de loupe £le qAoie. meAuAocfUmg,. de half zware shagl „Onze salarissen zijn veel te laag", Afgelopen jaar voor V»C»S» zeer bevredigend* Crisis in Indonesië» zeiden vele Chr. politie-ambtenaren. Nadere regeling effectenrechtsherstel. 84 Jac. Meeuwissen een goed adr^s! Demonstratief congres te Utrecht. Zaterdag 13 Juni 1953 ,-EEUWSCH DAGBLAD Pagina I Onder IN INDONESIë bestaat er weer al ge ruime tijd een Kabinetscrisis. En er schijnt weinig kijk op een spoedige totstandkoming van een nieuw Kabi net te bestaan. Zeker niet op wat men een parlementair Kabinet pleegt te noemen. De twee grootste partijen, die in het Kabinet de lakens uitdeelden, de Masjoemi en deP.N.I. (PartaiNasio- nal Indonesia), hebben de grootste on enigheid en wederzijds regent het be schuldigingen. Er zijn weinigen meer in Indonesië, die nog geloven, dat een regeringsprogram als basis voor een nieuwe samenwerking tussen de twee partijen gevonden kan worden. De tegenstellingen worden eer groter dan kleiner. De enige mogelijkheid ligt in de vorming van een zakenkabinet, dat de lopende zaken afdoet en de groot ste vraagstukken voorlopig laat liggen. Al zal dit grotendeels theorie blijken te zijn, omdat zeker in het Indo nesië van 1953 alle vraagstukken voor de toekomst van de volkeren in de archipel van het grootste gewicht zijn. ER IS EEN DING, dat vooral niet vergeten mag worden by de be oordeling van de politieke constellatie i.i Indonesië, n.l. dat het land nog al tijd niet over een gekozen parlement beschikt. Al jaren wordt er gepraat over algemene verkiezingen, maar de politieke leiders blijken er nog altijd geen kans toe te hebben gezien. Oor spronkelijk zouden de verkiezingen dit jaar plaatsvinden, maar zij moesten weer tot het volgende jaar worden uit gesteld. Men mag dat de regering niet al te kwalijk nemen, want het organi seren van een verkiezing door een mil- lioenenvolk, verspreid over een groot aantal eilanden, is een zaak, die een fantastische voorbereiding vraagt. Voeg daarbij het feit, dat het grootste ge deelte der vele volkeren, die Indonesië bewonen, politiek nog volkomen onbe wust leven, en men heeft enige indruk van de grote moeilijkheden, die verkie zingen opleveren. H^T STAAT VAST, dat Indonesië geen stabiele regering zal hebben, voordat het volk zich heeft uitgespro ken. Tot dat tijdstip zal het bewind zwak zijn en zal regeren alleen moge lijk zijn, doordat de politieke partijen een compromis sluiten. De laatste Ka binetscrisis bewijst echter, dat zij daar toe vooralsnog niet bereid zijn. Men kan geen politiek maken op grond van slagzinnen en gevoèlsoverwegïngen. President Soekarno blijkt dat te heb ben ingezien, want het is al geruime tijd geleden, dat hij redevoeringen hield over Nieuw-Guinea. Integendeel, hij heeft de laatste tijd meermalen ge zegd, dat er van de verworven vrij heid niets terecht komt, als de inlan der niet wil werken. En bovendien blijkt Soekarno goed te begrijpen, dat Indonesië er zonder een sterk gezag, dat in staat is rust en orde te hand haven, niet komt. De oorzaken van de poli TIEKE IMPASSE, waarin Indo nesië is terechtgekomen, zijn velerlei. Allereerst is er het wantrouwen tussen de twee grootste politieke partijen. Tot oordelen bevoegde Indonesische politi ci hebben erop gewezen, dat de P.N.I. veel meer te zeggen heeft dan waarop zij, gezien de aanhang onder het volk, recht kan doen gelden. En bovendien is de beschuldiging geuit van een ille gale samenwerking met de communis ten. De weermacht blijkt in Indonesië een grote onrust te veroorzaken. Het oude Kabinet-Wilopo kon geen af doende oplosing geven, vooral door het optreden van de P.N.I. De „Daroel Islam" vormt nog altijd een acuut pro bleem en over de wijze, waarop tegen deze fanatieke religieuze beweging moet worden opgetreden, heerst groot verschil van mening tussen de Masjoe mi en de P.N.I. Een ander groot ge schil is de opening van een Indonesi sche ambassade te Moskou. De P.N.I. wil dat zo vlug moeglijk, maar de Masjoemi acht de tyd daarvoor nog niet gekomen. De Masjoemi staat ook er net standpunt, dat buitenlandse concessies in afwachting van een definitieve regeling dienen te wor den teruggegeven, maar de P.N.I. keert zich daartegen. DE EIGENLIJKE AANLEIDING tot de val van het Kabinet-Wilopo was de affaire van de teruggave der ondernemingsgronden op Sumatra, op zichzelf een vry onbetekenende zaak, waarvan de P.N.I. echter een princi piële kwestie heeft gemaakt. De laatste berichten melden, dat president Soe karno opnieuw wil aansturen op een parlementair Kabinet, met vertegen woordigers der beide grote partijen. Of dit zal gelukken dient te worden afgewacht. Voor Indonesië is het te hopen van wel. Want hoe langer de Kabinetscrisis duurt, hoe zwakker het gezag zich kan laten gelden. En hoe kleiner de kans, dat de enorme econo mische moeilijkheden, waarvoor het land staat, energiek kunnen worden Algemene vergadering gesloten, Overheidspersoneel krijgt vacantietoeslag zonder limiet. Deze kon een verheugende mededeling doen. In het overleg is n.l. overeenstem ming bereikt over de vacantie-toeslag. Het gehele overheidspersoneel zal dit jaar een vacantie-toeslag van 2 pet ont vangen zonder limiet. De wens van de organisaties om een minimum van f 75. te stellen kon echter niet worden ingewil ligd. Ook deelde spr. mee, dat de bespre kingen over de salarissen op het hoogste niveau zijn hervat. De heer B .Roolvink sprak namens het C.N.V. en de heer A.M. van Mourik Broekman namens de minister van Bin nenlandse Zaken. Burgemeester J. J. G. Boot verwelkomde de politie-ambtenaren in zijn gemeente. Een telegram werd verzonden naar H.M. de Koningin en een telegrafische groet kwam binnen van de leden, die dienst hadden in het overstroomde gebied bij Kruiningen. JUBILEUM. Daar in 1955 het 40-jarig jubileum fees telijk gevierd zal worden, besloot de ver gadering in het komende jaar slechts één dag bijeen te komen. De bondsvoorzitter werd met vrijwel algemene stemmen her kozen. Ook de aftredende bestuursleden J. Kruize te Groningen, P. A. Gouds waard te Assen, W. Cuperus te Bever wijk en P. J. Paauw te Vlaardingen zagen hun mandaat verlengd. De jaarstukken werden goedgekeurd en de overige af- delingsvoorstellen werden in een vlot tempo afgehandeld. (Van onze speciale verslaggever). HILVERSUM, 12 Juni. Zoals we reeds voorspelden heeft de kwestie van de sa lariëring een belangrijke rol gespeeld op de alg. vergadering van de Bond van Chr. Politie-ambtenaren, die Woensdag en Donderdag te Hilversum gehouden werd. Reeds bij de bespreking van het bestuursbeleid werd door enkele afge vaardigden met kleur en verve geschil derd, dat vele gezinnen maar nauwelijks toekomen en dat de linnenkasten leeg zijn. „De noodklok moet worden geluid", zo zei de afgevaardigde van Dordrecht, Bovendien hadden een viertal afdelingen voorstellen ingediend, die betrekking hadden op de verbetering van de salari ëring, welke ook weer stof gaven tot uit voerige discussie. Bij de bespreking van het bestuurs beleid werd de vraag gesteld, of de bond niet te veel overlegorganisatie is gewor den en te weinig strijdorganisatie is. Des noods moeten met hulp van het C.N.V. machtsmiddelen worden gebruikt. Deze uitlatingen ontmoetten zowel instemming als critiek. De voorzitter, de heer G. van Netten, zei zowel de gang van zaken bij de salarisregeling als deze weinig Chris- telijk-sociale uitlatingen te betreuren, waarop geantwoord werd, dat de betref fende afdeling geen revolutie wilde pre diken, doch alleen de strijd voor sociale gerechtigheid met geoorloofde middelen wilde voeren. Het woord, dat de arbeider zijn loon waardig is, geldt ook voor de politie.. De kwestie kwam opnieuw op het ta pijt, toen de voorstellen van de afdelin gen Apeldoorn, Sneek, Velsen en Leiden (Rijkspolitie) in bespreking kwamen. De afgevaardigde van Sneek zette in een breedvoerig betoog uiteen, dat de bijzon dere functie van de politie-ambtenaar in de huidige salariëring naar zijn mening onvoldoende tot uiting komt en hij som de vele punten op, waarin de politieman vergeleken bij de werknemer in het vrije bedryf in het nadeel is. De bondssecre- taris, de heer D. Rook, weerlegde dit be toog gedeeltelijk. DRIE PUNTEN. Tenslotte verenigde de vergadering zich met een bestuursbeleid, dat drie punten zal omvatten. Onmiddelijk zal actie worden gevoerd voor verhoging van de salarissen der adspiranten en voor een herwaardering van de z.g.n. „salaris- verhogende factoren" bij de politie als de continu-arbeid e.d. Het gehele vraag stuk van de beloning van het overheids personeel kan echter pas worden bezien, als de moderne hulpmiddelen der func- tie-anlyse en werkclassificatie kunnen worden toegepast. Hieraan wordt ge werkt en het bestuur zal dit zo veel mo gelijk bespoedigen. Tevoren was de vergadering toege sproken door de heer P. Kapinga als voorzitter van de Chr. Centrale van Overheids- en Onderwijzend personeel. Televisie gaat „met vacantie". HILVERSUM, 12 Juni Evenals verleden jaar het geval was, zullen de televisie-uitzendingen in de zomer maanden vier weken worden onder broken voor vacantie en revisie. Dit zal geschieden van half Juli tot half Augustus, waarbij er echter rekening mee wordt gehouden, dat eventueel in deze periode wel een extra uitzending kan worden gegeven. Ingezonden Mededeling (adv.) - Voor wie licht te licht -en zwaar •te zwaar is: SENSATIONELE VONDST TE NIJMEGEN. DEN HAAG, 12 Juni Bij de jongste opgravingen van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort op het Mariënburg te Nijmegen werd in October in de gro te begraafplaats uit de 4e eeuw, ge legen in de Oostelijke helft van de oude binnenstad, behalve aardewerk en glas, ook goud gevonden. Zoals steeds veroorzaakte de vondst van het edele metaal enige sensatie. En inder daad zijn de voorwerpen niet onbe langrijk. De goudvondst bestaat uit: Een vingerring, gevonden aan de linker zijde in de kist, op borsthoogte en een paar eenvoudige oorringen, gevonden links en rechts van de schedel. aangepakt. t. De Algemene Nederlandse Diamant- bewerkersbond heeft verzocht de ver koop van diamanten naar het buiten land stop te zetten. Dit besluit werd op de algemene ledenvergadering te Amsterdam aangenomen. OOK AMSTERDAM INTERESSEERT ZICH VOOR HELICOPTERS. AMSTERDAM, 12 Juni Ook in de hoofdstad houdt men zich gelijk in andere grote gemeenten van ons land bezig met het helicoptervraag- stuk. Zo is van de zijde van de dienst der Gemeentelijke Luchthaven Schip hol een rapport over de zienswijze van deze dienst op het vraagstuk en de mogelijkheden, die er voor Amsterdam zijn, samengesteld. De plaats van een start- en landingsterrein in de nabij heid van het centrum zal in overleg met de dienst van publieke werken nader moeten worden bestudeerd. De hoofstad van het land als lucht vaart- en economisch centrum slaat nauwlettend de ontwikkeling gade van de helicopter als passagiersvlieg tuig op de korte afstand. DEN HAAG, 12 Juni De minister van Financiën deelt mede, dat men tracht te komen tot een beëindiging van talrijke geschillen terzake van tijdens de bezetting in Nederlands beursver keer verkregen effecten aan toonder, die in Nederland ter registratie zjjn aangemeld. Het waarborgfonds rechts lierstei zal worden gemachtigd aan be paalde vroegere of tegenwoordige be zitters van effecten in de zin van het vierde hoofdstuk van het besluit her stel rechtsverkeer een aanbod per ef fect te doen. Het Waarborgfonds zal in de naar zijn oordeel hiervoor in aanmerking komende gevallen aan de betrokkenen van geval tot geval schriftelijk een aanbod doen. De aanbiedingen zullen alleen be trekking hebben op die toondereffec ten, ten aanzien waarvan uitsluitend een aanvrage tot herstel van recht overeenkomstig art. 45 of een aangifte overeenkomstig art. 46 besluit herstel rechtsverkeer werd ingediend en die door de tegenwoordige bezitter tijdens de bezetting in Nederlands beursver- keer zijn verkregen en te zijnen name conform de bepalingen van het besluit herstel rechtsverkeer in Nederland zijn aangemeld. Effecten, die krach tens het bepaalde in de wet herstel vermogensovergang Rijksmarkenge- bied, (staatsblad h. 251) krachtens het bepaalde in het besluit vijandelijk vermogen (staatsblad e 133), of inge volge verbeurdverklaring in eigendom op de staat zijn overgegaan, vallen in ieder geval buiten deze regeling. De vroegere bezitter komt in het al gemeen voor een aanbod in aanmer king in de volgende gevallen: a. Indien de Raad voor het rechts herstel, afdeling effectenregistratie, over de eigendom van het effect nog geen beslissing heeft gegeven, b. Indien de tegenwoordige bezitter in de eigendom is erkend, ook al is deze uitspraak nog niet onherroepe lijk. Kosten van investaties afgeschreven. Gemiddeld werd per dag 11.156 ton bieten verwerkt. GOES, 12 Juni. Het boekjaarl951—1952 is voor de Verenigde Coöperatieve Suikerfabrieken U.A., gevestigd te Dinteloord, zeer be vredigend geweest. Aldus bleek uit het jaarverslag, dat werd behandeld op de één dezer dagen gehouden algemene vergadering der V.C.S., die werd bijge woond door 120 afgevaardigden. Hoewel er een geringere hoeveelheid bieten dan het jaar tevoren ter verwerking kwam en diverse andere factoren, met name de stijgende steenkolenprijs, hogere kosten met zich medebrachten, kon men toch de kosten van alle investaties geheel af schrijven. In Dinteloord werd verwerkt 393.741.074 kg bieten, in Roosendaal 167.898.402 kg en in Zevenbergen 155.164.473 kg. De weers omstandigheden waren gunstiger met het gevolg, dat de tarrapercentages lager wa ren dan het jaar tevoren. Het suikergehalte was laag, alhoewel beter dan het jaar tevoren, n.l. 16.22%. De gemiddelde dagverwerking der drie fabrieken was dank zij enkele vernieu wingen hoger en bedroeg gemiddeld 11.156 ton. De genoemde vernieuwingen waren een verhoogde loscapaciteit te Dinteloord, door het in gebruik nemen van een elec- trische wagenwipkraan, een nieuwe kookpan, verdere modernisering van het eentrifiguijstation en de bouw van een melassetank. Te Zevenbergen werden twee nieuwe ketels bijgeplaatst en de in richting van de pulpdrogerij en het nieu we suikermagazijn verder verbeterd. Voorts werd te Roosendaal een nieuwe cantine gebouwd, alsmede een tweetal nieuwe woningen. Ook te Zevenbergen werden twee nieuwe woningen gebouwd. OVERHEIDSMAATREGELEN. In de verhouding tussen overheid en suikerindustrie, zo wordt voorts gemeld, kwam geen wijziging. De door de rege ring vastgestelde garantieprijs voor sui ker werd van f 42.50 voor 1950/51 ver hoogd tot f 44.voor 1951/52. De door de overheid vastgestelde re geling voor het raffineren der ter voor ziening van de Nederlandse behoefte in te voeren ruwe suiker bleef ongewijzigd. De hoeveelheid, die door de regering werd geraffineerd, daalde, aangezien een gedeelte der in te voeren suiker werd ge- importeerd in de vorm van witsuiker, op grond van met Oost-Duitsland afgesloten compensatie-overeenkomsten. De hoe veelheid suiker, die in verédelingsver- keer werd geraffineerd, was niet onbe langrijk hoger dan in het jaar 1950/51, terwijl tenslotte nog een kwantum sui ker ten behoeve van de Coöp. Suikerfa briek Raffinaderij „Puttershoek" werd geraffineerd. De prijs, die de V.C.S. van de Zuid-Ne derlandse Spiritusfabriek voor de gele verde melasse ontving, was wederom bevredigend, terwijl droge- en natte pulp een hogere bate opleverden dan het voor afgaande jaar. Het raffinaderij-bedrijf heeft weder om een gunstig resultaat opgeleverd, ingezonden' Mededeling (Adv i 20 tabl. 55 ets terwijl het saldo der exploitatiereke ning in belangrijke mate gunstig werd beïnvloed door baten, voortspruitende uit afrekeningen van vroegere dienst jaren. DE AFREKENING. Met de leden werd dit jaar voor het eerst afgerekend volgens de nieuwe be talingsmethode. De grondprijs werd aan vankelijk bepaald op f 36.50 per 1000 kg bieten bij een gehalte van 14%, welke prijs verhoogd wordt met f 3.65 per pro cent boven 14%. De bedrijfsresultaten hebben het echter mogelijk gemaakt de grondprijs bij 14% te verhogen tot f 37.50. De daaruit voort spruitende verhoging van de bietenprüs die gemiddeld neerkomt op een bedrag van f 1.25 per 1000 kg bieten werd aan de leden uitgekeerd in de vorm van bij schrijving op de deelgenoten-lening. Met inbegrip van deze verhoogde uit kering werd aan de leden der bij de V.C.S. aangesloten coöperaties uitgekeerd; per netto 1000 kg bieten geleverd op de ladingsplaatsen Dinteloord f 46,999 (16.29 procent): te Roosendaal f 45,624 (16.23 procent); en te Zevenbergen f 46,155 (16.31 procent). (De tussen haakjes ge voegde percentages geven het gemiddelde gehalte weer). De leden, die hun bieten op het terrein der fabrieken leverden, ontvingen boven deze prijzen een premie van f 3.25 per 1000 kg bieten, die bij levering over een grotere afstand verhoogd werd tot f 4.50. TEGEMOETKOMING AAN GETROFFEN LEDEN. In zijn openingsrede heeft de voorzitter, de heer J. M. van Bommel van Vloten, de slachtoffers der watersnood herdacht, onder wie zich vele leden bevinden. Spe ciale tegemoetkomende maatregelen wer den in het uitzicht gesteld ten bate van de getroffen leden. Verder behandelde de voorzitter der V.C.S. de voor een tijd van 20 jaren tot stand gekomen contingenterings-over- eenkomst, waarbij ongeveer 85% van de grondstof der Nederlandse suikerindu strie is betrokken. De V.C.S. is partner in deze overeenkomst en ziet de daaruit voortvloeiende bedrijfsvrede als een punt van zeer groot belang voor de ontwikke ling in de toekomst van een verantwoor de bietenteelt en een gezonde suikerin dustrie in Nederland. Ten aanzien van de landbouw-integra- tie zeide spreker van mening te zijn dat Nederland geen vrees behoefde te koes teren om samen te werken wat het arti kel suiker betreft. Ten aanzien van liberalisatie op dit ge bied meende hjj echter een waarschu wende stem te moeten laten horen. Spre ker constateerde wederom een gebrek aan samenwerking op het gebied der co- operatieve suikerindustrie, doch ver klaarde als immer bereid te zijn te blij ven streven naar een groter krachtig ge heel in deze sector. De rente van de deelgenotenlening voor het jaar 1953/54 werd wederom vastgesteld op 4% 's-jaars. De Balans per 30 September 1952 en de Exploitatie-re kening over het boekjaar 1951/52 werden met algemene stemmen goedgekeurd. Uit de toelichting bleek dat in het boek jaar f 4.100.000.waren geïnvesteerd doch dat Terreinen, Gebouwen en Ma chines ongewijzigd voor een bedrag van ruim f 4.400.000.op de Balans voorkwa men. FEUILLETON. door J. BRANDENBURG. Selene begint het verhaal te vertellen, dat Maria haar deed van het galante avontuur van de schone, onschuldige Paulina in de tempel van Isis en een daverend gelach bewijst de bijval, die deze pikante historie geniet. Het éne verhaal volgt het andere, en Jochanan fronst de wenk brauwen, wanneer de toon al te luchthartig begint te worden. De wijn verhit al meer de hoofden en harten van de gasten. Eén der Romeinse officieren begint het verhaal van Pompejus, dat in Rome alge meen geloofd wordt, namelijk, dat hij bij de verovering van Jeruzalem en de Tempel, zeer benieuwd, wat hij wel in het Heilige der Heiligen zou aantreffen, persoonlijk in dit Heiligdom doordrong en niets anders vond dan een kale ruimte en een groten stenen ezelskop Plots zwijgt hij en het begin van gelach, dat op het verhaal volgt, wordt gesmoord, wanneer de gastvrouw, de vrouw van Jochanan dodelijk bleek opstaat uit haar zetel, een lichte buiging maakt en zich verontschuldigt, dat zij wegens grote moeheid het gezelschap moet verlaten. Wanneer Jochanan eveneens zich van zijn plaats verheft en haar volgt achter de grote zuilen-galerij naar de trap, die tot haar apartementen voert, wijst ze hem met een driftig gebaar terug en tussen haar dunne, bloedloze lippen sist het: Lafaard!Jochanan verbleekt. Nooit heeft hij zijn vrouw zó onbeheerst zien optreden. Hij weet niet anders te doen, dan één der slavinnen bevel te geven zijn vrouw te volgen en zelf weer terug te keren naar het gezelschap in de binnenhof. Zijn oudste zoon werpt een onderzoekende blik naar zijn vader, die zich echter weer be heerst heeft en op zijn zetel plaats neemt. Inderdaad het was grof, wat die Romein vertelde, maar hoe kon hij het beletten? Moest hij spelbreker worden? Wat zouden zijn kinderen zeggen, wat zou men in Bethlehem vertellen, wanneer dit feest door scènes onderbroken of misschien wel geheel afgebroken werd? Hij moest het maar laten passeren. Maar inmiddels heeft blijkbaar één der Griekse gasten reeds de gewaagde verteller op het ongepaste van zijn verhaal gewezen. Er ontstaat tenminste een debat tussen de heren over de tempeldienst en Jochanan hoort de verteller zich verdedigen met de op- merkin: Maar, wanneer de priesters zelve niet meer in de goden geloven, waarom zullen wij het dan nog doen? Een Griek, die met belangstelling het gesprek aanhoort, maakt de opmerking: Bij ons zeggen de Epicuristen: „Ede bibe, lude post mortem nulla voluptas", eet, drink en speel, na de dood is er geen genot meer, dat is de hoogste wijsheid van onze filosofen, maar dat wil niet zeggen, dat in het land, waar gij gastvrijheid geniet, dezelfde wijsheid gehuldigd wordt. De Romein, die het verhaal' gedaan heeft, wendt zich tot Jochanan en biedt in welgekozen woorden zijn excuus, indien zijn woorden hem in zijn godsdienstig gevoel mochten gekwetst hebben en hij voegt er aan toe, dat in Rome het maken van glossen op de tempel en zijn dienaren, tot de gewoonste dingen gerekend worden. Er is in Rome slechts één heilig, en dat is de goddelijke keizer Augustus, zegt hij. Jochanan glimlacht flauwtjes. Hij ziet nog wat bleek en weet niet goed zijn woorden te vinden. Hij is blij, wanneer de muziek inzet en het gezelschap zich weer van de zetels verheft om rondedansen te maken en hun vaderlandse liederen te zingen. Intussen blijven de schenkers rond gaan en vullen de bekers. De gezichten zien er in de schijnsels der lampen verhit uit. De resten van de maaltijd, grote stukken been, half afgekloven, worden naar de poort gebracht en de bedelaars voorgeworpen, die er gretig naar grijpen om er hun feestmaal van te maken. Wat er dan nog van over schiet werpen zij de wachtende honden voor, die met begerige en blik kerende ogen trachten ook hun deel van het scheerdersfeest machtig te worden. Ook de half verlamde Ochanja ligt bij de poort. Zijn lichaam heeft open wonden, die etteren en hij moet de honden telkens wegslaan, wanneer zij de wonden likken. De slaven gedenken hem wel deze avond en hij heeft het goed. Binnen gaat het feest door, tot laat in het nachtelijk uur. De oudste zoon heeft een zware taak om er al de tijd de stemming in te houden en Selene heeft al haar geestkracht nodig om de dreigende hiaten op te vullen. Tenslotte richt één der Romeinse officieren tot haar de vraag of er geen danseressen besteld zijn. Een drinkgelag zonder danseressen lijkt hem een absurditeit, Selene bloost en weigert de vraag ontkennend te beantwoorden. Wat moeten deze gasten wel denken, wanneer ze zijn vraag ontkennend zou beantwoorden? Te gelijk schiet haar een lumineuze gedachte door het brein: Maia, zou dié uitkomst kunnen brengen? Die weet hoe het hoort! Wanneer ze de kans ziet even weg te sluipen, gaat ze Maia opzoeken en vraagt haar of ze kan dansen, een vraag, die deze met een glimlach, en een glans van verrukking in de zwarte ogen beantwoordt. GLETSCHER VERNIELT ZIEKENHUIS. OSLO, 12 Juni Te Longyearbyen op Spitsbergen zij n een ziekenhuis en twee andere gebouwen door een glet- scher geheel vernield. Minstens twee personen kwamen om het leven. Twaalf personen werden min of meer ernstig gewond. De begane grond van het ziekenhuis werd geheel ver nield, doch het bovenste deel van het gebouw bleef staan op de gletscher. Ingezonden Mededeling (Adv.) WONING-INRICHTING Zuivelstraat 15 - Bergen op Zoom Telefoon 765 PLAATSELIJKE KEUZE. UTRECHT, 12 Juni Op Zaterdag 20 Juni wordt door de Nationale Bond voor Plaatselijke Keuze een demon stratie congres belegd in één der zalen van het Jaarbeursgebouw te Utrecht. Op dit congres zullen drie sprekers verschillende aspecten van de idee plaatselijke keuze belichten. Prof. mr dr G. van den Bergh, hoogleraar in het Nederlandse Staatsrecht te Am sterdam, zal toelichten, dat 't beginsel van de plaatselijke keuze in geen enkel opzicht in strijd is met enige grond slag van ons Staatsbestel, waarna pa ter Abdon van Beek en ds G. w. Ko- revaar de waarde van de plaatselijke keuze zullen belichten vanuit Rooms- Katholiek en Prot.-Christelijk stand punt. Het houden van dit congres staat in verband met het zeer spoedig bij de Raad van Ministers indienen van een adres, voorzien van een ontwerp voor wijziging van de Drankwet, om te ko men tot bepalingen in deze wet, waar bij de kiezers in de gelegenheid wor den gesteld hun mening kenbaar te maken over de wenselijkheid van ver koopplaatsen en het aantal daarvan in hun woonbuurt of hun woonplaats. Dit adres wordt mede ondertekend door de drie grote Vakcentralen het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. en door de Nationale Commissie tegen het Alcoholisme. LANDHERVORMINGEN IN ARGENTINIË. BUENOS AIRES, 12 Juni Presi dent Peron van Argentinië heeft Don derdag in een radiorede regerings plannen voor herverdeling van uitge strekte stukken land „zonder geweld of tranen" uiteengezet. Hij verklaarde, dat Argentinië zich niet langer de luxe van grote stukken onbebouwd land nabij grote bevol- kinscentra kon veroorloven. De her vormingen zouden kunnen beginnen met uitdeling van niet bebouwde fis cale gronden aan werkende boeren. Ongebruikt land in particulier bezit zou volgen. De president zei, dat de regering geen gronden zou onteigenen als de eigenaars bereid waren deze zelf te benutten. Doch zelfs in geval van ont eigening zouden de eigenaars schade loos gesteld worden alvorens de gron den zouden worden verdeeld. Leerling-journalist te Rotterdam gedagvaard. ROTTERDAM, 11 Juni -De Offi cier van Justitie bij de Arrondisse mentsrechtbank te Rotterdam heeft de leerling-journalist L. J. E. werkzaam bij „Het Rotterdams Parool" gedag vaard om op 23 Juni a.s. om twee uur, voor de meervoudige strafkamer te Rotterdam te verscnijnen. De dagvaar ding tegen hem vermeldt om., dat h'j een adjudant van de Luchtwachtdienst zou hebben „uitgehtord" over de opzet, de bouw en de inrichting van een bun ker, zulks in opdracht van de redactie van het Rotterdams Parool, gegevens, waarvan de geheimhouding in het be lang van de Staat der Nedenanden zou zijn gel eden, hebben verwerkt in een door hem als leerling-verslaggever bij het genoemde dagbiad geschreven en voor publicatie bedoeld artikel. Als raadsman zal mr H. de Bie Jr uit Rotterdam opa-eden.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3