Sneuvelt de stier liever zandvlakte van de 'SSSfiWs.a.. Chr. Middenstandsbond nog steeds in financiële moeilijkheden. „De Tijger van de sneeuw"* PaARSMERK 2.'°, ^UiNMERk per25°" 1.oo Decoratieve moord op de stier. De torerozelfbeheersing en moed. op SDe ïladia friejnqb onó Frans dorpje dreigt ver nietigd te worden. Zevende lustrum werd heden feestelijk herdacht. Hij beantwoordde Ide uitdaging van de Mount Everest. LEESTAFEL „De Schelde" levert enorme ketel voor Amer-centrale. INSCHRIJVINGSFORMULIER Hiermede geef ik me op als abonné op het „ZEEUWSCH DAGBLAD Woensdag 10 Juni 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 Niemeijer* koffie Mei waardepunten voor Saiira tafelgerei en andere waardevolle geschenken nu ^Pakking) per blik I (Van onze correspondent). MADRID, Juni Met 'n bezwaard gemoed ga ik de „plazza de toros" binnen. Ik k(j|c neer op een cirkelvormige zandvlakte. Daar zal straks bloed vloeien. Elke week wordt het gele zand doordrenkt met liters bloed. Om mQ heen gonst en deint een Spaans publiek. Ongeduldig, verlangend, met schitterende ogen wacht iedereen op de trompetstoten, die het bloedige spel zullen openen. Men heeft mij bezworen het decoratieve en feesteiyke stierengevecht te gaan zien. Zo'n fantastisch schouwspel mag een vreemdeling In dit land niet missen. Ik heb in een net Spaans gezelschap een pleidooi voor de stier gehou den, eigenlijk niet alleen voor de stier maar ook voor de koeien en de paarden, de muilezels, de honden, de katten en de kippen, die hier dagelijks worden mis handeld. Een dier is maar een dier, zegt de Spanjaard Jullie buitenlan ders begrijpen niet, dat de stier en zjjn tragische dood maar een ondergeschik te rol spelen in de plazza. Het gaat om het fascinerende schouwspel zelf, de kleuren, de torero's, de prachtige historische kleding. Maar waarom worden de stieren dan dood gestoken? In Portugal en Zuid-Frankrijk doen ze dat niet. U moet niet sentimenteel zijn. Het is nu eenmaal zo, dat de meeste dieren geen natuurlijke dood sterven. Bent U wel eens in een abattoir ge weest? U zegt, dat de beesten daar humaan worden afgemaakt? Maar dood is dood. Ze mogen, wat jullie betreft graag dood gaan om biefstuk en coteletjes te worden. En zelf dein zen jullie ervoor terug om te zien, hoe het gebeurt. Is dat niet een beetje huichelachtig? Moet er dan een publieke verma kelijkheid van worden gemaakt? Zoals U het noemen wilt, maar is het voor de stier niet veel eervoller en waardiger om in de arena te ster ven dan in een slachthuis? Wij Span jaarden verkiezen een heldhaftige dood boven een moord in een of an dere kelder. De stier zou er precies zo over denken. Hij heeft toch geen k, a het er levend af te brengen! Nee, dat is waar, zijn kansen zijn gering, maar hij valt tenminste op het veld van eer. Om na een gevecht als een bloe derige massa weggesleept te worden, zonder gehuldigd te worden voor zijn dapperheid? Wordt hij bejubeld, als hjj de espada op de horens neemt en hem in het zand vermorzelt? Van het standpunt van de stier bezien lijkt me dat logisch. ETIQUETTE U moet begrijpen, dat de stieren gevechten aan vaste regels en een nauwkeurig omschreven etiquette ge bonden zijn. Bovendien, waarom maakt U zich zo druk over de stieren. Worden niet elke dag millioenen die ren gedood om de mensen te gerie ven? Ik heb gezien, hoe de dieren in dit land worden behandeld. Koeien worden met 'n strop om de hals uit de scheeps ruimen en van vrachtwagens getakeld. In een winkel zag ik kortgeleden, hoe Jonge konjjnen, achter de toonbank, le vend werden gestroopt. Kippen en kal koenen worden de poten aan elkaar vastgebonden en bij bosjes op een kar geladen. Is dat niet wreed? U hebt gemakkelijk praten. In deze warme streken kunnen we het vlees geen dag goed houden. Een kip, die 's morgens wordt geslacht, kan 's avonds niet meer gegeten worden. wmOtBDAG 11 JUNI 1953. HILVERSUM I. (402 ra.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 11.50 „Als de ziele luistert", caus. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconc. (12.3012.33 Land- en tuinb. med.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en Kath. nws. 13.20 Sopr., fluit en piano. 13.55 Gram. NCRV: 14.00 Metropole-ork. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Lichte muz. 15.35 Tenor, hobo en orgel. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Gram. 17.00 „Eben Haezer", hoorsp. v. d. jeugd. 17.30 Zang en piano. 17.45 Voordr. 18.05 Kamermuz. 18.35 „Op de Stelling". 18.45 Leger des Heils kwartier (gr). 19.00 Nws. 19.10 Levenvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.25 Gram. 19.30 Idem. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio- Vossenjacht. 21.15 „Good old England", klankb. 21.45 Promenade ork. 22.15 Piano recital. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws en S.O.S.-ber. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II. (298 m.) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO; 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Lie deren. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kamerork. 11.45 Voor de vrouw. 12.00 Musette-ork. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuin bouw med. 12.33 Gev. muz. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nws. 13.15 Med. of gram. 13.20 Promenade-ork. 14.00 Gev. prog. 14.35 Cello en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Gram. 16.15 ,»Van Pepita's en Mantilla's". 16.30 Gram. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Mil. caus. 17.40 Gram. 17.45 Regeringsuitz.: „Suriname, rivierenland", door Dr J. I. S. Zonneveld. 18.00 Nws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Reportage of gram. 18.30 Lichte muz. 19.00 Gesprokerr brief uit Londen. 19.05 Amus. muz. 19.40 Rondetafelparlement. 20.00 Nws. 20.05 Radio Philh. ork. en solist. 21.25 „Kom mer Kleyn 60 jaar", vraaggespr. 21.35 Voordr. met muz. 22.20 Dansmuz. 23.00 £*ws. 23.15 Sportact. 23.30 Gram. 23.40 24.00 Zang en orgel. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 ^ir or^* en s°liste. 12.15 Lichte muz. 12.30 Weerber. 12.34 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Eng. les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 „Wiener- r^'tc' 16'15 Kamermuz. 17.00 ï?Y?*Grf 17-15 Voor de kinderen. JS'in 3,30 Voor de sold- 19-00 Nws. 19-40 Filmmuz. 20.00 Klankb. 20.20 Gram. 20.30 Verz. prog. 21.00 Voor de vrouw. 21.45 Vcrz. prog. voor de vrouw. 22 00 Nws. 22.15 Zang ea piano. 22.55—23 00 Nws. En ijs is duurder dan de hele kip. Bij jullie wordt de wreedheid tegenover de dieren binnen de muren gehouden en bij ons kan iedereen het zien; dat is het verschil. Laten we ophouden, gaat U voor de aardigheid eens naar de plaza. Toon een beetje gevoel voor verhoudingen HET BLOEDIGE SPEL. Met een bezwaard gemoed ga ik. de „plaza de toros" binnen. Ik kijk neer op een cirkelvormige zandvlakte. Een biefstuk, die, als het goed is, uit de bovenbil van een rund wordt gesne den, zit me dwars in mijn maag. Ik wil er niet aan denken, op welke ma nier de rest van dat beest om het le ven is gekomen. Er klinkt trompetgeschal. Uit een poort op de begane grond komt een kleurrijke processie. Twee herauten, gekleed in Spaanse renaissance-cos- tuums van zwart fluweel, met wappe rende pluimen op de hoed, rijden voor op. Achter hen volgen de stierenvech ters en hun helpers. Hun prachtige zij den vacht, beladen met borduurwerk en goudgalon, fonkelt in de zon. De optocht schrijdt naar de eretribune, waar de notabelen zitten, onder wie de burgemeester (soms ook een voorna me eregast.) De Hoogedelachtbare Heer werpt een sleutel in het zand. Een van de herauten geeft hem door aan de tori- lero, de stalchef. Dan trekken de qua drilles (stierenbevechters) zich terug. Het wordt stil. De arena ligt bijna verlaten; op de eerste espada en zijn helpers na. MENS EN WILD DIER. Op hetzelfde ogenblik wordt de stier losgelaten uit een der donkere stallen beneden. Eén stuk brute na tuurkracht! Het felle zonlicht ver blindt hem. Wat gaat hij doen? Opeens ziet h(j een figuur naderen met een fel gekleurde doek in de hand. Die komt springend en sclieeuwend op hem af. Het is één van de drie capea- doren, die het beest op temperatuur moeten brengen. Het schjjnt niet nodig, want in een wolk van stof, de geweldi ge kop naar beneden, gaat hg recht op zijn man af. Nog een fractie van een seconde ennee, de lenige figuur springt op zjj. De stier keert zich woe dend en ongelooflijk snel om. De scène herhaalt zich. Gevaarlijk spei tussen mens en wild dier! Maar dat was het begin nog maar, de suerte de capa. Dan maakt de eers te picador zich gereed. Hij zit te paard Hij moet de briesende stier door lans steken buiten zichzelf brengen. Het paardenlichaam is beschermd door dikke lederen matrassen. Vroeger was dat niet zo, maar het was zo'n walche- lijke vertoning, als de stier het on gelukkige paard uit elkaar reet, dat er een speciale wet kwam, waarbij werd bepaald, dat de paarden van de picadors afdoende beschermd moesten worden. GEHANDICAPT. Wat moet de picador doen? Hij moet de morillo raken, dat is een spier in de nek. Als die getroffen is, wordt de stier gedwongen zijn kop horizontaal te houden, als hij aanvalt. Anders kan de dodelijke steek niet worden toege bracht. De deskundige senorita naast mij balt haar linker vuist voor mijn neus en prikt met haar wijsviger tus sen de knokkels. Kijk, zo ongeveer, zegt ze haastig. Geïmponeerd kijk ik weer naar beneden. Het is inmiddels gebeurd, ergens tussen de stieren knokkels. Het schuimbekkende dier ziet zich tegenover nieuwe, verse tegenstanders geplaatst, de banderillo's. Ze houden banderilla's in hun handen, dat zijn dunne, met gekleurd papier omwon den speertjes van ongeveer 75 centi meter lengte, van weerhaken voorzien. De kolos stormt, met onverminderde kracht, op hen af. Op het allerlaatste moment springen de behendige bande rillo's op zij en prikken hun venijnige wapens in de schoft en de nek van het slachtoffer. Het is al lang geen spel meer, maar bittere ernst. De stier snelt zijn geweldadige dood nu met sprongen tegemoet. Het pu bliek op de tribune is merkbaar ner veus van spanning, want nu komt het grote ogenblik, de finale. Alle man- derilla's haken nu in het halfbe- dwelmde stierenlichaam, dat zjjn zwartglanzende kleur i-erliest en don kerrood wordt. Bloed. SLOTDRAMA. Hoe vindt TJ dat nu....? Nu komt het, let op! antwoordt de dame, hees van opwinding. Hij heeft het strijdperk betreden, hij, de matador, de espada, de torero of hoe men hem maar noemen wil. Onbeweeglijk staat hij daar, met de bloedrode muleta in zijn hand. In die doek is zjjn degen gewikkeld. Met een sierlijk gebaar slaat hij de muleta open en dan begint het slotdrama. Met elegante bewegingen „behandelt'' hij het afgematte dier. Soms, als de horens hét doek raken, springt hjj op zij. Soms verroert hij zich, nauwelijks zichtbaar. Al zjjn manoeuvres en posi ties hebhen speciale namen; De Span jaarden kennen die op him duimpje. Kijk, de veronica! Meesterlijk! roept iemand achter mij. De torero staat in de houding, wijkt tot op een paar milimeter van de voorbij razende stier terug, en staat weer recht. Wer kelijk een ongelooflijk staaltje van zelfbeheersing en moed. Dan komt de stunt, die week in week uit een plaza met duizenden mensen in vervoering brengt. De espada vindt het welletjes. Hij rolt zjjn doek op en neemt zjjn vlijmscherp steekwapen. De stier is uitgeput. Een fractie van een seconde staan mens en dier tegenover elkaar. De torero heft de degen op en steekt toe, precies in het punt, dat tussen de schouderbladen en de ruggegraad ligt. Het blank staal bliksemt tot de kling in de neerzijgende stier. De mensen dansen en springen op de banken. Aan de ovaties en het zin gen van het torero-lied komt geen eind. De torero is de gevierde man. Voor de elegante moord op de stier, die onmiddellijk door paarden van de zandvlakte wordt gesleept en die „na een kans te hebben gekregen" toch naar het abattoir wordt getranspor teerd. Door zijn supporters! Verweerde rots staat op het punt los te 1 aten. PARIJS, 9 Juni Een grote rots van ruim 60.000 kubieke meter dreigt het Franse plaatsje Nicodex te ver pletteren. Geologen zijn tot de ontdek-, king gekomen, dat de bovenlaag van de bergtop, die zich 700 nieter boven het dorpje verheft, ter dikte van 20 meter volkomen ls vergaan. Men acht het niet onmogelijk, dat het stenen gevaarte het dorpje met zijn bewoners geheel zal wegvagen. Men heeft een plan geopperd en weer verworpen om een stenen muur rond het dorpje te bouwen, die de druk van 60.000 kubieke meter zou kunnen weerstaan. Maar de kosten van het plan waren te hoog. Boven dien was het de vraag of het plan wel afdoende zou zijn. Een andere methode zou zjjn om de verweerde rots door middel van springstoffen op te laten ruimen. Maar dat zou een paardenmiddel zijn, dat erger zou zijn dan de kwaal zelf. Ook in dit geval zal het dorp volko men vernietigd worden. De bewoners hebben over de neteli ge kwestie vergaderd. Slechts een be woner sprak zich uit voor evacuatie. Ook voor het bouwen van een be schermende muur voelden zij niet. Dus bleef het opblazen van de rots over. Dat was een moelijk besluit, want men moet nu maar afwachten wat van het dorpje overblijft. Het wachten is nog op de beslissing van de autoritei ten, aldus weet „De Volkskrant" te melden. Jubileumcongres te Rotterdam. (Van onze speciale verslaggever). ROTTERDAM, 0 Juni De Chr. Middenstandsbond heeft vandaag in een jubUeumcongres te Rotterdam z\jn 35-jarig bestaan herdacht. Maandag kwam men echter in het Groothandelsgebouw bijeen om de huishoudelijke zaken af te wikkelen. De voorzitter, de heer Joh. de Jong te Rotterdam, werd bjj accla matie herkozen. Verder bleek hier wel, dat de financiële moeilijkheden in het leven van de C.M.B. nog altijd een belangrijke rol spelen. Aan 82 bestuurders van middenstandsverenigingen en vakorganisaties, die 35 jaar lang hun beste krachten aan het organisatlewerk gegeven hebben, werden door de voorzitter gecalllgrafeerde oorkonden uitgereikt. Tijdens de bespreking van het jaar verslag deponeerde de afd. Den Haag een motie op tafel. Hierin werd uitge sproken, dat het voornaamste motief voor de komende huurverhoging was, de eigenaars in staat te stellen hun panden beter te onderhouden. Aange zien bij bedrijfsruimten het onderhoud een minder belangrijke rol speelt en bovendien veelal voor rekening van de gebruiker komt, werd het billijk geacht dat de huurverhoging voor de ze panden lager zal moeten zijn dan voor woningen. De bedoeling was, dat het bestuur de regering in deze rich ting zou beïnvloeden. Niet alle afgevaardigden bleken het met de hier naar voren gebrachte mo tieven eens te zijn, doch tenslotte werd besloten, dat een commissie deze zaak zal onderzoeken, evenals de vraag of ér ook voor kleine zelfstandigen niet meerdere compensaties moeten komen voor de huurverhoging, evenals dit voor werknemers het geval zal zijn. Ingezonden Mededeling (adv.) DEN HAAG, 9 Juni. Het was voor de negende maal dat hij de poging ondernam, toen de in Nepal ge boren en in India ge domicilieerde Tensing er in slaagde om te zamen met de Nieuw- Zeelander Hilary, de 8760 meter hoge Mount Everest tot de top te beklimmen. De „tijger van de sneeuw", zoals thans zijn erenaam luidt, is geboren in Solo Khum- bo, een dorpje in Oost- Nepal. Reeds op jeug dige leeftijd liep hij van huis weg om zich in Darjeeling bij een groep bergklimmers te voe gen. Tensing Norkay, om hem bij zijn volle naam te noemen, moest nog verscheidene jaren wachten voor hij zich geheel aan het berg beklimmen kon wijden. Het was. een grote dag voor hem toen Frank Tilmen, de bekende Hi malaya-beklimmer, hem een kans gaf, die zijn gehele tóekomst zou bepalen. j In 1938 klom Tilman met de hulp van Ten sing tot op een hoogte van ongevfeer 7860 me ter. Van dat ogenblik af was Tensing vast besloten, tót iedere prijs de top van de berg te bereiken. In de jaren van 1938 tot 1953 werd Tensing, die behoort tot de stam der Sjerpa's, een wer kelijke „tijger van de sneeuw". Tezamen met Raymond Lambert, de Zwitserse bergbeklim mer, houdt hij het re cord van een nacht lo gies op de hoogte van 8460 meter. Dit record werd behaald bij hun poging om de Everest te beklimmen in de lente van het jaar 1952, in een kleine tent zon der slaapzak of matras sen of zelf s maar drink water. Hun met ware doods verachting volvoerde klimpartij moest tenge volge van slechte weers omstandigheden vroeg tijdig opgegeven wor den. Ontslagen uit het zie kenhuis in Patna ging Tensing naar huis in Darjeeling, West-Ben- galen, waar hij moe maar gelukkig begroet werd door zijn vrouw, zijn twee blonde' doch tertjes en zijn Tibe taanse lievelingshond. Nauwelijks de ver moeienis te boven, keer de hij terug tot zijn taak, het beantwoor den van de uitdaging van de Mount Everest. Niettegenstaande hon ger, dorst en vermoeie nis scheen Tensing maar een doel te hebben: de top te bereiken. Van wege zijn capaciteit om tot op grote hoogte te klimmen zonder van zuurstof gebruik te ma ken, werd door zijn vrienden gezegd, dat hij een „derde long" bezat. PLECHTIGE AFKONDIGING VAN WIJZIGING DER GRONDWET. DEN HAAG, 9 Juni De plechtige afkondiging van de" Grondwetherzie ning met betrekking tot de buiten landse betrekkingen zal geschieden, zo wel in Nederland als in de Overzeese Rijksdelen op Maandag 22 Juni des ochtends te half elf. In 1948 was het tijdstip vastgesteld op des middags half drie Nederlandse tijd, maar thans is bepaald, dat de plechtigheden in ieder gebiedsdeel te half elf plaatse lijke tijd zullen geschieden. In Nederland gebeurt de voorlezing in iedere gemeente voor of in het huis der gemeente, in een plechtige open bare zitting van de Hoge Raad, van elk der gerechtshoven en der recht banken, in Suriname in een plechtige openbare zitting van het Hof van Jus titie, in de Ned. Antillen in een plech tige openbare zitting van het Hof van Justitie. In de Overzeese Rijksdelen ge schiedt de voorlezing tevens voor of in het Paleis van de Gouverneur. Van het ogenblik der plechtige af kondiging af treedt de wijziging in werking. GEMEENTEBESTUUR STREEK DE VLAG. DOKKUM, 9 Juni. Op 29 April jl. haalde een groepje oud-militairen te Dokkum de vlag bij het verzetskruis aan de Woudweg aldaar in, omdat zij er aanstoot aan namen, dat deze vlag ook 's nachts buiten bleef hangen. Zo als bekend, voeren de oud-militairen op het ogenblik een landelijke actie om het gehele Nederlandse volk op te wekken tot een grotere mate van eer bied en respect voor onze nationale symbolen. Hoewel het gemeentebe stuur van Dokkum zijn afkeuring liet blijken over de manier waarop de oud- militairen meenden te moeten protes teren, hebben B. en W. van Dokkum, nadat de bewuste vlag gedurende ruim een maand door de oud-militairen iedere avond gestreken en iedere mor gen was gehesen, thans besloten de vlag weg te halen en alleen op bepaal de dagen van gemeentewege te hijsen en te strijken. HITLER HAD GEEN WONDERWAPEN. BUENOS AIRES, 9 Juni Kolonel Werner Baumbach, voormalig deskun dige van de Duitse luchtmacht en thans technisch adviseur bij het Argentijnse Ministerie van Verdediging, heeft alle in de laatste tijd verschenen Duitse persberichten over dodende stralen en vliegende schotels welke tijdens de laatste wereldoorlog in Duitsland uit gevonden zouden zijn, fantastische on zin genoemd. De voorsprong, welke Duitsland bij het begin van de oorlog wel had op het gebied van de constructie van straaljagers en geleide projectielen, was volgens Kolonel Baumbach teloor ge gaan door één van Hitiers persoonlijke bevelen kort na de Duitse veldtocht in Frankrijk in 1940, op grond waarvan het werk eraan ruim twee jaar opge schort is geweest. OVEREENKOMST TUSSEN ISRAEL EN JORDANIË. TEL AVIV, 9 Juni De leiders van de Israelisische en Jordaanse delega ties in de gemengde bestandscommis sie hebben te Jeruzalem, in tegen woordigheid van generaal Riley, V.N.- afgevaardigde, een overeenkomst ge tekend ter bestrijding van infiltraties in het grensgebied tussen Israël en Jordanië. Volgens deze overeenkomst, die drie maanden geldig zal zijn, zullen de plaatselijke autoriteiten in het grens gebied bevel krijgen een einde te ma ken aan illegale overschrijdingen van de demarcatielijn. De grensoverschrij- ders zullen op periodieke bijeenkom sten van plaatselijke commandanten worden uitgeleverd en leden van de veiligheidstroepen, die bij vergissing de bestandslinie overschrijden, zullen binnen vijf dagen worden terugge zonden. „200 maaltijden", Uitg. Mij N.V. „Kosmos", Amsterdam-Antwer pen. Geb., prijs 6.90. Van liet in het voorjaar van 1932 van de hand van F. en E. Nietlispach ver schenen kookboek, „200 maaltijden, complete menu's en recepten", dat door mej. M. J. Krabbe, de bekende lerares aan de Amsterdamse huishoudschool, uit het Zwitsers voor Nederland werd be werkt, heeft de negende herziene druk, het licht aanschouwd. Dit boek behoort tot de weinige uitgaven op het gebied der kookkunst, die door de gehele we reld verspreiding hebben gevonden. Dientengevolge is een aanbeveling ruim schoots overbodig. Het is verlucht met 59 foto's, waarvan 43 in natuurlijke kleuren. Door de herziening heeft het nog meer aan waarde gewonnen en zal door de huisvrouwen zeer worden ver welkomd en gewaardeerd. C. BELGIE KAN HET EUROPEES LEGERVERDRAG NIET RATIFICEREN. BRUSSEL, 9 Juni Van de zijde van het hoofdkwartier van de Belgi sche socialistische partij is gisteren me degedeeld, dat de partij blijft bij haar besluit tegen de bekrachtiging van het Europese leger-verdrag te stemmen, voor dat de Grondwet is herzien. Door dit besluit is het niet mogelijk, dat de bekrachtiging met een meerder heid van twee derde door het Belgi sche parlement wordt aangenomen, zo als door de regering wordt gewenst. Koningin Elizabeth woonde dankdienst bij. LONDEN, 9 Juni. Koningin Eli zabeth en haar familie hebben in St. Pauls Cathedral een eenvoudige dank dienst voor de Kroning bijgewoond. Onder meer waren de premiers en vertegenwoordigers van het Gemene best in de kerk aanwezig. Ook de moeder van Prins Philip, die klooster linge in Athene is, was in haar geeste lijke kledij aanwezig. Duizenden had den zich langs de route, die het ko ninklijke gezin nam opgesteld. De organisatie van detaillisten in luxe en huishoudelijke artikelen deed een aanval op het cadeaustelsel en wenste, dat de middenstand hiertegen zelfstandig zou optreden zonder staats inmenging. De voorzitter achtte dit on mogelijk en wees er op, dat deze zaak eigenlijk al van 1918 af aan de orde is. De Soc. Economische Raad heeft hierover geadviseerd, doch ook in dat lichaam bleken niet minder dan drie meningen te bestaan. Het bestuur is van mening, dat deze zaak nu en bij de wet geregeld dient te worden en zal deze mening ook uitdragen. FINANCIEN. Bij de bespreking van het financiële verslag werd enerzijds critiek verno men op het feit, dat de begroting met ruim f2500 werd overschreden terwijl ook nog ruim f4000 werd uitgegeven voor doeleinden, die op de begroting niet voor kwamen. Het feit, dat de C.M.B. thans werkt met een negatief kapitaal van f 1806,69 achtten verschil lende leden zorgelijk. Anderzijds werd waardering getoond voor het vele, dat met geringe middelen werd verricht. De penningmeester, de heer A. Oud hof te Utrecht, lichtte de stukken toe in een betoog, waarin hij de laksheid en lauwheid van vele middenstanders geselde. Het eigen gebouw werd ver kocht om oude schulden af te lossen en de auto werd op stal gezet. De le den dragen het bestuur tenslotte ta ken op en als deze volbracht moeten worden, moet men ook zorgen, dat de •middelen daartoe aanwezig zijn. Da uiterste zuinigheid wordt reeds be tracht, maar men kan het werk nu eenmaal niet stopzetten. Na een langdurig en enigszins be wogen debat werden exploitatiereke ning, balans en begroting goedge keurd. Allen zullen de schouders on der het werk moeten zetten als men wil, dat dit zich naar de eis kan ont plooien. Een commissie zal een voorstel van de afd. Utrecht om één gemengde Chr. vakorganisate op te richten voor die kleine branche, waar nog geen yakor- organisatie bestaat, onder de loupe ne men. Volgend jaar zal in Amsterdam worden vergaderd. HERDENKINGSDIENST. Maandagavond werd een herden kingssamenkomst gehouden in de Nieu we Zuiderkerk, waarin ds J. G. Ade- ma, Geref. predikant te Rotterdam, sprak over Romeinen 8 vers 32. VLISSINGEN, 9 Juni. Dezer dagen heeft de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissirigen van de Pro vinciale Noordbrabantse Electriciteits- maatschappij de opdracht gekregen ten behoeve van de uitbreiding der Amer- centrale te Geertruidenberg, een grote stoomketel te leveren, die stoom moet geven voor de nieuw óp te stellen 12.000- kilowatt turbo-generator. Reeds eerder heeft „De Schelde" voor de Amer-centra le vier ketels geleverd in samenwerking met de „Combustion Engineering" te New York. Ook deze nieuwe ketel, die een der grootste zal worden, die ooit in Europa is opgesteld en de allergrootste, die ooit in Nederland werd vervaardigd, wordt ge maakt volgens ontwerp van deze Ameri kaanse maatschappij. De stoomproductie van .deze ketel bedraagt 360.000 kg per uur bij een druk van 110 kg per vierkan te centimeter en een stoomtemperatuur van 540 graden celsius. Om de stoom te kunnen produceren, moeten per uur ca veertig ton kolen ver stookt worden. Teneinde een indruk te geven van de hoeveelheid water, die per uur in de ketel in stoom moet worden omgezet, vermelden wij, dat het gemid delde waterverbruik van een stad als Vlissingen 3.000 kubieke meter per 24 uur bedraagt en dat deze ketel deze hoeveel heid in acht uur verdampt. De hoogte van de ketel wordt ca 44 m, de inhoud van de vuurhaard wordt 3000 kubieke meter. per week 'k wil per maand betalen per kwartaal Naam Adres Woonplaats Invullen en in gesloten enveloppe opzenden aan „Zeeuwsch Dagblad", Lange Vorststraat 90, Goes.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 5