Nieuws uit de Provincie. Mda-stift KeAJk eti fenditiq,. Van markt en veiling Weer passagiers per spoor door Kruiningerpolder Jubileum in het water Goes. Lang gezocht doch thans gevonden Jubileum ds Veldhuyzen te Arnemuiden Geen streeklaboratorium te Middelburg DE BEURS NOTEERDE GISTEREN Vlissingen. Zierikzee. Vrijdag 12 Juni 1953 i-iiLUV/SCJH DAGBLAD Pagina 2 Zodra de dijk dicht is GOES, 11 juni Een, ztf het nog beperkte, passagiersverbinding per •poor door de Kruiningerpolder zal worden hersteld, zodra de dijk- gaten bg Kruiningen gesloten zijn. Met een zal dan ook begonnen worden aan het herstel van het tweede spoor, zoals dat ook voor de ramp bestond. De pas- •agiersverbinding per bus, langs de pol der, zal dan weliswaar nog even ge handhaafd moeten worden, maar er bestaat dan toch een redelijke kans op snellere verbinding tussen Bergen op Zoom en Vlissingen. Dit is medegedeeld op een door de Nederlandse Spoorwegen georganiseer de excursie, waar de pers in de gele genheid werd gesteld kennis te nemen van de problemen verbonden aan het vervoer door het geïnundeerde gebied van Kruiningen en waarbij ook een tocht per trein door de ondergelopen polder werd gemaakt. De passagiersverbinding zal overi- ?ens nog wel enkele hoofdbrekens kos- en, zo vernamen we terzijde. Er zal in ieder geval met minder snelheid ge reden moeten worden, dan men gewoon was en dit schijnt voor de aansluiting in Bergen op Zoom wel moeilijkheden te gevc-i. Zodra de trein in Vlissingen zal arriveren, zal ze ,ik weer moeten vertrekken. Ir J. L. Hoorweg, hoofdingenieur in de Inspectie Breda en mr S. van Hou ten, hoofdinspecteur van het vervoer in deze inspectie hebben een uiteenzetting gegeven over de gang van zaken. Mee gedeeld werd o.m. dat -e beperkingen voor het vervoer per i„.i naar Zeeland tón opgeheven. Iedere dag kunnen vijf treinen het ondergelopen gebied passe- ?en, n.l. twee goederentreinen heen en wee terug terwijl er dan ook nog „ruimte" overblijft voor een zandtrein. Men is n.l. inmiddels ook begonnen met het herstel van de ringlijn op Zuid-Beveland (bij Oudelande) en de verbreding van de Sloedam. 25-jarig ambtsjubileum van Ouwerkerks burgemeester. OUWERKERK, 11 Juni Op een droog plaatsje in z(jn verdronken dorp, de gelagkamer van café Slager, heeft de burgemeester van Ouwerkerk, de heer J. Romeyn gisteren zijn 25-jarig ambtsjubileum gevierd. Een feestèljjke stemming heerste niet onder het kleine groepje, dat zich daar in het gehaven de dorp had verzameld. Immers, allen waren nog diep onder de indruk van de tocht naar het verdronken dorp per motorvlet langs de verwoeste boerde rijen. In alle soberheid was men bijeen om te midden van een onmetelijke wa tervlakte het 25-jarig ambtsjubileum te herdenken van het verdronken dorp, waar nog voor kort zovelen omkwamen. Het was een vreemde raadszitting die daar plaats had. Vele sprekers hebben de jubilaris gefeliciteerd en er is veel gezegd over de ramp, maar alle toespraken getuigden toch van hoop voor de toekomst, van de bevrij ding van het dorp uit het water. Ook tal van collega's voerden het woord en het was burgemeester Mi- chaelis van Bruinisse, die kon mede delen dat Canada een complete kleu terschool met inventaris aan Ouwer kerk zal schenken. Een lichtpunt in de donkere toekomst. Vele geschenken werden aangeboden. Ontroerend was het cadeau van de heer Berrevoets, het hoofd van de school, die een beker met versnaperingen overhandigde. Op de beker stond het wapen van Ouwer kerk en het opschrift „Ter herinnering aan burgemeestersjubileum in over' stroomd dorp, 19281953". Als het dorp weer droog is en de bevolking teruggekeerd, zal eenzelfde beker aan alle schoolkinderen worden uitgereikt. Burgemeester van Eeten van het zwaar getroffen Nieuwerkerk sprak over de samenwerking in de toekomst en wenste veel kracht en wijsheid toe voor de opbouw van de gemeente. „Dit is een dag om ons te bezin' nen", zo zei burgemeester Romeyn nog, toen hij de aanwezigen voor al hun hartelijkheid en het meeleven dankte. Hierna vertrok men weer, het dorp achterlatend temidden van de golven. Subsidie-aanvragen aan Prov. Staten. MIDDELBURG, 11 Juni Het bestuur der afdeling Zeeland-Noord van de Ned. Vereniging tot Bescher ming van Dieren heeft zich tot de Prov. Staten gewend met het verzoek om een jaarlijkse bijdrage van f 100. Van de Vereniging voor Instrumen tale Muziek te Middelburg is het ver zoek ontvangen om bij de vorming van een algemeen subsidiëringsplan in aan merking te mogen komen voor een subsidie. Tenslotte kwam van de Commissie voor Hygiëne van het Kind in Zeeland een verzoek binnen om subsidie voor de onder haar ressorterende centra voor kraamzorg van tenminste f 0.50 per interne verzorgingsdag. Om Zeelands toekomst. PRAATAVOND VAN NIJVERHEID EN HANDEL. MIDDELBURG, 11 Juni Op Don derdag 18 Juni a.s. zal in Hotel de Burg een praatavond worden belegd door het Departement Zeeland van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel over het onderwerp: „Wat kan en moet gedaan worden in het belang van de toekomst van Zeeland?" Het bestuur heeft een vijftiental in stanties speciaal tot deze samenkomst uitgenodigd en stelt zich voor Donder dagavond te spreken over hetgeen in Zeeland reeds leeft en over wat er nog dient te geschieden, maar vooral om te overleggen hoe alle activiteiten gecoördineerd kunnen worden. Zoals men zich zal herinneren heeft de secretaris van het Departement, ir L. G. H. M. van Gooi, in de laatste ledenvergadering, die te Vlissingen werd gehouden, een plan van actie aan de orde gesteld, volgens hetwelk een grootscheepse beweging diende te wor den georganiseerd voor het propage ren van hetgeen voor Zeelands toe komst als zeer belangrijk moet worden beschouwd. Het bestuur heeft op deze suggesties al vele adhaesiebetuigingen ontvangen en wil nu trachten het woord in de daad om te zetten. HERKEND! Er werd in de wagen niet veel gesproken. We denken dat Slipper en Rol- ley zelf niet goed wisten wat te doen. Op het laatst kwamen ze op een gro te brede weg die naar de buitenkant van de stad leidde. De zon stond al laag aan de hemel en maakte zich gereed om onder te gaan. Ineens verhelderde het gezicht van Slipper. Hij fluisterde iets in de dikke zijn oor waarop deze zich vlug voorover boog en een grote rol papier uit de tas haalde. Hij draaide zich om, rolde het papier uit en sprak „Weten jullie soms wie dit is?" Pieter veerde op. „Hoe komt U daaraan?" vroeg hij verwonderd. „Dat is mijn portret, dat heb ik cadeau gekregen". Weet je waar je dat verloren bent?" kraste Karolus. „In dat grote beeld midden in de woestijn waar wij hebben liggen slapen. „Goed zo!!" lachte Rolley. „Weten jullie'soms Ook hoe jullie hier in New York zijn gekomen?" „Dat is juist hetgene waar ik geen sikkepit van snap!" legde Pieter uit. „Toen we wakker werden zaten we- midden tussen de wolkenkrabbers. „Ondertussen waren ze een stuk buiten de stad gekomen. Slipper stopte dé wagen 'voorbeen gezellige herberg en even later zaten ze met z'n vieren achter grote glazen limonade. „Hè, dat smaakt, best!" vond Pieter. „Maar.hoe kende U. ons eigenlijk?" „Dat zullen jullie nog wel eens merken!" lachte Slipper. „Dat is een heel lang verhaal. Nu heb ben we niet veel tijd meer want er moet nog een heleboel gebeuren!" Ondertussen had de dikke, zonder dat onze vrienden het merkten, een klein doosje uit zijn zak gehaald. Ingezonden Mededeling (Adv.) is het alles overtredende mi<lt, ter verwijdering van likdoorns eksterogen, eeltknobbels, wratten enz. Voorbij is ie tijd van pleister zalf of tinctuur. Bij het gebruik van zult U verbaasd zijnover het verrassende resultaat. Slechts 90 ets. Verkrijgb. bij Uw apoth. of drog. ARNEMUIDEN, 11 Juni Ter vie ring van 't 25-jarig ambtsjubileum van ds P. M. Veldhuyzen, te Arnemuiden, werd gisteravond een bijzondere kerk dienst gehouden. „Een jubileum kan vergeleken wor den met het bereiken van een heuvel top, vanwaar men naar beneden, maar ook naar boven kan zien", zo sprak de jubilerende predikant in zijn voor woord. Als tekst in deze dienst had hij Ps. 11827, le gedeelte: „De Heere is God, Die ons licht gegeven heeft", Dit licht is het grootste voor predikanten, dat ze kunnen verwachten. De kerk Gods is 'n .strijdende, 'n lijdende en 'n biddende kerk, aldus de jubilaris, die o.m. verder zei, dat God hem een. be langrijk ambt heeft gegeven. „Maar wanneer God geen licht geeft, is het een ambt, dat omgeven is door kunst licht. Namens de kerkeraad sprak de heer K. van Belzen, na het beëindigen der prediking sprak hjj ds Veldhuyzen töe en wenste hem veel geluk en dankte God, dat de predikant zeven jaar hier heeft mogen werken. Staande werd ds Veldhuyzen Ps. 7112 toegezongen. Ds Meister voerde namens de classis der Geref. kerken het woord. Burgemeester J. van den Bos, die zich hierna tot de predikant richtte, herinnerde aan de economische crisis, 25 jaar geleden, aan de oorlogsjaren en aan de watersnood. Namens de commissie van Beheer bood de heer J. Cornelisse enkele geschen ken aan, waarna ds Veldhuyzen een leder afzonderlijk dank bracht. MIDDELBURG, 11 Juni Het college van B. en W. van Middelburg heeft de Prov. Staten medegedeeld, dat het verzoek om gelden te verschaffen voor de aankoop van de inventaris ten behoeve van een op te richten ge meentelijk Streeklaboratorium voor de Volksgezondheid wordt ingetrokken. Dit betekent, dat het Middelburgse ge meentebestuur ervan afziet verdere pO' gingen in het werk te stellen om be' doeld laboratorium bestemd voor bacteriologisch-serologische onderzoe kingen in deze gemeente gevestigd te krijgen. Het is gebleken, dat alle ziekenhui zen in Zeeland, uiteraard met uitzon dering van het Middelburgse zieken huis, de voorkeur aan Goes geven. Ver wacht mag daarom worden, dat binnen afzienbare tijd in deze gemeente het laboratorium zal worden geopend. slotkoersen amsterdamsche effectenbeurs medegedeeld door do amsterdamsche bank n.v„ goes. Nederland 1947 Pollarlening 1947 lavest. Certif. Medé 1962/64 cum Grootboek 1946 354 K. Olie 1950 108% Cult. H. Ind. Bk 63% Nat. Handelsbank Nedé Handel Mij A.K.U. Bergh's Jurg. Berkel's Patent Calvé Delft Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Ned. Ford Ned. Kabelfabr. Philips' Glotil. Do 6 cum. prei. 97 95% 98 98% 96% 162% 164 103% 120% 113% 151% 160 201 213 158% wd. VÜtoo-Feijenoord BlUton 1 rubr. Billton 11 rubr. Dito, pref. Oordtsche Petr. von, Olie 140% 191% 175% 236 180 295% 289% 307% 97% 95% 98 98% 96% 109% 64% 117% 162 163% 273 104 121 113 150% 160% 202% 213 157% 140 093% 174% 240B 182 298% 293% 310% Dito, onderaand. Moeara Enim A'dam Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Kendeng Lemboe Oost Java Rubber De Oostkust Serbadjadi Holl. Ara. lijn K. J. Ch. Paketvrt Kon. Boot Kon. Paketvaart Ned. Sch. Unie Omrueren's Sch.vrt Kon. Rott. Lloyd St.v. Mij Nederl. H.V.A. Java Cult. Vorstenlanden Deli Mij N.I.S.U. l>eli Bat. Mij Scnembah Müller Co Amsterd. Bank Escompto Bank Rotterd* Bank 307% 509% 96% 90% 105 70% 28 103 43% 131% 107ex 124% 123 131% 148% 123 132% 99% 52% 19% 92% 84% 127 83 170% 70% 169 310% 509 96% 90% 106% 72 28% 105 43 131% 126% 123% 131% 148% 123% 133 100% 52% 19% 94% 83% 128% 83 159% 169 69% 168% Twentsche Bank Overzeese Gas Borneo Sumatra Internatio Am. Radiator Am. Smelting Anaconda Copper Bethl. Steel Shrysler Ford Canada Gerueral Motors Hudson Motor Intern. Nickel Kemiecott Nesh Kelvinator Rep. Steel Stand. Brands U.S. Steel Cities Service North. Am. Comp. Cont. Oil Midcont. Oil Philips Oil Shell Union Tide Water Baltimore Miss. K. Texas New, York Centr, 164 163% 91% 91% 105% 106% 139% 139% 14% 14% 32 31% 35 35% 48%ex 49% 69% 70 62L 62L 59% 58% 12% 13% 39% 39% 64% 64% 22 21% 46% 46% 26% 26% 37 37% 79 79% 19 51% - 56 56% 51% 5%2 64% 65% 20% 20% 5% - 23% Goed bezoek. De tentoonstelling „Van Juliana tot Juliana" heeft gedurende de twèe: dagen dat ze in Goes stond, meer ddn 1200 bezoekers onder wie meer dan de helft schoolkinderen ge trokken. Over deze belangstelling was men uiterst tevreden en zeker ook over de medewerking door de ge meente hieraan verleend. Concierge-echtpaar nam afscheid. Tijdens een bijeenkomst hl de raad zaal van het stadhuis werd door het voltallige college van B. en W. en door vele ambtenaren afscheid genomen van het echtpaar Van der Rhijt, dat ruim 28 jaar is werkzaam geweest als con cierge van het gemeentehuis. In zijn toespraak roemde burgemees ter mr B. Kolff de toewijding en trouw, waarmee het echtpaar steeds de ge meente heeft gediend. Namens het ge- meentepersoneel gaf de wnd secretaris, de. heer I. van Waarde, uiting aan zijn waardering voor de wijze, waarop de heer Van der Rhijt steeds zijn taak had vervuld. Hij bood hem namens de bur gemeester, wethouders en het personeel een verrekijker aan. Voor mevrouw Van der Rhijt waren er bloemen. Propaganda-avond B.B. in het Scheldekwartier werd een propagandabijeenkomst gehouden voor de organisatie B.B., waarin het woord is gevoerd door de heer H. B. Ver- waijen, promotor van de Stichting B.B. De burgemeester van Vlissingen, mr B, Kolff, wees ifl, zijn openingswoord op de bijzondere positie die Vlissingen als A-gemeente inneemt en waarvoor zo vele vrijwilligers nodig zijn. De heer Verwaijen wees er in zijn rede op, dat gezien de grote belang stelling voor deze avond het hem moei lijk valt te denken dat de B.B. geen levend begrip is in Vlissingen. Er wordt gebouwd niet alleen aan de woningen waaraan ons land nog behoéfte heeft, maar ook aan een enorme organisatie die in geval van nood ons land voor vernieling dient te beschermen. Hij kon meedelen dat van de 200.000 personen die in geheel ons land nodig zijn voor de B.B. er reeds 125.000 personen zich hadden aangemeld. De noodzakelijk heid van deze organisatie, die in de le plaats gebaseerd is op rampbestrijding in oorlogstijd toonde hij aan met cij fers uit de twee wereldoorlogen. De eerste wereldoorlog heeft 10 millioen slachtoffers met daarnaast nog een half millioen vrouwen en kinderen uit het achterland geëist, de tweede 27 millioen met daarnaast 25 millioen burgerlevens uit het achterland. Met deze cijfers voor ogen moest men zeg gen de organisatie der B.B. moet nu opgebouwd worden, want er zijn jaren van oefening nodig om die paraatheid te krijgen dat wij met vertrouwen de toekomst tegemoet kunnen zien. Dat deze 'propaganda-avond ge slaagd is blijkt wel uit het feit dat in de pauze enkele tientallen zich voor de B.B. hebben aangemeld. Uitreiking materialen aan Schouwse melkstlijters. Evenals in andere plaatsen van het rampgebied heeft in Zierikzee de uit reiking plaats gehad van materialen aan getroffen melkslijters. Deze uitrei king ging uit van de Prot. Chr., de R.K., de Centrale Besturenbond en de Ver. Melkhandelarenorganisaties, die hiermede hun getroffen collega's de helpende hand toestaken. De voorzitter van de uit afgevaar digden van genoemde bonden gevorm de noodcommissie, de heer C. de Boer, deelde een en ander mede over de ac tie en zeide dat ook uit Frankrijk en Duitsland hulp was verleend. Uit Duitsland werd ruim f 1.300 ontvan gen en speciaal van dit bedrag is een deel van het nieuwe materiaal gekocht. Spr. wees ook op het nut van de vrije organisatie in de melkhandel. De heer G. Polderman, uit Vlissingen, sloot zich bij dit laatste aan e'n meende dat er op dit punt in Zeeland een grote achterstand bestaat. Het adviserend lid van de Commissie Noodfonds, de heer D. Boone, deelde mede, dat nog ander materiaal zal worden nagezonden en ging daarna over tot uitreiking van het nieuwe materiaal, dat dankbaar werd geaccepteerd door de Schouwen- Duivelandse melkslijters. BRUINISSE Têrug van vacantie. Zeven enthousiaste meisjes keerden deze week te Bruinisse terug, na als lid van de C.J.V.F. en daar mee van de Y.W.C.A., meer dan een week lang de gast te zijn geweest van de Duit se Jeugdfederatie op haar buitenhuis, het Evangelische Jugendheim te Ahlhorn, in Oldenburg. Zeven meisjes uit Baarland waren daar tegelijkertijd samen met meisjes en jonge vrouwen uit Oost Duitsland en Polen en gezamenlijk bracht men een prachtige vacantie door temidden van bossen en meren, waardoor men naar verkiezen een wandeling dan wel een roeitocht kon ma ken. C. C. H.-liuIpwerk. De' Coördinatie Commissie voor Hulpverlening aan het Rampgebied, welks leden te Dreischor reeds zulk uitstekend werk verrichtten, zal ook een ploeg mensen naar Bruinisse zenden. De eerstèn daarvan zijn reeds gearri veerd, maar het is de bedoeling, dat straks een team van minstené 15 man (waaronder enkele dames) té Bruinisse, allerlei voorkomende werkzaamheden zullen verrichten. COUJNSPLAAT Collecte. De collecte ten bate van j,Sonnevanck" en „Zonnegloren" heeft opgebracht het mooie bedrag van f 373.-. HEINKENSZAND V.I.O.S.-Nieuwdorp. De jongensclub uit Nieuwdorp en V.I.O.S. uit Heinkenszand speelden dezer dagen een aantrekkelijk partijtje voetbal. Aangezien het krachts verschil niet groot was, eindigde de wed strijd" in een 2-1 overwinning voor de gas ten. Ingelandenvergadering. In de vergade ring van het Waterschap 's-Heer Arends- kerke memoreerde de voorzitter, dijk graaf D. W. Lindenberg uit 's-H. Arends- kerke in zijn openingswoord de water snood en gaf uiting aan zijn blijdschap dat de uitgebreide polder hiervoor ge spaard bleef. Wel werden vele voorzorgs maatregelen getroffen, teneinde bij over stroming te kunnen ingrijpen. Verder deelde hij mede dat het nog niet mogelijk was da plannen tot het aanbrengen van een coupure in het Eindewege te 's-Heer Arendskerke (e verwezenlijken aangezien met de desbetreffende grondeigenaren nog niet tot overeenstemming kon wor den gekomen. Uit het jaarverslag van de ontvanger griffier de heer M. J. van den Dries te Heinkenszand bleek, dat de polderwegen in goede staat verkeren terwijl de Oude Zanddijk en de Meerkousendijk van een nieuwe teerlaag werden voorzien; ook de waterafvoer is thans goed te noemen. De rekening 1952/1953 werd hierna vastgesteld, er was een batig slot van f 950,13. De begroting 1953/1954 werd goedgekeurd; het dijkgeschot werd be paald op f 25.per H.A. schotbare gron den, f 24.voor vronen en vrijlanden en 10.41 voor de gebouwde eigendommen. Besloten werd de Langeweg vanaf de gemeente Ovezande tot de Doolman, in de gemeente Heinkenszand van een teer laag te voorzien, terwijl de Oude Zand dijk en de Meerkousendijk overgeteerd zullen worden. Gunstig werd beschikt op het verzoek van de Perponcherpólder tot uitlozing van haar polderwater dóór de watergang van de polder 's-Heer Arendskerke.We gens aftreding van de heer N. Otte uit 's-Heer Arendskerke werd tot gezworene gekozen de heer J. Vermue Jz. te Hein kenszand, terwijl in de vacature N. Otte en A. v. d.. Dries tot afgevaardigden van het Waterschap de Piet werden gekozen de heren N. v. 'Stee te Heinkenszand en j. Goense te Ovezande. Opbrengst collecte. De Rode Kruiseol- lecte heeft alhier opgebracht het mooie bedrag van f 336,50. KAPELLE Collecte. De collecte voor „Sonnevanck" en „Zonnegloren" heeft opgebracht f 124.22. Iedere dag veiling. Vanaf gisteren wordt er iedere dag om 1 uur vei ling van zacht fruit gehouden, behalve op Zaterdag, dan wordt om 12 uur ge veild. De exportveilingen blijven op Maandag Woensdag en Vrijdag om 1 uur en op Dinsdag en Donderdag om half twaalf. Groenteveilingen enkel op Maandag. Woensdag en Vrijdag. Secretaris Sportcommissie. In de vaca ture, ontstaan door het vertrek van de heer A.' H. de Graaf, is als secretaris der gemeentelijke sportcommissie benoemd de heer Joh. Sandee, alhier. YERSEKE Wedvlucht „De Noordster". De P.V. „De Noordster" heeft deelgenomen aan het concours van Noyon. In concours waren 263 duiven. De uitslag was: 1, A. C. Boo ne, 2. M, H. v. d. Plasse, 3. J. A. v. d. Pias- se, 4. M. Mol en 5. C. de Koeyer Ongeval De heer L. Nieuwenhuyzen reed Woensdagmorgen op een paar vech tende honden, slingerde tegen de grond en moest per auto naar de echtelijke wo ning worden vervoerd, waar dr Polder man ernstige kneuzingen constateerde. Volkomen rust werd voorgeschreven. Raad. Vanavond komt de raad om 8 u. in vergadering bijeen. De belangrijkste punten van de agenda zijn: Herstemming voorstel Koster over verbreding Oude Torenstraat, aankoop percelen Polen, het bouwen van 4 woningen in Polen en aan koop van een autobrandspuit. Met emeritaat. Ds C. Mak Geref. predikant te Leeu warden heeft emeritaat aangevraagd. Ds Mak, die in 1899 geboren werd, werd in 1924 predikant te Brielle en Tinte en diende van 19281947 de kerk van Medan en sinds 1 Juni 1947 die van Leeuwarden. Ds Mak heeft recht op emeritaat, wijl zijn Indische jaren dubbel tellen. Ds Mak, die in Leeu warden als ziekenhuis- en evangeli satiepredikant werkzaam is, zal na zijn emeritaat met ingang van 1 September alleen nog als ziekenhuispredikant werkzaam zijn. De overeenkomst tus sen de deputaten van de part. synode van Friesland-N. en de kerk van Leeuwarden inzake de geestelijke ver zorging van ziekenhuispatiënten en di to personeel wordt opgezegd en ds Mak wordt volledig ziekenhuispredikant. De kerkeraad heeft aan de evangelisatie- commissie opgedragen hem van advies te dienen inzake de voorziening in de vac.-Mak t.a.v. het evangelisatiewerk. Ds Joh. Dam, Geref. predikant onderh. art. 31 K.O. te Bodegraven is voorne mens 1 September met emeritaat te gaan. Ds Dam werd 8 Februari 1883 geboren en studeerde aan de Theol. Hogeschool te Kampen, waar hij in 1915 candidaat werd om 15 Augustus van dat jaar te Baarland in zijn eerste gemeente te worden bevestigd. Van daar vertrok ds Dam 17 Juni 1917 naar Bodegraven. Beroepingswerk. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Balk, toez., H. Be- lier, vic. te Harich; te Klundert, A. M. Lindenburg v,h. predikant te Beek bergen; te Hendrik Ido Ambacht, C. A. Helms te Tange Alteveer. Bedankt voor Aalst, Goedereede en Stad aan 't Haringvliet, A. M. Linden- berg, v.h. predikant te Beekbergen. Geref. Kerken. Drietal te Rotterdam-Centrum; J. P. Boer te Zwartebroek, B. J. A. Streef kerk te Berkel en R. Ypma te Gro ningen. Aangenomen naar Duisburg-Ruhrort, J. Wiepkema te Roden, v.h. te Duis burg-Ruhrort. Bedankt voor Winschoten, C. Goe man te Schipluiden. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Beroepen te Ulrum, N. Bruin te Santpoort-Beverwijk. Bedankt voor Overschild, H. Scholte te Nieuwleusen. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Doesburg, L. Kleisen, le- gerpredikant te Utrecht en W. H. Vele- ma, cand. te Groningen. Beroepen te Delft, B. Bij le veld te Noordeloos. Een uittocht. In de kring van de classis Sneek der Ned. Herv. kerk komen binnenkort zes vacaturen, nu ds H. v. Niel te Sneek het beroep naar Nunspeet, ds D. Lek- kerkerker te Scharnegoutum dat naar Valkenburg (Z.-H.), ds H. A. Jellema te Balk dat naar Wijhe, ds A. D. Bak ker te Nijland dat naar Voorburg en ds Joh. R. W. Diekhout te Jutrijp Horn- merts dat naar IJmuiden heeft aange nomen en bovendien ds J. W. Bruins- ma te Gaastmeer een jaar als legerpre- dikant in dienst gaat. Waar zijn onze schepen*^ GROTE VAART. ANNENKERK 11 Hamburg/Bremen. ARENDSKERK 11 te Honkong. GAASTERKERK 9 te Chingatao. BLOMMERSDIJK 10 New York/R'dam. DONGEDIJK 10 New York/Rotterdam. MAASDAM 10 te Cobh verw. SIBAJAK 11 Sydney/Melbourne. ABBEKERK 12 te Suez verw. INDRAPOERA 11 te Aden verw. L'UTTERKERK 11 Aden/Karachi. ZUIDERKRUIS 10 New York/Rotterdam. AAGTEKERK 10 Genua/Marseille. AMERSKERK 10 Landsend/Genua. ARENDSDIJK 9 Trinadad/Rio de Janeiro ARNEDIJK 10 Scfllys gepass. GROOTE BEER 10 Kp Kace/Southamp- -ton. JAGERSFONTEIN 10 vaïï Tenriffe.. LAAGKERK 10 Rotterdam/Calcutta. LEUVEKERK 11 te Suez verw. MAASDAM 10 Kp Race/Kobh. MUIDERKERK 11 Genua verw. RIJNDAM 10 Scillys gepass./Quebec. RIJNKERK 10 Port Said/Genua. VEENDAM 10 Kp Race. WATERMAN 10 O.N.O. Kp Race. DE HAVEN VAN VLISSINGEN Aangekomen 10 Juni: EDMUND v. Tu- nis. 11 Juni: WILJA v. Antwerpen; LY- DIA v. Antwerpen; - POORTVLIET v. Goole. Vertrokken 10 Juni: FROVIDENCIA n. Canada; GUSTAF n. Stockholm. II Juni: EDMUND HALM n. Halmstad. Gepasseerd naar Antwerpen. 10 Juni: CAPKO v. Londen; OISE v. Hamburg; MISSOURI v. Zee; NASSAUHAVEN n. Rotterdam; BREM n. Rotterdam; KITTY n. Rotterdam;GLASHAVEN n. Rotter dam; NOORDSTAD n. Rotterdam. 11 Juni JONGKIND v. Port Liauty; AL PHERAT v. Buenos Aires; Quirina v. Alkmaar n. Gent; AKTJO v. Rotterdam; EDAM v. New York. Gemeenteraad 's-HEER ABTSKERKE. Wethouder W. Minnaard niet terug in de raad. In de gemeenteraad van 's H. Abts- kerke werd besloten aan de Mil. Bond „Pro Rege" een subsidie van f 10,en aan de Centrale van Kath. Mil. Tehui zen een subsidie van f 5,toe te ken nen. De lagere tuinbouwschool te Ka- pelle zal een subsidie van f 35,per jaar per leerling ontvangen. De ver lichting in de O.L. school zal verbe terd worden. De subsidie voor het Chr. Lyceum voor Zeeland én de R.K. H.B.S. zullen afhankelijk zijn van de grootte der nadelige saldi der scho len. Besloten werd de bijdrage aan de korfbalvereniging „De Poel" te ver hogen met f 88.50, zodat deze bijdrage i.v.m. de bouw van een kleedlokaal is verhoogd tot f 638,50. Tot slot werden de nieuw gekozen raadsleden, de heren Q. A. van de Vrie, J. Proos, M. S. Tolhoek, M. H. van Liere, J. C. van 't Westeinde en P. de Jonge als raadslid toegelaten. De loting tussen de zwagers W. Minnaard en P. de Jonge viel ten gunste van laatstge noemde uit, zodat wethouder Minnaard niet in de raad zal terugkeren. KAPELLE, II Juni. Exportvei ling; Kruicbessen 18.4018.80 per 100 kg. Gewone veiling; Aardbeien: Mada me Lefebre 1,291,54; Madame Moutöt 1.071.30; Deutsch Evern 1.461.71; Roem van Iperen 1.351.37; Climax 1.231.29; Bowa 1.65; Kersen: Early Rivers 1.18 alles per kg. KRABBENDIJKE, 11 Juni. Aard beien: Deutsch Evern. 113122. EIERVEILING. MIDDELBURG, 11 Juni. Mini mumprijs voor pluimveehouders f2.23 per kg. VISMIJN. VEERE, 11 Juni. 2071 kg export garnalen 97138; 70 kg schar 1733; 61 kg bot 16; 30 kg tong 119147; 21 kg rog 1731; 15 kg wijting 1617. VEEMARKT. 's-HERTOGENBOSCH, 10 Juni. Op de markt van heden werden aangevoerd, 6.670 stuks vee, zijnde: 2421 runderen, 375 Vette kalveren, 684 nuchtere kalveren, 67 fokzeugen, 367 slachtzeugen, 98 lopers, 1989 biggen, 119 schapen, 539 lammeren, 11 geiten. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalfkoeien 8251025; Guiste koeien 550750; Kalf vaarzen 700985; Klamvaarzen 670725; Guiste vaarzen 550—650; Pinken 350475; Fokkalveren 200285; Nuchtere slachtkalveren 90 150; Zware soorten 57.5070; Drachtige zeugen 240300; Lopers 60—78; Biggen 3045; Schapen 6080; Vette schapen 105; Ooien met lammerenl25165; Wei lammeren 3550, alles per stuk. (Extra zware guiste koeien boven no tering). Aanvoer van slachtvee; 946 stuks. Prij zen: extra kwaliteiten Vaarzen 33.05, le kW. 2.85—2.90, 2e kw. 2.50—2.65, 3e kw. 2.30—2.40; Vette stieren 2.60—2.70; Worst koeien 2.10—2.20, alles per kg gesl. gew. Vette kalveren extra kwaliteiten 2.50 Eindexamens Chr. Kweekschool, Aan de Chr. Kweekschool te Mid delburg werd de acte van bekwaam heid als onderwijzeres behaald door mej. J. Quakkelaar te Goes, mej. E. L. de Vries te Vlissingen en mej. E. F. J. van Wel te Terneuzen. Twee can- didaten van deze groep moesten wor den afgewezen. 2.75, le kw. 2.25—2.45, 2e kw. 1.80—2.10, alles per kg lev. gew. Prima soorten boven notering. Nuchtere slachtkalveren 1.151.26; Zware soorten 1.30—1.60; Slachtzeugen 1.581.68, alles per kg. lev. gew. met 4 kg. tarra. EIERMARKT BARNEVELD. BARNEVELD, 11 Juni. Handel flauw, aanvoer c.a. 900.000 stuks. Prij zen, 14.20 tot 15.00. Algemene prijs f 14.45 per 100 stuks,kiloprijs f2.37. EIERVEILING BARNEVELD-EDE. BARNEVELD, 11 Juni. Handel kalm, aanvoer c.a. 825.000 stuks. Prij zen: Kippeneieren van 59 t.m. 63 gram f 14.01 tot f 14.96; Ganzeneieren (grote) f 24; Kalkoeneieren f 17.51; Eendeneie ren f 11.22 tot f 11.67; Parelhoender- eieren f 11. Alles per 100 stuks. Goese Jonge Kerk luisterde naar negro-spirituals, GOES, 11 Juni. Nadat vanavond in „De Prins van Oranje" door de jeugdouderling, de heer L. Pleterse, de Jonge Kerkavond was geopend, wer den in verband met het aftreden van de bestuursleden, de dames J. Hame link en F. van Belzen, in hun plaat sen gekozen de dames D. Oele en M. Wisse. Op treffende wijze sprak drs A. P. Cornet hierna over: „Het geestelijke lied van de Noord-Amerikaanse neger". Treffend niet alleen doo->- de kundige wijze, waarop de heer Cornet het le ven der negers na at voren bracht, maar vooral ook door de geestelijke en wereldlijke liederen, die spreker door middel 'an gramofoonopnamen voor de aanwezigen deed leven. Ondanks de kleine opkomst werd het een ge slaagde avond. Jonge Kerk van Biezelinge bijeen» BIEZELINGE, 11 Juni. Onder voorzitterschap van D^ Schellevis ver gaderde de Jonge Kerk. Na behande ling der huishoudelijke zaken sprak de voorzitter over het onderwerp „De Kerk", wat met grote aandacht werd gevolgd. De heer M. J. v. d. Weyde hield de dagsluiting.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2