SOEPELER VERKEER TUSSEN OOST EN WEST-DUITSLAND PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Volkspolitie thans uiterst beleefd Minder vluchtelingen naar het Westen .voaingin Ülisabeth in specteerde de vloot Straaljager stortte neer; piloot gedood Cambodja eist onmiddellijk vol ledige onafhankelijkheid opstand in gevangenis van santa fe Communisten wierpen 20*000 man in de strijd Dulles over de wapenstilstand k SNIPPER NIEUWSk A', «ijsland heeft weer een ambassadeur in zuid-slavie. Gesol met de Rosenbergs Auto door trein gegrepen Het C.N.V. nam afscheid van zijn vice-voorzitter De heer K. de Boer vertrekt 28 Juni 140 km* betonweg en 28 km* rails in Britse basis in de Kempen Soekarno draagt kabinetsvorming op aan P*N*I* en Masjumi Politieke kringen niet optimistisch R* v* V* hoogst verwonderd Arnemuiden kreeg bezoek uit N--Zeeland de bilt zegt: Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad* Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 Exploitante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 250S Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per man, Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 16 JUNI 195S Hooldredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 4.19 u. onder 21.02 u. Maan op 10.35 u., onder u. Hoogwater Woensdag 17 Juni: Vlissingen: 5.44 u. 1.85 m., 17.58 u. 1.64 m. Terneuzen: 6.14 u. 2.03 m., 18.31 u. 1.83 m. Wemeldinge: 7.24 u. 1.62 m„ 19.43 u. 1.35 m. Zierikzee: 7.09 u. 1.38 m., 19.21 u. 1.13 m. BERLIJN, 15 Juni Vrachtwagenchauffeurs, die gewoon zijn uren, zo niet dagen, te moeten wachten aan de grensovergangen, keken vandaag uiterst verbaasd op, toen de Oostduitse volkspolitie door luid- •(.vekers omriep: „Wilt II a.u.b. nog enige minuten geduld hebben, U zult spoedig kunnen passeren Een merkwaardige terugslag hebben de recente besluiten van de Oostduitse regering op het verkeer tussen Oost- en West-Duitsland. West-Berlijners krijgen thans zonder enige moeite, toestemming om begrafenissen van familieleden op kerkhoven in de Sowjet-sector van Berlijn bij te wonen, evenals geestelijken, die de begrafenisplechtigheden leiden. Blijkens een bekendmaking van het kabinet van de Oostduitse premier zijn nieuwe bepalingen voor het uitgeven van internationale passen afgekondigd. De passen zullen met ingang van .'/oensdag in de korst mogelijke tijd n met zo weinig mogelijk ambtelijke ■tslag worden uitgegeven. Oostduitsers die voor korte tijd W.- Juitsland willen bezoeken kunnen pas- en aanvragen bij de plaatselijke bu- :aux van de volkspolitie; verblijfs- rgunningen voor Westduitsers in st-Duitsland zullen verkrijgbaar zijn de gemeentebesturen. De West- 50.000 mannen juichten haar toe r T3MOUTH, 15 Juni Van daag heeft Koningin Elizabeth de vloot bij Spithead geïnspecteerd., 50.000 mannen van 22 landen juichten haar toe, toen zij op het koeriervaartuig „Surprise" langs de lange rijen oor- ogsbodems voer. Ook de Sowjet-krui- ser „Sverdiof" vuurde saluutschoten af en wei met luchtdoelgeschut. Op ieder schip, dat zij passeerde klonk het bevel „drie hoera's voor Hare Majesteit de Koningin" en ma- trozenpetten vlogen in de lucht. Op de Sverdiof' juichte men te vroeg, namelijk toen de boot van Churchill, die de „Surprise" vooraf ging langs voer. Toen het Koninklij ke vaartuig langs kwam juichte men wederom. Voor de Koningin was op de „Sur prise" speciaal een glazen cel gecon strueerd. Toen de duisternis inviel gaf de Ko ningin zelf in morsecode het signaal voor het verlichten der schepen. Het gehele beeld veranderde plotseling. Zo ver de blik in de nevel reikte zag men de verlichte rompen van de uiteenlo pende oorlogsvaartuigen. Enkele uren later werd het licht weer uitgedraaid voor een kwartier vuurwerk. Raketten en vuursignalen suisden omhoog en stromen licht daal den boven de zee neer. Op het land hebben tienduizenden gekeken naar het sprookjesachtig schouwspel van vliegkampsehepen, kruisers, fregatten, torpedoboot jagers en onderzeeers, die in de verlichting hun karakteristieke omtrekken toon den over een afstand van mijlen. Duitsers die Oost-Duitsland bezoeken zullen 24 uur de tijd krijgen om zich te melden bij Oostduitse politiebu- reaux. De nieuwe bepalingen schijnen de reisfaciliteiten van voor 1952 te her stellen en de strenge bepalingen voor het internationale verkeer, ingevoerd na de Westduitse ondertekening van de verdragen met het Westen, onge daan te maken. NIET ALLEEN HET VERKEER En niet alleen in het verkeer schijnt er verbetering te komen. Zo waren vandaag Oostberlijnse arbei ders bez:j de borden met felle com munistische slagwoorden te verwij deren en ook is het verwijderen van telefoonkabels tusen Oost- en West- Berlijn, dat twee weken geleden be gon, gestaakt. Maandag is voorts opnieuw een aan tal gevangenen vrijgelaten. Volgens onbevestigde ramingen zijn sedert 11 Juni ruim vijfduizend mannen en vrouwen, voor het merendeel West Berlijners, die wegens overtreding van economische wetten tot één a drie jaar gevangenisstraf waren veroor deeld, vrijgelaten. Het aantal Oost-Duitsers, dat naar het Westen uitwijkt, neemt sedert de afkondiging der hervormingen in Oost- Duitsland, sterk af. Zondag en Maan- dat werden in totaal 2.100 vluchtelin gen geregistreerd en onder hen bevon den zich minder boeren dan voorheen. Vluchtelingen, die zich Maendag meld den, verklaarden, dat op sommige spoorwegstations in O'ost-Berlijn door luidsprekers op adspirant-vluchtelin- gen een beroep wordt gedaan, om de jongste regerings-desbreten te lezen en naar huis terug te keren. Een aan tal leden van de volkspolitie scheen echter niet veel van al dat goeds te geloven. Zij weken tenminste naar West-Berlijn uit en vroegen asyl. RIDGWAY NEEMT AFSCHEID VAN DE TROEPEN IN FRANFORT FRANKFORT, 15 Juni Generaal Ridgway heeft Maandag te Frankfort afscheid genomen van de Amerikaanse troepen in Europa. In een korte toe spraak zeide hij trots er op te zijn, dat hij de Amerikaanse troepen in Europa heeft mogen bevelen. Op weg van Frankfort naar Bordeaux bracht Ridg way een onverwacht bezoek aan Ber lijn. In gezelsehap van de Amerikaan se commandant in Berlijn, generaal- majoor Thomas Timberman, maakte hij een tocht van een uur langs de Amerikaanse militaire installaties alvo rens naar Bordeaux te vertrekken. DEN HAAG, 15 Juni Vanmorgen omstreeks half elf is in de nabijheid van Markelo een Gloster Meteor straaljager van de vliegbasis Twenthe tijdens een oefenvlucht van vier Glos ter Meteors verongelukt. De vlieger de 26-jarige ongehuwde sergeant-vlie ger Fr. Pöttger uit Haarlem kwam hierbij om het leven. De vlieger heeft nog geprobeerd het toestel met de schietstoel te verlaten, doch dit is hem niet gelukt. NED CHR. GRAFISCHE BOND TELT 5.009 LEDEN (Van onze Utrechtse correspondent). WOUDSCHOTEN, 15 Juni Tij dens de algemene vergadering van de Ned. Chr. Grafische Bond heeft de voorzitter, de heer J. A. Conjong, me degedeeld, dat de Bond thans 5.009 le den telt, waarmee een lang verbeide mijlpaal is gepasseerd. Op de twee daagse conferentie komen we nog na der terug. PARIJS, 16 Juni Sam Sary, staats secretaris van Cambodja, heeft mede gedeeld, dat hij van zijn regering een telegram ontvangen heeft, waarin me degedeeld wordt, dat Cambodja „on middellijk volledige onafhankelijkheid' van Frankrijk wenst te ontvangen, Cambodja zou bereid zijn met Frank rijk over een verbond van wederzijd se bijstand en vriendschap te onder handelen doch pas na het verkrijgen van volledige onafhankelijkheid. Sary zei verder, dat zijn regering niet meer bereid is, om met Frankrijk te onderhandelen op basis van de con venties, die 9 Mei getekend zijn. Zoals bekend is Koning Sihanoek uitgewe ken naar Thailand. De emier van Cambodja, Penn Oeth, die 19 of 20 Juni in Parijs ver wacht werd, had zijn reis uitgesteld tot nader order. Sary zei, dat de Fransen geen acht hadden geslagen op de belangen van Cambodja, terwijl het land zich bereid getoond had van zijn kant offers te brengen ten behoeve van Frankrijk, Zo hadden de Fransen wapens ver strekt aan de opstandelingen-leider Savang Vong. De Fransen hadden hierbij aangevoer, dat Savang Vong deze wapens gebruikte voor de strijd tegen de Vietminh. De eerste minister van Cambodja, Penn Noeth, heeft verklaard, dat de onderhandelingen tusen Cambodja en Frankrijk niet zijn afgebroken, doch slechts volgens nieuwe richtlijnen zul- VIJF EN TWINTIG DODEN BIJ BRANDEN IN EGYPTE CAIRO, 15 Juni In vijf dorpen j in de Nijldelta zijn 25 personen om het leven gekomen bij branden, die in het weekeinde bijna 700 huizen heb- ben verwoest. Deze branden zijn voornamelijk ont- I Staan door een hevige zandstorm, die opstak en de vuren, die tei gelegen heid van het driedaags bairamfeest I waren ontstoken, verspreidde. Het dro ge hout i stro, dat de boeren in voorraad bij hun woningen hebben, ge raakte hierdoor in brand. Het bairamfeest is de afsluiting van de Mohammedaanse vastenmaand Ra-1 madan. Eerste minister Naguib heeft op- i- rht gegeven ten' n en voedsel naar e c.uizenden daklozen te zenden. SANTA FE, 16 Juni In de staats gevangenis van Santa Fe is het Maan (lag tot een oproer gekomen. De ge hangenen maakten zich meester van legentien bewakers. Tenslotte wist taen met geweld door te dringen tot Ie afdelingen, die door de gevange- aen bezet waren. De leider van het iproer, een tot levenslang veroordeel- 'e, kwam bij de operatie om het le ien, tezamen met nog een gevangene, Snige der bewakers, die de gevange ten als gijzelaars hadden vastgehou den, waren deerniswekkend afgeran- ,eld en een van hen had een meswon- Ie aan de schouder. Zoeken de Roden nog terreinwinst? WASHINGTON, 15 Juni Terwijl Radio Peking spreekt over „goede voor uitgang" te Panmoendjon, hebben de roden in Korea de, volgens geallieerde waarnemers, „gevaarlijkste aanval" gedaan sinds de vestiging van het huidige front in 1951. Waarom hebben de Chinezen en Noord-Koreanen vandaag meer dan 20.000 man in de strijd geworpen? Willen zij prestige of terrein winnen of president Rhee van Zuid-Korea de moed ontnemen om na de wapenstilstand de oorlog alleen voort te zetten? loofde, dat de hereniging van Korea tct stand zal komen, evenals die van Duitsland en Oostenrijk. Onder het be wind van Truman, aldus Dulles was overwogen om de politieke conferentie slechts tot Korea te beperken. Op de vraag of ook de oorlog in Indo-China ter sprake zou komen, zeide Dulles, dat dit mogelijk was, doch dat een agenda nog niet was opgesteld. Dul les herinnerde er aan, dat bij het be zoek van de Franse premier René Mayer aan Washington verklaard is, dat een wapenstilstand in Korea „be drog' zou zijn, indien hierdoor de com munisten in de gelegenheid gesteld zouden worden hun troepen voor ac ties op andere plaatsen te gebruiken President Rhee schijnt, zo meldt Reuter uit Tokio, inmiddels besloten te hebben, zich niet meer tegen een wapenstilstand te verzetten. Hij zou een afwachtende houding willen aan nemen. MONSTERBOMBARDEMENT De vijfde luchtmacht heeft van ochtend bekend gemaakt, dat in een bombardement van acht uur een half millioen kilogram springstof is gewor pen op een zestig kilometer breed ge deelte van het centrale front, waar de communisten in opmars zijn. Over de aangevallen doelen hing een rookwolk, die over een afstand van honderd ki lometer zichtbaar was. Op een persconferentie, die de Ame rikaanse minister van buitenlandse za ken, John Foster Dulles, vandaag heeft gehouden, heeft men zijn mening hier over gevraagd. Hij gaf toe, dat een wapenstilstand door het offensief uit gesteld kon worden, maar verwachtte niet, dat het uitstel permanent zou worden. Het bepalen van de demar catielijn was de enige hinderpaal van betekenis die de wapenstilstand in de weg stond, zei hij. DE CONFERENTIE. Met betrekking tot de politieke con ferentie, die binnen 90 dagen na een wapenstilstand gehouden moet wor den, zei Dulles, dat de Sowjet-Unie wellicht aan deze besprekingen zuu deelnemen. De Algemene vergadering van de V.N. zou na het sluiten van een wapenstilstand bijeengeroepen kunnen worden en aan de conferentie deelne men, aldus Dulles. De V.S. zouden ter conferentie o.m. pogen de hereniging van Korea te verzekeren. Dulles ge- BELGRADO, 15 Juni. De Zuid -lavische regering heeft Maandag de jenoeming van Wassili Alex Ewitsj Wolkof tot eerste Russische ambassa leur in Zuid-Slavië sedert Tito's breuk net Rusland goedgekeurd. Zondag maakte Tito het herstel der folledige diplomatieke betrekkingen -fnet de Sowjet-Unie bekend. Hij zei, dat dit geschiedde op Russisch ver zoek, doch voegde hieraan toe, dat zij niet noodzakelijkerwijs verbeterde be trekkingen tussen beide landen bete kende. Sedert 1948 werden de diplomatieke betrekkingen tussen Zuid-Slavië en de Sowjet-Unie behartigd door zaak gelastigden. De Sowjet-autoriteiten in Oostenrijk hebben vier Oostenrijkers, variërend van 24 tot 68 jaar, in vrijheid gesteld. De Oostenrijkers waren tot uiteenlo pende gevangenisstraffen veroordeeld door Sowjet-tribunalen. De Oostduit se regering heeft een bedrag van vier millioen mark aan achterstallige sub sidie aan de Oostduitse Evangelische kerk uitbetarld. De achterstand liep over vier maanden, aldus A.F.P. De Britse duikboot „Andrew' 'is onder wa ter van de Bermuda-eilanden naar de Britse wateren gevaren. Na een vol brachte reis is de „Andrew" Maandag nabij het Kanaal opgedoken. De eer ste groep Amerikaanse „Thunderjets" (straaljagers) voor de Chinese natio nalisten is Maandag op Zuid-Formosa geland. Er zullen nog meer straaljagers aan de nationalisten worden geleverd. De delegatie van het Amerikaanse bureau voor wederzijdse beveiliging (M.S.A.) in Joego-Slavië heeft bekend gemaakt, dat aan Joego-Slavië een bij zondere toewijizng van 15 millioen dollars aan economische hulp is ge daan. len worden voortgezet. Hij voegde hier aan toe, dat nog tot niets bepaalds was besloten. „Ik sta in verbinding met de Koning. Zodra we ons standpunt hebben bepaald, zal ik in staat zijn de nieuwe gezichspun- ten van de regering van Cambodja voor te leggen aan de vertegenwoor diger van Frankrijk", zo zei de pre mier. Dit zou volgens hem wel enkele dagen duren. Er was geen sprake van, dat er veranderingen zouden komen in de regering van. Cambodja. WASHINGTON, 16 Juni Zal de terechtstelling van de Rosenbergs, het echtpaar, dat verdacht wordt van spionnage, toch nog uitgesteld worden? Nadat het Amerikaanse Oppergerechts- hof vandaag voor de vierde maal heeft geweigerd het proces te herzien, heeft rechter Douglas van het Opperge- rechtshof er vanavond in toegestemd een verzoek tot uitstel van de terecht stelling in overweging te nemen. De terechtstelling was bepaald op Donderdag a.s., naar Reuter weet te melden, de trouwdag van het echt paar. De raadsman van de Rosenbergs, Bloch, had hangende een verzoek om cm nieuw proces om uitstel verzocht doch dit was eerst geweigerd evenals een verzoek om een nader verhoor. Het verzoek ging vergezeld van een verklaring van dr Urey, een bekende atoomgeleerde, volgens welke David Greenglass, de broer van mevrouw Rosenberg, meineed Leeft gepleegd in het proces. Greenglass werd veroor deeld tot 15 jaar gevangenisstraf. Inmiddels hebben acht bekende Deense juristen Maandag president Eisenhower telegrafisch om gratie voor het echtpaar verzocht. Op onbewaakte overweg MAASSLUIS, 15 Juni Vanmiddag is de luxe auto van de 44-jarige fabri kant J. A. Poot uit Vlaardingen op de onbewaakte overweg aan de Boven- sluis te Maassluis door een passeren de losse electrische locomotief gegre pen. De heer Poot was op slag dood. De bomen van de overweg waren niet gesloten. De auto werd circa 100 meter meegesleurd en totaal vernield. Het slachtoffer was de enige inzittende. De Chr. sociale opbouw op Nieuw Guinea (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 15 Juni De Verbonds raad van het C.N.V. heeft vandaag in een alhier gehouden vergadering offi cieel afscheid genomen van de heer K. de Boer, die op 28 Juni a.s. weer naar Nieuw Guinea zal vertrekken om gedurende een jaar te arbeiden aan de Chr. sociale opbouw van dit Rijksdeel. De voorzitter van het C.N.V., de heer M. Ruppert, verklaarde dat de motie ven, die hebben geleid tot de uitzen ding van de heer De Boer reeds liggen in de naam van het vakverbond. Als Chr. organisatie heeft het de taak ook in dit deel van de wereld de Bood schap van Christus uit te dragen en als nationaal verbond is het ook ver antwoordelijk voor de gang van zaken op sociaal gebied in dit deel van het Koninkrijk der Nederlanden. Op Nieuw Guinea is nu een eeuw zending gedreven en er zijn 150.000 Christenen, aldus de heer Ruppert. De ze Papoea's vragen zich af, hoe het Evangelie nu concreet moet worden toegepast in het maatschappelijk leven en wij willen hun de helpende hand bieden bij de oplossing van deze vraag, We weten, dat deze hulp met graagte wordt aanvaard. De heer Ruppert wees er tenslotte op, dat r" voor de heer 3 Boer en voor zijn gezin een groot offer L_ j het C.N.V. bood hij i. vulpenhouder aan „om daarmee het contact met gezin en Verbond te onderhouden". De heer H. J. Vermeulen sprak namens de aan gesloten organisaties en hij bood de vertrekkende vice-voorzitter een foto toestel aan. ZENDING IS VERHEUGD, Vervolgens sprak drs F. C. Kamma, zendingspredikant van de Ned. Herv. Kerk. Deze accentueerde de blijdschap van de zending over deze reis van de heer De Boer. De Papoea's verkeren midden in de revolutionnaire overgang van de primitieve naar de moderne samenleving en zij verwachten meer van de Kerk, dan deze geven kan. De zending kan het Chr. sociaal werk niet REGERINGSCRISIS IN BRAZILIË RIO DE JANEIRO, 15 Juni Uit Braziliaanse regeringskring verluidt, dat de Braziliaanse minister van bui tenlandse zaken, dr Joao Neves da Fontoura, Maandag zijn ontslag heeft aangeboden aan president Vargas. De minister van Justitie, Francis co Negrao de Lima, zou eerder op de dag reeds 4jn afgetreden. Enige dagen geleden trad de minister van vervoer en openbare werken, Alvaro de Souza Lima, na een geschil o er zijn deskun digheid inzake plannen ter bestrijding van droogte, af. Korte tijd later zou de minister van Financiën, Horacio Lafer, zjjn voorbeeld gevolgd hebben. Het pa leis van de president noch het ministe rie van financiën heeft evenwel een radiobericht over het aftreden van La fer bevestigd. Volgens genoemde krin gen zouden dus in het geheel vier mi nisters ontslag gevraagd hebben. Krijgt Aruba een eigen omroep» station? WILLEMSTAD, 15 Juni Het Dag blad „Amigoe di Curasao" meldt, dat van Arubaanse zijde een aanvraag is ingediend bij de bevoegde autoriteiten om te komen tot een commerciële Aru baanse radio-omroep. Het blad voegt er aan toe, dat de mogelijkheid, dat de aanvrage zal wor den ingewilligd, groot blijkt. BRUSSEL, 15 Juni Sedert meer dan anderhalf jaar wordt gewerkt aan een uitgestrekte Engelse basis in de Belgische Kempen. Deze „voor uitgeschoven basis der Britse strijdkrachten", zoals zij officieel heet, be slaat een oppervlakte van 1508 ha, en is voornamelijk gelegen tussen Antwerpen, Turnhout, Geel en Lier. In 't gebied, ware grote opslagplaat sen voor munitie, benzine enz. zijn gebouwd, werden reeds 140 km beton weg en 28 km spoorweg aangelegd. Wanneer de basis voltooid is, zullen hier 4.000 arbeiders bestendig werk vinden en ongeveer 1.500 Engelse militairen zullen er gehuisvest worden. Voor onteigende terreinen werd tot nu toe een bedrag van 121,5 millioen fr. vergoed. De basis zal voor namelijk dienen als depót voor het Britse Rijnleger. De onteigenings- kosten komen ten laste van de Belgische staat, die ook 20 procent zal bijdragen in de eigenlijke aanleg van de basis. Na het wegtrekken van de Engelsen uit deze basis zullen alle installaties echter Belgisch eigendom worden. DJAKARTA, 15 Juni President Soekarno heeft Maandagavond de he ren Mangunsarkoro van de Partai Na- sional Indonesia en Mohammed Roem van de Masjoemi aangezocht, een ka binet te vormen en, indien zulks mo gelijk is, deze taak binnen een week te volbrengen. De opdracht luidt, een nationaal ka binet te vormen, dat in het parlement voldoende steun zal hebben. Mangun sarkoro en Mohammed Roem hebben aan de pers medegedeeld, dat zij alles in het werk zullen stellen om deze taak te volbrengen. In politieke kringen is men, aldus de politieke correspondent van Pi- Aneta, in het algemeen niet optimis tisch gestemd over de kans van slagen van deze beide formateurs om de op dracht van de president uit te voeren Men is van mening, dat zowel in de Masjumi als in de kringen van de P.N. I. stromingen bestaan, die niet inge nomen zijn met de persoön van de twee formateurs. De heer Sidik Djojosukarto, de voorzitter der P.N.I., verklaarde, dat zijn partij de hangende kwesties eerst wenst af te handelen, zoals ten eerste het verdrag van San Fran cisco, dat naar de mening van de P.N.I. dient te worden geanuleerd., ten tweede de vestiging van een In donesische ambassade te Moskou, ten derde de kwestie van de grondver- deling in Sumatra en ten vierde het herstel van de binnenlandse 'veilig heid. In politieke kringen wordt voorts gezegd, dat, indien er een formateur zou zijn benoemd, de heer Ali Sas- troamidjojo, de Indonesische ambas sadeur te Washington, zou zijn aan gewezen. Voor het geval twee forma teurs zouden worden aangewezen, dan was Mangunsarkoro de candidaat van de P.N.I., omdat hij beter dan Sastroa- midjojo op de hoogte is van de bin nenlandse politieke verhoudingen en in de onderhandelingen met zijn mede formateur Moh. Roem over het rege ringsprogramma, een sterker stand punt zou kunnen innemen. Mangunsarkoro, die zich te Djokja karta bevond, is telegrafisch naar Dja karta ontboden, waar hij Maandag middag is aangekomen. Aan de aanwijzing der formateurs is Maandagochtend een beraadslaging voorafgegaan tussen president Soekar no en de vice-president Moh. Hatta, waarna de president aan de pers me dedeelde, dat beiden over de vorming van een nieuw kabinet tot overeen stemming waren gekomen. aanvatten en daarom heeft het C.N.V. deze belangrijke taak juist op tijd op zich genomen. Door alle zendingsin stanties zal de heer De Boer met open armen worden ontvangen. Drs Kamma hoopt aan het eind van dit jaar te promoveren en zal dan het volgend jaar naar Nieuw Guinea ver trekken als terreinleider voor dit ge bied van de zending der Ned. Herv. Kerk. Hij sprak dan ook de wens uit zelf nog enige reizen met de heer De Boer te kunnen maken. Tenslotte dankte de heer De Boer voor de goede woorden, die tot hem gericht waren. Hij verklaarde, dat hij gehoorzaam wil zijn aan de roeping, die tot hem gekomen is en dat hij zijn werk zal verrichten in het vertrouwen, dat hij wordt gesteund door het gebed van de vrienden in Nederland. DE HUURVERHOGING AMSTERDAM, 15 Juni De Raad van Vakcentralen, waarin het N.V.V. de K.A.B. en het C.N.V. samenwerken, deelt mede met bevreemding kennis te hebben genomen van de mededeling van de regering, dat de door de re gering voorgestelde huurverhoging voor de helft zal worden gecompen seerd door verlaging van de verbruiks belastingen en voor de andere helft door loonsverhoging. De Raad wenst vast te stellen, dat de onderhandelin gen in de Stichting van de Arbeid en met de regering over deze compensa tiemaatregelen nog niet zijn geopend. De Raad wijst dan ook iedere ver antwoordelijkheid voor bovengenoem de mededeling, alsmede voor de bij deze mededeling verstrekte berekening over de betekenis van de voorgesteld? verlaging van de verbruiksbelastingen van de hand. Klederdracht ging mee ARNEMUIDEN, 15 Juni Vandaag heeft mevr. BootRhee, die momen teel in Nederland verblijft als verte genwoordigster van de Ned. Abel Tas- manvereniging in Howard, de hoofd stad van Tasmanië, een bezoek aan Arnemuiden gebracht. Zij werd er ont vangen en rondgeleid door de burge meester, de heer J. v. d. Bos. Zoals bekend heeft deze vereniging Ame; muiden geadopteerd. Er werd daartoè een Relieffund in het leven geroepen, waarvan haar echtgenoot, dr Boot, voorzitter is, terwijl haar broer de heer G. Rhee als secretaris fungeert. Mevr. Boot bracht bezoeken aan getroffen Arnemuidse gezinnen, alsmede aan ge troffen gezinnen uit Nieuwerkerk en Zierikzee, die thans in Arnemuiden ge- evacueerd zijn. Zij liet zich voorlich ten over de gebeurtenissen tijdens en na de ramp en bekeek bovendien d« schade in en buiten de gemeente. Zij verklaarde diep onder de indruk të zijn van hetgeen zij gehoord en gezien had. Zij voelde zich aangetrokken tot de klederdracht van Arnemuiden en dank zij de medewerking van één der in gezetenen kon mevrouw Boot in kle derdracht de gemeente verlaten. Zij zal in de Arnemuidse kleder dracht, wanneer zij is teruggekeerd in haar woonplaats, ongetwijfeld veel be kijks hebben. Naar wij vernemen is reeds beschikbaar gesteld een bedrag van f 10.000. Daarvan is al voor de ge troffenen in Arnemuiden uitgegeven ruim f 5.000. Voor de besteding van de bedragen wordt de vertegenwoor digster van het fonds in Nederland voorgelicht door de burgemeester van Arnemuiden. 116.2 MILLIOEN IN RAMPENFONDS DEN HAAG, 15 Juni In het Na tionaal Rampenfonds is tot nu toe f 116.2 millioen bijeengebracht. Verduistering, poging tot doodslag en roekeloosheid worden berecht MIDDELBURG, 16 Juni Vandaag zal door de Arrondissementsrechtbank te Middelburg de zaak worden behan deld tegen de 50-jarige ex-gemeente ontvanger van Hulst, de heer C. A. B. M. V. Hjj verduisterde in de loop der jaren f 11.000 van de gemeente. Wegens poging tot doodslag zal te rechtstaan de 31-jarige A. V. uit Wol- faartsdijk. Hjj heeft getracht zijn vrouw om het leven te brengen op 20 October j.l. Tenslotte heeft zich vandaag te ver antwoorden de 31-jarige chauffeur E. J. D. uit Nieuwenhagen. Door roeke loos rijden met een vrachtauto heeft hij in de nacht van 7 Maart j.l. bij Ril- land-Bath een autobus met dijkwer kers aangereden. De vrachtauto raakte de bus zodanig, dat drie inzittenden van de bus bij deze aanrijding het le- Het bestuur van de Westduitse so ciaal democratische partij heeft een verklaring uitgegeven, waarin het zegt, dat het thans onmogelijk is met Oost duitse partijen samen te werken. De mocratische besluiten zouden slechts genomen kunen worden via vrije ver kiezingen in alle vier zones van Duits land. Dezelfde temperaturen. Het weer tot hedenavond: Wisse lend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Overwegend matige Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1