Nieuws uit de Provincie. Honger en pest waarden rond als spoken De herverkaveling van getroffen gebieden in Zeeland Mogelijkheden van toepassing van de Herverkavelingswet Walcheren Zendingsfeest te Nisse Gemeenteraden Nieuwe brandspuit voor Yerseke Landdag N.CAML in Zeeland BURGERLIJKE STAND Het beleg van Middelburg in 1573 (II) Men at honden en katten, zelfs ratten en muizen, de stad vervuilde... ziekte kon niet uitblijven Dinsdag 16 Juni 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Nota van de Stichting voor de Landbouw GOES. 15 Juni. Na de ramp van 1 Februari; die in het bijzonder het Zuid-Westen van ons land zo heeft getroffen, is er vrij spoedig gedacht aan een herverkaveling van verschillende overstroomde gebie den. Voor wat Zeeland betreft zouden gedeelten van Schouwen en Duiveland, Tholen, St. Philipsland en de Zak van Zuid-Beveland voor herverkaveling in aanmerking komen. Voor 31 December 1953 zullen bij algemene maatregel van bestuur deze gebieden definitief worden aangewezen. Dat de plannen voor een herverkaveling van deze gebieden vrij spoe dig zijn geopperd is geheel te begrijpen gezien de omvangrijke schade, die hersteld moest worde*. Hierbij komen nog verschillende factoren, die kunnen leiden tot structurele verbetering van de landbouw in de ruimste zin van het woord en die derhalve voor herverkaveling pleiten. Met name is gedacht aan de kaveltoestand, die veel te wensen overliet, de bedrijfsgrootte in verband met de bestaansmogelijkheid, de bewoning van het gebied, het wegenstelsel, de waterhuishouding, de beplanting van het landschap, de recreatie ten plattelande, allen zaken die om een verbetering vragen. Aangezien de toestand op Walcheren peerden biedt het voordeel dat de ge in de jaren 19141945 in vele opzichten kan worden vergeleken met de toestand waarin de nu nog overstroomde gebie den verkeren, heeft het voor de hand gelegen, om de beginselen van de Her verkavelingswet Walcheren van toepas sing te verklaren op de gebieden in Zeeland. Punten van overeenkomst met de toestand op Walcheren in de jaren 1944—1945 zijn, dat gedurende een groot deel van het jaar 1953 nog on geveer 20.000 ha onder zout water blijft staan met alle daaraan verbonden gevolgen. Verder heeft men, om de polders van het zeewater af te sluiten, binnendijken moeten aanleggen, waar door een groot verlies aan cultuurgrond ontstond. Bij het droogvallen zal blij ken, dat op tal van plaatsen op grote oppervlakten een laag zand is ont staan en de vruchtbare laag boven grond is afgespoeld. Vele kreken zijn er verder gevormd, die soms honder den meters lang zijn, tientallen meters breed en verscheidene meters diep. Omgekeerd zijn vele sloten dichtge- spoeld en tal van andere perseelsat scheidingen verdwenen. Veie wegen zijn vernield of verkeren in een zeer slechte toestand. Ook zijn verschillen de dorpen en tal van boerderijen en landarbeiderswoningen weggespoeld. Het ligt dus voor de hand, dat het ge wenst is om van de gunstige ervaringen die met de Herverkavelingswet Wal cheren zjjn gedaan een goed gebruik te maken. In de nota van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland, van de hand van de heer P. de Kam, wordt nagegaan of organisatorisch op dezelfde wijze te werk moet worden gegaan bij de herverkaveling van de overstroomde gebieden als destijds op Walcheren is geschied. Gelet op de bedrijfsgrootte en het aantal bedrijven in de overstroomde gebieden is het goed mogelijk een ver gelijking te trekken met de omstan digheden op Walcheren. In de wet voor de herverkaveling op Walcheren is de minimum bedrijfs grootte voor het eiland bepaald op 10 ha. De bepalingen voor het gemengde bedrijfstype waren 4 ha bouwland en 6 ha weiland. Op Schouwen en Duiveland, Tho len en St. Philipsland wordt ongeveer 2/3 deel van de cultuurgrond ingeno men door het bouwland en 20 pet. door het grasland. Het is wenselijk, gezien de plaatse lijke omstandigheden, dat een minimum- bedrijfsgrootte van 4 ha wel toegepast kan worden in bepaalde gebieden van Duiveland en enkele plaatsen op Tho len, waar kwaliteitsgronden intensief worden bebouwd. Deze bedrijfsgrootte Is niet verantwoord in overige delen van Schouwen en Duiveland en Tholen Waar een minimumbedrjjfsgrootte van 4 ha meer voor de hand ligt. Op grond van de bedrijfsgroottesa- nering in de overstroomde gebieden zouden de volgende oppervlakten no dig zijn, waarbij opgemerkt kan wor den dat dit slechts schattingen zijn: Schouwen en Duiveland, sanering tot 4 ha ong. 500 ha tot 5 ha ong. 1000 na tot 8 ha ong. 3000 ha. Tholen en St. Philipsland resp. 4 ha ong. 1000 ha, 5 ha ong. 2000 ha, 8 ha ong. 4000 ha. Zak van Zuid-Beveland resp. 4 ha ong. 1000 ha, 5 ha ong. 1000 ha, 8 ha ong. 2500 ha. Totaal resp. 2500 ha, 4000 ha en 9500 ha. Het lijkt gewenst om reeds aan te dringen op een onderzoek naar het aantal en de geschiktheid van hen, die uit de geïnundeerde gebieden bereid zijn om naar de Noord-Oostpolder of andere Domeingronden te vertrekken. Deze vestiging elders van de gedu- troffenen aan het werk kunnen, in plaats van nog lange tijd te moeten wachten. Het ijzer dient ook hier ge smeed te worden als het heet is Het verdient nu reeds aanbeveling om de landbouwers uit de over stroomde gebieden, die willen sa neren en zich elders willen vestigen, in de gelegenheid te stellen hier voor een verzoek in te dienen. Een punt waar nu ook reeds over ge praat moet worden is de eventuele verhuizing van de landbouwer in het blok van herverkaveling. Een moeilijkheid bij de sanering blijkt ook dikwijls te zijn de fi nanciering bij de vergroting van het bedrijf, omdat ruimere be drijfsgebouwen en meer inventaris nodig zijn. Wellicht kan hier wat be reikt worden door het Borgstellings fonds voor de Landbouw. Een moeilijkheid is tenslotte de toedeling van de kavels. Het tijdstip van toedeling in de maand Mei is ge wenst. Bezwaarschriften kunnen dan tegen het eind van de zomer worden afgehandeld en afgedaan. NISSE, 15 Juni. Onder leiding van ds H. Zunneberg van Ellewouts- dijk werd Zaterdag op het terrein van de heer L. Nieuwenhuize te Nisse het Zendingsfeest gehouden van de Clas- sicaie Zendingscommissie Goes. De plaatselijke predikant, ds J. v. Ooyen, sprak een openingswoord, waarin hij o.m. zei, dat het precies 40 jaar ge leden was, dat alhier ook een Zen dingsfeest werd gehouden. Hij wekte verder de aanwezigen op de zending te steunen. Mej. zr. Kolopita sprak over het onderwerp „Wat de Indonesi sche Christenen van U verwachten". Spr. gaf een uitvoerige beschrijving van het leven van deze mensen. Hier na trad op het Chr. Gemengd koor van Ovezande-Driewegen. Na dit op treden moest het Zendingsfeest van wege de regen verplaatst worden naar de Ned. Herv. kerk, waar ds Mackaay, secretaris van de Raad van de Zen ding der Ned. Herv. kerk, een inlei ding hield over „Deelnemer en toe schouwer". Voor en na de maaltijd, die daarna in de wandelkerk werd ge bruikt, zong het Chr. Gemengd koor. De laatste spreker van dit goed ge slaagde Zendingsfeest was ds Helde ring, zendingspredikant, die sprak over „De stad op de berg in Oost-Java". Ds Zunneberg sprak een slotwoord, waar in hij o.m. dank bracht aan de muziek vereniging „Ons Genoegen" uit Nisse, voor de verzorging van het muzikale gedeelte van het feest Oesterbedrijvigheid. Bij de verschillende oesterkwekerijen is men met man en macht bezig de uit te zetten pannen voor oesterbroed te kal ken. Duizenden pannen zijn reeds klaar gemaakt, om straks bij warmer weer, einde deze maand of in Juli, uit te zet ten. Te Bergen op Zoom slaagden voor het eindexamen gymnasium A: W. van der Hoeven uit Tholen; voor het B-diploma: A. J. Ooms te Oud-Vossemeer. In de raadsvergadering van Yerseke werd besloten om over te gaan tot de aankoop van een nieuwe brandspuit. De aanschafkosten zijn geraamd op 20.000. De aanschaf van een nieuwe brandweerauto met brandspuit was zeer noodzakelijk, vooral nu het ma teriaal van Waarde weer naar deze plaats terug is. Van de bewoner- van de Beatrix- straat was een schrijven binnengeko men, waarin werd verzocht om ver betering van de straat en de trottoirs. P voorzitter deelde mede, dat aan dit verzoek niet voldaan kan worden, in verb nd met de begroting. Voor het onderhouden van het ter rein voor lichamelijke opvoeding is een maaimachine aangeschaft. Besloten werd een garantie te verlenen aan enkele ingezetenen, voor de in bruik leen gegeven loodsjollen. Het voorstel van de heer J. Koster, betreffende de verbreding van de Oude Torenstraat, waarover in de vorige vergadering de stemmen staak ten, werd verworpen met 8 stemmen voor en drie stemmen tegen. Voor s'.emden de heren Koster, M. Buteyn en Jac. Glerum. Tot de aankoop van twee wonin gen in Polen, resp. voor f700 en f 1040 werd besloten. Er zullen vier nieuwe woningwetwoningen gebouwd worden. Aan de Chr. School werden gelden beschikbaar gesteld voor de aanschaf v n nieuwe leermiddelen. In de rondvraag stelde de heer D. v, Boven voor om ter herinnering aan de hoge waterstand in Februari in de coupure op de haven een tegel aan te brengen op de hoogte van de toen geldende waterstand. De heer Sinke vroeg of het niet mogelijk was om de grond achter de school (Kakeldam) te gebruiken voor bouwgrond. De heer Buteyn infor meerde nog naar de bestrating aan de Dominicusstraat. OOSTKAPELLE. Verbod betreden strand- en duin gebied opgeheven. In de raadscvergadering van Oostka- pelle werden de geloofsbrieven van de nieuwbenoemde raadsleden in orde be vonden. De rekening van de Vleeskeu ringsdienst 1952 geeft in ontvangsten en uitgaven een bedrag aan van f 12.319,61 met een nadelig saldo van f 397,58. De voorzitter deelde mede, dat 24 Juni getracht zal worden vier wo ningen aan te besteden. De raad be sloot het verbod tot betreden van strand- en duingebied tussen zonson- der- en -opgang in te trekken. Mede deling werd gedaan van de aanschaf fing van een aantal stoelen voor de raadszaal, waarvoor een post op de be groting was uitgetrokken. MIDDELBURG, 15 Juni. Woens dag .zal het Gewest Zeeland van de Ned. Chr. Vrouwenbond de jaarlijkse landdag houden, 's Morgens komt men bijeen in de Nieuwe Kerk te Middel burg, waar zal worden gesproken over „Het gesprek over het geloofsleven in het gezin". Het onderwerp wordt be handeld door drs O. Jager, Geref. pre dikant te Vrouwenpolder. Na de koffiemaaltijd gaat men via Vlissingen naar Domburg, waar bij goed weer op De Hoge Hil een tweede bijeenkomst in de openlucht wordt ge houden. Mevr. M. H. Albrondav. d. Nagel, de Bondspresidente, zal daar spreken over „Ons simpel vrouwenle ven", terwijl mevr. L. A. Lever-Brou wer spreekt over „Levensverantwoor delijkheid". Aardbeien in Zeeuwsch-Vlaanderen verkocht. Op de veiling K.E.O. te Krabbendijke werd Vrijdagmorgen verkocht de op brengst van verschillende percelen aard beien in Zeeuws Vlaanderen, in totaal plm. 20.000 kg. Hiervan is 60% Madame Moutot en 40% Jucunda. Koper was de heer A .v. d. Wege te Terneuzen voor f 82.90 per 100 kg. Dit is een prijs die ongeveer f 0.30 per kg. hoger ligt dan het vorig jaar. Visserij-uitkomsten. De besomming van de binnengekomen vissersvaartuigen, was dank zij het wat warmere weer beter dan vorige week. De gevangen. Alleen de Wr. 55, die met een op twee der weervisserijen werd matig gevangen. Allgeen de Wr. 55, die met een nieuw systeem werkt, n.l. met netten in- plaats van hout, kon bogen op een be vredigende vangst. AARDENBURG Oudste inwoonster overleden. Alhier overleed op 95-jarige leeftijd de oudste in woonster Amelie de Bruijcker, wed. D. van Belleghem. Zij woonde reeds sinds 1880 in Aardenburg en werd te Oostburg ge boren. De oudste inwoner der gemeente is Andreas Rodts uit Eede die 95 jaar is en vroeger wethouder van Eede was. De oudste inwoonster is thans: Johanna Beun, Wed. van J. Masclé die 87 jaar oud is. AXEL Benoemd. Met ingang van 1 Juli a.s. werden tot jeugdherberg ouders in „Bleye Haghe" alhier benoemd het echt paar L. M. de Groot te Goes. Heropening drogisterij. De heer P. A. Wondergem heropende zijn geheel ver bouwde drogisterij „De Vijzel" in de Nieuwstraat. Interieur, ruimte-indeling en verlichting geven aan de zaal een mo dern cachet. BIGGEKERKE Jaarvergadering N.B.G. In de jaarver gadering van de afdeling van het Ned. Bijbelgenootschap werd ds Roscam Ab- bing tot voorzitter gekozen, in de vaca ture, ontstaan bij het vertrek van ds Wit- teveen. De afdeling telt momenteel 189 leden. Er werden voor f70.Bijbels ver kocht. Van het N.B.G. was een schrijven binnengekomen, waarin werd -verzocht de minimum contributie te stellen op f 1. in verband met de vele uitgaven, die dit genootschap moet maken. Opbrengst collecte. De alhier gehouden collecte voor de blinden heeft opgebracht f 17.54. Ouden van dagen op stap. Ook dit jaar zullen de ouden van dagen weer een uit stapje maken. Het ligt in de bedoeling om 23 Juni a.s. een reisje te maken naar Zeeuwsch-Vlaanderen EXAMENS. Eindexamens Chr. Kweekschool voor Zeeland. Aan de Chr. Kweekschool te Mid delburg werd de acte van bekwaam heid als onderwijzer behaald door de heren G. F. Bertijn te Vlissingen, H. M. de Box te Breskens, I. J. de Boo te Kats en H. van Damme te Vlissingen. Eén candidaat werd afgewezen. Eindexamen Gem. Middelbare Handelsavondschool. Aan de Gemeentelijke Middelbare Han delsavondschool, alhier, slaagden voor het rijkseindexamen de dames: M, P. Bouw man, J. B. de Croo, M. J. Lous, M. L. Mille, J. M. Plevier, W. A. Post, W. P. Pouwelse, A. Verbokkem, P. Vos en de heren; J. J. Lukasse, W. Maas, J. Slabber, A. C. Trimpe. WEMELDINGE. Geboren: Cornells, z.v. C. de Schipper en J. A. Vleugel. Overleden: D. Kooman, 77 j. Uit de verhalen, die we wel eens gelezen hebben over het leven in een belegerde stad, weten we ongeveer hoe daar de toestand was. De belegeringen van Haarlem, Alkmaar en Leiden, die in dezelfde tijd vielen als die van Middelburg, spreken ons van honger, ziekte en dood. Deze lugubere woorden stonden ook met dikke letters in het woordenboek van de Middelburgse burgers en van de Spaanse soldaten. Natuurlijk nam de overheid maatregelen om de ellende wat te temperen. Helpen deed het maar een klein beetje en de ordonnantiën moesten telkens weer op nieuw uitgevaardigd worden. Hoe langer het beleg duurde, des te moeilijker werd het om eten binnen de stad te brengen. De Geuzenvloot be schikte tenslotte over meer dan 100 schepen, die de vijand bestookten. Van uit Antwerpen zjjn verscheidene po gingen gedaan om de stad te ontzetten en tegelijk het nodige voedsel binnen te brengen. Ze zijn niet gelukt. Toen in Augustus 1573 Mondragon bfj Vrouwenpolder landde om het be vel over de stad op zich te nemen, bracht hij ook voor een paar maanden leeftocht mee. Juist was toen Ramme- kens veroverd, zodat de aanvoer door de haven van Middelburg uitgesloten was. Op 19 Januari 1574, een maand vóór de overgave dus, gelukte het nog aan een zekere Hans Kok met een klein scheepje tot Middelburg door te dringen. De volgende dag slaagde hij er warempel nog in terug te varen ook. Het was een dapper stukje, maar wat de voedselvoorziening betreft na tuurlijk een druppel op een gloeiende plaat. Evenals de 436 zakken tarwe, die begin December 1573 vanuit Goes naar de hoofdstad werden gebracht, de waakzaamheid van de wachtschepen der Geuzen ten spijt. Voor 1 h 2 we ken eten voor Middelburg, wat bete kende dat nu? DISTRIBUTIE VAN HET VOEDSEL. Door allerlei bepalingen trachtte men zich zo goed mogelijk te helpen. Uitvoer van levensmiddelen was vanzelf verboden. Evenals liet hamste ren: niemand mocht groter voorraad in huis hebben dan voor een paar da gen voor eigen gebruik noodzakelijk was. Huiszoekingen werden bij ver dachte personen gedaan om te zien of men zich aan de voorschriften hield. De slagers, bakkers en brouwers moesten hun waren tegen vastgestelde prijzen verkopen. Op 22 Mei 1573 werd een vrouw gegeseld en voor een jaar uit de stad gebannen, omdat ze een pond boter voor 12 stuivers had verkocht, terwijl de vastgestelde prijs 7 stui vers per pond was. Toen het nog meer ging nijpen, mochten de bakkers geen wit brood meer bakken. Nog later moest het meel vermengd worden met lijnzaadmeel, de slagers gingen bij gebrek aan rund vlees paardenvlees verkopen. Het zou nog erger worden. Tenslot te was er geen tarwe- of roggemeel meer en at men niet anders dan lijn zaadkoeken, terwijl ook de enkele magere paarden al spoedig op waren. Wie vlees wilde hebben, nam zijn toe vlucht tot honden, katten, ratten en muizen. Zoals het opschrift op een vierkante gouden noodmunt luidde: „Toen ik was geslegen was Middelburg belegen, Zodat het volk at van hongerswegen Paarden, honden, huiden door nood, Katten, ratten en lijnzaadwafelen voor brood." Een schrijver beweert zelfs, dat de ratten de stad uitzwommen, omdat ze ook geen voedsel konden vinden. Op de geuzenschepen probeerden ze hun hon ger te stillen. Twee Spaanse soldaten ontdekten er nog een in de „Rode To ren", een logement op de Markt, hoek Vlasmarkt. In hun begeerte naar een stukje vlees kregen ze ruzie met el kaar over het beestje dat ze nog niet eens gevangen hadden! en sta ken elkaar dood. Het ratje wist te ont snappen DE PEST IN DE STAD. Een ziekte die haast altijd uitbrak in een belegerde stad: de pest. De hy giënische toestanden waren 4 eeuwen geleden allesbehalve goed. Het huis vuil, dat in onze tijd een paar keer per week wordt opgehaald, gooide men toen eenvoudig op de straat. Los lopende honden waren er in het be legerde Middelburg niet veel om de rommel wat te zuiveren en te ver spreiden: ze waren opgepeuzeld. Vuil en mest lag daar te verrotten en te stinken voor de deuren der huizen. Prompt kwam er een bevel de straten schoon te maken en de verstopte go ten en waterlopen vrij te maken. Verder at men alles wat eetbaar en soms ook niet eetbaar was. Is het dan wonder dat er ziekten uitbraken, waardoor tientallen gestor ven zijn? Ook de bisschop van Mid delburg, Nicolaas de Castro, op 16 of 17 Mei 1573. NOODGELD GESLAGEN. De handel lag stil, de bijzondere om standigheden brachten extra-kosten mee, het stadsbestuur kreeg gebrek aan geldf De soldij van de Spaanse sol daten moest toch ook betaald worden? Hoe langer ze er op moesten wachten, des te brutaler traden ze op en be roofden de huizen der burgers. Vandaar een verzoek aan de gegoe de burgers om geld aan de stad te le nen. Ze kregen er een bewijs van en later zou alles weer in orde gemaakt worden. Tevens kwam er een bevel aan de schuttersgilden om hun zilveren be kers, siervogels en kettingen in te le veren om er noodgeld van te slaan. Het gewicht van een gildebeker va- riëerde van 4 tot 13 pond, daar waren heel wat muntstukken van te maken. VERDACHTE PERSONEN IN DE STAD. De meerderheid van Middelburgs bevolking en bestuur was Spaansge zind. Dit was eigenlijk geen wonder, Door de regering te Brussel was de stad begunstigd, vooral op economisch ge bied had het vele voorrechten ontvan gen. Bovendien was het de zetel van de bisschop. Ook de rentmeester Be- wester Schelde (hoogbaljuw) Phili- bert van Serooskerke, een machtig heer, die op zijn buitenplaats Popkens- burg woonde, was vurig Rooms- en Spaansgezind. Toch woonden er ook heel wat Prinsgezinden. Het verraad van Aart de Mesmaker, die wel een paar hon derd burgers aan zijn zijde had, zoals hij beweerde, bewijst zulks. Om revolutie binnen de stad te voorkomen, werden weer allerlei maatregelen genomen. Na 9 uur moch ten de herbergiers niet meer tappen. Voor de Spaanse soldaten stonden een paar bierkelders op de Markt en de Dam beschikbaar. Bij alarm moesten de burgers in huis blijven. Voor de woning moest een tobbe water gereed staan in ge val van brand. Na 9 uur mocht nie mand zonder licht op straat lopen. Omdat er nogal eens personen uit Veere en Vlissingen binnen de stad kwamen die men niet vertrouwde werden de poorten eerst laat geopend en vroeg gesloten. Later werd niemand binnengelaten, die zich niet voldoende leglmlteren kon. Alle contact van de burgers met de vijanden voor de stad door brieven, gesprekken of tekenen was verboden, evenals het verspreiden van valse ge ruchten. Alle maatregelen hebben niet gehol pen, Middelburg heeft zich tenslotte moeten overgeven. Daarover in het laatste artikel. L. v. W. Waar zijn ronze schepen*^ HAVEN VAN VLISSINGEN. Te Vlissingen aangekomen 13/6: MON- FIORE van Antwerpen; KITTY idem; 14/6 MAKKUM van Shoreham; AKTJO van Antwerpen; 15/6; THEMSLÉIGH van Goole; AMAZONE van Antwerpen. Van Vlissingen vertrokken 13/6: GRAS- LIN naar Rouaan: MONFIORE naar Italië: KORTENAAR naar Tynemouth; FORTUNES naar Montreal: KITTY naar Humber: 14/6: SAN AMBROSIO naar Mena Al Almida; 15/6: AKTJO naar Va- ja; MAKKUM naar Gent. Gepasseerd naar Antwerpen 13/6: START van Londen; LUCAS BOLS 1 v. Londen naar Gent; JASON van Lissabon; OBERON van Puerto Plata; 14/6: HOL LAND van Amsterdam; FIVO van Lon den; RAKET van Rotterdam; SUMATRA van Londen; WESTERMARK van St. Na- zaire van Gent; TUBO van Londen. AXELDIJK van Le Havre; ENGANO van Rotterdam; RELIABLE van Hamburg nr Gent; EEMDIJK van Galveston: ANNEN- KERK van Bremen; WESTERSCHELDE van Rotterdam; 15/6: ALNATI van Ham burg; ALIE S. van zee naar Terneuzen. Gepass. van Antwerpen 13/6: HELENA naar Amsterdam: DIEMÊRDIJK naar Rotterdam; EDAM naar Rotterdam; HOOGEZAND naar Sables Delong; HINDLEA naar Middelsbr.; POLLY M. naar Londen; PORTELET naar Belfast; IRIS naar Skivs: VROUWENPOLDER naar Vastervlk; 14/6; VAN GELDER naar BRESKENS Vismijn. Aanvoer 8/6-13/6: 6546 kg export garnalen f 2.02-0.82; 1402 kg Han- delsgarnalen 1.73-0.88; 4963 kg Bot 0.50- 0.16; 4149 kg Schar 0.53-0.16; 18 kg Schol 0.30; 635 kg Tong 1.80—1.20; 64 kg Wijting 0.17-0.16. BROUWERSHAVEN Uitslag- verkopingen. Notaris van den Ende te Zierikzee heeft ten verzoeke van de erven A. Giljamse te Brouwershaven in het openbaar verkocht: a. 1 perceel bouwland aan de Beerweg te Eikerzee groot 93 are; b. 1 perceel bouwland aan de Elkerzeeseweg te Eiker zee, groot 1.60.20 ha; 1 perceel weiland aan de Ravensweg te Duivendijke, groot 3.45.00 ha. Deze 3 percelen werden voor de hoogst geboden prijs in combinatie gegund aan de heer P. van Popering te Serooskerke (S.) voor f13.631. Voorts nog een woonhuis met schuurtje en erf te Scharendijke, groot 3.43 are. Ge gund aan de heer A. Orneé te Scharen dijke voor f2160.- COLIJNSPLAAT Afloop verkoping. In café „Coomans' werd ten t.o.v. Notaris J. J. W. Klop te Kortgene, ten verzoeke van mej. J. Schier, publiek verkocht het woonhuis met schuur en erf aan de Z. Kerkstraat B 131 te Colijnsplaat, groot 1.82 a. Hoog ste inschrijver was de heer L. M. Vink voor f 2230.Koper werd de heer Jac de Looff Johiz. voor f2305. ELLE WOUTSD1]K Wedvlucht „De Witpen". De P.V. „De Witpen" alhier hield een wedvlucht van uit Dourdan. Afstand 356 km. In parcours waren 64 duiven. Uitslag: 1, 2, 4, 8 en 9 L. Lavooij, Baarland; 3 en 7 D. v. d. Poel, Oudelande; 5 C. de Beste, Oudelande; 6 A. Huijzen, Ellewoutsdijk; 10 P. Mol, Baarland. GRIJPSKERKE Benoeming. Aan de Chr. school, alhier, is benoemd als onderwijzeres, mej. D. S Jobse te Goes. GROEDE Raad. Vrijdag a.s. hoopt de raad in openbare vergadering bijeen të komen De voornaamste punten van behandeling zijn: Het verlenen van een bijdrage in de kosten van afsnijding bocht in de weg naar de zee en ruiling gemeentegrond met de provincie i.v.m. de aanleg van de nieuwe traverse. HOOFDPLAAT De 20.000 ste. Vrijdag vond alhier de 20.000 ste aansluiting plaats op het wa terleidingnet van Zeeuwsch Vlaanderen Aan de heer van Waes, die ook tot de getroffenen van de watersnoodramp behoort, werd ter herinnering een foto van de Waterleidingmij. zal komen. Na vens een fraaie welkomstkaart aange boden. Tevens werd hem medegedeeld, dat de aansluitng geheel voor rekening van de Waterleidingmij zal komen. Na de aansluitng die op enigszins plechtige wijze geschiedde, werd de heer S. Bot, directeur tweede klasse der Mij. op 't gemeentehuis gehuldigd. Onder zijn lei ding was in 1938 ook de eerste aan sluiting verricht. Het aantal woningen in Zeeuwsch Vlaanderen is momenteel plm. 2390. ST. LAURENS Nieuw raadslid bedankt. De heer W. Davidse Jzn., nieuw gekozen raadslid voor de C.H.U. heeft voor zijn benoe ming bedankt. Opvolger op de C.H.- lijst is het aftredende raadslid, de heer J. Koole Dzn. KLOET1NGE Concert. Zaterdagavond zal „Excelsior" een concert geven op de muziektent. Raad. Donderdag a.s. hoopt de raad in openbare vergadering bijeen te komen. De belangrijkste van de uit 23 punten be staande agenda zijn: Voorstel B. en W. tot verhuren gedeelte perceel School straat 5 aan het Groene Kruis, tegen een jaarlijkse huurprijs van f40; Voorstel B en W. tot het verlenen van eervol ont slag aan mevr. W. Leysvan der Maas, als schoonmaakster der O.L. school; Voorstel van B. en W. tot het in gebruik geven van het sportterrein aan de voet balvereniging C.K.B. te Goes; Voorstel om alsnog te benoemen tot onderwijzeres in tijdelijke dienst aan de O.L.-school, mevr. J. Bastiaans te Goes; Voorstel tot het benoemen van een onderwijzer in tij delijke dienst aan de O.L. schooi. Als enige sollicitant werd op de voordracht geplaatst, de heer J. Steenaard te Vlis singen; Voorstel tot het aanvragen en aanvaarden van de definitieve rijksvoor schotten voor vier arbeiderswoningen aan de Tervatenseweg. O.- EN W.SOUBURG Jaarlijkse trektocht. De leerlingen van het V.G.L.O. der Julianaschool maakten onder leiding van mej. Joh. de Nood en de heer W. G. de Vriend hun jaarlijkse trektocht. Overnacht werd in jeugdher bergen. Bezoeken werden gebracht aan de Ned. Herv. kerk te Ginniken, Mast bos, de St. Jan te Den Bosch, Fort Loe- vestein, de St. Pieter te Oudenbosch en het rampgebied te Kruiningen. De tocht duurde vijf dagen en in totaal werd op de fiets 375 km. afgelegd. RETRANCHEMENT Uitslag veekeuring. Jonge eerstekalfs- koelen: 1. Magdalena, van J. Dekker, 79 punten; 2. Grietje, gebr. Basting, 79 p.; 3. Sary, Abr. de Meij, 78 p.; 4. Anna, J. van Cuijck, 77 p.; 5. Gerda, Joz. van Cuijck, 77 p. Oudere eerstekalfskoeien: 1. Hilda, F. Poissonnier TBI p.; 2. Boarster Nylander, A. de Meij 81 p. Tweedekalfskoeien: 1. Dora, J. Vercou- teren 81 p.; 2. Frida, P. Vercouteren 79 p. Derdekalfskoeien: 1. Juliana, Jac. Poil- sonnier 83 p.; 2. Wikje, Iz Basting 79 p.; 3. Blesje, F. Poissonnier 79 p. Vierdekalfskoeien: 1. Doortje, P. Ver couteren. Oudere kalfskoeien: 1. Johanna, L. de Regt 82 p.; 2. Doortje, C. Aimekinders- Vercouteren 82 p.; 3. Nelda, W. Dekker 80(4 p.; 4. Gretha, Iz. Basting 80(4 p.; 5. Corry, J. Vercouteren, 80(4; 6. Nelly, ge- brs. Basting 80 p. Oudere kalfsvaarzen: 1 en 2 J. Pois sonnier; 3. Z. C. Risseeuw; 4. P. Vercou teren; 5. Joh. Vercouteren; 6. C. J. Alme- kinders-Masclee; 7. J. J. Vercouteren; 8. Gebrs. Basting. Tweejarige vaarzen; 1. Z. Risseeuw, 2. C. J. Almekinders-Masclee; 3. Abr. Ris seeuw; 4. C. Almekinders-Masclee; 5. J. Leenhouts; 6. Jac. de Smit; 7. Z. Risseeuw 8. L. de Regt; 9. P. Vercouteren; 10. L. de Regt; 11. P. Vercouteren; 12. L. de Regt. 1(4 jarige vaarzen: 1. Iz. Basting; 2. Ge brs. Basting; 3. H. Provo; 4. Gebrs. Bas ting; 5. P. Vercouteren; 9. J. Leenhouts. Eenjarige vaarzen: 1. Z. C. Risseeuw; 2. F. J. Poissonnier; 3. Jac. Poissonnier; 4. Z. Risseeuw; 5. P. Vercouteren; 6. Z. Risseeuw; 7. J. Dekker; 8. C. J. Alme kinders-Masclee; 9. P. Luteijn; 10. Ge brs. Basting; 11. Gebrs. Basting; 12. C. J. Almekinders-Masclee. Vaarskalveren, geboren vóór 1 Jan. '53: 1. Iz. Basting; 2. F. J. Poissonnier; 3. F. J. Poissonnier. Vaarskalveren, geboren na 1 Jan. '53: 1. F. J. Poissonnier; 2. Gebrs. Basting. Stieren geboren vóór 1 Jan. '53: 1. P. Vercouteren; 2. Iz. Basting. Stieren, geboren na 1 Jan. '53: 1. Ge brs. Basting. V.V.V. In de onlangs opgerichte V.V.V. zijn de bestuursfuncties als volgt ver deeld: J .Risseeuw, voorz. H. I. Brakman, secr.-penn.; Abr. Barendse, J. A. Hen- nekeij en Chr. Lauret, bestuursleden. Vrouwen op reis. De N.H. Vrouwen vereniging maakte een uitstapje per S.B. M.-bus naar Noord-Brabant. In Roosen daal werd de nieuwe Liga-fabriek be zichtigd. In Kaatsheuvel werd het na tuurpark „De Efteling" bezocht, in Til burg het dierenpark. SCHOOND1 ]KE Erefonds Oud-Verpleegsters. Volgende week zal alhier een inzameling gehou den worden ten bate van Oud-verpleeg sters. Ook zal voor dit doel een voetbal wedstrijd gespeeld worden tussen het on derwijzend personeel en het gemeente- personeel. SLUIS Vergadering Jonge Kerk. In een ver gadering van de Jonge Kerk, alhier, heeft de heer P. J. I. Verhage te Groede eer. lezing gehouden over Parijs, aangevulc, met een filmstrook. Na de pauze wero er een geheugenestafette gedaan. WEMELDINGE Benoeming. Met ingang van 1 Juli '5:: is aan de Prinses Beatrixschool benoemt, tot onderwijzes, mej. J. Hoogerheide, al hier. WISSENKERKE Eigenaardige streek. Vrijdagnacht were op het land van de heer Jac, Marcussc gelegen aan de Korte weg alhier, een ge deelte van de aldaar groeiende bieten uitgekapt. ZAaMSLAG Kinderfeest. In een vergadering van het bestuur der Oranjevereniging en dc hoofden van de plaatselijke scholen were, een programma samengesteld voor het al hier te organiseren kinderfeestje op dc verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhart op 29 Juni a.s. Des morgens zullen dc kinderen voor het gemeentehuis samen komen om te zingen, waarna de burge meester de kinderen zal toespreken. Hier na gaat het in optocht naar het speel terrein, waar onder leiding van het on derwijzend personeel spelletjes wordei gespeeld, terwijl de grotere leerlingei. voetbalwedstrijden zullen spelen. Des middags 1 uur beginnen de wedstrijden voor kinderen, in 10 groepen. In de loop van de dag zullen de kinderen enkele malen worden getracteerd. JAARVERGADERING „VEI LING ST.-ANNALAND EN O." ST.-ANNALAND, 15 Juni. In de jaarvergadering van de „Veiling St.- Annaland Omstreken" bleek uit de exploitatie-rekening, dat f 2807.97 ge stort kon worden in het „fonds du bieuze vorderingen en f 2987.50 naar het reservekapitaal. Het totale bedrag van de rekening bedroeg f71.155.73. De omzet was in 1952/53 ruim 114 millioen. Hoewel de uitpoot van aard appelen iets lager was dan vorig jaar, werden er ruim 800.000 kg meer aan gevoerd. In totaal werden 4.830.317 kg aardappelen geveild voor een be drag van f 454.728.40. De uien hadden in het afgelopen jaar veel te lijden van de made en de uienvlieg. De to tale aanvoer van uien bedroeg 4.231.099 kg voor; f764.675.42. Dit komt neer- op een gemiddelde van 190 hl per gemet inclusief stek. De export vond in hoofdzaak plaats naar Engeland en Duitsland. Van de totale aanvoer werd 15 als stekuien afgeleverd voor hel binnenland. In totaal werd aan producten ge veild 9.403.913 kg voor f 1.255.505.52. In het afgelopen jaar traden 7 nieu we leden toe, terwijl 9 personen moes ten worden afgesenreven, t.w. 5 door overlijden en 4 door opheffing van hun bedrijf. Het aantal leden bedraagt momenteel 374. Wegens periodieke aftreding van de heer N. Overbeeke werd als bestuurs lid gekozen de heer J. J. Mossehnan. De voorzitter bracht de heer N. Over beeke, die vanaf de oprichting in het bestuur zitting heeft gehad, dank voor de prettige en aangename samen werking en stelde voor hem te be noemen als ere-lid. Met de architect van het Bouw- I reau Zeeland is i.v.m. de bouw van een loods overleg gepleegd. Leden, die an aardappelen vóór 20 Juni ge rooid hebben, zouden mogelijk op het zelfde perceel na twee jaar weer aard appelen mogen poten. Het bestuur zal althans ai het mogelijke doen, om dit gedaan te krijgen, al ziet de voor zitter hier een zwaar hoofd in. Bij de rondvraag vroeg de heer W. Vermaas hoe het zat met de areaal heffing. Hierop antwoordde de vei lingmeester, Abr. J. Duijzer, dat het te veel betaalde zo spoedig mogelijk zal worden terugbetaald. De heer Jb. L. Goedegebuur J. Lzn Informeerde naar de onkosten, gemaakt bij het terugsturen van uien, terwijl de heer Lt. Guiijam een vraag stelde over het houden van aardappelen aan de hoop. Voor September mogen de leden geen aardappelen zelf verkopen, doch uit sluitend over de veiling. Wie zulks toch doet, wordt beboet.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2