de loupe OOST-DUITSLAND GOOIT HET ROER OM. MISTERX Verdere Sowjetisering wordt stopgezet. Mft DER -ZACHTER £H UOUER VANf £le qAott u-eAw-cvcMmq,. Vluchtelingen mogen terug keren en worden niet gestraft. Bondsdag vraagt nog eens heiv eniging van Duitsland* VER. STATEN WIJZIGEN HET LANDBOUWBELEID. Onder Naar meer vrijheid? Er komt schot in* Buitenlandse politiek van Adenauer* Eisenhower vraagt totale eenheid. Een kiespijn-aanva AKKERTJE Grote kansen in Canada voor emigranten. KENT of LONDON TANDENBORSTELS Parfumerie YAH BIEMEN Vrijdag 12 Juni 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 ■in OOST-DUITSLAND ZORGT WEL VOOR SENSATIONEEL NIEUWS. Hiernaast kan men lezen welke in grijpende wijzigingen in het econo misch en politiek bestel zijn inge voerd. De eerste gedachte is natuurlijk: wat heeft dit alles te betekenen? Men mag aannemen, dat de Oostduitsers zelf waarheid spreken, als zij zeggen, dat het begonnen is om een daadwer kelijke voorbereiding van het herstel der eenheid van -Duitsland. En niet minder om een hervatting van het han delsverkeer met het Westen. Daarmede levert Oost-Duitsland het bewijs, dat de economie van het land in een im passe is geraakt en dat de beweringen als zou het zich zelf kunnen voorzien in strijd zijn met de feiten. JN J WaER, als bij alle andere door de Sow jets geïnspireerde maatregelen, rijst de vraag naar de op rechtheid van de bedoelingen, waar mede de nieuwe stand van zaken is in gevoerd. Wil men inderdaad meer vrij heid voor de mens en voor het maat schappelijke leven of is alles maar een gordijn, waarachter de werkelijke mo tieven schuilgaan? Is de Oostduitse re gering werkelijk van plan de voorge stelde maatregelen loyaal uit te voeren of is het een geraffineerd lokmiddel om de vluchtelingen terug te krijgen en dan erger dan voorheen het middel van de terreur aan te grijpen? Dit laatste i o.i. niet zeer waarschijnlijk. De laat ste tijd vluchtten n.l. steeds meer Oost- Duitsers naar 't Westen, die na onder vraging meestal verklaarden, dat zij nog meer aan de honger dan aan de terreur wilden ontkomen. Al deze men sen nu te doen terugkeren in een eco nomisch ontredderd land zonder =e,;jk- tijdig ervoor te zorgen, dat er meer voedsel komt lijkt vrij onlogisch af gezien nog van de omstandigheid, dat hongerige mensen vlugger in opstand komen dan wanneer zij voldoende voedsel hebben! D-E EENHEID VAN DUITSLAND staat bij de Oostduitse regering op de voorgrond. Dat kan een licht- zijn, wanneer de nu genomen maatregelen gevolgd worden door het toestaan van een vrije meningsuiting. En in een verder verschiet kan dan liggen de mogelijkheid van vrije, de mocrat 3 verkiezingen, .één der be langrijkste voorwaarden die de Weste lijken altijd hebben gesteld, wanneer het ging om de toekomst van het on gedeelde Duitsland. De uitslag zal dan niet twijfelachtig zijn. Maar het Westen zal dan moeten afzien van bewapening van West-Duitsland. En zo zal wat nu in Oost-Duitsland gebeurt van grote invloed hunnen zijn op de opname van West-Duitsland in de Europese Defen siegemeenschap en op zijn deelname in de Navo. Het is toch wel zo klaar als de uu=, Uci de Sowjets tot elke prijs militarisatie van West-Duitsland wil len voorkomen. Wat er van dit alles zij: ieder kan slechts hopen, dat Rusland thans de eerste concrete stap heeft ge zet op de weg naar liquidatie van de koude oorlog met het Westen en dat het zwaar getergde volk van Oost- Duitsland een periode tegemoet gaat, waarin het ruimer zal kunnen adem halen. T. Het heeft lang geduurd, maar nu komt er dan schot in, Als de Kamers der Staten-Generaal de vier thans ingediende wetsontwerpen, waarvan de bedoeling is te komen tot een eenvoudiger loonadministratie, aanvaarden, dan zal het bedrijfsleven een zucht van verlichting slaken. Er zullen niet zo heel veel wetsontwerpen zijn, die met zoveel vreugde begroet worden als deze. Er komen nog meer voorstellen, zo heeft de regering mede gedeeld, maar deze zijn in practisch op zicht toch wel de belangrijkste. In grote trekken komt het hierop neer, dat de uitleg van het begrip loon over de hele brede linie van sociale- ei- belastingwetgeving uniform zal worden. De basis zowel voor de bere kening van allerlei premies als voor de loonbelasting zal grotendeels gelijk zijn en dat betekent voor ieder, die iemand in dienst heeft, een grote ver eenvoudiging. Hij wordt een tikkeltje minder „ongesalarieerd ambtenaar"! Voor ondernemers met een groot aantal mensen in dienst zullen de administra tiekosten alleen reeds door de voorge stelde maatregelen zeer belangrijk la ger worden. Zij kunnen straks eenvou dige, uniforme gecombineerde loon- staten gaan aanleggen. En de kans op vergissingen, met alle nasleep van dien, wordt tot een minimum teruggebracht. Hulp aan getroffen bakkers. ARNHEM, IX Juni Van Arnhem uit wil men middels een landelijke actie getroffen bakkers in de ramp gebieden weer helpen aan de nodige materialen. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van de heer J. N. Nijen- huis te Arnhem. De ingezamelde goe deren zullen worden opgeslagen bij Rode Kruis en de Ned. Bakkerij de Gelderse tramwegen en via het Stichting onder belanghebbenden wor den gedistribueerd. ïn Berlijn doen geruchten de ronde, dat Walter Ulbricht is ontheven van z'. i functie als secretaris-generaal van de Oostduitse socialistische een heidspartij. BERLIJN, 10 Juni. Het nieuws, dat uit Oost-Duitsland komt, is werkelijk sensationeel. De Oostduitse communistische partij heeft n.l. een serie ingrijpende maatregelen aan de regering voorgesteld, die de verdere Sowjetisering van het land moeten stopzetten. Als motief van Oostduitse zijde wordt aangegeven het goed maken van ernstige ver gissingen, die in het verleden zijn gemaakt, vergissingen, die betrek king hadden op de inning der belastingen, het overnemen van boer derijen, de maatregelen op het gebied van de landbouw en het invoe ren van een distributiestelsel, waarbij bepaalde groepen der bevolking van hun bonkaarten werden beroofd. Het Oostduitse persbur. A.D.N, geeft toe, dat één van de doelen der nieuwe economische maatrege len is het bijdragen tot de uitbreiding van de handel met West-Duits land en het bereiden van de weg naar politieke eenheid. Bovendien werd medegedeeld, dat de wijzigingen reeds zijn ingevoerd en wel in de nacht van Woensdag op Donderdag. De boeren, die naar het Westen zjjn uitgeweken, mogen terugkeren en kun nen hun boerderijen weer In bezit nemen, zonder dat zjj gevaar lopen te wor den gestraft. Waar teruggave der bedrijven niet mogeiyk is, zullen de boeren volledige schadeloosstelling ontvangen. Ook alle andere vluchtelingen uit Oost-Duitsand zullen zich weer op hun onde plaatsen mogen vestigen, zonder dat tegen hen maatregelen zullen worden genomen. Alle vonnissen wegens het niet leveren van landbouwproducten, het niet betalen van belastingen en de achterstand bjj het betalen van contributies voor de sociale zekerheid zul len worden herzien. Gevangenen, die tot minder dan drie jaar veroordeeld zjjn, zullen amnestie verkrijgen. Het politieke bureau der communis tische partij zal alle voorbereidingen voor de oprichting van een militaire organisatie staken. De oproeping van de militaire eenheden voor de volks- politie wordt belangrijk beperkt en er wordt een einde gemaakt aan de aan leg van verdedigingswerken in Oost- Duitsland. De uitgifte van nieuwe identiteitskaarten, welke deze zomer zou plaatsvinden, is uitgesteld. De collectivering van de landbouw en de vorming van productiegenootschappen wordt niet verder voortgezet. Het aantal collectieve boerderijen noch het areaal of het aantal leden mag worden uitgebreid. De kwestie van de passen tussen de zones in Duitsland zal wor den herzien. VERHOGING LEVENS STANDAARD. De voorgestelde maatregelen om vatten ook de herziening van het plan voor de zware industrie om de pro ductie van consumptiegoederen te vergroten en daardoor de levensstan daard van alle klassen van de bevol king te verhogen. De staatswinkels zullen meer goederen van particuliere producenten moeten afnemen. Ruime credieten op korte termijn BONN, 11 Juni De Westduitse Bondskanselier, dr Adenauer, heeft gis teren voor de Bondsdag in vjjf punten de richtlijnen van zijn buitenlandse po litiek uiteengezet. Deze punten zjjn: 1. Vrije verkiezingen voor geheel Duitsland. 2. Vorming van een regering voor geheel Dnitsland. 8. Het sluiten van een Vredesverdrag in vrjj overleg met Duitsland. 4. Het regelen van - alle territoriale vraagstukken in dit vredesverdrag. 5. Vrijheid van handelen voor een re gering voor geheel Duitsland tot het aanknopen van betrekkingen met andere landen, volgens de beginselen en bedoe lingen van de Verenigde Naties. Adenauer verklaarde, dat de drie Westelijke geallieerden geen toezeg ging hebben gedaan ten aanzien van een deel van Duitsland, zoals in Korea het geval is. De geallieerden zouden veeleer verzekerd hebben, „tezamen met ons langs de weg ener vreedzame politiek te komen tot een hereniging van geheel Duitsland in vrede en vrij heid". zullen worden verschaft aan hand werkslieden, groot- en kleinhandela ren, particuliere aannemers en trans portondernemers om de productie van consumptiegoederen door particuliere bedrijven te vergroten. De omkeer voltrok zich ongeveer gelijktijdig met de instelling van een Hoge Commissie van de Sowjet-Unie in Oost-Duitsland onder ambassadeur Semjonof. Egypte wil medewerking van buitenlandse gemeenschappen. CAIRO, 11 Juni. Generaal Naguib, de Egyptische premier, heeft te Cairo op een bijeenkomst meegedeeld, dat een ver bindingscommissie is ingesteld voor nau were samenwerking van buitenlandse ge meenschappen in Egypte (Grieken, Itali anen, Fransen, Britten, Amerikanen, Duitsers en anderen) met de Egyptenaren voor de economische, sociale en culturele verheffing van het land. Geen vrij land is te nederig om vergeten te worden. MINNEAPOLIS, 11 Juni President Eisenhower heeft gisteren een rede voering te Minneapolis gehamerd op het thema, dat eenheid van de gealli eerden over de gehele wereld noodzake lijk is. Hjj zei, dat de Ver. Staten, hoe wel zjj de krachtigste natie ter wereld zjjn, niet hun eigen besluiten kunnen nemen om te staan en te strijden, waar zjj dat zelf verkiezen. Tegen het communisme is een totale verdediging nodig en, evenals er geen wapen te klein is of een strijdtoneel te afgelegen, zo is er geen vrjj land te ne derig om verg.eten te worden, zo ver klaarde de President. President Eisenhower kon heel wat van het gemopper over de Ver. Naties begrijpen, aangezien niemand verhe ven was boven geprikkeldheid over de schijnbaar nutteloze en langdradige politieke besprekingen in tijden van grote crisis. Communisten en anderen hadden echter een verschillende op vatting over de Ver. Naties, doch zelfs als dat niet het geval zou zijn, zouden een oneindige verscheidenheid van opvattingen, scherpe botsingen bij de batten en een langzaam bereiken van besluiten blijven. Volgens de President was misschien de grootste waarde van de organisatie, dat zij een spiegel op houdt, waarin de wereld zichzelf kan zien zoals zij werkelijk is. Aan het slot van zijn rede schetste Eisenhower de strijd tussen de vrije wereld en het Sowjet-communisme als een strijd op zes punten. Het was een militaire strijd Korea, Indo-China, Malakka een economische een mislukte rijstoogst in Azië kan gelijk staan met een verloren veldslag een politieke aan de conferentieta fels een wetenschappelijke reusachtige projecten voor onderzoe kingen kunnen nieuwe vindingen op leveren, even revolutionnair als de uitvinding van het wiel of het bus kruit een intellectuele strijd in kerken, scholen, huisgezin en het da gelijks leven. Ingezonden Mededeling (adv.) Adenauer weerlegt beschuldigingen. Grots, Vier moeten praten over vrije verkiezingen en vrije regering. BONN, II Juni. De Westduitse Bonds- willen torpederen. Ik verklaar uitdruk- dag heeft gistermiddag in een door alle fracties met uitzondering der communis ten aangenomen besluit opnieuw zjjn op vatting neergelegd, dat de regering er bij de Westelijke geallieerden op dient aan te dringen alles te doen om de her eniging van Duitsland langs vreedzame weg te bewerkstelligen. De Bondsdag verklaarde voorts, dat naar zijn mening het doel van een eventuele conferentie der Grote Vier over Duitsland zou moe ten zijn overeenstemming te bereiken over een program, dat vrije verkiezin gen in geheel Duitsland voorop stelt. Tweede phase zou volgens het besluit de vorming van een vrije regering voor ge heel Duitsland moeten zijn, die dan met de Geallieerden over een Vredesverdrag zou kunnen onderhandelen. Het Vredesverdrag zou volgens de Bondsdag volledige vrijheid van hande len voor een Duitse regering moeten brengen om verbintenissen aan te gaan in overeenstemming met de beginselen. ADENAUER. Dr Adenauer verklaarde nog met na druk: „Niemand kan er aan twijfelen, dat ik de eenheid van Duitsland nastreef. Er is geen woord waar van beweringen als zou ik de conferentie der Vier hebben kelijk, dat ik deze toe zou juichen, wan. neer op een of andere wijze zou blijken dat er kans is op resultaat, dat wil zeggen dat de politiek, die wij tot voor kort ge meenschappelijk met betrekking tot de hereniging van Duitsland hebben gevolgd, bij deze conferentie ook werkelijk zal worden doorgezet". De Russen wilden volgens Adenauer niet anders dan een herleving van het accoord van Potsdam, onder meer om daardoor een definitieve vaststelling der OderNeisse grens te bereiken. Ingezonden Mededeling (adv.) kan Uw plannen in duigen gooien. 'tls altijd makkelijk bij U te hebben, die helpen direct! VERKOOP VOOR NEDERLAND N. V. ALVANA - DEN HAAG Minister Mansholt vertelt over zijn reis. Vrees voor grote crisis. DEN HAAG, 11 Juni. „Dat de Ver, Staten in de toekomst een gewijzigd landbouwbeleid zullen gaan voeren is zeker. Wanneer dit komt en hoe het zal zijn is nog on bekend. Ik verwacht de verande ring dit jaar niet meer", aldus de heer S. L, Mansholt, minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, die onlangs van een studiereis van een maand door de Ver. Staten en Canada terugkeerde. De Amerikaanse regeringskringen en boerenorganisaties zien de noodzaak van een gewijzigd beleid in. Door het bestaan de systeem van prijsgaranties komen de Amerikaanse agrarische prijzen steeds verder boven die van de wereldmarkt te liggen. Zij verliezen er zelfs verband mee. Dit heeft tot gevolg, dat onder het tegen woordige beleid de regering steeds meer producten moet overnemen. De overge dragen voorraden hebben thans een waarde van drie milliard dollar en ais het zo doorgaat is die waarde aan het einde van dit jaar vijf milliard dollar. Belangrijk is de toezegging van minis ter Benson, dat deze regeringsvoorraden niet onverwacht en niet zonder multilate raal overleg met andere exporterende a- grarische landen op de wereldmarkt zul len worden aangeboden. In geheel Amerika is men bevreesd voor een herhaling van de crisis van 1930. Men wil een ineenstorting tot elke prijs voorkomen en wil anderzijds ook van het te hoge prijsniveau onder de garanties af. Vandaar, dat men inzake de overschotten internationaal overleg wil plegen, „Waarbij wij", aldus mi nister Mansholt, „het initiatief niet aan Amerikaanse zijde behoeven te laten". Bezoek aan Canada. In Canada, aldus minister Mansholt, zijn nog voortreffelijke kansen voor Ne derlandse boeren en landarbeiders om zich na verloop van enige jaren een eigen FEUILLETON. door J. BRANDENBURG. 83 Het zwarte geitenhaar is, wanneer het geweven is, bijzonder geschikt voor het tentdoek. Ook dient het wel tot kleed der armen. Het haar is zó fijn, zó glanzig zacht, dat de Romeinen het gebruiken om er pruiken van te maken. Vader Jacob bediende zich er van, om er zijn oude, half blinde vader mee te bedriegen. Wanneer de stapels wol zich al maar ophogen, komen de slaven en brengen het naar de beek, waar het gewassen wordt, tot het glanzend wit is en gereed voor de verzending. Dan beginnen de feesten in de stad. Ieder, die zich vrij kan maken, is van de partij. Vele genodigden uit Jeruzalem komen op muilezels, paar den of kamelen de weg van twee uur naar Bethlehem. De jeugd maakt gedruis langs de straten met muziekinstrumenten en hun vrolijk gezang. Uit verre omtrek zijn de bedelaars, de blinden, de gebrekkigen 'ge komen, omdat zij uit ervaring weten, dat een vrolijk mens milddadig wezen kan. Het voorname buis van Jochanan geeft wel de grootste drukte te aan schouwen. Vele inwoners van de stad verdringen zich bij de poort, welke toegang verleent naar de binnenhof, om de aankomst der vreemde gasten te kunnen zien. Romeinse officieren, Griekse leraren en sportlui, kamp vechters, worstelaars en andere jongelieden, die in het Jeruzalemse amphi theater naar de grote prijzen dingen en grote sommen gelds verdienen om de Joodse jongelingschap in de sport te onderrichten. Zij allen worden door de slaven aan de poort ontvangen, de voeten gewassen en binnen geleid naar de binnenhof, waar hun plaatsen door een ceremonie-meester worden aangewezen. De oudste zoon van Jochanan, zelve ook gehuwd, en in verschillende apartementen van het vaderlijk paleis inwonend, naar Joods gebruik, heeft de opperleiding en hij is iang genoeg in Griekenland geweest om te weten hoe dat dient te geschieden volgens de Griekse beschaafde eti quette. Vaten, gevuld met edele wijnsoorten staan in een hoek van de hof onder de waranda en de schenkers zijn voortdurend bezig de bekers te vullen. Koks dragen grote stukken vlees, wel toebereid met de fijnste kruiden, aan. Bekkens met houtskool staan midden in de hof gereed om tegen de avondtijd te worden aangestoken, wanneer het te koel zou wor den, De lucht is doordrengd van de geur van fijne parfums, specerijen en oliën. Telkens worden de gasten besprengd door één der slavinnen mfet een heerlijk riekende vloeistof uit rozenwaters gemengd. Wanneer de dochters van Jochanan verschijnen en hun plaatsen in nemen, klinken salvo's van lofuitingen over het schoon dezer vrouwen Selene heeft dan ook gedaan, wat zij kon om een goede indruk te maken. Ze heeft ook haar zuster door Maria doen kappen en ver sieren en de Griekse jongelieden verklaren om strijd, dat zij zich in hun goede, oude Athene wanen met zulke dames in hun gezelschap. En hoger lof kan men moeilijk een dame toezwaaien, meent Selene. Een Romeins Genturio is al spoedig in druk gesprek gewikkeld met zijn gastheer Jochanan en bespreekt de politiek van koning Herodes en diens verhouding tot keizer Augustus, welke na de laatste strubbeling, welke door Nicolaüs op zeer diplomatieke weg uit de weg geruimd is, beter ge noemd mag worden dan zij ooit geweest is. Het gesprek begint de algemene aandacht te krijgen en ook de andere Romeinen mengen zich er in. Er woedt mei de meeste achting over Augustus gesproken en één de officieren stelt een dronk in op het eeuwig durend bewind van deze Verheerlijkte, de Incarnatie van Apollo. Er is een luid geroep op het welsprekend betoog en ieder heft de beker op en Jochanan begrijpt, dat hij het aan zijn gastheers fatsoen verplicht is dit óók te doen. Zijn zonen en dochters, hebben zelfs geen weifeling laten merken en zijn spontaan in hun toejuichingen. De Centurio vertelt een grap van de keizer over koning Herodes. De keizer zou eens gezegd hebben: ik was liever het zwijn van Herodes, dan één van zijn zonen. Want zwijnenvlees eet hij niet om de Joden te be hagen, maar zijn zoons laat hij als zwijnen afslachten. Er is algemeen gelach om deze keizerlijke uitlating en de Centurio ziet er een aansporing in meer anecdotes rondom de keizer van Rome te ver tellen. De vrolijkheid neemt toe. Eén der Romeinse officieren staat recht over eind en heft de beker, gevuld met zware wijn, boven het hoofd en luide roept hij: „Nunc est biendum, nunc pede libero Pulsanda tellusNu is het de tijd om te drinken, nu is het de tijd om vrolijk te dansen. Anderen springen ook overeind en de Romeinen en Grieken pakken elkander beet en beginnen een rondedans. De dames volgen hun voorbeeld en beginnen ook met elkander te dansen. Uit een hoek van het hof beginnen de muziek instrumenten een vrolijk rhythme aan te geven en eerst wanneer de slaven nieuwe voorraad kostelijke spijzen aandragen schikt men zich weer op de aanligbanken met de purpere kussens. (Wordt vervolgd) bedrijf te veroveren. De Nederlandse agrariërs zijn er welkom. Men moet er echter niet op een kluit in het reeds dichtbevolkte Ontario gaan zitten. Daar zijn de grondprijzen drie- tot vierhon derd dollar per acre tegen elders 40 tot 50 dollar. Geweldige ontwikkelingspro jecten zijn in Canada gaande, industrieel zowel als agrarisch. In het Noorden van Manitoba en Saskatchewan, in Zuidelijk Alberta en in Nova Scotia liggen de kan sen voor het grijpen voor een ieder, dia een paar jaar als arbeider hard wil wer ken. Sommige be vloeiingsprojecten ma ken zelfs intensieve landbouw, zoals we die hier gewend zijn, mogelijk. Op de vraag of het verstandig is als landbouwemigrant naar Canada te gaan nu de Amerikaanse prijzen op den duur een neiging zullen vertonen naar het we reldmarktniveau af te zakken, antwoord de de Minister, dat de trek van het Ca nadese land naar stad en industrie zo groot is, dat de emigranten onder het algemeen als aanvulling in de agrarische sector worden opgevangen. Zij zijn niet van overwegende invloed op de omvang van de productie. Ingezonden Mededeling (Adv.) NU OOK een volledige collectie KLOKSTRAAT, Telef. 2935, GOES Dr MALAN BEZOCHT 's-GRAVENDEEL. 's GRAVENDEEL, 11 Juni Voor zijn vertrek uit ons land heeft de mi nister-president van Zuid-Afrika, dr Malan, gisteren een bezoek gebracht aan 's Gravendeel. Hij was vergezeld van zijn echtgenote, alsmede mevr. Hoogenhout, echtgenote van de am bassadeur van Zuid-Afrika. Dr Malan werd in het gemeentehuis ontvangen door het college van burgemeester en wethouders en toegesproken door de burgemeester. Dr Malan sprak een woord van dank voor de ontvangst. Hij gaf uitdrukking aan de sympathie van het Zuidafrikaanse volk voor het Nederlandse en aan het medeleven van Zuid-Afrika tijdens en na de stormramp. Dr Malan zei, dat spon taan uit de staatskas 50.000 pond was beschikbaar gesteld en dat door de kerken gelden zijn en worden ingeza meld om de door de stormramp ge troffen gebieden te helpen. Japanse luchtmacht van duizend toestellen? TOKIO, 11 Juni Volgens het To- kiose dagblad „Mainitsji" zou de Ja panse regering hebben besloten Japan een luchtmacht van duizend toestellen te geven. De plannen, om een Japans leger van 320.000 man in het leven te roe pen, zullen niet ten volle worden uit gevoerd, daar zij, tezamen met de op bouw van deze luchtmacht, teveel van Japanse krachten zou vergen. Duitse plannen voor een Europese oliebuisleiding. ESSEN, 11 Juni Duitse technici hebben het plan geopperd tot aanleg van een Europese buisleiding, welke de Franse en Duitse raffinaderijen, alsmede die in de Beneluxlanden, van ruwe olie zou moeten voorzien. Het door de Duitsers ontworpen plan beoogt de aanleg van een leiding, wel ke van Narbonne via Bordeaux, Or leans, Parijs, Douai, Gent, Emmerik en Bremen naar Hamburg zou lopen. Aftakkingen zouduen gaan naar Rou- aan, Duinkerken, Duisburg en Keulen. De hoofleiding zou aldus een lengte krijgen van 1600 km.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 5