-arbeiders roepen op tot staking Echtpaar Rosenberg vraagt opnieuw om gratie Vergoeding Immateriële- en naschade nogmaals bepleit Geen tweede herverkaveling voor water schap Kruiningen André Marie aanvaardt opdracht \k SNIPPER NIEUWSk Koninain Elizabeth zaq haar vloot Wel een kans voor Waarde? PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND S.E.D. en Volkspolitie thans openlijk verworpen Geen speciale kleur voor snelbrommers Twee jaar geëist tegen ge meente-ontvanger VERGEEFS BEROEP OP EISENHOWER Vier jaar geëist wegens poging tot moord Uitgave; Stichting „Eeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorstatr. 90, Tel. 2488, bU geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 Exploitante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2504 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nnmmers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 17 JUNI 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruinlngen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; 3. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maant Donderdag: Zon op 4-19 u., onder 21.03 u. Maan op 11.45 u. onder 0.02 u. Hoogwater Donderdag 18 Juni: Vlissingen: 6.27 u. 1.75 m., 18.37 u. 1.48 m. Terneuzen: 6.55 u. 1.94 m. 19.09 u. 1.69 m. Wemeldinge: 8.03 u. 1.57 m., 20.17 u. 1.27 m. Zierikzee: 7.47 u. 1.35 m., 19.55 u. 1.05 m. BERLIJN, 16 Juni Voor de eerste maal sedert de oorlog hebben Dinsdagmiddag Oostberlijnse arbeiders een massa-betoging gehouden tegen de Oostduitse regering. Voor de regeringsgebouwen in het centrum van Oost-Berlijn eisten duizenden bouwvakarbeiders, die het werk hadden neergelegd, uit pro test tegen verhoging der prestatienormen, altreden van de regering en vrije, geheime verkiezingen. Nadat door middel van luidsprekerwagens was bekendgemaakt, dat de verhoging der prestatienormen ongedaan gemaakt zou worden, trokken de betogers terug naar de bouwwerken, die zij verlaten hadden, doch In spreek koor eisten zij, onder lulde bijval, een algemene staking in geheel Oost- Berlijn op Woensdag. De volkspolitie, die bij de regeringsgebouwen was samengetrokken, en die werd uitgejouwd, greep niet in. In een regeringscommuniqué werd toegegeven, dat de verhoging der prestatienormen een grote fout was, Staatsbedrijven, die de normen met tien procent hadden verhoogd, wer den veroordeeld. Slechts vrijwillig kunnen de arbeiders hun productie verhogen, aldus de bekendmaking. De protesten begonnen onder de bouwvakarbeiders in de Stalin-allee, vanwaar de arbeiders via de Alexan- derplatz en de Unter den Linden naar de regeringsgebouwen trokken. Onder weg nam het aantal betogers snel toe, doordat arbeiders van andere bouw werken zich bij hen voegden. Voor de regeringsgebouwen trachtte de minister van mijnbouw en staal industrie, Selbmann, die op een ver hoging was geklommen de gemoede ren te kalmeren, doch vergeefs. Een metselaar, in vuilwitte broek en met naakt bovenlijf, duwde Selbmann opzij, schreeuwend: „Wij zijn niet geïnteresseerd in wat je ons vertelt. Wij willen vrij zijn". Een spreker van de socialistische eenheidspartij, die zich temidden van de betogers had begeven, hoorde zich toeroepen: „Verdwijn, jullie bonzen, jullie hebt het contact met de massa verloren. Jullie hebt je met ons geld vetgemest". De betogers trokken in de richting van Karlshorst, de zetel van de Sow- jet-autoriteiten in Oost-Duitsland. De verkeerspolitie zette op belangrijke kruispunten het verkeer stop, zodat de betogers ongehinderd konden passeren. Het nieuws van de staking was als PARIJS, 16 Juni De radicaal An dré Marie heeft de opdracht tot vor ming van een regering aanvaard. De nationale vergadering is voor Donderdag bijeengeroepen voor de ambtsbevestiging. André Marie wil een kabinet van „nationale eenheid" vormen. Volgens de correspondent te Parijs van de „Daily Telegraph" heeft de Franse president, Vincent Auriol, on officieel doen verstaan, dat hij over weegt voor geval ook André Marie niet zou slagen zijn functie neer te leggen om zichzelf in de mogelijkheid te stellen een „regering van nationale eenheid" te vormen. een lopend vuurtje door Oost-Berlijn gegaan. Achter de rü stakers reed een lange rjj belangstellenden in taxi's, auto's en met motorfietsen. Een correspondent van Reuter seinde, dat hij slechts zeer langzaam door de Stalin Allee kon rijden en dat opgewonden voorbijgangers hun hoofd door de portierraampjes van zijn wagen staken om te zeggen: „Ze hebben gelijk hoor, zij hebben ge lijk". Toen de demonstranten op weg naar Karlshorst een vrachtauto met volks politie passeerden, schreeuwden zij: „Weg met het volksleger, weg met de volkspolitie". De Westduitse minister voor aange legenheden betreffende heel Duits land, Jakob Kaiser, is van Bonn naar Berlijn gevlogen om zich van de toe stand op de hoogte te stellen. Het van de prestatienormen. De Oostduit se volkspolitie zou uitgebreide voor zorgsmaatregelen treffen om betogin gen of stakingen In grote industriële bedrijven van Oost-Berlijn en Oost- Duitsland te verhinderen. Dinsdagavond trokken duizenden zingende Oost-Berlyners door de Sta lin Allee achter een groep van onge veer 300 stakers, die zongen „vrede en een beter leven". De betogers klap ten op de maat in de handen en schud den met hun vuist naar politiemannen, die zwijgend toekeken. Vooraan de groep liepen metselaars in witte overalls, die een bord mee voerden met de leuze „Wij bouwvak arbeiders eisen verlaging van de pres tatienormen". De leuze was Inderhaast geschilderd over de communistische slagzin: „Blok 40 van de Stalin Allee strijdt trots voor het socialisme...." DEN HAAG, 16 Juni Naar aan leiding van het desbetreffende verzoek van de K.N.A.C., om de zgn. snelbrom mers in het verkeer duidelijk te doen opvallen door voor deze vervoermid delen een speciale kleur voor te schrij ven, heeft de minister van Verkeer en Waterstaat medegedeeld dat hij geen vrijheid kan vinden een dergelijk voor schrift te bevorderen. OUDE VROUW VERMOORD IN WONING AANGETROFFEN AMSTERDAM, 16 Juni Vanoeh tend is door omwonenden in een wo ning aan de Van Beuningenstraat te Westberlijnse stedelijk parlement heeft Amsterdam het ontzielde lichaam ge- een vergadering van de fractieleiders vonden van een 78-jarige vrouw, met bijeengeroepen. een aantal messteken in het hoofd. Het Volgens het Westduitse nieuwsagent- lichaam lag temidden van een grote schap zijn in verscheidene genationall- ravage in de kamer. Verdere medede- seerde fabrieken in Oost-Duitsland ru- lingen kon de politie, in verband met moerige vergaderingen gehouden het hangende vooronderzoek, niet ver waarin de arbeiders verlaging eisten strekken. Bijna f 11.000 verduisterd. MIDDELBURG, 16 Juni Twee jaar met aftrek is vandaag voor de Arron dissementsrechtbank geëist tegen de 50-jarige ex-gemeenteontvanger van Hulst, de heer C. A. B. M. V. uit Graauw en Langendam. In de afgelo pen twintig jaar heeft hij uit verschei dene k:.ssen die hij beheerde kleine bedragen weggenomen en deze, toen hij in 1946 gemeente-ontvanger van Hulst werd, weer aangevuld uit de „grote pot". Toen het tekort ontdekt werd, beliep dit bijna 11.000. Ongeveer twintig jaar geleden was verdachte begonnen als volontair op het gemeente-secretarie van Graauw, waar zijn vader ontvanger was. In 1932 werd hij secretaris-ontvanger van de commissie van beheer van de Weg HulstDe Paal. Hij intving slechts ge ringe vergoeding en dit gepaard gaande met de roep, dat zijn familie als vermogend bekend stond, zo zei tenminste de verdediger mr Kurtz on dermeer, moet er toe geleid hebben, dat hij méér uitgaf dat eigenlijk te verantwoorden was. Dit bleef hij doen toen hij in 1942 tot ontvanger te Graauw en in 1946 te Hulst werd be noemd. Toen cp zekere dag de con trole het grote tekort aanwees, heeft verdachte zich gemeld aan het Huis van Bewaring te Middelburg. Mr An- dreae, de Officier van Justitie, noemde het treurig, dat de rechtbank in zo korte tijd weer een fraudezaak moet behandelen en hij leverde critiek op de onvoldoende controle. Mr Kurtz vroeg clementie in de vorm van een deels onvoorwaardelijke, deels voor waardelijke straf. Uitspraak 30 Juni a.s. NEW YORK, II Juni Julius Ro senberg en zijn vronw Ethel hebben vandaag president Eisenhower om gra tie verzocht. Hun vorig gratieverzoek is 11 Fe- ruari door de president verworpen. Tegenover een groep geestelijken, die een beroep deden op president Eisenhower om de levens van het echt paar te sparen, heeft de president ech ter te kennen gegeven, dat hij niet van plan is, het doodvonnis te wijzigen. Het comité, dat ijvert voor herzie ning van het doodvonnis tegen de Ro senbergs, heeft bekendgemaakt dat een speciale trein is gecharterd om mensen uit het gebied van New York, Nevr Jersey en New En geland, die voor het Witte Huis willen demonstreren, tegen verlaagde prijzen naar Washington te brengen. Op de Amerikaanse ambasades te Londen en Parijs zijn talrijke brieven en telegrammen ontvangen, waarin een beroep op president Eisenhower wordt gedaan om het leven van de uosenbergs te sparen. Een woordvoerder van de Ameri kaanse vertegenwoordiging in de Franse hoofdstad deelde mede, dat de ambasade de president heeft laten weten, dat de openbare mening in Frankrijk ernstig zal worden beïn vloed, als de Rosenbergs worden te rechtgesteld. O: Belgisch initiatief zal een inter- ili Dinsdagmiddag is op de werf van Wilton Feijenoord te Schiedam de kiel gelegd voor de eerste mijnenveger, die voor de Marine uit hoofde van het „United States Off Shore program" wordt gebouwd. Het schip, dat „Dok- kum" zal heten, is het eerste van de 32 mijnenvegers, die met behulp van Amerikaanse fondsen op Nederlandse werven worden gebouwd. De Com missaris der Koningin in N.-Brabant heeft gisteren de cortisonfabriek en het nieuwe kantoorgebouw op de ter reinen van Organon te Oss officieel geopend. De minister van economi sche zaken, prof. dr J. Zijlstra, opende gisteren te Arnhem het nationale be wakingscentrum van de N.V. Samen werkende Electriciteits Productiebe drijven. De productie van electrische energie in ons land en de regeling van de in- en export dezer energie ligt in handen van dit centrum. Te Bever wijk zijn gisteren zoveel kroppen eer ste kwaliteit sla aangevoerd, dat niet minder dan 100.000 krop werd door gedraaid en weg ging als veevoeder. De rest bracht twee tot vier cent per krop op. Een 27-jarige Rus, volgens de politie een gevluchte dwangarbei der, is naar Noorwegen uitgeweken en heeft daar om asyl verzocht. Ko ning Sihanoek van Cambodja mag al leen in Thailand blijven als hij geen regering in ballingschap vormt, geen poitieke activiteit ontplooit en geen verklaringen tegen de pers aflegt; nationale commissie van rechtsgeleer den worden gevormd, die zich zal be zig houden met een heronderzoek van het spionnageproces. In de commissie hebben zitting vooraanstaande juristen uit gerechte lijke universitaire kringen in Engeland, Frankrijk, Italië, Zwitserland, Neder land, Zweden, Luxemurg en Weat- Duitsland. De commissie van rechtskundigen stelt zich voor onder eigen verant woordelijkheid in Londen een open bare internationale rechtszitting te houden, die de zaak-Rosenberg op nieuw zal onderzoeken. ZWARE MISHANDELING TE AMSTERDAM AMSTERDAM, 16 Juni Omstreeks drie uur vannacht zag een politie agent een voorbijganger met bloeden de hoofdwonden in elkaar Zakken. Het bleek een 35-jarige man uit de pro vincie Drente te zijn. Bloedsporen leid den naar een nachthuis op de Amstel waarin vanmorgen de 32-jarige bewo ner, van beroep bemiddelaar (in de zin van art. 250 bis W. v. S.) is ge arresteerd verdacht van zware mishan deling. De hoofdwonden zUn vermoe delijk met een fles toegebracht. De toestand van het slachtoffer, dat in het Binnengasthuis wordt verpleegd, is zeer ernstig. BUITEN WONEN NIET ALTIJD LEUK HOORN, 15 Juni Al een week lang kampeert een Hoorns gezin, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen, onder een zeil, dat over het trottoir aan De Kuil is gespan nen. De man, de straatmuzikant Oerlemans, is vorige week door de sterke arm uit een huis aan het Gerritsland gezet. Hij woonde oor spronkelijk aan De Kuil, maar kreeg vergunning van B. en W. om een ander huis, aan het Ger ritsland, te betrekken. De eigena resse van deze woning weigerde hem echter als huurder te accep teren. Op een naeht brak de man in en installeerde zich met ajn gezin tèoh in die woning. De eigenaresse liet het er echter niet bij zitten: een deurwaarder en enige mannen van buiten de stad zetten O. weer op straat. De muzikant wenst echter zijn vorige huis aan De Kuil, dat al jaren geleden onbewoonbaar is verklaard, niet meer te betrekken. Hij en de zijnen kamperen sinds dien op het trottoir voor het per ceel. DUIF VLOOG NIET MEE; TOCH RING IN DE KLOK VENRAY, 16 Juni Bij de plaat selijke duivenclub te Venray trok het de aandacht, dat één der leden met zijn vogels steeds de hoogste prijzen behaalde. Men begon argwaan te koes teren en besloot toen bij een wed vlucht vanaf Dourdan (Fr.) zijn eer lijkheid op de proef te stellen. Zijn duif werd ingekorfd, maar nadien ach tergehouden. Ondanks het feit dat zijn vogel niet meevloog, kwam de dui- venhouder trots met zijn klok aanzet ten, waarin hij de ring van zijn duif had gestoken. De gemaakte tijd was uitstekend maar de vlieger ging nu niet op. In afwachting van verdere maatregelen is de oneerlijke duiven- houder, geschorst. MIDDELBURG, 16 Juni Vier jaar onvoorwaardelijk en ter beschikking stelling van de regering is vandaag voor de Arrondissementsrechtbank te Middelburg geëist tegen de 31-jarige A. V. uit Grijpskerke, die op 20 Octo ber te Wolfaaritsdijk heeft getracht zijn vrouw van het leven te beroven. De man, wiens vrouw in Wolfaarts- dijk verbleef, heeft, voor hij zijn daad bedreef, zichzelf moed ingedronken. Hij herinnerde zich weinig van het gebeur de. Uit de verhoren door de politie en de rechter-commissaris is komen vast te staan, dat hij eveneens van plan was zichzelf van het leven te beroven. De president noemde hem een „ge vaar voor de maatschappij" en de of ficier voerde aan, dat hier sprake is van „voorbedachte rade". Hij wees er echter ook op, dat de vrouw evenmin geheel vrijuit gaat. De raadsman mr J. J. van de Weel Jr, voerde dit laat ste eveneens aan. De man moet niet bij zijn volle verstand hebben gehan deld, zo zei hij, daarom kon hij niet aanvaarden, dat hier van voorbedachte rade sprake is geweest. Hij bepleitte een kans tot reclassering. Uitspraak 30 Juni a.s. DE BILT ZEGTt Wisselend bewolkt DE BILT, 16 Juni Wisselend be wolkt met hier en daar buien. Over wegend matige wind, voornamelijk tussen Zuidwest en Zuid. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hoger. Voor de vlootschouw, die gisteren werd gehouden, maakte Koningin Eli zabeth II van Engeland gebruik van het 1580 ton metende adviesjacht Sur prisedat voor deze gelegenheid als Koninklijk jacht was ingericht. Men ziet op de joto hoe Hare Majesteit het schip inspecteert. TOOGDAG VAN DE C.B.P.B. EN C.B.T.B. Ir Appelman: Alleen critiek gewenst, die los van sentiment is en realistisch van zin. OOSTBURG, 16 Juni Tijdens de algemene jaarvergadering van de Zeeuwse C.B.TJJ., die vandaag te Oostburg is gehouden, heeft de provincial voorzitter, de heer C. de Futter uit Axel, met nadruk betoogd, dat niet alleen een integrale vergoeding van de schade tengevolge van de ramp gewenst is, maar ook een vergoeding van de immateriële schade en de naschade aan da gronden. In zijn openingswoord, die grotendeels stond in bet teken van da ramp, herdacht de voorzitter hen, die door de watersnood zijn omgekomen. De leden van de Chr. Boerinnen- en Plattelandsvrouwenbond in Zeeland waren in de Gereformeerde kerk te Oostburg bijeengekomen. De heer de Putter zei, dat de op brengst van de producten in het af gelopen jaar bevredigend is geweest. In het bijzonder daalden echter de graanprijzen. Het is niet onwaarschijn lijk, dat het loslaten van de koppe lingsregeling gerst-tarwe hiervan de oorzaak is. Bij een verdere prijsdaling zijn maatregelen van de regering ge wenst. De overige prijzen in de land bouwsector hadden zich, hoewel er schommelingen optraden, gunstig ont wikkeld. De voorzitter herinnerde eraan, dat begin 1954 de wet op de P.B.O. inge voerd wordt. Dit -brengt met zich mee een verdwijnen van de Stichting voor de Landbouw. In zijn betoog pleitte de heer de Putter vooral nog voor een soepele uitvoering van deze wet. In het jaarverslag van de secretaris, drs J. Knibbe te Goes, werd met dank- DE HELFT VAN ONS VOLK NEEMT VACANTIE DEN HAAG, 16 Juni Voordat het vacantieseizoen aanbreekt, vraagt het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie elk jaar aan vele honderden mannen en vrouwen: „Wat gaat U doen in Uw vacantie?" „Thuisblijven!" antwoord 32 pCt. 14 pCt heeft geen vacantie, terwijl 4 pCt het nog niet weet. 52 pCt (dat zijn plus minus drie en een vierde millioen vol wassenen) gaan wel met vacantie. Van de vacantiegangers gaan er 3 pCt voor Juni, 11 pCt in Juni, 42 pCt in Juli, 39 pCt in Augustus, 3 pCt in September, 2 pCt na September en 5 pCt weet het nog niet. (Het percentage is meer dan 100 pCt omdat de vacantie van sommigen in twee maanden valt, b.v. eind Juli be gin Augustus). In de drukste maanden, Juli en Augustus zwermen twee en een half millioen (ongeteld de kinderen) uit. MINISTER MANSHOLT (NA BEZOEK AAN OOST-ZUID-BEVELAND): GOES, 16 Juni „Het waterschap Kruiningen zal niet voor een tweede herverkaveling in aanmerking komen. Een ander geval is dit voor het water schap Waarde. De ingelanden en grondgebruikers van dit waterschap zullen echter zelf met adviezen en suggesties moeten komen. Hiervan zal voor een groot deel onze houding afhangen". Dit verklaarde hedenmiddag de minister van Landbouw, ir S. L. Mansholt, ons ln een gesprek na een bezoek aan het watersnoodgebied op Oost-Zuld-Beveland. Hij heeft dit gebied doorkruist en de schade aan de grond terdege bekeken. Na dit bezoek voerde hij in Hotel „De Korenbeurs?' te Goes besprekingen met de provinciale advies commissie voor Landbouwherstel van de Stichting voor de landbouw in Zeeland. Morgen, Woensdag, zal de minister Schouwen bezoeken. Hij zal een kijkje nemen bij Schelphoek en vervolgens in Haamstede een bespreking voeren met de Schouwse leden van de provinciale adviescommissie. Van Haamstede vliegt hij per helicoptère naar Flakkee. In gezelschap van de directeur van de Rijksdienst voor Landbouwherstel, ir S. Herweyer, arriveerde de minister per auto aan de Zanddijk bij Krui ningen. Van hier maakte hij in tegen woordigheid van de leden van de prov. adviescommissie en ir J. Post, inspec teur van Landbouwherstel Zeeland, bij eb een tocht per vrachtauto door het ondergelopen gebied van Kruiningen. Bij de Baileybrug verliet het gezel schap de auto, om via de brug, die zoals bekend over het gat in de rijks weg is gelegd, naar het Zaterdag j.l. gedichte Oostgat van de zeedijk te lo pen, waar bij de hoeve van de heer Kostense een zeer diepe kreek is uit- geschuurd. De minister nam ook hier de schade in ogenschouw. Vervolgens ging men over de Kadijk naar Waarde. Van Waarde keerde het gezelschap per auto terug naar Goes, waar de minister ons een kort onderhoud toe stond. „Het is erger dan ik dacht", zo zei hij ons. De schadelijke gevolgen van de stroomsgaten en de verzanding val len mij zeer tegen. Het zal een ont zaglijk karwei zijn dit te herstellen. Maar, hersteld zal het worden, al zal het zeker geruime tijd duren". Desgevraagd verklaarde minister Mansholt, dat nog niet3 te zeggen valt over eventuele uitwijkmogelijkheden voor getrofen boeren naar de N.O.- Polder of Braakman. Het zal geheel afhangen van hetgeen een onderzoek van de bodem zal leren. Tijdens de bespreking, die de minis ter vervolgens in Hotel „De Koren beurs' 'heeft gevoerd, -n waaraan ook werd deelgenomen door de voorzitter van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland, de heer C. de Putter, zijn de verschillende aspecten van de wa tersnoodwet behandeld. Met name maakte het ondernemersloon en de ondernemerswinst een punt van over leg uit. De minister heeft voorts 's avonds een bezoek gebracht aan de woning tentoonstelling in „De Prins van Oranje" waar hij werd rondgeleid dopr Mevrouw Dorst Vos en waar hij vol belangstelling kennis nam van de aspecten, die de moderne woning-in richting de plattelandsvrouwen biedt. CANADESE BELANGSTELLING VOOR SCHOUWEN EN DUIVELAND GOES, 17 Juni Vandaag zal mr Hannam, de voorzitter van de Cana dese landbouworganisatie, die verge zeld is van de Canadese landbouw- attaché mr Small, een bezoek brengen aan Schouwen en Duiveland. Hij zal de Vierbannenpolder en Schelphoek be kijken in gezelschap van dr ir C. W. C. van Beekom, de rnkslandbouwconsu- lent voor Zeeland, P. de Kam, de sec retaris van de Stichting voor de land bouw en mr J. S. Biesheuvel, secreta ris van de commissie buitenland van de Stichting voor de landbouw. De Ca nadese landbouw-expert arriveerde gisteravond om 8 uur op Schiphol en overnachtte in Hotel „De Korenbeurs" te Goes. baarheid geconstateerd, dat op de meeste bedrijven in 1952 een behoor lijke boterham kon worden verdiend. Meegedeeld werd, dat het K.B. ie ontvangen, waarin toestemming werd verleend om in 's-Heer Arendskerké een Chr. Landbouwhuishoudschool op te richten. 1 September 1954 zal deze school worden geopend. Voor het opgerichte reservefonds is reeds een bedrag van 10.122,75 ont* vangen. In het jaarverslag werd nofl een balletje opgegooid om de contra butie te verhogen. Het financieel verslag vermeldde een batig saldo van 1.676,33. Nadat de heer Marinussen, directeur van het boekhoudbureau van de C.B. T.B. zijn verslag had uitgebracht; sprak ir Appelman van de Dienst Landbouwherstel over de werkzaam heden van deze dienst. In zijn toe spraak liet ir Appelman vooral uitko men dat het herstel van de grond fun damenteel is voor de bedrijfsvoering. Meegedeeld werd, dat in het totaal 500.000 ton gips wordt verstrekt, waar van 275.000 ton in 1953, dit is voor een bedrag van 800.000. Ir Appelman deed een beroep op de C.B.T.B. om te bevorderen, dat de heri verkaveling van de getroffen gebieden in Zeeland weinig tegenstand zou on dervinden. Men moet open staan voor constructieve gedachten vooral nu de landbouw nog meer gerationaliseerd wordt. Ir Appelman zei met nadruk tot slot. dat critiek op de gang van zaken niet gebaseerd mag zijn op sentiment en realistisch van zin moet zijn. Ir van Hennik, de rijkslandbouwcon- sulent, die namens het college van consulenten sprak, maakte gaarne van de gelegenheid gebruik met de aan wezige boeren en tuinders kennis te maken. Namens het hoofdbestuur vaö de C.B.T.B. sprak de heer P. E. Effe- rich. De heer P. de Kam sprak namens de Stichting voor de Landbouw en da burgemeester van Oostburg, mr K. Hoekzema, die de vergadering een wel kom toeriep vroeg, nu er zoveel over de rampslachtoffers wordt gesproken de oorlogsslachtoffers niet te vergeten. Nog velen in Oostburg, zo zei de bur gemeester, moeten geholpen worden. In de vergadering van de C.B.P.B. sprak de Bondssecretaresse, mej. M. Lugtigheid over de taak van de platte landsvrouw in en buiten haar gezin. De provinciale presidente, mevr. P. C. op 't HofFrederiksen uit Bieze linge sprak een principieel openings woord. Verder werd het programma afgewisseld met declamatie van mevr. J. KloostermanDe Smidt uit 's-Heer Hendrikskinderen en samenzang. In de gezamenlijke middagvergade ring in het Ledeltheater hield de heer T. Cnossen, directeur-secretaris van de Chr. Emigratie Centrale een be langwekkend referaat over „Platte landcultuur". We hopen op dit referaat morgen terug te komen. Het slotwoord werd gesproken door ds De Vrie Vrij Evangelisch predikant te Zuidzande. Na de middagvergadering werd een zeer geslaagde rit per auto en autobus gemaakt door West-Zeeuwsch-Vlaan- deren. Men bracht een bezoek aan de Coöp. Vlasfabriek van de Vereniging „Vlasserswelzijn" te Eede. GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN 's-GRAVENHAGE, 16 Juni De mi nister van binnenlandse zaken heeft bepaald dat de candidaatstelling en de stemming voor de verkiezing van de leden van de raad der onderstaande gemeenten zullen geschieden: voor Nieuwe Tonge resp. 16 Juni en 29 Juli; voor Middelharnis resp. op 21 Juli en 2 September en voor Som- melsijk resp. op 21 Juli en 2 Septem ber.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1