Getroffen steden en dorpen dienen zonodig betere bebouwing te krijgen* Bondsdag van Vrijgemaakte Mannen verenigingen* Kinderbijslag voor kleine zelfstandigen voor gemiddeld inkomen van f 3.000.- Minister Witte antwoordde Watersnoodcommissie. Krotopruiming zal de volle aandacht moeten hebben* Radio* ÖAenqt oni Algemene vergadering van de Chr* Politie-ambtenaren* Grote demonstraties in Korea Referaat over „Het berouw Gods". Uitkering ouderdomsvoorziening f 10.-per week voor ongehuwden, f 20.- voor gehuwden Vrijdag 12 Juni 1953 ZEEUWSCH DAOpT AD Pagina 7 's-GRAVENHAGE, 11 Juni. -- Niet ontkend kan worden, dat op verscheidene plaatsen in het rampgebied de bebouwingstoestand, zowel stedebouwkundig als uit een oogpunt van volkshuisvesting, veel te wensen over liet. Daar, waar slechts bebouwing door de watersnood is verdwenen of zwaar is gehavend, zou het niet verantwoord zijn in de oude trant te herbouwen en zullen gemeente en rijk moeten samen werken om betere toestanden te scheppen. Men zal er daarbij ook niet tegen op moeten zien een onbeschadigde opstal te amoveren, indien dit voor het verkrijgen van een stedebouwkundig verantwoorde situatie noodzakelijk is, aldus de minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting in de memorie van antwoord op het voorlopige verslag van de commissie voor de watersnood uit de Tweede Kamer. rampgebied de moeilijkheden van deze huurders niet groter zijn dan elders, waar krotten worden opgeruimd. Bo- Tot goed begrip van de zinsnede uit de memorie van toelichting, waar in gewag wordt gemaakt van voor- zichtigheid en soberheid, dient te wor- 1 vendien heeft de minister de indruk. den bedacht, dat een gemeente meer gebaat zal zijn met een plan, dat bin nen de grenzen van het mogelijke blijft, dan met een plan, dat door zijn te ruime opzet onuitvoerbaar is en daarom later zal moeten worden her zien. NOOD VERBLIJVEN. Zoals overal het geval is, waar men in bestaande noodtoestanden meent te moeten ingrijpen, zal men ook hier moeten waken voor overdrijving en zal men zich telkens moeten afvragen, of de voordelen, door het ingrijpen te bereiken, opwegen tegen de nadelen. Dikwijls ontbreekt de plaatsruimte voor het opstellen van noodverblijven. Zij zullen bovendien goed bereikbaar moeten zijn en van aanvoer van water en licht moeten worden voorzien. Daarenboven moet er rekening mede worden gehouden, dat naast de in liet voorlopig verslag bepleite nood-, verblijven voor dat deel van de be volking, dat door een sanering niet op korte termijn in een herstelbaar pand terug zou kunnen keren of een nog be woond pand om die reden zou moeten verlaten er noodverblijven nodig zullen zijn voor degenen, die hun WO' ning verloren zagen gaan en wie men toestemming tot terugkeer geeft. Aan het stichten van noodverblyven voor laatstbedoelde categorie personen zal niet zijn te ontkomen met het oog op de arbeidskrachten uit de bevolking, die men voor het economisch herstel van het rampgebied nodig heeft. Zou men echter voltallig toegeven aan de aandrang, die er bestaat om terug te keren, dan zou het aantal noodverblij ven een paar duizend moeten bedragen. Dit gaat de minister veel te ver. Zijns Inziens zal men zich in dezen sterk moeten beperken. Medegedeeld zij, dat i de bouw van 250 noodverblijven opge dragen is. De kosten vart deze verblij ven met bijbehorende werken zijn op 1,4 million] gulden begroot. De terugkeer van^ de bevolking zal mede bevorderd kunnen worden door het opstellen van houten woningen, welke door het buitenland zijn geschon ken en die in de loop van het jaar zul- lén aankomen. Haar aantal bedraagt ruim 100. Naar de minister meent, moet men toch wel onderscheid maken tus sen de vraag, Welke voorzieningen nu juist voor het rampgebied moeten worden getroffen, en het vraagstuk van de krotopruiming in het algemeen, De minister herinnert er aan, dat hij onlangs een een commissie krotoprui ming en sanering heeft ingesteld, welke o.m. tot taak heeft hem omtrent de algemeen wenselijke maatregelen te adviseren. DE KROTOPRUIMING. De vraag, of en, zo ja, op welke wijze de huurders van voormalige krotwoningen geholpen zouden kunnen worden, indien zij niet bij machte zijn, de hogere huren van de vervangende woningen in de regel woningwet woningen op te brengen, is in stu die. De minister is er zich van be wust, dat dit vraagstuk aceuut is. Toch schijnt het hem toe, dat in het dat op verschillende plaatsen in het rampgebied woningen, welke als krot ten zijn te beschouwen, bewoond wor den door personen, die een inkomen hebben, dat het behalen van een hogere huishuur mogelijk maakt. Er kan zijns inziens geen reden zijn, een tegemoetkoming te geven in een bij een inkomen passende nieuwe huur, alleen om het feit, dat de betrokkene tot dusver een uitzonderlijk lage huur betaalde. Het ligt dan ook in het voornemen van de minister het verlenen van een tegemoetkoming in de ongedekte ex ploitatiekosten van woningen, die ter vervanging van krotten worden ge bouwd, volgens een voor het gehele land geldende regeling te doen ge schieden. Een zodanige regeling, waar omtrent reeds adviezen zijn ontvan gen van de voorlopige raad der voor ie volkshuisvesting en van de com missie krotopruiming en sanering, verkeert in een vergevorderd stadium van vóorbereiding. Het is de minister echter nog niet mogelijk thans reeds aan te geven, in hoeverre daarbij de huidige, op de woningwet berustende, regeling tot uitgangspunt zal dienen. Het zal duideljjk zijn, dat de toe passing van een dergelijke regeling er niet toe zal kunnen leiden, dat het algemeen geldende huurpell in het rampgebied lager dan elders zal komen te liggen. De plaatselijke schoonheidscommis sies zullen steeds hetgeen zij aesthe- tisch wenselijk achten, moeten afwe gen tegen de kosten, die haar eisen met zich brengen. Daarbij zij echter opgemerkt, dat een goede aesthetische verzorging niet altijd kosten behoeft mede te brengen. Voorts zij er. op ge wezen, dat de beslissing in dezen niet bij de schoonheidscommissies, maar bij burgemeester en wethouders en in beroep bij de gemeenteraad berust. Voor de regeling omtrent tegemoet koming in de ongedekte kosten- van saneringen waarvan verondersteld wordt, dat zij deel uitmaken van we- deropbouwplannen verwijst de mi nister in de eerste plaats naar het wetsontwerp financiering stormvloed- schade publiekrechtelijke lichamen. Voor zover de kosten der sanering te beschouwen zijn als rechtstreeks ge volg van de aangerichte stormvloed- schade, zal ingevolge het wetsontwerp artikel 10 van de wet linanciering wederopbouw publiekrechtelijke li chamen van toepassing zijn. Omtrent een regeling betreffende het toekennen van een tegemoet koming in de ongedekte kosten van sanering ter verbetering van slech te woontoestanden welke rege ling niet alleen voor het rampgebied van belang zijn beraadt de com missie krotopruiming en sanerirtg zich de kosten van andere sanerin gen, die b.v. verbetering van ver- keerstoestanden of stedebouwkun- dige verfraaiing ten doel hebben, zullen de gemeenten volgens de bestaande wetgeving geheel zelf moeten dragen. Dood gebleven tijdens voetbal wedstrijd. BUSSUM, 11 Juni Tijdens een gis teravond op het sportpark Zuid te Bussum gespeelde voetbalwedstrijd tussen twee bedrijfselftallen is de 21- jarige H. Knoppers uit de Langestraat aldaar plotseling voorover, gevallen en ter plaatse overleden. De wedstrijd werd onmiddellijk gestaakt. Ingezonden Mededeling (adv.) ERNSTIG VERKEERS ONGEVAL TE APELDOORN. APELDOORN, 11 Juni Op de hoek van de Deventerstraat en de Zutphensestraat is gisteravond te Apeldoorn om ongeveer acht uur een ernstig verkeersongeval gebeurd, dat een dode en twee ernstig gewonden heeft geëist. De 42-jarige motorrijder Bevaart uit Nieuwenhoorn (Z.-H.) kwam uit de richting Deventer met zo'n grote snelheid aanrijden, dat hij uit de bocht vloog en aan de tegen overgestelde kant van de weg terecht kwam, waar een 15-jarig meisje M. Diks uit Apeldoorn, werd gegrepen, waarna de motor omsloeg. De motor rijder werd daarbij 20 zwaar gewond, dat hij nog tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleed. Naar hetzelf de ziekenhuis werd ook het ernstig gewonde meisje overgebracht, alsme de de duo-passagier van de motorrij der, de 31-jarige L. Schipper uit Oost- voorne. In Japan worden de bekende parasolletjes van geolied papier en bamboe, in grote getale ge maakt. Zij worden geheel met de hand vervaardigd en het kost 'n maand tijd, voordat één parasol de werkplaats kan verlaten om te worden verkocht. Er ligt in de prefectuur van Wakayama (Jap.) een stad, Kainan, waar bijna éen- vierde van de bevolking werkt in de parasol-industrie. En toch is deze industrie gedoemd tot on dergang. Zelfs al zou men bij de fabricage van de parasolletjes overgaan op moderne methodes, men zou deze industrie niet kun nen redden. De oorzaak hiervan is, dat het afzetgebied voor de aardige, maar voor de Westerling onnutte parasolletjes, steeds meer inkrimpt. Japanse meisjes Westers ge kleed) zetten de zojuist beschil derde parasolletjes uit om ze te laten drogen in de zon. „..ixiZDAG 13 JUNI 1953. HILVERSUM I. (402 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Ange lus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Slavische melodieën. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en Kath. nws. 13.20 Gram. 13.35 Maastrichts stedelijk ork. 14.00 Boekbespr. 14.10 Gram. 14.40 Amateursprogr. 15.15 Kron. v. letteren en kunsten. 15.55 Promenade ork. 16.20 „De Vliegende Hollander", caus. 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans". 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Gev. liedjes. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Lichte muz. 18.40 Regeringsuitz.: „Zoeklicht op de Westerse Defensie", 19.00 Nws. 19.10 Pianospel. 19.20 Pari. overz. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 „Lichtbaken", caus. 20.50 Mannenkoor. 21.15 Amus. muz. 21.50 Act. 22.00 Maastrichts stedelijk ork. 22.30 Wij luiden de Zondag in! -23.00 Nws. 23.15 Nws in Esperanto. 23.2224.00 Gram. HILVERSUM H. (298 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws en weerber. 8.18 Gram. 8.30 Or gelspel. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitge schakeld", caus. 10.05 Morgenwijding. VA RA: 10.20 Voor de arbeiders in de con tinubedrijven. 11.30 Viool en piano. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Hawaiian-ens. 13.00 Nws. 13.15 Metropo- le ork. en -koor. 13.50 Weekjourn. 14.20 Filmprog. 14.45 Huismuz. 15.10 Amateurs progr. 15.30 Boekbespr. 15.45 Radio Philh. ork. en solist. 16.30 Sportpraatje. 16.45 Gram, 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nws en comm. 18.20 Gram. 19.00 Artistieke staal kaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", caus. 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", caus. 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Act. 20.15 „Die Czardas- fürstin", operette (fragm. uitv.) 21.20 Soc. comm. 21.35 Dansmuz. 22.00 „Dodenhuis", hoorspel. 22.30 Lichte muz. 23.00 Nws. 23.J 5—24.00 Gram. BtvUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Muz. voor millioenen. 14.00 Gram. 15.00 De wereld der muz. 16.00 Gram. 16.45 Engelse les. 17.00 Nws. 17.10 Accor- deonmuz. (17.2517.30 Gram). 17.45 Man nenkoor. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Omr. ork. en sol. 21.00 Gram. 21.15 Moderne tijden. 22.00 Nws. 22.15 Verz. progr. 23.00 Nws. 23.05— 24.00 Dansmuz. Reeds bij de bespreking van het bestuursbeleid bleek, dat de salari ëring van het politie-personeel op deze vergadering een belangrijk punt van bespreking zal uitmaken. Hierover werden reeds harde no ten gekraakt. De vraagstukken van de classificatie, de bevorderings mogelijkheden en de geneeskundi ge verzorging kwamen ook reeds aan de orde. Wij komen hierop uit voeriger terug. De eerste vergadering werd met een concert van „Vrij en Blij" op „Anna's Hoeve', dat werd aange boden door de N.C.R.V. en dat ge deeltelijk ook werd uitgezonden. Sluit de gelederen Ledental bedraagt 5050. (Van onze speciale verslaggever). HILVERSUM, 10 Juni „De opgelegde „schriftelijke berisping" zon eigen- vervangen moeten worden door een zwaardere straf, want het gepleegde feit is hier ernstig organisatorisch plichtsverzuim". Deze woorden sprak de heer G. van Netten, voorzitter van de Bond van Chr. Politie-ambtenaren in Neder land, tot de leden van zyn organisatie die te Hilversum Woensdag en Donder dag de algemene vergadering bijwoonden. Met de „schriftelijke berisping" doelde de voorzitter op de passage in het jaarverslag, waar de leden gebrek aan belangstelling voor en medeleven in het werk van de bond verweten wordt. Dat een belangrijk deel der leden nimmer de ledenvergadering bezoekt is weinig bemoedigend en heeft een ernstige terugslag op het bondswerk, aldus de heer van Netten. De voorzitter constateerde, dat het Bahnmüller, Evang, Luthers predikant meeleven van de leden in vele Chr.te Hilversum, organisaties te wensen overlaat. Dit is een bewijs van ondankbaarheid en een beschamend teken, als men ziet op de offers die de voortrekxers voor deze organisaties brachten. Wellicht is één der oorzaken, dat de pioniers meer doelbewust kozen voor de Chr. orga nisatie en dit zagen als een zaak des 'geloofs. Spr. beëindigde dit deel van zijn openingswoord met een opwek king aan allen om actief aan het bondswerk deel te nemen en met het parool: sluit de gelederen! Met blijdschap kon de voorzitter ge wagen van een steeds stijgend leden tal; thans bedraagt het reeds ongeveer 5050. Staande herdacht de vergadering de kameraden, die in het afgelopen jaar overleden zijn. Onder de afgeroepen namen was ook die van A. van Eek, agent van gemeentepolitie te Woer den, die op 14 November j.l. bij de uitoefening van zijn taak door moor denaarshanden werd geveld. HET WERK. Sprekend over het bondswerk be toonde de voorzitter zich dankbaar, dat er na lang wachten enige tekening schjjnt te komen in de kwestie van het Georganiseerd Overleg. Het overleg met Binnenlandse Zaken was in het afgelo pen jaar weer open, eerlijk, hartelijk en vaak vruchtdragend. Dat met Justitie was „een punt hoger genoteerd" dan het jaar tevoren. Aan de verzachting van het leed, dat de gemeente-classificatie veroor zaakt, zal met spoed begonnen moeten worden. Aan de nog niet gerealiseerde resultaten op het gebied van de be vorderingsmogelijkheden bij de Rijks politie zal het bestuur alle aandacht blijven wijden. De heer van Netten memoreerde, hoe dezer dagen te Amersfoort voor het laatst het examen voor het politie- diploma zal worden afgenomen onder auspiciën van de Centrale van Politie organisaties. Het Rijk neemt dit werk over, maar het verdienstelijke werk van de vakorganisaties op dit terrein mag thans nog wel even in het licht worden gesteld. Aan het slot wees spr. nog eens op de betekenis van de eigen, Chr. orga nisatie. Het streven van alle leden moet er op gericht zijn de sociale strijd concrete gestalte te geven door te leven naar Gods geboden en daar mee te tonen, dat onze arbeid en strijd anders is dan die van niet-Chr. orga nisaties, aldus spr. SALARIËRING. Aan de algemene vergadering ging een wijdingsdienst vooraf in het ge bouw van de Chr. Geref. kerk aan de Zeedijk, waarin voorging ds J. G. VERDRONKEN IN WELPUT, GROEDE, 11 Juni Alhier kwam men dezer dagen tot de verschrikke lijke ontdekking dat mevr. T., echtge note van 'A. van L. in de welput by haar woning lag. Toen ze bovengehaald werd kort men sléchts de dood consta teren. De oorzaak van het 'ongeval is nog iilefc békend. POESAN, 11 Juni - Duizend Zuidkoreaanse betogers trokken vandaag, in een demonstratie tegen de overeenkomst voor de uitwisse ling van krijgsgevangenen, zingend door de straten van de grote Zuid koreaanse haven Poesan, Alle win kels en kantoren waren gedurende de demonstratie gesloten. In Seoel werd voor de derde achter eenvolgende dag tegen de overeen komst gedemonstreerd. Scholieren ver zamelden zich weer buiten de gebou wen, waarin buitenlandse journalisten zijn ondergebracht. Zy luisterden naar toespraken door studentenleiders en riepen leuzen. Later trokken ongeveer vijfhonderd leden van de Zuidkoreaanse artisten- bond, met muziek voorop, door de stra ten van Seoel. Groepen toneelspelers gaven korte voorstellingen van een „veldtocht naar de Jaloe". Buiten de gebouwen, waarin perso neel der verbondenen is ondergebracht, stond vandaag Zuidkoreaanse politie opgesteld. Tevoren was de bewaking van deze gebouwen in handen van Amerikaanse militaire politie. „Hiërarchie in elk christenhart (Van één onzer verslaggevers). ZWOLLE, 11 Juni. Gisteren werd in de Chr. Geref, Kerk te Zwolle de jaarlijkse bondsdag ge houden van de Bond van (Vrij gemaakte) Mannen verenigingen op Geref. grondslag onder presidium van ds R. H. Bremmer van Zwolle. Ds Bremmer opende de bondsdag met e:n rede getiteld: „Anti- of contra-hiërar chisch?" De emancipatie van Rome is nu reeds een eeuw een feit. Nu bestrijdt men de hiërarchie van Rome en handhaaft die in eigen kerk. Spr. wekte zijn gehoor op het wezen van alle hiërarchie onder ogen te zien. Het kwaad zit niet bij Rome alleen maar zetelt in elk christenhart. De hiërarchie zegt Bavinck in zijn Dqg- matiek is een intieme gedachte in het hart van de mens. Als het Woord in de kerk heerst en daaraan allen bindt is de grond voor alle hiërarchie weggevallen. Het tragische is, dat in de kerk der Re formatie de hiërarchie de kop weer op stak. Denkt aan de Ned. Herv. Kerk in 1816 en aan de Geref. kerken in 1942/'44. Hiërarchie is knotting door de synode van hoven van alle plaatselijke kerken. Prof. dr G. C. Berkouwer doet mee aan contra- hiërarchische betogingen maar hij deed beter eerst in eigen kring dit kwaad te zuiveren. De hiërarchie verderft de kerk van Christus, vernielt Zijn werk, dient niet maar knevelt. Spr. wees op het voor recht in de vrijgemaakte kerken te mo- Commissie van der Grinten adviseertt Slechts die groep zelfstandigen, die qua inkomenspositie met de groep handarbeiders gelijk kan worden gesteld, kan voor kinderbijslag in aanmerking komen. Uitgaande van een gemiddeld handarbeiders inkomen van f 3000.— 's jaars, met inbegrip van kinderbijslag voor 2 kinderen, wil men de inkomensgrens voor zelfstandigen stellen op f 3000.voor een gezin van 3 kinderen. Deze grens denkt men als volgt te variëren: f3200.— voor een gezin van 4, f3400.— voor een gezin van 5 kinderen, enz.... Men denkt de kinderbijslag voor zelf standigen te doen ingaan met het derde kind, met dien verstande echter, dat voor zelfstandigen met een inkomen van f 3000.t/m f 3200.: de kinderbijslag ingaat met het vierde kind, voor die met een inkomen van f3200.— tot ƒ3400.— met het vijfde kind enz.... Tot deze conclusie is de commissie die voor loonarbeiders. De totale kos- van der Grinten gekomen, die in dertijd is ingesteld betreffende het vraagstuk van sociale voorzieningen voor zelfstandigen. De huidige hoogte van de kinder bijslag voor arbeiders bedraagt f 0,51 per dag voor het derde en f 0,67 per dag voor volgende kinderen. De ge zinnen van de hier bedoelde groep zelfstandigen hebben een dringende behoefte aan deze bedragen. De com missie zou derhalve bij de tegenwoor dige stand van zaken zeker niet willen bepleiten, de uitkering voor zelfstan digen belangrijk lager te stellen dan ten van de voorgestelde kinderbijslag regeling voor zelfstandigen worden, exclusief administratiekosten, geraamd op f 30.61 millioen per jaar. Ouderdomsvoorziening. Naar de mening van de commissie moet de oplossing voor de ouderdoms voorziening worden gevonden in een regeling in de trant van de noodwet. Het zeer belangrijke verschil is echter, dat, in de veronderstelling dat voor loontrekkenden een oudedagsverzeke- ring tot stand komt, deze regeling niet voor loontrekkenden zal gelden. Het wordt een regeling met een veel be perkter strekking. Beoogd wordt uit sluitend de nooddruftige zelfstandige, die een bepaalde leeftijd heeft bereikt, het recht op een Uitkering te geven. Het komt de commissie wenselijk voor de nieuwe regeling op verschil lende punten te doen afwijken van hetgeen thans geldt. De commissie acht het juister de uit kering afhankelijk te stellen bv. van de kosten van levensonderhoud.. De commissie denkt aan een uitke ring van f10,per week voor onge huwden en van 120,per week voor gehuwden. De inkomensgrens zou zy willen stellen op f 1040,resp. f 2080, een bedrag aan eigen inkomsten van f 520,resp. f 1040,zou niet voor aftrek in aanmerking komen. Slechts voorzover deze bedragen worden over troffen, zou het eigen inkomen in min dering komen op de uitkering. De commissie heeft met haar voor stel de grote principiële en practische bezwaren tegen een allen omvattende volksverzekering willen vermijden. Aan haar voorstel ligt de gedachte ten grondslag, dat de zelfstandigen zoveel mogelijk zelf voor hun oude dag hebben te zorgen en slechts terug kunnen vallen op de overheid, indien zij hiertoe niet in staat zijn gebleken. Gevaren voor spaarzin en vermogens vorming zijn naar de mening der commissie van de voorgestelde rege ling niet te duchten. Evenals bij de noodwet zou de uitkering volgens de nieuwe regeling uit de algemene mid delen dienen te geschieden. De totale kosten van de voorgestelde voorzie ning worden op ongeveer 50 millioen gulden per jaar geschat. De commissie ontraadt tenslotte een collectieve weduwen- en wezen-voor gen samenleven, ook in mannenvereni- gingen. Hierna was het woord aan ds J. Kamp huis van Bunschoten om te refererën over „Het berouw Gods". Ds Kamphuis oordeelde dat een nauwkeurig onderzoek van in aanmerking komende Schriftuur plaatsen leert: dat in het berouw des Heren steeds openbaar wordt de onbe- rouwelijkheid van Zijn Verbondswoor- den; dat het berouw Gods en dat dér mensen volkomen ongelijk zijn; dat de term „berouw" als waarnemingstaai ge bruikt wordt en dat de Schrift, zo vaak zij in de taal der waarneming spreekt over het berouw Gods. daarmee wijst op een radicale koerswijziging (ten goede of ten kwade) van de Bondsgod. Maar iede re, óók radicale koerswijziging is naar vast bestek. Critiek van Bruins Slot op het verdrag van de Europese Gemeenschap DEN HAAG, 11 Juni Op de specia le zitting van het uitvoerende comité van de Nederlandse Raad van Europese beweging spraken de heren mr P. A. Blaisse, jhr mr M. van der Goes van Naters en dr J. H. H. J. S. Bruins Slot over het ontwerp verdrag behel zende het instituut van de Europese Gemeenschap. Dr Bruins Slot gaf zijn persoonlijke mening over wat z.i. bij de tot stand koming van het Verdrag niet juist was geweest. De essentie van zijn betoog was, dat het geen gelukkige figuur was, dat een dergelijke Verdrag ont worpen is door een gezelschap parle mentariërs, wat de Assemblée eigenlijk is. Men heeft de fout gemaakt achter eenvolgens de subcommissies voor de bevoegdheden en de instellingen aan het werk te zetten en daarna de zaken aan elkaar te passen. Het ontwerp is door een volksvertegenwoordiging ge maakt waarvan de leden niet verant woordelijk waren voor de nationale po litiek van hun landen. Volgens hem was de werkwijze bij het tot stand komen van de K.S.G., waarbij men direct in de sfeer van het concrete handelen was opgetreden, be ter geweest. Practisch is men nu vol gens hem bij het ontwerp verdrag wat de bevoegdheden betreft niet verder gekomen dan een overkoepeling van de E.D.G. en de K.S.G., waarbij men enige fraaie woorden heeft gewijd aan de rest. Ds J. Tamminga eind Augustus terug. Naar wij vernemen is ds J. Tam minga, Chr. Geref. predikant te Chatham in Ontario (Canada), laatste lijk predikant te Enschede, voorne mens eind Augustus in ons land te ar riveren. Ds Tamminga, die de generale synode van Apeldoorn zal bijwonen, vertrekt eind September opnieuw naar Canada. ziening, ziekte-, ziektekosten- en on gevallenvoorziening voor zelfstandigen. Wanneer de invaliditeitsverzekering, die van enige betekenis is, tot stand komt, zou het overweging verdienen de zelfstandigen in de gelegenheid te stellen Zich op dezelfde basis als de loontrekkenden te verzekeren op grondslag van vrijwilligheid. Werk loosheid leent zich, voor zover de zelf standigen betreft, kwalijk voor een collectieve voorziening.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 7