Italiaanse regeringspartijen ontging de verkiezingspremie Zwitserland struikelblok Tweede Kamer accoord met nieuwe tarwe-overeenkomst Veel belangstelling voor de vierde Beneluxronde Begrafenis van dr K* Huizenga Vervoersproblemen op Schouwen nog steeds ontelbaar BidauÜt geen formateur PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vuile handen en lippenstift de oorzaak Een millioen betwiste stemmen kunnen de kansen doen keren Raad van Stavenisse besprak Rampschadewet v SNIPPER NIEUWS Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad" hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 Exploitante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2499 Abonnementsprijs 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 11 JUNI 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEEDE Directeur: JACQ DE SMIT M/idewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. 1. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Ewekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 4.20 u., onder 20.59 u. Maan op 4.32 u., onder 22.18 u. Hoogwater Vrijdag 12 Juni: Vlissingen: 2.10 u. 1.96 m., 14.36 u. 1.99 m. Terneuzen: 2.28 u. 2.16 m., 15.08 u. 2.19 m. Wemeldinge: з.57 u. 1.63 m., 16.28 u. 1.66 m. Zierikzee: 3.46 u. 1.36 m., 16.13 1.40 m. ROME, 10 Juni. De Italiaanse verkiezingsuitslagen zijn in een hopeloos geharrewar geëndigd met de mededeling, dat de regeringspartijen 57.000 stemmen tekort hadden om voor het Huis van Afgevaarigden de stemmen- meerderheid te halen en daarmee de premie voor het bezetten van twee uerde der zetels in de wacht te slepen. Maarhet kan vriezen en dooien in Italië,want 1.300.000 stemmen werden nog betwist en een commissie uit de nieuwe Earner zal moeten beslissen over de toewijzing van deze stemmen, waardoor de totaaluitslag zich toch nog in het voordeel van de rege ringspartijen kan wijzigen. Hoe lang het zal duren eer dit uitgezocht is De Gasperi schijnt in dit opzicht geen haast te hebben, want ondanks het feit, dat het centrum geen meerderheid aan stemmen kreeg beschikken de regeringspartijen toch nog over een meerderheid, zij het een kleine, van 16 zetels. Het ministerie van Binnenlandse Zaken schrijft dit geharrewar toe aan de communistische afgevaardig den, die op de 49.000 stembureaux opdracht hadden gekregen, de gel digheid van zoveel mogelijk stem biljetten te betwisten. Zo werden stemmen, die waren bezoedeld door vuile handen oflippenstift, on geldig verklaard. Het vordt daarom heel wel mogelijk geacht, dat een groot aantal van deze betwiste stem men geldig worden verklaard, waar door de centrumpartijen juist aan hun trek komen om de stemmenmeerder- heid te krijgen en de premie binnen te halen. GEEN HAAST. Een speciale Kamercommissie zal over de geldigheid der stemmen moe ten beslissen, maar waarnemers gelo ven, dat de nieuwe regering, die hoogstwaarschijnlijk weer onder lei ding zal staan van De Gasperi, een botsing op dit punt zal vermijden, door de commissie toe te staan het onder zoek maandenlang te rekken. DE NIEUWE KAMER. In afwachting van de uitslag in deze netelinge zaak ziet de nieuwe Kamer er als volgt uit: Christen-democraten 262 zetels, so ciaal-democraten 19 zetels, liberalen 14 zetels, republikeinen 5 zetels, andere partijen 3 zetels. Het centrum bezet dus voorlopig 303 zetels van de 590. ONGEREGELDHEDEN IN TSJECHO-SLOWAKIJE. WENEN, 10 Juni. De Tsjechoslo- waakse president, Zapotocky, heeft voor radio-Praag medegedeeld, dat er zich in Tsjecho-Slowakije op vele plaatsen ongeregeldheden en protest bewegingen tegen de herziening van geldwezen, die onlangs werd uitge voerd, hebb:n voorgedaan. Zapotocky deelde mede, dat deze acties tegen de herziening geen succes heb': en gehad. Dit was, naar hij zeide, grotendeels te danken aan het ver enigd front van de arbeiders. Volgens de president zijn er bij de uitvoering van de herziening van het geldwezen talrijke tekortkomingen ge constateerd. De leiding van een aan tal fabrieken had onvoldoende voor bereidingen genomen en financiële autoriteiten hadden geen schikkingen getroffen om de inwisseling vlot te d^en geschieden. STAVENISSE, 10 Juni. De ge meenteraad van Stavenisse heeft he den besloten accoord te gaan met de bouw van negentien houten woningen, welke door Noorwegen beschikbaar zullen worden gesteld. Deze woningen zullen bestemd worden voor waters noodslachtoffers. De raad aanvaardde met algemene stemmen een voorstel van B. en W., om bij de Tweede Kamer een adres in te dienen, inhoudende ernstige bezwa' ren tegen bepaalde onderdelen van 't ontwerp van wet op de watersnood- schade. Met name was de gemeente raad van oordeel, dat het wetsontwerp zodanig wijziging behoeft, dat de rijks bijdrage zoveel mogelijk het bedrag van de geleden schade zou benaderen. De huisraadschade dient in de wette lijke regeling te worden betrokken. Het wordt onbillijk geoordeeld, dat de bijdrage voor herstelschade aanzienlijk lager is dan de bijdrage voor nieuw bouw. De aftrek van elke rijksbijdrage ad f 50 wordt voor de minder gesitu eerden te hoog geacht. De gemeenteraad ging met algemene stemmen aocoord met het voorstel van de burgemeester, om de Commissaris der Koningin in overweging te geven tot algehele terugvoering van de be volking te besluiten. Als onderdeel van de beschermings maatregelen tegen eventuele storm vloeden besloot de raad over te gaan tot aanschaffing van een nieuwe grote sirene. B. en W. bereiden een rege ling voor interne evacuatie voor. De raad heeft tenslotte besloten over te gaan tot aankoop van grond, nodig voor de bouw van vijftig nieuwe wo ningen. De aanbesteding voor de bouw zal over enkele weken geschieden. Ongeval op ARM, 17. ARNEMUIDEN, 10 Juni. Op het motorvissersvaartuig ARM. 17, schip per P. van Belzen, werd zijn zoon, M. van Belzen, door een vliegwiel van de motor bij zijn kleren gegrepen. Zijn kleding werd hem hierdoor van het lichaam gerukt. De man had de te genwoordigheid van geest zich onmid dellijk aan de wand van het schip vast te klemmen, waardoor erger werd voorkomen. Dit aantal was echter 371, zodat de regeringspartijen een beduidend ver lies hebben geleden. Zien we nu naar de oppositie. De communisten ver overden 143 zetels en de linkse socia listen 75. Beiden hadden er samen tot op heden 183 en boekten dus een be hoorlijke winst. De rechtse oppositie (monarchisten eh neo-fascisten) haal de 69 zetels (was 20). De oppositiepar tijen samen bezetten dus thans 287 ze tels. Proeven met bestuurbare projectielen. WASHINGTON, 10 Juni. De Amerikaanse luchtmacht is van plan proeven te nemen met bestuurbare projectielen, waarbij deze een vlucht van 3000 kilometer boven het Caraibische gebied maken en daarna op een onlangs ingericht landingster rein aan de kust van Florida landen. HONGERSNOOD IN CHINA. HONGKONG, 11 Juni. Volgens een Pekings blad bedraagt het aantal Chinezen, dat lijdt door de honger snood als gevolg van mislukking van de oogst door droogte en vorst op het ogenblik verscheidene tientallen mil- lioenen. De hongersnood teistert o.m. de rijke productiegebieden en in het bijzonder de centraal-Oostelijk'e provincies ten Noorden van de Jangtse. Einde van strijd tussen kerk en staat in Oost-Duitsland. BERLIJN, 10 Juni. Het hoofd van de Evangelische kerk in Duits land, bisschop Dibelius, en de Oost- Duitse premier, Grotewohl zouden het eens geworden zijn over een program van negen punten ter beëindiging van het conflict tassen kerk en staat In Oost-Duitsland. De Oostduitse regering heeft beloofd de gearresteerde geestelijken in vrij heid tè stellen, het godsdienstonder wijs op de scholen weer toe te laten, terwijl de kerkelijke jeugdverenigin gen hun werk ongehinderd kunnen voortzetten. De kerk zou zich harer zijds hebben verplicht zich te onthou den van eritiek, die strijdig is met de grondwet en zich niet te bemoeien met het economische en politieke leven in het land. DE WERELD WACHT AF. WASHINGTON, 10 Juni. De Amerikaanse regering heeft Zwitser land gevraagd de houding ten opzichte van deelname aan de neutrale com missie van toezicht op de krijgsgevan genen in Korea te herzien. Zoals be kend heeft Zwitserland gemeend al leen te kunnen meewerken, indien ook Zuid-Korea toestemt. Men verwacht in Bern, dat de Zwitserse houding zich nog zal wijzigen, waardoor een strui kelblok, waarvan de gehele oplossing van het vraagstuk der gevangenen af hangt, uit de weg is geruimd. De besprekingen over de wapenstil stand zijn inmiddels weer voor onbe paalde tijd verdaagd. Waarnemers ne men aan, dat de stafofficieren de zaak verder zullen handelen. Wanneer zij met hun werk gereed zijn, zal het be stand getekend kunnen worden. RUSSISCH GRAAN IS TE DUUR. (Van onze parlementaire redacteur.) 's-GRAVENHAGE, 10 Juni. De tweede Kamer is vanmiddag accoord gegaan met de verlenging van de Internationale Tarwe Overeenkomst, waarbij Nederland zich verplicht ge durende drie jaar tenminste 675.000 ton tarwe per jaar af te nemen. De exporterende aangesloten landen zijn echter ook verplicht dit kwantum te leveren, zodat ons land bij een eventuele schaarste toch nooit meer zai behoeven te betalen dan de overeengekomen maximumprijs. Daalt de tarwe- prjjs dan moeten de contracterende landen toch de minimumprijs betalen. Nu is er momenteel een dalende conjunctuur in de tarweprijzen, maar onze regering is van mening, dat zij niet zullen zakken tot onder de vast gestelde minimumprijs. De komende oogst is n.I. beduidend lager dan die van vorig jaar. Vrees voor tekorten behoeft er echter niet te zijn, want de voorraad is groot genoeg. Wervelstorm in de V.S. eist vele slachtoffers. WASHINGTON, 10 Juni. Het aan tal personen, dat bij de wervelstormen, die het gebied van Worcester in de Amerikaanse staat Massachusetts heb ben geteisterd, is omgekomen, was vannacht gestegen tot 85. Meer dan 800 personen zijn gewond; 2500 men sen werden daldoos. De schade zou 50 millioen dollar bedragen. Het aantal slachtoffers van de recente wervel stormen, die in de V.S. hebben ge woed is daarmee gestegen tot 423. De Engelse regering heeft deze over eenkomst niet getekend. Zij wenst het risico niet te lopen. Zij houdt er dus rekening mee, dat de prijs onder de minimum contractprijs zal komen. Maar de heer Schüthuis (Arb.), die reeds meer dan 50 jaar graanimporteur is kon deze verwachting niet delen. Het loopt altijd anders dan men denkt, zo zeide hij. Slechts Jozef in Egypte heeft het destijds goed bekeken. Er was dus geen weerstand tegen dit ver drag. Met uitzondering natuurlijk van de communisten. Zij stemdentegen, omdat zij niet verplicht uit de Ameri kaanse hand willen eten. Importeer toch graan uit Rusland, aldus adviseer de de heer Haken. Maar minister Mansholt had zijn antwoord wel klaar. Rusland heeft 60.000 ton graan aange boden tégen een prijs van 41.16 gulden per 100 kg. Granen uit andere landen waren tegelijkertijd op de vrije markt voor 38 gulden per 100 kg. De Nederlandse productie van het vorige oogstjaar was 327.000 ton. Het verbruik was in 19511952 ruim 1 mil lioen ton. Gezien de raming voor het nieuwe oogstjaar en de verplichte af name van de 675.000 ton, blijft er voor de vrije markt een aankoopmogelijk heid van plm. 90.000 ton. De heer de iVi A kr' De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, is gisteren in Boston weer geopereerd voor zijn galaandoe- ning. Zijn toestand wordt bevredigend genoemd. - De bekende Amerikaanse senator Taft lijdt aan een ernstige heupaandoening, zodat hij zijn werk zaamheden aanzienlijk zal moeten be perken. Denemarken heeft de V.S. meegedeeld, geen verder economische hulp meer nodig te hebben. De Rus sen schijnen, zo wordt te Parijs ver nomen, onlangs aan Turkije een ver zoening door concessies te hebben aan geboden. Sinds de tweede wereldoor log hadden beide landen ruzie over het beheersen van de toegang tot de Zwar te Zee. Sedert het afkondigen van de noodtoestand in Kenia, nu acht maanden geleden, zijn ruim 1000 leden van de Mau Mau gedood. In dezelfde periode heeft de Mau Mau 411 inheem sen, 17 blanken en 4 Aziaten gedood, alsmede 229 personen gewond. Een militair uit Pakistan is een millioen rijker geworden. Hij won een wed denschap bij het paardenrennen. Hij wist er zelf niets van, want zijn broer had de weddenschap voor hem ge sloten. De oud-directeur van „De Ommelanden", de heer de Boer, zal f 600 armer worden. Hij wérd tot het betalen van een boete van dit bedrag veroordeeld door de politierechter te Groningen, daar hij aan enkele per soneelsleden teveel loon heeft uitbe taald. Door de gladheid van de weg is gistermorgen een bus in Rotterdam in botsing gekomen met een tram. Er liepen 25 passagiers verwondingen op Hartog (V.V.D.) vond dit wel wat laag en hij vroeg de verplichte afname de volgende keer op 500.000 ton te stellen. Ook zat deze afgevaardigde met de houding van Engeland in de maag, maar minister Mansholt wist hem te vertellen, dat het dit land onmogelijk gemaakt zal worden goedkoper te im porteren dan de deelnemende landen. De rest van de middag werd nog gevuld met enige stemmingen over de conclusies van minister Donker. Ver der werd de noodwet kinderbijslag voor kleine zelfstandigen verlengd tot 1 Juli 1954. En tenslotte ging de Ka mer nog accoord met het verdrag dat de rechtspositie van de krijgsmachten regelt wanneer zij zich op het grond gebied bevinden van de landen die aangesloten zijn bij het Noord-Atlan tisch Pact. DEN HAAG, 10 Juni. Onder gro te belangstelling is vandaag op de al gemene begraafplaats te Loosduinen, het stoffelijk overschot van dr K. Hui zenga,- düd-direeteux van de Christe lijke Kweekschool te Middelburg ter aarde besteld. Onder dp aanwezigen merkten wij o.a. op de heren R. Batten en B. J. v. d. Berg, als vertegenwoordigers van het bestuur der Chr. Kweekschool; J. H. Klarenbeek en J. van Wijk als ver tegenwoordigers van de leraren; P. Bouwens, voorz. van de vereniging van oud-leerlingen; A. I. Catsman en R. Zuidema voor het Prov. Comité van A.R. kiesverenigingen, de laatste te vens voor het „Zeeuwsch Dagblad"; J. S. Hoek, voorz. van de A.R. Kiesver eniging te Middelburg; P. Boon van de Statencentrale en Ir W. J. Mulder namens het Chr. Lyceum te Goes. Het Centraal Comité van A.R. Kiesvereni gingen werd, daar de heer J. Schouten verhinderd was, vertegenwoordigd door de heer R. Gosker. Verder waren er o.a. verschillende oud-leerlingen en vrienden w.o. dr N. J. Hommes te Hil- legersberg en de heer J. Fonteyne, Hoofd-Commissaris van Politie te Haarlem, v.h. te Middelburg. De plechtigheid droeg overeenkom stig de wens van de overledene een sober karakter. Toespraken werden niet gehouden. Ds P. J. Prins, die de leiding had, las in de aula enkele ge deelten uit Joh. 14, 2 Tim. 3 en Joh. 3, waarbij tot troost van de familie ge wezen werd op de grote promotie, eeuwig leven voor wie gelooft in den Zoon. Terwijl op het orgel de melodie van „Veilig in Jezus armen, veilig aan Jezus hart" werd gespeeld, werd de kist naar buiten gedragen. Aan de groeve las ds Prins nog de Apostoli sche geloofsbelijdenis. Een zoon van de overledene dankte namens de familie voor de betoonde belangstelling. De heer D. M. Dieleman te Axel is geslaagd voor het examen adspirant V.E.V.-cursist B van de Vereniging Electrotechniseh Vakonderwijs in Ne derland. DELEGATIE NAAR MINISTER ALGERA. Bestuur Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland" besprak de situatie. ZIERIKZEE, 10 Juni. In de gisteravond gehouden bestuursvergadering van de Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland" heeft men weer langdurig gesproken over de vervoersmogelijkheden op en naar het eiland. De voor zitter, notaris P. Heering, kon meedelen, dat de heren Stevense, van Toledo en G. v. d. Vliet namens de Stichting op audiëntie zullen gaan bij minister Algera, waarbij zij de verkeersproblemen onder het oog van de bewinds man zullen brengen. Een groot aantal klachten werd op- nieu naar voren gebracht. Op het veer te Anna Jacobapolder heeft een automobilist een halve dag moeten wachten voor hij over kon. Een ver huiswagen heeft tweemaal een dag gewacht, voordat vervoer naar Zierik zee mogelijk was. Meegedeeld werd, dat zodra de haven van Zierikzee klaar is, de „Zijpe" op Burghsluis gaat va ren. Verwacht wordt, dat eind Juni de weg BrouwershavenScharendijke kla:\- zal zijn. In de maanden Juni tot en met November zal uit de West hoek van Schouwen 150.000 kg. fruit naar Rotterdam moeten worden ver voerd en biervoor zijn onderhandelin gen gaande om een landingsboot naar Rotterdam te laten varen. Geklaagd werd over de Kaagboot, die niet voor de Zeeuwse wateren geschikt is en te weinig reddingsmateriaal aan boord heeft. De R.T.M. doet pogingen een grotere boot uit België te krijgen. Verwacht wordt, dat het gat bij Ouwerkerk in September diebt zal zijn. Met het uitbaggeren van de ha ven van Zierikzee zal vermoedelijk eind deze maand worden begonnen. De twee boten met koplading, waarvan een met rails, voor het veer A. J.-poI- derZijpe zuilen over twee maanden klaar zijn. Van een helicopterdienst HaamstedeRotterdam kan geen sprake zijn, daar de kosten f 400 per vlieguur bedragen. Uiterlijk in 1955 en' beicfe voertuigen werden vrij ern-jzal de telefoon In Zierikzee geautoma- stig beschadigd. I tis" rd zjjn. De voorzitter kon ook nog meedelen, dat het concert van de Marinierskapel te Middelburg netto f 536.23 voor de Stichting heeft opgebracht. Van een andere Stichting wordt via het Ram penfonds nog een flink bedrag ver wacht. Ook is aan de Spaarbankbond geschreven, daar de bond een bedrag van f 280.000 ter beschikking heeft voor hulp aan de noodgebieden. De minister van Wederopbouw is gevraagd voor spoedige toezending van de directieketen te willen zorgen en zo mogelijk meerdere keten te zenden. De heer van Eeten, burgemeester van Nieuwerkerk, deelde daarop mee, dat in zijn gemeente volgende week de funderingen voor de keten worden gelegd .De keten worden geplaatst bij het Beiersdijkje en in de gemeente Noordgouwe. Besloten werd het Prov. Bestuur te verzoeken de Prov. boot een half uur eerder te laten vertrek ken met het oog op de aansluitingen te Goes. Tenslotte werd door de heer Hoek meegedeeld, dat enquêteurs uit Den Haag een onderzoek hebben ingesteld naar de levensmiddelenprijzen en on der andere hebben verklaard, dat de bakkers ook volkswittebrood in voor raad moeten hebben. De hoge prijzen zijn hoofdzakelijk het gevolg van de hoge vervoerskosten. Besproken werd ook een eventueel alarmeringssysteem en het concept-schrijven aan de Sta- ten-Generaal inzake het ontwerp- Rampschadewet. Gistermorgen is Kopenhagen in rep en roer gebracht door een 24-jarige bewoner van het tehuis voor behoeftigen aldaar, die om 8 uur op een 45 meter hoge schoorsteen is geklommen, waar hij zich van zijn kleren heeft ontdaan. Palle Petersen zit thans geheel ontkleed op de hoge smalle schoorsteen en tot mi toe is niemand er nog achter kunnen komen wat hij in de zin heeft. Duizenden verzamelen zich aan de voet van de schoor steen en worden van afgrijzen vervuld, wanneer zij 45 meter boven zich een klein stipje zien, dat Petersen moet zijnHij heeft gedreigd naar beneden te springen, wanneer de nieuwsgierigen niet worden verwijderd. Inderhaast uitgerukte politie en brandweercolonnes trachten de straat schoon te houden, hetgeen echter een onbegonnen werk is. Ziekenauto's worden voor een eventueel ongeluk gereed gehouden. De foto toont een brandweer man, die naar de top van de schoorsteen klimt om Petersen te bewegen mee naar beneden te gaan. De gehele morgen reeds stroomt de regen neer. ORGANISATIE IS IN VOLLE GANG Start te Bergen op Zoom, finish te Middelburg. MIDDELBURG, 10 Juni. Onder hoogspanning wordt gewerkt aan de voorbereidingen voor de vierde Beneluxronde, het grote toeristische evene ment van de M.A.C. „Scheldegouwen", dat dit jaar op 10 en II Juli a.s. gereden zal worden. Reeds nu blijkt de belangstelling stukken groter te zijn dan vorig jaar, toen ongeveer 250 motor- en autorijders deelnamen. Vooral uit het buitenland komen vele aanvragen binnen, o.m. uit West- Duitsland (nu al negen) en uit België. Ook dit jaar zal de start plaats vinden op de Grote Markt te Bergen op Zoom en de finish op de Markt te Middelburg. In Bergen op Zoom zal iets vroeger worden vertrokken, n.I. om 12 uur. Bovendien is de route ongeveer 60 kilometer korter. Zij is nu welgeteld 1079 kilometer. Het gevolg van één en ander is, dat de eerste rijders 's Zaterdagavonds eerder worden verwacht. Naar globale berekening kunnen er voor 7 uur al heel wat in Middelburg zijn gearriveerd. De organisatie droeg ditmaal wel een bijzonder karakter, mede tenge volge van de gebeurtenissen op 1 Fe bruari. Het bestuur van „Scheldegou wen" heeft zich ernstig afgevraagd, of het. niet beter zou zijn de ronde af te gelasten, maar bij nader inzien werd hiertoe niet besloten, ook al omdat het voordeel zou kunnen hebben de aan dacht op Zeeland gevestigd te blijven houden. De moeilijkheid was echter, dat niemand wist, of de weg door Zuid-Beveland op tijd gereed zou ko men. Ingeval dit niet zo zou zijn, werd de gedachte geopperd aan de Provin cie te vragen extra boten te laten va ren over de Wester-Schelde voor het vervoer der deelnemers. Gelukkig bleek dit alles niet nodig, want de weg kwam bijzonder snel klaar. Een zeer belangrijke vraag bij het organiseren van de ronde was, of de route geheel voldeed en of het nu per sé nodig was de drie hoofdsteden aan te doen. Vooral de deelnemers uit Zuid- en Noord-Holland vonden het vorige jaren niet prettig eerst de reis naar Bergen op Zoom te ondernemen en dan weer langs ongeveer dezelfde weg naar Amsterdam te rijden. Om kort te gaan: er is nu besloten Amster dam te laten schieten en de eerste hoofdcontróle in Arnhem te vestigen. De K.N.M.V. zal deze hier verzorgen. Maar voordat de rijders in Arnhem zijn hebben zij al een hele trip achter de rug. Zij zullen n.I. via Tilburg over Sint Michielsgestel naar 's-Hertogen- bosch rijden en dan over Hedel, Zalt- bommel, Vianen, Vreeswijk, Jutphaas, Zeist, Barneveld, Otterloo. Aangezien deze tocht bij daglicht wordt gereden, zal men kunen genieten van het prach tige natuurschoon van de Veluwe. DE VERDERE ROUTE. Van Arnhem gaat het over Nijme gen, Grave, Uden, Veghel, St. Oeden- rode en Son naar Eindhoven, waar het nachttraject begint. In Hasselt is er 'n uur verplichte neutralisatie en dan wordt de rit vervolgd over Namen, Marche, Bastogne (waar het dagtraject begint) en Arlon naar Luxemburg, de tweede hoofdcontróle. Dan zal gereden worden door het Müllertal over ver schillende dorpen naar Vianden, Via Clervaux naar Sint Vith en verder via Eupen naar Luik, waar de tocht naar Brussel aanvangt. Daar is de derde hoofdcontróle. Over Aalst, Gent, St. Niklaas en Antwerpen loopt de route naar Putte, waar het laatste gedeelte van de ronde naar Middelburg een aanvang neemt. De route loopt dus door de prachtigste gedeelten van de Luxemburgse en Belgische Ardennen. De inschrijfgelden voor de deelne mers zijn gelijk aan die van het vorige jaar. Men krijgt daarvoor een ontbijt, enkele versnaperingen, een lot voor de tombola en voor degenen, die dit wen sen, gratis logies in Middelburg. He laas hebben automobilisten, die geen lid zijn van de K.N.A.C., een speciale startlicentie nodig, die f 20 kost. Een stem te weinig. PARIJS, 11 Juni. Juist voor het ter perse gaan van deze editie bereikte ons 't bericht, dat de Fran se nationale vergadering heeft ge weigerd Georges Bidault te aan vaarden als kabietsforniateur. Hij kreeg één stem te weinig. DE BILT ZEGT s Veel bewolking. Zwaar bewolkt met verspreide op klaringen, maar hier en daar nog enige lichte regen of motregen. Zwakke tot matige Noordwestelijke wind. In het binnenland iets hogere temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1