Huisraad- en bedrijfsschadevergoeding moet wettelijk worden vastgelegd Zeeuwse landbouw dringt aan op vergoeding bedrijfsschade 'SNIPPER A NIEUWS Een tweede Piet Bruin Concentratiekampen in Rusland moeten worden opgeheven Plaatsvervanger zat straf uit in Huis van Bewaring te Middelburg Weinig kans op hittegolf PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Voorzitter der Watersnoodcommissie sprak in Goes Uitgangspunt van ontwerp rampschadewet is onaanvaardbaar Russische kruiser baart opzien Uitgave; Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor; Goes, L. Vorststr. 90, ïel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen*. Dijkstraat 2628 Exploitante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2501 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nnmmers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per mm. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 13 JUNI 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. P. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Thoien; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Maandag: Zon op 4.19 u., onder 21.01 u. Maan op 8.11 u., onder 23.36 u. Hoogwater Maandag 15 Juni: Vlissingen: 4.23 u. 1.95 m., 16.35 u. 1.83 m. Terneuzen: 4.54 u. 2.12 m. 17.06 u. 2.00 m. Wemeldinge: 6.08 u. 1.68 m., 18.24 u. 1.49 m. Zierikzee: 5.55 u. 1.42 m., 18.07 u. 1.24 m. GOES, 12 Juni. In het Goese Schuttershof heeft de heer Chr. v. d. Heuvel, voorzitter van de C.B.T.B., tevens voorzitter der Watersnood commissie uit de Tweede Kamer, een uitvoerige toelichting gegeven op het ontwerp rampschadewet. De heer v. d. Heuvel kwam tot de conclusie, dat het ontwerp belangrijke verbeteringen behoeft. Met name had hij grote bezwaren tegen het ontbreken van regelingen tot vergoeding van de huis raad- en van de bedrijfsschade. Ook zou hij een concrete omschrijving wensen van het begrip „herstel" in het wetsontwerp. In tegenstelling tot andere sprekers was de heer v. d. Heuvel van oordeel, dat in het ontwerp wel degelijk het beginsel der naschade is opgenomen en wel in artikel drie, waar gezegd wordt, dat het recht op vergoeding na een bepaald tijdstip vervalt. Naar de mening van de spreker dient een eventuele herstelverkla ring pas te worden afgegeven, wanneer inderdaad de grond wat ligging en wat structuur betreft in de oude toestand is teruggekeerd. Na een kort openingswoord van de heer C. de Putter, voorzitter van de Zeeuwse C.B.T.B., kwam de heer v. d. Heuvel aan het woord. Hij verklaarde het uitgangspunt der regering, waarbij wordt aangeknoopt bij de wet op de materiële oorlogsschade, niet te kun nen aanvaarden. De oorlogsschade be droeg niet minder dan 15 milliard en de rampschade naar globale schatting 1.5 milliard. Bovendien is de finan ciële positie van ons land stukken be ter dan na de oorlog. De oorlogsslacht offers zullen uit het feit, dat zü on billijk behandeld zijn, nimmer het mo tief putten, dat nu ook de rampslacht offers maar onbillijk behandeld moe ten worden, zo zei de spreker. Aanvaarding van het beginsel der integrale vergoeding is geboden naar de mening van de heer v. d. Heuvel. Ook al zal de uitwerking technisch verre van gemakkelijk zijn, dit kan nooit een motief zijn om het beginsel prijs te geven. DE HUISRAADSCHADE. Scherp werd stelling genomen te gen het ontbreken van een in de wet vastgelegd recht op vergoeding van huisraadschade. De regering dient dit alsnog in te voegen en met het Ram penfonds een overeenkomst te treffen omtrent de financiering. Zoals het nu is heeft de gedupeerde geen recht van beroep, terwijl een niet minder groot bezwaar is, dat de normen van ver goeding door het N.R. zeer geheim zijn. De heer v. d. Heuvel had deze week van de minister-president een streng vertrouwelijke nota ontvangen. Opname van een recht op vergoeding van bedrijfsschade ook al is de re geling voorlopig moeilijk uit te wer ken werd noodzakelijk geacht. HERSTEL. Artikel 9 regelt het herstel der schade aan land-, tuin- en bosbouw- gronden. Moet men onder herstel al leen egalisatie, ontzanding enz. ver staan, of ook het in orde maken van de structuur en de cultuurtoestand van de gronden? Helaas is op dit punt geen beroep mogelijk. Er is al een regeling in wer king, waarbij allerlei werkzaamheden (b.v. inzaai van gerst) worden ver richt op drooggevallen gronden, maar alleen de werkelijke kosten worden vergoed. Als dit enkele jaren zo duurt, waarvan moeten de landbouwers dan leven? Want vergoeding van onderne- mersloon ontbreekt. HERBOUW. De regeling tot her'-ouw van huizen en bedrijfspanden achtte de heer v. d. Heuvel vrij bevredigend. De moeilijk heid blijft echter, dat de betrokkene het verschil tussen bouwkosten en schade-uitkering zelf zal moeten fi nancieren. Hier is de herstelregeling belangrijk slechter, voor bedrijfspan den nog veel ongunstiger. Van enorme betekenis zal zijn, hoe de schattingen uitvallen. Reeds nu blijken deze bij zonder ver uiteen te lopen. De rege ling tot herbouw van boerderijen is anders. Daaromtrent komen nadere richtlijnen. Uiteindelijk zal deze rege ling echter naar alle waarschijnlijk heid gun.tiger zijn. GEEN HERBOUWPLICHT. Dat er geen herbouwplicht zal be staan noemde de heer v. d. Heuvel een gunstige bepaling. Wie niet wil her. bouwen, krijgt de verkoopwaarde van zijn boerderij op 31 Januari 1953 in geld vergoed. Voor oudere boeren kan dit van belang zijn. Een bezwaar is echter, dat ook verpachters van her bouw kunnen afzien en daarmede hun pachters duperen. Een veiligheidsklep is echter, dat de minister toestemming tot niet-herbouwen moet geven. Over de schadevergoeding van het vee was de spreker tevreden, al was zijn grote bezwaar, dat hier alleen ge sproken wordt van vee nodig voor de uitoefening van het bedrijf. De kleine man met een varken of een geit valt hierbuiten. En verliest daarmede, ais het niet verandert, een groot deel van zijn bezit. Tenslotte achtte de heer v. d. Heuvel het een ernstige leemte, dat elke regeling omtrent de herbouw van kerken ontbreekt. NOG EEN BESCHOUWING. Namens "e studiecommissie van de Zeeuwse C.B.T.B. heeft de heer de Jager vervolgens het wetsontwerp aan een beschouwing onderworpen. Hij kwam in grote trekken tot dezelfde conclusies als de heer v. d. Heuvel. De heer de Jager verklaarde o.m., dat voor boeren, die door de herverkave ling hun gronden kwijt raken, gele genheid tot het pachten van een be drijf in de N.O. Polder dient te wor den opengesteld. Bovendien vond hijj dat de verhouding met het oog "op dè vergoeding tussen herstelbaar ën on herstelbaar beschadigd volkomen scheef ligt en tenslotte sprak hij uit, dat alle kosten, die doorlopen vaste lasten en ondernenersloon vergoed dienen te worden tot het ogenblik, dat de gronden weer hun normale produc tie hebben. Ook de Rijkslandbouwconsulent, dr ir C. W. C. van Beekom, heeft nog het woord gevoerd. Hij had vanmorgen met de spreker een trip door Zeeland gemaakt en verklaarde nu, dat het herstel van de kerk in Stavenisse ;een symbool is van het herstel van Kuizen en landerijen. Hij sprak de hoop uit, dat de wet vooral met warm levens gevoel zal worden toegepast, ook al is n buiten Zeeland het hier geleden leed al uit de gedachten. PARIJS, 12 Juni. De Russische kruiser „Swerdlof", die Maandag a.s. zal deelnemen aan de vlootparade ter gelegenheid van de kroning van Ko ningin Elizabeth, heeft veel opzien ge baard, toen hij Donderdag de haven van Portsmouth binnenvoer. Zonder een blik op de kaart te wer pen bediende kapitein Roedakof met enkele knoppen en hefbomen het schip en feilloos werd de kruiser naar de ligplaats gestuurd. Tevoren had de ka. pitein de diensten van een loods af gewezen. Hij wist dat hij op zijn in strumenten kon vertrouwen. Geduren de de gehele manoeuvre behoefde de gezagvoerder van de Russische kruiser geen enkel mondeling bevel te geven, Ieder commando werd, na een druk op een knop of na het overhalen van een hefboom automatisch door het schip opgevolgd. De technische uitrusting van de „Swerdlof" heeft dan ook een diepe indruk gemaakt op de autoriteiten van de „Royal Navy", aldus schrijft het Franse blad „Le Monde". Nieuw Westelijke voorstel inzake Oostenrijk. PARIJS, 12 Juni. Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben de Sowjet-Unie verzocht een voor Moskou aanvaardbare tekst voor een vredesverdrag met Oostenrijk aan hen voor te leggen. De desbetreffende nota's zijn Don derdag te Moskou overhandigd. Zoals bekend heeft de Sowjet-Unie vorige maand geweigerd aan een conferentie van plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken der „Grote Vier" te Londen deel te nemen. Wijziging van het bezettingsstatuut voor Oost-Duitsland. BERLIJN, 12 Juni. Naar het Westberlijnse blad „Nachtdepeche" meldt, heeft de nieuwe Russische hoge commissaris in Oost-Duitsland, Sem jonof, een belangrijke wijziging van het bezettingsstatuut aangekondigd. Semjonof zou bij zijn eerste officiële bezoek aan de plaatsvervangende Oostduitse president, Dieckmann, heb ben meegedeeld, dat er maatregelen worden voorbereid om de rechten en plichten der Sowjetstrijdkrachten, als mede die van de burgerlijke Sowjet- autoriteiten en -bestuursorganen in Oost-Duitsland opnieuw vast te leg gen. Volgens het blad zal het bezettings statuut van Duitsland door deze wijzi gingen een sterke overeenkomst met het in de Westduitse Bondsrepubliek geldende bezettingsrecht vertonen. DE KABINETSCRISIS IN INDONESIË. DJAKARTA, 12 Juni. Politieke kringen menen, dat president Soekar- no een lid van de P.N.I. zal aanwijzen tot kabinetsformateur, met de op dracht een parlementair kabinet te vormen, waarin de Masjumi en de P. N. I. zitting zullen hebben. Als mogelijke formateurs hoort men thans weer nieuwe namen noemen en wel die van de Indonesische ambassa deur in de Verenigde Staten, mr Ali Sastroamidjojo, die Vrijdagmiddag uit Washington te Djakarta werd ver wacht en de waarnemende hoge com missaris van Indonesië in Nederland, mr Susanto Tirtoprodjo. De politieke correspondent van P.I. Aneta schrijft, dat de voorzitter van de Masjumi, Moh. Natsir, gisteren tij dens een gesprek met vice-president Hatta nog eens de wens van de Mas jumi heeft onderstreept, dat Hatta eventueel niet als vice-president zich met de leiding van de nieuwe regering zal belasten. Moh. Hatta BRIEF AAN LANDELIJKE HERSTELCOMMISSIE GOES, 12 Juni. De Prov. Advies commissie voor Landbouwherstel heeft, samen met het bestuur der Prov. Stichting voor de Landbouw, een schrijven omtrent de rampschadewet gericht aan de Landelijke Herstelcom missie, waarin wordt gereageerd op 't bezwaarschrift der landelijke Stichting tegen genoemd ontwerp. In dit schrijven wordt geconstateerd, dat de huisraad- en de gebouwenscha- de voor een belangrijk deel de gedu peerden treft en dat een regeling voor de uit landbouwkundig oogpunt gezien zo belangrijke naschade ontbreekt. Aangedrongen wordt op het opnemen van een positief recht in de wet op zou bereid zpn eventueel m het belang van het land het vice-presidentschap neer te leggen voor het premierschap, doch hij dat dank zij de olieboringen de ge- zou dit afhankelijk stellen van het - - In Natal (Zuid-Afrika) woedde Dinsdag een hevige strijd tussen twee oorlogvoerende stammen. Het gevecht duurde ongeveer een half uur en er vielen zestien doden. Voorts werd vee met inbegrip van pluimvee en klein vee gedood en twee tot driehonderd hutten weiden in de as gelegd. In een Indonesisch dagblad is commen taar geleverd op de berichten over de infiltratie op Nieuw-Guinea. Het blad vraagt een onderzoek, want men acht het niet onwaarschijnlijk, dat een of andere heetgebakerde troepencomman dant opdracht hiertoe heeft gegeven. Hij zou daarmee vooruit hebben gelo pen op hetgeen de Indonesische leiders hebben aangekondigd, n.l. dat men hetzij goed- of kwaadschiks Nieuw- Guinea bij Indonesië wilde inlijven. Over wai toestanden gesproken. De minister van Oorlog heeft een nota aan de Kamer aangeboden over mis handelingen, die zich in 1945 in de Harskamp zouden hebben voorgedaan. De in Amersfoort gelegerde huzaren hebben hun zin. Zij zijn er in de nacht van Donderdag op Vrijdag in. alle stilte in geslaagd, de befaamde kei van zijn voetstuk te stoten. De Amers- foorters zien met belangstelling uit naar de maatregelen om de kei weer op zjjn plaats te brengen. Uit het Oosten van het land komt het bericht, huisraadschadevergoeding, terwijl ook een zodanige regeling wordt gevraagd, dat de gedupeerde landbouwers hun plaats en taak in het nationale geheel kunnen blijven vervullen. „Het lijk. ons nog altijd onjuist", zo wordt gezegd, „om een regeling, die bij een vorige gelegenheid op niet be vredigende wijze heeft gewerkt, en dan bovendien onder veel ongunstiger omstandigheden, weer te willen toe passen. De financiële toestand van ons land is thans gunstig en het lijkt nodig hier nog eens aan toe te voegen, dat deze voornamelijk is ontstaan door de inspanning van de Nederlandse boerenstand, die resulteerde in een uitermate belangrijk aandeel in de vergroting van onze export. Het is daarom plicht om deze nu .getroffen boerenstand weer een zodanige mate riële uitrusting te verschaffen, dat het leven weer normaal voortgang zal kunnen vinden. De strekking van het onderhavige ontwerp zal echter niet worden bereikt, indien geen bedrijfs schade en geen ondernemersloon wordt uitgekeerd. Dit geldt met name voor die gebieden in Zeeland, die reeds meer dan eenmaal zijn getroffen, te meer, indien de conjunctuur zich in tegenstelling tot de voorafgaande jaren in ongunstige zin zou ontwikkelen." standpunt van de grote partijen, van d« bepalingen in dé grondwet en van de mening van president Soekarno, die naar aangenomen wordt de „twee-een heid" gaarne intact zou houden. meerite Schoonebeek er warmpjes bij zit. In plaats van geld te lenen, zoals in andere gemeenten, leent men daar geld uit. In October was reeds voor een millioen uitgeleend, aan overheids- ins'.Hingen. Bus in de berm bij de Kruiningerpolder. KRABBENDIJKE, 12 Juni. Toen hedenmiddag omstreeks kwart voor zes de N.A.C.O.-bus, die treinpassa- giers vervo - *de van Goes naar Krab- bendijke op de smalle dijk rond de Kruiningerpolder 300 meter voorbij de politiepost een paard en wagen wilde passeren, geraakte de bus vast in de zachte berm van de weg en helde on geveer 30 graden over. Onder de 46 passagiers, die dachten dat de bus in het water zou kantelen, ontstond een paniek. Men wist niet hoe spoedig men de bus moest verlaten, de bagage ach terlatend. Er gebeurde echter verder niets. Al leen de bus zat muurvast. De achter deze bus rijdende voertuigen moesten enige tijd wachten. Ook de bij Oost- dijk wachtende colonne uit de richting Krabbendijke, die aangroeide tot on geveer 80 wagens moest geruime tijd wachten. Later heeft men deze auto's door de binnenpolder geleid. Door dit oponthoud vertrok de trein met 15 minuten vertraging uit Krab bendijke. De bus, die licht was be schadigd, is later weggesleept. Twee maal per dag loopt de Kruinin gerpolder en daarmede de spoorlijn geheel onder water, doch laatstge noemde is door de Nederlandse Spoor wegen zodanig opgehoogd en met kist dammen beschermd, dat het mogelijk is, tijdens eb gedurende één uur een goederentrein in beide richtingen te laten rijden, waarna het opkomende water opnieuw bezit van de spoorlijn en de polder neemt. Een goederen trein komt te Krabbendijke aan over de geheel nieuw aangelegde versterkte haan. Gips voor Schouwen aangekomen. ZIERIKZEE, 12 Juni. Vandaag zijn in de haven van Zierikzee een e ntal schepen aangekomen met gips, bestemd voor de landbouwers van Schouwen en Duiveland. De zes kunst- mesthandelaren, die altijd de levering van kunstmest voor de boeren ver zorgen, zullen voor de distributie zor gen. Er zal daartoe in Zierikzee een gipskantoor worden gevestigd. Ambtenaar verduisterde 15,000.— en vluchtte naar België. DEIN HAAG, 12 Juni. Een tweede zaak Piet Bruin noemde de officier van Justitie het geval van de 24-jarige assi stent comptabele ambtenaar Th. H. de J. uit Gouda, die als ambtenaar van de dienst Verificatie van Rijks Zee-instru menten te Wassenaar in de week vein 12—17 Maart j.l. f15.000 verduisterd had. Vervolgens was hij er vandoor ge gaan naar België. In samenwerking met de Belgische politie was De J. echter vrijwel onmid dellijk gearresteerd. Hij had toen nog plm. f 12.000 bij zich. „Een sluwe en lugubere bedrieger, die zich, ondanks een vroegere veroorde ling, bij een marine-Instelling wis.t in te dringen, daar op de afdeling comptabi liteit terecht kwam en de directeur zelfs wist te bewegen grotere bedragen ineens te innen dan voorheen het geval was", zo beschreef de officier verdach te. Tenslotte requireerde de officier twee jaar gevangenisstraf met aftrek. Verdachte was op 5 Februari j.l. In dienst gekomen. Na ongeveer een week werd de comptabele ambtenaar ziek en kreeg verd. de kas te beheren. Werden voordien de salarissen wekelijks met een chèque geïnd, verd. wist te bewerk stelligen, dat men de salarissen voor enkele weken tegelijk zou innen. Op zekere dag haalde verd. f15.000, knoeide wat in de boeken en vroeg om zijn aftocht te dekken verlof om zjjn stervende vader te bezoeken. HQ huurde een auto en verdween naar Bel gië. In een vroegere zaak had verd. de aftocht gedekt met een verhaal over een stervende moeder. INTERNATIONALE COMMISSIE SCHRIJFT: Brief aan de Sowjet-minister van Binnenlandse Zaken 's-GRAVENHAGE, 12 Juni. Het internationale comité ter bestrijding van het concentratiekampsysteem heeft de stoute schoenen aangetrokken en een brief gericht aan de eerste vice-voorzitter van de raad van ministers en minister van Binnenlandse Zaken in de Sowjet-Unie, Beria. Het is niet weinig, doch gerechtvaardigd, hetgeen men van de man achter het ijzeren gordijn vraagt: Opheffing van de concentratiekampen in de Sowjet-Unie, vrijlating van de buitenlanders, die om politieke redenen nog worden vast gehouden en tenslotte een wijziging in het recht, waardoor een verant woorde rechtspraak gewaarborgd is. Men tracht Beria te vangen met zijn eigen verklaringen, die hij aflegde toen onlangs een aantal artsen, enige tijd voor Stalins dood met veel gerucht gearresteerd, werden vrijgelaten onder mededeling, dat zij ten onrechte waren vervolgd. Het blijkt dus, zo schrijft het comité aan Beria, dat de nieuwe re gering ernstig besloten is een nieuwe koers in te slaan. TOELATING GEVRAAGD. Wanneer het U ernst is met de ge nomen maatregelen, zo vervolgt de brief, wilt U dan bevorderen, dat een commissie van onderzoek van ons co mité naar Rusland komt om zich op de hoogte te stellen van de huidige toestand? Ge hebt persoonlijk toegege ven, dat betreurenswaardige dwalin gen, zoals wederrechtelijke opsluiting van onsehuldigen, afpersen van beken tenissen en dergelijke hebben plaats De storm in Massachusetts. OP PLUNDERAARS WORDT GESCHOTEN, WORCESTER, 12 Juni. Militairen die patrouilleren in de drie dagen ge leden door een storm getroffen gebie den ln de Amerikaanse staat Massa chusetts, hebben order gekregen het vuur te openen op plunderaars. Militairen grepen zes mannen die van plundering werden verdacht. In hun auto werden juwelen en andere kost baarheden aangetroffen. Door de storm kwamen is Massa chusetts 83 personen om het leven. 243 gewonden bevinden zich in het zieken huis .waaronder 43 in levensgevaar. Ruim 2500 huizen werden zwaar be schadigd. In de eveneens door de storm getrof fen stad Flint in Michigan zijn 113 personen om het leven gekomen. Van de 700 gewonden zijn er nog 36 in levens gevaar. gevonden en dat de nieuwe Sowjet- regering aan iedere inwoner de vrij heid zou garanderen, die de Russische grondwet verzekert. De vaststelling van de uitvoering der garanties door ons internationaal comité, zo besluit de brief, zou in de ogen van de wereld het bewijs leveren van de realiteit van de nieuwe koers op dit belangrijke terrein. Weer een top in de Himalaja overwonnen. NEW DELHI, 12 Juni Een groepje van vijf Indische bergbeklim mers zijn er in geslaagd de top te be reiken van de Pantsj Tsjoeli, een 6.795 meter hoge berg in de Himalaja. De Pantsj-Tsjoeli ligt in het Noordelijk deel van Oettar Pradesj op 320 kilo meter ten Noord-Oosten van Nieuw Delhi en was nog niet overwonnen. De groep, die onder leiding stond van Nikore, had de geslaagde poging op 26 Mei ondernomen. Vorig jaar heeft een Duitse Alpinist, Harrer getracht de top te bereiken. Op een hoogte van 6.420 meter moest hij de strijd staken. Radio-Moskou heeft medegedeeld, dat tussen Perzië en de Sowjet-Unie een handelsverdrag is gesloten. ZUID-BEVELANDER DACHT SLIM TE ZIJN Veroordeelde, met vacantie in Brabant, gepakt MIDDELBURG, 12 Juni. Zekere S., afkomstig uit Euid-Beveland, is on langs door het gerechtshof te Den Bosch veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf en getrouw, zo meen de men in het Huis van Bewaring te Middelburg, meldde de man zich de zer dagen aan voor het ondergaan van zijn straf. Gisteren kwam men even wel tot de onaangename ontdekking, dat niet veroordeelde S., maar een ze kere van de B., een plaatsgenoot van zich op kosten van de staat liet verzorgen. S. had een plaatsvervanger gestuurd. Een nieuwe klant, die Don derdag in het Huis van Bewaring werd ondergebracht, herkende van den B. en verbaasde zich over diens aanwe zigheid, waardoor de zaak aan het rol len kwam. Nog dezelfde dag is de ware schul dige aangehouden in Noord-Brabant, waar hij, om niet in het oog te laten lopen, dat hij niet in de gevangenis zat, zijn vacantie doorbracht. Van dep B. zal zich dus thans moeten verant woorden voor het behulpzaam zijn bü pogingen om aan gevangenisstraf te ontkomen en S. wegens uitlokking daartoe. Kort voor de oorlog deed zich in ons land een soortgelijk geval voor, waar bij eveneens een Zeeuw als plaatsver vanger was betrokken. Deze werd toen veroordeeld wegens oplichting van de Staat der Nederlanden. MIDDELBURGER AAN DE DOOD ONTSNAPT. MIDDELBURG, 12 Juni. De sto ker van de centrale verwarming van een Middelburgs bedrijf is vandaag ter nauwernood aan de dood ontsnapt. De man was bezig de kachel van de verwarming te verzorgen, toen er gif tige gassen ontsnapten. Hij werd daar door bedwelmd, doch kon nog buiten uit de kelder komen. Buiten gekomen zakte hij in elkaar. Met behulp van een zuurstofapparaat wist de politie de man weer bij kennis te brengen. Het slachtoffer is daarop naar zijn woning vervoerd. De heer F. van Oosten te Middel burg is geslaagd voor het examen Adspirant V.E.V. cursist B van de Ver eniging Electrotechnisch Vakonderwijs in Nederland. DE BILT, 12 Juni. Het K.NM.I. deelt mede: Enkele weken reeds cir culeren er door Nederland geruchten als zou er deze zomer een verschrik kelijke hittegolf zijn te verwachten. Deze geruchten blijken een dermate grote verspreiding te hebben gevon den en zo hardnekkig te zijn, dat me nigeen er geloof aan is gaan hechten. Tergeruststelling kan worden mede gedeeld, dat reeds geruime tijd ver richte onderzoekingen over het voor komen van perioden van grote warm te geen enkele positieve aanwijzing hebben gegeven, dat deze zomer een hittegolf van buitengewone omvang moet wo ien verwacht. Ook van bui tenlandse meteorologische instituten hebben het K.N.M.I. geen zodanige verwachtingen bereikt. In verba ,d hiermede is er geen en kele reden om zich ongerust te laten m.ken door de in omloop zijnde ge ruchten. Het is weliswaar heel goed mogelijk, dat er deze zomer enkele z( warme dagen zullen komen, maar deze mogelijkheid bestaat elk jaar en is dis niets bijzonders. De Joegoslavische ambassadeur te Washington Popovic, heeft verklaard, dat zijn regering spoedig onderhande lingen met de nieuwe Italiaanse rege ring zou voorstellen om het probleem- Triëst op te lossen. Kind te Zierikzee aangereden. ZIERIKZEE, 12 Juni. Vanmiddag om half zes is in de Minnebroeder straat het 4-jarif kind van de fam. N. R., geëvacueerd in Zierikzee en af komstig uit Stevensluis, aangereden door een auto, bestuurd door de heer J. de B, uit Zierikzee. Het kind, dat plotseling de straat over stak, kreeg een dijbeenbreuk en inwendige kneu zingen. DE BILT ZEGT Weinig wind. Veranderlijke bewolking met kans op een enkele regenbui. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende rich tingen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1