de loupe Dr Malan sprak over het rassenprobleem, Chefarimt 4 Loonadministratie kan ver eenvoudigd worden» £le gAote. u-eAumcMmcf,. H Eieren en krentenbrood voor de Koningin» K» S* G* zal aandringen op voort gang met economische integratie» Knap óp die kale schutting met Schoonmaakploegen gehuldigd. De Gaspari vergiste zich I Vier betrouwbare middelen in I tablet Reizen naar de Sowjet-Unie mogelijk? Donderdag 11 Juni 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 TALIË'S MINISTER-PRESIDENT, DE GASPERI, blijkt zich in de kiezers ernstig te hebben vergist. Hij diende enkele maanden geleden een nieuwe kieswet in, waarbij werd voor gesteld aan de partij of de combinatie van partijen, die bij de stemming voor het Huis van Afgevaardigden meer dan 50 der stemmen op zich zou weten te verenigen, 65 der zetels op een totaal van 590 te geven. Hij kreeg zijn voorstel na zeer verhitte debatten, erdoor. En velen zullen hebben gedacht, dat door deze nieuwe bepaling de kans op een sta biel bewind in Italië vaststond. He laas: het Italiaanse volk denkt er anders over. Bij de verkiezingen van Zondag en Maandag heeft De Gaspe- ri's regeringscoalitie, bestaande uit de christen-democraten (de partij van de minister-president), de liberalen, de republikeinen en de sociaal-demo craten, het niet kunnen halen. Zij bleef beneden de 50 en verspeelde daarmede de kans op de „verkiezings premie" van ongeveer 98 extra zetels. Er bleef slechts een gewone meerder heid over, welke niet meer bedraagt dan 16 zetels. Aan sensatie heeft het niet ontbroken, want de oppositie ging tot het laatste ogenblik gelijk op met het centrum en de berichten uit Rome waren tengevolge van nieuwe tellingen lange tjjd volkomen tegen strijdig. ET MEEST IN HET OOG SPRIN- is de grote overwinning van de com munisten en de monarchisten. In de Senaat waarvoor de 50 -regeling niet geldt gingen zij beiden met niet minder dan 13 zetels vooruit. De neo fascisten kwamen van één op negen zetels. Daartegenover staat een ver lies van 17 zetels voor de christen democraten en een teruggang van 12 zetels voor de andere coalitie-partij en. Deze cijfers zijn zorgwekkend. Het Italiaanse volk blijkt zich af te wenden van de democratie en zijn heil te zoeken in de dictatuur van uiterst links en uiterst rechts. De communis tische overwinning was het grootst in het Noorden en de winst der monar chisten en neo-fascisten kwam vooral uit het Zuiden. De kosteloze maal tijden voor iedereen van de schatrijke burgemeester van Napels, de scheeps- magnaat Achille Lauro, blijken al thans in deze stad het gewenste resul taat te hebben opgeleverd! 15 DEZE OVERWINNING TE VER KLAREN? Voor een groot deel on getwijfeld wel. Ondanks de boven menselijke krachtsinspanning van De Gasperi en de onder zijn leiding be reikte resultaten zijn de sociale tegen stellingen in Italië nog groot. Naast de grootste rijkdom vindt men er de zwartste armoede. De werkloosheid is schrikbarend hoog er zijn twee .millioen Italianen zonder, werk. En dat betekent, dat het communisme hier een vruchtbare voedingsbodem vindt. Dat speciaal in het Zuiden de extreme rechterzijde zo'n grote weer klank vond, zal zeker mede een gevolg zijn van het feit, dat de landhervor ming, waarmede overigens al een flink begin was gemaakt, nog lang niet vol ledig haar beslag heeft gekregen. Vergeet niet, dat wijlen Mussolini, voordat hij de verkeerde weg insloeg, hier door het droogleggen van moe rassen en het verdelen van gronden onder de straatarme boeren een be grip is geworden en dat zijn aanhang daaruit flinke politieke munt heeft weten te trekken! VOOR I TALIE BREEKT EEN MOEILIJKE TIJD AAN. Het is op het ogenblik, dat wij dit schrijven, nog niet bekend, of De Gasperi de opdracht tot vorming van een nieuw Kabinet zal krijgen. Hoe het zij: de vrees is gewettigd, dat het land moei lijk bestuurbaar zal worden. Een zo geringe meerderheid maakt een ste vig bewind niet wel mogelijk. De linkse en de rechtse oppositie zullen daar wel voor zorgen. En niet minder voor de onrust in het land zelf. Waar moet het heen met die twee millioen werklozen? En hoe zal het gaan met de liquidatie van het probleem-Triëst? Ziehier twee vraagstukken van de vele, waarvoor Italië staat, problemen, waarvan de oplossing nauw samen hangt met de toekomst van het Ita liaanse volk. T. Zuid-Afrikaanse premier op Schiphol. Zeeuwse, in Walcherse klederdracht, bood hem bloemen aan. SCHIPHOL, 9 Juni. -„Geachte vrienden, stamgenoten", zo begon dr Malan vanmorgen na aankomst op Schiphol zijn toespraak tot de pers, nadat hem te voren door een Zeeuwse in Walcherse dracht bloemen waren aangeboden. „Men heeft mij gevraagd iets te zeggen over de toekomst die Nederlanders in Zuid-Afrika zouden mogen verwachten. Ik kan li zeggen, dat de Nederlander in Zuid-Afrika wel kom is. Een versterking van de blanke bevolking is nodig en wij geven de voorkeur aan stamverwante volken, het Nederlandse in de eerste plaats, ook al wegens de taalverwantschap die er tussen ons bestaat. In Oost-Azië moest het Nederlands ei-1 Na de landing van Riebeek zijn ook de gene verloren gaan, dat was van meet af aan duidelijk. Ook in Amerika, Cana da, Australië, maar niet in het taal- en stamverwante Zuid-Afrika. In de stabiele toestand sinds de laatste verkiezingen voorzien wij in ons land geen grote moei lijkheden, ook al hebben wij onze proble men. De verhouding tussen de twee blan ke taalgroepen is nog niet ideaal maar ondergaat voortdurend verbetering. Wat onze republikeinse gezindheid be treft, als Zuid-Afrika ooit een republiek zal worden, dan zal dat gebeuren langs democratische weg en op grond van een grote meerderheid. Basis zal moeten zijn een rechtsgelijkheid op het gebied van politiek en taal voor de twee grote blan ke groepen, de Afrikaanse en de Engelse. Er kan nog vele jaren geduld nodig zijn voordat het zover is. Het rassenprobleem. Over de verhouding tussen blank en niet-blank, zo vervolgde dr Malan, bestaat ook in Nederland menig mis verstand. Ik vraag U: als Nederland, dat evenals Zuid-Afrika tien millioen inwoners heeft, eens in dezelfde posi tie verkeerde als wij: 25 pet. blanke en 75 pet. niet-blanke bevolking; be schaafd tegenover half beschaafd, bar baarse uitbarstingen, aangestookt van buiten, onder communistische invloed: wat zou Nederland doen? Zou U niet ook de roeping gevoelen het probleem op te lossen zonder een uitroeiingsoor log toe te laten? Sinds Jan van Riebeek landde aan het strand van de Tafel baai is er geen uitroeiingsoorlog ge weest zoals elders in de wereld. Ik vraag U: Zou V het land verlaten? Trouwens, wij Afrikaanders zijn voor goed in Afrika gevestigd, wij hebben geen andere basis, waarop we ons zouden kunnen terugtrekken. Wij moeten blijven of ondergaan met eer of oneer. Of moeten de blanken in een verbasteringsproces verdwijnen? Op die weg zal de blanke bevolking in Zuid-Afrika zich nooit begeven. Laat ons Zuid-Afrika beschouwen als een land dat aan zwart en blank toebe hoort. Wij willen samenleving in rechtvaardigheid aan beide kanten. -n Mededeling ("Adv.) Be vier geneesmiddelen van Che'arine „4" worden door doktoren »n de hele wereld aan hun paiiënien voorqeschreven. Ze zijn volkomen betrouwbaar en hebben millioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep. BEROEMDEGENEESMIDDELEN IN EÉN TABLET 'n4ljedoet wonderen.' N.I.P.O.-onderzoek: WAT DENKT U VAN DE VLUCHTELINGEN. DEN HAAG, 10 Juni Over het vraagstuk der politieke vluchtelingen, D.P.'s (Displaced Persons) en dergelij ke ontheemden, heeft het Nederlands instituut voor de Publieke Opinie on langs een aantal vragen gesteld. Een dezer vragen luidt: „Het aantal politieke vluchtelingen neemt met de dag toe. Zoudt U het een goed of geen goed idee vinden als elk land verplicht werd een aantal van deze ontheemden op te nemen?" 60 pCt vindt een goed idee elk land tot opneming van ontheemden te ver plichten. 29 pCt geen goed idee, II pCt geen oordeel. De mensen die er tegen zijn zeggen: „Nederland is al overbevolkt, er is bij ons te weinig plaats, doorzenden naar dun bevolkte landen, gevaar voor werkloosheid neemt daardoor toe. Er is al armoede genoeg". Sommigen menen ook dat we in Ne derland geen Duitse ontheemden zou den moeten krijgen. Gezin van 7 personen dakloos door brand. GROESBEEK, 10 Juni In de af gelopen nacht is het woonhuis van het gezin A. Peters op de Stekkenberg te Groesbeek afgebrand. Het meubilair kon slechts ten dele worden gered, zij het met veel waterschade. Het uit 7 personen bestaande gezin, onder wie een tweeling van 6 jaar, kon met moeite worden gered. meeste inboorlingen van buiten het land gekomen. Deze inboorlingen trachten elkander uit te roeien. Wij blanken hebben ons land niet door verovering verworven, maar wegens bewezen diensten. Deze grondslag geeft recht op ons apartheidsbeleid. Als de niet-blanken over een gebied beschikken ter grootte van de helft van Midden en West-Europa of zeven maal Engeland dan kunnen wü daar ook geen grond verwerven, of woningen. Waarom zou er geen grens bestaan? Europa be staat uit omstreeks 25 afdelingen met grenzen. Kan een Nederlander in België dezelfde rechten opeisen als in zijn eigen land? Dat is ook apartheid, waarom zou dat in Zuid-Afrika een zonde zijn? Wü behandelen, aldus dr Malan, hen die niet blank zün goed. Volgens officiële docu menten bewijzen wü hun zevenmaal zo veel sociale diensten als de liberalistische Engelsen de inboorlingen in hun Afri kaanse gebieden. De Zuidafrikaanse minister-president betuigde nog zijn vriendschap voor Ne derland waar hij vier jaren als Utrechts student heeft doorgebracht. „Onze stam - en taalverwantschap", zeide hij „begint al meer en meer te worden beseft. Dit blijkt ook uit het eerste culturele ver drag in zqn geschiedenis dat mijn land onlangs met het uwe heeft gesloten. Ik ben diep onder de indruk van de water ramp, die Nederland heeft getroffen en waarvan ik een deel op mijn weg hier heen van de lucht uit heb kunnen waar nemen". Daarop verliet dr Malan Schiphol op weg naar Den Haag, waar hij een bezoek bracht aan dr Drees en de ministers Luns en Beyen. Dinsdagmiddag défïleerden enige groepen ouden van dagen uit Leiden, Tiel, Gendringen en Badhoevedorp op Paleis Soestdijk langs H.M. de Ko ningin. De stoet bestond uit 120 auto's en autobussen. Verschillende deputa ties boden H.M. bloemen en geschen ken aan. De foto toont de deputatie van ouden van dagen uit Gendringen Gelderse Achterhoek) die originele en voedza me geschenken mee bracht. Een prach tige „krentenwegge" en een mandje eieren werden Koningin Juliana aangeboden, die er kennelijk mee in haar schik was. Vier wetsontwerpen ingediend. Coördinatie van premies sociale verzekering en loonbelasting. 's-GRAVENHAGE, 9 Juni. Een wetsontwerp, dat beoogt enige bepalingen van de loonbelasting en de vereveningsheffing te coördineren met overeenkomstige be palingen van sociale verzekeringswetten, is bij de Tweede Kamer ingediend, tege- lqk met drie wetsontwerpen, welke eenzelfde coördinatie aan de züde van de sociale verzekeringswetten ten doel hebben. Bü de aanvaarding van deze ontwer pen zal een eerste stap gezet zün op de weg naar vereenvoudiging van de loonad ministratie, die dpor de commissie-van den Tempel in haar in 1952 uitgebrachte rapport over dit onderwerp is aangewezen. De in de wetsontwerpen neergelegde bepalingen beogen voornamelijk te be reiken, dat de loonbelasting, de vereve- LINZ, 10 Juni. Een Sowjetrussische deskundige op het gebied van het ver keer heeft gezegd, dat men in de Sowjet- Unie bezig is met de voorbereidingen voor een internationaal toeristenverkeer op grote schaal. De deskundige zei dit bü besprekingen, die hü met Oostenrijkse scheepvaartautoriteiten voerde over de scheepvaart op de Donau in het door de Sowjes-Unie bezette gedeelte van Oos- tenrük. Volgens hem zijn er in de Sowjet-Unie gedurende de laatste weken voorbereidin gen getroffen voor het openen van de Russische grenzen voor het internationale toeristenverkeer. Ook heeft hij gezegd dat het Sowjesrussische staats - reisbu reau „Intourist" plannen heeft om bin nenkort kantoren te openen in Londen. ningsheffing en de premies voor de socia le verzekering zoveel mogelijk over een zelfde loonbedrag worden berekend. Het voor de werkgever zo omvangrijke en tijdrovende berekenen van de heffings grondslagen voor de onderscheidene wet ten wordt zodoende tot een minimum te ruggebracht. De belangrijke vereenvoudi ging van de loonadministratie komt o.m, hierin tot uiting, dat voortaan voor alle hier bedoelde wetten gebruik zal kunnen worden gemaakt van één sterk vereen voudigde loonstaat. Ter bereiking van deze unificatie was het o.m. nodig de be palingen voor de kinderbüslag en de kin deraftrek met elkaar in overeenstemming te brengen. Verwacht mag worden, dat de nieuwe regeling op 1 Januari a.s. kan ingaan. Intussen wordt met spoed gewerkt aan de overige voorstellen van de commissie. De Staatssecretarissen van Financiën en van Sociale Zaken zün evenwel van me ning, dat de huidige voorstellen, die voor het bedrüfsleven het belangrijkste zün en zonder bezwaar los van de verder aan te brengen vereenvoudigingen kunnen worden ingevoerd, niet op de voltooiing daarvan mogen wachten. Belangrijk besluit te Luxemburg. Openstelling der staalmarkt is zonder moeilijk' heden verlopen. LUXEMBURG, 10 Juni. De commissie voor de behandeling van de vragen der gemeenschappelüke markt uit het parlement der Europese kolen- en staalgemeen schap heeft gisteren in Luxemburg besloten, dat er aandrang op de zes regeringen van de Schumann-landen moet worden uitgeoefend, om voortgang te maken met de integratie van Europa. Zowel op het gebied van de inwisselbaarheid der valuta's als van de interne financiën der zes landen moet het tot afspraken komen, opdat een werkelüke integratie tot stand komt. Uit de moeilü'kheden, die zich bü de uitvoering van het verdrag betreffende de kolen- en staalgemeenschap voordoen? blijkt duidelijk, dat deze gemeenschap op de duur alleen een succes kan worden, als men uitgaat van het standpunt, dat zü slechts een eerste stap is geweest op do weg die leiden moet naar een verder gaande economische integratie. De commissie heeft geen gedetailleerd voorstel uitgewerkt. Zij zal haar mening, die met algemene stemmmen is bekrach tigd, voorleggen aan de gemeenschappe lijke vergadering der kolen- en staalge meenschap, die Maandag a.s. in Straats burg bijeenkomt. Deze assemblee zal de vorm moeten kiezen, waarin invloed op de regeringen kan worden uitgeoefend. Dit was, volgens de mededeling, die de heer Preusker, voorzitter van de markt- commissie uit het kolen- en staalparle ment, na de vergadering deed, het voor naamste besluit, dat was genomen. De tails waren bij de besprekingen met op zet vermeden. Ook het Nederlandse voor stel (plan Beyen) was niet ter sprake gekomen. In de persconferentie deelde de heer Preusker mede, dat de hoge autoriteit aan de commissie een aanvulling had ver strekt op het verslag over de openstelling van de gemeenschappelüke staalmarkt. Na de openstelling zün geen grote ver schuivingen opgetreden, noch in de afzet, noch bü de prijzen. De hoge autoriteit heeft er, naar mening der commissie, goed aangedaan, de vrije concurrentie wederom in te voeren. Dat na de openstelling der markt geen grote schokken zijn gevolgd, nadat tien jaren lang productie, prijzen en afzet door de regeringen of door onderlinge afspraken gereglementeerd zijn geweest, is een opmerkelijk bewijs voor de juist heid van het moedige besluit der hoge autoriteit. Voor de openstelling der ge meenschappelijke markt was er een ze kere terughoudendheid bij de kopers, als gevolg waarvan de opdrachten met on geveer tien procent verminderden. Sedert de openstelling der markt valt een op ieving waar te nemen. De hoge autoriteit, aldus deelde de heer Ingezonden Mededeling (adv.) IN 11 FLEURIGE TINTEN. MAT EN GLANZEND FEUILLETON. door J. BRANDENBURG. 82 Deze verzoekt aandacht voor het gedeelte, dat te lezen is in Jesaja, het derde hoofdstuk van vers veertien: „De HERE komt ten gerichte tegen de Oudsten des volks en des- zelfs vorsten; want gijlieden hebt deze wijngaard verteerd, de roof des ellendigen is in uw huizen. Wat is ulieden, dat gij Mijn volk verbrijzelt en de aangezichten der ellendigen vermaalt? spreekt de Here HERE der heirscharen, Voorts zegt de HERE: Daarom, dat de dochteren Sions zich ver heffen en gaan met uitgestrekte hals en lonken met de ogen, al gaande en trippelende daarheen treden, alsof haar voeten gebonden waren, zo zal de HERE de schedel der dochteren Sions schurftig maken en de HERE zal haar schaamte ontbloten. Te dien dage zal de HERE wegnemen het sieraad der kousebanden en de netjes en de maantjes, de reukdoosjes en de kleine ketentjes en de glinsterende kledingen, de hoofdkronen en de armversierselen en de bindselen en de reukballetjes en de oorringen, de ringen en de voorhoofdsierselen, de wisselklederen en de manteltjes en de hoedjes en de buidels, de spiegels en de fijne linnen deksels en de hulledoeken en de sluiers; en het zal geschieden, dat er voor specerij stank zal zijn en losheid voor een gordel en kaalheid in plaats van haarvlechten en omgording eens zaks in plaats van een wijde rok en verbranding in- plaats van schoonheid. Uw mannen zullen door het zwaard vallen en uw helden in de strijd; en haar poorten zullen treuren en leed dragen en zij zal ledig gemaakt zijnde, op de aarde zitten Het Schriftgedeelte moest gelezen worden in de Hebreeuwse taal. Maar daar velen deze taal niet volgen kunnen, wordt zin voor zin ver taald in het Aramees, door een tegenwoordig zijnde Priester, die daarna, op uitnodiging van Jochanan, het Schriftgedeelte nader gaat verklaren. Deze man heeft geen benijdenswaardige taak, want recht tegenover hem zit de machtige Jochanan, die ieder woord wikt en weegt én geen woor den zal accepteren, welke in strijd komen met het gezag, dat hij heeft onder het volk. Daarom volstaat de grediker giet een historische uiteen zetting en er op te wijzen, dat de Profeet zich hier natuurlijk niet verzet tegen het dragen van mooie kleren en evenmin bezwaar heeft tegen ogenzalf en versierselen, want elders in de Schriften worden deze mooie dingen juist genoemd als zegeningen van Jahwe aan Zijn Verbonds volk. Het is alleen maar een waarschuwing, dat men geen afgodische verering voor al deze dingen mag hebben, doch Jahwe als de Schenker van al deze goede gaven moet erkennen en danken. Want het blijven zegeningen, wanneer Jahwe ons rijkdom geeft, zodat we al deze mooie dingen kopen kunnen. Op deze manier komt Jochanan er best af. Het volk kan nu zien, dat hij door Jahwe bizonder gezegend is, om zijn persoonlijke verdienste en nauwgezette wetsbetrachting. En Jochanan, die een ogenblik wel een beetje benauwd was geworden onder het horen lezen van dit profetisch woord, heft de ogen weer vrijmoedig op en kijkt in het rond naar de mensen, die tegenover hem staan. Verreweg de meesten hebben reden hun ogen daarbij neer te slaan, want niemand is zo rijk gezegend als Jochanan. Toch wordt het geen beste sabbat, want zijn dochters hebben zich erg gestoten aan het gelezene. Selene in het bizonder vraagt zich af, of deze lompe taal niet wat gekuist kan worden. Jesaja had eerst wat beschaafder omgangsvormen dienen te leren,-eer hij zijn prediking begon. Het was om je te schamen, wat hij er van maakte. Maar ze houdt deze dingen wijselijk verborgen voor haar vader. Stel je voor, dat je hem vroeg om de Schriften te kuisen en hoorbaar te maken voor moderne, beschaafde oren. Vader Jochanan zou het heilig schennis vinden. Toch spreekt ze er met haar zusters over en die zijn het met haar eens, dat hun Romeinse en Griekse vrienden, die deze week op het feest verwacht worden, maar beter dergelijke diensten in een Joodse Synagoge niet kunnen bijwonen. Waarschijnlijk zouden ze er niet veel van verstaan of begrijpen, maar de dames zouden zich weg- schamen, indien een taal, als Jesaja sprak, tot hun beschaafde oren doordrong. Geheel Bethlehem is vervuld van het feest. Behalve van de vele ambts beden, die hier wonen, vooral timmerlieden en metselaars, die het gehele Joodse land doortrekken om woningen en Synagogen te bouwen, bestaat de stad uitsluitend van de veeteelt. Alle schapen en geiten in de gehele omtrek worden in de nabijheid van de stad samengebracht en de scheerders beginnen hun werk. Hun mes snijdt de zware, dikke wolvachten van de huid en de dieren liggen plat op de grond en blijven roerloos en stemmeloos liggen tot het werk gebeurd is. Geen geblaat, geen klagelijk gemekker wordt gehoord, ook niet, wanneer de scherpe schaarpunten soms in de huid snijden. Het lijkt \yel, alsof de beesten het Keten, dat dit mede tot hun bestwil is. Preusker verder mede, heeft geen ver zoeken ontvangen om bescherming van bepaalde industriëen nadat de markt was opengesteld. Er zijn minder moeilijkheden opgetreden dan waarvoor sommige be vreesd zijn geweest. De commissie heelt er bij de hoge autoriteit wel op aange drongen, zeer bijzondere aandacht ta schenken' aan de Britse prijzen, die in het binnenland veel lager liggen dan da prijzen van het uitgevoerde Britse staal. De prijzen voor de gemeenschappelijke Europese markt en de exportprijzen naar derde landen ontlopen elkaar niet veel. De hoge autoriteit zal over het Britse sy steem der dubbele prijzen contact opne men met de Britse vertegenwoordigers bij de hoge autoriteit in Luxemburg. Te beginnen met de volgende week zal de hoge autoriteit wekebjks de prijzen, da productiecijfers, de gegevens over de ex port, de goederenbeweging tussen da Schumann-landen en de stand der orders publiceren. Tevoren zal een overzicht van dezelfde gegevens tot 1 Mei j.l. openbaar worden gemaakt. Ook de kwestie der omzetbelasting is weer ter sprake gekomen. Voor 31 De cember zal de hoge autoriteit tezamen met de zes regeringen voor deze belas tingkwestie een definitieve oplossing zoe ken. DANK EN WAARDERING. DEN HAAG, 10 Juni Duizend stra lende Hollandse meisjesgezichten waren gisteren geheven naar een ministeriële feestredenaar, mr F. J. F. M. van Thiel, in de Scheveningse Kurzaal. Onze mi nister van Maatschappelijk werk dank te namens de regering voor hun kra nige optreden hl de rampgebieden. Deze meisjes immers vormden de „emmer en bezemploegen", die onder het vaan del van de Ned. Vrouwelijke vrijwilli ge hulpverlening in Zuid-Holland de overstroomde woningen in twaalf ge-, meenten van modder en slik schoonden. De terugkerende bewoners vonden hun behuizing brandhelder terug. Een hele troost in de oneindige misère van ver nieling en verlies. Mr L. A. Kesper, Koninklijk Com missaris in de provincie Zuid-Holland, bracht de dank van het provinciale bestuur over. Namens zjjn, mede aanwezige, ambt genoten uit de getroffen gemeenten dankte burgemeester P. W. Hordijk van Ooltgensplaat de grote schare aanpaksters. Een aanvankelijke te rughoudendheid van de bevolking sloeg weldra om in oprechte waarde ring. En als de vrouwelijke vrijwil ligsters thans onder hun advies „Wij weten van aanpakken" met eigen lijs ten aan de komende raadsverkiezin gen in het rampgebied zouden deel nemen, dan liepen we grote kans, dat de rampgemeenten binnenkort door vrouwen zou worden geregeerd. De vice-presidente van de F.V.V.H., mevr. G. Janssen-Gillebaard, dankte de Stichting maatschappelijk werk Zuid-Holland in de persoon van de sociale werkster mej. Koning voor het stimulerende werk bij de hulpverle ning. Haar en twee willekeurige le den van de 120 hulpcolonnes werd het herinneringsteken op de borst gespeld. Na de huldiging werd door Chiel de Boer, Jan Oradi, de goochelaar Henk Bouman en een mariniersstrijkje een gezellig programma gebracht. KOERSDALING IN WALL STREET. NEW YORK, 10 Juni Gisteren ontstond een belangrijke koersdaling in Wall Street als gevolg van soms om vangrijke liquidaties. De daling werd veroorzaakt door de ontwikkeling van de internationale toestand, met name de kansen op wapenstilstand op Korea en de opheffing van controlemaatrege len door de Russen in Oostenrijk. Bij slot was de stemming flauw en de in dexcijfers lagen tenslotte op het laag ste niveau van de dag.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3